OOSTENRIJKS ELFTAL WON MET HULP VAN ARBITER Penalty in de laatste minuten was een staaltje van home referee >-'iïr+v Voetbalschandaal in Weens Prater-stadion IN DE BOKSRING WORDT DIT NIET GEDULD Van der Hart: „die Dienst liep me in mijn gezicht te spuwen" 96ste jaargang Maandag 27 mei 1957 Derde blad no. 29146 (Van onze speciale verslaggever) Wenen, zondagavond. Opgehitst door de Weense pers, opgehitst door een door het dolle heengeraakte massa, die het Prater-stadion bijna anderhalf uur in lichter laaie heeft gezet, met hysterisch gebrul, gejoel en fluitconcerten of er duizend locomotieven stoom afbliezen, heeft het Oostenrijkse elftal één voet in Stockholm gezet door de voet, die het Nederlands elftal er reeds had staan, op de meest grove manier weg te wer ken, daarbij gesteund door de Duitse scheids rechter Schmelzer, die voor de Oostenrijkers een nummertje „home referee" heeft weggegeven, dat de FIFA bij zijn bemoeienissen met de voorberei dingen voor de wereldkampioenschappen voetbal zo al geen slapeloze nachten dan toch wel te den ken zal geven. Deze gedachten zullen het hoogste voetbalcollege van de wereld wel worden inge prent door de heren Martens, Kruijver en Brunt, die we na de wedstrijd dof-zwijgend in de cata comben voor de kleedkamers aantroffen, terwijl achter de gesloten deur, waarop „Holland stond, achter de ruggen van de Oostenrijkse politie, een dof gegrom de stemming van onze spelers weer gaf. Onze spelers minus één, want tien minuten voor het einde werd door een grove charge van de linksbuiten Haummer onze rechtsback Wiersma dermate deskundig gevloerd, dat de groene man netjes met de brancard niet ter verhoging van de sensatie behoefden aan te snellen, zoals zij reeds zo dikwijls hadden gedaan, doch onze blonde back met gezwinde spoed naar een Rode Kruis- auto moesten dragen om hem met een hersen schudding ijlings naar het ziekenhuis te vervoeren. En terwijl de auto met een gillende sirene door Wenen raasde, moest een tiental politie-agenten een cordon trekken om onze spelers een veilige aftocht te bezorgen. Wanneer u na dit gelezen te hebben, al zegt dat zulke toernooien als waarvan op Zwitserland en Zweden, is er hier in we het voorproefje hebben gehad, onmogelijk zijn geworden en dus eigenlijk ver- Wenen weer een stemming gegroeid, die boden dienden te worden, hebt u schoon gelijk. Zwitserland heeft drie jaar geleden al tonelen te zien gegeven we denken maar aan de wedstrijd Hon garijeBrazilië die gewoonweg beschamend waren voor de voetbalsport. En als in een voorwedstrijd als deze tussen Oostenrijk Nederland al zoveel gebeurt, dat in een boksring niet wordt geduld, is het niet moeilijk te raden, wat ons volgend jaar nog in Zweden staat te wachten. Maar goed: het toernooi bestaat, het Nederlands elftal speelt erin mee en dus is het zaak de feiten te beoordelen, zoals zij ons in Wenen zij nopgedrongen, een zo dolle opeenstapeling van de meest bizarre tonelen, dat het moeite kost om in de emotie niet de draad van het verhaal te verliezen. Laat ons dan beginnen niet bij het begin, maar bij het slot en U vertellen, dat de strafschop, waardoor het Neder lands elftal vijf minuten voor het einde ruw van de drempel naar Stockholm werd weggedrongen, rondweg gesproken een schandaal is geweest. Zonder deze penalty zou de uitslag waarschijnlijk 22 zijn gebleven. Na de 2—0 voorsprong met de rust, toch al een hard gelag, maar een gelag dat te dragen was geweest, omdat hierin het overwicht van de Oostendijkse ploeg na de rust was verdisconteerd. Ook een uitslag, waarmee de Oostenrijkse voet balbond 's avonds aan het diner met ere had kunnen aanzitten, in plaats van zich, zoals nu, in duizend bochten te moeten wringen om er tegenover onze stuurse voetballeiders een sympathieke, Weense draai aan te kunnen geven. Een uitslag ook, waarvoor de Duitse scheids rechter zich niet had behoeven te ge neren en waarmee hij zich nog enigs zins had kunnen rehabiliteren ten op zichte van zjjn blunders om niet ten minste één of twee Oostenrijkse voet ballers, met name de rechtsbinnen Dienst en Haummer na wat zij Wiersma hadden aangedaan, het veld uit te sturen. Maar nu: bij een volkomen correcte omhaal van Van Wissen meende hjj zo gretig te moeten aansnellen alsof hü zo verheugd was eindelijk een ge legenheid te hebben gevonden om de Oostenrijkers de zo vurig begeerde overwinning te kunnen schenken. Van Wissen probeerde niet Walzhofer te schoppen, maar op het moment, dat onze speler de bal uit het strafschop gebied wegmaaide, kopte Walzhofer dui delijk zichtbaar te laag, waardoor de neus van de voetbalschoen even langs zijn voorhoofd schampte. Volledig vol gens de regelen van de kunst liet Walzhofer zich neerploffen en buiten de lijnen dragen. Natuurlijk deze trucjes zijn ons bekend en geen Engelse scheidsrechter, die erin trapt. Niet voor de heer Schmelzer. Alle protesten van onze voetballers lieten hem koud. De bal ging op de penalty stip en de heer Stotz, de spil van het Oostenrijkse elftal, zorgde er wel voor, dat de menigte kreeg, waarom zij zo lang had gegild en gekrijst. Nee, toch niet allemaal! Eén Oostenrijker kwam de trap van de tribune afgesneld om hijgend van verontwaardiging tegen ons te zeggen: „Alle Oostenrijkers hier mogen dan blind zijn van chauvinisme, maar ik stel er prjjs op tegen U te zeggen, dat ik die penalty een grof schandaal vind!" Wel iswaar kwam hjj even later weer aan gedraafd om tegen ons te zeggen: Wat uw speler Van der Hart nu met Buzek deed, was fout, maar toen was de teer ling al geworpen. Toen was de wedstrijd al beslist en was het in onze spelers alleen nog maar te loven, dat zij bij voorbeeld een speler als Dienst, die zich alles tegen onze verdediging had veroor loofd, wat de spelregels verbieden, nog zo correct partij bleven geven. Bij zijn haren Deze Dienst heeft het toch gepres teerd om Pieters Graafland, toen hjj de bal al vast had bjj zijn haren zo ruw omlaag te trekken, dat hjj zijn halswervels moet hebben gevoeld, een overtreding zó grof, dat hij daarvoor van zjjn eigen bond een schorsing had verdiend. Wat Van Melis daartegen over had gedaan met keeper Schmied, toen hij kort nadat het 12 was ge worden. enkele minuten na de rust, iets te onbesuisd doorliep, tengevolge waarvan de Oostenrijkse keeper een smak maakte, was daarbij vergeleken kinderspel. Maar het Prater-stadion was te klein om het tumult dat daar over ontstond te verwerken. Minuten lang verging horen en zien. Zó hysterisch ging het publiek te keer, dat van alle kanten politie kwam aan gesneld, welke zich in carré om het veld schaarde, alsof de dol geworden menigte elk ogenblik van de tribunes omlaag kon komen om zich op onze spelers te storten. Vrouwen wisten de afzetting te doorbreken om krijsend naai de plaats te stormen, waar de bran cards al weer naar toe werden gedragen en een kluwen van Oostenrijkse verzor gers in de weer was om de keeper op te lappen. Hij kwam dan ook weer over eind, zij het nog wat hinkend en wie zegt ons, dat hij niet nog lange tijd heeft gesimuleerd, toen hij half hinkend tus sen de palen een beroep bleef doen op zijn licht ontvlambare supporters? Men neme ons dit wantrouwen niet kwalijk, want hebben wij de rechtsback Kozlicek, die voor de rust in botsing was geweest met Van Wissen niet na de rust als half-valide rechtsbuiten terug gevonden om naarmate de wedstrijd in het voor deel van de Oostennrijkers veranderde, zijn oude bedrijvigheid terug te vinden, zodat hij tegen het einde nog fit en monter was als weinig anderen De desillusie van een „Wunderteam" Alles wat er in deze wedstrijd ge beurde, valt samen te vatten onder één simpel tussenzinnetje: „De desillusie van een wonderteam". Dat Oostenrijk al lang geen wonderteam meer heeft, weet iedereen, maar na twee overwinningen. aan het wonder van een nieuw glorieus Oostenrijks voetbalelftal deed geloven. Wij hebben U al verteld, hoe alle Oos tenrijkse voetbalexperts elkaar in op timistische om niet te zeggen hoogdra vende voorspellingen probeerden te over treffen. Max Merkel, te elfder ure aan de training van het Oostenrijkse elftal toegevoegd, heeft er nog het zijne aan gedaan. Een typisch Merkel-listigheidje was het op het laatste ogenblik van plaats doen verwisselen van de twee bin- nenspelers Dienst en Walzhofer. Zo opgejut kwam het Oostenrijkse elftal in het veld om in een korte spanne tjjds het Nederlands elftal als een pannekoek op te rollen en met boter en suiker op te peuzelen. Toe vallig is het een beetje anders gegaan en dat heeft de Oostenrijkse voetbal lers een rood waas voor de ogen ge bracht. Natuurlijk waren zij de betere voetballers, dat wil zeggen zolang de bal naar het Nederlandse doel toeging. Dat demonstreerde de lange linksbui ten Haummer praktisch al in de eerste minuten, toen hij voorzetten in de Nederlandse verdediging liet neerplof fen, die daar al dadelijk het alarm signaal op rood brachten. Maar niet voor niets heeft Sepp Herberger, de coach van het Duitse elftal, onze ver dediging de beste van het continent genoemd. Het korte spel van de Oostenrijkse aanval kreeg tegen de mannen van Cor van der Hart ternauwernood een schijn van kans. En wat door onze oranje-muur sie pelde. kwam bij Pieters Graafland, die zich van stonde af aan als een burcht van betrouwbaarheid ontpopte, in vei lige handen. Dit gaf al dadelijk haken en ogen, al bleven gelukkig nog inciden ten achterwege. Maar al heel spoedig werd duidelijk, dat de vuist, die het Oostenrijkse elftal zijn tegenstander liet voelen door een bijzonder krachteloze arm werd bestuurd, met andere woor den, dat de verdediging allesbehalve die was van een nieuw wonderteam. Een speler, de linkshalf Hanappi, die zo jong als hij is, al bijna een mensen leeftijd als internationaal achter de rug heeft, mocht hierop een gunstige uit- Van Wissen in duel met de Oostenrijkse doelman Schmied. (Telefoto) zondering maken, doch hij kon in zijn eentje ook niet alle fouten van zijn spil i Stotz en de beide backs Barschant en Kozlicek goedmaken. Dat zagen we al gauw bij de snelle heftige doorbraken van Piet van der Kuil. dat kwam al heel vroeg in de wedstrijd angstwekkend tot openbaring, toen Van Melis op het nippertje een kans miste om zijn eerste doelpunt te scoren. Verre van eenzijdige Weense wals Het was in de eerste helft dan ook l verre van een eenzijdige Weens^- wals. j Daarvoor zagen wij te veel goede dribbels van Faas Wilkes, die heus niet bij wijze van uitzondering explodeerde met rushes, i welke aan zijn goede oude tijd herin- nerden. Eén daarvan werd besloten met een schot van zijn linkervoet, waar- van de keeper de zucht moet hebben ge voeld boven zijn vingertoppen. Natuur lijk was de betere Oostenrijkse voor hoede meer in de aanval dan de onzen. Een doorbraak van Dienst werd door Pieters Graafland prachtig gestopt de steeds gevaarlijk blijvende linksbui ten noopte onze back Wiersma tot uiterste waakzaamheid een door stoten van Dienst vond op het laatste ogenblik de voet van Van der Hart op zijn weg, maar daar stonden uitvallen tegenover, die de schaal heus nog wel in evenwicht hielden, zodat na ongeveer twintig minuten het ogenblik voor de Oostenrijkers al was aangebroken om de i operette, waarmee onze landgenoot Jo- i han Heesters nog steeds triomfen viert in Wenen, naar de grasmat van het Prater- stadion over te brengen met als regis- i seur de thans al wat korzelig geworden j Hanappi. We denken alleen al aan som- mige vrije trappen, die in een regel- rechte klucht ontaardden. Voor ons. niet voor het Weense pu bliek, dat ging toen al te keer of er moord en doodslag gebeurde. Maar dat een Barschand het presteerde om Piet van der Kuil bij zijn shirt vast te grijpen en hem grof terug te trekken op een moment, dat hij hem was ge passeerd, werd door ditzelfde publiek voor zoete koek geslikt. Dat de Oosten rijkse verdedigers zich met zulke foef jes niet zouden redden, was met alle lankmoedigheid van een chauvi nisme. niet te voorkomen, want de wedstrijd was een half uur oud, toen het gebeurde. net over de lat verdween.. In een heftig tumult van gefluit en gejoel kwam het einde van de eerste helft. Hel brak opnieuw los Het kleine Nederlandse legioen, dat zich steeds zo dapper had geweerd, doch in de grauwe branding van het Oostenrijkse tumult was verdronken, voelde zich de koning te rijk. Men waagde zich in de rust al aan de meest ongedroomde voorspellingen, zonder nog te beseffen, wat hen na de rust boven het hoofd hing. Wat er in de rust in de Oostenrijkse kleedkamer is voorgevallen, laat zich ook niet moeilijk raden. Met consignes als dood of levend, maar verliezen nooit zjjn de nazaten van Hugo Meisl weer het veld ingestapt en de tweede helft was nauwelijks begonnen of de hel brak opnieuw los. De Duitse scheidsrechter zag weer eens van een Nederlandse speler de spin- ter in de balk, die hij bij de Oostenrij kers zo gaarne over het hoofd zag. En terwijl onze verdediging nog bezig was positie in te nemen, werd de bal zeer snel naar de lange linkshalf Koller toe geschoven. die een schot loste, dat Pie ters Graafland volkomen verraste: 1-2. Dat was wel de pil, die het publiek no dig had om totaal van streek te geraken en het Oostenrijkse elftal op te zwiepen tot een vorm van razernij. Vanaf dat moment had ons elftal op te tornen tegen een storm van geweld, waartegen I Nout van Melis lacht en de Oosten- 1 riikse doelman kijkt hevig ongerust de bal na. Maar het is hier de schijn die bedriegt, want de bal zal I rakelings langs het doel van de Oostenrijkers gaan. (Teneföu» bijna niet meer was op te komen. Van Melis kreeg nog wel een kans om voor de derde keer de toen al rondhinkende keeper Schmied een bittere smaak in de mond te bezorgen, maar hij gedroeg zich zo correct tegenover de voor zijn voeten vallende Schmied, dat deze zich genoopt zag om Van Melis te bedanken. Dit was een druppel in de zee van laaiend enthousiasme, waarmee het pu bliek zijn spelers bleef opzwiepen om die gehate achterstand op het bord weg te werken. In een uitputtende race met de klok hield onze verdediging stand, sommigen van ons elftal met de tong op de schoenen, tot eindelijk een kwartier voor het einde midvoor Buzek een duel met Pieters Graafland won en een hoge voorzet van Oostenrijkse linksbuiten in kopte: 22. En wat er in het laatste kwartier nog is gebeurd, hebben wij U reeds uitvoerig verteld. Van een spelersnabetrachting zullen wij ons onthouden. Een dapper strijdend elftal is in een kolk van ra zernij ten onder gegaan en wij houden slechts ons hart vast voor de return wedstrijd in september te spelen in Am sterdam. In de kleedkamers Stumperig Toen zag dit jubelende publiek deze zelfde Barschand zo stumperig de bal terug spelen naar zijn keeper, dat de steeds op de loer liggende Van Melis zijn kans kon waarnemen en de Oosten rijkers hun eerste koude douche be zorgde: 0—1. Ze keken of hun Donau werkelijk blauw was geworden. Er waren nóg een paar kleine desillusies in aan tocht. Ternauwernood van de eerste schrik bekomen, ging Faas Wilkes door de bouwvallige Oostenrijkse defensie. Er ontstond een wilde schietpartij op de vijandelijke veste, waaraan in trommel vuurtempo Wilkes, Carlier, Van Wissen deelnamen, tot Van Melis ten tweede male in de roos schoot en het „Wunder team" 'tegen een 20 achterstand liet aankijken. Thans ging er een fluitcon cert door het Weense stadion, maar dat was nu eens niet tegen die Hollanders gericht, maar tegen hun eigen spelers, die een kunstig door pers en publiek opgebouwd droomkasteel met donderend geraas in elkaar zagen stoften. De wan hoop. waarmee een speler als Dienst probeerde deze puinhoop bij elkaar te vegen, bracht toen al bij hem en zijn collega's een blik van bloeddorst in de ogen, wanneer zij in een speler als Cor van der Hart hun meester moesten er kennen. Nog was daarbij Wenen niet aan het einde van zijn beproevingen. Want onze spelers, die zich plotseling in het bezit voelden van de ongedroomde j weelde van een 20 voorsprong, sloegen een nieuw beleg op voor de Weense veste en het was een wonder hoe een man als Kozlicek een schot van Van Wissen nog zo van richting wist te veranderen, dat de bal in klimmende beweging nog Het duurde na afloop van de wed strijd geruime tijd voor de Neder landse spelers weer zover waren bij gekomen, dat de deur van de kleed kamer voor ons openging. De stem ming was er uiteraard niet al te best. In elke hoek. bij spelers zowel als officials hoorde men dezelfde klacht: de partijdige scheidsrechter, Ziehier wat wij uit de verschillende 1 monden optekejiden: Kruyver (voorzitter Technische Commissie)„Wij hebben door de scheidsrechter verloren. Walzhofer kwam laag in en er was geen sprake van een strafschop. Wij hebben van de Oostenrijkers een staaltje hard voetbal gezien, dat meer vuil dan hard ivas. Een gelijk spel ivas ver diend geweest". Steinvoorte (Keuze-commissie) ..Het is hemelschreiend wat hier ge beurd is. Hier is ons een zege ontsto len. Verder heb ik er geen woorden voor: En dan nog dit: de jongens hebben vooral in de eerste helft prachtig gespeeld en ook de defen sieve opzet slaagde volkomen" Maduro (voorz. Curacaose Voet balbond): ..Het publiek ging te keer als het luidruchtigste soort Zuid amerikanen. De scheidsrechter was een aanfluiting. Men had moeilijk iemand kunnen vinden, die nog par tijdiger was". Martens (vice-voorzitter KNVB): „Het schoolvoorbeeld van een home referee. Ik heb zeker 10 vrije schop pen tegen ons geteld, waarbij wij ons aan de kant afvroegen wat er nu eigenlijk aan de hand was. De Oostenrijkse pers heeft de zaak hier wel met succes opgeruid. Prachtig spel van onze jongens voor de rust". Hardwick (voor het laatst trainer van de ploeg): „Met een onpartijdi ge scheidsrechter kan deze ploeg ge makkelijk van Oostenrijk winnen. Voortreffelijk voetbal in de eerste helft van onze boys". Van Wissen: „Zowaar ik hier sta, ik heb die Walzhofer niet aange raakt. Hij kwam heel laag met zijn hoofd, ik trapte de bal weg en hij ging op de grond liggen brullen". Klaassens: „De verschrikkelijkste wedstrijd die ik ooit heb gespeeld. Zo is er geen aardigheid meer aan de sport". Pieters Graafland: „Ineens voelde ik een paar nagels in mijn keel en het volgend ogenblik brak ik mijn rug bijna. Fraai heer die Dienst". Van der Hart (aanvoerder): „Ja, hij liep me gewoon in mijn gezicht te spuwen. Ik ben wel wat gewend, maar deze vent De scheidsrechter, de heer Schmet- zer, weigerde een oordeel uit te spreken over de waarde en de kwali teiten van de beide ploegen, aange zien het spel te snel was geweest dan dat zijn aandacht ook maar een ogenblik kon verslappen. Hij zeide evenwel het te betreuren dat, waar schijnlijk wegens te grote nervosi teit, over en weer gespeeld was met een hardheid die grensde aan bruut heid. De samensteller van het Oosten rijkse elftal Josef Argauer meende dat de Oostenrijkers de zege ruim schoots verdiend hadden omdat zij met verbetenheid hadden gespeeld en zich niet hadden laten ontmoe digen door de achterstand na de eerste helft. De wedstrijd werd bijgewoond door tal van vooraanstaande figu ren, bij wie de heren H. Drimmel en F. Graf, onderscheidenlijk minister van Opvoeding (voor deze minister ligt nog een mooie taak klaar - Sportred. LD) en van Defensie in het Oostenrijkse kabinet, en mr. E. Star Busman, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ne derland te Wenen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5