Vier man klauterden aan het dek van de viskotter „Neme" Londen heft extra-beperkingen op handel met Rood-China op Vroegere Poolse frontstrijders van Arnhem vechten voor rechten INDONESIË REMT KREDIET Tegen verdere verslechtering van „alarmerende toestand Met een enkel woord Agenda h n VRIJDAG 31 MEI 1957 Vervolg van pag. I Veertien minuten later naar de diepte De minuten duurden lang voor deze vier man. Schipper Vonk sprak de andere drie mannen moed in, maar toen het water verder steeg, werd besloten onder het schip door te duiken. Volgens de commandant van de Groningen moet de kotter vijf minuten gekap seisd in de Noordzee naast de Groningen hebben gedreven. Toen geschiedde het wonder! De in 1949 gebouwde „Nellie" begon zich plotseling te draaien en kwam recht te liggen. De vier mannen klauterden aan dek van de kotter en zagen juist hoe de whaleboot naderde. Arie Vonk werd uit het water opgevist en nadat schipper Vonk nog een keer omlaag was gegaan om wat papieren te pakken de sleutel van de kast was echter afgebroken heeft de whaleboot ook hen overgenomen. Veertien minuten na de aanvaring zonk de kotter In de diepte van de Noordzee. Nadat aan boord van de Groningen alle maatregelen waren getroffen om uit breiding van de lekkage in het voorschip te voorkomen, werd langzaam opge- stoomd naar IJmuiden. De marine-auto riteiten aan de wal waren van de aan varing verwittigd, waarna de onderzee bootjager opdracht kreeg af te meren aan de toeristensteiger te IJmuiden. Bij binnenkomst werd de bestemming gewij zigd. Via het Zuiderbuitenkanaal brach ten de sleepboten Nestor en Hektor de Groningen naar de Noordersluis, waar de vijf geredden van boord gingen. De Kon. Marine had helaas niet voor een auto voor deze mensen gezorgd. Journa listen brachten het vijftal in hun wa gens naar de Texelse boot in Den Hel der. Ook de familieleden van de vijf man waren niet op de hoogte gesteld. De kotter TX 24 „Nellie" was eigen dom van Willem van der Vis en Zonen te Oosterend op Texel en verscheen te IJmuiden woensdag om acht uur voor de laatste keer aan de afslag. Pietertje zwaar beschadigd In de nacht van dinsdag op woensdag waren ook al een onderzeebootjager en een kotter met elkaar in aanvaring ge weest. Omstreeks elf uur liep de onder zeebootjager Rotterdam, die avond van zee af de Helderse oorlogshaven binnen. Het schip zou oorspronkelijk om twaalf uur binnen lopen, maar wegens bepaalde proefnemingen kwam het nu eerder de haven in. De havenautoriteiten waren Ali Sastroamidjojo gedelegeerde bij V.N. De Indonesische oud-minister-presi dent dr. Ali Sastroamidjojo is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Indonesië bij de Ver. Naties. In juli a.s. zal hij naar New York vertrekken. Voordat Ali Sastroamidjojo in 1953 premier werd. was hij Indonesië's eerste ambassadeur in de Ver. Staten. In 1955 trad hij op als voorzitter van de in Bandoeng gehouden conferentie van 29 Aziatisch-Afrikaanse landen. In zijn nieuwe functie zal hij Soe- djarwo Thondronegoro opvolgen. CHINESE MINISTER REIST DOOR INDONESIË. De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese Volksrepubliek. Tsjang Wen-Tien. die verleden week in Djakarta is aangeko men. heeft met de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken. Soeban- drio. besprekingen gevoerd over de be trekkingen tussen beide landen. Tsjang Wen-Tien maakt een reis door zuid-ostaziatische landen. Hij zal drie weken in Indonesië blijven en Java. Su matra en Bali bezoeken. Zijn aankomst werd niet officieel aangekondigd. van deze vervroegde binnenkomst niet verwittigd, zodat het lichtsein, dat alle scheepvaartverkeer in de haven stillegt om een oorlogsschip te laten binnen lopen of te laten vertrekken, niet was ontstoken. De schipper van de Helder 87 „Pietertje" meende dan ook, dat er niets in de weg was om de oorlogshaven te verlaten. In de haven ontstond daarop een hevige botsing. Beide schepen raakten elkaar bij de voorsteven. Vooral de „Pietertje" werd zeer ernstig aan de boeg beschadigd. Boven de waterspie gel werd het schip opengereten. De Helderse kotter bleef echter drijven, zodat de bemanning het schip niet be hoefde te verlaten. De kotter is inmid dels in de loop van woensdag de Rijks werf te Den Helder opgesleept om te worden gerepareerd. Amsterdams P.G. nam afscheid In een buitengewone zitting van het Gerechtshof te Amsterdam, die door tal loze vooraanstaande figuren van het Openbaar Ministerie uit het gehele land werd bijgewoond, is woensdag afscheid genomen van de procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dulle- men, aan wie wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd bij Koninklijk Be sluit van 12 april j.l. met dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem aan het land bewezen diensten met ingang van 1 juni eervol onslag is verleend. Hij wordt opgevolgd door mr. H. R. Zaaijer, tot dusverre procureur-generaal te Leeuwarden. Middenstand en huurverhoging Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op de moeilijke positie, waarin de huurders van bedrijfsruimten door de huurverhoging komen te verkeren. Het N.V.M verzoekt de grens van de huur verhoging voor bedrijfsruimten lager te stellen dan die welke voor wonin gen is voorgesteld. Tevens wordt aandacht gevraagd voor het feit. dat naar aanleiding van de voorgenomen huurverhoging geen com pensatiemaatregelen voor de zelfstan dige ondernemers zijn voorgesteld. In het adres wordt gepleit voor een zo recht vaardig mogelijke verdeling van de las ten, welke het gevolg zullen zijn van de huurverhoging. Amerika teleurgesteld over deze stap De Engelse regering zal de ex tra-beperkingen op de handel met China gedeel telijk afschaffen en die handel op dezelfde voet drijven als met de Sovjet-Unie en de andere communistische landen. Minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd deelde het Lagerhuis, in antwoord op een vraag mede, dat hij verwacht, dat de meerderheid van de Chincom-Ianden het Britse voorbeeld zal volgen. De Chincom is de adviesgroep voor de handel met China en bestaat uit alle NAVO- landen behalve IJsland en met toevoeging van Japan. In Amerikaanse regeringskringen toont men zich teleurgesteld over het Britse besluit om de extra-beperkingen af te schaffen. Zelf beogen de Ver. Staten geen wijziging in hun totale embargo op de handel met Rood-China. Amerika is van mening, dat de veiligheid van de vrije wereld het best gediend zou zijn met handhaving van de handelsbeperkingen ten opzichte van China. In Londen zegt men daarentegen, dat de handel met Sovjet-Rusland ruimer is dan die met Rood-China, zodat de goederen, die Peking wenst, tenslotte toch daar terecht komen, zij het via de Sovjetrussi6che schakel. Stalinisten maken hen verdachto.a. met beschuldiging van fascisme (Van onze Ween se correspondent) Het tegenwoordige Polen telt slechts drie officieel erkende partijen, namelijk de „Verenigde Arbeiderspartij", de „Boerenpartij" en de „Democratische Partij". Daarnaast zijn er echter duizenden en nog eens duizenden Polen, die buiten deze politieke groeperingen staan, wel georganiseerd zijn maar geen stem in het par lement hebben. Hiertoe behoort in de eerste plaats de organisatie van de vroegere frontstrijders, die destijds onder de vluchtelingen-regering in Londen hebben gestreden en die zich grote verdiensten hebben verworven in de gevechten rond om Monte Cassino, Narwik, Tobroek, El Alamein en niet te vergeten in Arnhem. Van deze vroegere frontstrijders is hoogstens twintig procent communist. Nadat de Stalinistische veiligheidspolitie hen in de afgelopen jaren als spionnen en als buitenlandse agenten had behandeld, kunnen zq zich nu onder het bewind van Gomoeika vrij bewegen en zelfs organiseren. Rode partijbonzen zijn doodsbang voor baantje Ofschoon de oud-frontstrijders voor het grootste gedeelte anti-communisten zijn, verzetten zij zich niet tegen de huidige regering. De meesten van hen behoren tot de intellectuelen en hebben De Bank van Indonesia heeft woensdagavond kredietbeperkingen aangekondigd, teneinde „verdere verslechtering van de alarmerende toestand van 's lands financiën tegen te gaan. Particuliere banken, wier rekeningen deposito's van 75.000.000 roepiah's vertonen, zijn in het vervolg verplicht de eerste en de vijf tiende van elke maand tenminste tien procent van hun kasgeld te registreren als staatsschatkistpapier. vormd door hun tijdelijke deposito's en de voor overmaking naar het buiten land bestemde gelden. De banken mogen jaarlijks één pro cent van hun tien procent-kasgelden, die als staatsschatkistpapier worden be schouwd, aan de Bank van Indonesia verkopen. Onder kasgeld wordt het creditsaldo van de bank en het saldo bij de Bank van Indonesia verstaan. De banken zijn voorts verplicht met ingang van 1 juli a.s. een minimum verhouding van dertig op honderd te handhaven tussen hun kasgelden en het totaal van het bedrag, dat wordt ge- een sterk gevoel van verantwoordelijk heid en onbaatzuchtigheid, in tegenstel ling met de meer primitieve partij functionarissen die bang zijn, dat zij hun vette baantjes verliezen en die daarom de oudstrijders nog altijd een fascistisch gevaar noemen en trachten hen op alle mogelijke manieren ver dacht te maken. Zij vinden-in die actie grote steun bij een andere vrij georganiseerde groep, namelijk de „Vereniging tot Bevorde ring van de vriendschap tussen Polen en de Sovjet-Unie", waarin zeer veel vroegere Stalinisten onderdak hebben gevonden. In het blad „Przyjazn" (Vriendschap) is nu een hele serie ar tikelen verschenen, waarin niet alleen de oud-strijders herhaaldelijk worden aangevallen, maar waarin ook het me rendeel van de Poolse journalisten tot vijanden van het socialisme wordt ver klaard! De journalistenvereniging heeft zich hiertegen verzet en de hoofdre dacteur van genoemd blad. een zekere A. Nowicki, als lid geroyeerd. Genoemde twee groepen of partqen vechten nu voor hun posities en bezor gen zowel Gomoeika als de Verenigde Arbeiderspartij slapeloze nachten! De oudstrijders voelen zich sterk, omdat zij de sympathie van het volk en ook van Gomoeika genieten, maar de Stalinisten voelen zich onkwetsbaar, omdat zij zich als de vrienden en verdedigers van de Sovjet-Unie opwerpen en omdat nie mand - ook Gomoeika niet - het waagt hun ware bedoelingen te ontmaskeren en aldus de zogenaamde „vriendschap" met Moskou in gevaar te brengen Woensdag zijn in Rotterdam aange komen de Engelse onderzeeboten Auriga" en „Anchorite", die iigiplaata hebben ge kozen aan de Parkkade .Zij verblijven in Rotterdam ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van d'e Nederlandse Onder zeedienst. Aan de Parkkade liggen reeds sinds dinsdag twee Amerikaanse onderzee boten. Op 9 Juni as. zal een Indonesische parlementaire missie voor een bezoek van drie weken naar de Verenigde Staten ver trekken, op uitnodiging van de Ameri kaanse regering. De missie zal uit twaalf leden bestaan en worden geleid door de voorzitter van het parlement, mr. Sartono. Ter hoogte van het postkantoor te Doorn. Is een 19 Jarige studente uit die plaats bij het oversteken van de weg ge grepen door een personenauto. Zij werd ernstig gewond naar het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht overgebracht waar zij overleden Is. De Utrechtse arts J. B. Bussemaiker is gisteren ernstig gewond, toen zijn auto bij Burgos in Spanje in bot9lng kwam met de auto van de heer P. Pournier, hoofdinge nieur van het Marokkaanse Elektriciteits bedrijf Dr. Bussemaker, de heer Pournier. die eveneens ernstig werd gewond, en drie andere Inzittenden vau de belde wagens zijn in een ziekenhuis te Burgos opgeno men De 56-jarige A Versteg uit Haarlem terreinwerker eerste klas bij de Stichting het Nationale Park de Kennemerdul-nen. is bij het gaan naar het park dodelijk veron gelukt. Hij stak per rijwiel de Zeeweg in Overveen over. werd daarbij dOor een pas serende personenauto aangereden en was vrijwel op slag dood. Op de Arnhemse weg te Apeldoorn is gisteren de 17-jarige H. M. Logtenberg uit Apeldoorn, toen hij met zijn bromfiets plotseling linksaf sloeg, onder een auto gekomen. Hij werd tegen het wegdek ge slingerd en was vrijwel op slag dood. Het drie-jang dochtertje van de fam. I van Dijk uit Mijdrecht is in een langs de weg lopende sloot geraakt en verdronken. Pas na een uur zoeken werd het ïykje van het kind gevonden BUITENLAND In een gesprek met Poolse Journalis ten heeft de eerste secretaris van de com munistische partij in de Sovjet-Unie er zijn vreugde over uitgesproken dat de Sovjetrussisohe leiders sinds de dood van Stalin weer overdag kunnen werken en 's naohte slapen. Stalin werkte 's nachts en sliep overdag en zij n medewerkers moesten zich naar deze gewoonte schikken. In de Spaanse havenstad Oastellon zijn woensdag aan boord van een Russisch schip 256 Spanjaarden aangekomen, die of ln de tweede wereldoorlog aan de zijde van Duitsland tegen de Russen hebben ge streden. of na de Spaanse burgeroorlog als -olitieke vluchtelinge -*■- nie waren gekomen, Een rechtbank te Sofia heeft onlangs drie Bulgaarse spoorwegbeambten ter dood veroordeeld, omdat zij een groot aantal spoorkaartjes hebben nagemaakt en ver kocht. aldus meldt een te Wenen ontvan gen nummer van het Bulgaarse vaikverenl- glngsblad ..Troed". De drie terdood'veroor deeld en zouden sedert 1949 ongeveer 500.000 gulden met hei verkopen van valse kaartjes hebben verdiend. In het derde kwartaal van 1957, zal ln de Sovjet-Unie een nieuwe uitgave van Mu'l'tatuii verschijnen, en wel ..Sprookjes en legenden" ln een oplage van 500.000 exemplaren. In de bundel zijn o.a. opge nomen „Chroesus", ..Bandjir", fragmenten Berg van Eysinga. die dezer dagen in Bloe- i uit „Woutertje Pleterse" en enkele „ge- mendaal ts overleden. -ïykenissen". BINNENLAND Mevrouw dr. M. S. Boumain-«v<an den Berg zal zondagmiddag a.s. tijdens een jaarvergadering van de Nederlandse ver eniging van vrouwen met een academische opleiding, die wordt gehouden ln sociaal cultureel centrum ,J>e Pietersberg" te Oosterbeek. worden geïnstalleerd als bui tengewoon lid van de vereniging. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De diata. waarop de correspondentie ulteriij'k ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië; m.s. „Kennemerland" (3 juni)- Australiëvia Engeland (8 juni); Erazilië m.s. „Gaasterland' (3 Juni)- Ca nada s.s. „Groote Beer" (5 juni); Chili: via New York (5 juni); Indonesië; m.s. „Willem Ruys" (11 juni); Ned. Antillen nis. „Willemstad" (4 Juni); Ned. Nieuw- Zeeland: via Engeland (8 juni); Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Preto ria Castle" (8 juni); Brits-Oost-Afrika via Frankrijk (8 juni). De ongeveer 40-jarige werkman W. A Dersens uit Weurt is om het leven ge komen bij een ongeval tijdens het losen van steenkolen op het terrein van de cen trale der Provinciale Gelderse Elektriol- teitsmij te Nijmegen. Een grijper van een elektrische kraan schampte tegen de wand van een wagon. Derksens kwam Juist tus sen de wand en de grijper üi en werd doodgedrukt. Woensdag is te Praag een nieuws Ned erl a nds-Tsj echoslowaakse handelsover- eenkomst gesloten, die er onder meer ln voorziet dat meer Tsjechoslowaakse goe deren met Nederlandse sohepen zullen worden vervoerd. De overeenkomst voorziet in een uit breiding met trien procent van de uitwisse ling van goederen en diensten tussen bel de landen in een in februari 1958 eindi gende periode van twaalf maanden. Het Nederlandse meisje Margot Lohle is terecht. Zij bleek te verblijven in een familiepension te Milaan. De Italiaanse politie heeft haar daar gevonden nadat een onderzoek was ingsteld op verzoek van haar in Duitsland woonachtige ouders, diie geen bericht meer van haar hadden ont vangen nadat ze naar Rome heette te zijn vertrokken. Waarom het meisje niet naar Rome is gegaan en verder niet meer van zich heeft laten horen, is onbekend.. Tijdens de herdenkingsplechtigheid ter gelegenheid van „Memorial Day" heeft df ambassadeur van de Verenigde Staten ln Nederland, de heer H. Freeman Mat thews gisteren te Margraten een rede uit gesproken. Het was de laatste maal dat hy deze traditionele rede uitsprak, dit in ver band met zijn naderend vertrek. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tulndersbond zal van 2 tot en met 4 juli in Musis Saorum te Arnhem zijn bondsdagen 1957 houden. De Kon. Ned. Maatsohappy ter Be vordering der Phairmaoie zal op dinsdag 4 Juni in de Twentse Schouwburg te En schede haar 102de algemene vergadering houden met aansluitend op woensdag 5 Juni in het Concertgebouw te Hengelo een wetenschappelijk congres. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten een bedrag van f 34.992.600 te lenen van de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten, voor de woningbouw. Een volle aula in het crematorium te Velsen is woensdag getuige geweest van de uitvaartdienst voor Prof. dT. G. S. van den Paul Henri Spaak, de secretaris-gene raal van de NAVO. heeft gisteren de Ka- relsprijs van de stad Aken ontvangen we gens zijn werk voor de eenmaking en be veiliging van Europa. De klok/ken van Akens oude kathedraal luidden toen de burgemeester van d'e stad. Herman Heusch Spaak het zware medaillon met de beel tenis van Karei de Grote om de hals hing. Vorig Jaar is die Prijs toegekend aan Sir Winston Churchill. Een vliegtuig van die Spaanse lucht macht van het type Junker is woensdag op de helling van het Javalambre-gebergte nabij Chelva., in de provincie Valencia neer gestort. De acht Inzittenden kwamen al' len om het leven. Het ongeluk was een gevolg van slechte weersomstandigheden. Het toestel was op weg van Valencia naar Getafe bij Madrid. Bij een geveoht tussen Cubaanse mi litairen en opstandelingen onder leiding van Fidel Castro zijn elf militairen en 2 opstandelingen gedood. Een opstandeling werd gevangen genomen. Het gevecht had plaats nabij Santiago, aan de zuidkust van de provincie Orients De perssecretaris van het Witte Huis te Washington .Hagerty. heeft meegedeeld, dat president Eisenhower Koningin Eliza- zabeth informeel heeft uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten De president heeft de Bruitse president Mac- mlllan gezegd, dat hy en zijn echtgenote de Koningin gaarne in de Verenigde Sta ten zullen ontvangen op elk tijdstip dat zij wenst te komen. Rulim 47.000 Chinezen, die in Viet nam zijn geboren .hebben zich in mei bij de Nationalistisch-Chinese legatie te Sai gon opgegeven voor verhuizing naar For mosa. De meesten zyn tussen 18 en 30 ^ir oud. De reden van hun wens hun ge- orteland te verlaten is, dat zij een Zuid Vietnamese wet niet willen erkennen, vol gens welke alle ln Vietnam geboren Chi nezen worden beschouwd als Vietnamese staatsburgers. Tengevolge van de aardbeving, die zondag de Turkse provincie Böloe heeft feteist-erd zyn 46 mensen omgekomen en 19 gewond, aldus heeft de gouverneur be kendgemaakt. Ook woensdag werden weer twee schokken gevoeld, maar deze richtten geen verdere schade aan. De moeder van de naar Joego-Slavtë uitgeweken Albanese minister PIJakoe heeft haar zoon ln een open brief aan de kaak gesteld, aldus meldt Radio-Tirana. Zij noemde lm de brief haar zoon een ver rader en „een van die schelmen", die zich aan de Amerikaanse imperialisten heb ben verkocht". Mevr. PIJakoe gaf uiting aan haar „eeuwige liefde voor d'e Sovjet- Unie". aldus de Albanese zender, die niet mededeelde of dit een vrijwlll'lg getuigenis was dan wei een door de communisten af gedwongen verkleuring! De Zuidafrikaamee Volksraad heeft woensdag met 72 tegen 42 stemmen ln tweede lezing een wetsontwerp goedge keurd tot rassenscheiding by het hoger onderwijs. Het wetsontwerp voorziet in de oprichting van speciale universiteiten voor uiet-blanken en een verbod voor niet- blanken tot het volgen van de ool'leges van de bestaande universiteiten. Op grond van het onderzoek, dat de Belgische en de Nederlandse douane heb ben ingesteld naar aanleiding vam een schietpartij op een vluchtende auto van bote-rsmokkelaars te Meer lm de provincie Antwerpen, zijn vier Nederlanders en twee Belgen aangehouden. Zij worden ervan be schuldigd. dat zy verantwoordelijk zijm voor een aarutal gevallen van botersmokke- larij naar België. Zij zyn ter beschikking vam de procureur des Konings te Antwer pen gesteld. In Tours, Frankrijk, ie het woensdag tot botsingen gekomen tussen politie en Poujadiisten die probeerden een beslagleg ging op een winkel wegens belastingschuld van de eigenaar, te verhinderen. Verschei dene politiemannen en Poujadiisten liepen verwondingen op. Er werden negen arres taties verricht. De eerste secretaris vam de Poolse communististisohe party. Gomoeika, wordit begin Juni aan het hoofd van een Poolse regeringsdelegatie im Oost-Berlijn ver wacht voor politieke besprekingen met de Oostduatse autoriteiten. De voorzitter vam de Commissie van het Amerikaanse Huls vam Afgevaardigden voor niet-Amerikaanse aotlrvltelt Walter, heeft medegedeeld, dat iemand naax mevr. Trotsky, weduwe van de vermoorde Russische bolsjewlstenlelderis gegaan om ha-ar te bewegen geen getuigenis af te leg gen voor de commissie. Waiter voegde er aan toe. dat hij hoopte haar getuigenis alsnog te kunnen krijgen. Hij deelde mee, dat mevr. Trotsky vorige week naar haar woning in Mexico is teruggekeerd na een kort verbiyf in de Verenigde Staten Egypte heeft de ruim 1'5.000 torn me tende Noorse tamkiboot .Hoegth Eagle' op de zwarte lijst gezet wegens het lossen vam olie im d'e Israëlische haven Haifa in no vember en februari jl. De stad Stalingrad, die in de oorlog bijna volkomen verwoest werd, is thans geheel opgebouwd, aldus is in de Sovjet russisohe pers gemeld. St-aiimgrad heeft thans dertig procent meer woningen dan voor de oorlog. In het dal van de Po en het gebied van Pavia zijn de afgelopen 24 uur talrijke overeenkomsten tot stand gekomen tussen landarbeiders en hun werkgevers. Het aan tal stakers, dat een dag of tien geleden 1180 000 was. werd woensdagochtend op 10 000 geschat. By een overval van dertig bandieten die poli trie-unlf ormen droegen, op Ibague, 120 km ten westen van de Columbiaanse hoofdstad Bogota zijn negen mensen, on der wie vrouwen en kinderen, om 't leven gekomen. Verscheidene hulzen zyn door brand verwoest, Het orgaan van de communistische jeugdbeweging in Moskou. „Moscowskl Komsomoletz", meldt, dat een bende schooljongens is gearresteerd, die "s avonds in Moskou ln nauwe, donkere straten roof overvallen op voorbijgangers pleegden. Te Napels is woensdagmiddag het tiende congres van de Internationale Fe deratie vam dagbladuitgever® geopend. Aan het overleg nemen tweehonderd' af gevaardigden ui't achttien landen deel. Bij het Chileense eiland Quiriquina is een Duitse vissersboot vergaan. Tien op varenden kwamen om het leven. De vyf overigen konden worden gered. Het bestuur van het Spaanse ver bond van vakverenigingen heeft lm zyn or gaan Pueblo gepleit voor het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten na vrye onderhandelingen tussen de vakbonden en de directies van de bedryven. Volgens het blad zouden de arbeidsvoorwaarden, die door d'e staat zijm vastgesteld, het karakter van een ..minium" moeten krijgen. Vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië en Nigeria hebben na een week on derhandelen overeenstemimimg bereikt over een „algemeen beginsel", Inhoudende dat spoedig zelfbestuur aan twee d'er drie Nl- geriaanse gebieden zal worden verleend. Het uiteindelijke doel der besprekingen is; algehele onafhankelijkheid voor de gehele 32.000.000 inwoners (negers) tellende Ni geria ans federatie, dile thans de grootste Britse kolonie 1®. SPOEDIG WEER SCHAPENVLEES NAAR FRANKRIJK. Verwacht wordt dat voor het stop zetten van onze export van schapen vlees naar Frankrijk spoedig een oplos sing zal worden gevonden. De kabinetscrisis in Frankrijk houdt dit nog even op. zo deelde de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, mede op de ver gadering van het produktschap te Utrecht. JAARVERSLAG N.V. MULDER TE BOSKOOP Uit het jaarverslag van Mulder's fa briek van rollend materiaal en land bouwmachines N.V. te Boskoop, blijkt dat de omzet dit jaar iets is teruggelo pen. n.l. van f. 3.354.000 in 1955 tot f. 3.268.000 in het afgelopen jaar. Moei lijkheden bij het aantrekken van per soneel maakten produktieverhoging on mogelijk. De brutowinst is gedaald van .Laatste nieuws uit Amerika!" Playtex Dress - Eez Waterproof broekjes, 't laatste nieuwsZe blijven altijd zacht, zelfs nadat mammie ze 116 keer wast! Flu weel-zacht en soepel en absoluut waterdicht! Zacht vinyl plastic met leuke ruitjes: in rose, wit en blauw! Denk ook aan de Playtex schortjes en slabbetjes! 't Laatste nieuws!!! verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken, indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V., Afd. Playtex. Vondels». 93. Amsterdam. f. 384.914 in 1955 tot f. 273.826 in 1956. Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 7 <v. j. 9 In de fabriek te Canada waren de re sultaten nog niet bevredigend, als is er ten opzichte van vorig jaar een vooruit gang te bespeuren. In Amsterdamse Schouwburg Koningin bij tweede lustrum van Ballet der Lage Landen Ovationele hulde voor gala-uitvoering Onder Koninklijke belangstelling heeft het Ballet der Lage Landen woensdagavond met een gala-voor stelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam het tienjarig bestaan ge vierd. Koningin Juliana arriveerde om kwart over acht aan de schouwburg. In haar gevolg bevonden zich jhr. mr. E. W. Roëll. particulier secretaris van de Ko ningin. en zijn echtgenote mevrouw J. E Roëll geb. baronesse Bentinck. De Koningin werd ontvangen door de directeur van de stadsschouwburg, de heer E. P. Smit, en door de voorzitter van het stichtingsbestuur Baliet der Lage Landen, mr. J. W. de Jong Schouwenburg. Het elfjarig dochtertje van de voorzitter van het stichtingsbe stuur, Anna Catharina de Jong Schou wenburg, bood H. M. bloemen aan. Het programma omvatte vóór de pau ze de balletten „Hoepels" van Poulenc en „Het Geschenk" van Faure. In het tweede deel van het programma voerde het ballet ten tonele „De Notenkraker" Groenesteeg 16. Evang. samenkomst. Spr. dhr W. Malgo ul-t Zwitserland. 8 uiur nam. Rehoboth. Leden verg Ned. Christen vrouwen bond. Spr. G. Vink over Neder landse balladen. 8 uur nam. Rehoboth: Ds. J. A. Smink. 8 uur nam. ZATERDAG le Groene Steeg 16: Evangelisatie -cam - pagne Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Oud-Poelgeest: Excursie Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. 2.30 uur nam.. Steenschuur 19a; K. en O.-excursie naar Lodewljkskerk. 2.30 uur nam. Van der Werfpark. Concert T, en D 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Feestavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. Station (H.T.M.-halte)Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Raaphorst. 21/4 uur nam. ZONDAG le Groene Steeg 16: Evangelisatie-cam pagne Baptisten Gemeente. 8 uur nam. Stationsplein: Pölderexoursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 10 uur voorm. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. DINSDAG Pieterskerk: Jan Zwairt-herd'enking door Felke Asma. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v m tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m 15 Juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). UniversiteitsbibliotheekLiimnaeus-ten- toonstelllng (tot 7 juni). BIOSCOPEN Casino: „Phfffft" (18 Jr). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Sissl. die Jonge keizerin" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.1'5 uur; zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Het geheim van de zwarte tent". (14 Jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.1'5 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte in de pijn loze bevalling". 14 Jaar. Dagelijks (be halve 's zondags) 10.30 .11.30 en 12.30 u. Trianon: en schiep de vrouw" (18 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Karavaan der verdoemden". (14 Jr) Werkd. 2.30, 7.16 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en achtdienst vain de apothe ken te Leiden en Oegstgeest wordt tot morgenochtend 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwyt, Breestr. 74. tel. 20552: Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085 -n Apotheek Oegstgeest. Wllheflminapark 8. t«l. 26274 By geen gehoor hy Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. van Tsjaikowsky, begeleid door het or kest van de Nederlandse Opera. Tijdens de pauze heeft de heer De Jong Schouwenburg de leidster en enige leden van het Ballet der Lage Landen, aan de Koningin voorgesteld. Langdurig sprak de Koningin in de koffiekamer tijdens de pauze ook met mevrouw Van Hall en informeerde vol belangstelling naar de toestand van de pas geopereerde burgemeester. De uitvoering oogsite een groot suc ces bij de tot de nok bezette feeste lijke zaai. die het gezelschap aan het einde van de voorstelling: uitbundige lof braeht. Ta! van bloemstukken werden ten tonele gedragen. Na afloop van de voorstelling werd in de grote foyer een receptie gehouden, waar zeer velen het ballet met zijn eerste decennium kwamen gelukwensen. Haarlemse Toneelclub wint hoofdprijs Landjuweel De Haarlemse Toneelclub te Haarlem is in het bezit gekomen van het door Koningin Juliana beschikbaar gestel de juweel, de hoofdprijs van het Na tionaal Landjuweel (wedstrijd voor amateurtoneelverenigingen), dat in de afgelopen winter is gehouden en waaraan 13 verenigingen uit den lande hebben deelgenomen. De Haarlemse Toneelclub zal thans ge rechtigd zijn een Landjuweel uit te schrijven. Dit is gistermiddag meege deeld tijdens een academische slui tingszitting in het Stadhuis van Haar lem van het Landjuweel 1956/57. De heer D. J. A. Geluk, die als voor zitter van het hoofdcomité het woord voerde, deelde mee, dat over de toe komst nog niets vaststaat. De Haarlem se Toneelclub heeft het recht een Land juweel uit te schrijven en namens de stichting Haarlems Bloei deelde spr. mee, dat deze bereid is mee te werken. Vermoedelijk zullen andere instanties zoals de Natu (Nederlandse Amateur Toneel Unie) en W.K.A. (Werkverband Katholiek Amateurtoneel) een aandeel in de organisatie nemen. De aloude rederijkerskamer „Trou moet blyclojh" «thans sociëteit) had het Landjuweel Vorig jaar ingesteld ter ge legenheid van de Pieter Langendykher- denking en op 30 juni van het vorig jaar is de openingszitting gehouden in het stadhuis te Haarlem. De academische zitting werd ingeleid door mr. A. Beets, waarna Elise Hoo- mans namens de jury verslag uitbracht van het verloop van het eerste toernooi van het Nationaal Landjuweel. De Haarlemse Toneelclub, had onder regie van Wim Paauw, een voorstelling gege ven van „The country girl" van Clifford Odets, de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" uit Haarlem werd tweede met „Het onbewoonde eiland" van A. Defres- ne onder regie van Henk Bakker en als derde werd aangewezen het Middelburg se Dilettanten- Toneel, dat „Het meis jesgymnasium" van Ladislaus Fodor had opgevoerd onder regie van Bart van Verre. Mevrouw J. B. van VerreHougard van de Middelburgse vereniging ontving de eerste prijs voor de beste dames hoofdrol en Leo Straus van de Haar lemse Toneelclub voor de beste heren hoofdrol. Burgemeester mr. O. P. F. U. Cremers reikte de pryzen uit. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo g. bó wind a L. x Si Etc "3 Is half bew. wzw 6 20 0 nevel z 3 19 0 licht bew. wnw 5 16 0 zwaar bew. wnw 3 15 0 onbewolkt windstil 16 0 zwaar bew. n 3 12 0 onbewolkt no 3 20 0 onbewolkt nnw 2 22 0 mist windstil 21 4 regen windstil 17 6 onbewolkt nno 3 17 26 onbewolkt zzw 3 21 0 licht bew. windstil 21 0 regen zw 2 18 1 regen windstil 19 4 nevel windstil 19 1 mist windstil 17 1 half bew. zo 7 18 0 regen windstil 23 2 nevel windstil 25 0.4 onbewolkt ono 1 19 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2