Nog dit jaar opening militair tehuis in Katwijk aan den Rijn SCHUDEL's CITROEN Zware vijfde dag (ruim 300 km) eiste vele slachtoffers Lange tijd van voorbereiding Vijftig jaar Ned. Spaarbankbond WOENSDAG 29 MEI 1957 Olympiad Toer door Nederland Adric Roks is ook in de rit naar Wassenaar in de oranjetrui gebleven. Maar het heeft weinig gescheeld of de Zeeuw Huissoon zou vandaag in de laatste etappe naar Amsterdam in dit kledingstuk hebben gereden. Halverwege de etappe had de kop groep, waarin Huissoon zich bevond een voorsprong van acht minuten op oranjetruidrager Roks, maar in de laatste vjjftig kilometer slonk de voor sprong van Huissoon zoveel, dat hjj op de eindstreep nog maar 4 min. 51 sec. voor was op de Brabander, elf secon den te weinig om hem de leiderstrui te ontqfmen. Dit was het einde van een veelbewo gen dag, waarin de renners na eerst 135 km. van Den Bosch naar de legerplaats Ossendrecht te hebben afgelegd, laat in de middag nog eens van start moesten voor de rit naar Wassenaar over 169 km., in totaal dus ruim 300 km. en dit was werkelijk te veel voor amateurs. In het donker reden nog diverse deelnemers, die achter waren geraakt, door Den Haag en slechts met grote moeite kon den zij de wielerbaan Duinhorst vinden. Het resultaat was er dan ook naar. Elf renners zochten de beschutting van de brokkenwagen op en omdat Gijs de Jager, die met een gebroken sleutelbeen de laatste 70 km. had afgelegd, vandaag wel niet zal kunnen starten, zijn er nog 43 deelnemers overgebleven van de 98, die vijf dagen geleden uit Amsterdam vertrokken. KLASSEMENTEN De uitslag van het eerste gedeelte van de vijfde etappe van Den Bosch naar Legerplaats Ossendrecht (135 km.) luidt: 1. Kooyman (Olympia), 135 km. in 2.58.13 (met bonificatie 2.57.13); 2. (met bon. 2.57.43); 3. Bravenboer (Rot terdamse Leeuw) z.t. (met bon. 2.57.58) 4. Roks (De Baronie) z.t.; 5. Verhoef (Militaire ploeg) z.t.; 6. Wuyst (De Ba ronie) z.t.; 7. Kool (De Spartaan) z.t.; 8. De Jager (Feyenoord) z.t.; 9. Van Vliet (Rotterd. Leeuw) z.t.; 10. Moolen- 1 Uzer (Olympia) 2.58.30. De uitslag van het tweede gedeelte van de vijfde etappe, van Ossendrecht naar Wassenaar over een afstand van 169 km., was: 1. Klebach (Olympia, Am sterdam) 4.40.35 met bonificatie 4.39.35; 2. Steenvoorden (De Kampioen. Haar lem) 4.43.39 met bonificatie 4.43.09; 3. Van Egmond (De Spartaan, Den Haag) z.t. met bonificatie 4.43.24; 4. Van de Berg (De Spartaan, Den Haag) 4.43.43; 5. Huissoon (Theo Middelkamp, Goes) 4.43.53; 6. Kooyman (Olympia Amster dam) 4.47.11; 7. Van der Ruit (Olympia Amsterdam) 4.47.13; 8. Van Steenselen (De Kampioen, Haarlem) 4.47.56; 9. Snijder (De Bataaf, Halfweg) 4.48.10; 10. Kool (De Spartaan, Den Haag) z. t. De algemene individuele rangschik king is na de vijfde etappe: 1. Roks (De Baronie) 27.26.15; 2. Huissoon (Middel kamp) 27.26.26; 3. Verhoef (Militaire ploeg) 27.26.37; 4. Kooiman (Olympia) 27.27.38; 5. Van Vliet (Rotterdamse Leeuw) 27.30.22; 6. De Roo (Middel kamp) 27.30.53; 7. Theunisse (Militaire ploeg) 28.31.18; 8. Van Sluys (Middel kamp) 27.33.37; 9. De Jager (Feyenoord) 27.34.24; 10. Hofmans (De Baronie) 27.35.36. Het algemeen ploegenklassement na 5 dagen: 1. „Theo Middelkamp" 82.13.52; 2. Olympia 82.22.20; 3. Baronie 82.34.43; 4. Militaire ploeg 82.42.20; 5. Kampioen 82.53.31; 6. Zwarte Schapen 82.59.44. WEER JOURNALIST IN DJAKARTA GEARRESTEERD De militaire autoriteiten in Djakar ta hebben wederom een journalist ge arresteerd. Blijkens een mededeling van de woordvoerder van de Landmacht in de Indonesische hoofdstad, werd de hoofdredacteur van het weekdblad „Ma- rinjo", Dick Josef aangehouden, omdat het blad feiten en opinies had ver ward, waardoor de atmosfeer voor op lossing van de legervraagstukken werd vertroebeld. De hoofdredacteur van de ,.Keng Po" werd enkele dagen geleden op gelijke gronden gearresteerd. Wassenaar won van ARC Ook in de tweede wedstrijd van het jubileumtoernooi van Rouwkoop heeft ARC, dit keer tegen Wassenaar, de meeste kansen gehad op de overwin ning. De ARC'ers wisten reeds in de eerste helft een groot overwicht te verkrijgen. Door prima werk van de Wassenaarse defensie, met doelman Delsing aan het hoofd, bleven echter doelpunten uit. Toen het kort voor de thee even niet klopte in de ARC-de- fensie, wist midvoor Verboon hiervan te profiteren en kon v. d. Mark naar het net: 10. Ook in de tweede helft bleef ARC in de aanval, waarbij het Wassenaarse doel meerdere malen aan doorboring ontsnapte. Het was Oosterloo, die na flitsende aanval de gelijkmaker achter de Wassenaar-doelman deponeerde: 1-1. ARC deed er nu zo mogelijk nog een schepje op. waarbij het risico van een snelle doorbraak genomen werd. Dit werd Bos c.s. dan ook noodlottig, want toen Noordervliet op een lange pass doorliep, kwam hij alleen voor v. d. Mark, die bovendien nog verzuimde door uit lopen zijn doel te verkleinen. Bij voor baat was hij toen reeds geslagen. De Wassenaarders konden de 2-1 zege daar na vasthouden. CRICKET PROGRAMMA VOOR HEMELVAARTSDAG lste klasse A: ACC—HDVS; HCC I— HBS; RW—HCC II. lste klasse B: ExcelsiorVW; Quick H—ACC II; Quick N—Sparta. 2de klasse B: VOC II—LCC; HDVS II—VUC. 2de klasse E: Haarlem IIRW m; VW I—BMHC. V oetbalpr ogramma OM DE KNVB-BEKER Halve finale: ADO—Fortuna '54 (HBS- terrein) COMPETITIE le divisie A: XerxesRoda Sport. Ie divisie B: ExcelsiorVitesse; Vo- lendam—Hermes DVS. 2e divisie A: Be QuickHeerenveen. AMATEURS Promotie naar 2e "klasse: Papendrecht OVVRVCLaakkwartier. Hockeyprogramma Kampioenschap van Nederland (heren)TOGOMeppel Korfbalprogramma Kampioenschap van Nederland: Wordt KwiekPSU; ZKCWesterkwartier. DUBBEL GESTOOKTE Sportsplinters De Nederlandse ploeg die aan de etappe-wedstrijd van de Dauphine Libere (8 t/m 16 juni) zal deelnemen, is thans compleet. Ze bestaat uit P. van Est, A. Voorting, L. Stevens, L. van den Brand, H. van den Broek. A. van 't Hof, T. Bergmans en P. de Jongh. Leider van de ploeg is Klaas Buchly. De Italiaanse club Juventus heeft de rechtsbinnen van de Argentijnse club „River Plate", Enrique Omar Sivori, ge contracteerd voor het hoogste bedrag, dat ooit ter wereld voor een transfer werd betaald: 10 miljoen pesos (ca. 1 miljoen gulden). Sivori is 21 jaar. Hij ontvangt van het transfer-bedrag 200.000 gulden en voorts een maand salaris van 2500 gulden. In de 14e ronde van het zonetoer- nooi te Dublin speelde onze landgenoot Van Scheltinga remise tegen Alexander. Pachman behield de leiding. Het Nederlandse schaaktiental, dat op 31 mei en 1 juni a.s. te Dortmund een dubbelrondige wedstrijd zal spelen tegen het vertegenwoordigende team van West-Duitsland, bestaat uit de vol gende spelers: dr. Euwe, Donner, Bouw meester, Van den Berg, Cortlever, Kra mer, mr. Spanjaard, Roessel, dr. Baren- dregt en Orbaan. De voetbalwedstrijd SpartaSouth end United, welke in Rotterdam is ge speeld, is in een gelijk spel: 0—0 ge ëindigd. N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Leidse twaalftallen naar Zandvoort De Haarlemse Korfbalbond organi seert morgen (Hemelvaartsdag) een 3-bondentoernooi in Zandvoort tussen Noord-Holland, Haarlem en Leiden en wel in 2 afdelingen, n.l. een jeugdafde ling en een seniorenafdeling. Bovendien speelt het Haarlems KNKB-12-tal een wedstrijd tegen het Leids KNKB-12-tal. De Leidse ploeg verschijnt niet op haar sterkst, daar de mensen van De Algemene I en Vicus Oriëntis I, in verband met de belangrijke beslissingswedstrijd om het behoud van het le klasseschap, die zondag a.s. gespeeld zal worden op het Sportpark Roomburg, niet opgesteld konden worden, terwijl ook verschillende spelers isters) van Fluks niet beschik baar zijn, doordat deze aan seriewed strijden in Bergen op Zoom deelnemen. FLUKS NAAR BERGEN OP ZOOM Fluks neemt morgen met een combi natie deel aan seriewedstrijden, uitge schreven door de vereniging „Olympia '47" te Bergen op Zoom. Beslissingswedstrijd Vic. Or. Algemene Deze wedstrijd is vastgesteld voor zon dag a.s. op het terrein Sportpark Room burg aan de Burggravenlaan. Wij komen hierop nog nader terug. HANDBAL Zeven'hondbaltoernooi in Leidse Hout Ter gelegenheid van haar vijftien jarig bestaan organiseert de vereniging H.V.L. morgen een zevenhandbaltoer- nooi voor dames en heren, waaraan een groot aantal verenigingen uit Rotter dam en Den Haag zullen deelnemen. Zevenhandbal, men zou het micro-hand bal kunnen noemen, is afkomstig uit de Scandinavische landen, waar het wordt gespeeld in de grote, moderne sporthal len, die deze landen rijk zijn. Verklaar baar, omdat met de lange winter in het hoge noorden de veldsporten lange tijd niet kunnen worden beoefend. Het toernooi wordt gehouden op het hoofdveld van de Leidse Hout. De deel name van de eerste teams van de toon aangevende verenigingen als Olympia, ESDO en VODO waarborgt sterk spel. Aanvang van het toernooi 10.30 uur. Einde 16.30 uur. De toegang Is gratis. WIELRENNEN Ronde van Italië De elfde etappe van de Ronde van Italië van Sienna naar Monte Catini Terme over een afstand van 220 km. is gewonnen door de Belg Van Steenber gen in 5 uur 55 min. 43 sec. met een ge middelde van 38,794 km. per uur. De uitslag luidde verder: 2. Albani (It.); 3. Baldini (It.); 4. Van Est (Ned.); 5. Filippi (It.); 6. Nencini (It); 7. Cassano (It.); 8. Padovan (It.); 9. Sabbadin (It.); 10. Grassi (It.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 19. ex aequo een groep met De Groot Nolten, Donker, Kersten, Voorting en Wagtmans. Allen in 5.55,43; 93 Van den Brekel (Ned.) 6.09.37. Het algemeen klassement ziet er na de elfde etappe als volgt uit: 1. Defilippis (It.) 55.03.00; 2. Louison Bobet (Fr.) 55.03.13; 3. Poblet <Sp.) 55.03.30; 4. Gaul (Lux.) 55.03.42; 5. Fornara (It.) 55.04.02; 6. Nencini (It.) 55.04.03; 7. Fabbri (It.) 55.04.11; 8. Impanis (Belg.) 55.04.21; 9. Geminiani (Fr.) 55.04.47; 10. Rolland (Fr.) 55.05.02 15. Wagtmans (Ned.) 55.05.43; 17. Van Est (Ned.) 55.08.51; 20. Nolten (Ned.) 55.10.34; 22. Voorting (Ned.) 55.11.24; 39. De Groot (Ned. 55.22.44; 50. Kersten (Ned.) 55.28.17; 61. Donker (Ned.) 55.35.32; 94. Van den Brekel (Ned.) 56.21.54. AUTOMOBILISME DE 6e SLS-RIT Niet minder dan 240 wagens zullen morgen in de namiddag en avond bij de Pompstationsweg te Scheveningen star ten voor de zesde ScheveningenLuxem burgScheveningen-rit, die door het district 's Gravenhage en omgeving van de RAC-West wordt georganiseerd. DUIVENSPORT P.V. De Reisduif Wedvlucht vanaf Pt. St. Maxdrence (344,20 km.). In con cours 208 duiven. Gelost om 5.45 uur met n.o. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 12.46.37 uur, de laatste of 42e pryswinnaar was er om 14.21.03 uur. De uitslag luidt: 1. 4. 7 A. Singeling; 2, 8 Gebr. Kok; 3 J. v. Alphen; 5, 10 T. Platteel; 6. D. Beij; 9 W. Zandvliet. Advertentie B RIN TA is zo gemakkelijk. U maakt 't aan tafel snel klaar! Bouw is reeds aangevangen Deze smeulende chaos bleef achter, toen de brandweer het vuur in de papierfabriek de Gennepmeester u'fls. Zij had toch nog een zwaar werkaan de nablussing en het in toom houden van de smeulende balen papier, waarin het vuur zich niet gemakkelijk liet bedwingen. Naar het zich thans Iaat aanzien zal de Koninklijke Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege nog dit jaar haar nieuwe militair tehuis voor de bezetting van het Marine Vliegkamp Valkenburg kunnen openen. Op het bouwter rein tussen de Tulpstraat en de Wassenaarseweg te Kat wijk aan den Rijn werd kortgeleden met de bouw een aanvang gemaakt. Voor het zover was is er een lange tijd van voorbereiding nodig geweest. De eerste pogingen om te komen tot stich ting van een protestants militair tehuis voor het garnizoen van het Marine Vliegkamp dateren reeds van het voorjaar 1947 toen door de plaatselijke correspondent van de Kon. Nederlandse Militaire Bond Pro Rege pogingen werden ge daan om in de bestaande lokaliteiten in Katwijk een gele genheid te scheppen waar de militairen in hun vrije tijd een gastvrij onderdak konden vinden. Helaas leden deze pogin gen schipbreuk op het grote gebrek aan zaalruimte in de beide Katwijken. Inmiddels echter groeide het Marine Vliegkamp Valken burg uit tot één der grootste militaire vliegvelden van Nederland en het aantal marinemannen dat dagelijks, na afloop van de diensttijd, de poorten uitstroomde om zijn vertier „aan de wal" te gaan zoeken nam in evenredigheid toe. Dit was voor de afdeling Valkenburg van de Vereniging Beroepsschepelingen Zeemacht aanleiding om zich, in" de zomer van 1951, te wenden tot het Katwijkse gemeentebe stuur met het verzoek pogingen in het werk te stellen tot het scheppen van verantwoorde ontspanningsmogelijkheden voor de passagierende marinemannen. Het gemeentebestuur reageerde hierop door een bespreking te beleggen, waarin met leidende figuren uit het plaatselijke kerkelijk- en ver enigingsleven over dit probleem werd beraadslaagd. Besluiten werden echter toen nog niet genomen. Een en ander was echter voor de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege aan leiding om zijn activiteiten te hervatten. Er werden afde lingen opgericht in Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn en van deze afdelingen begon een actie uit te gaan om te komen tot stichting van een nieuw gebouw. VELE PLANNEN Sedertdien passeerden er heel wat plannen de revue, be ginnende met een eenvoudige Romneyhut, waarvan de kos ten op f. 10.000 werden geraamd en een semi-permanent gebouw van speciale constructie, waarmede ongeveer t. 20.000 was gemoeid. Deze plannen werden echter weer losgelaten wegens het feit dat zij te beperkt waren om In de behoeften te voorzien. Vervolgens kwam het gemeente bestuur van Katwijk met een derde plan, namelijk om een tehuis te bouw en aan de Wassenaarseweg, bij de Zanderij- sloot. Ook dit plan bleek echter niet doelmatig. Een vierde ontwerp, uitgaande van het hoofdbestuur van de Ned. Militaire Bond Pro Rege was veel uitgebreider en omvat te de stichting van een gebouw aan de Wassenaarseweg, iets ten noorden van de noordelijke toegang tot het vlieg kamp. De kosten hiervan bedroegen circa f. 100.000. De gedachte plaats bleek echter moeilijkheden op te le veren, zodat de uitwerking hiervan moest worden gestaakt. Het was intussen 1954 geworden toen van de zijde van het gemeentebestuur het aanbod werd gedaan om het terrein tussen de Tulpstraat en de Wassenaarseweg voor het mili tair tehuis beschikbaar te stellen Het hoofdbestuur gaf hier op aan het architectenbureau A. N. van Donkelaar te Woer den opdracht tot het maken van het ontwerp, met de uit voering waarvan thans een begin is gemaakt. HOE HET WORDT De ingang van het nieuwe tehuis komt aan de Tulpstraat. Na het passeren van een vestibule met garderobe komt men in een doorgang, van waaruit men aan de rechterzijde de grote conversatiezaal, afmetingen 8 bij 12 meter, kan betre den. Hierin bevindt zich ook het buffet. Naast de conversa tiezaal bevindt zich, aan de zijde van de Tulpstraat, een spreekkamer, die in de eerste plaats bestemd is voor intieme gesprekken met bijv. de vlootpredikant. Verder zal hierin een piek-up installatie worden opgesteld voor de liefhebbers van klassieke muziek, die hier rustig naar hun lievelingspla ten kunnen luisteren. Ongeveer tegenover de ingang van de conversatiezaal. aan de linkerzijde van de doorgang, be vindt zich. eveneens aan de zijde van de Tulpstraat, een studiezaaltje. Aan de westelijke zijde van de doorgang geeft een recht tegenover de hoofdingang gelegen deur toegang tot de spelzaal, die 7 bij 9»/2 meter meet en waarin twee bil- jards en twee pingpongtafels zullen worden opgesteld. Dit vertrek is met de lange zijde langs de Wassenaarseweg ge legen. Tussen de studie- en spelzaal is voorts een binnenhof geprojecteerd, die aan drie zijden door het gebouw wordt omsloten. Door glaswanden heeft men vanuit de studiezaal en de spelzaal uitzicht op deze binnenhof. In het midden van de hof komt een vijvertje, met zitjes er omheen. Boven de spelzaal komt tenslotte een ruime woning voor de tehuis leider, waarvan de ingang aan de Wassenaarseweg komt. De maximum-capaciteit van het gebouw zal ongeveer 200 be zoekers bedragen, waardoor het zal gaan behoren tot de grootste tehuizen welke door de bond worden geprojecteerd. De bouw is opgedragen aan de aannemersfirma gebr. Burg graaf te Woerden. FINANCIERING De bouwkosten, geraamd op f. 120.000 zullen voor een groot deel worden gedekt uit een geldlening, waarvoor door de Minister van Marine een garantie is verstrekt. Voorts zijn de in federatief verband samenwerkende afdelingen Kat wijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn, Valkenburg en Rijns burg erin geslaagd aan vrijwillige bijdragen niet minder dan f. 26.000 in te zamelen, welk bedrag voldoende is voor de financiering van de inrichting. De bouwkosten worden gedeeltelijk gedekt door een bijdrage oorlogsschade, over gebracht van een herbouwplicht van elders. De gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg hebben tenslotte geld leningen verstrekt. In bijgaande schetstekening is links boven de situatie van het Chr. Militair Tehuis aangegeven in grijs met zwarte slagschaduwen waaruit de hoogteverschillen van de delen i aan. welke gevelcombinatie in van het gebouw blijken. Andere be bouwing is op deze situatieschets gestreept aangeduid. De pijl toont onderste tekening is uitgebeeld. Bij f 99.— sparen een gulden toe (Speciale berichtgeving) In het nieuwe gebouw van de Spaarbank te Rotterdam heeft mr. J. J. v. d. Bilt, voorzitter van de Ned. Spaarbankbond, gistermiddag een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden van de Ned. Spaarbankbond, die 50 jaren be staat, en welk jubileum de volgende week te Rotterdam, waar deze Bond is opgericht, zal worden gevierd. Mr. v. d. Bilt gaf daarbij een overzicht van de ontwikkeling van de spaarbanken, waarvan de eerste in het begin van de vorige eeuw hier te lande zijn opgericht, min of meer op instigatie van de Maat schappij tot Nut van t Algemeen. In de loop van de 19e eeuw zijn vele spaarbanken opgericht, bestaande Nuts- spaarbanken hebben zich van de Maat schappij afgescheiden om hun eigen gang te gaan. Het heeft echter tot 1907 geduurd alvorens de Ned. Spaarbank bond werd opgeridht. Aanleiding daar toe was nog grotere waarborgen aan de spaarders te verschaffen. De samenwer king heeft vruchten opgeleverd temeer daar de spaarbanken niet op winstbejag uit zijn. Onderling worden vele denk beelden op het gebied van het sparen uitgewisseld en er bestaat geen concur rentie. Zo heeft men, alles ten gerieve van de spaarders, gestreefd naar uit breiding van de openingsuren. Na de bevrijding heeft men het schoolsparen uitgebreid en is men ook gekomen tot het bedrijfssparen. Mr. v. d. Bilt heeft nog verklaard, dat de spaarbanken zich zeer beijveren om te geraken tot vakantie-sparen, dat wil zeggen, dat de spaarder geregeld eens per week een klein bedrag stort, dat tenslotte kan worden opgenomen om er in de vakantietyd op uit te trekken. Volgens de statistiek van 1954 waren er in dat Jaar 918.000 werknemers gezins hoofden, die een wetteiyk geregelde va kantie genoten. Vakantie dient derhalve evenzeer een spaardoel te zijn als menig ander object, waarvoor men spaart. Thans zjjn de spaarbanken begon nen met de honderd-gulden-club, waarvoor speciale boekjes in omloop worden gebracht voor de spaarders om door het plakken van zegels a f. 2.- per week in een jaar te komen tot een gespaard bedrag van f. 100.büeen te brengen. De laatste zegel behoeft Geen trappen lopen meer! Enkele melkslijters van Hilversum hebben geklaagd over pijnen in de rug en oververmoeidheid, als gevolg van het torsen van zware vrachten, soms van 40 tot 50 kilo aan melkprodukten, naar de bovenste verdiepingen van de flat woningen. De Hilversumse melksiyters hebben daarom besloten, bij wijze van proef op de zaterdagen en de werkda gen die aan een feestdag vooraf gaan hun produkten niet meer boven te bren gen. mftar de klanten te verzoeken de bestellingen te halen. Deze regeling gaat op 1 juni a s. in. Men zal onderzoeken in hoeverre de mogelijkheid bestaat deze regeling ook door te voeren op andere dagen. slechts met een gulden voldaan. Volgens mr. v. d. Bilt bedroeg het aantal spaarders hier te lande drie mil joen, die een gezamenlijke inleg bezit ten van twee miljard gulden. Voor een groot deel wordt het door de spaarders ingebrachte geld ln de vorm van hypo theken door de spaarbanken uitgezet in de woningbouw. Na de uiteenzettingen van mr. v. d. Bilt werd een korte smalfilm vertoond die „Kijk-uit" is genoemd. De film vraagt de aandacht voor het sparen en keert zich tegen de huurkoop, die som mige gezinnen in dikwerf benarde finan ciële omstandigheden kan brengen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7