Eisenhower en Adenauer koppelen ontwapening aan Duitse hereniging Amerikaanse piloot offerde zicli voor een aantal verpleegden op WEERBERICHT In Londen zou thans werkelijke vooruitgang geboekt zijn FRANKRIJK WORSTELT MET FINANCIËLE NOODTOESTAND Enorme ramp werd voorkomen 96ste Jaargang WOENSDAG 29 MEI 1957 No. 29148 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte slD?el l' Leldcn Glro Q0 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 7 50 per kwartaal: 13 55 per maand; f.0.59 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 31507 De 81-jarige Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington en zijn bespre kingen aldaar met president Eisenhower een groot diplomatiek succes weten te boeken door de toezegging van de Verenigde Staten te ver werven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algemene ontwapeningsovereenkomst tussen Oost en West. In een ge meenschappelijke bekendmaking hebben Eisenhower en Adenauer het denkbeeld geopperd, dat opnieuw een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie) gehouden moet worden, waarin de hereniging van Duitsland ter sprake zou moeten komen. De oplossing van het herenigingsprobleem zou dan gevolgd dienen te worden door een alomvattende ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie, waarbij ook rekening gehouden zou moeten worden met de Europese veiligheid. Amerika is van plan troepen in Europa, met inbegrip van Duitsland, te houden, zolang dit gebied wordt bedreigd. voor de Sovjet-Unie aanvaardbare gedeeltelijke ontwapening sov er een- komst. Verrassing in Londen Onze correspondent in Londen te lefoneerde ons hedenochtend: Adenauers initiatief tot het hou den van een nieuwe bijeenkomst der Grote Vier kwam voor Londen als een verrassing. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken, de nodige voor zichtigheid in acht nemend, ver klaarde dat de totstandkoming van een beperkte overeenkomst op het gebied der ontwapening de kansen op succes aanzienlijk zou verhogen van een conferentie der Grote Vier. Binnen zeer korte tijd is Macmil- lans antwoord op Boelganins brief te wachten. Hierin zinspeelde de Sovjetrussische premier op een nieuwe top-bijeenkomst. Macmillan zal deze kwestie waarschijnlijk open laten, maar door Adenauers stap zal hij misschien de mogelijkheid van een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier opperen. Algemeen wordt geloofd dat de Ver. Staten op het punt staan voor waarden aan te bieden voor een Naar oplossing van hef tandartsenconflict De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt mee, dat nu ook door de Ziekenfond sen arbitrage is aanvaard en daardoor een nieuwe mogelijkheid is ontstaan om tot overeenstemming te geraken het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde zich uitvoerig heeft beraden over de wijze waarop thans zo snel mogelijk een oplossing voor het tandartsenconflict kan worden be reikt. Het bureau van de Maatschappij zal het besprokene nader uitwerken waarna het hoofdbestuur vrijdag a.s. opnieuw bijeen zal komen ter voorbereiding van een antwoord aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Op dezelfde dag zal de bestuursraad be staande uit vertegenwoordigers van de afdelingen van de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Tandheel kunde de ontwikkeling bespreken. Het hoofdbestuur heeft het tevens wenselijk geoordeeld de leden van de Maatschappij te raadplegen die daartoe in een buiten gewone algemene vergadering op 1 juni a.s. zijn bijeengeroepen. Bij de bespre king van de voorwaarden waaronder het eventueel mogelijk zal zijn de werk zaamheden te hervatten was het hoofd bestuur van oordeel dat „in ieder geval het van Ziekenfondszijde medisch on verantwoord gegeven advies aan de ver zekerden om slechts in de uiterste nood zaak de hulp van de tandarts in te roepen dient te worden ingetrokken". Het hoofdbestuur is tevens van mening dat de kosten die verzekerden sedert 1 april voor tandheelkundige behandeling hebben gemaakt geheel of gedeeltelijk behoren te worden vergoed. Sissen naar Parijs De Sub-commissie voor ontwapening der Ver. Naties, die in Londen bijeen is, hield gisteren slechts een korte verga dering omdat thans eerst de andere NAVO-regeringen moeten worden ge raadpleegd, waartoe Stassen. vergezeld van de Franse vertegenwoordiger op de ontwapeningsconferentie, Jules Moch, gisteravond naar Parijs vloog. Volgens deskundigen is dit vertrek op zichzelf een bewijs, dat het nu zeker is dat werkelijke vooruitgang is gemaakt. In Londen, waar een zekere vrees heerst voor een „nieuw Ranallo". na melijk een afzonderlijke overeenkomst tussen een eventuele Westduitse so cialistische regering en de Russen, acht men het van groot belang dat Eisenho wer Adenauers positie heeft versterkt doordat nog eens onderstreept is dat er van geen definitieve regeling tussen Oost en West sprake kan zijn vóór een Duitse hereniging. Op deze kwesties is destijds de con ferentie van Genève gestrand en zij vormt tevens de hoofdbron van de voortdurende internationale spanning. Er is echter geen enkele aanwijzing voor dat de Russen werkelijk tot een rege ling Van welke aard ook bereid zijn. Het optimisme in Londen betreft op het ogenblik meer de veranderde hou ding in Amerikaanse regeringskringen om meer toeschietelijkheid te tonen nu president Eisenhower zijn wil heeft doorgezet tegenover admiraal Radcliffe en andere militaire leiders, die blijkbaar elke regeling met de Sovjet-Unie waar deloos en daarom te riskant achten. Een van de punten, welke Stassen in Parijs zal bespreken, is hoe de vijftien NAVO-landen kunnen worden inge schakeld in de voorgestelde luchtinspec- tie aan beide zijden van het ijzeren gordijn. Commander Noble, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, die Engeland in de ontwapeningscom- mir-ie vertegenwoordigt, verklaarde gis teren. dat de openingsredevoeringen van Stassen en de Russische vertegenwoor diger Zorin een goed voorteken vorm den voor het succes van de conferentie. Slot op pag. 2 Scheepswerf op Manokwari in gebruik gesteld I Vandaag heeft de minister van Defen- sie, ir. C. Staf bij ontsteltenis van de minister van Zaken Overzee, die door ambtsbezigheden zijn voorgenomen reis naar Ned. Nieuw-Guinea heeft moeten uitstellen te Manokwari een scheeps werf in gebruik gesteld. Daarmee wordt in N.-Guinea een be drijf in werking gesteld, waaraan reeds vele jaren grote behoefte bestond: een inrichting om de gouvernemen'ts- en ma- rinevaartuigen droog te zetten voor het uitvoeren van reparaties onder de water lijn, het schoonmaken en schilderen, maar ook voor het bouwen van schepen. Tot dusver was men voor onderhoud en reparaties der grotere schepen van de koopvaardij of de marine aangewezen op Singapore of Hongkong, Sydney of Bris bane. Thans behoeft geen schip meer buiten Nieuw-Guinea in het dok te gaan. Situatie schijnt veel ernstiger dan de afgetreden regering-Mollet had erkend (Van onze correspondent te Parijs) De rechts-radicale ex-premier René Pleven, aan wie president Coty vorige week vrijdag vroeg de weg voor een kabinetsformatie te willen effenen, heeft vandaag met een uitvoerig schriftelijk rapport aan het Franse staatshoofd deze informatie-opdracht voltooid. Vanmorgen was nog niet bekend, welke conclusies president Coty uit Pleven's adviezen trekken zal. De kans lijkt niet onwaarschijnlijk, dat Pleven, die gele genheid kreeg de gecompliceerde politieke situatie de laatste dagen grondig te bestuderen, vervolgens zal worden verzocht nu ook nog maar eens te pogen een nieuw kabinet in elkaar te zetten. Het is echter ook mogelijk dat een ander met deze taak wordt belast en in dat verband zouden de beide katholieken Pflimlin en Schneiter, oud-voorzitters van de Kamer, bovenaan des presidenten lijstje staan. Belastingen zouden nog hoger moeten worden Zeker is inmiddels, dat de ervaringen van de informateur niet uitzonderlijk hoopgevend zijn gebleken. Pleven heeft vannacht ten overstaan van de pers verklaard, dat hij een aantal gemeen schappelijke noemers van alle verlan gens, eisen en wijzigingen der verschil lende partijen had bepaald en dat hij bij geen der politici op onbegrip of ge brek aan medewerking gestuit was. Niettemin blijft het fundamentele feit voorlopig bestaan, dat de socialisten, wier actieve steun onontbeerlijk blijft, nog steeds een duidelijke halsstarrigheid tonen mede te werken aan een spoedige oplossing van de crisis, waarvan zij zich zelf het slachtoffer gevoelen en waar voor zij nog altijd de conservatieven aansprakelijk stellen. Mollet heeft dan ook medegedeeld, dat hij in geen geval zichzelf op wil vol gen een standpunt, dat overigens voor wijziging vatbaar schijnt! en verscheidene andere socialistische lei ders zouden er zelf niets voor voelen daadwerkelijk aan een volgende rege ring deel te nemen. Zon ^ervfce// Hogewoerd GG-68 Elpen financiering* Droog weer 'De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met van zee binnendrijvende wolkenvelden, maar vooral in het bin nenland cok perioden met zonneschijn. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen noordoost en noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 MEI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 5.27 uur; onder: 21.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.39 en 16.07 uur. Laagwater te 11.46 uur. (31/5 hoogwatr- \tj 4.19 en 16.46 uur; laagwater te 0.0? -n 12.29 uur). DU nummer bestaat alt 12 pagina's Radicale maatregelen! Deze politieke moeilijkheden en com plicaties worden inmiddels door een acute financiële crisis begeleid, zo niet overschaduwd, een crisis, waardoor het demissionaire kabinet-MoIlet zich ge noodzaakt heeft gezien vanmiddag het parlement in een spoed-zitting bijeen te roepen om toestemming te verwerven onmiddellijk een voorschot van tachtig miljard franken bij de Franse Bank aan te vragen teneinde aan de lopende staatsverplichtingen te kunnen biyven voldoen! Met dat bedrag zou net de da tum van 1 juni bereikt kunnen worden, doch voor de volgende maand schijnt tenminste eenzelfde som nodig te blij ken Informateur René. Pleven heeft dan ook een ruim deel van zjjn besprekingen aan deze financiële noodtoestand van de staatskas gewijd en hij zou zijn ge sprekspartners de onvermijdelijkheid van nieuwe en uiterst radicale maat regelen onder het oog hebben gebracht. Men spreekt nu al van weer nieuwe be lastingen, waardoor twee en een half in plaats van anderhalf miljard gulden zouden moeten worden opgebracht, ter wijl de vrijmaking van de invoer net als in 1953, door Frankrijk voorlopig zou moeten worden opgeschort Economisch gezien, schijnt de situatie dus aanzienlijk ernstiger te zjjn dan de demissionaire regering-Mollet tot dus- I verre had erkend. En die ernst wordt nog eens in bijzondere mate verhoogd I door de omstandigheid dat politieke aspiraties en tegenstellingen voorlopig 1 een onoverkomelijk obstakel blijven vor- I men voor een doortastend en doelbewust beleid in de economische sectoren. 1 Een beeld van de herdenking van de dichting van het laatste gat in de Afsluitdijk, gisteren een kwart eetnv geleden. Minister mr. Atgera van Verkeer en Waterstaat plaatst een krans aan de voet van het monu ment door ir. Lely bij het begin van de dijk in Den Oever. De heer Kweedjiehoo naar Djakarta vertrokken De Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo is gis teren met het K.L.M.-lüntoestel van Schiphol naar Djakarta vertrok ken. Zoals gebruikelijk wil een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken een persoonlijk contact hebben met de ver tegenwoordigers in het buitenland, zo deelde de zaakgelastigde over het doel van zijn reis mede. Ongeveer een jaar geleden was de heer Kweedjiehoo om dezelfde reden naar Djakarta ontboden. Morgen, Hemelvaartsdag zal ons Blad niet verschijnen. Onze kan toren zullen de gehele dag gesloten zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir „Vergeleken met een jaar geleden is de situatie in de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië aanmer kelijk rustiger geworden", zo consta teerde de heer Kweedjiehoo. HU hoopte dat dit zich in deze richting verder zal ontwikkelen en hij daaraan bij zijn bezoek aan Indonesië zal kunnen medewerken. Of bij zijn besprekingen met de Indo nesische regering ook aan de orde zal komen een verandering in de status van de wederzijdse diplomatieke vertegen woordigingen, wist de zaakgelastigde niet. De heer Kweedjiehoo dacht ongeveer twee weken in Indonesië te blijven. De heer Marjoenani, waarnemend hoofd van het directoraat voor de Pa cific en Azië van het Indonesische Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, zal zeer waarschijnlijk worden benoemd tot hoofd van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Nederland. De Indonesische zaakgelastigde in Nederland, de heer Kweedjiehoo, is be noemd tot consul-generaal in New York. Deze peuter van bijna twee jaa' Engelse hoofdstad, waar zijn iiekl zich niets aan van het stramme i\teuwzeelandse ouders een vakantie ceremonieel bij een parade in Lon- doorbrengen, den. Hij is dan ook maar gast in de Super Sabre stortte in Den Dolder neer Vlieger dood naast wrakstukken gevonden (Speciale berichtgeving) Het moedige optreden van een piloot van een Super Sabre 100 van de Amerikaanse basis op het vliegveld Soesterberg is waarschijnlijk het geluk geweest van een aantal Dolderse inwoners. Toen het toestel gistermiddag omstreeks half drie boven de buurtschap Den Dolder (gemeente Zeist) motorpanne kreeg, heeft de Amerikaan de gedachten goed bij elkaar gehouden en contact gezocht met de verkeerstoren op het vliegveld Soesterberg met de mededeling, dat hij een stukje grond opzocht om het toestel te laten landen. Op het moment dat de Super Sabre boven het hoofdgebouw van de Willem Arntzhoeve vloog i heeft de piloot het laatste bericht aan de verkeerstoren gegeven. De j Amerikaan slaagde er toen nog in om zijn snel zakkende toestel boven het hoofdgebouw een paar meter op te trekken, hetgeen dan ook het geluk is geweest voor de in dit gebouw aanwezige ongeveer duizend verpleegden. wrakstukken terecht kwamen is het bad huis van Den Dolder gevestigd temid den van een goed bewoonde wijk. De brandweereenheden van de vlieg basis Soesterberg hadden de spuiten van de auto's al ingedrukt en reden meteen razende vaart van het vliegveld af over de Dolderseweg, toen het toestel neer stortte en daardoor konden de machtige schuimblussers vrijwel direct nadat de Super Sabre op de grond te pletter was gevallen, het blussingswerk beginnen. Het is dit snelle optreden geweest, dat een brand van enorme omvang heeft voorkomen. Met de felle wind was het overslaan van het vuur op een der woningen in de onmiddellijke omgeving zeker niet denkbeeldig. Het blussingswerk kon nu beperkt blijven tot de brandende wrakstukken van het vliegtuig en tot de droge heide die snel vlam vatte. Indien de piloot geen poging had ge- daan om te proberen uit te wijken naar het open stukje grond, zou de Super Sabre 100 op het hoofdgebouw zijn te rechtgekomen, waarmee de ramp een enorme omvang zou hebben gekregen. Nu bekocht deze Amerikaan zijn strijd voor de medemens met de dood, want zijn laatste reddingsmiddel, de schiet stoel. bleek niet meer te kunnen hel pen. Men vond hem dood bij de in lichte laaie staande wrakstukken van zijn toestel op het terrein van de Wil lem Arntzhoeve. Uitstekende afzetting Direct nadat de Super Sabre was neergestort, heeft het hoofd van de Christelijke Lagere School aan de Dol derse weg. de heer Wiersma, het besluit genomen de schoolkinderen naar huis te sturen, omdat hij bang was, dat er zich in het toestel munitie zou bevinden, die tot ontploffing kon komen. Deze vrees bleek niet ongegrond, want korte tijd later, toen de vlammen in aanraking kwamen met de munitie, die aan boord van het toestel was, waren een aantal ontploffingen het gevolg. In de wijde Munitie ontploft Direct nadat de Super Sabre was neergestort hebben de Zeister politie en leden van het Luchtmacht Bewakings korps voor een uitstekende afzetting ge zorgd waardoor het toestromende pu bliek op een veilige afstand werd ge houden. Omdat men van het aan boord bevinden van munitie op de hoogte was, had men in zeer korte tijd uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen om het publiek van de ontploffingen niet de dupe te laten worden. De Zeiste; politie had daartoe dDolderseweg afgezet en rond het terreir. van de brand zorgde de LJB.K. voor een goede afzetting, waar omgeving kon men doffe klappen ho-door 't voor bu.tenstaanders onmogelijk ren. De piloot heeft alles in het werk gesteld om een grote ramp te voorko men en het toestel viel neer op een was dicht bij het brandende toestel te komen. De brandweereenheden van de basis stuk heidegrond tussen de paviljoens I Soesterberg waren het hoog oplaaiende van de Willem Arntzhoeve en de woning vuur binnen een half uur volkomen van prof. dr. Meyling aan de Dolderse- meester. Van het toestel bleef niet veel weg. Voor het stukje grond, waarop de meer over dan een hoop oud roest

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1