Nescafé „Krijgen wij Nieuw Guinea niet dan gaan de Nederlanders er uit" Eindelijk was president Eisenhower weer eens een strijdbaar man Reden tot overdracht? Nee, want ook dan geen betere relatie DOE MEE AAN DE GROTE PRIJSVRAAG WIE... WENST... WAT? Felle begrotings verdedigtng tegenover de Congresleden Honderdduizend bezoekers worden op de Ilsy verwacht 96ste Jaargang Dinsdag 28 mei 1957 Vierde blad no. 29147 Indonesische richtingaanwijzer Gesprek met ex-minister Abdoelgani: een van de vriendelijkste Indonesiërs (Van onze reisredacteur) Djakarta. Een van de vriendelijkste mensen, die ik in Indonesië heb ontmoet, was de heer Roeslan Abdoelgani, tot voor kort minister van Buitenlandse Zaken van de Republiek. Ik had diezelfde ochtend eerst Mohammed Hatta gesproken en dat gesprek werd van mijn kant ge voerd met de respectvolle afstand, die men vrijwillig neemt van een groot staatsman, al is hij dan tijdelijk ambteloos burger. Maar met Abdoelgani kon ik anderhalf uur allergenoeglijkst kouten. In het Nederlands. Trouwens toen tijdens onze conversatie premie Ali Sas- troamidjojo aan de telefoon kwam, ging het gesprek tussen de twee ministers ook in onze moedertaal. „U hoort het", zei minister Abdoel gani glimlachend, „wij zijn zó Nederlands". lijk belangrijkste vraag: „Zullen de Ne derlands-Indonesische betrekkingen werkelijk goed worden, wanneer wij Nieuw-Guinea aan Indonesië zouden overdragen?" Dan moet het antwoord daarop luiden, .,nee". of althans „nóg niet". Zelfs de goedgemutste minister Abdoelgani gaf dat na enig nadenken eerlijk toe. zonder overigens op de re denen daarvoor in te gaan. Maar die re denen liggen voor de hand. De natio nale. nee de nationalistische eis inzake Nieuw-Guinea is geen wezenlijk verlan gen, dat werkelijk om vervulling vraagt. Zij is het symbool van het doel van een revolutie, dat immers altijd achter de horizon ligt, moet blijven liggen. Mocht het doel toevallig worden bereikt, dan zal er achter een nieuwe horizon een nieuw doel moeten worden gevonden: De revolutie is nimmer voltooid! het is ironisch genoeg waarschijnlijk, dat juist die Nederlanders die hun eco nomische belangen willen beschermen door inzake Nieuw-Guinea toe te geven, het eerst zouden worden getroffen. Het nieuwe doel zou zeer wel kunnen zijn: „De Nederlanders en hun bedrijven het land uit", althans zo lang de extreme, in wezen destructieve nationalisten in Djakarta aan het bewind zijn". Kenmerk: anti-Nederlands Want onvervreemdbaar kenmerk van hun nationalisme Is het anti-Neder lands zün. Niet in persoonlijke zin, ik zei het al, minister Abdoelgani was een van de vriendelijkste Indonesiërs die ik ontmoette. Maar wel in onpersoonlijke zin. Vervuld van ressentimenten en achterdocht als zij zijn, zullen zjj het Nederlandse spookbeeld bljjven najagen. Men kan hen Nieuw-Guinea of goud- bergen beloven. Zolang zij regeren, zal I moeilijk een gezonde verhouding tussen VRAAG UW WINKELIER 'T WEDSTRIJDFORMULIER Junior bus 1 1 43 Normale bus 1 2.55 Familie bus I 9.20 Cofleinevrij Normale bus l 2.90 Familie bus I 10.45 MEER DAN 1000 PRIJZEN WAARDE F 40.000.- Nederland en Indonesië denkbaar zjjn. Niet voordat de constructieve nationa listen en die zijn er! Indonesië wakker zullen schudden uit de droom van deze revolutie, zal Nederland op nieuwe basis met Indonesië tot zaken kunnen komen. Mogelijk ook uit de Nieuw-Guinea-impasse kunnen geraken, eer er voor ons land in de V.N. niet langer een één-derde minderheid plus één meer te vinden zou zjjn! EERSTE KAS-KERSEN AANGEVOERD Op de Elster kwekersveiling te Bemmel zijn gisteren de eerste kersen uit de kassen aangevoerd door de heer W. A. Maters uit Lent bi) Nijmegen. De vruch ten brachten f. 4.40 per 100 stuks op. Zij werden aangekocht door J. Aalbers uit Zetten-Andelst en doorverkocht aan Arnhemse fruitwinkeliers. Onhoudbare positie? Zo Nederlands? Ik vroeg hem naar de Nederlands* Indonesische betrekkingen. „Kijk", zei hü. „met de eenzijdige opzegging van de 'overeenkomsten van de Ronde Tafel conferentie heb ik voor Nederland een richtingaanwijzer willen plaatsen, Er waren groepen in het Parlement die zeiden: „Gooi de Nederlanders en hun bedrijven er nu meteen maar uit". Maar dat wilde ik niet. Een richtingaanwijzer plaatsen, dat was genoeg voor mij". „U bedoelt Excellentie," zei ik, „dat op die richtingaanwijzer staat: als Indonesië Irian Barat (Westelijk Nieuw Guinea) niet krijgt, dan kunnen de Nederlanders i Indonesië hun biezen wel pakken?" „Nu ja", zei de minister Abdoelgani en hief afwerend de handen, „laten we zeg gen: dan zal de positie van de Neder landers hier op den duur onhoudbaar worden". De minister onthulde ook met enige vrolijkheid, dat hij had overwogen tijdens het conflict om het Suezkanaal Nieuw Guinea militair te doen bezetten. Het had hem een mooi moment gele ken: de Russen in Hongarije, de Britten. Fransen en Israëliërs in Egypte, waarom niet de Indonesiërs in Nieuw Guinea? De Nederlandse troepen zouden om de Kaap hebben moeten varen, de UNO had het druk met grotere problemen. Ik tikte hem even op de vingers: „Maar Excellentie. Indonesië hangt het positief neutralisme aan. rekent zich tot de vredebrengende krachten, had U dan ook in het beklaagdenbankje van de UNO willen staan? Als agressor?" Die gedachte vermaakte de minister wel. Toen werd hij ernstig en zei: „Waarom geven jullie ons Nieuw Guinea eigenlijk niet?" Daarop was het mijn beurt voor enige vrolijkheid en ik zei: „Aan wie Ex cellentie?" Aan de stadscommandant .van Djakarta of aan Overste Soemoeal, I die tenslotte commandant van Oost- Indonesië is? Of moeten we er meteen een gebied met locale autonomie van maken?" Nationale eis j Minister Abdoelgani lachte er sportlef 'om, maar de vraag bleef hangen: „Waarom dragen wij Nieuw Guinea niet aan Indonesië over?" Het is een vraag die velen zich stellen. In Nederland en ook onder de Nederlanders in Indonesië. Een vraag met vele aspecten, waarvan ik de meesten buiten beschouwing zal laten, omdat alleen de reacties in Indo nesië op het Nederlandse standpunt binnen het kader van deze reportage vallen. Welnu, de Indonesische reacties blijven onveranderd heftig, het staat op alle muren. Voor Djakarta blijft Irian Barat" de nationale eis nummer een. De reële argumenten waarop die eis zich grondt, *tin zwak, bepaald niet sterker dan de Ndenen waarom Nederland aan Nleuw- Gulnea vasthoudt. Op het moment dat tn Indonesië hevige middelpuntvliedende krachten üch doen gelden, doet Djakarta's eis tot scbiedsuitbreiding extra onwezenlijk aan. Djakarta kan Nieuw-Guinea nog minder tot ontwikkeling brengen dan wij, het *ou nog altijd op betere grond Brits Borneo of Portugees Timor kunnen dat- Ben. Akkoord, maar de Indonesische eis Irian Barat, helm ins Reich" is geen mtionele maar een emotionele eis. zy s vergelijkbaar met de Ierse aanspraken Ulster. De gang van zaken in en na ie Ierse onafhankelijkheidsstrijd ver- tont trouwens meer merkwaardige overeenkomsten met de Indonesiche, in- fpireerde zelfs vele voormannen van de «atste. „Gééf het ze Nieuw Guinea Indonesisch: het iou de voltooiing van de revolutie tijn, een symbool van de definitieve rekening met het kolonialisme tiet is een nationale eis en wie haar liet steunt is een landverrader. Dat Voor een president als deze voltooiing van een revolutie. weten ook de dozijnen Indonesiërs, die privé onmiddellijk toegeven, dat Indonesië vandaag de dag niet zou weten wat het met Nieuw-Guinea zou moeten beginnen, wanneer het 't kreeg, maar die dit nooit publie kelijk zullen zeggen. De Nederlanders in Indonesië weten dit ook. Maar omdat zij dag in dag uit dit probleem onder de neus krijgen ge wreven, er dagelijks moeilijkheden door menen te ondervinden, zijn er velen die zeggen: „Gééf het ze. Wat hebben wij eraan? Het kost alleen maar geld. We beschouwen het nu als een groot diplo matiek succes wanneer we in de UNO een één derde minderheid plus één kun nen vergaren die de kwestie van de agenda kan houden. Maar hoe lang gaat dat? Er komen steeds meer nieuwe leden bij: allemaal Ghana's, die tegen ons zullen stemmen". Er zijn tal van Neder landers in Indonesië die zo spreken, het Voor een meisje als dit "Irian Barat. een nationale eis geringe aantal handtekeningen onder het adres van prof. Drost en Willem Olt- mans ten spijt. Dat advies werd niet ge tekend, omdat ook de Nederlanders die het in grote trekken met het aan de orde gestelde punt eens waren, er niets voor voelden hun landgenoten in Indo nesië voor het blok te zetten, door hen te dwingen zich uit te spreken, partij te kiezen. Voor die uiterst fatsoenlijke houding verdienen zij huide. Maar in hun hart denken zij: „Als het de ver houding mei Indonesië beter kan ma ken, vooruit, gééf, het ze in 's hemels naam". Maar dan weer een nieuw doel In die gedachte nu zit precies de kern van het probleem. Want laat men een ogenblik alle morele, principiële en juri dische overwegingen terzijde, beziet men louter en alleen de praktische en eigen (Van onze correspondent in Washington) Geen regeringsprogramma kan uitgevoerd worden zonder geld en wie zich verzet tegen de begroting van Eisenhower, verzet zich in feite tegen zijn pro gramma. Wy hebben reeds gemeld, dat het Amerikaanse Congres dit jaar meer dan ooit uit is op bezuinigingen en het vreemde verschijnsel doet zich voor, dat de volksvertegenwoordigers thans het programma dwarsbomen van de man, die op grond van dat programma met een overweldigende meerderheid door het volk tot president is herkozen. Er zijn nog slechts vier maanden verstreken van Ike's nieuwe termijn, die 48 maanden moet duren, en reeds thans iykt niet zozeer de populariteit, alswel de invloed van deze president danig getaand. Onlangs hebben wy voor dit verschynsel reeds een tweeledige verklaring ge geven: allereerst heeft Eisenhower zelf in het begin zün begroting niet al te krachtig verdedigd (hü liet doorschemeren, dat enige besnoeiing hem welkom was), en voorts achten vele politici van Eisenhowers eigen Republikeinse party het wüzer om te dingen naar de volksgunst dan naar de sympathie van een president, die in 1960 toch af moet treden. Onsportief gedrag ven enige aanhangers gehekeld In de laatste drie maanden is het binnen de Republikeinse partij tot een soort vreedzame revolutie tegen Eisen hower gekomen. Knowland. de partijlei der der Republikeinen in de Senaat, loert zelf op het presidentschap in 1960 en hij kant zich niet alleen tegen de be groting van de president, doch ook te gen plannen, die nauwelijks geld kosten. Geen plan heeft de wereld zozeer met de naam Eisenhower vereenzelvigd, als het project om een internationaal agentschap op te richten voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. In dit opzicht is Eisenhower een leider geweest voor de wereld en zelfs de Rus sen hebben hem moeten volgen. Het bi zarre verschijnsel doet. zich echter nu voor, dat Knowland. de grote republi kein in de Amerikaanse Senaat, nog steeds niet weet of hij ervoor zal stem men. dat Amerika meedoet aan die in ternationale organisatie! Een dergelijk soort van oppositie begint onfatsoenlijk te worden. Een republikein zoals Know land heeft, tijdens de verkiezingscam pagne. het programma van Eisenhower hogelijk geprezen. Het begint welden kende Amerikanen te irriteren, dat de Senator, kennelijk uit eigen belang, thans medewerking weigert. Witte Huis of Kapitool Eindelijk schijnt het Eisenhower zelf ook te bar te worden. Te lang wellicht heeft hij reeds geregeerd als een soort constitutioneel monarch: uitvoerende wat het Congres bedisselde. Hierin week hij sterk af van de wijze, waarop Roosevelt en Truman dit land hebben bestuurd. Deze democratische presiden ten hebben niet bescheiden afgewacht wat de politici in het Kapitool zouden doen. Zij hebben die politici naar hun hand gezet door met hen te praten, door pressie op hen uit. te oefenen, door hun wensen in te willigen bij „goed" gedrag en door hun wensen te dwars bomen bij gebrek aan medewerking. Deze democratische presidenten waren van mening, dat het Witte Huis vaak beter geschikt was om de algemene be langen van Amerika te behartigen dan het Kapitool. waar de particuliere be langen van diverse staten en districten zo zwaar wegen. Tot zulk een strijdbaar leiderschap zal Eisenhower het wel nooit brengen. Hij heeft zich van het begin af aan inge prent, dat de uitvoerende macht niet heersen mocht over de wetgevende. Maar men krijgt nu toch de indruk, dat het gedrag van het Congres Eisen hower te bar begint te worden. Zijn tweede rede over de begroting, die hij voor de televisie heeft gehouden en zijn jongste persconferentie! die weer bijna geheel aan het budget was gewijd, heb ben wel aangetoond, dat Eisenhower eindelijk de mouwen heeft opgestroopt, dat hij zich betrokken gevoelt in een strijd en dat hij van mening is, dat het onsportief is van sommige Republikei nen om. zonder geldige reden, ontrouw te worden aan het partijprogramma. Geen liefdadigheid Die tweede televisie-rede was geheel gewijd aan ..foreign aid" ofwel „hulp aan het buitenland". Ondanks alle po gingen van propaganda-schrijvers blijft men een zeker deel van de begroting nog steeds als „foreign aid" omschrij ven. Officieel moet men dan wel spreken van „wederzijds verzekerde veiligheid", maar die term wil er maar niet in En het misverstand wil er maar niet uit. dat „foreign aid" een soort liefdadig heid zou zijn voor behoeftige volken. In feite is maar een heel klein bedrag voor directe leniging van nood bestemd. Ver reweg het grootste deel is militaire steun en een groot deel van de econo mische steun wordt thans in de vorm van leningen verstrekt. Niettemin wil len vele leden van het Congres het be drag voor de „foreign aid" duchtig be snoeien. In een zeer helder en ernstig betoog heeft de president zich thans tot het volk gewend. Hij heeft erop gewezen, dat filantropie nauweiyks iets met deze begrotingspost uitstaande heeft. Hü heeft zün gehoor duidelük gemaakt, dat zonder dit programma, de eigen na tionale defensiekosten zouden sty gen, dat er meer jonge mannen onder de wa penen geroepen zouden moeten worden en voor langer tydMen mag ho pen, dat deze woorden enige indruk zullen maken en dat - onder aandrang van de openbare mening - het Congres er van af zal zien het mes al te ruw te hanteren. Eisenhower volhardt Zelden hebben wij president Elsenho wer zo strijdbaar gezien als op zijn persconferentie van 22 mei j.l. Het klonk goed. toen hij zeide: „As long as I am in a fight. I never rest" (zo lang als ik in een strijd gewikkeld ben, rust ik nooit). Dit bewees, dat hij de strijd nog niet als geëindigd beschouwde. Het bewees tevens, dat hij wilde volharden. En terecht. Want niet alleen de begro ting van dit jaar staat op het spel. Het is voor de wereld van groot belang te weten, dat het internationalistische pro gramma, dat - dank zij Eisenhower - de Gouden jubileum scheidsgerecht voor de bloembollenhondel Ter gelegenheid van het feit, dat het 50 jaar geleden was, dat het Scheids gerecht voor de bloembollenhandel werd ingesteld, is gistermiddag in de Vleeshal te Haarlem 'een bijeenkomst gehouden, gevolgd door een receptie. De Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur besloot in 1906. op voor stel van de heer J. F Reydon, lid van het hoofdbestuur, een commissie van rechtspraak bij onderling goedvinden in te stellen, welke besluit geleid heeft tot het instellen van het scheidsgerecht op 27 mei 1907. In de loop der vijftig jaren heeft het gerecht zich met een steeds groter aantal zaken bezig ge houden. Namens het Bloembollenvak (Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Bond van Bloembollen handelaren en de Bond van Bloembol lenveilingen) voerde jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden uit Hillegom het woord. Hij noemde het scheidsge recht van onschatbare waarde voor het vak en roemde de deskundigheid en de onkreukbaarheid der leden. Met recht kan men zeggen, aldus spreker, dat Let scheidsgerecht een sieraad van het vak is. Als geschenk bood hij een vloertapijt aan voor de zaal in het Krelagehuis te Haarlem, waar het scheidsgerecht zün zittingen houdt. Namens de correspondenten van het scheidsgerecht bood de heer J. Bijl van Duivenbode uit Bennebroek een tafel kleed aan, waarna de voorzitter van het scheidsgerecht mr. J. H. J. Simons woorden van dank sprak. Neg geen verlaging van de benzineprijs De directeur-generaal van Handel en Nyverheid heeft op een vraag van de KNAC medegedeeld, niet te kun nen zeggen of de benzineprüs, die ten gevolge van het Suezconflict werd verhoogd, in ons land verlaagd kan worden en wanneer dat zou kunnen geschieden. De scherpe prijsbewaking van aard- olieprodukten is er, volgens de directeur- generaal, borg voor, dat er prysverla- ging komt, zodra dit mogelyk is. Er zijn echter teveel factoren in het geding om iets over een lagere prijs en het tijdstip daarvan te kunnen zeggen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat het de benzinemaatschappijen is toegestaan eigener beweging de prijzen te verlagen. Nieuw stelsel muziekconcoursen Tydens de zaterdag gehouden jaar vergadering van de Nederlandse Fe deratie van Chr. Muziekbonden te Amersfoort is een geheel nieuw con courssysteem goedgekeurd, dat ingry- pende veranderingen ten gevolge heeft voor de muziekkorpsen, die aan con coursen van deze Federatie deelne men. Dit nieuwe concourssysteem voor. ziet in de vervanging van de huidige indeling, met zoals de commissie meent „de hoogdravende namen en letternamen, die in het algemeen nimmer gemeengoed onder de muzi kanten zyn geworden". Daarvoor in de plaats komen vier klassen, een eer ste, tweede, derde en vierde klasse, waarvan de eerste klasse de hoogste is. Voorts werd meegedeeld, dat op 15 en 22 juni te Groningen het muziek- examen zal worden afgenomen; in het najaar zal te Leeuwarden een toogdag worden gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris de heer P. J. Verhoef blijkt, dat de Federatie een langzame groei vertoont. Het bestuur overweegt verder het aanstellen van een betaalde kracht voor het Federatiebureau, het instellen van een muziekbibliotheek en het stimuleren van componisten voor het schrijven van gewijde muziek. Dr. J. Daniskas, Inspecteur voor het mu ziekonderwijs hield tot slot van de congresdag een causerie. officiële Amerikaanse politiek is. niet zonder meer wordt prijsgegeven, omdat sommige Congresleden te zeer denken aan hun eigen politieke carrière! Sensationele demonstraties Luchtvaartshow voor gouden jubileum K. N. V. V. L. (Van onze Haagse redactie) De zesde internationale luchtvaartshow Ypenburg, die op 10 juni, Tweede Pinksterdag, wordt gehouden, zal een jubileum-Ilsy worden. Deze fenomenale vliegschouw, die slechts om de twee jaren wordt georganiseerd en die de grootste is, die ons land kent, zal deze keer namelijk geheel staan in het teken van het 50-jarig bestaan van de Kon, Ned. Ver. voor Luchtvaart, de vereniging, die de Ilsy pleegt te organiseren. Deze zesde Ilsy zal daarom niet alleen groter, mooier en sensationeler worden dan vorige, maar vooral ook heel anders. Een ruime plaats is ingeruimd aan het vertonen van beroemde vliegtuigen van weleer, die hebben medegehoipen luchtvaartgeschiedenis te maken. Koningin Juliana, Prinses Beatris. Prinses Marijke en Prinses Margret zullen de show bijwonen. De komst van Prins Bomhard Is nog zeer onzeker, daar hij juist op die datmu voor een congres In Parijs vertoeft. Prinses Irene zal niet naar Ypenburg kunnen komen, omdat zich moet voorbereiden op haar eind- Interessant programma Het programma van de Ilsy bestaat uit twee delen, 's Ochtends zal er een attractief voorprogramma worden gebo den, zodat dat deel van de naar ver wachting honderdduizend bezoekers, dat vroeg komt en men hoopt in verband met het verkeer dat het een groot deel zal zijn aangenaam zal worden on derhouden. Behalve een vrij groot aan tal merendeels lichte vliegtuigen zullen vier muziekkorpsen het publiek de ge hele ochtend vermaken. 's Middags echter, in het programma- deel dat om twee uur begint, komen de grote „Azen", de supersnelle straaljagers ln velerlei variëteit, de grote zware ver- keersreuzen uit de burgerluchtvaart, de vlinderende helikopters, die ongeloof lijke staaltjes van hun vaardigheid zul len tonen, maar ook die roemruchte corypheeën uit de jonge Jaren van de luchtvaart, de historische toestellen waarvoor elke luchtvaartminnaar in zijn hart een extra warm plekje heeft. Daaronder zullen zijn de Deense Elle- hammer uit 1909, de Bleriot 11 daterend uit hetzelfde jaar en het toestel waar mee de eerste vlucht over het Kanaal werd gemaakt, de Avro 504, een militair lesvliegtuig anno 1916, de befaamde Spitfire, die zo'n belangrijk aandeel had in de tweede wereldoorlog. Nog andere types uit de oertyd van de luchtvaart: Lilienthals historisch zweefvliegtuig, de Flyer van de gebroe ders Wright, het eerste motorvliegtuig ter wereld, daterend uit 1903 en als glanspunten uit de Nederlandse lucht vaarthistorie de Spin en de F-7 van onze eigen geniale constructeur Antho- nie H. G. Fokker. Sneller nog dan de ontwikkeling van het vliegbedrijf op zichzelf al is geweest zal op de middag van Tweede Pinksterdag het decor ver wisselen. Nog maar nauwelijks zullen de „oudjes" die het vaak nog zo uitstekend doen, het veld hebben geruimd, of de supersnelle representanten uit het hui dige straaljagertijdperk zullen reeds aan de horizon opdoemen om luttele secon den later over de hoofden van de toe schouwers te scheren een wervelwind van lawaai achter zich aan sleurend. Zo zal een stuntteam van de Ameri kaanse luchtmacht op de basis Bitburg (Did.) naar Ypenburg komen om er in sublieme stuntvluchten de Super Sabre F 100 te demonstreren. Een dergelijk Frans team zal aller aandacht tot zich trekken met de fameuze jager Mystère. Tot de zeer byzondere vliegtuigen, die deze middag voor het eerst boven ons land worden getoond, behoren de Glos ter Javelin Delta, een driehoeksvleugelig toestel, de Dornier DO 27 en de KL-107 uit Duitsland en vier Tsjechische vlieg tuigen, de Super Aero 45, de Metasokol, de Sokol en de Brigadyr. Hef wordt daverend Daarmee is nog niet alles opgesomd wat de Ilsy dit jaar te zien zal geven. Er zal worden gezorgd voor een dave rend openingsnummer, er zullen „Fly pasts" zijn van grote formaties militaire en burgervliegtuigen, er zullen ballonnen worden getoond, landbouwvliegtuigen zullen demonstreren wat hun waarde kan zijn, de M.L.D. zal reddingen demonstre ren, o.a. met helikopters, er zullen bran den per vliegtuig worden geblust enz. Bijzonder nleuwgierig zullen vele lucht vaartkenners zijn naar de prestaties van de geheel Nederlandse helikopter Kolibrie, die ook zal worden voorgevlo- gen en die met zijn stuw-straalaandrij- ving een zeer bijzondere plaats inneemt. Het springen van ongeveer 40 para chutisten van de eerste Nederlandse parachutistenclub zal ongetwijfeld voor vele bezoekers een sensatie betekenen! Vijf parachutisten zullen een zogenaam de vrfje val uitvoeren, een sprong dus waarbij de parachute pas op het aller laatste ogenblik wordt geopend. Het vliegtechnische gedeelte van de show wij vergaten nog de deelnemen de zweefvliegtuigen te vermelden staat ook deze keer weer onder leiding van de luchtmacht-overste J. van Ar- kel, een man die zyn sporen op dit ge bied reeds heeft verdiend. De show zal via luidsprekers worden toegelicht door de bekende vliegfeestcommentator F. Zandvliet. De kosten van deze Ilsy zullen rond f200.000 bedragen. Blyft er na aftrek van dit bedrag van de toegangspryzen nog geld over dan zal dit worden ver deeld over het Nationaal Luchtvaart fonds en drie militaire fondsen. Er zullen 30.000 zitplaatsen en 70.000 staanplaatsen zijn. Meer dan 700 mili tairen zullen dienst doen by de rege ling van het verkeer en het geleiden van de bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7