halfzware shag tvt.pittig ■en t&cA zac/lt f Leidse raad-in dwangpositie - gaat akkoord met bouw assistenten flats SNOW PEACH SNOW PEACH "Ióm W' Huren zeer hoog, risico groot Prof. dr. R. v. d. Meiden werd vandaag vijfenzeventig jaar Leiden moet binnenkort nog meer gaan bezuinigen Ms te jaargang Dinsdag 28 mei 1957 Tweede blad no. 29147 Het ging niet van harte Mr. J. Drijber: doel beantwoordt niet aan opzet Hoewel hef voorstel van B. en W. om aan de Stichting Universitaire Assistenten Woonwijk te Leiden een lening te verstrekken van f. 4.447.000 voor de bouw van een assistentenflat 140 woningen in het Boerhaave- kwartier zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, ging het niet van harte. Vrijwel alle leden voelden zich met dit voorstel in een dwangpositie geplaatst. Met het oog op de grote woningnood deinsde men er voor terug over dit voorstel het „onaanvaardbaar" uit te spreken. Met vele leden, was ook het College van B. en W. de mening toegedaan, dat de toekomstige huren, welke variëren van f. 66.tot f. 225.in de maand, zeer aan de hoge kant liggen en dat de gemeente hier een groot risico aanvaardde. Het was vooral de heer Drijber (V.V.D.), die in een uitvoerige argumentatie aantoonde, dat de gemeente hier haar aanvankelijke doel: het voorzien in de woonruimte van assistentenflats, met een voor die groep betaalbare huur, voorbij schiet. Vele assistenten en ook hoofdassistenten kunnen de thans voorgestelde huren, op grond van de rijkssalarisregeling, niet opbrengen. Met de heer Drijber waren ook vele anderen het eens, dat de gemeente, met een bedrag van bijna 4'/2 miljoen gulden te investeren in zulke dure flats, een groot risico op zich neemt. Maar zoals gezegd: de Leidse raad durfde zich niet aan zijn verantwoordelijkheid te onttrekken. Na een discussie van ruim drie uur, een schorsing van de zitting voor onderling beraad, een „wij kunnen niet anders doen" van wethouder Jongeleen en een vergadering achter gesloten deuren werd het voorstel z.h.st. aangenomen. De heer Hagens (VVD), die de discus sies opende en als lid van de Commissie van Openbare Werken zyn stem nog niet aan dit voorstel gegeven, had, oordeelde het niet juist, dat men in enkele dagen over dit voorstel moet beslissen. Het is met grote spoed ingediend, zodat men nog niet de gehele zaak kan overzien. Volgens deskundigen zijn de kosten hoog, z.i. echter zeer hoog. Terwijl de meeste stichtingen een kapitaal hebben, be vreemdt het spreker, dat de onderhavige stichting over geen kapitaal beschikt. Hierdoor komen de kosten praktisch ge heel voor rekening van de gemeente. Voorts valt het nog te bezien of de ge meente voor de ontbrekende ltt miljoen in november jl kon reeds voor dit doel een geldlening worden aangegaan tegen een rentevoet van 44/\% een lening onder dezelfde voorwaarden aan kan gaan. Indien dit niet het geval is, dan levert dit een verliespost op, welke de bouwsom zal verhogen. De huren, waar in de kosten voor extra voorzieningen nog niet zijn begrepen, doch toch door de huurders moeten worden betaald, acht spreker veel te hoog. Voor verwarming komt daar zeker nog wel f 30 tot f 35 per maand bij. In dit verband herinnerde de heer Hagens aan het schrijven van zestig leden van de wetenschappelijke staf, met het verzoek te bevorderen, dat de huren worden aangepast aan de mo gelijkheden dergenen, voor wie deze flats in de eerste plaats zijn bedoeld. Van alle kanten, aldus spreker, neemt de gemeente hier grote risico's op zich. Wij geven alles op goed vertrouwen. Al vorens zijn stem aan het voorstel te ge ven. wacht hij het antwoord van de wet houder af. De heer Schüller (PvdA), die evenals de heer Hagens zijn stem als commissie lid heeft voorbehouden, bevreemdt het, dat de huren thans hoger liggen dan en kele maanden geleden. Terwyl de bouw som thans tot f328.000 is teruggebracht heeft men de huren, ondanks deze ver laging, nog wat opgetrokken (per jaar in totaal ruim f6.000). Kan men, zo wenste de heer Schüller verder te we ten, bij eventuele moeilijkheden ook te rugvallen op de Stichting. Welke waar borgen heeft de gemeente indien het fout loopt? Bezit men ook een stichtings akte? Doel voorbij geschoren De heer Drijber, die zijn fractiegenoot nog op enkele punten aanvulde, wenste te weten of de rijksbijdrage en het bouw volume in gevaar komen indien het voorstel wordt verworpen. Bepaald fout achtte spreker het om het Stichtings bestuur aan één aannemer te binden. Z.i. kwam de aannemer met zijn prijs „griezelig hoog" boven de raming van de architect uit. Spreker, die dan uitvoerig ingaat op de aanvankelijke opzet van het plan: het creëeren van woonruimte voor me dische assistenten, en het daaruit thans voortgekomen plan, met zyn wel zeer hoge huren, is van oordeel, dat deze huren voor vele leden van de universitaire gemeenschap een beletsel vormen om een flat te betrekken. Ge let op de hoge huur is dit flatgebouw nu juist niet geschikt om woonruimte te bieden aan assistenten, doch eerder voor hen, waarvoor het in eerste aan leg niet was opgezet. Er zullen, aldus spreker, zelfs nog wel hoogleraren zijn, die een dergelijke huur niet kunnen betalen. Moet men straks in de Torenflat voor een vier-kamerwoning, inclusief stoken, circa f 180.— per maand betalen en in de Vridemo-flat f 125.—, in het thans ontworpen flatgebouw wordt dit, met in begrip van verwarming, ongeveer f 200.— tot f 250.per maand. Doen wij wel verstandig? Aan de hand van enkele hem be kende gegevens deelt spreker de raad dan mede, dat er onder de 81 leden van de universitaire gemeenschap, die naar een woning zoeken en eventueel voor woonruimte in het flatgebouw in aanmerking komen, zich 56 assistenten bevinden voor wie de huur zeker een bezwaar zal zijn. Er blyven er dan nog 25 over. Teneinde een wat optimisti scher. kyk op de zaak te geven, wenst spreker dit aantal nog wel te verdub belen, zodat er z.i. in de toekomst cir ca 50 personen uit universitaire kring gevonden kunnen worden, die voor dit complex in aanmerking komen. Zyn er, zo wenste spreker te weten, daarnaast nog voldoende gegadigden voor de overblijvende flats? De heer Drijber vraagt zich af of Leiden wel ver standig doet om 4% miljoen gulden te investeren in een object, dat in feite slechts bewoond kan worden door hen, wier „universitair" salaris het betalen van een dergelijk hoge huur toelaat. Indien de raad akkoord gaat met dit voorstel, heeft de gemeente dan een op lossing (een woning) voor hen (assisten ten en administratief en technisch per soneel), die i.v.m. de hoge huren af moe ten zien van deze flatbewoning? De heer Van Dijk (KVP) acht het van belang, dat door deze flatbouw de wo ningmarkt met 140 huizen wordt uitge breid. Hoewel ook hij het huurpeil vrij hoog vindt liggen, heeft hy waardering voor het voorstel. De heer Van Weizen (CPN) ziet in deze bouw eveneens een groot risico voor de gemeente. Van de heer Drijber vindt hij het sympathiek, dat deze het voor de laagst bezoldigden opneemt, doch hiermede is het gehele plan veroordeeld. Echter één opmerking: over vrijwel de gehele linie moet men bij nieuwbouw een hoge huur betalen. Een huur, die voor velen slechts met moeite of in het geheel niet is op te brengen. Thans komt het voor, dat er woningen worden gebouwd niet voor hen, die het nodig hebben, doch die het kunnen be talen. Met angst en beven! De heer Van Iterson (Prot. Chr.) had van de heer Drijber verwacht, dat hy „de vlag zou uitsteken" nu de ge meente iets doet voor de universitaire gemeenschap. Gaat hij thans echter af op de stemming in de raad, dan trekt hij daaruit de conclusie, dat men met angst en beven met het plan medegaat. In Leiden is de woningnood zeer groot, laat de raad daarom niet te lichtvaardig oveL dit plan heen stap pen. Dat men met één aannemer in zee is gegaan, is niet zo vreemd. Bij de bouw van woningwetwoningen gebeurt dit re gelmatig. Inderdaad is de bouwsom hoog, doch indien de raad dit plan weer en kele jaren uitstelt worden de bouwkos ten nog hoger. Bouwsom en exploitatie moeten nu eenmaal sluitend zijn van daar de hoge, doch verantwoorde huren. Wij worden hier, aldus spreker, gecon fronteerd met de rauwe werkelijkheid, die z.i. een uitvloeisel is van de onjuiste regeringspolitiek t.a.v. de woningbouw. In tegenstelling met de heer Drijber was prof. Goslings (PvdA) van mening, dat de gemeente dit risico maar moet nemen. Hoewel ook hij in vele opzichten de huren te hoog acht in verhouding tot de salarissen, zijn hem gevallen bekend van assistenten, die thans ook reeds f 100.— tot f 125.— betalen voor een etage. Rijk financieel interesseren Nadat de heer Ten Broek (KVP) op grond van de grote woningnood een plei dooi voor het voorstel van B. en W. had gehouden en zijn fractiegenoot, de heer Kortmann, het betreurde, dat eerst con tact met de zestig stafleden was opge nomen toen het plan reeds was ontwor pen, vroeg de heer Huurman (Prot. Chr.) welke invloed het gemeentebestuur heeft op de Stichting, welke over geen kapitaal beschikt. Is het niet t/ gelijk het Rijk voor deze zaak te interesseren? Het flatge bouw wordt immers toch opgezet voor rijkspersoneel? Laat het Rijk een voor beeld nemen aan het particuliere be drijfsleven, dat in dit opzicht reeds veel voor zijn personeel doet. Ook t.a.v. de huur moet men er aan wennen een hoger bedrag uit te leggen. De voor oorlogse huren zijn veel te laag. De heer Knol (Prot. Chr.) zeide, dat men er in het onderhavige geval reke ning mede moeten houden, dat hier van nieuwbouw sprake is. Een huur van f 66.- is toch heus nog wel door een assistent op te brengen. Terwijl wij er in de toe komst rekening mede moeten houden, dat 15 tot 20G van het inkomen aan huur weggaat, rekent spreker aan de hand van enkele door hem geschatte inkomens van wetenschappelijke wer kers uit, dat zulks in het onderhavige geval daar nog ver beneden ligt. Indien Advertentie Mr. J. DRIJBER Voor velen is hoge huur niet op te brengen er bij deze bouw al een risico aanwezig mocht zijn. kan de gemeente zulks rustig nemen. Ook bij de bouw van woningwet woningen is er enig risico. Waarom hier dan niet? Hulp moet effect sorteren De heer Meester (PvdA) zet uiteen, dat hulp aan de Universiteit, waarvoor in de raad reeds menigmaal is gepleit, steeds effect moet sorteren. De huren zijn inderdaad hoog. Bovendien gaat voor de toekomstige gegadigden nog een groot deel van het inkomen aan studie weg. Bij het nemen van een beslissing over dit voorstel staan wij evenwel voor de consequentie, dat wij dit moeten doen tegen de achtergrond van de grote wo ningnood. Van het college zou spreker gaarne vernemen hoe of de figuur aan nemer/gemeente ligt. Heeft de aannemer het terrein reeds opgehoogd? En is dit geschied met medeweten van de ge meente? Wij verspelen rijkspremie Wethouder Jongeleen. die in zijn ant woord uitvoerig aandacht schonk aan de voorgeschiedenis van dit plan, maakte de raad duidelijk, dat op dit moment snel gehandeld moest worden, vandaar dat dit voorstel de leden zo laat be reikte. Toen de plannen het vorig jaar concrete vormen aannamen, wist het College bij de Provinciale Directie te be reiken, dat voor dit doel 140 flatwonin gen op de urgentielijst werden gezet. Allerlei omstandigheden maakten het noodzakelijk, dat tot driemaal toe een maand uitstel voor het nemen van een beslissing werd gevraagd en verkregen. Toen op 20 mei j.l. door de Prov. Directie een concreet antwoord werd gevraagd het ontvangen van een rijkspremie hield hiermede tevens ver band heeft de wethouder, evenwel geheel vrijblijvend, gezegd, dat het plan wel door zou gaan. Indien dit niet was gebeurd, had de gemeente de rijkspremie van circa een half miljoen gulden verspeeld. Voor dit snelle han delen bood de wethouder commissie en raad zijn excuus aan. Mocht de raad, aldus de wethouder, dit plan niet aanemen, dan verspelen wij de rykspremie en moeten wy maar weer afwachten of deze in de toekomst nog gegeven wordt. Het College, dat ook van oordeel is, dat de huren aan de hoge kant liggen, is echter de mening toegedaan, dat het niet is uitgesloten, dat deze over één of twee jaar nog hoger zullen liggen. De kubieke meterprijs voor nieuwbouw is nog steeds stijgende. Zijn deze huren voor een bepaalde categorie te hoog, dan streeft het College er naar om gegadig den zo mogelijk elders in de stad de hel pende hand te bieden. Ook het College had gaarne gezien, dat het Rijk een gebaar had gemaakt, doch dit is achterwege gebleven. Volgens de wethouder is de risico-factor niet gro ter dan bij woningwetbouw. Hoewel zeer bescheiden, wordt er bij de opzet van het plan op gerekend, dat in 20 jaar circa f750 000 is afgelost. „Een duur geval' Hoewel de heer Jongeleen er begrip voor heeft, dat de raad zich in een dwangpositie ziet geplaatst, en hij openlijk toegaf, dat het „een duur ge val" is, meende hij, dat de raad met het oog op de grote belangen, welke voor de Universiteit op het spel staan, zijn fiat maar aan het voorstel moest geven. Laten wij, aldus de wet houder. het risico in vredesnaam maar aanvaarden. De verhouding gemeente'aannemer wenst hy slechts toe te lichten in een besloten kring. Het toezicht van de ge meente op het stichtingsbestuur zal nog nader worden bekeken. Wethouder Menken, die als waarne- shof mend wethouder van Financiën de fi nanciële kant van de zaak verdedigde, zeide te verwachten, dat de gemeente ook voor de resterende 1% miljoen nog een lening zou kunnen sluiten tegen een rente van procent. Volledig voor de Universiteit By de replieken diende de heer Dryber een mede door de heren Mees ter en Portheine ondertekend voorstel in, waarin B. en W. worden uitgeno digd er op toe te zien, dat deze 140 woningen direct of indirect ten goede komen aan de gehele wetenschappe lijke staf, daaronder mede begrepen de assistenten en hoofdassistenten. De heren Dryber- en Meester, die op dit voorstel een toelichting gaven, wezen er op, dat het de bedoeling is het ge tal van 140 woningen volledig voor de Universiteit te effectueren. Is het niet in het te bouwen flatgebouw, dan el ders in de stad. De heer Van Dyk achtte dit voorstel een doorkruising van het beleid van de Huisvestingscommissie: de heer Huur man vond het een zeer gevaarlijk voor stel, dat valse verwachtingen wekt. Zij, die een flatwoning te duur vinden, wordt middels dit voorstel gesuggereerd, dat zij dan elders in de stad wel een woning krijgen toegewezen. Het woninggebied zou hierdoor geweld aan worden gedaan. Wethouder Jongeleen, die dit uiter aard ook niet kon toestaan, zeide, dat het College in een brief aan curatoren van de Universiteit reeds de toezegging had gedaan, dat men een eventuele wo- ningruil onder universitair personeel wel wenst te bevorderen. In de toekomst zal men trachten de Universiteit in huis vestingsaangelegenheden zo veel moge lijk tegemoet te treden. Naar aanleiding van een vraag van de heer Schüller deelt de wethouder in tweede instantie nog mede, dat er een stichtingsakte is en dat de huren in eer ste instantie berusten op een taxatie van de architect. Deze taxatie was te laag, vandaar dat zij ondanks de verlaging van de bouwsom wat zijn opgetrokken. Na schorsing der vergadering deelt de heer Meester mede namens de heren Dryber en Portheine mede, dat hun voorstel niet was ingegeven door de gedachte het wo- ningbeleid te doorkruisen. Het gaat er alleen om de 140 woningen volledig voor de Universiteit te effectueren. Gezien de briefwisseling met curatoren zijn de voorstellers bereid hun voorstel in te trekken, in de verwachting, dat B. en W. met de inhoud ervan toch rekening zul len houden. Nadat de raad, dan nog korte tijd achter gesloten deuren heeft vergaderd, wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Het was inmiddels half zeven geworden. Aan deze uitvoerige be raadslaging was de behandeling van alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen vooraf gegaan. Alle werden aangenomen. Demping van Uiterste gracht Eers? 'n 1958 aar» «fe orde Bij de bespreking van de door B. en W. uitgebrachte nota inzake de be perking van de bestedingen t.a.v. de investeringen, kwam aan het licht, dat ook de voorgestelde demping van de Uiterstegracht valt onder de wer ken, welke voorlopig van het werk programma zjjn afgevoerd. De heer Zunderman (PvdA), die dit sterk be treurde vroeg of het niet mogelijk was voor dit jaar toch een bedrag van f. 100.000 de helft van de geraamde kosten uit te trekken. Wethouder Menken moest hem te leurstellen. Hoewel deze demping de voorrang geniet hy alle andere dem- Was van 1946 tot 1952 Leids hoogleraar in de Balto-Slavische talen Prof. dr. R. van der Meulen, oud-hoogleraar in de Balto-Slavische talen aan de Leidse Universiteit, viert vandaag zijn 75ste verjaardag. Prof. Van der Meulen heeft als opvolger van prof. dr. N. Van Wijle het Leids hoogleraarsambt bekleed van 1946 tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in 1952. Reinder van der Meulen werd In 1882 te Rotterdam geboren, doorliep het Eras miaans gymnasium aldaar en studeerde Nederlandse letteren aan de Leidse Uni versiteit. Ondanks het feit. dat hy zich in diezelfde tyd op de studie van de Slavische talen toelegde, deed hij reeds na vier jaar het doctoraal examen om Prof. dr. R. VAN DER MEULEN tenslotte in 1907 na studie in Leipzig bij zijn Leidse leermeester Uhlenbeck te promoveren tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld „Die Naturver- gleiche in der Liedern und Totenklagen der Litauer". In de jaren 1907 tot 1912 was hy als leraar Nederlands en geschiedenis werk zaam aan het gymnasium te Schiedam. In laatstgenoemd jaar werd hij medewer ker, later redacteur van het Woorden boek der Nederlandse taal, welke functie hij tot 1935 heeft vervuld. Na in 1925 tot lid van de Kon. Aca demie van Wetenschappen te zyn be noemd, werd hij in 1946 geroepen tot het hoogleraarsambt te Leiden als op volger van prof. dr. N. van Wyk, die reeds kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog was overleden doch wiens leerstoel tydens de bezet ting open bleef. Op 26 september 1946 aanvaardde prof. Van der Meulen zijn ambt met een oratie onder de titel „Over de onderscheiding van levend en levenloos in de Slavische talen. Op 15 september 1952 legde hij deze functie neer na het bereiken van de 70- jarige leeftijd. Van de hand van prof. Van der Meu len verschenen vele publikaties in de Mededelingen der Kon. Akademie van Wetenschappen en in het Tijdschrift voer Nederlandse Taal- en Letterkunde benevens (in 1909) de verhandeling ,De Hollandse zee- en scheepstermen in het Russisch". ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Gen. II de*heren D. N. Edelbaum, A. A. Kopp, M. Rosenzweig (allen USA), C. Z. Salo- mé (Kortgene) en H. L. E. van Well (Zoetermeer semi-artsexamen de heren J. Bruins Slot (R'dam), F. E. P. Cohen (Hensbroek), R. B. Glauboch (USA) en J. Huisman (Leiden); artsexamen de heren P. D. Bakker (Den Haag), D. Frowein (Den Haag), P. Horowitz, L. Librik en R. S. Tulchin (allen USA) en B. v. d. Poll (Den Haag). Advertentie 'fyvêtc toverde de nieuwe zachte perzik tint, die ook U staat. Opvallend anders, verrassend nieuw, op en top modem. de perziktint, die in Amerika op aller lippen is, nu ook voor U Woensdag a.s. zal de Snow Peach, calèche van Revlon, met 2 zwarte paarden bespannen door Leiden rijden en U deze Vertint tonen. pingen, zal het op zyn vroegst 1958 worden voordat de raad een voorstel in deze geest bereikt. Teleurgesteld over dit antwoord deed de heer Zun derman de suggestie dan alvast maar een bedrag van f. 25.000 uit le trek ken voor voorbereidende werkzaam heden. Een gedachte, die nog door het College zal worden bekeken. Ruim honderd Leidse studenten krijgen in oktober uitstekende huisvesting Paviljoens nabij Acad. Ziekenhuis De bouw van paviljoens langs het universitaire sportterrein (naast het Academisch Ziekenhuis) ten behoeve I van de studentenhuisvesting vordert snel. De nok is bereikt en daarom ging zaterdag de vlag in top. Ter gelegenheid daarvan heeft de voorzitter van het be stuur van de Leidse Stichting Studen tenhuisvesting, prof. dr. E. Havinga, zijn voldoening uitgesproken tegenover de architect, de heer H. Postel te Delft, en Geen extra uitkering uit Gemeentefonds Naar aanleiding van enkele door de heren Hagens (V.V.D.) en Stolp (Prot. Chr.) gemaakte opmerkingen over de door B. en W. uitgebrachte nota inzake de beper king van de bestedingen, liet de waarnemend wethouder van Financiën, de heer Menken, in de gistermiddag gehouden zitting van de raad, een voor Leiden zeer pessimistisch geluid horen. Zeer binnenkort, aldus de wethouder, zal de raad nog een tweede nota bereiken, waarin men geconfronteerd zal worden met de hoogst bedenkelijke financiële situatie van ons land. In de toekomst, aldus spreker, zal Leiden nog meer moeten bezuinigen. Een bezuiniging, welke zelfs gevonden dient te worden op de rekening van de gewone dienst van het jaar 1957, die reeds een tekort van twee miljoen vertoont. In tegenstelling met de verwachting is van officiële zyde het bericht ontvangen, dat Leiden voor dit jaar niet behoeft te rekenen op een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds. De financiële toestand is thans zo, dat men in Den Haag zegt: „Jullie moeten gaan bezuinigen en daarvoor gaan jullie maar eens rond de tafel zitten en zien waarop je bezuinigen kunt". Een volgende nota, aldus de heer Menken, zal dit onderwerp reeds ter sprake brengen. het aannemersbedrijf de N.V. Panagro te Warmond over de vlotte gang van zaken. Op 1 september zullen 3 pavil joens en de conciërgewoning gereed zyn. Uiterlijk 1 oktober de overige 4 pavil joens. Op dat moment zullen 103 stu denten 'n uitstekende huisvesting heb ben gevonden. Prof. Havinga reikte de arbeiders een gratificatie uit, waarna het traditionele glas „pannenbier" werd gedronken! De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de wethouder van Openbare Werken, de heer A J Jonge leen en de voorzitter van de Stichting Pro Civitate, prof. dr. D. J. Kuenen. E5TEVI BREESTRAAT 45 - LEIDEN Telefoon 32590—23851 Geeft U als altijd bij alle modesrvufjee geeft U ala aLtijd bij alle modesnufjee volledige gratis voorldchting door schoonheidssalon Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op Hemelvaartsdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat fca plaatsen. Het ophailen van het huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op donderdag worden bediend, zal nu plaatsvinden op maandag 3 Juni eJc. De wnd. Directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlenst. De vlag in top. De bouw van de Leidse studentenpaviljoens vordert snel.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3