Deltaplan vergt zeker 20 jaar en miljarden guldens kost enige VERICHROME PAN met andere Nauiv verbonden waterstaatkundige werken 2? Amerika zou Moskou halverwege tegemoetkomen bij ontwapening Oostelijk Flevoland zal 1900 boerderijen gaan tellen Snelle continu-bouw is een vereiste SHERRY P0MAR meeuws 96ste jaargang Vrijdag 24 mei 1957 Derde blad no. 29144 Memorie van antwoord Minstens twintig jaar (waarschijnlijk zelfs een veel langere termijn) zal de verwezenlijking van het gehele Deltaplan in waterstaatkundig opzicht vergen, ondanks een eventuele noodzakelijk geachte snelle aanpak van deze grootse onderneming tot afdamming van de zeegaten en daarmede veiligstelling van zuidwestelijk Nederland. Nauw hier mee verbonden is de verwezenlijking van de Rijnkanalisatie, welke desnoods in verhoogd tempo voltooid dient te worden. Dit wordt door de ministers van Verkeer en Waterstaat, Financiën en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening medegedeeld in de Memorie van Ant woord inzake de in november 1955 ingediende ontwerp-Deltawet naar aanleiding van het in mei 1956 uitgebrachte voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Tijdschema is een eerste eis De ministers stellen in hun memorie van antwoord, dat de deltawerken niet afzonderlijk kunnen worden gezien doch nauw verband houden met andere wa terstaatkundige projecten, zoals bijv. de Rijnkanalisatie en de verdere voltooiing van de Zuiderzeewerken. Bij hun beschouwing hebben de mi nisters niet de eventuele afsluiting van de Waddenzee in aanmerking genomen, aangezien dit project enerzijds hierop geen directe invloed uitoefent en ander zijds nog tezeer in de speculatieve sfeer ligt- Noodzakelijk voor een project als de deltawerken is het opstellgn van een tijdschema, zo blijkt uit de memorie van antwoord', doch dit schema en andere 'bepalende factoren zijn mede in hoge mate afhankelijk van in de toekomst optredende economische conjuncturen. In grote lijn stelt de regering zich ech ter voor, dat de stormvloedkering in de Hollandse IJssel in 1958 voltooid kan -worden, het drie-eilanden-plan in de loop van 1961, de afsluiting van het Ha ringvliet in 1968, de afsluiting van het Volkerak nadien in hetzelfde jaar en de overige werken in de tien jaar na dien. De voltooiing van de genoemde werken in 1968 zal echter zeer afhan kelijk zijn van de voltooiing van de Rijnkanalisatie aangezien de Rijnaf watering veilig gesteld moet worden. Gestreefd zal worden naar een zo hoog mogelijk tempo van de Rijnkana lisatie, waardoor deze genoemde wer ken van het Deltaproject inderdaad in de aangegeven jaren tot stand zul len kunnen komen. Zuiderzeewerken ln velerlei in de memorie van toe lichting nader omschreven opzichten houdt de uitvoering van de Zuider zeewerken hiermede verband. Onder meer wordt door de ministers opge merkt dat men de bedijking van de Markerwaard in 1968 voltooid denkt te hebben, en de bedijking van de laatste IJsselmeerpolders, Westelijk Flevoland, in 1977. Het verband tussen Zuiderzeewerken en Deltaplan ligt onder meer in de be schikking over technisdh materiaal en arbeidskrachten. Het is begrijpelijk, dat men het technisch apparaat en het arbeidsarsenaal niet op grond van het samenvallen van belangrijke werken tot een overspannen omvang kan uitbou wen zonder daarvan later ernstige re percussies te ondervinden. Hoe lang blijven Syrische troepen nog in Jordanië? Het zint de Syriërs weinig, dat Jor danië de terugtrekking van de Syrische troepen van zijn grondgebied gevraagd heeft. Die troepen zijn daar sinds de Israëlisch-Brits-Franse aanval maat regelen tegen Egypte, maar Jordanië, dat zich sindsdien uit de knellende om arming van Syrië en Egypte heeft los gemaakt, zou nu wel graag zien. dat die Syrische soldaten verdwijnen. In deze geest heeft de regering in Amman een verzoek tot die in Damascus gericht, waarbij als motief werd opgegeven, dat de oorspronkelijke reden vrees voor een Israëlische aanval niet meer be staat. In Damascus is dit verzoek echter niet in goede aarde gevallen. Syrië zou geantwoord hebben, dat de Syrische troepen op Jordaans grondgebied zijn uit hoofde van 't inter-Arabisch akkoord over een gemeenschappelijk opperbevel, waarbij de Egyptische opperbevelhebber als chef van de legers van Egypte, Sy rië en Jordanië werd aangewezen. De Jordaanse regering zou hier weer tegen over gesteld hebben, dat genoemd ak koord nog door geen van de betrokken landen (Egypte, Syrië en Jordanië) par lementair is goedgekeurd. Opmerkelijk is intussen, dat van Jor daanse zijde in het geheel niet gerept wordt van de Saoedi-Arabische troepen, die ook in het land aanwezig zijn. Bewoners van Atol Rongelap mogen weer terugkeren De 82 bewoners van de atol Rongelap in de Stille Oceaan, die in maart 1954 getroffen werden door radio-actieve as van Amerikaanse kemproeven op Eni- wetok, zullen binnen twee maanden naar hun eiland mogen terugkeren. De ra dio-activiteit op Rongelap is vrijwel ver dwenen. Alleen zullen de bewoners van het eiland voorlopig nog geen krabben mogen vangen en eten, omdat nog niet vaststaat dat deze geen sporen van ra dio-activiteit meer vertonen. De bewo ners van Rongelap zijn geheel genezen van de gevolgen der radio-actieve be smetting. Hun brandwonden zijn gene zen en hun haar is weer aangegroeid. Zij blijven evenwel nog onder toezicht van Amerikaanse dokters. 137 opstandelingen op Zuid-Celebes gedood? Volgens de legerwoordvoerder in Dja karta zijn tijdens militaire operaties in Zuid-Celebes. welke deze maand werden uitgevoerd, 137 opstandelingen van de Daroel Islam gedood. In de omgeving van Maros en Paloppo werd een aantal schuilplaatsen van ben den door vliegtuigen van de Indone sische luchtmacht vernietigd. Kosten Wat de kosten van de deltawerken betreft wordt in de memorie van ant woord gezegd, dat er geen reden is te vrezen, dat deze zullen oplopen tot een veelvoud van de huidige raming van twee en een half miljard gulden. Die kosten kunnen overigens bij een derge lijk object nooit bepalend zijn voor de beslissing van de Staten Generaal. Een principiële beslissing wordt thans ge vraagd, aangezien hiervoor niet anders dan hoofdlijnen en ramingen geboden kunnen worden. In de boezem van de regering wordt nog nader overwogen, of niet een cen traal orgaan of een centrale instantie in het leven kan worden geroepen, die de te verwachten geleidelijke veranderin gen in plannen, realisatie en kosten overziet en daarvan verantwoording ajflegt. De technische moeilijkheden worden in de memorie van antwoord niet on derschat doch hieruit wordt tevens de vaagheid van de thans van gelding zijnde plannen gerechtvaardigd. België Voorts wordt in de memorie van ant woord de nadruk gelegd op het contact met België dat ten aanzien van de con sequenties van het project niet onver schillig kan zijn. België heeft getoond volledig begrip te hebben voor de Ne derlandse plannen tot beveiliging van haar zuidwesthoek doch heeft aan dit begrip bezorgdheid gekoppeld over eigen materiële en economische veiligheid op uiteenlopend terrein. Uiteraard zal Ne derland de bezorgdheid en het van Bel gië uitgaande streven naar overleg niet met dovemansoren bejegenen. koffie hoort koffieklaar Extra voordelig Verkrijgbaar bij de melkhandel ^v. Belangrijke besluiten in Washington In Washington wordt verwacht, dat de Verenigde Staten volgende week op de ontwapeningsbesprekingen in Londen een voorstel zullen indienen tot een kleine beperking van het aantal wapens als eerste stap in de richting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Van welingelichte waarnemers in Washington werd vernomen, dat dit gisteren is besloten in het Witte Huis op de vergadering van president Eisenhower met de leden van de Nationale Veiligheidsraad. Dit plan voor een kleine beperking zou inhouden, dat wapens uit de nationale voorraden zullen worden overgedragen aan internationale inspectiedepots, die onder toezicht zouden moeten komen van een orgaan van de Verenigde Naties. Onder de wapens zouden vliegtuigen, onderzeeboten en andere schepen, tanks, geleide projectielen en artillerie vallen. Nieuwe bevelhebber voor her Argentijnse leger De Argentijnse minister voor het Le ger, luitenant-generaal Majo, zal in het vervolg ook optreden als opperbevelheb ber van het leger. Hij vervangt generaal Busetti, die volgens onbevestigde geruch ten onder arrest is geplaatst, evenals generaal Pachecho, voormalig militair attaché in Madrid, omdat hij zich maandag tegen de benoeming van ge neraal Majo tot minister van het Leger zou hebben verzet. Er zouden nog twee generaals gear resteerd zijn, die geprotesteerd hadden tegen de benoeming van Majo zonder dat overleg met hen was gepleegd. De benoeming van generaal Majo, die „neutraal" zou zijn, zou geen van de verschillende stromingen in het Argen tijnse leger bevredigen. Men houdt rekening met de mogelijk heid van gemeenschappelijk verzet van het leger en de luchtmacht tegen pre sident Aramburu. De president schijnt alleen nog maar op de volledige steun van de marine te kunnen rekenen. Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw reumatische pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt Opnieuw inval bij arts te Rotterdam HIJ WERKTE VOOR „DENTILIA". (Speciale berichtgeving) Niet alleen het Vacupan-instituut houdt zich bezig met het trekken van tanden en kiezen en het plaatsen van een kunstgebit in één dag! Het is de Rotterdamse recherche gebleken dat dit ook het instituut Dentilia aan de Hoogstraat te Rotterdam doet. Er wordt ook voor Dentilia druk reclame gemaakt, zodat de 75-jarige arts, naar wie de patiënten werden doorgezonden, wordt verdacht van overtreding van de wet op de tandheelkundige inrich tingen. In die wet staat immers dat een me dicus niet mag werken voor een tand heelkundige inrichting waarvoor re clame wordt gemaakt. De recherche heeft nu zowel bij Dentilia als bij de arts een inval gedaan. Bij de laatste, die in een pand aan de Lombardkade drie kamertjes heeft gehuurd, werden zes pa tiënten aangetroffen. Eén patiënt zat in de extractiestoel en van een tweede was juist de mond leeggetrokken. Vier per sonen wachtten op hun beurt in het wachtkamertje. De arts werd aangehou den en naar het hoofdbureau overge bracht; de patiënten werden als getuigen gehoord. Het instrumentarium is inbe- slag genomen en ter beschikking van de Justitie gesteld. Het was overigens een heel beperkt instrumentarium, een ex tractiestoel. een scherm en wat instru menten. De patiënten hadden het geld voor het kunstgebit voldaan bij Den tilia. Het narcosegeld hadden de pa tiënten aan de arts voldaan. KODAK (Speciale berichtgeving) FILM In alle gangbare rolfilmformaten. Koop vandaag nog een paar rolletjes - of beslist morgen Voor een werkelijk getrouwe weergave van elk onderwerp bij elk licht I Westduitse socialisten hebben herenigingsplan Ata over enkele jaren de polder Oostelijk Flevoland geheel in cultuur ral zijn "art" hSt meStoSS gebracht en de 1900 boerderijen betrokken zullen zyn, zullen naast deze ge- gedaan over een plan van de party voor bouwen 5000 woningen, ongeveer 60 scholen, een 40 kerken en plus minus 200 de hereniging van Duitsland, waarover I nnrtnloinov nilorthonor nrnnnenntr nn pon winkels en bedrijfspanden verrezen zijn, geconcentreerd in Zeihorst, partijleider Ollenhauer woensdag op een Hoophuizen, besloten bijeenkomst had gesproken. Brcmerberg, Abbert, Roggebot, Dronten, Biddinghuizen, Swifterband, Larsen, Zee- i Volgens dit plan zou hereniging hand I in hand moeten gaan met de instelling wolde, Burchtkamp en Lelystad, dorpen, die men op nog geen enkele in de handel van een Europees beveiligingssysteem. zijnde atlas of kaart zal kunnen vinden, daar zy nog slechts bestaan op de teke ningen van de planologische diensten. Stassen naar Londen met nieuwe instructies Volgens de waarnemers in Washing ton zijn de vyf mogendheden, die in Londen over ontwapening beraadslagen, van oordeel, dat aan een eerste, be perkte overeenkomst over ontwapening meer landen moeten deelnemen, wil de overeenkomst doelmatig zijn. In Washington is men over het alge meen van mening, dat president Eisen hower en de Nationale Veiligheidsraad besloten hebben een krachtige poging te doen om de Sovjet-Unie inzake het ont- wapeningsvraagstuk „halverwege" tege moet te komen. De speciale adviseur van Eisenhower voor ontwapening, Harold Stassen, zou deze week naar Londen terugkeren met nieuwe instructies, die moeten leiden tot een „eerste stap" om tot een ontwape ningsovereenkomst te komen. Het doen verrijzen van al deze gebou wen zal echter geen sinecure zijn. Met uitzondering van enige (toevallige) zand- terreinen 4 beslaande van de totale oppervlakte van de 54.200 hectare is de bodem sterk waterhoudend en bezit derhalve een te verwaarlozen draag kracht. De kleigrond beslaat dan ook 50 van de polder-oppervlakte en de zware zavel 39 De polder mag men dan ook gerust „zwaarder" noemen dan de Noord-Oostpolder. Zelfs de meest lichte gebouwen van enigszins grotere omvang zullen dus een fundering van heipalen moeten krijgen en bovendien vrijdragende vloeren daar de bodem in de loop der jaren nog sterk zal inklinken, hetgeen onaangename consequenties zal hebben voor waterlei dingen en rioleringen. Bovendien zal rond de gebouwen het talud geregeld opgehoogd moeten worden, wat de no dige extra kosten met zich mee brengt. Men raamt deze thans op zo'n f 10.000. per bedrijf. De klink zal overigens 50 tot 100 cm. gaan bedragen. Geen te verwaarlozen zakking van de grond dus. Hoopt men volgend jaar in Dronten Advertentie de meest gedronken sherry in -.W Leiden en omgeving Mk 45 1 bi/ 6 flessen 4.25 per fles, - WIJNEN Ha Breestraat III-Leiden Tel: K 1710 - 23232 Nog eert beeld uit de eerste dagen van het Koninklijk bezoek aan Zweden. Koningin Juliana in genoeglijk gesprek met haar gastheer. Koning Gustaaf Adolf van Zwe den. gelegen in het noordoosten van de polder de eerste arbeidersverblijven te kunnen optrekken, de eerste perma nente bebouwing zal uit z.g. ontginnings- schuren gaan bestaan, die als steunpunt zullen dienen voor de ontginningswer ken. Op iedere 300 ha. wil men, zoals de heer A. D. van Eek, hoofd van de bouw kundige afdeling van de directie van de Wieringermeer ons mededeelde tydens een persbezoek aan de nieuwe polder, zulk een schuur bouwen, en wel in de vorm van een boerdery-bedrijfsgebouw, zodat zij later normaal verpacht kunnen worden. Montage-systeem Bij de bouw der boerderyen wil men zo veel mogelyk gebruik maken van het montagesysteem. De indeling der bedrijfsgebouwen de grootsten zul len 23 by 29 meter gaan meten zal men echter aan de pachters overlaten, zodat zy een kale ruimte, met slechts een box voor een trekker of auto plus een ruimte voor twee paarden (of een trekker, te hunner beschikking kry gen. De aanzienlyke resterende ruimte kan dan naar eigen smaak en behoefte ingedeeld en ingericht worden. De ontwikkeling in de Wieringermeer en de Noordoostpolder heeft namelijk wel geleerd, dat de behoefte aan tas- ruimte kleiner wordt en een grotere be hoefte ontstaat aan werktuigen-ruimte, terwijl het paard meer en meer vervan gen wordt door de trekker. Verder gaat men er gestadig toe over aardappelen in speciale ruimten op te slaa,n en niet meer in te kuilen, terwyl het kunstmatig drogen van granen steeds meer terrein wint. De personenauto gaat tenslotte ook tot een gebruiksartikel behoren. Montagebouw is overigens noodzake lijk, daar slechts by deze methode in hoog tempo met deels ongeschoolde ar beiders gebouwd kan worden. Ook de pachterswoningen wil men in montage- bouw uitvoeren, waarbij men denkt aan een bungalow-type met onder de kap een grote ruimte, die ook al naar eigen smaak kan worden ingericht. Het bouwtempo zal bij een normale gang van zaken en zich aanpassend aan de voortgang der ontginningswerken moeten liggen op één boerderij per werkdag, 5 per week dus daar in de pol ders zaterdags niet wordt gewerkt. In tegenstelling met in de Noordoost polder wil men in Oostelyk Flevoland systematisch te werk gaan. dus tegely- kertijd volledige dorpen uit de grond stampen, inclusief kerken e.d. Continu bouwen is verder een nood zaak. reden waarom de toewijzing der fondsen gelijkmatig dient te geschieden, in welk verband men van de zijde van de dienst Wieringermeer verheugd is geen nadelige gevolgen te ondervinden van de bestedingsbeperking. De bedrijven zullen een grootte kry gen van 15 ha. (een halve kavel), te be werken door een boer met volwassen zoon (of knecht), 30 ha. of 45 ha., te be werken door 4 tot 5 man. In de Noordoostpolder heeft men reeds 8 proef-boerderyen neergezet. De pach ters en ook hun vrouwen waren er (boven verwachting) verheugd over, het geen wel aanduidt, dat iets goeds ge schapen werd. Daar Oostelyk Flevoland t.z.t. niet Er zou een Duitse Nationale Vergadering gekozen moeten worden bij vrije verkie zingen onder internationaal toezicht. Deze vergadering zou een tussentydse wet moeten uitvaardigen waarin de be voegdheden van een regering voor ge heel Duitsland worden omschreven en de fundamentele mensenrechten worden verzekerd in afwachting van een grond wet. De Grote Vier zouden als tussentydse maatregel de onschendbaarheid van het Europese gebied met inbegrip van Duits land moeten garanderen, alsmede het afzien van oorlogsdaden en het aan vaarden van de V.N.-procedure voor de regeling van geschillen. Syrië verzet zich tegen opruimen stinkend moeras De Syrische afgevaardigde Rafik Asja heeft de Veiligheidsraad gisteren ver zocht. Israël te veroordelen wegens schending van de bepalingen van de al gemene wapenstilstandsovereenkomst en in het byzonder die betreffende de ge demilitariseerde zone. De Veiligheids raad kwam gisteren bijeen om dë Syri sche klacht tegen Israël te behandelen. Aanleiding tot de klacht is de bouw van een bailybrug door de Israëliërs in de buurt van de gedemilitariseerde zone. De Israëlische afgevaardigde, Kidron, verklaarde. dat de omstreden brug al leen gebouwd is om de aanvoer van ma teriaal vr/)r de voltooiing van het Hoe- lehproject mogelijk te maken. Een stin kend moeras is reeds in bouwland ver anderd en er moeten alleen nog twee kanalen worden gegraven, waarna het Hoelehmeer zal leeglopen, zo zei hij. Kidron bracht in herinnering, dat de meerderheid van de Raad zich in 1951 voor de uitvoering van het Hoeleh-pro- jeet had uitgesproken, omdat dit pro ject het gehele gebied ten goede zou komen. Wat een oppmerking van kolonel Leary, de waarnemende stafchef van de V.N.-bestandscommissie, over mijnen velden bij de brug betreft, zei Kidron nog, dat hij instructie heeft gekregen de Raad mede te delen, dat „alle mijnen in dat gebied opgeruimd zijn en dat ko lonel Leary hiervan op de hoogte is ge bracht". Hierna werd de vergadering tot dins dag verdaagd om de leden gelegenheid te geven de kwestie aan de hand van de verklaringen van donderdag te be studeren. Autobus rolde van de weg EEN ZWAARGEWONDE Gistermiddag is op het kruispunt ZuidendijkPatersweg te Dordrecht een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een autobus van het Gemeentelijk Auto- busbedryf Dordrecht naderde dit kruispunt, terwijl van rechts een grote personenauto kwam. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de personen auto, bestuurd door een 35-jarige chauffeur uit Dubbeldam, tegen de rechter-achterzijde van de autobus ge reden. waardoor de 23-jarige chauf feur van de bus uit Dordrecht, de macht over het stuur verloor. Aan de rechterzijde van dit kruispunt bevindt zich een grasvlakte, welke onge veer 5 meter lager ligt dan het kruis punt. De autobus, waarin zich een 15- tal passagiers bevond, rolde om zyn lengte-as van het wegdek af en kwam in het weiland terecht, waar hij op zijn zijkant bleef liggen, zodat het noodluik kon worden geopend. Acht passagiers deels gewond, deels ook aan alle kinderen werk zal kunnen i Yier ambu" verschaffen od het boerenbedrijf, wer- unarH k k n ^\Z^n* ver" voerd. Zy konden, na behandeld te zyn, verschaffen op het boerenbedrijf, wer den industrieterreinen uitgestippeld. De kanalen, die naar Lelystad zullen gaan leiden, zullen voor schepen var 600 ton bevaarbaar zijn, terwyl de aanleg van een spoorlijn niet tot de onmogelijk heden behoort. Concrete havenplannen zyn er echter nog niet. naar huis terugkeren, behalve de ernstig gewonde mevrouw L. M. Berkhout-Van der Wulp uit 's Gravendeel, die in het Gemeenteziekenhuis moest worden opge nomen. De schade aan beide wagens was aanzienlijk. ONTSLAG DOOR BESTEDINGSBEPERKING De N.V. Betonmaatschappij „Diamant" te Hardenberg heeft ongeveer twintig man personeel moeten ontslaan in ver- bevolking te gaan vormen met alle j band met het feit. dat tengevolge van anderen, die zich aldaar zullen gaan de bestedingsbeperking de afzet is te- vestigen - van rond 50.000 vielen. JK In de tweede week van april 1959 betonnen staatstenen, waarvan de afzet hoopt men de oproepen voor aanmel- j^|st aan de wegenbouw de grootste beperkingen ding te kunnen plaatsenIzyn opgelegd. Thans is het wachten op 1960, wan neer de eerste pachters de polder zul len gaan bevolken om tenslotte een

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9