Schipper Jacob van der Bent sr. bracht de „Arend" als eerste Katwijker aan de wal Magere vangstenlate aanvoermaar toch VOLDOENING en L.D. WISSELPLAQUETTE Familie zorgde voor het welkom Meerderheid der inzenders gaf KW 7 „Arend" de meeste kans Wereldbevolking in kwart eeuw met ruim een derde toegenomen MAANDAG 27 MEI 1957 Zondagavond in een stil IJmuiden (Van een onzer redacteuren) Gisteravond om tien voor half zeven zwiepte een meer touw tussen de boeg van de Arend KW-7 en de kade van de Tegeltjesmarkt in IJmuiden,: de eerste Katwijker met de Hollandse Nieuwe lag aan de wal. Ruim twee dagen later dan aanvankelijk was verwacht, ruim twee dagen later ook dan die andere Hollandse Nieuwe die volkomen reglementair maar weinig sportief door een Scheveningse treiler aan deze kade was aan gevoerd. Schipper Jacob van der Bent sr. van deze Meerburg jager van de Adeco-combinatie bracht dertig kantjes mee, afkomstig van acht schepen. Een magere vangst, maar een trotse aanvoer. Want die aanvoer was in een open wedstrijd aan de wal gebracht. Een wedstrijd tussen enkele favoriete loggers, die na drie nachten vissen van de haringgronden op meer dan driehonderd mul ten noorden van IJmuiden vertrokken waren, letterlijk en figuurlijk jagende naar de eer van de overwinning. Schip per Van der Bent had zijn schipperszoon op de KW-39 nog langszij op de visgronden, en hij wist vele concur renten in zijn omgeving met gelijke kansen. Maar hij was de eerste aan de Tegeltjesmarkt dank zij een snelle vaart van zijn schip. En hoe weinig publiek daar ook was als gevolg van het wonderlijke verloop van deze haringrace, de voldoening was groot. En met die voldoening kwam het winnen van de Leidsch Dagblad wisselplaquette, die voor de eerst aankomende Katwijker met Hollandse Nieuwe door ons blad was uitgeloofd. Kantjes 's-nacbts naar Katwijk Het was gisterochtend al vrijwel zeker zeker, dat de Arend met de eer (al was het dan niet met de grootste verdien sten) zou gaan strijken. Onze medewer ker, die wij hieronder over zijn beleve nissen aan het woord zullen laten, en die de tocht met deze visser-jager mee maakte, had in de loop van de dag reeds zijn positie gemeld en ook uit andere bron bleek, dat deze positie dui delijk een winnende was. Als een silhouet tegen de ineen- vloeiende schelle zon en hel spiege lende zee verscheen om kwart over zes gisteravond tussen de zwarte strepen van de pieren die de driftige golfslag buitengaats hielden het beeld van de Arend, de vlaggen in top. Kort nadien meerde het schip aan de Tegeltjes markt, begroet niet door autoriteiten zoals andere jaren maar door familie leden van opvarenden en leden van de rederij. Er was aan boord niet het ge bruikelijk openslaan van een kantje en het genieten van het zeebanket. Deze aankomst viel op zondag, en bo vendien was de spanning in de race er al af door de treiler-interventie. Eerst om middernacht gingen de auto's uit Katwijk die de vangst van dertig kantjes en die van later komende jagers naar de afslag zouden brengen. Lang voordien was de bemanning al met een speciale bus naar de vissersbadplaats „ver scheept". Uitdagende zee Een onze medewerkers heeft dank zij een gastvrije geste van de rederij de reis van de Arend meegemaakt en vertelde daarover na aankomst het volgende. De Arend vertrok slechts twee minu ten nadat de KW 6 „Verwachting" zich dinsdagochtend om tien uur als eerste op buisjesdag van de kade in IJmuiden had losgemaakt. Het scheen alsof heel Katwijk naar de „eigen" haven zo ver in het noorden was gekomen om afscheid te nemen van de vissers. Een afscheid dat door de omstandigheden veel enthousiaster werd dan het welkom van gisteren. Van het begin af aan, van het ogen blik af dat de boeg van het schip tus- ten de pieren door op de haringgron den gericht werd, naam de Noordzee een uitdagende houding aan. De Arend liep snel uit op de andere schepen van haar combinatie en liet ook de even buiten de pieren in moeilijk heden vèrkerende eerst-vertrokken Ver wachting achter zich. De Verwachting keerde terug onder hoede van de Gorre- dijk. De eerste pech van de combinatie Adeco! Een pech die later mee bleek te vallen toen de schepen weer achter de inmiddels aanzienlijk gevorderde vloot konden aanstomen. Offers van Neptunus De zee bleef onvriendelijk genoeg. Toen de zon die avond in een ongekend feeërieke kleurschakering achter de ho rizon was verdwenen, hadden de meeste opvarenden van de Arend (en dat waren waarljjk voor het merendeel geen land rotten) al het nodige over de dansende railing aan Neptunus geofferd. Dartelend op de golven van een on rustige nacht vervolgde het schip echter gestaag zfjn weg naar het noorden. Ontmoeting met Cornells Vrolijk In de middag van de tweede dag, woensdag, ontdekten de opvarenden van de Arend aan bakboordzijde vooruit een treil-logger, die aan het haringtrekken was, d.w.z. vissen met een treknet in plaats van vissen met de vleet waarop de traditionele haringvloot is ingesteld. Het was de „Cornelis Vrolijk" te zijn, die later „winnaar" van de haringrace werd. Op korte afstand tot dit schip ge naderd bleek uit een gesprek via de scheepsroeper, dat zij daar aan boord nog niet één haring gevangen hadden. Bij een volgende poging zou dat anders blijken te worden! Woensdagavond gaf schipper Van der Bent, nadat de opvarenden van de Arend hersteld waren van de gevolgen van de ruwe zee en aangesterkt door een voortreffelijke maaltijd, het sein tot het eerste schot. Na een korte nachtrust werden tegen één uur de netten gehaald op 56 gr. 30 minuten noorderbreedte en 0 gr. 55 minuten oosterlengte. Enkele lichtjes in de omtrek gaven de positie van in de nabyheid vissende schepen aan. Begin van drie fiasco's Tot aller teleurstelling kwamen de netten in de donkere nacht, waarin een zwak noorderlicht scheen, vrijwel zwart boven water: vangst zo goed als nihil. Uit de radiorapporten bleek, dat geen enkele vleetvisser een noemenswaardig resultaat had bereikt die nacht. De totale vangst van de combinatie was dermate gering, dat een terugkeer naar IJmuiden uitgesloten was. En juist toen kwam het bericht, dat de Cornelis Vrolijk een uit stekende vangst van 50 kantjes binnen boord had gehaald en de terugreis naar de wal had aangevangen. Dit betekende het einde van de race voor de vleetvis sers. De Cornelis Vrolijk zou opnieuw winnaar worden. De wind was inmiddels gaan liggen en een stralende zomerse donderdag volgde. De gang van zaken werd alom sportief opgevat, maar toch werd wel algemeen gevreesd, dat de deelneming van treilers aan de haringrace de grote traditie van spanning in deze wedstrijd verloren zou doen gaan. Ongeluk op geluksgronden Op de avond van donderdag werd de vleet opnieuw geschoten, in de omge- Uitslag prijsvraag voor de lezers Niemand ga f juiste dag van aankomst op Eindelijk is dan ook de eerste Katwijkse logger met Hollandse Nieuwe aangekomen in de haven van IJmuiden. Het was de KW 7 „Arend", met schipper J. van der Bent, van de rederij Meerburg, die gistermiddag om 6.20 uur meerde aan de kade. Velen uit onze lezers kring hadden de KW 7 de beste kans gegeven, want meer dan de helft van het aantal inzenders op onze prijsvraag: „Wie brengt van de Katwijkse vloot de eerste Hollands Nieuwe aan, en hoe laat pre cies", had de „Arend" uitgekozen. Wat het tijdstip betreft was men minder juist geweest. Wie had ook kunnen denken dat eerst zondagmiddag laat de eerste Katwijker aan zou komen? Niemand immers! Twee inzenders hadden gerekend op zaterdag, alle anderen op vrijdag. Prijswinnaars IJm. 75 en KW 127 kregen ook heel wat stemmen Niemand heeft dus het juiste tijdstip, doch desondanks kunnen wij de prijzen toekennen,' omdat wij prijzen beschik baar stelden „voor hen, die het werke lijke tijdstip van aankomst het dichtste benaderen". De heer A. van der Bent, Jan van Galenstraat 29, te Katwyk aan Zee, benaderde het tijdstip het dichtst, daar hjj opgegeven had: zaterdagmiddag 13.15 uur en de heer A. Kuyt, Jan Tooropstraat 49, eveneens te Katwijk aan Zee werd tweede met zijn opgave: 25 mei, 10.00 uur v.m. Verscheidene inzenders gaven de voor keur aan de IJM 75 „Gorredijk", die vo rig jaar het eerste aan de markt was en zodoende de L.D.-wisselplaquette won, of de KW 127; de rest was verdeeld over verscheidene andere schepen. Helaas moesten wij een aantal inzen dingen ter zijde leggen, daar de oplos sing niet volledig was. Men had wel het schip en het tijdstip (Enkele vrij laat in de morgen) vermeld, doch had ver geten de dag te noemen. Anderen had den een tijd opgegeven die zoveel ruimte liet (bijv.: tussen 9 en 10 uur v.m.), dat wij deze oplossing onmogelijk mee kon den tellen. De volledige uitslag luidt zodoende: Prjjs van f 25.A. v. d. Bent, Jan van Galenstraat 29, Kw./Z., zaterdagmid dag 13.15 uur. Prijs van f 15.A. Kuyt, Jan Toorop straat 49, Kw./Z., zaterdag, 10.00 uur v.m. Prijs van f 10.—C. P. v .d. Schans, Noordwijkerweg 5 B, Kw./R„ vrijdag 16.55 uur. Vijf prijzen van f5. J. Haasnoot. Waaigat 6, Kw./Z. 10.55 uur. K. Ouwehand, Waaigat 9. Kw./Z. 10.15 uur. C. Groenendijk, Van der Tasstraat 13. Leiden 9.45 uur. C. Guvt jr., Hessenstraat 29, Kw./Z., 9.40 uur. Th. Schaap, Adrianastraat 51, Kw./Z., 9.15 uur. Tien prijzen van f2.50: C. Ouwehand, Rijnmond 163. Kw./Z., 8.50 uur. E. van Duyn, Varkevisser- straat 285, Kw./Z., 8.45 uur. J. Haze- noot, Zeehospitium, zaal 72, Kw./Z., 8.40 uur. H. v. d. Plas, Rijnmond 159, Kw./Z., 8.35 uur. L. Harteveld, Cat- tenstraat 39, Kw./Z., 8.30 uur. Mevr. Van Duyvenvoorde—Ouwehand, Var- kevisserstraat 196, Kw./Z., 8.27 uur. J. van Duyn, Sluisweg 95, Kw./Z.. 8.25 uur. D. Schaap jr., Cattenstraat 25, Kw./Z., 8.15 uur. C. Guyt, Hesselstraat 29, Kw./Z., 8.14 uur. J. Ouwehand, Rijnmond 163, Kw./Z., 8.14 uur. De pryzen worden de winnaars toe gezonden. ving ditmaal waar de Cornelis Vrolijk zo groot succes had geboekt. Toen het don ker was en de lichtjes konden worden geteld en radioberichten iets over de positie van andere schepen meldden, bleken dat niet minder dan 18 andere loggers naar diezelfde geluksplaats waren gestoomd! Het geluk bleek echter niet voor de loggers weggelegd te zijn, want ander maal waren de vangsten die nacht be droevend gering. Nog steeds was de vangst van de combinatie niet voldoende om een terugkeer naar IJmuiden te rechtvaardigen. De vrijdag werd doorgebracht met ver der opstomen in noordelijke richting. Een troost voor de opvarenden was die dag, dat de malse maatjes, die zij nog niet naar IJmuiden hadden kunnen sto men, aan boord prima smaakten I Derde blijk van wisselvalligheid Voor de derde keer werd die avond aan schot gegaan. De weerberichten waren abominabel, er was een storm- waarschuwing voor de Duitse Bocht en de regenval in het vaderland was zwaar. Maar waar de Arend opnieuw het geluk ging beproeven, op 57 graden 51 minuten noord en 0 graden 38 minuten oost was het windstil bij een onbewolkte hemel. Het water had de goede kleur waarvoor de haringvisser zo'n gevoelig oog heeft. Talloze vogels en enkele dartele tonij nen wezen op de aanwezigheid van ha ring. Ten derde male werd echter onder vonden, hoe wisselvallig de visserij kan zijn. De vangst was in de derde nacht nog minder dan in de tweede. De Arend verschalkte in drie nachtvangsten slechts vier, zegge eïi schrijve vier kantjes ha ring! Draadloos overleg met de andere schippers van de combinatie en de rederij op de wal bracht de beslissing: terug naar IJmuiden met de magere vangst van dertig kantjes, de vangst van acht schepen! Een vangst die eerst nog in volle zee van de andere schepen moest worden overgenomen. Dank zij de voortreffelijke technische hulpmiddelen van tegenwoordig ging dat overnemen vrij vlot, en zaterdag ochtend om vijf uur kon de terugreis door de Arend worden ondernomen. De „race" begint Uit de radiocommunicaties kon worden opgemaakt, dat ook de KW 39 Helena (met de zoon van schipper v. d. Bent als schipper), de KW 168 Eendracht en de KW 48 Cornelis Marinus naar IJmui den terugstoomden, zodat het er tussen die schepen om ging. wie de Leidsch Dagblad wisselplaquett'e een jaar zou mogen voerden. En het resultaat van die jacht kon door minuten worden bepaald. Toen de prille zaterdag voldoende tot klaarheid was gekomen, bleek aan stuur boordzijde van de Arend de Helena op te varen. Tussen vader en zoon v. d. Bent zijn toen -enige gedaohtenwisselingen gehouden over eerbied voor de rechten van de ouderen etc. Enfin, de oudere heeft het (met een sterkere motor) ge wonnen. In hoeverre de kracht van die gedachten wisseling daar ook aan te pas gekomen is, zal wel nooit helemaal dui delijk worden. In het lage zonlicht van de vroege (en koude) ochtend worden de kantjes in Katwijk opengeslagen om de handelaren een keurende blik te gunnen op het malse zeebanket dat even later in de veilingzaak van de Vuurbaak op de veitingklok zakelijk beoordeeld werd. (Foto L.D./Va>n Vliet) Toch voldoening Zaterdagavond was het eigenlijk al zeker, dat de Arend de Katwijkse log- gerrace winnen zou, als er zich geen bij zondere gebeurtenissen zouden voor doen. Dit verhoogde uiteraard de stem ming aan boord, die overigens ondanks alle tegenslag gedurende de gehele reis niet te wensen had overgelaten. En die stemming werd er niet minder op, toen op de Tegeltjesmarkt in IJmui den zondagavond vele familieleden de bemanning bleken te verwelkomen. We zullen het maar op de voetbalwedstrijd Oostenrijk-Nederland schuiven, dat het vrijwel alleen familieleden waren en niet half Katwijk Het is aan haring nu eenmaal niet te proeven, op welke wyze zij gevan gen is. En daarom is en blyft de vangst van de Cornelis Vrolijk, zater dag door zovele kelen gegleden, onbe twist de eerste Hollandse Nieuwe. Maar schipper v. d. Bent en zijn raan- Nederland aan de spits met levenskansen voor pas geboren baby (zeventig jaar) In 25 jaar tijds, van 1930 tot 1955, is de totale wereldbevolking toegenomen met 34 procent, d.i. 678 miljoen mensen. In de laatste vijf jaren van deze periode nam de wereldbevolking toe met 215 miljoen zielen, zo blijkt uit het zojuist verschenen „Demografisch jaarboek 1956" van de Verenigde Naties. Deze cijfers berusten ten dele op volksstemmingen, ten dele op schattingen. In de vijf jaren tussen 1950 en 1955 is de wereldbevolking bijna even sterk gestegen als in de tien voorafgaande jaren van 1940 tot 1950. Sinds 1920 is de wereldbevolking toegenomen met 881 miljoen zielen. Lage kindersterfte op de Nederlandse Antillen In de meeste landen ter wereld neemt de kindersterfte geleidelijk af, zo blijkt uit het jaarboek. Zo is bijvoorbeeld in Birma de kindersterfte beneden de leef tijd van één jaar in slechts negen jaar tijds gedaald van 28.3 procent tot 17.8 procent van alle levend-geborenen. De cijfers van de meeste Aziatische landen geven in meerdere of mindere mate een soortgelijk beeld te zien. In verscheidene gebieden van Latijns-Amerika daar entegen is de kindersterfte in 1955 ten j nen konden gisteravond op de kade i van IJmuiden ondanks hun magere I en late aanvoer (die overigens van beste kwaliteit was) een grote voldoe- I ning smaken. Zij waren de eersten van I de Katwijkse vloot, de grootste haring vloot van het land. die het zeebanket aan de wal brachten. De tros zoeft van de KW-7 naar grijpende handen op de Tegeltjes markt in IJmuiden: tien voor half zeven zondagavond, de eerste Kat wijkse logger met Hollandse Nieu we ligt aan de wal. (Foto L/D./Vam VMct) Ir Katwijk Vannacht om twaalf uur reden de vrachtauto's uit Katwijk naar IJmuiden om de vangsten van de sohepen over te nemen. Vanochtend in de weinig voor jaarsachtige koude werden de kantjes opengeslagen en kon om zes uur het keuren beginnen. Er was een redelijke belangstelling van de handel voor deze eerste Katwijkse afslag van de Hollandse Nieuwe, die omstreeks zeven uur in de Vuurbaak aanving, en ook burgemeester U- Duiker was vroeg uit de veren geko men om bij het evenement tegenwoordig te zijn. Aanvoer en prijzen Aan de afslag te Katwijk waren vanmorgen 164 kantjes afkomstig van de Kw. 7, Kw. 168, Kw. 39 en Kw. 48, die in deze volgorde in IJmuiden bin nenliepen. De prijzen varieerden voor de kleine maatjes van f. 268f. 393 per kantje en voor de grote van f. 88 f. 131 per kantje. Verder kwamen vannacht nog bin nen de Joh. 7 met 53 k. eigen vangst en de IJm. 28 met 30 k. treilmaatjes, eveneens eigen vangst. Universiteit in Deventer COMITÉ VAN ACTIE OPGERICHT Het aantal inwoners van Deventer heeft 'n comité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt de vestiging van een universiteit in Deventer te bevor deren. Het comité heeft zich met een oproep tot de burgery van Deventer gericht, waarin het verzoekt adhesie met de actie te betuigen. In de oproep staat o.m. onder de kop „Oost-Nederland snakt naar hoger on derwijs", dat er meer universiteiten moeten komen. Niet alleen om recht te doen aan de verwaarloosde gewesten, maar ook omdat de bestaande instellin gen van hoger onderwijs nu reeds over bevolkt zijn. Zy zullen haar taak niet naar behoren kunnen vervullen als bin nen de 20 jaar overeenkomstig de prog nose van het C.B.S. het aantal studen ten in Nederland nagenoeg zal zijn ver dubbeld. Voorts wordt gezegd, dat er sprake is van een onredelijke bevoorrechting van het westen en dat daarom een verdere spreiding van het hoger onderwijs op het ogenblik een gerechtvaardige wens, zo geen gebiedende eis is. opzichte van het voorgaande jaar iets toegenomen, doch over een langere reeks van jaren beschouwd is ook daar de to tale kindersterfte sinds de tweede we reldoorlog aanzienlijk afgenomen. Zo bijvoorbeeld op de Nederlandse An tillen, waar het percentage kindersterfte beneden één jaar in negen jaar tjjds kon worden gehalveerd tot 2.03 procent, hetgeen, het laagste is van alle landen van de beide Amerika's! In Europa gaat Zweden aan de spits met een kinder sterfte van slechts 17.4 per 1000 levend geborenen, gevolgd door Nederland met 20.1 In 1955 tegen nog 33.5 in 1947. Vrijwel overal in de wereld heeft de vrouw een langere levenskans dan »de man, zo vermeldt het jaarboek. De le vensduur van de bevolking loopt in de verschillende delen van de wereld echter sterk uiteen, zoals blijkt uit de onder staande voorbeelden, waarin wordt aan gegeven, welke gemiddelde levenskans een pas geboren baby in deze landen thans heeft: Land jongen meisje Nederland 70.6 jaar 72.9 jaar Ver. Staten 67.4 jaar 73.6 jaar Australië 66.1 jaar 70.6 jaar India 32.5 jaar 31.7 jaar Siam 48.7 jaar 51.9 jaar Chili 49.4 jaar 53.9 jaar Guatamala 43.8 jaar 43.5 jaar Groenland 32.2 jaar 37.5 jaar Egypte 35.7 jaar 41.5 jaar Vergadering Koningin Wilhelminafonds STEUN AAN ONDERZOEK METHODE VAN EVERDINGEN? Er zal een samenwerking komen tus sen het radio-therapeutisch instituut te Tilburg en de Landelijke Organisa tie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.) Dit is medegedeeld door de directeur van het Koningin Wilhelminafonds, de heer P. C. Besanger, op de te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Voorts deelde deze mede, dat het K.W.F. bereid is, een groots opgezet onderzoek naar de methode van Ever- dingen financieel te steunen, maar dan zal het K.W.F. daarvoor door be langhebbenden moeten worden ge vraagd en een plan aan het Fonds moeten worden voorgelegd. Overigens, zo zei de heer Besanger, vindt momenteel druk overleg plaats over de wyze, waarop dit onderzoek zal worden geleid. Een nieuw fonds te stichten naast het K.W.F. om de preparaten volgens de methode van dr. Van Everdingen te financieren acht de heer Besanger ge vaarlijk. Ook kan het K.W.F., volgens hem, niet als financier van deze prepa raten optreden omdat het Fonds zich dan op het terrein van de Ziekenfond sen begeeft. De verstrekking van geneesmiddelen noemde hij een zaak van de ziekenfond sen. In dit verband deelde hij mede, dat het vraagstuk met betrekking tot het verstrekken van de preparaten van dr. Van Everdingen door de ziekenfondsen in sterke mate de aandacht heeft van de Ziekenfondsraad. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd. Voorts werd medegedeeld, dat voor het eerst in het zevenjarig bestaan van de vereniging het inkomstencyfer de f. 2.200.000 heeft overschreden en dat ruim f. 1.900.000 aan de Stichting ten goede is kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4