hè-hè/ ZttlTSAL ASPRO NEUROTONIC ASPRO Franse president stelt bezoek aan de Verenigde Staten uit Hum-blokkering ook voor gemeentewoningen? Met een enkel woord fi ZATERDAG 25 MEI 1957 DE regexing-Eisenhower heeft het niet gemakkelijk in deze dagen. Wat de president op het ogenblik doet. is zoveel als touwtrekken met zich zelf. Enerzijds spant hy zich in o.a. door radio- en televisietoespraken om de begroting zo min mogelijk be snoeid door het Congres te krijgen, met inbegrip dus van de hoge uitgaven' voor defensie, anderzijds moet hij zijn aan dacht geven aan de ontwapening, die, zoals men weet, reeds geruime tijd in Londen in een subcommissie van de V.N. van alle kanten bekeken wordt. Ware Amerika een dictatuur of, zoals de Russische propaganda het belieft voor te stellen, een oorlogszuchtige staat, dan zou naar alle waarschijnlijk heid alleen een vraagstuk als dat van de modernisering der bewapening aan de orde zijn en de mogelijkheid van be perking en van inspectie nauwelijks enige aandacht genieten. In de Ver. Staten is het echter anders: Eisenhower heeft niet alleen een minister van De fensie, maar ook een adviseur voor vre- deszaken: Stassen. NAAR het schijnt is er momenteel enige reden voor optimisme ter zake van het ontwapeningsvraag- stuk. Men herinnert zich mogelijk, dat Eisenhower destijds wederzijdse inspec tie heeft voorgesteld. Moskou is nu ein delijk zover, dat het dit denkbeeld in beginsel niet langer afwijst; de toe passing echter levert nog vele moei lijkheden op. De communisten beogen namelijk voor elke vierkante kilometer Amerikaans grondgebied eenzelfde op pervlakte Russisch territoir voor con trole vrij te geven. Een kind kan echter begrijpen, dat dit voorstel volkomen on aannemelijk is. In de eerste plaats is de Sovjet-Unie veel groter van oppervlak en er zou dus, als de Amerikaanse „voor raad" is uitgeput, nog een belangrijk stuk Russisch gebied overblijven. Maar voorts telt niet alleen de kwantiteit, doch zeker ook de kwaliteit. Russische steppen, waar geen enkel militair object te vinden is, kan men niet „ruilen" te gen een stuk Amerika met talrijke wa penfabrieken. vliegvelden e.d. Bij het „uitwisselen" van inspectiegebieden moet dus een zeker evenwioht bewaard blijven. DE Nationale Veiligheidsraad van de Ver. Staten, die dezer dagen on der leiding van Eisenhower en in aanwezigheid van Stassen over de mo- gelijkheden-van-het-ogenblik vergader de. is blijkbaar tot de conclusie geko men. dat er ondanks alles toch nog wel met de Russen te praten zou zijn. Stas sen zal namelijk volgende week met te genvoorstellen naar Londen terugkeren. Officieel is er niets over bekend, maar volgens het weekblad Newsweek zouden de Amerikanen willen voorstellen weder zijdse inspectie toe te staan in het ge bied binnen de Poolcirkel. Dat omvat derhalve aan Amerikaanse zijde: Groenland, de noordelijke delen van Canada eri Alaska; aan de Russische kant betreft het de kust van de Noor delijke IJszee alsmede Noord-Siberië. Vanzelfsprekend zou dit slechts een eerste stap zijn, die later door andere gevolgd zou moeten worden, namelijk door de grenzen naar het zuiden te schuiven. HET behoefte geen lang betoog, dat dit plan veel aannemelijker zou zijn dan dat van het Kremlin. De Sovjet-Unie had immers geopperd de satellietstaten in Oost-Europa en voorts Siberië voor controle vrij te geven in ruil voor geheel West-Europa en het westelijk deel van de Verenigde Staten. De bezwaren hiertegen liggen voor het grijpen: de communisten zouden dan de centra van het vrije Westen kunnen in specteren, terwijl belangrijke delen van de Sovjet-Unie van controle gevrijwaard zouden zijn. Bovendien is het Russische plan te omvangrijk. Men moet. hoezeer de tijd ook dringt, met kleinere objec ten beginnen, want de tegenstelling Oost-West is immers in hoge mate een kwestie van wantrouwen en dat kan niet met één slag overwonnen worden 'die de een daarenboven in een voorde liger positie plaatst dan de ander), maar voetje voor voetje. VOORTS dient men niet te vergeten, dat bij dit omzichtig voorwaarts gaan door beide partijen naar de toekomst gekeken wordt. Moskou houdt het einddoel van het communisme voor ogen: wereldoverheersing en algehele vernietiging van het z.g. kapitalisme; het Westen kan niet berusten in een toestand, waarbij de vrije wereld door lopend bedreigd wordt en de vrijheid in uitgestrekte gebieden der aarde teloor is gegaan. Met andere woorden: de pro blemen grijpen in elkaar. Men kan de ontwapening niet „sec" beschouwen, dus op zichzelf en onafhankelijk van ar.dere vraagstukken. Hiertoe behoort, niet in de laatste plaats, de eventuele hereniging van Duitsland, een probleem, dat door dr. Adenauer, die zojuist in de Ver. Staten is aangekomen, ongetwijfeld in zy'n gesprekken met de Amerikaanse kopstukken aangesneden zal worden DE Westduitse Bondskanselier zal er zeker op wijzen dat zijn land in september a.s. naar de stembus gaat en dat het van grote betekenis voor hem en zijn partij, de CDU. zal zijn of hij al dan niet met lege handen huis waarts keert. Adenauer vreest namelijk, dat Amerika en de Sovjet-Unie een ont wapeningsakkoord zullen sluiten, dat geen rekening houdt met de veiligheid van Duitsland. De ..reuzen" zouden het dan met elkaar eens kunnen worden, maar tenkoste van Europa, dat militair in een vacuum zou herschapen worden, precies wat de Sovjet-Unie wenst. De Bondskanselier verdenkt een aantal lei dende Amerikanen ervan te willen be rusten in een soort „randverdediging" van ons werelddeel. Dat zou de vernie tiging van het NAVO-systeem beteke nen, het Kremlin als 'iet ware uitnodi gen het vacuum binnen te stappen, met als gevolg: eerst weer eens een bezet ting van Europa en daarna een bevrij ding. Men weet, dat ook de Nederlandse minister Luns onlangs op dit gevaar gewezen heeft. ADENAUERS overleg in Washington zal derhalve van verstrekkende be tekenis kunnen zijn. Wat hij voor staat is een soort koppelverkoop: wel een ontwapeningsakkoord met de Rus sen, maar met inbegrip van regeling van enige hangende politieke vraagstukken, met name de hereniging van Duitsland. Is het juist, wat Newsweek meent te weten over de voorstellen, die Stassen volgende week in Londen ter tafel zal brengen, dan behoeft hij zich niet al te ongerust te maken. In het andere geval teen Amerikaans-Russisch akkoord zon der daarin andere problemen te betrek ken) dient hij zijn visie nog eens in den brede met Eisenhower door te nemen Het loont dus de moeite het resultaat van zijn gesprek met de Amerikaanse president nauwgezet gade te slaan. „Informateur" Pleven zoekt 'n oplossing (Van onze correspondent te Parijs) Als eerste in de mogelijk lange rij van politici, die de oplossing van de Franse regeringscrisis zullen moeten bevorderen, heeft president Coty gisteren de onafhankelijke radicaal en oud-premier René Pleven met een opdracht belast. Een opdracht, die aan de term „informateur" is verbonden, zodat Pleven officieel „nog" niet als kandidaat-premier mag worden beschouwd. Dinsdag zal de infor mateur verslag uitbrengen bij het staatshoofd. Op zijn beurt heeft president Coty zijn ambtgenoot Eisenhower officieel doen weten, dat hij van een staatsiebezoek naar Amerika voorlopig af zal moeten zien. Een aanwijzing te meer, dat het einde van de crisis voorlopig nog niet in zicht is! van Mollet van het politieke toneel ver wijderd en ook dat feit kan de positie der socialisten uiteraard alleen maar versterken. Het valt te verwachten, dat Mollet zich slechts langzaam zal wensen te haasten. Hoe langer de crisis duurt, hoe hoger de prijs zal zijn, die de socialisten voor hun onontbeerlijke medewerking van de nieuwe regering kunnen eisen. De gevallen premier kan daarom zijn persoonlijke toekomst met vertrouwen tegemoet blijven zien. Gevallen premier Mollet heeft reden tot vertrouwen De omschrijving van Pleven's op dracht heeft o.m. het voordeel, dat het demissionaire kabinet-Mollet, dat grond wettelijk niet tot aftreden verplicht was, rustig kan voortgaan de regerings zaken te behartigen. Pleven heeft als zijn opinie uitgespro ken, dat de actieve medewerking van de socialisten onontbeerlijk voor een daad krachtige regering is, een standpunt dat door de grote meerderheid der politici en waarnemers nog altijd wordt ge deeld. De katholieken hebben de socia listen van Mollet hun innige aanhanke lijkheid willen tonen door bekend te maken, dat ze niet zonder hen in een regering zitting zullen nemen. Het aftreden van Mendès-Prance als leider der radicalen heeft daarenboven voorlopig een der felste tegenstanders Gemengd onthaal voor „Anne Frank" in Sydney (Van onze correspondent in Australië) De opvoering van „Het dagboek van Anne Frank" (Het Achterhuis) heeft in Sydney, waar de première voor Austra lië plaats had op 16 mei j.l., een ge mengd onthaal gevonden bij het pu bliek. dat al dagen en weken van tevo ren op deze gebeurtenis was voorbereid door grote aanplakbiljetten en reclame in de etalages der grote magazijnen. Die reclame had niet het minst betrekking op een 15-jarig Australisch meisje. Eli zabeth Waterhouse, die de hoofdrol ver vult. Zij is nog een schoolmeisje, leer linge van een middelbare school, heeft sinds haar tiende jaar op de planken gestaan, d.w.z. als amateur, maar ook een enkel rolletje vervuld op het be roepstoneel. toen zij 13 jaar was. De verwachtingen, die men van Eli zabeth Waterhouse koesterde in de rol van Anne Frank waren zo hoog gespan nen. dat het niet verwonderlijk moet heten, dat men in haar prestaties enigs zins teleurgesteld is geworden. Dit vond zijn oorzaak echter niet zozeer in haar spel dan wel in haar te vlakke stem. die niet voldoende de emoties weergaf. Ove rigens moet niet worden vergeten, dat voor deze hoofdrol elders in de wereld steeds oudere actrices uitverkoren zijn geweest, zowel op Broadway als in Lon den. De rol van Anne s moeder wordt ver vuld door Styeila Florance. een actrice uit Melbourne. De première heeft suc ces geoogst, maar de indruk, welke het stuk heeft gemaakt, moet wel geheel verschillend zijn geweest van die in Ne derland en in Duitsland. De kritiek die de opvoering heeft gewekt in de pers. is tamelijk mat. Zonetoernooi te Dublin De Nederlander Van Scheltinga heeft in de elfde ronde van het zontetoernooi te Dublin met wit een overwinning be haald op de Luxemburger Conrady. De stand na de elfde ronde is: 1. Pachman (Tsj.-Sl.) 9)4 p. plus 1 afge broken partij; 2. Benko (Hong.) IH- p 3. Gligoric (Zuidsl.) 7'2 p. plus 1 afgebr. partij; 4. Schmid (Did.) 7 plus 1 afgebr partij; 5. Alexander <G.-B.) 7 p.; 6. Gus- tolisi (It.). 6 p. 1 afgebr. partij; 7/8. Van Scheltinga (Ned.) en Llado <Sp.» 6 p.; 9. Stenberg (Zweden) 5'2 p 10. Plater (Polen) 5 p. plus 1 afgebr. partij. Duitse verwijten aan de Sovjet-Unie De Westduitse regering heeft in een gisteren in Moskou overhandigd memo randum over de Duitse hereniging de wens te kennen gegeven dat de Sovjet- Unie de Duitse sociaal-democratische partij weer in Oost-Duitsland toelaat. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, wordt in het memorandum voorts opgemerkt, dat de houding die de Sovjet-Unie tot heden heeft aangeno men. het vermoeden wekt dat zij geen belang heeft bij de hereniging van Duitsland. De Bondsregering protesteert voorts tegen de inmenging van de Sov jet-Unie in de binnenlandse aangele genheden van West-Duitsland, hetgeen o.m. blijkt uit het Russische verzet te gen de opbouw van het Westduitse leger. De Bondsregering zou verder, ingeval de Duitse hereniging in vrijheid tot stand komt, bereid zijn contractueel vast te leggen, dat Duitsland afziet van het gebruik van geweld tegen de landen van het „socialistische" blok. Tenslotte zou de Westduitse regering de Sovjet-Unie in het memorandum verzocht hebben haar denkbeelden over een gedemilitariseerde zone in Europa scherper te omlijnen. Tunesiërs stuurden wapens naar Algerije Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de Franse troepen in Tunesië Tunesische militaire vrachtauto's met wapens voor de Alge rijnse opstandelingen hebben aangehou den. Hij zei dit bij de beantwoording van vragen over het stopzetten van de Franse financiële hulp aan Tunesië. Frankrijk had deze feiten liever niet willen bekendmaken, zo zei hij, maar de houding van de Tunesische premier. Bourguiba, dwingt hem er toe. Geen enkele regering kan zich veroor loven bloed en geld in Algerije te offeren en tevens geld uit te geven dat gebruikt wordt om de Algerijnse opstand te steunen, aldus de woordvoerder. Stap van Arabische landen bij Amerika De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren de hoofden van de diplomatieke vertegen woordigingen van elf Arabische landen, t.w. Libanon, Syrië, Egypte, Tunesië, Marokko, Irak, Soedan, Saoedl-Arabië, Jordanië. Jemen en Libië ontvangen. De Arabische diplomaten beschuldig den uit naam van hun regeringen de Franse autoriteiten in Algerye van „schandelijke terreur en gruweldaden volgens een beleid om de vrijheden van het Algerijnse volk te onderdrukken. Zij vroegen Dulles met de Arabische staten samen te werken om een onpartijdig internationaal onderzoek van de toe stand in Algerije tot stand te brengen en verlangden voorts stopzetting van militaire, financiële en andere hulp aan Frankrijk. Tenslotte herhaalden de diplomaten het Arabische standpunt tegen het ge bruik van het Suezkanaal en de Golf van Akaba door Israël. Het voornemen van Israël om een schip door het Suez kanaal te zenden beschouwden zij als „louter provocatie" en zy verzochten Dulles Israël van het begaan van „pro vocerende daden" af te brengen. Dulles antwoordde, dat hij de opge worpen kwesties liever eerst wil bestu deren alvorens een definitief antwoord te geven, zo heeft een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Za ken medegedeeld. Wat een opluchting dat mijn hoofdpijn weg is! Elke huismoeder moest, zoals ik, 'ASPRO' in huis hebben. Een ideaal en on misbaar huismiddel voor het hele gezin. Twee 'ASPRO'- tabletten en hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijn, een opkomende verkoudheid worden radicaal gestuit. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij 'ASPRO' dan, bij enig ander middel. Elk 'ASPRO'-tablet is apart,herme- •sch gesloten verpakt. 'ASPRO' irriteert de maag niet. en de pijn verdwijnt EERSTE STEENLEGGING GEREF. SCHOOL. Dokter J. de Bruyne zal woensdagmid dag om vier uur de erste steen léggen van de aan de Telderskade te bouwen lagere school uitgaande van de eVr. voor L.O. op Geref. grondslag. Advertentie baby-verzorging Wijzigingen „om tegenstand te overwinnen" Advertentie uw ZENUWEN wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden De regering acht het zowel wegens de niet te voorspellen ontwikkeling van de bouwmarkt als uit het oog punt van monetair beleid een slag in de lucht, de data van deblokkering van de helft der a.s. huurverhoging in de wet vast te leggen. Zij overweegt ook gemeentewonin gen onder de werkingsfeer van de blokkering te brengen. Voorts wil de regering in hernieuwde overweging nemen om ook het opknappen van het binnenwerk der woningen uit ge- blokkeerden tegoeden te doen betalen. Dit zijn de belangrijkste punten, uit j het verslag van het mondelinge overleg, I dat de commissie van voorbereiding der huurwetten uit de Tweede Kamer met de regering heeft gevoerd. Duidelijk blijkt hieruit, dat het kabinet nog de nieuwe nota van wijziging in j petto heeft, waarmee het zal proberen „een deel van de verwachte grote tegen stand te bezweren. In parlementaire kringen verluidt, dat in de eerste helft der komende week deze wijzigingen der huurwetten te verwachten zijn. bijdrageregeling 1948 zullen volledig onder de huurverhoging vallen. Dit zelfde geldt voor 15.000 in de parti culiere sector tussen 1947 en 1952 ge bouwde huurwoningen met steun van de financieringsregeling woningbouw 1947 en 1948. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn gebouwd met steun op voet van de bijdrageregelingen 1950 zullen er naar schatting 160.000 onder de huurverhoging vallen. De verhoglngs- percentages varieren hier van 1 tot 25%. Betere betrekkingen Moskou - Belgrado De leiders van de communistische par ty in de Sovjet-Unie hebben president Tito ter gelegenheid van zyn 65ste ver jaardag, die hij vandaag viert, een ge lukwens gezonden, waarin zij zeggen dat zy vriendschappelijke betrekkingen met de Joegoslavische party wensen „op ba sis van het Marxisme-Lenisme". Ook spreken zij zich uit voor „zo groot mo gelijke samenwerking" tussen de beide landen. President Tito heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie de ideologische campagne tegen Joego-Slavië heeft stopgezet, en dat hij optimistischer gestemd is ten aanzien van de betrekkingen met het Kremlin. In een vraaggesprek met het Joegosla vische blad Politika verklaarde de maar schalk. dat het Kremlin gereageerd heeft op een Joegoslavisch initiatief om een verscherping van het ideologische conflict te voorkomen. Dit conflict ont stond toen Joegoslavië weigerde zich aan te sluiten by het door Moskou over heerste „socialistische" kamp en toen Belgrado met Moskou van mening ver schilde over de oorzaken van de Hon gaarse opstand. Sluiting Nationaal Landjuweel Donderdagmiddag 30 mei zal ln het stadhuis te Haarlem een academische sluitingszitting van het Nationaal Land juweel 1956/57 (Pieter Langendijkher- denking) gehouden worden, welke Land juweel (een toneelwedstrijd), is ingericht namens de aloude Camer van Rhetho- rica „De Pelicaen" onder het devies „Trou moet blijcken". Nadat een verslag over het verloop van het toernooi zal zyn gegeven zal de uitslag van de toneel wedstrijden worden bekend gemaakt. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal het door de Koningin beschikbaar gestelde Juweel en de overige prijzen uit reiken. 's Avonds wordt in de Stadsschouwburg door een groep Haarlemse amateurs een voorstelling gegeven van „Tartuffe" van Molière, mede ter gelegenheid van het feit, dat op Hemelvaartsdag in Haarlem de Landdag van de Nederlandse Ama teur Toneel Unie wordt gehouden. Agenda ZATERDAG Den Buroh/t. Feestavond 20-jarig be staan Leldse Bond van Speeltuinvereni gingen. 7.45 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal). Feest avond „Con Brio". 7.45 uur nam. St.-Antonius Clubhuls: Cabaretavond Personeelsver. „De Royalisten". 8 u. nam. Prediker. Bazar Crescendo 211 u. nam. Stille Mare. Openiudhitbljeenlkomet Evang. "iemeenschap. 8 uur nam. Alle 109.000 woningwetwoningen, die in de jaren 1946 tot en met 1950 zyn gebouwd met steun op voet van de Ohr. Gemeenschap. Oegstgeest Canitdne MJS.B. Per- Ook zal van een aantal van de op voeteoneefteaivond. 8 uur nam. van de premieregeling 1950 en de pre mie- en bijdrageregeling 1953 gebouwde huizen in de particuliere sector de huur met 1 tot 25% worden verhoogd. Het is nog niet bekend hoe groot dit aantal zal zijn. Voorts zullen alle woningen, in de jaren 1940—1945 met Rfjkssteun ge bouwd. volledig onder de huurverhoging vallen,' evenals de ongeveer 3100 wonin vallen, evenals de ongeveer 3100 wonin gen. gebouwd op voet van of analoog naar de hypotheekregeling 1940 en 1941. Ook vallen onder de huurverhoging on geveer 10.000 woningen, waarvoor finan ciële steun is verleend op grond van het Noodwoningen besluit 1947. BINNENLAND Verschenen is het verslag vau de vaste commissie voor O.K. en W over het wetsontwerp, houdende voorzieningen in het belang van het behoud van monu menten van geschie-dienils en kunst (Mo numentenwet) Prins Bernherd heeft het ereMdmaat- schap van de Britse ..Royal Aeronautical Soclty" aanvaard. Het bestuur dezer ver eniging hoopt dat de installatie op 13 sep tember a.s. zal kunnen geschieden. Prins Bernhard zal op donderdag 13 juni ln 's-Hertogenbosoh een nieuwe fa briek van een Amerikaanse onderneming openen. Deze fabriek. Nicholson File Nederland N.V., is een nieuwe vestiging; zij vervaardigt vijlen. De groene sparrenluis welke in 1953 voor het eerst in Nederland werd gesigna leerd, komt op het ogenblik op grote schaal voor in de Noordoost polder Een uitgebreide oppervlakte loopt daardoor ge vaar. en vooral in het bosgebied bij Schok land is de toestand zeer ernstig, maar ook het bosgebied bij Kuinre en de Voorst wordt bedreigd. De 24-Jarige monteur B W. Reind- sen uit Doetinchem is gisteravond op een onbewaakte verweg te Gaanderen bij Ter- borgh door een trein gegrepen. Het slacht offer reed op een motorrijwiel, dat aan het achterwiel werd gegrepen. Hij liep lichte verwondingen aan zijn hoofd op en zware kneuzingen aan zijn nek. en is in het Wilhelmlnaaiekenlhuls in Doetinchem op genomen. De trein had ongeveer tien ml- n u t en v ertraging De 77-jarige C. W. Wagemaiker uit Anna Jacobaipolder is bij het oversteken van de Rijksweg bij St. Philipsland met zijn bromfiets door een hem achterop- rijdende auto aangereden. De man werd op slag gedood. De Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging zal van 1012 juni te Enschede haar al gemene vergadering houden. Op Hemelvaartsdag houdt de Neder landse vrijgezellenbond in Amsterdam haar Jaarlijkse Wereld'vrijgezellendag Op 1 Juli is een nieuw verplegings- besluit te verwachten. Het zal het uit 1928 daterende en sedertdien herhaalde lijke gewijzigde besluit, dat de werktijden ln inrichtingen tot het verplegen van zie ken (zoals ziekenhuizen, sanatoria en psy chiatrische inrichtingen) regelt, vervan gen BUITENLAND Bewoners van afgelegen dorpen in Birma, dat thans door een hittegolf van ongekende hevigheid wordt getroffen, hebben een heidense gewoonte, welke da teert van de tijd vóór het Boeddhisme de algemene godsdienst werd. in ere her steld zij verkleden zich als kikkers en kwaken, om zodoende regen uit te lokken. In vele BlTmaanse plaatsen is de tempe ratuur tot 43 graden Ceüoius gestegen. Vee sterft door het gebrek aan water. Zevenentwintig opstandelingen zijn gisterochtend ln de Oabonioobaai in de Cubaanse provincie Orente aan land ge gaan Twee van de opstandelingen werden gegrepen. Militairen maken jacht op de anderen. De rebellen werden, aldus de Cu baanse bekendmaking, aan land gezet door het jaoht Oorinchia uit Miami. Het vaar tuig viel ln hand'en van de Cubaanse ma rine. Volgens het hoofdkwartier hebben de twee gevangenen meegedeeld, dat zij wa ren gezonden door oud-president Carlos Prlo. De Sovjet-Unie heeft Wteöt-lDuiits- land voorgesteld besprekingen te begin nen over handeflskwesbies, een consulaire conventie en over uitwisseling op cultu reel en wetenschappelijk gebied, zo wordt in diplomatieke kringen te Moskou ver nomen. De besprekingen zouden op 1'5 Juni te Moskou moeten beginnen. Bet voorstel was vervat ln een nota, welke aan de West duitse ambassadeur dr. Haas werd over handigd. Het Vativaanse blad „Osservotore Ro mano" heeft gewaarschuwd tegen berich ten utt Hongarije, die spreken over over eenkomsten tussen de regering-Ka dar en het Episcopaat Het blad geeft als zijn mening te kennen, dat de bedoelde be- riohten „onkritisch" zijn. Het betwijfelt sterk de juistheid ervan,. In de Mont Choisi kliniek in Lau sanne heeft Cora Chaplin, de echtgenote van Charlie Chaplin, het leven geschonken aan een dochter. Charlie Chaplin heeft het zelf aan de verslaggevers die reeds lang bij de deur vain de kraamkliniek wachtten verteld: ik ben erg blij te kun nen zeggen dat we een dochter hebben. We zullen haar waarschijnlijk Jane noe men. maar dat weten we nog niet zeker. De leeszaal van het Britse Museum, waar de grondslagen voor zoveel beroemde en geleerde boeken zijn gelegd bestaat honderd Jaar. In de „King's Library" van het Museum is ter gelegenheid van dit feit een tentoonstelling geopend Op 18 mei 1857 werd de beroemde zaal voor de eerste keer geopend. Binnen haar miursn zag zij beroemdheden als Henri Berg son, George Bernard Shaw. Oscar Wilde en Karl Max, alsmede een groot aantal geleer den van vele nationaliteiten Ln verscheidene Tunesische steden zijn gisteren mensen aangehouden, die „militante Zionisten" worden genoemd. Kantoren van Joodse organisaties zyn verzegeld. Een reden voor clttit optreden is niet meegedeeld. Premier Kisji van Japan en premier Nehroe van India hebben gisteren na af loop van hun besprekingen ln Nieuw Del- hl een communiqué uitgegeven, waarin belde staatslieden een dringende oproep doen de kernproeven -"'n.middellijk te sta ken. Kisji en Nebro* bopen dat een over eenkomst tot stand zal komen, waardoor kernwapens definitief verboden zullen worden. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. Spr. G. Leverfland. l'l uur voorna. MAANDAG Stadszaal (kleine zaal): Zangavond o. 1. v. mevr. Truus Maesaarvan Driel. 7 3/4 uur nam. Prediker: Toneelavond Bouwfonds Actie comité Prediker. 7.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Den Burcht (Jaoobazaal)Jaarverg. Sels- kip Fryslan. 7.45 uur nam. Oegstgeest (Montessorischool L. de Colignylaam). LterfIngenuitvoerlng Mu ziekschool MIJ voor Toonkunst. 7 uur nam. WOENSDAG Prediker: Toneelavond Bouwfonds Actie comité Prediker. 7.30 uur nam. Kaasmarkt 1: Jaarverg. Geref. School vereniging. 8 uur nam. Telderskade. Eerste steenlegging Geref. Lagere School. 4 uur nam. Lakenhal: Kamerorkest „Sempre Cres cendo". 8 1/4 uur nam. DONDERDAG Den BurchtInternationaal dansfeest R.-K. Volksdansgroep „Nieuw Holland". 2 en 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN V d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v m tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m 15 lunl) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). UniversiteitsbibliotheekLinnaeus-ten toonstelling (tot 7 juni). BIOSCOPEN Casino: „Happy eve. after" en zy leefden lang en gelukkig). A.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.1'5 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De ondergang van de Graf Spee". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „Slssl", de Jonge Keizerin". A.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.1>5 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Trianon: „Zarak" 1«* Jaar. Werkd 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag en Heme:vnartedav 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Kex: „Ouruou van de Amazone". 14 Jaar Werkdagen 2.30, 7.16 en 9.15 uur. Zon dag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Congres Ned. Reisvereniging BELANGRIJKE NIEUWE TAAK. De Nederlandse Reisvereniging heeft Middelburg uitgekozen om ditmaal het jaarlijkse congres te houden. Gister middag is dit congres in de Concert en Gehoorzaal geopend door de waar nemend voorzitter, dr. A. Ramaker uit Den Haag. Tevens werd het eerste deel van de agenda van de 51ste jaarver gadering van de vereniging afgewerkt. Hierop werden de congressisten door de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ontvangen. Bij de opening van het congres werd de overleden algemeen voorzitter van de NRV, dr. R. van Waard, herdacht. Nadat de afdelingsvoorzitter van Wal cheren. de heer A. P. H. Goossen, de 180 afgevaardigden en hoofdbestuursle den had verwelkomd, voerde dr. Rama ker het woord. Volgens dr. Ramaker heeft de NRV haar eindpunt nog niet bereikt. De sociale omstandigheden zyn verbeterd; de welvaart is groter en meer verspreid. De techniek biedt groter ver voersmogelijkheden. Dr. Ramaker ver wachtte daarboven langere vakanties en langere weekeinden. Men zal de vrije tijd moeten leren gebruiken ten bate van geest en lichaam. Zonder een krachtige leiding van de overheid zal er geen goede vakantiesprelding mogelyk zijn, zo zei hij. Alleen door het ingrijpen in de lagere schoolvakantie zag hij al een mo gelijkheid om tot een redelijke spreiding te komen. Er is gebrek aan rust. Het plaatsruimteprobleem is verre van ge makkelijk. De taak van de NRV zal evo lueren, zo meende dr Ramaker, wy zullen het kamperen binnen het ver- zorgingsveld moeten trekken, evenals het organiseren van verre reizen. Vandaag zetten de congressisten de algemene jaarvergadering voort. Veiling ten bate Prinses Beatrix Poliofends Vrijdagavond 14 juni zal het comité „Bedryfsleven en Effectenbeurs helpen Prinses Beatrix Poliofonds" In de grote zaal van de Amsterdamse Effecten beurs een bijeenkomst beleggen, waar in de effecten, die het bedryfsleven aan Prinses Beatrix Poliofonds heeft afgestaan, zullen worden verkocht. Voor deze bijeenkomst worden uitge nodigd de directies van alle onderne mingen, welke hun medewerking aan het comité hebben toegezegd, alsmede de leden der Vereeniging voor den Effec tenhandel en hun gemachtigde bedien den. In totaal hebben reeds meer dan 80 directies hun steun aan het comité toe gezegd en één of meer effecten of een bedrag in contanten beschikbaar gesteld. De beurswaarde de reffecten. tezamen met de gelden, welke de leden in het garantiefonds hebben gestort en de bij dragen in contanten, belopen in totaal thans circa f 150.000.—. Het comité vertrouwt, dat tijdens do veiling op de beschikbaar gestelde effec ten biedingen zullen worden gedaan, welke de beurskoers van die dag over treffen, zodat aan het Prinses Beatrix Póliofonds een belangrijk hoger bedrag dan het bovengenoemde zal kunnen wor den ter hand gesteld. INDONESISCHE DANSAVOND. Aan het door de R.-K. Volksdansgroep „Nieuw Holland" op Hemelvaartsdag in „Den Burcht" georganiseerde interna tionale dansfeest, zal in de avonduren een aan de Leidse Universiteit stude rende groep Indonesische studenten me dewerking verlenen. De groep, die onder leiding staat van Anne Marie Laah, heeft indertijd reeds met groot succes een tournee door België en Duitsland gemaakt. Het uit te voeren programma zal een overzicht geven van de Indone sische dans. t.w. hof-, tempel- en volks dansen. Ook zullen krontjong-muziek en volksliederen ten gehore worden ge bracht. Zaterdag 25 mei zijn des middags, 's avonds en 's naohts geopend voor het klaarmaken van sooedrecepten Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807.' Apot/heek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. Zondag 26 mei ls vam 's ochtends 8 uur tot 's avonds 1<2 uur alleen geopend: Apo theek Kok. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 tuur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Pleiter, Postel Verhoef en die Bruyne Te Oegstgeest door dr. H. Varekamp tel. 21016. K' BU geen gehoor bU Uw huisarts ot specialist. bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q. g bi c C3 I S Etc Cd Stockholm onbewolkt n 4 13 0 Oslo onbewolkt windstil 18 0 Kopenhagen onbewolkt nno 7 14 0 Aberdeen nevel windstil 16 0 Londen geh. bew. no 8 14 0.1 Amsterdam licht bew. ono 12 16 0 Luxemburg zwaar bew. no 8 14 1 Parjjs Bordeaux zwaar bew. nno 10 13 5 nevel nno 2 19 4 Grenoble geh. bew. w 1 17 0.6 Nice zwaar bew. n 2 18 15 Beriyn onbewolkt no 15 0 Frankfort zwaar bew. no 7 17 0.1 München motregen ono 5 12 2 ZO rich nevel ono 4 15 0 Genéve nevel no 2 19 0 Locarno regen o 1 13 26 Rc me nevel windstil 23 2 Alaccio zwaar bew. ono 2 18 2 Wenen half bew. n 7 23 6 Innsbruck nevel o 2 12 0.5

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2