FILMS Prof. P. E. de Josselin de Jong aanvaardde hoogleraarsambt 96ste jaargang Zaterdag 25 mei 1957 Tweede blad no. 29145 Met oratie over culturele antropologie Gistermiddag aanvaardde prof. dr. P. E. de Josselin de Jong het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de culturele antropo logie met het uitspreken van een ora tie in het Groot Auditorium onder de titel „Enige richtingen in de heden daagse culturele antropologie". Hier in stipte de inaugurerende hoogleraar Prof. dr. P. E. de Josselin de Jong niet slechts verschillende facetten van xijn wetenschappelijk arbeidsterrein aan maar deed hij tevens suggesties ten aanzien van de wegen, die de an tropologie in het algemeen zal dienen te volgen, wil zij beantwoorden aan de eisen, die de wetenschap van het moment stelt. Onder meer stelde prof. de Josselin de Jong, dat het voor de antropologen die hun wetenschap vooruit willen helpen thans zeer belangrijk is, met nadruk te wijzen op bepaalde factoren, die een toonaangevende rol spelen in het cul tuurpatroon, waardoor de aandacht van andere onderzoekers op deze factoren gevestigd wordt. Daarnaast zal de wer king moeten worden bestudeerd van de principiële grondslagen der culturen. Bovendien achtte spreker het nood zakelijk, tot een herwaardering te ko men van de elementaire ethnologische begrippen die in de culturele antropolo gie worden gehanteerd. Deze heroriën tering zal uit gedegen field-work van de antropoloog moeten voortkomen. Een zeer belangrijk aspect van een Juiste beoefening van de antropologi- Bescherming Bevolking A-kring Leiden WIJK III HIELD GESLAAGDE CONTACTAVOND Wijk III van de Georganiseerde Zelf bescherming hield in het Antoniusclub- iis haar jaarlijkse contactavond. In de met veel smaak en in B.B.-sfeer aangeklede zaal werden de noodwach- ters en de vele genodigden verwelkomd door het plv. wtfkhoofd, de heer J. G. Wilterdink. Het deed spreker goed een volle zaal voor zich te zien. Sinds de vorige con tactavond zijn 2 jaar verlopen; veel is er in die tijd gebeurd, aan actie heeft het niet ontbroken. Naast de talrijke cursussen en oefeningen is een con stante aandacht besteed aan de aanwer ving van nieuwe leden. Van de bereikte resultaten mag speciaal genoemd wor den de blokploeg van de heren De Nie en Laman, die van de 3de prijs in de blokploeg-kringwedstrijd- 1956 dit jaar is opgeklommen tot de 2de prijs. Spreker vraagt de genodigden, niet- noodwachters zich af te vragen of ook hun plaats in de organisatie B.B. nog langer open moet blijven; het liefst zou hij hen nu reeds als aspirant B.B.-leden willen aanspreken. De oude slagzin: „Beter een goede B-B.-er en geen oorlog, dan oorlog maar geen B.B." heeft nog steeds niets van rijn waarde verloren. Tengevolge van een verschuiving in e datum van deze avond kon het wijk- hoofd, de heer L. Zitman, wegens uitste- digheid helaas niet aanwezig zijn. Een door hem tot de gezamenlijke nood- wachters van zijn wijk gericht schrijven wordt voorgelezen. Hierin wordt aan allen dank gebracht voor het goede vol houden bij de uitoefening van de vrij willig -aanvaarde taken en de hoop uitgesproken, dat het nooit verder dan tot „oefenen" zal behoeven te komen 'met af en toe een contactavond); dat de werkelijkheid steeds verre mogen blijven. Trots op de door de directeur van de lichting Bevordering Bescherming Be- 'olking, bij de nabeschouwing op de pas gehouden O 557, gegeven verklaring, dat de Leidse B.B. tot een der beste van het land behoort, vraagt hij allen om onder de bezielende leiding van het hoofd Bescherming Bevolking, zo door te gaan. Hij zou de noodwachters willen aan sporen er voor te zorgen, dat in het :olgende jaar aan het H.B.B. als cadeau san worden aangeboden: een verdubbe- mg van het aantal ploegen in zijn wijk. Na vertoning van de propaganda-film -Burgers bereid" en de eigen opname ;an de O 556 sprak het hoofd Bescher ming Bevolking, de heer S. W. Hage- doorn. Spreker dankte voor de goede woor den. Tot de werkers in de B.B. zou hij mch willen richen als vrienden aan wie hj dank brengt voor hun getoonde bur- •rcin in de afgelopen jaren. Met vol- :i*ning kan gezegd worden dat de B.B. m de A-kring „Leiden" is geslaagd. Maar het B.B.-werk moet doorgaan, lelar ryk is dat de praktijk van het mder leiding met elkaar samenwerken toet worden aangeleerd. Naast kritiek, die er altijd zal blijven, het prettig ook andere geluiden te :^ren. Bij een opwekking om in het vol gde seizoen op de ingeslagen weg !°ort te gaan, wordt aan de niet-nood- wchters gevraagd ook mee te doen en J de praktijk hun liefde voor de mede mens ook daadwerkelijk te tonen. •Het cabaretgezelschap „De Witte Uf" verzorgde het verdere gedeelte *n de avond met een goed gevarieerd fogramma doorspekt van kostelijke humor. sche wetenschap achtte prof. De Josse lin de Jong tenslotte, de bestrijding van het etno-centricisme, een naar eigen sa menleving bevooroordeelde beoordeling van vreemde volken en culturen. Het leek hem een van de nuttigste taken van de antropoloog en niet-Westerse socioloog, om him zuivere en toegepaste wetenschap voor een dergelijk vertroe belend vooroordeel te behoeden. Na de gebruikelijke toespraken, die de oratie besloten, volgde een receptie in het Academiegebouw. Duitse juristen eren prof. mr. E. M. Meijers De groep Duitse rechters en procu reurs, die thans in ons land vertoeft, heeft gisteren op de begraafplaats Wes- terveld een krans gelegd op het graf van de vroegere Leidse hoogleraar prof. mr. E. M. Meijers. Jan Zwart herdenking in de Pieterskerk Dinsdagavond zal de organist Felke Asma met een orgelconcert in de Pie terskerk de organist Jan Zwart herden ken een programma dat vrijwel geheel gewijd zal zijn aan werken van Jan Zwart. Advertentie 24 olifanten omringen één man Een van de grootste persoonlijkheden, die de circuswereld ooit gekend heeft. Hans Stoch Sarrasani. was de directeur van het wereldberoemde circus Sarra sani. Persoonlijk leidde hij altijd zijn grootste nummer, de 24 olifanten! Wat een dressuur; wat een geduld en toewij ding moet Sarrasani niet gehad hebben om met al de beslommeringen die hij door zijn circus had, met deze enorme dieren zo'n prachtig nummer te geven, dat nooit meer geëvenaard is. Lees de geschiedenis van het circus vanaf de saltimbanques tot Barnum and Bailey, Strassburger en Oarré. Zie de fantasti sche rij van grote artiesten en beroemde circus-sensaties aan u voorbijtrekken in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Oircus" Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circusken ners bij uitstek J. v. Dovenen en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Room- boteralbum". Postbus 47. 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! Dr. P. G. Knibbe „De staat moet Leidende beginsel bij P. v. d. A. Onder presidium van de heer J. Ver- duyn, kwam gisteravond de A.R. Kiesvereniging Wijk 1 in Het Gulden Vlies bijeen voor een laatste leden vergadering in dit seizoen. Na het goedkeuren der notulen en het bespreken der ingekomen stukken had de verkiezing plaats van twee nieuwe bestuursleden i.v.m. het aftreden van de heer J. C. Sleyser. alsmede door de gro- Maurits Dekker over liumor in literatuur Leidse huisvrouwen bijeen Voor de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen sprak gis termiddag in „Het Gulden Vlies" de in 1896 geboren Nederlandse schrijver Maurits Dekker over humor in de lite ratuur. Maurits Dekker werd na zijn debuut met „Doodenstad" in 1923 als litertor bekend en schreef behalve een aantal romans ook het bekende toneel stuk „De wereld heeft geen wachtka mer," waarvan zelfs in China en Japan opvoeringen worden gegeven. De auteur begon zijn lezing met erop te wijzen, dat het leven nu eenmaal meer ernst dan humor biedt en dat dit feit zich in de literatuur weerspiegelt. Hij constateerde, dat er in het verleden in landen zoals Engeland en Italië over het algemeen humoristisoher is geschreven dan in ons land, waar men niet boven het boer tige uitkwam en voorts dat de meningen over het begrip humor, een kostbare eigenschap van de menselijke geest, sterk zijn verdeeld. Niettemin zijn er enkele punten, waarover men het wat deze materie betreft wel eens is. In een ver trouwde omgeving het vreemde te kun nen onderscheiden kan bijvoorbeeld een teken zijn, dat men gevoel voor humor heeft. Uiteraard speelt het onverwachte hier een grote rol. De gewaarwording van een zekere bevrijding vormt even eens een integraal bestanddeel van het I gevoel voor humor. Maurits Dekker wijdde vervolgens enige aandacht aan de ironie, welk begrip aan de humor is verwant. Ironie is niets anders dan het spottend prijzen, hetgeen men in wer kelijkheid afkeurt, zo vertelde hij. Vrij wel alle literatuur wortelt in de werke lijkheid en ook de humoristische schrij ver maakt van zijn ervaringen in het dagelijks leven gebruik. Zo heeft Mau rits Dekker bijvoorbeeld een sprookje voor kinderen geschreven („De twee wilgen") naar aanleiding van een uit lating van een dochtertje van een zijner vrienden, die hij vroeger eens bezocht. Na de pauze vertelde Maurits Dekker het door hem geschreven verhaal van „Karei en Kabel.ietje". dat ook al aan de werkelijkheid is ontleend. Deze mid dag was mede georganiseerd door de fa. de Kier en stond onder leiding van de presidente van de afdeling Leiden mevrouw C. Hageman-Verhagen. voor Leidse A.R. liet doen.../' te uitbreiding die deze wijk 1 de laat ste jaren heeft ondergaan. Bij acclamatie werden de heren ir. H. L. Boter en J. Francke als bestuursle den aangewezen. Hierna was het woord aan dr. P. G. Knibbe die een korte in leiding hield over zijn pas geschreven brochure „Particulier bedrijf of so cialisme". Spreker wees erop dat de stelling, die prof. P. A. Diepenhorst eens uitge sproken heeft, n.I.: de socialisten is het te doen de macht van de Staat te vergroten, nog steeds van kracht is. De Staat moet het doen, dit is het leidende beginsel gebleven van de voor-oorlogse SDAP en de huidige P.v.d.A. Zeer merkwaardig vond spreker het, dat deze partij echter ook een verdedi ger van de menselijke vrijheid is. een vrijheid die aan de minst begaafde net zoveel rechten geeft als aan de intellec- lectueel. Dr. P. G. Knibbe veronderstelde geen vrijheid zonder gelijkheden. Een mens is pas waarlijk vrij als hij afhankelijk en vol eerbied voor zijn God leeft; aan deze vrijheid zou het socialisme niet toekomen. Het mag niet gaan om ons belang, doch wij moeten bidden: „Uw wil geschiedde". Het gaat erom Gods wil te doen, ook als wij ons bewegen op maatschappelijk terrein. Deze basis is de beste waarborg. Dan mag men de menselijke vrijheid niet beknotten. God vraagt er een rijke ont plooiing van. Als we moeten kiezen tussen socialis me en particulier bedrijf, dan is dit laatste alleen maar een persoonlij king van menselijke vrijheid. Nog is het par ticulier bedrijf te redden. Als we met gezonde voorstellen voor de dag komen, behoeven we niet bang te zijn dat de strijd tegen de socialisten een hopeloze strijd zal zijn - Gods geboden zijn im mers alles beheersend; ook op het so ciale en economische vlak. Er is ootmoed nodig, besloot spreker, ootmoed tegenover God om de aarde in cultuur te brengen, maar ook ootmoed tegenover de taak die Hij ons op deze aarde gegeven heeft. Met het voorlezen van enige gedeelten van de brochure, werd deze inleiding besloten waarna er een geanimeerdè discussie volgde. Momenteel slechts 160 werklozen Vraag naar bijna 1000 werkkrachten Het aanbod van werkkrachten had in de afgelopen week een stabiel karakter en bedroeg 160. De gunstige conjunc tuurgesteldheid weerspiegelt zich nog steeds in het werkloosheidscijfer. Een vergelijking met de cijfers van het over eenkomstig tijdstip in 1954 en 1955 geeft daarvan een duidelijk beeld. In 1955 waren nog werkloos 430 en in 1954 980 personen. De voordelige verschillen be dragen derhalve resp. 250 en 800. Een analyse van de arbeidersreserve naar vorm levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 100, seizoenswerk loosheid 60 (o.w. 40 mindervaliden) De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en beliep 700 geregistreerde aan vragen, waarvan er 260 betrekking had den op jeugdigen. De vraag naar volwassenen gaat in hoofdzaak uit naar arbeidskrachten voor de textielindustrie, de metaalindustrie, de bouwsector en aanverwante bedrijfs takken. o.a. betonwarenindustrie en de landbouw. De scholenactie wordt zeer intensief gevoerd, zo zal b.v. a.s. dinsdag een voor lichtingsbijeenkomst in Den Burcht worden gehouden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en beliep 45. De vraag vertoonde een kleine toe name en bedroeg 275 geregistreerde aan vragen, waarvan 40^ betrekking had op jeugdigen. De behoefte aan vrouwelijk personeel treedt in vrijwel alle bedrijfstakken aan de dag. doch in het bijzonder in de tex tiel en de confectie-industrie, de huis houding en de handelssector. Verkeersongevallen in Leiden In de week van 17 t/m 23 mei 1957 deden zich in Leiden 29 verkeersonge lukken voor waarvan er 7 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 22 uitslui tend materiële schade veroorzaakte. Een aantal, dat en gelukkig ver be neden de twee aan deze week vooraf gaande perioden blijft. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 Januari tot en met 23 mei: 670. Afd. Leiden hield discussiebijeenkomst Belangrijke vraagstukken kwamen aan de orde Tijdens een in „Het Gulden Vlies" ge houden ledenvergadering van de V.V.D., afd. Leiden, werden bij acclamatie tot leden van het bestuur gekozen mevrouw mr. M. A. Kakebeekevan de Put en mevr. A. C. Kriestde Haan. Na het huishoudelijke gedeelte werden een aantal belangrijke grondbeginselen van de parten ter discussie gesteld. Het streven naar maatschappelijke verhoudingen, „die sociaal gerechtvaar digd en economisch verantwoord" zijn, bracht het dalende verantwoordelijk heidsgevoel en de wijze van belasting inning aan de orde. Het gesprek over de door de V.V.D. verworpen mandaatsverhouding tussen regering en volksvertegenwoordiging ver helderde het inzicht in de positie van een bewindsman in het kabinet, tegen over de volksvertegenwoordiging en te genover de eigen partij. De recente houding van de regering inzake het Amsterdamse tunnelwerk veroorloofde actuele illustratie van de vragen van staatkundige decentralisatie en uitgeholde autonomie. Het verlangen, de organisatie van het bedrijfsleven te zien als resultaat van de samenwerking van de vrije organisa tie van werkgevers en werknemers, ont ving nieuw licht van de wijze waarop de P.B.O. in ons land tot ontwikkeling wordt gebracht. De socialisatie leerde men kennen in zijn directe vorm, het onder gemeen schappelijk beheer brengen van de be drijfstakken, die daarvoor rijp worden geacht, maar ook in de meer verheelde vorm, n.I. langs de weg van een merk waardige leningspolitiek van de over heid. Socialisatie van bedrijven van al gemeen nut werd onder bepaalde om standigheden aanvaard; verdergaande socialisatie werd èn om de ernstige economische nadelen èn om de bedrei ging van de geestelijke vrijheid unaniem afgewezen. Het discussie-experiment, beknopte uiteenzettingen gevolgd door spontane kritiek, bleek wèl-geslaagd en voor her haling vatbaar. Bijna drie meter hoog en ander halve ton zwaar per stuk zijn de grootste rubberbanden ter wereld, die op het ogenblik in een woestijn in Amerika aan de laatste proeven worden onderworpen voordat zij naar Saoedi-Arabië worden ver scheept. Daar worden zij gebruikt om er complete pompstations mee over de Arabische zandvlakten Ie riiden. Treiler liep vlot van stapel Een treiler van 275 ton ging gister middag om vijf uur met goed gevolg te water bij de scheepswerf „De Hoop" v/h Gebr. Boot te Leiden. Dit was een treiler uit de serie, waarvan reeds meerdere schepen de werf aan de Zyl verlaten hebben. .,De Hoop" heeft nog opdrachten voor het bouwen van drie van deze schepen. Deze treiler („Jacob Pronk"), werd ge bouwd voor de Visserijmaatschappij C. de Jong, van welke maatschappij de di rectrice. mej. mr. C. de Jong. de doop verrichtte. Vele belangstellenden waren van dit spectaculaire evenement getuige. Onder hen was ook de echtgenote van de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mevr. Klaasesz en voorts ver- Ml Altifd kalm Sj r- 5? Al is 't nog zo druk op ts straat, of in Uw werk - U Si blflft kalm als U kauwt. jj- Bovendien; Wrlfliey p.k. smaakt zo lang zo lekker. L Hoffelijkheid rond de zebra Een zebra-oversteekplaats is nog niet overal wettelijk beschermd maar wordt wel hoffelijk ontzien. Zelfs de weleer beruchte slagersjongen stopt voor zebra's voor passerende voet gangers en wij zagen een gehaaste automobilist, die toch nog inhield voor een oude dame, die al 10 minuten aan de kant wachtte... Ja, het gaat goed met de verkeersetikette. Zo moeten ongevallen verminderen. „Sissi, de jonge keizerin" Charmant vervolg op „Sissi" LUXOR De film „Sissi", die vorige week nog in Leiden draaide, wordt deze week in Luxor vervolgd met de film „Sissi, de jonge keizerin". En waar „Sis si" zoveel belangstelling trok, zal ook het vervolg wel veel publiek trekken. Dat is bovendien niet ten onrechte: „Sissi. de jonge keizerin" is een char mante film. die een beeld geeft van de eerste huwelijksjaren van Sissi. Het viel haar niet gemakkelijk keizerin van Oos tenrijk te zijn: de staatszaken eisen haar man bijna geheel op. zij zelf moet zich aanpassen aan de strenge hof-eti- quette. en bovendien kan zij het niet best vinden met haar schoonmoeder. Wanneer er een dochtertje geboren wordt bereikt de crisis zijn hoogtepunt, daar haar schoonmoeder de opvoeding van het kind in handen wil houden. Sis si neemt dan zelfs de vlucht naar haar ouderlijk huis, temeer daar keizer Franz Josef wel enigszins onder invloed van zijn moeder staat. Deze moeilijkheden worden echter op gelost, en wanneer de keizer en de kei zerin gekroond worden tot koning en koningin van Hongarije, tot welk land vooral Sissi zich voelt aangetrokken, is dit een zeer gelukkige tijd in het leven van beiden. Daar de film bij deze epi sode eindigt zou men kunnen vermoe den dat het verder altijd goed is geble ven in dit huwelijk. Helaas is dat niet waar. Het spel vooral van Romy Schneider (Sissi) is uitstekend, evenals van Karl- Heinz Böhm (Franz Josef). Een char mante, romantische film, die veel be langstelling verdient. Curucu van de Amazone Avonturen in een geheimzinnige streek REX De tegenwoordige wereld telt nog maar weinig geheimzinnige onbe kende streken. Het Zuidpoolgebied ligt nog te wachten op exploratie, maar daar blijft het dan ook bijzou men zo denken. Die gedachte is echter be zijden de waarheid. Een van de reeds eeuwen „bekende" streken, waar nog vele geheimenissen sluieren die op het oog van blanken wachten, is het bin nenland van Brazilië, dat sinistere, vrij wel ondoordringbare oerwoudgebied langs de bovenloop van de Amazone. Men kan zich daar nog voorwereld lijke monsters denken, nog legendes vormen over onvoorstelbare natuurwon deren en afzichtelijke gedrochten, over dramatische ontmoetingen van de mens met het onbekende gevaar. De makers van de film „Curucu van de Amazone" hebben die mogelijkheden ten volle uitgebuit. Deze film gaat over legendarische gevaren diep in dit on herbergzame gebied, over expedities die deze gevaren trotseren, over mannen en vrouwen die het aandurven tegen het ongeziene en onmenselijk te velde te trekken. Een zeer spannend, technisch knap hoewel misschien wetenschappe lijk niet geheel aanvaardbaar verhaal, dat liefhebbers van spanning en koude rillingen (ondanks de tropische tempe ratuur) een genoeglijke verpozing zal bieden. „Zorak" Machtige strijd in de woestijn TRIANON De machtige film „Za- rak" verhaalt van de even machtige strijd van Zarak Khan tegen de Engel se overheerser in India in de vorige eeuw. Verstoten om een vrouw door zijn va der. zwerft hij door het land, plundert, verwoest Medogenloos pakt major Ingram de zaken tegen hem aan, telkens en telkens weer weet de zwervende Zarak te ont snappen. Gevecht op gevecht wordt ge leverd tot in het brandende fort Ab bott toe. door de Engelsen, Zarak en zijn bondgenoten. Doch Zarak redt In gram's echtgenote, dezelfde Zarak, die per ongeluk een oud „Heilig man" ver moordt. Dan is 't met hem gedaan: van schuldgevoelens doortrokken meldt hij zich bij de Engelsen, maar nog is het verhaal niet ten einde: wéér moet er slag geleverd worden en het is Zarak, die zich tenslotte voor major Ingram opoffert. Hij sterft aan de folterpaal, juist voordat ook voor hem de bevrij ding zou zijn gekomen Een film vol wilde strijd, vol gran dioze gevechtstonelen, in een woest berglandschap, een film ook. om tallo ze felle kleuren te doen opvlammen, een film van moed en vermetelheid, van wreedheid ook. Wie van show houdt en het schieten niet schuwt, kan bij deze produktie van fcegemwoordigers van de scheepvaart inspectie. de schipper Toet en de toe komstige bemanning van dit schip. De bemanningsleden waren vergezeld van hun dames, die in Schevenings kostuum gekleed waren Het schip „Jacob Pronk" lengte over alles 40.25, breedte 7.80 meter, is uitge rust met Deutz-motoren, waarvan de hoofdmotor 1000 pk is. Tijdens de recep tie in Het Gulden Vlies waarin door directie van rederij en werf vriendelijke woorden werden gewisseld, kondigde mej. mr. C. de Jong aan dat dit schip met radar zal worden uitgerust. VAN DEZE WEEK; Richard Maibaums boeiende roman te recht. Anita Ekberg, Victor Mature en Mi chael Wilding vervullen de hoofdrollen in deze grootse film. waaraan tallozen hun oorlogszuchtige medewerking on vervaard verleenden. Een film, die aan de Mille's magistra le filmwerken van eertijds herinnert. „De ondergang van de Graf Spee" Meeslepend drama uit de strijd der zee LIDO Tegen het einde van 1939 speelde zich in de Zuidamerikaanse wa teren de eerste grote krachtmeting af tussen de vrije wereld en de nazi-dic tatuur: de slag tussen het Duitse „vest zakslagschip" Graf Spee en een eskader van drie Britse kruisers. Ajax, Achilles en Exeter. De Spee had reeds maanden lang over de wereldzeeën geslopen op jacht naar Engelse koopvaardijschepen, die een ontmoeting met het geheimzin nige (want geraffin^rd gecamoufleer de) Duitse oorlogsschip met de onder gang moesten bekopen. Tot eer van commandant Langsdorff moet gezegd worden, dat hij zich daarbij inspande de levens van de bemanning te sparen. Het was duidelijk, dat het vroeg of laat tot een beslissende ontmoeting tussen Britten en Duitsers moest komen, waar bij eerstgenoemd en in zoverre in het nadeel waren, dat bij voorbaat vast stond, dat, met uitzondering van hun grote slagschepen, geen enkele van hun vlooteenheden tegen de zeer snelle en toch zwaar bewapende Graf Spee opge wassen zou zijn. Het voordeel van het Duitse schip was namelijk, dat het de snelheid van de kruiser combineerde met de grotere vuurkracht van het slagschip. Op 13 december ontbrandde eindelijk de strijd met bovengenoemd eskader, dat met bewonderenswaardige moed tot de aanval overging. Deze daad dwingt daarom eerbied af. omdat de Britse kruisers reeds binnen het vuur van de Duitser lagen voordat zij zelf. met hun oudere bewapening, in staat waren de tegenstander te raken. Door de behendige taktiek van commodore Harwood slaagden de Britten er even wel in de Spee zo toe te takelen, dat het schip een toevlucht moest zoeken in de haven van Montevideo, hoofdstad van het neutrale Uruguay, dat zich daarop beriep op de Haagse Conventie en de Spee dreigde te zullen interneren tenzij de Duitsers, na de allemodigste herstellingen, weer zouden uitvaren. De commandant van de Spee besloot tot het laatste, in de wetenschap, dat de Britten bulten op zijn schip lagen te wachten. Op een nieuw gevecht liet hij het niet aankomen: zelf lieten de Duit sers hun schip zinken in de Rio de la Plata. Dit drama uit de strijd ter zee is in deze Arthur Rankfilm van Powell en Pressburger in magnifieke kleuren weer tot leven gebracht. Alle facetten van dit gebeuren, dat destijds in de gehele we reld zeer veel aandacht trok, omdat er een neutraal land als Uruguay bij be trokken was. komen tot uitdrukking: het rondsluipen van de Spee, de mach teloze woede van de koopvaardij kapi teins, het gedurfde besluit van de Brit se eskadercommandant om tot de aan val over te gaan. het verloop van het gevecht, de diplomatieke druk. waaraan Uruguay van alle zijden werd blootge steld en de enorme publiciteit vooral in de Amerikaanse pers en radio. Persoon lijk zijn wij bepaald niet gesteld op uitvoerige weergave van strijdtonelen op het witte doek. Het eigenlijke ge vecht is echter sober en zonder roman tische bijvoegsels uitgebeeld. De entou rage is in vele opzichten zo interessant, dat deze film als document van de strijd ter zee alleszins de moeite waard kan heten. „En zij leefden lang en gelukkig Vrolijke nonsens Casino „En zij leefden lang en ge lukkig"Ja, maar daar zag het aan vankelijk helemaal niet naar uit, want toen de 82-jarige Ierse landheer, van wiens gulheid de gehele dorpsgemeen schap dankbaar profiteerde, de ogen voor altijd sloot en zijn opvolger in alle opzichten diens onaangenaam tegen beeld bleek te zijn. zat het ganse dorp in zak en as. De totale verslagenheid maakte al spoedig plaats voor drukbe- sproken plannen ter verdediging van de eens verworven rechten en er werd zelfs een komplot gesmeed tot geruisloze liquidatie van de nieuwe bewindsman. Evenwel: de man, die door het lot werd aangewezen om deze opdracht te ver vullen, genoot in dit opzicht niet het algemeen vertrouwen en zo meldden zich in het geheim vele vrijwilligers, die deze taak van hem wilden overnemen. Dit leidt tot een reeks aanslagen op* het leven van de nieuwe landheer, welke door hun gebrekkige opzet geen van alle tot het beoogde resultaat voeren, maar die daarentegen wél aanleiding geven tot een groot aantal dolzinnige compli caties en situaties, waarmede de toe schouwer zich kostelijk amuseert. Uit eindelijk wordt de ideale oplossing ver kregen doordat de landheer op grond van een te elfder ure gewijzigd testa ment tot heengaan wordt gedwongen maar voor het zover is heeft U 1H uur uitbundige vrolijkheid beleefd van zeer speciale Ierse humor. David Niven is de man voor wie alle bovenbedoelde klap pen bestemd zijn, maar die ze tóch niet krijgt....

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3