t>emmeniE Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 27 MEI 1957 Speeltuinwerk vraagt naast offerzin veel naastenliefde en geduld dames Van Zonneveld, Lasschuit en Flippo werden door de heer Broers even eens gehuldigd. Na dit min of meer officiële gedeelte werd onder leiding van de conferensier Joop Boeree een cabaretprogramma af gewerkt. dat voor elck wat wils bood. Ab Janknegt zorgde voor een goede muzi kale begeleiding. Ook de Rhythm Boys verleenden aan deze vrolijke avond hun medewerking. Met een gezellig samen zijn onder leiding van de heer W. F. van Wijk werd het feest besloten. Tijdens deze avond werd een collecte gehouden ten bate van de boottocht voor invaliden onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis. Leidse Bond bestaat 20 jaar. Op 26 mei 1937 werd opgericht de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. Dit heuglijke feit werd zaterdag in de uitstekend bezette zaal van „Den Burcht" feestelijk herdacht. Na de gebruikelijke woorden van dank en waardering werd later op de avond een gevarieerd cabaretprogramma af gewerkt. De voorzitter van de jubilerende bond, de heer P. Flippo, sprak het openings woord en heette in het bijzonder wel kom wethouder J. C. van Schaik, de directeur van Gemeentewerken, ir. D. IJ. Lem, de chef van de afdeling Onder wijs, dr. J. M. Roosenschoon, de heren H. Zunderman jr. en G. Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, de ere-voorzitter van de bond de heer C. W. Lardee en het ere-lid van „Zuiderkwartier", de heer L. Planjer. De heer Flippo memo reerde de oprichting van de bond, waar in thans niet minder dan twaalf speel tuinverenigingen zijn opgenomen, terwijl hij er even later op wees, dat de bond niets liever wil dan het speeltuinwerk bevorderen en opkomen voor de belan gen van de Leidse jeugd. Het speeltuin werk, dat naast offerzin veel naasten liefde vraagt, is zwaar, maar het is niettemin een zaak, die ons allen aan gaat, aldus de voorzitter. Zij, die het speeltuinwerk dienen moeten het goed dienen, want groot is de opvoedende taak, welke op dit terrein wordt vervuld. De voorzitter betreurde het, dat er nog steeds een groot gebrek bestaat aan portiers. Een probleem dat om een op lossing schreeuwtVervolgens werd aan mevrouw Van Zonneveld, de echt genote van de secretaris, een boekenbon overhandigd als dank voor de gastvrij heid, die de bestuurders op vergaderin gen bij haar thuis steeds mogen genie ten. De volgende spreker was de voor zitter van „Ons Eiland", de heer Broers. Deze sprak namens alle speeltuinvereni gingen woorden van felicitatie. Nadat hij had gewezen op de groei en bloei van de bond bood hy alle bestuursleden een attentie aan. Voor de heer Flippo, die vijf jaar voorzitter is en voor de heren W. van Zonneeld en A. Lasschuit i penningmeester)die 20 jaar bestuurs lid zijn, waren er extra cadeaus. De Advertentie Accordeon-orkest1 Con Brio in de kleine Stadszaal Na een openingswoord van de voor zitter nam de heer Lancel Sr. zaterdag avond in de kleine Stadszaal de diri geerstok ter hand om het accordeon orkest „Con Brio", bestaande uit vijf tien dames en heren en een bespeler van slagwerk, aan te voeren o.a. in een paso doble, „Con Brio" van Dorel, Ro- senkranz-lied van Nevin en een pot pourri van de operette „Der Vogelhand- Ier" van Zeiler. Wat ons opvalt by dit accordeongezelschap is de enthousiaste wijze, waarop gespeeld wordt en de al gehele overgave aan de bedoelingen van de docent-dirigent. Het ging er fris vandoor. Nog wat meer kleur op het palet zal de muziek nog meer ver fraaien, al leent de „kleine zaal" zich akoestisch niet zozeer voor de gepro nonceerde toon van 't accordeon-orkest. Vervolgens traden een tweetal leerlin gen van de heer Lancel Sr. op. Een dreu mes, die nog niet over zyn instrument kan heenkijken, speelde met helden moed en goed succes. Een grotere jon gen had ,,De Donauwellen" aardig on der de knie. Drie heren van wie de heer Lancel Jr. de aanvoerder is, en een dame legden zich toe op het spelen van Tiro- ler-muziek. Deze muziek is afkomstig uit Oostenrijk en niet van Zwitserse origine, zoals abusievelijk werd gezegd. Dan hoorden we nog een drietal piano leerlingen van de heer Lancel Sr. De piano was neergezet aan de voet van het podium (dus in de zaal) en dit maakte het de dame en beide heren niet gemak kelijk om het volle profijt van het in strument te trekken. De stukken wa ren zeker niet gemakkelijk, maar ook hier sprak weer de liefde voor muziek j in volle mate. Na de pauze liet ,Con Brio" zich nog een in volle glorie horen. Volgend jaar hoopt deze vereniging haar eerste lus trum te vieren. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer Fransen. A. J. Wethouder D. v. d. Kwaak uit ziekenhuis MOET NOG ENKELE WEKEN RUST HOUDEN. Hedenochtend is de wethouder van Fi nanciën, de heer D. van der Kwaak, uit het Diaconessenhuis weer in zijn woning teruggekeerd. De heer Van der Kwaak, die zich moest onderwerpen aan een blindedarm-operatie, zal voorlopig nog enkele weken rust moeten houden. JAN ZWART-HERDENKING IN PIETERSKERK. Het orgelconcert, dat Feike Asma in het kader van de Jan Zwart-herdenking in de Pieterskerk zal geven, vindt niet, zoals gemeld, morgenavond, doch dins dag 4 juni plaats. In de zaterdag te Haarlem gehou den jaarvergadering van de Holl. Mij der Wetenschappen zijn tot leden van deze maatschappij benoemd prof. dr. J. Dankmeyer en dr. D. J. Kuenen alhier. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 27 med. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1806. Vette koelen en os sen 1146; Varkens 660. Prijs ln cents per kg.; vette koeien le kw. 320-345; 2e kw. 285-315; 3e kw. 270-280 varkens (lev. gew.) 175 173 170. RIJNSBURG. 25 mei. Bloemenveiling Flora. Dhoronloum 320-400; Ranonkel geel 380490; rood 280400; gemengd 300 420; Robinson 270—450; Red King 260— 400; Glorlosa 340620; James 300410; Mimi 190260; Anemonen 220410; Ko renbloemen 170250; Bruidsanjers 200 240; Throlyeum 300420; alles per 100; Lelie Regale lil13; wit 3844 per kelk: Eremurus 4056; Gladiolen 21-34; Con- villei 1522; Aluton 911; Aim. Anjers 24 30 per stuk; Damast 3042; Anemonen 1823; Lupinen 7088; LaitJhyrus 4560 Tulpen 85140 per bos. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 LEIDERDORP GEZELLIGE MIDDAG „ZIJLKWARTIER" De Buurt- en Speeltuinvereniging .Zijlkwartier" gaf in de kantine van de Tcuwf abrieken een gezellige middag voor de kinderen ter afsluiting van het winterwerk. Mevrouw Van Doorn sprak een welkomstwoord tot de jeugd en de ouders en deelde mede, dat de Verkoop middag gehouden zal worden op 1 juni, en dat het uitstapje is bepaald op op 6 juli. De middag werd verzorgd door Oom Kees met medewerking van de muzi kale clown Smiibo. Na de pauze, waarin de kinderen getrakteerd werden voerden enkele meisjes o.l.v. mevrouw Van Doorn een sprookje op. De kinderen leefden daarop intens mee met de avon turen in de poppenkast en lachten har telijk om de sprekende pop Charley. P.V. „HET OOSTEN" De Postduivenvereniging „Het Oos ten" hield een wedvlucht vanaf Creil. De duiven werden gelost te 9.30 uur met sterke noord-oosten wind. Door de sterke tegenwind bereikten de duiven geen grote snelheden, en zaterdagavond om 9 uur was pas gedeelte van de dieren binnen. De eerste duif bereikte zijn hok om 17.37.04 uur en bereikte een snelheid van 723 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam bin nen te 20.32.31 uur en had met een snel heid van 533 meter gevlogen. De uitslag luidt: H. v. d. Vecht 1, 2: L. Burgers 3, 7; J. van Wessel 4; B. Singerling 5; A. ter Haar 6; J. G. R. Langhout 8; A. v. d. Reyden 9; K. de Haas 10. Raadsvergadering De eerstvolgende bijeenkomst van de raad is bepaald op 31 mei a.s. OEGSTGEEST Het geheim van dr. Spencer M.E.B. VIERDE FEEST De personeelsvereniging van de M.E.B. heeft zaterdag in de kantinezaal van het bedrijf een uitstekend geslaagde slot- avond van het seizoen gegeven met de opvoering door de toneelgroep van het spannende toneelspel, getiteld: „Het ge heim van dr. Spencer", een geheimzin nig spel in vier bedrijven door mr. H. M. Planten. De voorzitter der P.V., de heer A. van Staden, verwelkomde de talrijke aan wezigen, in het bijzonder de genodig- Persstemmen over Oostenrijk-Nederland De Weense maandagochtendbladen zijn het niet met elkaar eens in hun be oordelingen van de voetbalveldslag in het Weense Prater-stadion. Het ene blad acht de 32 zege van Oostenrijk verdiend, het andere spreekt van een gelukkige overwinning. Er zijn verslag gevers die de Nederlanders (Kuys, Klaassetns en Van Melis) de schuld van de vele botsingen geven, een ander is zo dapper om Dienst de oorzaak te noemen van de onplezierige verhoudingen in het veld. Wij laten hier enkele Weense persstemmen volgen: „Welt am M on tag": Een geluk kige overwinning, maar meer dan ver diend. De meest dramatische interland, die Oostenrijk sedert de oorlog speelde. Toen Dienst zag dat hij niet kon mee komen begon hij met grof en unfair spel. Het Nederlandse voetbal was een aangename verrassing voor ons. De Hollanders speelden voor rust alleen maar hard. na rust hard en ruw. „B i I d t e I e g r a f": Onder de kop: „De tegenstander was zeer onsympa thiek", zegt dit blad: Holland speelde rugby. Het was de onsportiefste ploeg, die wij sedert jaren in Wenen hebben gezien. Oranje speelde echter een klas se heter voetbal dan in april tegen Duitsland, beter ook dan Duitsland, Zwitserland en Zweden in hun wedstrij den tegen Oostenrijk in Wenen hebben laten zien. „Wi ener Montag": Het geluk heeft ons lang in de steek gelaten. Oos- tenryk heeft Nederland onderschat. Wy hadden de oranje sinaasappelen rustig willen verorberen, maar het heeft niet veel gescheeld of wij hadden onze maag ermee bedorven. Wilkes is nog altijd een speler uit de „Matthew s-klasse", Pieters Graafland een super-doelman. „De Wiener Koerier" heeft als kop: harde woorden achter de coulissen. „Aanvoerder Van der Hart heeft alle Oostenrijkse spelers met uitzondering van Hanappi „schweinhunde" genoemd. Hij heeft daarmee in eigen doel gescho ten Nederland was voor rust zeer sterk met Wilkes en de vleugelspelers als uit blinkers. Op eigen terrein zullen de Nederlanders in september nog lastiger tegenstanders zijn. Wij zien deze wed strijd in Nederland met bezorgdheid te gemoet. „W e I t p r e s s e" heeft als kop de uitlating van scheidsrechter Schmetzer: „Zo iets heb ik nog niet eerder meege maakt". Veelbetekenend is ook de inlei ding van het beschouwende artikel: het resultaat werd niet door spel bereikt, doch door een gevecht. Redelijk goed voetbal zag men slechts in de eerste Jielft, en dan nog uitsluitend bij de Ne derlanders, die qua baltechniek en bal behandeling de besten warenIn de tweede helft veranderde het spelbeeld sterk ten gunste van de gastheren. In het artikel wordt gesproken van „ruwheden aan de lopende band" en van een terugval van de Oostenrijkers naar het „atletische voetbal". (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd). den, onder wie de commandant, overste Knopper en diens echtgenote. In de hal van „Holdernesse Manor", een oud Engels landhuis, maakt men kennis met de eigenaresse en de niét voor „vol" aangezien wordende Lord Malvern, enkele gasten en met de oude notaris Braddock. De gebeurtenissen krijgen een griezelig verloop door een spookverschijning, een mysterieus lui dende torenklok en een moord op de oude butler. Alles wijst er op, dat ge tracht wordt de papieren te vinden, waarin de resultaten worden beschreven van een jarenlang onderzoek door de overleden vorige bewoner van het land huis, dr. Spencer. Een jonge, eerzuch tige medicus doet pogingen de papieren in handen te krijgen, doch er zijn ook andere haaien op de kust. Wanneer na de moord de politie in de zaak betrok ken wordt, blijkt dat de jonge lord Mal vern, die eerst door niemand au serieux wordt genomen, meer succes heeft met zijn onderzoekingen op zijn eigen houtje dan de politie-inspecteur. Hoewel Mal- verns leven ernstig gevaar liep, bleek hij in staat te zijn klaarheid te brengen in hét mysterie en de wijze, waarop hij dit deed was zó frappant goed, dat de zaal met grote in stemming op zijn spel rea- geede. Deze Malvern (H. Hollander) en notaris Braddock (P. W. v. d. Mark) vertolkten hun rollen op zodanige wijze, dat van uitstekend amateurtoneel ge sproken kon worden. De overige rollen wevden goed voor het voetlicht ge bracht. waarbij speciaal opviel de rol vastheid, waarop alleen een uitzondering maakte de politie-inspecteur (H. P. Bruins, in wiens handen ook de regie was, doch hij moest plotseling de rol overnemen van de heer Everaers, zodat de tijd van voorbereiding te kort was geweest. De toneelaankleding was goed verzorgd en het was duidelijk merk baar, dat men hier in een 'technisch be drijf was, want wat de technische mede medewerkers, mevr. BruinsMullens en de heer Lautenslager hebben gepresteerd was van dien aard, dat het de gehele opvoering zeer ten goede kwam. Alle spelers kregen een hartelijk applaus en de dames werden verrast met bloemen, aangeboden door de heer Van Staden. De feestavond werd besloten met een bal o.l.v. de heer P. W. v. d. Mark, met medewerking van de „Elektronensplit- sers" o.l.v. de heer J. Raaphorst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmus Cornells Maria, zn van W. C. Loomans en A. B. van der Walle; Willem Hendrik Andreas, zn van W. H. A. Hockx er. J. Heijmans; Robert zn \an J. van Gln- kel en M. J. J. Azier; Petrus Jacobus Jo- «n w. li cpaainc^ zef. zn van L. J. J. van der tSeen en W. L. Voorschoten, a.b. Leidscwcz M. Driessen; Marina Bernardina Gezina, dr Plag-van Kins, van Cronesteinkade 4, naar van T. A. Mansoer en R. L. Haye. I Viaardingen. Ruljchh-aiversitraat 10; M. J. In week van 16 t.m. 22 mei 1957 GEVESTIGD J. Poortman en fam, winkelier, Maurits- straat 4; M. W. K. Klinkenberg-Fleseler en fam, Juliana'kad'e 22; A. de Leeuw en fam, onderwijzer. Boshulzerlaan 2; J. Brouwer en fam. spoorlegger aann. bedr., Lange- gracht 36; J. Stahn-Franssen en fam. Su- nngarstraat 1; P. Crama. elektr. monteur Kagerstraat 12; B. Dijkstra, slager. Sdebold- straat 14; C. M. Colpa-Neuteboom en* fam. Koddesteeg 18; M, Bosman maatsoh. werk ster. Stationsweg 23; W. M. A., van de Ven, Hooigracht 4141a; T. Yperlaan- Visser, Louis Couperusstraat 1; W. E. Wieringa. maatsch. werkster, Gerrit Dou- straat 95; E. F. Dijk. Hogewoerd 14; M. E. van der Krocht, kraamverpl.. Zeemanlaan 45; J. Buitelaar.'vrouwenkerkhof 12a; A. C M. Bosdijk. Kloksteeg 17; A. M Beij, verpl.' Leliestraat 116; B. Quist, smid bankw. H. Morsweg 154; K. H, M. Schellens. metaal- bew., Wasstraat 10; A. R. Oummens, zen deling. Rijnsburgerweg 18; M, L. Brandt chauffeur. F1 ores straat 20; L. Bruinenberg kantoorbed.. Herengracht 65; C. M. Streng broodbakker, Groenhazengraoht 10; A. Veld, militair KM. Juliana van Stolberg hof 10: H. J. M. Streng-Lubbe, Groen- hazengracht 10; P. M. de Vries. Herengr. 45a; S. M. Nieuwenhuijs-Buü'S, Maredijk 151; A. P. Verheem. Burggravenlaan 91; J. de Jager, chauffeur. Zijlstraat 7; J. C. M van der Vijver. Hogewoerd 30; J- van Cre- vel-Schaberg. a.b. Morskade to 19: C. P Streng-Rutgers, Gerecht 1; D J H. van Elden. Rijnsburgerweg 11: M L de Laat verpl... Paviljoenshof 5: M. A. C. Schret- len. apoth. a'ss.. Breestraat 137; M. J. van Kempen, huish.. Jan van Houtkade 24a: M. S. P. Verdegaal. chauffeur, Zoeterwoud- seweg 7; M. Greven. Hoge Morsweg 25; M. C. Weijers-Kemmers. Zoeterwoudseslnge! 67; H. C. van der Hammen-van der Wagt. Kanaalstraat 13; H. J, T. van der Veen. hotelkok. Burggravenlaan 137; J. J. M. Schmidt, Drie Octoberstraat 45a; L. J. J. Albracht, verkoopster, Timorstraat 42; C Schepel Korte Mare 5: A J M van der Meel-Slat-s, Pasteurstraat 20a; T J. C Timp, ass. huish. Nachtegaallaan 12; J S. Wojcik Rijnsburgerweg 153; K Kuisen. Isoleerder, Os en Paarderulaan 24: B. M Dekker, militair. Utrechtse Jaagpad 13; H. Stheeman, ass purser. Breestraat 29 VERTROKKEN J. A. Overdevest en fam, van Kam. On- neslaan 29, naar Canada; M. Bol en fam. van Herenstraat 66, naar Canada-, J. M. L C. van der Aa en fam, van Bloemlstenla-an 38 naar Ver. Staten van N.-Amerika; W Smid en fam, van Hansenstra-at l'Ola, naar Apeldoorn, Joh. Wagenaartaan 55; A. H. Haerens en fam. van Plantsoen 99 naar België; W. van Prooijen en fam, van Ka- gerstraat 12. naar Oegstgecst. Joh Evert- senlaan 11; P. H. Mars en fam. van Bu-rg- gravenlaan 235 naar Rotterdam. Linden- singel 132; A. Speekenbrink en fam, van Fred, van Eedenlaa-n 57, naar Raamsdonk Jullanalaan 101; J. K. Broggel en fam. van Franchlmontlaan 57 naar Ver. Sta ten van Noord-Amerika; L. Nleboer en fam van Baatstraat 11. naar Noordsvijk. O. Nassaustraat 45; R. Visser en fam van Muldersstraat 53 naar Leeuwarden, Klein Sohavernek 24; M. A. Scheidemans, van Rapenburg 87. naar Breda, Komeetstraat 8 den Os. van Spaarneetraat 5. naar -r- - 260; Smits, van de Sitterlaan 55 naar Eind hoven, Memllnkstraat 17; M. C- Heuzen, van Resedastraat 23, naar Voorschoten, a.b. Leidse weg t.o. 260; M. H. van Meerten, v. Witte Singel 92 naar Voorburg, Oost einde 36; J. M. A. A. Martyn, van Witte Singel 46 naar 's-Graven-hage, Prinsessegraoht 8; R. Stam. van Leemansstraat 26 naar Voor schoten, a.b. achter Valkenb.weg 34; J Ravensbergen. van Pres. Stelnstr. 7a. naar 's-Gravenhage, Suezkade 7; A. Bode- meijer. Rynsburgerweg 167 naar Amster dam, Prinsengracht 769; M. C. Koet. van Schagenstg 18 naar Hazerswoude. Zonne- veldstraat 18 C. F. de Water, van Z ijl - singel 11 naar Rotterdam. Lange Hfl-le- weg; P. J. van der Zeeuw, van Zijlsingel 61 naar Warmond, a.b. i.d. Groote Sloot; A. Schoehuys, van Lage Rijndijk 11 naar Uit hoorn. Amsteldijk-N. 32; B. van der Leek, van Groen oordstraat 30, naar War mond. a.b l.d. Groote Sloot: M. M. T. Janssen, van Breestraat 137 naar Rotter dam, Avenue Concordia 67; J. Faas, ran Herenstraat 66; naar Canada; H. F. A. Ooms, van Drie Ootoberst.raat 49a n, V.S. van Noord-Amerlika- J. H. F. van Vaidsren van Leuvenstraat 9 naar Katwijk. Drie- plassenweg 17; J. M. de Haas-Freeth van Leeuwerikstraat 3 naar Canada-S. B. Thio, van Korte Mare 22, naar Indonesië; W. L, Boutler-Lorle. van a.b. Haart. vaart naar Amsterdam. O.Z. Voorburgwal 90 I; G. Rietveld, van Munnikenstraat 67. naar Katwyk, Drieplassenweg 17: J C. Óoms- Zeegers, van Jul. van Stolberghof 56. naar VS van Noord-Amerika: T. H. M, de Vries, van Vrouwensteeg 16a, naar Was senaar. Vimkenlaan 6. J. L. Roozen. van Rapenburg 24. naar Bloemendaal. Bloe- mendaalseweg 313; A. Kloppenburg van Rapenburg 10. naar Rotterdam. Parklaan 12; N. L. de Gier. van Rembrarudtstraat 27 naar 's-Hertogenbosch, Orthenstr. 82; A. tan Iterson, van Hoge Rijndijk 180, naar Putten Gld, Grleteweg 10; S. G. van der Meuilen. van Witte Rozenstraat 12a. naar 's-Gravenhage, Frederiksitraat I; A. J. N. Franke, van Boshuizenkade 108, n-aar Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 4; E. Pikaa-r van Joubertst-raat 33a, naar Noordwtjk. Bronkhorststraat 59; G. S. Franke, van Rijnsburgerweg 10, naar Dirksland. Wil- helmlnalaan 15; N. J. M. Veger, van Rijns burgerweg 10. naar 's-Gravenhage. Stuur mansetraat 38; H. van Boeyen, van Ryns burgerweg 10, naar Valburg, Hoofdstraat 1, J P. Veigel, van HoutHaan 29, naar 's- Gravenhage, Wafd. Pyrmontkade 118; M. F. van Wetten-Heezen. van Johan de Wiittstr. 3. naar Krommenie, Heilige weg; A. J. J. van der Weyden-Duzlnk. van Pr. Frede- rlkstraat 5a, naar Rljnsburg. Burcbtstraat 15; R, M. Dezenitje, van Muldersstraat 17 naar Zeist. Amersfoortseweg 41-c; E. M. D. Kampfraath. van Plantsoen 9a. naar 's- Gravenhage, Jozef Isnaëlelaau 48-; G. A. van Beek, van Stuwstraat 14. naar Amers foort Noordiewlerweg 28; A, A. Huisman- Keidt, van Boerhaavelaan 21 naar Valken burg Z.-H.. Mar. Poststra-at 54; C". de Laaf van Zonneveldstraat 2 .naar Gllze. ca. Rijksweg 121; D. J. Noest, van Hoge Rijndijk 177. naar Rotterdam. Rochussen- straat 271la>: I. VeTsluis-de Koning, van Wasstraat 2e, naar Deventer, Const. Huy- gensstraat 42; J. M. Evers-van Sermondt, van Wasstraat 24, naar Utrecht. Rubens laan 63III; J. M. Spruit, ram Leuvenstr. 2>1 naar Wageningen. KI. Katerstr. 20; A. Ver- schure-Vlsser. van Rijnsburgerweg 104 n. Hei'lo. Potgieterweg 18; S. Jaarsmv van Rijnsburgerweg 161. naar 's-Gravenhage, J van Oldenbameveltlaian 8; R. Asard-, v. Lijsterstraat 16. naar Amsterdam. Jeker- st-raait 791; D. Bavelaar, van KortenaersOr. 1'00, naar Gorinchem, Jac. v. d. Ulltstr. 16. WARMOND ZUSTER TERLINGEN VERTROKKEN Hoewel niet helemaal onverwachts, zal het aan vele Warmonders niet eens bekend zijn, dat zuster Terlingen in alle stilte uit Warmond is vertrokken. Be scheiden als zij was, zo was ook haar afscheid. Zuster Terlingen trad in fe bruari 1950 als wijkverpleegster in dienst van het Wit Gele Kruis. Deze zeer pret tige toegewijde zuster heeft de War- mondse bevolking ruim zeven jaar met raad en daad bijgestaan en het zal de Warmonders dan ook diep teleurstellen van haar vertrek te vernemen. Vele zieken heeft zij verpleegd, bij zeer vele bevallingen geassisteerd en op het con sultatiebureau van zuigelingen en kleu ters behoorde zij tot de vaste staf. De Warmondse bevolking zal haax missen. Zuster Tervorem neemt haar plaats in. DUITSE KINDEREN MET VAKANTIE. Verleden jaar hadden verschillende Warmondse gezinnen zich opgegeven om in de maand augustus voor drie weken een Duits meisje of jongetje tussen 7 en 12 jaar op te nemen. Het betrof hier geen zieke kinderen, doch zwakke, on dervoede kinderen, die de vlucht uit het Oosten hebben meegemaakt, arm zijn en veelal in barakken huizen. Door de kin derverlamming in ons land vorig jaar. is de komst dezer kinderen afgezegd. Er is nu weer een dringende noodkreet geko men met het verzoek of het verleden jaar afgezegde verblijf dit jaar mocht doorgaan. De meeste gezinnen, die ver leden jaar toezegging hadden gedaan, hebben voor dit jaar ook toegezegd. Mej. A. Schouten. Dorpsstraat 62. wil gaarne nog meer gezinnen noteren. In de aula van het Museum Boy mans te Rotterdam heeft het Neder- landsch Klassiek Verbond zaterdag zym jaarlijkse verbondsdag gehouden onder voorzitterschap van mr. L. J. de Haan. Tijdens deze verbondsdag werden de bekroningen van de jaarlijkse prijsvraag bekend gemaakt. Tweede artistieke prijsvraag: afdeling a 1 voor leerlingen van klasse I-UI: het tekenen van een kaart met een klassieke voorstelling: 1. Pieter Geraedts van Croy, alhier. De 8-jarige Tini Mesker wilde ook iets doen voor de actie Goed-Zo. Zij maakte een kijkdoos en ging er mee langs de huizen. Hiermede heeft zij een bedrag van f.25 opgehaald, dat opge stuurd is naar de NOR.V. VISWEDSTRIJD I De Visclub „De Leede" organiseert op zaterdag 1 juni zoals voorgaande jaren I weer een viswedstrijd, waarvan de op- brengst de uitgaansdag van ouden van i dagen die zal plaatsvinden op 19 juni. ten goede zal komen. Voor deze wed- i strijd zijn weer vele prijzen beschikbaar gesteld. De wedstrijd wordt gehouden in de Warmondse Leede. P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St.-Maxence. Afstand 347 km. De vogels werden om 5.45 uur in vrijheid gesteld met zeer sterke noord oosten wind. De eerste prijsduif be reikte zijn hok om 12.51.49, de laatste om 14.40.42 uur. De verdere uitslagen luiden: J, de Weerd 1. 4, 6; P. Vogelen zang 2, 8; J. Smeets 3; Th. Verwoerd 5; dr J. Ver.ker 7, 10; J. Roest 9. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 29 mei te 7.45 uur nam. ten gemeentehuize bijeen. De agenda ver meldt o.m.: toekennen van een schade vergoeding aan P. Rynsburger voor het doen van afstand van zijn aanspraken op de door doorvaart onder de Steen- brug: wijziging van het stratenplan op „Rhijnvreugd"; intrekking van het raadsbesluit van 27 november 1956 be treffende het waarborgen van rente en aflossing van een hypothecaire lening; verlenen van een reductie op de aan- sluitingskosten op de waterleiding van woningen in het Westeinde; leggen van een hoofdbuis van de waterleiding in een gedeelte van de Noordbuurt (eiland); wijziging van de verordening op het beheer van het waterleidingbe drijf; vaststelling der vergoedingen voor het kleuteronderwijs over 1956 en het verlenen van voorschotten over 1957; vergoeden van de kosten van doorlich ting van Zoeterwoudse kinderen, die de scholen te Hazerswoude bezoeken; ver lenen van subsidie over 1957 aan de Katholieke Stichting voor Gezinszorgen Gezinshulp te Zoeterwoude; beschik baarstellen van een krediet voor de aan koop en plaatsing van een bloembak bij de gedenksteen voor de gevallenen; vaststelling van de grondprijs in het ge bied tussen Schenkelweg en Korte Mie- ning en aan de Antoniusstraat; verle nen van een krediet voor het maken van een plan voor het aa.nbrengen van openbaar groen; verlenen van een kre diet voor het maken van een afschei ding van een speelweide in de Loethe; vaststelling van het uitbreidingsplan Watertje Oost; verzoeken van de R.-K. Middenstandsvereniging tot vaststelling van een vakantieregeling voor de krui deniers en invoering van een halve dag per week verplichte winkelsluiting; aan gaan van een geldlening. Leidse Raad kwam heden bijeen Voor de behandeling van een agenda, welke ditmaal slechts vijftien punten Voor het merendeel „hamerstukken" omvatte, kwam de Leidse raad heden middag bijeen. Bovendien lag deze middag de nota van B. en W. inzake de beperking van de bestedingen t.a.v. de investeringen op tafel en moest de raad zijn fiat hech ten aan het voorstel van B. en W. om aan de Stichting Universitaire Assisten ten Woonwijk een hypothecair bouwcre- diet te verstrekken van f. 4.447.000 voor dè bouw van 140 woningen voor de wetenschappelijke staf. Aan het begin van de zitting, die dit maal onder leiding stond van de loco burgemeester. wethouder J. C. van Cchaik de burgemeester is met va kantie werd de heer D. Burgy be noemd tot lid van de Raad van Beheer van de Sportstichting De heer Burgy neemt in deze kwaliteit zitting als ver tegenwoordiger van de Leidse Korfbal- bond. Vervolgens werden enkele door ons reeds gepubliceerde onderwijsvoorstellen z.h s. aangenomen Hieronder bevond zich het voorstel om aan de heer A. D. Rovers eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare school aan de Haverstraat. Vooraf had de heer DeHosson zijn ver ontrusting uitgesproken over het groot aantal mutaties onder leerkrachten. Dit is z i. nadelig voor het onderwijs. Besloten werd met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten een geldlening van f3.077.700 aan te gaan (rente 4^4%). ONTEIGENINGSKWESTIE By het voorstel tot onteigening van gronden, gelegen in de Meerburgerpol der, wenste de heer Van Iterson (Prot. Chr.) één van de zes prcelen buiten de onteigening te houden De eigenaar van deze grond heeft er belang bij, terwijl z.i het bezit voor de gemeente van geen belang is. Ook de heer Van Dyk (KVP) was deze mening toegedaan. Kan het college geen schetstekening overleggen? Wethouder Jongeleen bracht de raad onder het oog. dat ook deze grond thans gebruikt als moestuin valt on der het uitbreidingsplan. Het uitbrei dingsplan had inderdaad bij de stukken gevoegd kunnen worden. De heer Van Iterson, die niet over tuigd is, dient een voorstel in om dit perceel buiten de onteigening te hou den. Wethouder Jongeleen ontraadt aanneming van dit voorstel Indien de raad het voorstel van B en W. aan neemt wordt dit nog ter visie gelegd. Belanghebbenden kunen dan altijd nog hun bezwaren Indienen. Over het voorstel van de heer Van Iterson staakten de stemmen: 17 tegen i7 (tege* Pvd.A., C.PN. en de drie wethouders In een volgende vergade ring zal dit voorstel wederom in stem ming komen. Het voorstal van B. en W. werd aangehouden. (De zitting duurt voort) Vier militaire gewesten De woordvoerder van de Landmacht te Djakarta heeft verklaard, dat de minister van Defensie, premier Djoean- da, heeft besloten om het militaire com mando voor Oost-Indonesië te verdelen in vier militaire districten, n.l. zuid- en zuid-oost-Celebes, noord- en midden- Celebes, de kleine Soenda-eilanden met inbegrip van Bali, en de Molukken met inbegrip van West-Irian (Ned. Nieuw- Guinea). Waarnemers in Djakarta vragen zich thans af welke Invloed deze nieuwe maatregelen zullen hebben op de be trekkingen tussen de centrale regering en de opstandige buitengewesten. Zij herinnerden eraan, dat het kabinet in de afgelopen week er niet ln is kunnen slagen definitieve besluiten te nemen voor regeling van het vraagstuk Celebes. WARMOND BURGERLIJKE STAND. GeborenAdolf, z. van A. F. van Dyk en Joh. Versluijs. Ondertrouwd: L. van Brero, 25 J. en M. C. van Leeuwen, 27 J. Overleden: Chr. W, M. Warnas, 72 J. (wed. J. Duijnhoven). Gevaarlijk projectiel in huisvuilemiuer (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond werd tussen het huis vuil in het Usselerveen in Enschede een 12 a 13 kilogram zware splinterbom ont dekt. Over het gevaarlijke projectiel.dat nog geheel intact was. zal de Mijnoprui- mingsdienst zich ontfermen. De bom werd door een der roltrommelauto's aangevoerd en dat betekent dus dat het projectiel in een huisvuilemmer werd gedeponeerd. Degene die zich op deze manier van het projectiel heeft ontdaan, heeft op een hoogst onverantwoordelijke manier gehandeld, want voordat de bom in het Usselerveen terecht kwam. is er héél wat gebeurd. Eerst werd de bom in de auto gestort, waarvan de grote trommel onderweg nog zeker negen k tien keer is gekiept om plaats te kunnen maken voor ander huisvuil. Daarna is de lading uit de auto bij het overlaadstation aan de wethouder Nij huisstraat gelost en op een betonnen vloer gestort en tenslotte werd het met ander vuil in wagentjes geladen, die hun lading naar het Usse lerveen hebben gebracht. Het is won der. dat de bom. nadat er op zo'n ma nier mee omgesprongen werd. niet is ontploft. Was dat wel gebeurd, dan zou den er zeker slachtoffers zijn gevallen, want de uitwerking van dergelijke pro jectielen is verschrikkelijk. NIEUWE UITGAVEN „Dierenin duizend gedaanten" van Frank W. Lane: dit met veler) interes sante foto's verluchte boekwerk brengt een schat van frappante feiten en (onge loofwaardige) byzonderheden uit het die renrijk. waarvan iedere dierenliefhebber en ieder ln dieren geïnteresseerde genieten zal. De auteur verstaat de kunst zijn stof op bevatteiyke en toch byzonder Instruc tieve wijze te behandelen. Men leest het boek met gespannen aandacht! Uitgave Ad. M. C. Stok. Forum Boe kerij. Den Haag. BEURSOVERZICHT KLM en Unilever vast Amsterdam. 27 mei. De eerste beursdag van de week zetta rustig in. De arbitrage kon interna tionaal slechts op bescheiden schaal tot zaken komen. Dit was het geval voor aandelen Kon. Olie. die op f. 200.20 uit de markt werden genomen voor Parijse rekening. Het fonds lag f. 1.- boven de slotkoers van vrijdag doch ruim f. 1- beneden New Yorkse pariteit. De limites van f. 200 (oude basis 1000 zijn zo'n beetje verdwenen en indien New York vanavond met een hogere koers voor Kon. Olie afkomt, verwacht men ter beurze morgen een betere markt. De Philipsaandelen lagen verlaten op 285 vrijwel onveranderd. Unilevers waren ten opzichte van vrijdag vast op 432Va (429). Men spreekt hier van ruilingen van Philipsaandelen in Unilevers. AKU's een half puntje lager: 186%. Voor aandelen KLM bestond weer pu blieke vraag en na een opening van f. 133 bereikten de aandelen een koers van f. 134.50 op welke prijs ongeveer gesloten werd. Van de scheepvaartaandelen waren Van Nievelt Goudriaan gevraagd en no teerden 215 (212%) terwijl KPM weder om 2 T» hoger waren 168 op gunstige di videndverwachtingen. De overige aan delen in deze sector bleven prijshou dend. Staatsfondsen werden nauwelijks aangekeken en de koersen konden zich moeilijk handhaven. Van de cultuur waarden konden HVA's 1 punt hoger noteren. Amsterdam Rubber was een half punt beter, Deli Mij. onveranderd en Senembah wederom 2 punten lager Dividendvoorstel N.V. Lyempf (Leeu warder Us- en Melkfabrieken) 4 (v. j. nihil) advieskoers 82 (80). Ver. Hol landse Sigaren stellen voor het divi dend te passeren (v. J. 8 Advies- koers 120 laten (laatst gedane koers 131). WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 mei Londen 10,64% 10.65%, New York 3.82%—3 83, Mon- treaJ 4.01%4.01%. Parijs 1.0810—1 0820, Brussel 7.56%—7.57%, Frankfurt 90.77% --90.82%..Zürich 87.03',—8708%. Zürich (vr. fr 89 32',—89.37%, Stockholm 73 69%—73.74',. Kopenhagen 54 77%— 5482%. Oslo 53.28%—53.33%. Milaan 60.78%—60.83%. Beurs van Amsterdam Maandag 27 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 91% 90% Grootboek obl. 3% ..80 Ned '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) 89% 89,», Ned. '56 3% 89 ft 89^ Ned '48 3% 84% 84% Ned '54 3% 84j7« 84 A Ned. '55 I 3% 84% 84% Ned. '55 II 3% 86% 86,1, Ned '47 3% (3) 86% 86% Ned '37 3 84^, 84 Dollarlng '47 3 95B 95% Investeringscert. 3.. 90% 90'A Ned 62-64 3 90% 90 Cert NWS 58 %B Indtë *37 A 3 86% 87% Grootboek '46 3 84% 84 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42 41% Nat. Handelsbank 105 104% Ned. Handelmij. 162 160 Amst. Rubber 80% 81% Deli Mij .en (Ver.) 94% 94 H.VA108 110% Java Cult53 55 Senembah67L 63 Vorstenlanden 26 25 AJC.U187% 186% Berkel's Patent (v.) 192 193% Calvé Delft cert. 336 338 Kon. Pap. v. Gelder 188 187% Hoogovens cert295 302 Möller en Co. N.B. 350% 355 Ned. Kabelfabr289L Philips 286 285% Philips pref148 148 Unilever428% 432% Wilton Feyenoord 254% 254% Biliton 2de r244 244% Dordtse Olle gew. 983 989% Kon. Olle (f20.199 200.50 idem (50 k f. 20.—198.40 200.20 Holl. Amer. lijn 174 174% Java China Paket 182% 183 Kon. N. Stoomboot 151% 152% KP.M166 170% Ned. Stoomv. MiJ. 195% 194 v. Ommeren cert. 268 270 Kon. Rott. Lloyd 171% 170% Ned. Scheepv. Unle 180% 181% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91 Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92% R'dam *37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 90 Premieleningen A'dam '33 96B 96 A'dam '51 2% 90B 91 A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam'56 H 2% 82% 100% Eindhoven '54 2% 100% 84% Enschede '54 2%85 83 iV Den Haag '52 12% 92% 92% idem II 2% 96% 96% R'dam '52 I 2% 93V8 931 idem II 2% 92% 92% Utrecht '52 2% 91 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205 204 H.B.U. cert206 205% Rott. Bank 175 174% Twentsche Bank 183% 182 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270L 270 Borneo Sum. H. Mij. 70% 71% Ned. G. en Sp. fabr. 178 175% Kon. Ned. Grofsm. 102 103 Internatio 91 92% Rott. Droogdok Mij. 599 595 Tieleman en Dros 12% 13 to Ned. Mij. Walv.vrt. 64% 65% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 16% 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% 35iT« Intern. Nickel 112% 112% Anaconda 66 67% Bethlehem Steel188% 1*9 Cities Service 72% 72A General Motors 42% 4211 Kennecott115 115% Republic Steel 55 54iV Shell Oil 90% 89% Union Pacific 30J-Ï 30% Un. States Steel 66% 66% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a idem Electrolas B371 Holl Constructie Ing. bur v Bouwnyv Int. Kunststof f. Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wemlnk's Betonm. Van wyk Textiel ViC. 24/5 63% 72 73GB 371 406 177% 43 42 273 273 421 425 177 GB 178GB 85% 85% 89%GB 89%GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11