IN HONGARIJE IS HET THANS ALLES WEER BIJ HET OUDE Vuurzee herschiep papierfabriek Page te Gennep in een puinhoop WEERBERICHT Overeenkomst over lijdelijke legering van Russische troepen Schade minstens half miljoen 96ste jaargang DINSDAG 28 MEI 1957 No. 29147 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; t. 2.55 per maand; L0.59 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Openlijke ontevredenheid neemt toe Er zullen Russische troepen in Hongarije gelegerd zijn als verdediging tegen „agressieve plannen van de imperialisten", maar zij zullen niet in interne Hon gaarse aangelegenheden tussenbeide mogen komen, aldus een overeenkomst over de positie van de Sovjetrussische strijdkrachten op Hongaarse bodem, welke overeenkomst gisteren in Boedapest is getekend tussen de Sovjetrussische minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie, Gromyko en maarschalk Zjoekof, en hun Hongaarse ambtgenoten Imre Horvoth en generaal Geza Revesz. Het officiële Russische nieuwsagentschap Tass deelt mede, dat in de overeenkomst de nadruk wordt gelegd op het tijdelijk karakter van de Russische garnizoenen in Hongarije. Het optreden van Russische troepen buiten hun bases behoeft goedkeuring van Hongarije. Het Russische militaire personeel zal onder de Hon gaarse civiele wet vallen. Arbeiders en boeren uiten hun diepe teleurstelling Onze Weense correspondent tele foneert ons hedenochtend: De Hongaarse boeren zijn niet ge makkelijk tot -praten te krijgen en durven nauwelijks voor hun mening uit te komen onder het huidige po litieke systeem, dat geheel op inti midatie is afgestemd. Desondanks heeft een groot aantal boeren op een vergadering in de stad Györ zijn Schandaal-Montesi in vrijspraak geëindigd De rechtbank van Venetië heeft van ochtend vroeg Piero Piccioni, zoon van een voormalige Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, niet-schuldig be vonden aan doodslag op Wilma Montesi, de 21-jarige dochter van een Romeinse timmerman, wier dood aanleiding heeft gegeven tot het grootste schandaal, dat Italië na de oorlog heeft gekend. Ook de twee andere hoofdbeklaagden, de „markies" Ugo Montagna en de voor malige hoofdcommissaris van politie van Rome, Saverio Poli to, die van me deplichtigheid waren beschuldigd, wer den vrijgesproken. De drie rechters hadden zeven en een half uur nodig om te komen tot hun besluit, dat overeenkwam met het oor deel van de openbare aanklager, dr. Ces are Palminteri. Deze had om vrij spraak verzocht, omdat hij geen recht streekse of indirecte bewijzen tegen de beklaagden had kunnen ontdekken. In tegenstelling tot de verdediging had hij evenwel verklaard, dat wel het bewijs was geleverd, dat Wilma's overlijden het gevolg waa geweest van een misdrijf, niet van een ongeluk. De wijze waarop Wilma Montesi in april 1953 door ver drinking om het leven kwam, zal waar schijnlijk wel nooit worden opgehelde-d. Toen de president van de rechtte I de uitspraak bekend maakte, barstte „e 75-jarige Polito in snikken uit. De 35-jarige Piccioni, die leider is van een dansorkest-, beefde zichtbaar en zelfs de 45-jarige Montagna kreeg een hoogrode kleur. Van de banken van de verdedi ging en de publieke tribune steeg een applaus op. In oktober 1954 waren de drie be klaagden in staat van beschuldiging ge steld. Het proces in Venetië heeft vier maanden geduurd. Met deze vrijspraak is de zaak-Mon- tesi echter nog niet geëindigd. Naar aanleiding van dit proces zijn reeds tal rijke burgerlijke processen aanhangig gemaakt en voorts zal de politie voor de vierde maal een onderzoek instellen. De zaak-Montesi die de Italiaanse staat de laatste vier jaar schatten geld heeft gekost en bijna geleid heeft tot een regeringscrisis, heeft er anderzijds toe bijgedragen dat verscheidene mis standen uit de weg zijn geruimd. Zo is het werk van de politie voor de open bare veiligheid aanzienlijk doeltreffen der geworden. Met veel meer kracht pakt men de grote belastingontduikers en de handelaren in verdovende midde len aan en er wordt krachtiger opgetre den tegen corruptie in regeringskringen. Bovendien zijn de ministers en andere overheidsfunctionarissen voorzichtiger geworden bij het kiezen van hun vrien den. sympathie voor Imre Nagy tot uit drukking gebracht. Zij wezen erop, dat Nagy in het jaar 1945 als minis ter van Landbouw het wetsontwerp inzake de verdeling van het land heeft doorgevoerd en dat de si tuatie voor hen is verbeterd toen hij minister-president is geworden. Om niet als contra-revolutionairen te worden beschuldigd lieten zij er da delijk op volgen, dat hij in oktober een misgreep heeft gedaan, maar zij voegen er aan toe dat daardoor toch zijn vroegere verdiensten niet kun nen worden aangetast. Het antwoord van een regeringsverte genwoordiger op deze verklaring spreekt boekdelen. Het feit is - zei hij - dat 700.000 boeren niet van Nagy, doch op grond van de bevrijding door de Sovjet- Unie land hebben gekregen van de communistische partij. Toen de boeren in Györ dat hoorden, zwegen zij weer. Ook de arbeiders in de steden blijven ontevreden en klagen er over dat de vakbonden niets voor hen doen. Een ar beider uit Czepel zei: „De vakverenigin gen zijn van de arbeiders vervreemd. Het grote aantal wettelijke overtredin gen door de vakbonden heeft ons luste loos gemaakt. Wij worden ontslagen, maar de vakbond doet niets voor ons. Men vraagt ons niet eens naar onze mening, maar men plaatst ons gewoon voor voldongen feiten". Het officiële bericht van de regering dat de arbeiders zelf om invoering van het normsysteem zouden hebben ge vraagd, blijkt natuurlijk niet waar te zijn. Zelfs het blad van de vakvereni ging „Nepakarat" moet dit toegeven en zegt dat volgens een groot aantal arbei ders het normsysteem een ongunstige invloed heeft gehad op het werk en de arbeiders zelf tegen de invoering ervan zijn. Ondanks alle pogingen om vooral de jonge arbeiders weer voor het commu nisme te winnen en ze op te vangen in de Kisz-organisatie. hebben zich van de duizenden jonge arbeiders in de 22 be drijven van Györ slechts 800 als lid op gegeven. De communistische leiders vin den dit veel te weinig en zij beklaagden zich erover, dat de jeugd haar vrije tijd nutteloos doorbrengt of op eigen gele genheid aan sport doet. Het verdient aanbeveling - zo wordt vastgesteld - dat de sportgroepen van politiek stand punt worden gecontroleerd en de open lijke contra-revolutionaire elementen worden uitgeschakeld, aldus het blad ..Kisafoeld" uit Györ. Soemoeal neemt 100 miljoen roepiah op Voor ontwikkeling Oost-lndonesië Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft bekend gemaakt, dat de militaire commandant van Oost-lndonesië. lui tenant-kolonel Ventje Soemoeal, de vorige week een bedrag van 100 mil joen roepiahs heeft opgenomen bij het agentschap van de Bank van In donesië in Makassar. Soemoeal, die naar thans officieel werd bekend gemaakt van zijn post is ontheven, maakt cp het ogenblik een rondreis door de Molukken en de kleine Soenda-eilanden, welke eilandengroe pen tot zijn militaire territoir behoren. In Ambon verklaarde Soemoeal, dat de strijd van het volk van Oost-lndonesië is gebaseerd op het nationale belang, en geen separatistische beweging vertegen woordigt De bewuste 100 miljoen roepiahs zijn volgens hem bestemd voor de ontwikke ling van het gebied van Oost-lndonesië. Aan elk van de 50 administratieve dis tricten van dit gebied zal twee miljoen worden toegewezen Overste Soemoeal heeft nog niet offi cieel gereageerd op de mededeling van bet legerhoofdkwartier, dat hij van zijn commando is ontheven en naar een andere post zal worden overge plaatst. Ook zijn er geen aanwijzingen, dat hij zijn rondreis door zijn territoir zal onderbreken. Zaakgelastigde Kweedjihoo vandaag naar Djakarta „DRINGENDE CONSULTATIES" Naar wij vernemen zal de Indonesi sche zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo, vandaag naar Dja karta vertrekken voor „dringende con sultaties" met zijn regering. Van de zijde van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag zeide men geen nadere inlichtingen te kunnen geven over onderwerpen, die de heer Kweedjiehoo in Djakarta zal bespre ken. Fascinerend schouwspel! 350 arbeiders eerste maanden werkloos (Speciale berichtgeving) Een ongekend felle vuurzee heeft gistermiddag de papierfabriek Page in Gennep voor een groot deel in de as gelegd. Aangewakkerd door een harde wind woedde een helse orgie van vuur over het uit gestrekte fabrieksterrein, alles vernietigend wat maar branden wilde. De brandweren uit verre omgeving, aanvankelijk gehandicapt door watergebrek pompten bijkans het riviertje de Niers leeg om de „rode haan" een halt toe te roepen. Na meer dan vier uur verbeten strijd was de brand weliswaar bij lange na nog niet bedwongen, maar wel in zoverre gelocaliseerd, dat voor verdere uitbreiding geen direct ge vaar meer bestond. Een overzicht van de totale schade was vanmorgen nog niet mogelijk, maar dat die schade minstens een half miljoen bedraagt, staat wel haast vast! kleding in veiligheid te brengen. Ook de brandweer uit Gennep begreep al spoe dig dat hier met groote materieel moest worden gewerkt. Er werd groot alarm gegeven en om tien minuten over vier raasden al drie autospuiten, een motor spuit en een ladderwagen van de Nij meegse brandweer in de richting Gen nep. Ongeveer te zelfder tijd loeiden Brandweer uit vele plaatsen Tegen vier werd een begin van brand ontdekt in een van de loodsen. De fa briekssirene gaf ogenblikkelijk alarm, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat de meeste arbeiders, die in deze afdeling werkten, niet eens kans meer zagen om hun jassen en andere Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 MEI Zon op: 4.31 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 4.35 uur: onder: 20.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.01 en 15.26 u. Laagwater te 11.06 en 23.28 uur. DU aammer bes*«at uit 14 pagina's Voor de eerste maal na zijn terug- 5 Griekenland, die men op de foto het keer uit ballingschap ontmoette I teruggekeerde kerkelijke hoofd van aartsbisschop Makarios dezer dagen 'oij een bijeenkomst in de Universi teit van Athene Koning Paul van gin Frederika van Griekenland. Cyprus de hand ziet drukken. Ge heet rechts op de voorgrond Konin- ook de sirenes van brandweerwagens uit Venlo, Kleef, Boxmeer, Cuyk en Mill, die naar het Noord-Limburgse stadje ijlden, waar zwarte rookwolken reeds van verre de plaats van de ramp aan gaven. By de garages van de „Zuid ooster", die op slechts enkele meters van de papierfabriek zijn gevestigd, maakte men ondertussen hachelijke ogenblikken door. Het vuur woedde op dat ogenblik in de directe omgeving van de garages en de felle wind stond pal in die richting. De eigen bedrijfsbrand weer van de Zuid-Ooster, die juist za terdag een grootscheepse oefening had gehouden, trad onmiddellijk handelend op en kon met eigen materieel een be gin van brand op het dak van de ga rages blussen Papier gretige prooi Het was in die hoek van het terrein ook, dat de brandweer aanvankelijk de meeste zorg besteedde om het overslaan van de brand te voorkomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de vlammenzee al lang vaste voet aan de grond had, toen de eerste krachtige stralen op de brand konden worden ge richt. Dat vergde namelijk enige tijd, omdat er geen water voldoende aanwe zig bleek. Honderden meters slangen moesten eerst worden uitgerold naar het riviertje de Niers, dat een goede 1200 meter van de papierfabriek voorbij - stroomt. Vandaar werd het water opge jaagd en over de vele slangen verdeeld. Ook een juiste coördinatie van de ver schillende korpsen om de bestrijding zo effectief mogelijk te maken, vergde enige tijd. Van die luttele minuten maakte het vuur gébruik om, tegen de wind in, een breed offensief op te zetten. Tientallen tonnen oud papier, die buiten lagen opgeslagen, vormden een gretige prooi. Razend stortte het vuur zich op dit uiterst brandbare materiaal. Een berg papierbalen, meters breed en vele tientallen me ters lang, iverd stukje bij stukje door het vuur verorberd. Loodsen met papier en cellulose, vier spoor wagons met 20 ton oud papier ston den als fakkels temidden van de rookwolken te branden. Voor tweede maal verwoest Voor al deze helse gloed had de brand weer maar matig interesse. Alle krach ten waren er op gericht om een uit breiding naar het terrein van de Zuid- Ooster te voorkomen en om het gedeelte van de fabriek met kantoren en het kostbare machinepark te behouden. Daar werd alle mankracht, watervoorraad en brandweervindingrijkheid op geconcen treerd. 's Avonds omstreeks acht uur kon men zeggen in die opdracht goeddeels te zyn geslaagd. Ook toen nog laaide het vuur hoog op, maar men had toch een ring getrokken om het vitale gedeelte. Uren en uren werkten de brandweerkorpsen door. Een van de brandweerlieden, die door rook en hitte bedwelmd raakte, moest naar een Nymeegs ziekenhuis worden overgebracht. Rijkspolitie, mare chaussee en douane zorgden voor de af zetting van het terrein, waar rondom heen honderden dit fascinerende schouw spel volgden. Om half tien nog laaiden de vlammen hoog op in wat toen was herschapen tot verwrongen staalcon structies, gebarsten, scheefgetrokken en neergestorte muren en bergen van gloeiende papierhopen, die zeker nog da genlang zullen nasmeulen. Over de oorzaak van de brand wer den verschillende gissingen gedaan. Vandaag een kwart eeuw geleden een enorme kraan een einde maakte werd het laatste gat in de dertig aan de Zuiderzee en het IJssetmeer kilometer lange Afsluitdijkde Vlie- tot stand bracht. Op de onderste ter. gedicht. Op de bovenste foto dit foto de machtige dijk. gezien vanuit historische moment, waarop een het monument, dat op de plaats van zware hap klei uit de grijper van de dichting werd opgericht. Amerikaanse lening Vluchtelingen hebben voor de Ij-tunnel Op onderpand van „tolgelden" (Speciale berichtgeving) In bankierskringen te Amsterdam heeft men het hoofdstedelijke ge meentebestuur doen weten, dat er een mogelijkheid bestaat tot finan ciering van de IJ-tunnel. De banken zien namelijk kans, aldus onze zegs man, in Amerika een 51/2 lening, groot 200 miljoen gulden, geplaatst te krijgen op onderpand van „tol gelden". Het gemeentebestuur zal1 moeten beslissen over het heffen van deze „tolgelden" en men is in bankierskringen er zeker van, dat een lening op een dergelijke basis in I Amerika voltekend zal kunnen wor den. Bovendien zyn er onder de bankiers j enkele stemmen opgegaan om een der gelijke lening niet alleen in Amerika maar ook in Duitsland te sluiten. Men had gedacht aan 150 miljoen gulden in Amerika en 50 miljoen gulden Duits ka pitaal aan te trekken. Het gemeentebestuur heeft hierom trent nog geen standpunt bepaald. Naar wij vernemen is men in regeringskrin gen niet zo heel erg gecharmeerd van de plannen der bankiers Het ontwerp is op het ogenblik in studie. Daar het aanbod van de bankiers niet lang van kracht kan blijven, hoopt men bij de openbare behandeling van het tunnelprobleem in de morgen te hou den gemeenteraad, dat B en W in staat zijn iets naders over deze zaak te zeg gen Indonesië gaat nieuwe „Kredief-po'itiek" voeren De Indonesische minister van Fi nanciën, Slamet, heeft vandaag bekend gemaakt, dat de regering morgen een nieuwe „Krediet-politiek" zal gaan toepassen. De hiertoe behorende maat regelen zullen zijn gericht op het voor komen van verdere verslechtering van 's lands alarmerende financiële positie, doch de minister was niet bereid hier over verder uit te weiden. „Wacht maar tot morgen", aldus zijn bescheid. De directeur van de Bank Indonesia, Loekman Hakim, maakte tezelfder tijd bekend, dat het invoerverbod de vol gende maand zal worden ingetrokken, in elk geval voor de invoer van essen tiële goederen. doch met zekerheid kon echter niets worden vastgesteld. Deze brand is een zware klap voor het bedryf, dat in 1944 reeds by de oorlogshandelingen werd verwoest. Een groot gedeelte van de nieuwbouw, die enkele jaren gele den tot stand kwam. ging gisteren verloren. Voor de ruim 350 arbeiders van de papierfabriek zal er de eerste maanden geen werk zyn. nog veel hulp nodig Dr. Lindt streeft naar een definitieve oplossing Het vraagstuk van de Hongaarse vluchtelingen moet dit jaar worden op gelost; de kampen, waarin nog altyd „oude" vluchtelingen zyn gehuisvest, moeten eind volgend jaar dicht zyn. In deze twee zinnen heeft de nieuwe Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, de Zwitser dr. A. R. Lindt (opvolger van wylen dr. G. J. van Heuven Goedhart) zyn toekomstplannen samengevat in een persconferentie in het Volkenbondspaleis te Genève. Dr. Lindt vertelde, dat de wereld ont zaglijk veel heeft gedaan voor de byna 200.000 Hongaren, die na de mislukte op stand van vorig jaar het land hebben verlaten. Maar de belangstelling verslapt op het ogenblik enigszins, terwijl nog 44.000 Hongaarse vluchtelingen niet zijn geholpen en bovendien nog 50.000 andere vluchtelingen, die al jaren en jaren in kampen zitten, geen uitzicht hebben op verlossing uit hun ellende. Op het ogenblik zyn in Oostenrijk nog 30.000 Hongaren. De Hoge Commissaris hoopt, dat aan het eind van dit jaar 20.000 van hen zullen zijn geëmigreerd naar andere landen. De resterende 10 000 zullen waarschijnlijk, althans voor het grootste deel, blijvend in Oostenrijk kun nen worden opgenomen. In Joego-Slavië bevinden zich nog 14 000 Hongaren, van wie de meesten in zeer slechte omstan digheden verkeren. Juist dezer dagen is een begin gemaakt met hun emgiratie en dr. Lindt hoopt, dat ook voor al deze mensen aan het eind van het jaar het leed geleden zal zijn. Een miljoen personen, die de status van vluchteling hebben, vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris der Ver. Naties voor de vluchtelingen. Voor 800.000 hunner behoeft het Hoge Com missariaat echter niet meer te zorgen, daar zij enkel nog vluchteluig zijn, om dat zij nog niet in het lrfhd, dat hen heeft opgenomen zyn genaturaliseerd. Zij zijn er gevestigd en verdienen er hun brood. Voor 200 000 echter, van wie 50.000 nog in kampen wonen in verscheidene Europese landen, is wel hulp nodig. Van die kampen zijn er nog meer dan 500! Weliswaar kunnen niet alle 200.000 als noodgevallen worden beschouwd, doch hun positie baart nog altijd zorgen. Ve len van hen hebben wel een inkomen en een onderkomen, doch beide moeten in de meeste gevallen als zeer onvoldoende worden beschouwd. Vandaar dat er in samenwerking met allerlei vrijwillige particuliere organisaties voor vluchtelin genhulp allerlei plannen in uitvoering zijn om de toestand van deze mensen te verbeteren. Studenten krijgen toelagen om hun studie te voltooien, ouden van dagen worden ondergebracht in speciale tehuizen en zieken in sanatoria. Er wor den woningen gebouwd, leningen gege ven aan ambachtslieden voor het aan schaffen van gereedschappen en aan kleine handelaars als handelskapitaal

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1