Acht doden bij anti-Amerikaanse rel in de hoofdstad van Formosa Rapport van studiegroep uit het Nederlands Verkeersinstituut WEERBERICHT Het leger kondigde gisteravond staat van beleg in Taipeh af Fa. D. KRET Zn. Vóór alles sneller tranis nodig Overleg van Duitse politici in de Verenigde Staten en Eugeland 96ste Jaargang ZATERDAG 25 MEI 1957 No. 29145 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.50 per kwartaal: £2.55 per maand; £0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Bjj gevechten tussen opgewonden betogers en politiemannen by het hoofd bureau van politie in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, zyn gisteravond acht betogers om het leven gekomen of gewond. Ook liepen twee politiemannen ver wondingen op. De politie had het vuur op de schreeuwende menigte van circa 30.000 mensen geopend, toen de betogers probeerden het bureau te bestormen om gearresteerde studenten te bevrijden, die eerder op de dag hadden deelgenomen aan aanvallen op Amerikaanse gebouwen. De betogers hadden vier politiemannen in handen gekregen en ontwapend. Zy beschoten de politie met de buitgemaakte pistolen. De menigte werd tenslotte verdreven door een groot aantal militairen. Een dertigtal betogers die hebben meegedaan aan de vernieling van het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst tegenover het hoofdbureau, is gearresteerd. De woede-uitbarsting van de bevolking was een gevolg van de vrijspraak van een Amerikaanse sergeant, die twee maanden geleden een Chinese ambtenaar had doodgeschoten, naar hy verklaarde uit zelfverdediging. SfrötUS Van Amerikaanse De minister deelde ook mede. dat reeds een jaar met de Verenigde Staten troenen noa onoereoeld wordt onderhandeld over de status der Troepen nog ongeregeia Amerikaanse troepen op Formosa, tot i nu toe echter zonder resultaat. Premier Joei heeft verklaard, dat zyn regering de betogingen tegen de Ame rikanen ten sterkste betreurt. Zy waren „tegen het nationale belang en schade lijk voor de langdurige en vriendschap pelijke betrekkingen met Amerika". Alle maatregelen zijn genomen om orde en rust te herstellen. Ministers woensdag te "russel b'^en De ministeriele Benelux-commissie zal op 29 mei te Brussel bijeenkomen. Van Nederlandse zyde zullen de mi nister Luns, Manshoit, Zijlstra, Suur- hof en Hofstra de vergadering bijwo nen. In deze werkbijeenkomst zullen de vraagstukken met Benelux verband houdende, worden behandeld, in het bijzonder zullen de ministers zich bezig houden met het verdrag van de Econo mische Unie, waarvan de tekst thans vrijwel gereed is. De verwachting is, dat dit verdrag in de loop van dit jaar zal kunnen worden getekend. Kanselarij verwoest De Amerikaanse ambassadeur, Rankin, heeft bij de Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken, Jeh, tegen de aanvallen op het gebouw van de Amerikaanse ambassade en de Amerikaanse voorlichtingsdienst geprotesteerd en schadevergoeding geëist. Rankin bracht met Jeh een bezoek aan de kanselarij van de ambassadeur, die van binnen geheel verwoest is. Alle auto's van de am bassadeur zijn vernield. Toen de ambassadeur en de Chi nese minister bij de ambassade aan kwamen, werd hun auto met stenen bekogeld door een menigte die met moeite door de politie in bedwang gehouden kon worden. Nadat zij uit gestapt waren, kreeg minister Jeh nog een steen tegen het lijf. Voor zover bekend zyn er geen Ame rikanen bij de onlusten om het leven gekomen. Acht personeelsleden van de ambassade zijn door betogers mishan deld voor de politie hen kon bescher men. Een van de personeelsleden moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het nationalistische leger heeft het gezag in de stad overgenomen. Met in gang van gisteravond is de staat van beleg afgekondigd. Minister Jeh deelde gisteren in het parlement mede, dat hy de Amerikaanse zaakgelastigde in Taipeh, James Pitcher, had verzocht Reynolds opnieuw te doen berechten, om op deze wijze tegemoet te komen aan de eis der verontwaardigde Chinezen op Formosa. Ernstig busongeluk in Chili: vele (loden Naby Chilian in midden-Chili is gis teren een autobus met zestig mensen van een brug in een rivier gereden. Vol gens de eerste brichten zou er een der tigtal doden te betreuren zijn. Reeds zyn de stoffelyke overschotten van 25 slachtoffers geborgen. Vijf Katwijkers op weg naar IJmuiden De schepen van de Katwijkse ha ringvloot zijn in de afgelopen nacht wat gelukkiger geweest, zodat men kon besluiten enkele schepen naar huis te sturen met de vangst van de combinatie, waarin zy vissen. Van morgen vroeg is men begonnen met het overnemen van de last en daarna zullen de KW 7, KW 50. KW 48. KW 39 en KW 168 op weg naar IJmuiden gaan. De schepen bevinden zich op de 58ste breedtegraad en hebben dus een reis van ongeveer 300 mijl voor de boeg. Wanneer de eerste jager aan komt, is dus nog niet met zekerheid te zeggen, aangezien verschillende factoren daarbij een rol spelen. Men verwacht dat de schepen in de nacht van zondag op maandag aankomen, zodat men maandagmorgen vroeg aan de afslag kunnen zijn. De KW 7 en KW 168 hebben de sterkste motor; dus de stryd zal wel voornamelijk lussen beide schepen gaan. Welke van beide zal onze wis selplaquette winnen? Ook in Vlaardingen worden maandag de eerste vleetloggers verwacht. Dank ven Koningin en Prins In een telegram hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne- 'erlanden gisteren hunne Majesteiten le Koning en de Koningin van Zweden en het Z.veedse volk dank betuigd voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, I die hun in Zweden ten deel is gevallen. Advertentie zon service11 Hf Hogewoerd 66-68 - Eigen financiering Schraal weer De Bilt verwacht tot zondagavond; Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige, overdag nu en dan harde wind tussen oost en noordoost. Koude nacht. Morgenmiddag iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 MEI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 2.53 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 uur en 13.25 uur. Laagwater te 8.48 uur en 21.23 uur. (27/5 hoogwater te 1.44 en 14.07 uur. laagwater te 9.34 en 22.07 uur). Uit nummer oestaat uit 12 pagina s en een Rtlvoegsel LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Richtlijnen stedelijk verkeersbeleid Drastische maatregelen voor binnenstad (Van onze Haagse redactie) Een studiegroep uit het „Nederlands Verkeersinstituut" heeft een rapport opgesteld over de mogelijkheden om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, welke de Nederlandse steden van het moderne ver keer ondervinden. Dit rapport is thans verschenen. Er wordt in aan gestipt, dat de studiegroep geen bepaalde stad op het oog heeft gehad en rekening heeft gehouden met de speciale aard van het Nederlandse verkeer. De aandacht wordt erop gevestigd, dat onze steden allengs van structuur zijn veranderd. Door de city-vorming is namelijk de woonbevolking uit de bin nensteden verdreven en zijn er woon wijken ontstaan, die dikwijls op aan merkelijke afstand van de werkgelegen heden liggen. Daar vrijwel iedereen van een vervoermiddel gebruik maakt, be staat er een grote behoefte aan snel vervoer. De moderne samenleving is zonder een goed stelsel van verkeers- mogelijkheden en verkeersverbindingen niet denkbaar en het openbare belang eist, dat het verkeer en vervoer zo goed mogelijk worden georganiseerd. Door de grote populariteit van de fiets en de bromfiets is in de Neder landse steden het openbare vervoer slechts matig ontwikkeld in vergelijking met buitenlandse steden. Moeilijkheden ontstaan vooral by slecht weer als velen fiets of brom mer laten staan en tram of bus pak ken. Omdat de diensten dan overbe last raken en vertragingen optreden, is het openbare vervoer weinig popu lair. Bovendien ondervindt dat open baar vervoer moeilijkheden als gevolg van de steeds toenemende omvang van de steden. De hoofdlijnen van dit vervoer moeten zoveel mogelijk onaf wat betekent dat zy op een eigen niveau moeten liggen. Meestal zal moeten worden volstaan met een com promis In de vorm van een eigen baan in de middenberm en zo veel mogelijk vrije kruisingen. Hoofdver bindingen moeten dus railverbindin gen zijn, wat betekent, dat busdien sten hiervoor niet in aanmerking komen. Vóór alles dient het tramver keer versneld te worden. Verder wordt aanbevolen de trams van tunnels te laten gebruik maken in de drukste straten. (Een oplossing, die zó kostbaar is, dat zij waarschijnlijk niet veel toepassing zal vinden Red. L. D.). Verder wordt de mogelijkheid aangestipt de spoorbanen binnen de stedelijke agglomeraties te gebruiken voor stede lijk verkeer. Tegen het gebruik van uit sluitend bussen voor het openbaar ver voer zijn vele bezwaren aan te voeren. Een ander middel tot het versnellen van het openbaar vervoer is het instel len van straten, uitsluitend bestemd voor openbare vervoermiddelen. Het an dere verkeer moet dan over parallel wegen geleid worden. De moeilijkheden, welke het verkeer met vracht- en bestelauto's in de steden ondervindt, zijn in hoofdzaak het ge volg van de verkeerscongesties. De or ganisatie van het goederenvervoer is hankelijk van het straatverkeer zijn, zodanig, dat het weren van vrachtauto's uit de steden grote verliezen tengevolge zal hebben. Hét streven moet er dan ook op gericht zijn bode-centra aan de rand van de binnensteden te vestigen en het stadsbestelwerk met kleine een heden te verrichten. Het parkeerbeleid zal ertoe moeten leiden, dat men voor een kort bezoek aan de stad altijd in de onmiddellijke nabijheid van het reisdoel parkeergele genheid vindt en dat men voor een langer bezoek op parkeergelegenheid is aangewezen op enige afstand van het reisdoel. Parkeergeldheffingen in welke vorm ook zullen in de toekomst niet te vermijden zijn. In de binnenstad zal het slechts ten koste van drastische maat regelen mogelyk zijn een oplossing te vinden. Eén daarvan is de bouw van speciale parkeergarages, welke op alle mogelijke manieren moet worden bevor derd. Deze bieden de gelegenheid op een kleine oppervlakte grote aantallen auto's op te bergen. Het rapport komt tot de conclusie, dat ter verbetering van de verkeers situatie langs vaste lijnen moet wor den te werk gegaan en dat 't nood zakelijk is, dat vooral de grote ste den komen tot de opstelling van een algemeen verkeersplan als integre rend onderdeel van het stedebouw kundig werk in de ruimste zin. Het verkeersbeleid moet steunen op dit verkeersplan. Als belangrijk ste maatregelen zijn te noemen: distributie van de beschikbare ver keersruimte in de binnenstad en op heffing van de concentratie van ver keer-trekkende instellingen in dit stadsdeel. Men dient er zich bewust van te zijn, zo zegt het rapport, dat het vorenstaande slechts algemene richtlijnen bevat, waarvan de uit werking in iedere stad speciale en geheel verschillende eisen stelt. Vol ledige verwezenlijking van de gepo neerde denkbeelden is hoogst on waarschijnlijk, zodat men zich in de meeste gevallen tevreden zal moe ten stellen met een compromis. In het instituut voor kernfysisch onderzoek in Doubna in Rusland is een synchrotron in gebruik genomen waarin energieën van negen miljard volt kunnen worden opgewektHet imposante schakelbord waarmee de werking van het gevaarte op een afstand kan worden geregeld. De Nederlandse actrice Adelheid van der Most die gisteren in Enge land is aangekomen om als tegen speelster van Ronald Howard op te treden in de film ..Escape to happi ness" die speciaal voor de Britse televisie wordt opgenomen. De eerste versie van deze film jaren geleden vervaardigd, bracht als hoofdrolspelers de vader van Ronald Howard, de later veronge lukte Leslie Howard en Ingrid Bergman samen op het witte doek Adenauer naar Eisenhower Strauss in Londen) sprak met Duncan Sandys Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is gisteren in New York aange komen. Adenauer, die besprekingen zal voeren met Amerikaanse top-functiona- rissen, is voornemens zondag een bezoek te brengen aan president Eisenhower op diens boerderij in Gettysburg (Pennsylvania). Daarna zullen de twee staats lieden zich gezamenlijk naar Washington begeven. Tegenover de pers gaf Adenauer by zyn aankomst te kennen, dat hU met de president, met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en andere vooraanstaande politici in Washington alle vraagstukken zal bespreken „waarvan de oplossing van zo grote betekenis is voor het bewaren van de vrijheid en de handhaving van de vrede in de wereld". Volgens de kanselier is er een nauw verband tussen de oplossing van deze vraagstukken en „de beëindiging van de wrede en onnatuurlijke verdeeldheid van Duitsland". Adenauer voegde eraan toe: „Wy weten, dat ons bondgenootschap met het Westen de beste waarborg ia voor de vrede in de wereld en de hereniging van Duitsland". Britse militaire experts naar West-Duitsland West-Duitsland en Engeland zijn over eengekomen, een commissie van deskun digen in te stellen voor wetenschappe lijke samenwerking op militair gebied, zo heeft de Westduitse minister van Defensie, Franz Strauss, na besprekin gen met zijn Britse ambtgenoot, Duncan Sandys, in Londen verklaard. Voor dit doel zullen er binnenkort drie Britse experts naar Bonn komen. De commissie zou zich niet bezig hou den met atoomwapens, maar werkzaam zijn op het gebied van bijv. op afstand te besturen projectielen en raketten om vliegtuigen in de lucht te vernietigen. Strauss zei, dat men het er over eens was, dat samenwerking bij onderzoekin gen een aanzienlijke besparing van de kosten kan betekenen. De Westduitse minister verklaarde voorts, dat de Bondsrepubliek zich zal houden aan haar belofte om geen atoom-, biologische of chemische wa pens te produceren. Als de ontwape ningsbesprekingen te Londen met succes zouden worden beëindigd, zou Bonn nooit meer spreken over atoomwapens i voor zijn strijdkrachten. Overeenstem- 1 ming op het gebied der ontwapening zou echter zowel op atoomwapens als op de conventionele bewapening betrekking moeten hebben. West-Duitsland zou zijn uiterste best doen, tot het bereiken van dit doel mee te werken. Ook was Strauss van mening, dat de produktie van kern wapens niet moet worden uitgebreid tot andere landen dan de V.S., de Sovjet- Unie en Engeland. „Schild" en „zwaard" Strauss verklaarde, dat het niet zyn taak was geweest, Engeland ertoe te be wegen zijn defensiepolitiek te wijzigen. De bedoeling was tot overeenstemming te komen over een doeltreffend verde digingsstelsel. Ducan Sandys had hem verzekerd, dat Engeland in de toekomst een aanzienlijke bijdrage wil leveren tot een evenwichtig defensiestelsel in Europa met inbegrip van landstrijdkrachten. „De Britse regering is voor honderd pro cent trouw aan de Navo en haar verde digingsstelsel", aldus Strauss. Sandys en hy waren het er ever eens, dat het „afschrikwekkend vermogen" voor het grootste deel bij de V.S. en ook by En geland moet blijven. Daarnaast moeten er echter ook strijdkrachten zyn en blijven voor een verdedigingsschild. In dit opzicht was men het eens met het standpunt van opperbevelhebber Nor- stad. West-Duitsland heeft in Groot-Brit- tannië wapenbestellingen voor een be drag van 700 miljoen mark geplaatst, vooral motoren van Rolls Royce, ma rinevliegtuigen. torpedo's en pantser- boten. Uit de besprekingen tussen Strauss en Sandys is niet gebleken of er enige vooruitgang is geboekt in de pogingen om de kloof te overbruggen die er tus sen de regeringen van beide landen be staat inzake de methoden, die gebruikt moeten worden om de defensie te waar borgen, zo meent ment in diplomatieke kringen in Londen. West-Duitsland blyft de nadruk leg gen op het „schild", gevormd door strijdkrachten van het conventionele type, terwijl Groot-Brittannië de man kracht wil besnoeien en meer relief wil geven aan „het zwaard", dat gevormd wordt door de kernwapens en andere moderne wapens. Weer overleg in V.S. over ontwapening Eenheid over vier punten In Washington zyn gisteren wederom besprekingen op hoog nieveau gevoerd over de houding, die de Verenigde Sta ten moeten aannemen op de ontwape ningsbesprekingen in Londen. Aan deze besprekingen namen o.m. deel president Eisenhower, minister Dul les, Harold Stassen (Eisenhowers advi seur voor ontwapeningskwesties), de voorzitter van de Amerikaanse Commis sie voor atoomenergie, Lewis Strauss, de minister van Defensie, Charles Wil son, en de voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford. Ondanks het verschil van mening, dat naar voren zou zijn gekomen over de mate waarin men de Sovjet-Unie moet vertrouwen inzake de ontwapenings kwestie. zou men het erover eens zjjn geworden dat de eerste stap om tot een ontwapeningsovereenkomst te komen, de volgende punten dient te bevatten: er moet een beperkte besnoeiing van de mankracht, de voornaamste conven tionele wapens en de uitgaven voor de bewapening komen: niet alleen de vyf grote mogendheden de Ver. Staten, Frankrijk. Groot-Brit tannië, Canada en de Sovjet-Unie maar ook alle andere landen, die in het bezit zijn of kunnen komen van een mi litaire macht, moet zich binden aan het uit de besprekingen resulterende ver drag. Dit verdrag moet -en bepaling be vatten, waardoor mogendheden die niet in het bezit zijn van atoomwapens zich verbinden om deze niet aan te schaf fen; de wapens, die door de geringe be snoeiing van de bewapening ter beschik king komen, moeten aan internatio nale inspectiedepots worden overgedra gen: er moet een overeenkomst komen in zake een zone, die door beide partijen vanuit de lucht geïnspecteerd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1