Twee jagers ramden twee kotters en veroorzaakten grote schade Pflimlin poogt een einde te maken aan de Franse regeringscrisis Laatste nieuws WEERBERICHT Fier man vijf minuten gevangen maar toen geschiedde het wonder! Met goede moed begonnen! Bekwame figuurmaar zijn kans op slagen schijnt niet groot KOELKASTEN EERSTE ADOPTIE IN NEDERLAND Gruwelijk bloedbad (275 doden) tussen Algerijnen onderling 96ste Jaargang VRIJDAG 31 MEI 1957 No. 29149 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredacteurs J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; £.0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Scheepsdrama op de Noordzee (Speciale berichtgeving) Twee nieuwe onderzeebootjagers van de Ko ninklijke Marine, waarvan H.M.'s Rotterdam onverwacht de haven van Den Helder binnenvoer en H.M.'s Groningen op de uitreis was van Nieuwediep naar Nieuw-Guinea, hebben woens dag ruim 14 uur na elkaar twee Nederlandse vis- kotters geramd. De schade aan vier bij de aan varing betrokken schepen was aanzienlijk. De Rotterdam kwam in aanvaring met de Helderse kotter Helder 87 „Pietertje" op het moment dat de kotter de haven van Den Helder verliet en de onderzeebootjager binnenkwam zonder hiervan de havenautoriteiten te hebben verwittigd. De „Pie tertje" werd bij de voorsteven geheel opengereten. Ernstiger waren de schepen er aan toe bij de tweede aanvaring woensdagmiddag om half twee op de Noordzee. De Texelse kotter TX 24 „Nellie" kruiste daar onverwacht de koers van de al met 23 mijl snelheid varende onderzeebootjager Groningen. Een aanvaring was het gevolg. De Texel 24 werd geramd en kapseisde, waardoor vier leden van de bemanning opgesloten raakten in het achterlogies van het scheepje. Ongeveer vijf minuten later rechtte het zich, waardoor de vier vissers konden ontsnappen. Even later zonk de slechts acht jaar oude kotter, die 's morgens nog aan de IJmuidense afslag was geweest, naar de diepte. In H.M.'s Groningen bleef in de voor steven een vier meter diep gat achter. Uit IJmuiden is de Groningen door sleepboten van Goedkoop naar Buiten huizen gesleept om minutie te lossen. By de N.D.S.M. te Amsterdam wordt het schip gerepareerd. Daar deze reparatie lange tijd in beslag neemt, is een zuster schip van de Groningen, de Friesland, gisteravond nog uit Den Helder naar de vlootrevue bij Norfolk vertrokken. De Friesland staat onder commando van kapitein-luitenant ter zee A. van Es. 35 mijl per uur, die het schip kan lopen, werden er tegen half twee ongeveer 23 uit de machine-installatie gehaald. Aan bakboordzijde was met kruisende koers de Texelse kotter „Nellie" komen opva ren. De officier van de wacht had het scheepje gezien en er zich van overtuigd dat het niet-vissende was. Er hing geen dag-sein bij de voormast. De officier be sloot om een aantal korte stoten op de fluit te laten geven om de bemanning van de Texelse kotter er op opmerkzaam te maken, dat zij een gevaarlijke koers stuurden. De kotter moest volgens het aanvaringsreglement uitwijken voor de onderzeebootj azer. Een aanvaring was echter onvermij delijk. Aan boord van de Groningen rinkelden de alarmschellen en er werd onmiddellijk „rood en blauw sluiten" gegeven, het sein aan boord van onr- logsschenen om - - 1 alle deuren in de waterdichte schotten te sluiten om bij eventuele lekkage de kans op zinken zo gering mogelijk te maken. Een ieder aan boord kwam op post. De telegrafen gingen op stop. Ook op de kotter had de roerganger de onderzeebootjager zien aankomen, zo vertelde matroos- motordrijver A. Vonk ons. Reeds mij lenver had hij het schip over de Noordzee in zijn richting zien snellen. Een blinde ruit in de brug van de kot ter, waartegen het echo-lood hangt en een pijp van de uitlaat van de machine staat, leverde echter een dode hoek in het uitzicht op. Matroos Vonk werd de Groningen pas weer gewaar, toen hij de snel opeenvolgende stoten op een stoomfluit hoorde. Terwijl de fluit van de Groningen nog loeide, werd de „Nellie" geramd op 15 mijl noord-noordwest van IJmuiden. De stuurhut, de achtermast en de railing van de kotter werden door de Gronin gen van dek gemaaid, terwijl de kotter zich meters diep in de scherpe boeg van de onderzeebootjager vrat. Het scheepje kapseisde en verdween met de kiel omhoog onder de Groningen om er nog steeds gekapseisd mid scheeps weer onder vandaan te gijden. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf vertrok H.M.'s onderzeebootjager Gro ningen uit de Helderse haven. Vol enthousiasme en goede moed werd door de bemanning van dit 116 meter lange en met vier kanonnen en zes mitrail leurs uitgeruste moderne schip een reis van anderhalf jaar begonnen. Ruim zeven uur later zou het schip, geassis teerd door sleepboten van Bureau Wijs muller in IJmuiden worden binnenge sleept, met een enorm gat in de voor steven en vijf opvarenden meer aan boord, de geredde vissers van de inmid dels gezonken „Nellie". De Groningen verliet woensdagmid dag omstreeks een uur het Schulpengat bij Den Helder om in zuid-westelijke richting dieper water op te zoeken en vaart te vermeerderen. De onderzeeboot- jager, onder commando van de kapitein- luitenant ter zee M. A. Niessink, moest de eerder op de dag vertrokken kruiser „De Zeven Provinciën" inhalen. Beide schepen zouden opstomen naar de rede van Norfolk, Virginia, U.S.A., waar op 12 juni de internationale vlootrevue wordt gehouden. De tweede Nederlandse schepen voeren in het kielzog van de „Mayflower", welke zeilscheepje even eens Norfolk als bestemming heeft. 350 jaar geleden gingen daar de eerste kolo nisten aan land. Onvermijdelijke aanvaring Overste Niessink, die wij woensdag avond bij aankomst in IJmuiden op de Groningen spraken, wilde bij dit onderhoud voorop stellen, dat hij geen enkele uitspraak omtrent de schuld vraag wilde doen. Hij was tijdens de aanvaring niet op de brug, maar wel waren de officieren van de wacht pre sent en voorts alle andere opvarenden, die bij de vaart in volle zee nodig zjjn. Hierbij waren o.m. de seiners, de uitkijker; de korporaal-navigatie-ge- vechtsinformatiedienst en de roergan ger. Ook bij de telegraaf stond een matroos op post. Het weer was goed en er stond een vlakke zee. Er was weinig scheepvaart bdïtèn het Schulpengat. De vaart van de Gronin gen werd langzaam opgevoerd. Van de „We zaten gevangen" Tussen dat wrakhout zagen de opva renden van de Groningen plotseling een drenkeling opduiken. Het was de ma troos-motordrijver A. Vonk, die bij het roer had gestaan. Hij werkte zich snel in een reddingboei van de kotter. In tussen werd op de Groningen zeer snel een whaleboot gestreken, bemand met matrozen. De machines van de lager sloegen inmiddels achteruit. Vier man zaten nog opgesloten in de met de kiel omhoog drijvende kotter. Door de zware schok was stuurman Cor de Boer, die juist koffie zat te drinken op het mo ment van de aanvaiüng, tegen de scheepswand geslingerd. Schipper Cor Vonk en kok-matroos Piet van der Slikke, die in hun kooien lagen, werden er uitgeslingerd, terwijl matroos Cor de Wolf in zyn kooi werd opgesloten door een gekantelde tafel. Door het trapgat stroomde het zee water binnen. Het steeg langzaam tot de vissers tot hun knieën in het water op het plafond van het achterlogies stonden. „We zaten onderin gevangen, helemaal gevangen", vertelde schipper Cor Vonk. „We dachten er nooit meer uit te komen", en hij voegde er aan toe, „even dacht ik aan de Urkers, die twee jaar geleden ook in een gekap seisde kotter zaten, maar na een kwar tier weer recht kwamen te liggen". 0 Slot op pag. 2 Koningin Juliana bezocht woensdag i pauze onderhield zij zich met de de galavoorstelling ter gelegenheid 'leidster van het ballet, mevrouw van het tienjarig bestaan van het Mascha ter Weeme middenen de Ballet der Lage Landen in de Am-soliste Angela Bayley (links), sterdamse Stadsschouwburg. In de Marjoenani Indonesisch vertegenwoordiger Van de zijde van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken is bevestigd, dat de heer Marjoenani, waarnemend hoofd van het directoraat Azië en de Pacific van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Kweedjiehoo zal opvolgen als hoofd van de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging in ons land. De heer Marjoenani zal in juli naar Nederland vertrekken. Eerste dijk op Delta-hoogte Woensdag is de Waarde op Zuid-Be veland in aanwezigheid van de Commis saris der Koningin in Zeeland en ver tegenwoordigers van de Rijks en Pro vinciale Waterstaat, de nieuwe 1200 me ter lange zeedijk langs de Westerschelde opgeleverd. Deze dijk is de eerste in Nederland, die op een hoogte van 8.50 meter boven N.A.P., voorgeschreven in de Deltawet, is aangelegd. (Van onze Paryse correspondent) De 50-jarige (r.-k.) Volksrepublikein Pierre Pflimlin (een naam, die in het dialect van de Elzas, waaruit hij afkomstig is, „pruimpje" moet betekenen) zal een gooi wagen naar het premierschap van de Franse Republiek. Nadat de rechtse radicaal, René Pleven, woensdagavond rapport aan het staatshoofd had uitge bracht, heeft de heer Coty driemaal zijn hengel uitgeworpen om evenzovele keren bij informateur Pleven zelf, by de demissionaire premier, Mollet en by de conservatief Pinay bot te moeten vangen. Pflimlin was de eerste formateur die „beet" en zo tenminste de moed of de overmoed toonde nodig om een begin aan het einde van deze crisis te kunnen maken, die vandaag zijn tiende dag beleeft. Vanavond zal de president vermoedelijk meer weten Of 's heren Pflimlins moed beloond zal worden is een vraag waarop voorlopig een slechts sceptisch antwoord past. Zijn competentie in economische, speciaal landbouwkundige aangelegenheden, Zijn bewindservarmg die hij in tien jaren tijds op acht verschillende ministerpos ten verwierf, zyn werkkracht, zijn intel ligentie en zijn gezonde vooruitstrevend heid worden zeker algemeen erkend en misschien ook wel gewaardeerd. In poli tieke kringen wordt er voorts ook nog aan herinnerd dat Pflimlin als minister van Financiën van het voorlaatste kabi- net-Edgar Fa ure misschien ook wel de aangewezen figuur zou kunnen blijken om het hoofd te bieden aan de drama tische financiële problemen waardoor Frankrijk vandaag wordt bedreigd. En men is het tenslotte evenmin vergeten, dat de formateur herhaaldelijk ten aan zien van de Algerijnse oorlog van onaf hankelijke inzichten heeft blijk gegeven waarbij de pacificatie-methoden van de socialist Robert Lacoste met duidelijke reserves werden bejegend. Niettemin blijft het een open vraag of Pflimlin zal kunnen slagen. De president van de rooms-katholieke Volkspartij is van oor deel, dat aan een nieuw kabinet zowel de socialisten als de conservatieve onaf- hankelijken zouden moeten medewerken en van geen dier beide kanten heeft men tot dusverre nog veel animo in die rich ting waargenomen. Nadat Pflimlin gisteren per vliegtuig Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen zonnig weer, in de kust streken in de middag zeewind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 juni Zon op 4.28 uur; onder: 20.52 uur. Maan op 7.38 uur; onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk 5.01 en 17.26 uur. Laagwater te 0.49 en 13.10 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. vanaf f 345. „DE BDBKTRO SPECIALIST" Fa. I. P. VAN BEKGE HENEGOUWEN Aalmarkt 4 - Telefoon &Ï176 Honderden kinderen legden Hemelvaartsdag bloemen op de graven van het Amerikaanse mili taire kerkhof te Margraten. Een In- op drukwekkend overzicht van het i enorme terrein waar de Amerikanen plechtige die ons land hielpen bevrijden, hun w ordt, laatste rustplaats vonden en waar jaar op Memorial Day een herdenking gehouden zijn partijgenoten, die in Biarritz in congres bijeen waren, om hun mening is gaan vragen, zal de formateur vandaag de andere partijen polsen alvorens, ver moedelijk in de avond, president Coty zijn definitieve beslissing kenbaar te maken. Ondanks zijn onmiskenbaar per soonlijke kwaliteiten ziet men voorlopig, ais gezegd, de resultaten van de pogingen van deze formateur echter slechts met beperkt optimisme tegemoet. Promotie tot Dam De namen der historische delen van de Dam te Amsterdam, de Vissersdam (langs de Industriële Club) en de Vij gendam (waar thans de Bijenkorf is ge vestigd) zullen verdwijnen. De gemeenteraad besloot op verzoek van bewoners ter plaatse deze namen te wijzigen in „Dam", nu door de op richting van het Nationaal Monument dit plein één geheel geworden is met een deel Warmoesstraat, de Vissersdam en de Vijgendam. Op de nieuwe straat naamborden zal nu worden vermeld. „Voorheen Vissersdam" en „Voorheen Vijgendam". Haagse rechtbank had de primeur Van onze Haagse redactie) Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis is woensdag een kind geadopteerd. Een uitspraak van de Haagse rechtbank, die in deze de primeur had, maakte deze adoptie tot een feit. Zoals bekend, is op 1 november vorig jaar de wet in wer king getreden die adoptie van kin deren ook in ons land mogelijk maakt. Vóór die tijd was het zo dat de posi tie van een pleegkind wel een feitelijke vergaande bescherming genoot - de pleegouders konden de voogdij over het kind krijgen, terwijl het buitendien mo gelijk was bij Kon. Besluit de naam van het kind te laten veranderen - maar dat formeel de echte moeder toch nog rechten kon doen gelden. Thans schept de adoptiewet echter de mogelijkheid een aangenomen kind in alle opzichten net wettige kind van de pleegouders te maken. Elke band van bloedverwantschap (ook de erfrechtelij ke banden) met de echte moeder wor den door adoptie verbroken. Advertentie miffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hij is er! De TOM ADO ELEKTRISCHE KOFFIE MOLEN voor de fantas tisch lage prijs van f 23.50!! Thans overal verkrijgbaar! Haal 'm morgen... maan dag kan hij al weer uitver kocht zijn. Geef moeder nog vóór zondag de groot ste verrassing van het jaar mniiinniniiiiiiiiiiiinnnrninTniiffliiiTminnuniiJiiiiii'niiininuiiinuwiiniiiii Ti vee groepen eisen de leiding van het verset tegen de Fransen voor zich op Een grote groep Algerijnse opstandelingen heeft by een overval op het dorp Meloeza, nabij M'sila, 275 Mohammedanen vermoord. Voor de ogen van vrouwen en kinderen werden de mannen en jongens op beestachtige wijze over de kling gejaagd. Het zou hier om een vergeldingsactie gaan van het „Nationale Bevry- dingsfront" tegen de „Algerijnse Nationale Beweging". Beide groepen eisen de leiding van het verzet tegen de Fransen voor zich op. De Noordafrikaan Mohammed Mahiddine, die beschouwd werd als de leider van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in het zuidoosten van Frankrijk, is woensdag in Marseille door een lid van de Algerijnse Nationale Beweging ver moord. Mahiddine liep met de andere Algerijn, die plotseling een revolver greep en zeven schoten op hem loste! Fransen werden beschoten vanaf Tunesisch gebied In de hotelkamer van Saddok, de 27- jarige moordenaar van de gewezen on dervoorzitter van de Algerijnse Assem blee, Aly Chekkal, zyn tekeningen ge vonden van een grote olieraffinaderij in Rouaan. De politie gelooft dat het Algerijnse Bevrijdingsfront na de dood van Chekkal de strijd naar het Franse moederland wilde overbrengen door sabotage te bedrijven. Meer dan 500 politiemannen stellen een onderzoek in onder de 100.000 Noordafrikanen meest Algerijnen die in Parijs en omgeving wonen. Een duizendtal is daar ter ondervraging aan gehouden en In Rijssel 500. Van de grote Amerikaanse lucht machtbasis te Nouaceur in Marokko zijn grote hoeveelheden oorlogsma teriaal gestolen en terecht gekomen bij het ondergronds Marokkaanse bevrijdingsleger en de Algerijnse opstandelingen, deelt de politie in Casablanca mee. Sinds het begin van dit jaar zijn 40 voertuigen verdwenen, 30 draag bare radiozenders, twee zware ma chinegeweren en een bedrag aan geld. Er zijn op de Amerikaanse ba sis twee Mohammedaanse arbeiders aangehouden. Men vermoedt, dat zij dertig medeplichtigen hebben. Een sectie Franse infanterie is in de onmiddellijke nabijheid van de Tune sische grens op een bende Algerijnse opstandelingen gestuit. De sectie werd onder vuur genomen door twee ma chinegeweren, die op Tunesisch gebied werden bediend. De Franse soldaten hebben het vuur beantwoord om de mitrailleurs tot zwijgen te brengen. Een jachtvliegtuig, dat de troepen op de grond steunde, werd eveneens van Tunesisch gebied af onder vuur geno men. De bende opstandelingen trok zich tenslotte op Tunesisch gebied terug, al dus wordt in Algiers vernomen. Verder naar het zuiden. 75 kilometer ten zuiden van Tebessa en vijftien kilo meter van de Tunesische grens, hebben Franse strijdkrachten strijd geleverd met een bende opstandelingen. Na de strijd lagen er 45 gesneuvelde rebellen op het slagveld. Twaalf opstandelingen werden gevat. De Fransen verloren ee" dode en vier gewonden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1