SPRINGBOK Leids museum staat skelet voor atoom-expositie af Zangavond Truus Massaar met leerlingen en klein vrouwenkoor M.H.Noteboom maakte de 25 en 30 jaar bij „Ons Doel" vol B.B. te Voorschoten oefende en maakte een uitstekende indruk DINSDAG 28 MEI 1957 Voor de binnenkort op Schiphol i weegt, is hedenochtend naar Schip- te houden tentoonstelling ..Het hot getransporteerd. Atoom", welke expositie een over- j Ondanks deze kolossale afmeting zicht zal geven van de ontwikkeling j heeft het dier. dat leeft van plank- ae krachten, van mens en dier. ton en kleine weekdieren .slechts heeft het Rijksmuseum voor Na- een keelgat van 8 a 10 cm. tuurlijke Historie in de Raamsteeg in november 1914 is het dier te te 'Leiden het skelet van een vinvis j Wissekerke aangespoeld, waarna afgestaan. Dit geraamte, dat een liet geraamte in eigendom is over- totale lengte heeft van niet mindergegaan aan het Leïdse Museum, dan 22 meter en waarvan de sclie- Onze foto toont de schedel in de del alleen reeds circa 2000 kg j takels. (Foto LD/Vm Vl'tet) Friese Vereniging had een actief jaar GAAT 40-JARIG BESTAAN TEGEMOET Als sluitstuk van een levendig ver- enlgingsjaar hield het Selskip „Fryn- lan" gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" zyn uitstekend bezoch te jaarvergadering. Het jaarverslag, dat gewaagde van de bloei der krlte en de vele activiteiten, die zij ontwikkeld heeft, de verantwoor ding van de penningmeester en de be groting voor het komende jaar werden onveranderd goedgekeurd. Aan de scheidende penningmeester, de heer H. Nauta, bood de voorzitter als biyk van waardering voor zyn zeer actief bestuurslidmaatschap een boekwerk aan. Hij werd vervangen door de heer W. Wieringa. Mevrouw Duursma volgde mevrouw Hjzinga op als bestuurslid en in de plaats van mej. Van Berkum werd mej. A. de Vries als algemeen adjuncte aan het bestuur toegevoegd. Het winterprogramma 1957—'58 bij de samenstelling waarvan het bestuur re kening had gehouden met een onlangs onder de leden gehouden enquête, kreeg de volle instemming van de vergadering. Voor de voorbereiding van de daarin opgenomen viering van het veertigjarig bestaan der vereniging zal een com missie uit de leden worden samenge steld. Na afhandeling van het zakelijke gedeelte is onder de kwieke leiding van de heer G. Lijzinga samenzang beoefend. Alle aanwezigen namen daaraan en thousiast deel; het zingen van een paar aardige canons bracht de gezellige stemming op een hoogtepunt. Het was al weer de immer werkzame toneelploeg, die voor een plezierige af sluiting van een jaar kriteleven zorgde. Het kleine toneel leverde voor de regis seur, de heer K. Woudstra blijkbaar geen bezwaar op om met acht spelers een voortreffelijk geslaagde vertoning te geven van het blijspel „Hobberdebonk" klaploperijDe zaal viel van de ene lachbui in de andere. Inmiddels had de voorzitter, de heer G. Koelstra, aan alle leden, die zich in het gepasseerde jaar door bijzondere activiteit hadden onderscheiden, daar voor de erkentelijkheid van het bestuur betuigd. Hij sloot de vergadering met de beste wensen voor een volgend seizoen. Nadat het Friese volkslied was gezon gen hoorde een interessant verenigings jaar tot het verleden. G.A.B. geeft voorlichting Er zün in ons land ongeveer 4200 beroepen. Voor jongelui, die van school gaan, liggen de mogelijkheden dus ogenschijnlijk voor het grijpen. Edoch, voor de meeste jongens en meisjes vormt het kiezen van een be roep een grote moeilijkheid. Tal van factoren kunnen daarmede verband houden. Feit is, dat men de keuze van een beroep niet mag overlaten aan het toeval. Een dergelijke keuze moet wel degelijk bewust gedaan worden, daar het levensgeluk van het op groeiende kind er mede gemoeid is. Op dit standpunt staat men ook bij het Gewestelijk Arbeids Bureau te Lei den. Het G.A.B. heeft een sociaal eco nomische taak met het accent op het sociale element. Dit sociale element wordt primair gediend wanneer men er in slaagt de jeugd een juiste plaats in de maatschappij te verschaffen. Be kend is, dat de jeugd over het algemeen de weg naar het bureau niet zo spoedig weet te vinden en lofwaardig is derhalve het destijds door de jeugdafdeling van het G.A.B. genomen initiatief de kinde ren op school de nodige voorlichting te geven. Tegen het einde van ieder leerjaar worden in samenwerking met de verschillende schoolhoofden klasse praatjes gehouden, waarbij de leerlingen gewezen worden op de mogelijkheden, die er zijn na een bepaalde schoolop leiding. Het zo noodzakelijke contact met de ouders der leerlingen is tot dusverre echter achterwege gebleven. Vanavond neemt de jeugdafdeling van het G.A.B. en proef om daarin veran dering te brengen. In „Den Burcht" zal nl. voor enkele V.G.L.O.-scholen een beroepenvoorlichtingsavond gehouden worden, waar zowel de leerlingen als de ouders van harte we kom zijn. Op deze avond zal namens de jeugdafdeling de heer A. van Zijl een inleiding houden, terwijl er daarna enkele films vertoond zullen worden. Voor de meisjes de film ..De weg van de katoenplant tot de japon" en voor de jongens een film, welke aangeeft de mogelijkheden in de 'industrie na de V.G.L.O.-school via de L.T.S. Voorts zal een film worden ge draaid van het bezoek van Danny Kay aan de minder ontwikkelde gebieden, welke rolprent in opdracht van de Unicef is vervaardigd. In de toekomst hoopt men dergelijke voorlichtings avonden te beleggen voor leerlingen van verschillende andere schooltypen. CORRESPONDENTIE V. te L. Leiden, Utrecht. Amers foort. Apeldoorn, Deventer, Holten, Rijs- sen, Nijverdal 166 km. STOND OP EEN BOOT TE WACHTEN In water van Ryn- en Schickade Een man, die gisteren aan Bacchus had geofferd en er blijkbaar de voorkeur aan gaf per boot naar huis terug te keren, zocht daarvoor een wel wat on gebruikelijke opstapplaats uit. Via een tuin aan de Witte Singel wist hij de wal van de Rijn- en Schiekade te be reiken. Ondanks zijn herhaalde aan drang voor een lift voer de ene na de andere boot voorbij. Teneinde zijn ver zoek meer kracht bij te zetten ging hij maar in het water staan. De lift kwam toen echter spoedig van een geheel andere kanten wel van de zijde van de politie, die hem ter ontnuchtering meenam naar het politiebureau. Aria's en koorwerken in een lange stoet een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Woningbouw heeft veel aan liemte danken De heer M. H. Note boom vierde als aannemers gelukwensen aan. De heer bestuurslid van de Woningbouwver- Kapaan deed zijn gelukwens vergezeld eniging „Ons Doel" een dubbel jubi- gaan van een ets. leum. Het was gisteren nl. 30 jaar De heer Noteboom sprak een uitvoe- geleden dat hij in het bestuur werd i rig dankwoord, waarin hy ook speciaal n- jj.i v.ii ^nn in-niim hotrnV UH mMC ar nn HAt. (ie Onze stadgenote Truus Massaar— Van Driel heeft haar auditorium, in een welgevulde kleine Stadszaal, een zangavond aangeboden in de drievou dige kwaliteit van soliste, lerares en dirigente van haar „Haags Klein Vrouwenkoor". In een lange stoet trokken 17 aria's voorby, een mis, een kantate, kleiner koorwerk, gevarieerd solo-werk en liederen van Brahms en Strauss! De aria's waren van Bach, Handel. Pergolesi, Gluck, Mazart, Donizetti, Mendelssohn, Verdi. Men begrijpt dus dat niet voor elke aria een gebreve- teerde concertzangeres beschikbaar kon zijn. Normen voor het concertbedrijf liggen hier verre. Dat Truus Massaar in haar verzame ling desondanks één podium-rijpe leer ling telt, mocht een verrassing heten. Dit is de sopraan Lucia Meeussen—Fel- dewerth. die moeiteloos de vocale goo- cheltoertjes van Violetta uit de „Travia- ta" ten beste gaf. Zij overtrof daarmee aanzienlijk haar Messias-fragment van Handel. Dit ligt aan het timbre dat haar voorbeschikt voor de dramatiserende temperamentsrol. Dus ligt haar Verdi, die een acteur en een vocalist verenigd wil zien en desnoods vocale schoonheid op de tweede plaats stelt. Op zich zelf is Lucia's timbre niet volmaakt fraai, het kan scherp-snijdend worden, het or gaan is niet warm-sonoor, maar de ho gere rijschool van haar zangkunde ver oorlooft haar de salto mortale's, die de hyper-virtuositeit voorschrijft, en zij volbrengt dit met trefzeker gemak. We zouden zeggen, de leerling is ten deze de meesteres. Maar de meesteres bewees over groter gevoeligheid te be schikken en het lied tot een gebonde- ner geheel te kunnen opbouwen. Haar alt-mezzo heeft welluidendheid, draag kracht.. intonatie-zuiverheid. De stem bevredigt het meest in de hoogte, al zijn de lagere registers meer afgerond dan eertijds. Een leniger frasering kan de artistieke indruk nog verbeteren. Brahms en Richard Strauss bleken goed gekozen. De prestaties van de overige leerlin gen liepen sterk uiteen. We volstaan met Fietje Dekker te noemen, daar zij een zangpatroon ontwikkelde waarin een basis voor een serieus verantwoorde ver dere uitbouw aantoonbaar was. We vermoeden dat er zangpedagogen zijn die op het stuk van de ademgelei- ding het niet met Truus Massaar eens zijn, want een zekere eenkleurigheid bij de meeste leerlingen is niet te misken nen. Een koor is bij Truus Massaar in vei lige handen. Lassus, Pergolesi. Saint- Saëns. Slavenski: dit vraagt al veel in zicht. Maar een Mis van Caplet vergt een bijzonder fijne besnaring. Zo'n blank polyfoonjuweel met slanke melodiek gaaf geïntoneerd te houden, rijk van kleur zonder zinnelijke overlading, is een op gave. Toch is dit naar het beginsel door het elf-hoofdige vrouwenkoortje verwe zenlijkt Soms was dit als een fyn-ge- egaliseerd klankinstrument. Bij stemuit zetting nam de homogeniteit weliswaar af. omdat enige in het onderling ver band moeilijk harmoniërende dan wel wankel intonerende koristen meededen. Dit zijn de gevaren van de te kleine for matie. In de dynamiek vonden we en kele te stereotype wendingen, maar als geheel ligt ons een eerbiedwaardige technisch muzikale prestatie in het ge heugen. In „La Nuit" van Saint Saëns hebben Lucia Meeussen en de fluitist Wim van den Berg zich voortreffelijk geweerd in hun obligaat-partijen. En Henny Huls hof f vergeten we niet, die in al de kla vierbegeleidingen een berg werk heeft moeten verzetten. Zij deelde in de bloem- stukkenregen die de uitvoering be kroonde. V. OEOSTOEF.S 7 OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL^ De als openbare les aangekondigde bijeenkomst van leerlingen van de Mu ziekschool der Mij voor Toonkunst vond gisteravond plaats in de hal der Mon tessorischool. De beschikbare ruimte was nauwelijks voldoende om de vele leer lingen en hun ouders een plaats te ge ven. Van een openbare les was evenwel geen sprake, het bleef bij enkele demon straties van de blokfluitklassen o.l.v. mej. H. Lens en de heer A. van Kapel. Peuters die grotendeels schuil gingen achter de lessenaars kwamen als solis ten of in groepjes op. Deze leerlingen- uitvoering bleek, afgaande op het ap plaus. dat de zeer jeugdige executanten ten deel viel, zeer in de smaak. VOORSCHOTEN Vier aanrijdingen Zondagavond kwamen op de Veurse- weg ter hoogte van kwekerij Bosgeest twee bromfietsers met elkaar in botsing. Het ongeluk gebeurde doordat een van de bromfietsers op het linkergedeelte van het fietspad reed en dit door de ander te laat werd opgemerkt. Beide bestuurders werden licht gewond met schrammen en lichte kneuzingen. De bromfietsen werden flink beschadigd. Gisterochtend om even half tien draaide een grote vrachtwagen, komen de vanaf de Veurseweg uit de richting 's-Gravenhage de Bijdorpstraat in. In deze straat stond een aantal auto's ge parkeerd met het gevolg, dat de beide achterste auto's in elkaar geschoven werden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het bleef gelukkig by flinke materiële schade. Gistermiddag stak een 11-jarige jon gen ter hoogte van het gemeentehuis de Leidseweg over en lette daarbij niet op het naderende verkeer. Een motorrijder met medepassagiere uit Leiden, reed de jongen aan. De jongen kwam er nog goed af. Hij had slechts lichte verwon dingen. De duopassagiere liep een lichte hersenschudding op. De motor was vooral aan de voorzijde ernstig bescha digd. De berijder kwam er goed af. Gisteravond tegen acht uur kwam een bromfietser uit Voorschoten al brom mende uit de richting Wassenaar en wilde de Hyacinthstraat indraaien. Op hetzelfde moment naderde op de Pape laan een motorrijder uit Alphen die zich in de richting Wassenaar begaf Een botsing was het gevolg. De beide berij ders hadden verwondingen aan het hoofd en werden met de ziekenauto naar Leiden vervoerd. Zowel de motor als de bromfiets waren ernstig beschadigd. POSTDUI VENWEDVLUCHT De Postduivenvereniging ,De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Pont St.-Maxcence, afstand 339.52 km. In concours 145 duiven. Het is een zware vlucht geworden met veel goede duiven niet op tijd thuis. Hope lijk zullen er nog wat nakomen. —Gelost 5.45 uur met n o wind. De eer ste duif werd geconstateerd 13.05.33 uur en bereikte een snelheid van 770.70 m. per minuut. Laatst prijswinnende duif 14.26.14 uur. snelheid 650.76 m. per mi nuut. De prijzen werden als volgt be haald: P d'Haens 1. 4; K. I. Waasdorp 2, 5: H. v. d. Noort 3; A. de Graaf 6; C Zwaan 7; F. C. van Heusden 8; H. Schoo 9; P. van Klaveren 10. WASSENAAR „Het zeepaardje" Voor de Wassenaarse Vereniging van Aqariumliefhebbers ..Het Zeepaardje" werd in café De Groot een lezing ge houden door de heer J. van der Schulp uit Den Haag over het onderwerp: „Op bouw en inrichting van ons aquarium". Na een korte inleiding van de voor zitter. de heer J. H. van der Kam, weid de spreker uit over de architectuur, waar bij hij er ten aanzien van de tuinarchi- gekozen en 25 jaar geleden dat hij voorzitter werd. Ter gelegenheid van deze jubilea werd de heer Noteboom een receptie aan geboden die werd gehouden in café restaurant „In den Vergulden Turk" en waar velen de jubilaris geluk heb ben gewenst en hem hun dank en waardering hebben betuigd voor het vele werk dat hU gedaan heeft in het belang van de vereniging. De receptie werd geopend door de penningmeester van „Ons Doel", de heer A. C. van der Woerd', die een welkomst woord sprak tot de talrijke genodigden. Hij spralf de hoop uit dat de heer Note boom nog vele jaren zijn krachten zou kunnen en willen geven aan de wo ningbouwvereniging. „U is een leider van de vereniging en een vraagbaak voor alle bestuursleden", aldus spreker. De eerste spreker was de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer De Leeuw, die vooral wees op de werk lust van de jubilaris. Namens commis sarissen, bestuur en leden bood hij een I haard aan, terwyl mevrouw Noteboom 1 bloemen ontving. De heer A. J. Jonge- leen, wethouder van Openbare Werken, die in verband met de langdurige raadsvergadering iets later ter receptie kwam, samen met enkele raadsleden, bood gelukwensen aan namens het ge meentebestuur. De heer A. Galjaard. chef plantsoendienst dankte de heer Noteboom voor de prettige samenwer king bij de groenvoorziening in het stratenaspect. De voorzitter van de pro vinciale afdeling van de Nationale Wo ningraad, de heer A. Goossen merkte op dat de arbeid van de heer Noteboom tot zegen is geweest voor velen. De ver eniging is een voorbeeldig lid in de provincie en dat is niet in de laatste zijn vrouw betrok. Hij wees er op dat de werkzaamheden zich in de na-oorlogse jaren enorm hebben uitgebreid en dat het bedrag, dat wekelijks aan huur omgaat, vele malen groter is dan voor de oorlog. Desondanks zijn de exploita tiemogelijkheden gering. Hierna kreeg ieder gelegenheid de jubilaris de hand te drukken. Jordanië beschuldigt de Syriërs van inmenging In een officiële verklaring van het opperbevel van het Jordaanse leger, welke vandaag door Radio-Amman werd uitgezonden, wordt de beschuldiging ge uit. dat de Syrische strijdkrachten, die Jordanië thans op verzoek van de Jor daanse regering hebben verlaten, deel hebben genomen aan het jongste kom- plot om het regieme omver te werpen. Kolonel Abdoel Hamid Sirraj, hoofd van de-geheime dienst te Damascus, de Syrische hoofdstad, had het komplot be raamd. aldus de verklaring. De Syrische officieren in Jordanië worden ervan be ticht. dat zij de samenzweerders en on dermijnende elementen hadden geholpen naar Syrië te ontsnappen. BEURSOVERZICHT Markt in reactie AMSTERDAM. 28 mei Over vrijwel de gehele linie was' de markt vandaag in reactie. De ongeani meerde en lagere slotkoersen van New York, droegen hier in niet onbelangrij- plaats te danken aan de voorzitter. De ke mate toe by. De arbitrage kon weder- heer Goossen bood een enveloppe met om niet tot zaken komen en dat had tot inhoud aan. Namens de Federatie van gevolg, dat het middenkoersaanbod in Woningbouwverenigingen voerde de ibyna alle hoeken oorzaak was, van de heer A. J. Schoneveld het woord, die lagere koersen. Kon. Olie, 's morgens onder het aanbieden van een fruitmand nog verhandeld op f. 199, opende van- de wens uitsprak dat de heer Noteboom middag op f. 197.70, hetgeen ruim f. 250 nog maar jaren op de voorzittersstoel mag blijven zitten. De heren Knaap en Th. B. Kapaan boden resp. namens de speel tuinvereniging Zuiderkwartier en de Nieuwe stoelen in Prediker in gebruik De grote zaal in het gebouw Prediker in de Janvossensteeg is destijds door eigen krachten geheel opgeknapt. Het werd echter ten zeerste betreurd, dat in deze vernieuwde ruimte nog gebruik moest worden gemaakt van oude stoe len. Sedert gisteravond is ook daar officieel een einde aan gekomen. Dank zij het initiatief immers van enkele heren, die de Stichting Prediker een warm hart toedragen, konden er nieuwe en zeer gemakkelijk zittende stoelen aangeschaft worden en een kroon worden gezet op de afgelopen restauratiewerkzaamheden. De voorzit ter van het Bouwfonds Actie Comité der Stichtin' Prediker, de heer W. F. L. Heijloo, droeg de stoelen gisteren op een fee vond, welke de begunstigersisters Gisteravond heeft de B.B. een grote en massale oefening gehouden, waar mee het oefenseizoen besloten werd. Het geheele apparaat was in werking: in de kelder van het gemeentehuis was de centrale ingericht, waar alle meldingen binnenkwamen en waar de hoofdleiding alle nodige maatregelen nam. Reeds om half zeven 's avonds werd met behulp van de geluidswagen de aandacht op deze oefening gevestigd, waarna tegen half acht de mededeling: „Op onze gemeente werd een bomaanval uitgevoerd; het gevaar van mitrailleur- vuur en verdere bommen blyft, zorgt voor dekking" werd verspreid. Toen bleken op verschillende punten in de gemeente dusdanige ongelukken te zyn gebeurd, dat allerlei hulp ingeroepen moest worden. geveer f. 3000, maar de heer Heijloo was er van overtuigd, det ook het resterende bedrag er zal komen. Hij sprak tenslotte de wens uit dat de mijlpaal, die thans in Prediker bereikt is, tot zegen van velen mag zijn. Tweede spreker was de voor zitter van de commissie van beheer, de heer Joh. Sierat sr. Hy dankte de aan wezigen voor al hetgeen tot nog tc: ge presteerd is en hoopte ook in de toe komst op de steun van allen. Bovenal wilde hij echter God danken. Na dit officiële gedeelte werd door de toneel- verenigine „Het Zijlkwartier" het be kende blijspel „Deining om de dorpsdok ter" opgevoerd. De spelers en speelsters kweten zich zo, goed mogelijk van hun taak en zo werd het dus voor allen, die gisteren in Prediker waren, 'n bijzonder 1 van het comité werd aangeboden, over gezellige avond. Morgen volgt een her- aan de commissie van beheer. Op de jhalihg van dit voor Prediker feestelijk stoelen rust nu nog een schuld van on- gebeuren. Op de Kon. Julianalaan werden in een in aanbouw zijnd huis gewonden ver zorgd, op de Elstlaan brak een brand uit, die, voor dat de brandweer met gro ter materieel arriveerde, met behulp van emmerspuiten was geblust. Het ernstigste ongeluk werd verbeeld op de Wijngaardenlaan, waar een bus met strandgangers was gekanteld. Daar concentreerde zich de meeste belangstel ling van het publiek, voornamelijk be staande uit kinderen en jongemensen. Het was een spectaculair gezicht de bus te zien optakelen en de gewonden te zien verzorgen. Deze laatsten werden in het Gezondheidscentrum ondergebracht, vanwaar ze met brancards naar het noodziekenhuis in het Cultureel Centrum werden vervoerd. Dat noodziekenhuis werkte, evenals alle andere diensten, voortreffelijk. De pa tiënten werden op deskundige wijze in bed gestopt en verzorgd, zelfs werd bloedtransfusie toegepast. Alle patiënten kregen bovendien een bord erwtensoep met worst, evenals de évacuées, die in het Gebouw voor Christelijke Belangen door de Sociale Dienst werden opge vangen en verzorgd. De gehele indruk van deze oefening was. dat de B.B. in Voorschoten zeer goed georganiseerd is en paraat voor eventueel optreden bij rampen of in oorlogstijd. Dit laatste bleek ook uit de nabespre king. die in het Gebouw voor Christelyke Belangen gehouden werd. Burgemeester Van der Hoeven, die de gehele avond de oefening volgde, bracht dank aan allen, die hun medewerking gegeven hadden. De heer Gerth van Wyk, kringcom mandant Zuid-Holland I. wenste de gemeente Voorschoten geluk met de voortreffelijke organisatie en de bij zonder goede voorbereiding van deze massale oefening. Spr. constateerde, dat gebleken was, dat het beschikbare materieel geheel voldoende was om bij ongelukken, als nu voorgesteld, te hel pen, terwijl het benodigde personeel bijna voldoende aanwezig is. Slechts de geneeskundige dienst liep vast, maar dit kwam ook doordat een ambulance-auto, die helpen zou, voor een werkelijk ongeluk op de Papelaan ge wonden moest vervoeren naar een der Leidse ziekenhuizen. In een geval als dit zal het geneesdig team hulp van een der nabijgelegen gemeenten nodig heb ben. Ook meende spr., dat in werkelijk heid alles wel iets anders zal lopen. Nu was het erg gunstig, dat de bus juist ge kanteld was voor het Gezondheidscen trum. Overigens verliep deze oefening juist hier bijzonder goed. De blokploeg stond hier voor een bijzonder zware op gave en het is niet te verwonderen, dat bij het optakelen van de bus niet aan alle drie de bekende patiënten dezelfde hulp geboden kon worden. Tenslotte meende spreker, dat de be richtendienst hier en daar wat vlotter had kunnen verlopen, maar over het ge heel genomen was deze oefening goed geslaagd. Het Hoofd Zelfbescherming, de heer Van Schaick, had de oefening in de cen trale post gevolgd en hij constateerde, dat alles prachtig volgens schema ver lopen was. Spr. bracht eveneens dank aan alle medewerkenden, waarbij hy speciaal noemde de politie en de re- serve-politie, de sociale dienst, de eva- cuatiedienst en het personeel in het noodziekenhuis. De B.B. stopt nu tot het volgend win- terseizen met de oefeningen, maar de heer Van Schaick meende, dat deze rust volkomen verdiend is. want er is dit sei zoen zeer intensief en goed geoefend, hetgeen zeker bij deze zeer geslaagde massale oefening bleek. tectuur op wees. dat het resultaat daar van pas later kenbaar wordt. Zo is het ook bij de aanleg van een bak. Het is daarbij echter zo gesteld, dat een be paalde stijl zich nog niet, heeft ontwik keld. De beginneling maakt meestal veel fouten. Hij doet goed raadgevingen op te volgen en met een kleine bak te be ginnen. De heer v .d. Schulp besprak voorts uitvoerig het te gebruiken materiaal, gaf menige goede raad en demonstreerde de opbouw van een bak. Na de pauze sprak hy nog over de aquariumrevolutie, welke door dr. Lo- dewljks wordt gepropageerd, t.w. de van voren naar achteren aflopende bak met de moerasplanten voorop en de water planten- daar achter. AANRIJDINGEN De 15-jarige Willy Nyhuis uit Leiden stak op onvoorzichtige wjjze de over steekplaats op de Rijksstraatweg nabij de Rozenweg over en werd door een personenauto aangereden. De jongen, die verwondingen aan zyn hoofd opliep, werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Toen de 11-jarige Hillegien van Zan ten met haar fiets aan de hand waarop de 3-jarige Gerard Kulk zat. de z.g, WISSELKOERSEN neutrale zone van de verkeersleider van de Kerkdam bij de Rijksstraatweg over stak werd zij aangereden door een per sonen auto bestuurd door een 55-jarige bewoonster van Den Haag. die onder toezicht van haar man reed. De beide kinderen uit deze gemeente werden zo- Zürich <vr. fr.) danig gewond, dat zij naar het Acade- holm 73 7073.75, lager was vergeleken bij de slotprijs van gisteren en ruim f. 2 onder New Yorkse pariteit. Aandelen Philips hebben nog steeds van aanbod te lijden en de vraag, die hier van arbitragezijde aanwezig was. kon een prijsdaling van het fonds niet voorkomen 283%284 was de koers; slotkoers gisteren 285%. Ook Unilevers waren 4 punten in reactie op 428%. De vanmorgen gehouden jaarvergadering van het AKU-concern, bracht geen nieuws van betekenis. Het fonds was fractioneel lager 185 Aandelen KLM konden het avance van gisteren niet voortzetten c - vielen terug tot f. 132.50 (f. 133.80». De handel was ook hier zeer minimaal. Van de culturen waren HVA's ge vraagd op 111%, waardoor de stijging van gisteren werd voortgezet. Als reden gaf de beurs op, het te verwachten jaar verslag, dat, gezien de reeds eerder ge publiceerde dividendverhoging van 6 op 8%, mogelijk gunstig zal zijn. De Scheepvaarten lagen over de ge hele lijn 1 a 2 punten lager, het divl- dendvoorstel van de Kon. Paket My van 11% cv.j. 10%) had een terugslag op de koers van het aandeel tot gevolg: 169% (170%). Het fonds was de laatste dagen ruim 6 punten gestegen op gunstige di videndvooruitzichten. De algemene marktpositie was mede oorzaak van deze terugslag. Staatsfondsen nauwe lijks prijshoudend. Claims Excelsior Metaalbuizen wer den geadviseerd op f. 40, theoretische waarde f. 45. Amsterdam, 28 mei Londen 10 6474 —10.65%, New York 3 82%—3 83. Mon treal 4.01%—4.017s. Parys 1.0812%— 1 0822%. Brussel 7.56%—7.57%. Frank furt 90.77%90.82%, Zürich 87 03—87 08. 32%—89 37%, Stock- Kopenhagen 54.78 misch Ziekenhuis te Leiden moesten 54 83. Oslo 53 28%53.33%, Milaan worden vervoerd. 60 78%60.83%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 28 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 90% 90li Grootboek obl. 3% 80 Ned '51 3% 90V4 90% Ned. '53 (3%) 89,*« 89% Ned. '56 3% 89 ft 89% Ned '48 3% 84% 84 ft Ned. '54 3% 84 ft 84% Ned. '55 I 374 84% 84% Ned. '55 II 3% 86 ft 86 Ned. '47 3% (3) 8674 86H Ned. '37 3 84 83% Dollarlng '47 3 95% 95 Investeringscert. 3.. 90'A 90 Ned 62-64 3 90 8974 Cert. NWS 58 %B Indië '37 A 3 87>/4 8674 Grootboek '46 3 84 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 42% Nat. Handelsbank 104% 105% Ned. HandelmlJ. ..160 160 Amst. Rubber 8174 81 Deli Mij .en (Ver.) 94 93% H.VA11074 111% Java Cult55 54 Senembah6374 64% Vorstenlanden 25 26 AJC.U186% 186% Berkel's Patent (v.) 193% 193'% Calvé Delft cert. 338 3367- Kon. Pap. v. Gelder 187% 190 Hoogovens cert302 302% Möller en Co. NH. 355 351 Ned. Kabelfabr289L 285 1 Philips 285% 283% Philips pref148 147% Unilever43274 428% Wilton Feyenoord 254% 254 Biliton 2de r 244% 248 Dordtse Olie gew 9897 4 974 Kon. Olie (f 20.—200.50 19750 idem (50 A f. 20.—) 200.20 197 40 Holl. Amer. lyn 17474 174 Java China Paket 183 jg2 Kon N Stoomboot 15274 151% KPA1170% 169 Ned. Stoomv My 194 194 v.- Ommeren cert. 270 269% Kon Rott. Lloyd 170% 171 Ned Scheepv. Unle 181% 180 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%» 3 91 9074 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92% R'dam *37 I-HI 374 9174 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99 Premieleningen A'dam '33 96 A'dam '51 274 91 907* A'dam '56 I 274 8374 83 A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 84% Enschede '54 2%83 ft 821. Den Haag '52 I 2% 92% 9274 idem II 2%. 96% 957» R'dam *52 I 2% 931 idem II 2% 92% 93b Utrecht '52 2% 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 204 204 H.BU cert20574 206% Rott Bank 17474 175% Twentsche Bank 182 18274 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270 2701 Borneo Sum. H My. 71% 72% Ned. G. en Sp. fabr. 17574 168e.d. Kon. Ned. Grofsm. 103 103 Internatio 92% 92s,4 Rott. Droogdok My. 595 5901. Tieleman en Dros 13 b 15 Ned. Mij Walv.vrt. 65% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 16% 16 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35ft 34 f J Intern. Nickel 112% 110% Anaconda 67% 66 ft Bethlehem Steel 189 186 Cities Service 72ft 70ft General Motors 42 H 42v4 Kennecott115% 114% Republic Steel 54ft 53% Shell Oil 89% 89 ft Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 6674 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wa idem Electrolas B371 Holi Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Woispinn Sikkens Laxiabr '53 Ver Touwfabrieken Wernlnk's Betonm Van Wyk Textiel VK 27/5 63% 63 73GB 73 371 406 exd 177% 42 42 273 273% 425 178GB 178 85% 85 L 89 74 GB 89% GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11