ilffiët li!!*;! Casino in Duits grensgebied lokt roulette-spelers naar Gildeïiaus LABORA-TORENJUM Nog gaat het gemoedelijk toe VRIJDAG 24 MEI 1957 (Speciale berichtgeving) Er is in Duitsland een nieuwe fuik opengezet om Nederlandse guldens te van gen. Het is de roulette, die elke middag begint te draaien in een gemoedelijke „Gaststatte" op de Gildehauserberg, op vier kilometer van de Nederlandse grens. De bewoners van het 3000 zielen tellende dorp, dat in vroeger tijden zandsteen leverde voor kerken en boerderijen in Twente en de Achterhoek, staan nog wat onwennig en sceptisch tegenover dit gedoe, dat een zekere wereldse allure geeft aan het dromende plaatsje. Sedert enkele maanden zoemen in de nachtelijke uren dure auto's over de smalle bochtige straatjes, die naar het zandstenen plateau leiden, waarop Gildehaus is gebouwd. Als het grauwe morgenlicht komt, klappen de portieren bij het Casino dicht en snellen de auto's weg. Ze rijden Duitsland in of nemen de richting naar de grens en vandaar verder, naar Twente, Amsterdam, Groningen, Maastricht en Utrecht. Het is gauw bekend waar geld te verdienen isen te verliezen Nu Baarle Hertog dicht zit Er komen in Gildehaus thans reeds evenveel Nederlanders als Duitsers Vooral nu Baarle Hertog dicht zit, gaat Gildehaus Hollanders trekken. De West-Duitse voetbaltoto zuigt reeds elke week tienduizenden guldens over de grens, de Lotto waarschijnlijk nog meer, ondanks de actie welke de justitie te Almelo sedert weken aan enkele door laatposten voert en die o.a. ten doel heeft de minister in te lichten omtrent de kanalen, waarlangs Nederlands geld naar Duitsland verdwijnt. Even is er na die actie de klad ingekomen, er is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een aantal Lotto-agenten die dikke pakketten con trole-formulieren bij zich hadden ■honderden personeelsleden van de Twentse fabrieken nemen immers deel aan de Lotto maar de formulieren gaan de grens over en terug, hoe dan ook. Twente blijft spelen en in 't oosten des lands, maar ook elders ^zitten zon dagsavonds tienduizenden om zeven uur te luisteren naar het Duitse radiosta- j tion, dat de zes cijfers meedeelt, welke I beslissend zijn voor de winst. Sedert kort is als derde fuik de j roulette erbij gekomen. Gildehaus is de meest ver naar de Nederlandse j grens geschoven post van de Ver- einigte Casino Gesellschaft, die zes speelbanken exploiteert in Duitsland. „Speelbank" is in dit geval een weids woord. Het is eigenlek niet in over eenstemming met het landelijke ka rakter van deze overigens modern in gerichte herberg, vanwaar men een wijd uitzicht heeft over het Duits- Nederlandse grensgebied. Een avontuur Herman Averes, de kastelein, tapt met zekere hand „dunkles" en „helles" bier en het dialect verschilt bijna niet van dat van Twente. Hij nodigt zijn gasten „kort bie 't schap" te gaan zit ten. In de samenstelling van zijn gas ten hebben zich de laatste maanden wijzigingen voltrokken. Weliswaar is Gildehaus nog lang geen Monaco, maar men ziet er vrouwen in avondtoilet en mannen in gesoigneerde donkere pak ken met grijze dassen. Echter naast de auto's in dure prijsklassen, staan er ook andere op het parkeerterreintje en sommige gasten komen op de fiets. Het is een zeer gemengd gezelschap dat in het Gildehauser Casino zijn geluk be proeft. En in het café met zijn schoon- geschuwde, solide 'houten tafeltjes zit ten de verloofden yan Gildehaus zwij gend met een glaasje voor zich, luiste ren naar grammofoonmuziek en kijken r.aar de vreemde eenden in de bijt, de lieden die het Casino binnengaan en weer vertrekken met of zonder winst. Dat Casino werkt machtig op de ver- ACTEUR DOMMELSHUIZEN GEWOND De 76-jarige acteur C. H. Dommels- huizen is gisteravond gewond, toen hij kort na zes uur op het Rokin in Am sterdam door een wielrijdster, die met haarf iets om een overstekende voet gangster zwaaide, werd aangereden. Met een "beenfractuur werd de toneelspeler in het Binnengasthuis opgenomen. beelding Men weet nog niet of Her mann Averes moet worden geprezen of gelaakt nu hij een stuk van zijn zaak heeft verhuurd aan de speelbank. Maar men vindt het toch een avontuur voor het dorp en als alléS goed gaat en Gil dehaus een nóg grotere trekpleister wordt, dan het nu reeds is, zullen er misschien voor het opbloeiende vreem- selingenverkeer nog een paar extra straatlantaarns worden geplaatst, want het is 's avonds erg duister. Om tien uur is alles in het dorp in diepe rust en men vindt niet gemakkelijk een late wande laar. de de weg kan wijzen naar de speelbank, die een beetje achteraf ligt van de grote verkeersweg Oldenzaal Bentheim. Beperkende bepalingen De Duitse overheid heeft beper kende bepalingen vastgesteld voor het I roulettespel. De minimum-inzet is I twee mark, de hoogste 300. Als het druk is speelt men aan drie tafels. Daaromheen zijn de zwijgende spelers gegroepeerd. De croupier zegt „Bitte, machen sie das Spiel", „Faites vos jeux" of .Gaat uw gang". En als het „Spiel gemacht" is. klinkt het. „Rien ne va plus", „nichts geht mehr" of „niets gaat meer". Op de gezichten staat geen emotie te lezen. Wie nu wint, verliest straks. En men speelt verder. De grootste bedragen, die tot nu toe in Gildehaus zijn vergokt, zijn 3500 en 3000 mark. „U ziet. we houden de zaak nogal in het gemoedelijke"' zegt een char mante journaliste uit Hamburg, die haar vak heeft verwisseld voor een job bij deze speelbank. Leersumse arts krijgt acht maanden m.a. (Speciale berichtgeving) De Utrechtse Rechtbank veroordeelde een 45-jarige Leersumse apotheekhou- dende arts, die zich schuldig heeft ge maakt aan overtreding van de opium wet in die zin. dat hij verdovende mid delen aanwendde voor eigen gebruik, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk met aftrek van voorarrest, onder toezichtstelling van de reclassering, me disch toezicht en eventueel opname in een gesticht voor een ontwenningskuur. De Utrechtse officier van Justitie, mr. W. H. Overbeek. had tegen deze ver dachte vijf maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist. SCHOOLJONGEN GEDOOD Vlak voordat hij het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam, waar hij vanochtend met zijn klasgeno- ten zijn moest, bereikte, is de 12-jarige I scholier G. E. J. Prins, Sterrenplein, j Amsterdam-Noord, door een militaire vrachtwagen gegrepen en als gevolg van deze aanrijding korte tijd; later over leden. Syrische troepen verlaten Jordanië De Syrische troepen zijn begonnen zich uit Jordanië terug te trekken, al dus wordt uit officiële bron te Damas cus vernomen. Deze troepen bevinden zich sedert de Brits-Frans-Israëlische actie tegen Egypte in Jordanië. OEGSTGEEST G. Blansjaar 25 jaar werkzaam bij Endegeest Op 1 juni a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer G. Blansjaar als 19-jarige jongeman in dienst trad als verpleger bij de Inrichtingen Endegeest. Thans is hij daar hoofdzakelijk werkzaam bij de arbeidstherapie. Daarnaast heeft hij een belangrijk aandeel in de sportbeoefening door de patiënten. De heer Blansjaar is een gemeenschapsmens met een sterk ontwikkeld sociaal gevoel. In 1945 werd hij aangewezen in de noodgemeenteraad en sedertdien heeft hij onafgebroken zit ting gehad in de gemeenteraad voor de CHU. Hij was jarenlang lid van de Raad van Commissarissen van de Woning bouwvereniging „Buitenlust". Sedert 1955 is hij bestuurslid dier vereniging. Verder is hij nog voorzitter van de vakgroep volksgezondheid (voor verplegend per soneel) afd. Oegstgeest van de Chr. Bond. Het is te verwachten dat de heer Blansjaar op zijn jubileumdag in zijn woning aan de Javastraat 16 vele han den zal mogen drukken. VOORSCHOTEN Bejaarden op stap De leden der bejaardensociëteit maakten met verscheidene dames, die het Sooswerk verzorgden, hun jaarlijkse uitstapje, waarvoor wekelijks door eik van hen een kleinigheid wordt ingelegd. Om 1 uur 's middags stonden de twee bussen gereed voor „Het Wapen van Voorschoten". De feeststemming kwam er al dadelijk in. Ieder kreeg namelijk, een fraaie corsage, een vriendelijke attentie van een bloemenhandel. Uitgeleide gedaan door burgemeester v. d. Hoeven (mevrouw v d. Hoeven maakte de tocht mee), ging het via Lei derdorp langs de Oude Rijn richting Utrecht, In de bekende uitspanning ,De Hommel" werd theegedronken. Een halfuur later ging het opgewekte gezelschap verder langs de Vecht tot Loenen, waarna het. naar Oud Loos- I drecht ging. Bij Restaurant Van Dijk in Oud Loosdrecht stond om halfzes de koffietafel klaar. Tegen halfzeven werd de terugreis aanvaard Vrolijk zingend ging het langs Uithoorn. Aalsmeer, Haagsche Schouw en Den Deyl op huis aan. Om ruim halfacht was het gezel schap op het uitgangspunt terug. BURGERLIJKE STAND Geboren: Inge. dr van P. J. vam Loo en Th. S. van der Èrat Braat; Gemma J. M., dr.' van P. Pleterse en A F G. Hoppen: Johannes C. M.. zn van J. W. L. Fieterse en Th. M. Th. Wi'lMger®; Hen'dnicus A.. zn van A. Singel'lng en I. van Egmonid. (geto. te Haarlem)- Oaroltae C.. dr v. C. Klenkx en T. H. Dlrksz. geb. te Lelden): Oaithari- na H.. dr van J. Vissen- en K. A. den Dek ker; Jozef M.. zn van G. H. Ol'theten en M. VV. C. Verheljden. Ge Beek. Overleden; G. G. C. J. WeQitOiorst, 70 Jaar echtgenoot van H. R/u'tgers; J. Verhagen. 45 Jaar, echtgen. van M. Köster; G. W. E. Hora Adlema, 91 Jaar, weduwe van G. Kmlphorst. STADSNIEUWS Muziek en film voor jeugdleiflers(sters) In de grote zaal van „Den Burcht" heerste gisteravond een feestelijke stemming. Vele jeugdleiders en jeugd leidsters hadden namelijk gevolg ge geven aan dc uitnodiging van de Centrale Commissie voor het Jeugd werk der Leidse Hervormde Gemeen te om eens gezellig bij elkaar te ko men en te genieten van film en mu ziek. De voorzitter van deze Centrale Com missie. ds. J. N. de Ruiter, sprak het openingswoord. Hij heette in het bij zonder welkom de vertegenwoordigers van de Leidse Jeugd Actie, van de Stichting Jeugdzorg en van de wijk- kerkeraden. Voorts dankte hij al dege nen. die als jeugdleiders(sters) aanwe zig waren voor al het werk. dat gedu rende het afgelopen winterseizoen is verricht. Werk. dat in het verborgene wordt gedaan en toch van zulk een grote betekenis is. Sprekende over de huidige stand van zaken deelde ds. de Ruiter mede, dat men het in de verschillende secties met de jeugdgroepen nog wel getroffen heeft. Hij wijdde achtereenvolgens enige aandacht aan het meisjeswerk, het jongenswerk, de jeugdkerk, de jeugd dienst en aan de Jonge Kerk. Ds. de Ruiter noemde het teleurstellend, dat er in ons land maar 12.000 jongeren bij de Jonge Kerk zijn aangesloten. Ook in Leiden zal het ledental opgevoerd moe ten worden. Tenslotte wees de voorzit ter er op. dat de jeugdleiders (sters) bij him werk steeds voor ogen moeten hou den. dat zij allen zonder enig onder scheid dezelfde moeder en dezelfde vader hebben, nl. de Kerk en de Vader van Jezus Christus. Na deze inleidende woorden presenteerde zich Jong K. en G. op een veel te klein podium met een gevarieerd muziekprogramma, dat door de aanwezigen zeker op juiste waarde zal zijn geschat. In hun kleur rijke uniformen maakten de jeugdige leden van dit tamboer- en pijperkorps een uitstekende indruk. Wat bliezen en trommelden zij er weer enthousiast op los! Na de pauze werd het ontroerende filmwerk „Kinderen voor de rechter" vertoond. Hoger onderwijs en wetenschap zoeken het gemeenlijk hoger op. De wetenschap pleegt in ivoren tox-ens te zetelen, waaruit haar dienaren al of niet van tijd tot tijd naar de begane grond afdalen. Met een kleine concessie aan het con- structiema'teriaal gaan de Leidse zoö logen deze beeldspraak concretiseren. Ivoor is te duur, zeker in deze tijd van bestedingsbeperking, om er werkelijk to rens van te bouwen. Beton bood betere mogelijkheden, en derhalve verrees in de afgelopen maanden dit opvallende nieuwe zoölogische laboratorium bij de in gang van de Sterrenwacht aan de Kaiser- straat. Architect Van Oerle zag kans op dit kleine' terreintje, waar vroeger enkele witte huisjes sluimerden in de schaduw van de omringende wetenschappelijke centra, een toren-laboratorium (of als U wilt een labora-toren-ium) te ont werpen, dat aan de forse ruimtelijke eisen van de zoölogen voldeed. Dit nieuwe laboratorium, dat de bestaande ruimte voor zoölogie ongeveer verdubbelt, is in vormgeving vooralsnog uniek in Leiden, doch waarschijnlijk zal de schaarste aan bouwgrond in de toekomst wel meer de wetenschap naar de wolken drijven. Thans is men bezig met het betonwerk van het hoogste deel van deze labo ratoriumuitbreiding, zodat men zich een indruk kan vormen van de revolutio naire veranderingen in het straatbeeld, die zich hier hebben voltrokken. Foto L.D7V. Vliet. WARMOND WEER EEN BOTSING Voor de tweede maal in korte tijd heeft de voorrangskruising Sweilandstraat— Lockhorstlaan een verkeersongeval ver oorzaakt. De toedracht van het ongeval was het zelfde als enkele weken geleden, n.l. het slechte uitzicht dat automobilisten daar hebben door de bouwmaterialen van de daar in aanbouw zijnde woningen. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet WASSENAAR De Samenwerking 50 jaar De Coöp. Landbouwvereniging „De Samenwerking" bestaat 50 jaar. In ver band met dit jubileum werd gistermid dag in Huize Den Deyl. waar vele bloem stukken prijkten, een zeer druk bezochte receptie gehouden. Wegens verhindering van de burgemeester kwam wethouder mr. dr. J. Hazenberg namens het ge meentebestuur gelukwensen. Voorts kwam feliciteren vertegenwoordigers van landbouwverenigingen, van coöperaties uit de omgeving en vele anderen. Mr. A. C. T. Hendrikse, directeur van het Centraal Bureau van de Nationale Coöperatieve In- en Verkoopvereniging voor Landbouw, herinnerde er in een toe spraak aan. dat de coöperatie niet altijd over rozen ging. Alle tegenslagen werden echter overwonnen en als men nu de plaats beschouwt, welke zij inneemt, dan is er reden tot voldoening en trots, want zij staat op financieel gezonde basis. De omzet is ruim 3500 ton en in een be perkt werkgebied is dit een cijfer dat er wezen mag. Dit is te danken aan de trouw van de leden en aan het bestuur, dat zijn werk en vrije tijd voor de leden geeft, zoals er in de landbouw in het algemeen altijd mensen worden gevon den, die bereid zijn het algemeen te die nen. Er is reden om daarvoor erken telijk te zijn, ook ten aanzien van de dagelijkse leiding, de directeur J. Bos. die met toewijding en inzet van zijn gehele persoon zijn werk doet. Na nog te hebben gewezen op de prettige ver houding tussen de coöperatie en het centraal bureau bood hij een schilder stuk aan. De heer P. Beekenkamp. voorzitter van de ring Rotterdam van het centraal bureau, voegde waarderende woorden toe aan de rede van de heer Hendrikse en voorts werd door de heer C. L. L. Bos. inspecteur van het centraal bureau, na mens een aantal verenigingen in de om geving een bureaustoel aangeboden. De voorzitter, de heer Jac. Nell, dankte de sprekers voor hun waarderende woor den en voor de cadeaus. Mannenkoor 35 jaar CONCERT IN DE DORPSKERK De Chr. Zangvereniging Wassenaars Mannenkoor vierde gisteravond het 35- jarig bestaan met een jubileumconcert in de Dorpskerk, waaraan medewerking werd verleend door Caroline van Dorp van Heyningen. sopraan. P. van Zoen, piano en Job de Vries, orgel. Dr. H. J. Honders heette als ere-voor- zitter de aanwezigen welkom en dankte hen voor de betoning van hun medele ven met het koor. Omgekeerd dankte hij het koor voor de wijze, waarop het het 35-jarig jubileum wilde gedenken. Hij wees er vervolgens op. dat het koor een goede naam heeft in de gemeen schap. Spreker heette de heer v. d. Water, voorheen dirigent van het koor. waarvoor hij veel heeft gedaan, welkom, waarna hij besloot met het uitspreken van zijn vertrouwen, dat het een goede avond zou zijn. Met de vertolking van liederen van Palestrina, Schubert. Bach e.a. hand haafde het koor zijn reputatie alleszins, op uitstekende wijze begeleid door P. van Zoen op de vleugel. Caroline v. Dorp v. Heyningen zong met haar mooie heldere stem liederen van Bach en Handel, met orgelbegeleiding van Job de Vries, de tegenwoordige dirigent van het koor, die zich op het instrument, bekwaam toonde. De aanwezigen luisterden in volkomen stilte toe. Dr. Honders sloot met dank aan het koor voor het geven van een concert in deze stijl. Hij wenste het een goede ont wikkeling toe in het koorleven en een blijvende geest van onderlinge vriend schap. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elsa L., dr van J. Rakers en H. P. L. Koenen; Leonardus A. G. M., zn van L C. van der Velde en c. J. M.' Kraan; Maria P. J„ dr van Q. J. P. van Hem er t en C. A. M. Knljnenburg; Miranda H., dr van L. M. Conljn en M T. F. Kuling; Adriana J., dr can J. Bergman en G. IJzer man; Pieternella I., dr van G. Kreeft en J. van Egmond; Jorrlt N. P zn van E M. N. Oosterbaan en J. M. T. H. van der Mast Wllhelmina M., dr. van L. van Hoek en M. Hensbroek; Jan H., zn van H. van Ringen en M. van de Lint; Miohlel, zn van D. A. Heljungs en B. Hageman. Ondertrouwd: C. H. M. Meljknecht en A. M. T. van den Berg; J. Westhoek en H. Blankespoor; T. Post en G. Woudsma; J. Meyer en A. M Remmerswaal. Getrouwd: J. M. Hoogeveen en A. Doorn; W. H. M. Beyersbergen en A. Groen; G. C. J. Gesinik en K. M. van der Hout; G. W. Hendriks en C. S. Stljnman; O. Hilgeman en J. J. Massellnk. Overleden: W. Lamans. 71 Jaar; J. A. MuMemelster. 78 Jaar; J. Drlelsma, 72 Jaar; Fr. M. Tusschenbroek .88 Jaar; M. Fer- wingen, 76 Jaar ;C. Ypma, 71 Jaar; P. G. J. M. Hommels. 3 mnd. Bonn wijst nota van Moskou van de hand .Wijziging houding in Londen" West-Duitsland heeft de Sovjet-Unie in de nota, welke gisteren is overhan digd, meegedeeld dat het in de macht van de Sovjet-Unie ligt om een alge mene bewapeningswedloop op het ge bied van kernwapen' te voorkomen door haar houding bij de ontwapeningsbe sprekingen te wüzigen. De Westduitse regering is van mening dat iedere regering met gevoel voor verantwoordelijkheid, ingeval de ontwa peningsbesprekingen mislukken of ein deloos worden gerekt, er ernstig over moet gaan denken, zijn strijdkrachten met moderne wapens uit te rusten. De Bondsregering voegt hieraan toe, dat het het recht van iedere soevereine staat is, zijn veiligheid te verzekeren en zijn verplichtingen tegenover zijn bondgeno ten na te komen. Een bij voorbaat af zien van het stationeren van atoom wapens op Westduits gebied, voordat een algemene ontwapeningsovereen komst is bereikt, zou niet bijdragen tot de veiligheid van de Bondsrepubliek. De Bondsregering doet in haar nota, die een antwoord vormt op een Russi sche nota van 27 april, een beroep op de Sovjet-Unie in te stemmen met een doeltreffende controle op de ontwape ning. Dat de Westduitse politiek zou leiden tot een ongebreidelde bewape ningswedloop wordt ten stelligste ont kend. Vrijwillig heeft de Bondsrepubliek afgezien van de produktie van atoom-, biologische en chemische wapens, waar door zij een doeltreffende bijdrage le verde tot de atoomontwapening. In di. verband verklaart de Bonds regering, dat 'n dergelijke beschuldiging van de zijde van een der grootste atoom- mogendheden r verrassend is. Boven dien zo wordt gezegd, heeft de Sovjet- Unie, voor zover bekend, nog nooit haar bedoelingen ten aanzien van de toe komstige bewapening van haar strijd krachten bekendgemaakt. De Westduitse regering is dan ook niet bereid, in te gaan op de eis van Moskou om opening van zaken te geven betreffende haar bewapeningsplannen. Wel zegt zij, dat er geen schijn van bewijs is voor de Sovjetrussische-bewering. dat de Bonds republiek het centrum zou worden voor atoomwapens van de NAVO. VAK IA De 47-jarige bankdirecteur Augustus M. Punn in New York heeft stevige tanden. Bandieten grepen hem op straat (een stille straat) vast en bonden hem aan een boom. Nou, laten we zeggen een boompje, want anders gelooft U de rest van dit verhaal niet. Ze bonden hem dus aan een boompie, vroegen V-"" en kele bijzonderheden over ae bank en gingen er toen als de wind vandoor. Honderd tachtig minuten oftewel drie uur knauwde en knaagde 'rij op het stammetje. Toen had hij het zover doorgebeten, dat hij het doormidden kon breken. Nog sneller dan de ban dieten ging August er vandoor naar zijn bank. die daar nog onge schonden lag. In Engeland is de benzine nog steeds op de bon. Een landbouwer, die zijn rantsoen aanvroeg, schreef op het formulier, dat hij twee vervoersmid delen bezat: een Fordje en een Ros. Voor de auto kreeg hij 35 liter en voor Ros 40 liter benzine. En die landbouwer lacht nou lekker in z'n vuistje, want Ros is een doodgewoon paard. Oe auto vaart. c.q. rijdt, er wel bij. Over gebrek aan landbouw kundig oordeel gesproken, zei de graaf van Ferrers, die dit nieuwtje vertelde in het Britse Hogerhuis tijdens het landbouwdebat. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 mei. Veemarkt. Aange voerd 2 stieren, 82 melkkoeien .220 vette koelen. 78 vare koelen. 20 pinken. 81 vette kalveren. 217 nuchtere kalveren, 25 vette schapen .245 vette lammeren. 2578 zuig- lammeren en weidelammeren, 40 varkens (zeugen), 235 schrammen. 825 biggen. 11 gelten, totaal 4659. Notering: melkkoeien; f 10001100, vet te koeien schoon gewicht f 2.903.40, vare koeien f 700950; pinken 300500; vette kalveren levend gewicht f 1.802.50; nuch tere kalveren levend gew. 1 1.301.50; vet te schapen f 100125; vette lammeren f 110135; zulglammeren f 90105: weide- lammeren f 7090; dTachtige zeugen f 300 375- schrammen f70110; biggen f50 —57. Handel; melkkoeien lui. d<uoir. vette koeien kalm, vare koeien stil pinken stil, vette kalveren redelijk, nuchtere kalveren kalm, vette schapen en overhouders matig, zudg- en weidelammeren redelijk, zeugen, schrammen biggen terughoudend. LEIDEN, 24. mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 28 Goudse partijen en 2 Leidse. NoterL. Goudse extra kwaliteit tot f 2.55. Goudse le soort f 2.412.48; Goudse 2e soort f2.35—2.40 en Leidse le soort f2.562.58. Handel slecht. BARNEVELD. 23 mei. Weekaanvoer circa 925.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: eieren van 3843 gram f 7.207.84; 43- 47 gram f 8.159.1147—57 gram f9.46— 12.01, 57—60 gram f2.29—13.21; 60—63 gr. f 12.27—12.66; 63—67 gram f 12.71—13.21; alles per 1O0 stuks. RLJNSBURG, 23 mei. Bloemenveiling Fiora. Tulpen: Kleurenpracht 5880; Cla ra Butt 4565; Wilnot 60—90; Golden Harvest 5070. Oranje Favoriet 5865; Dillenburg 4560; Baron 4050; Lathyrus rood 5060; Ma 5063; wit 5060; zalm 5062; Viooltjes 2025; Damast 2632: Ixla 7090; Anemonen 1015; Lupinen 52 75; alles per bos; Korenbloemen 115 240; Dhorondoum 295430; Ranonkel 326- 500; Glioriosa 3'10595; Throlyeum 240 350- Bruidsanjers Red Kling 2-20490; Ro binson 250510; Mimul 170250; Margrie ten wit 1O024Ó; alles per 100; Gladiolen Pierson 20—22; Papaver 1015; Aluin 5 10; Eremurus 4565; Regale 10IQ; Am. Anjers 1521 per stuk. Koningin en Prins weer thuis Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanochtend om 11.10 uur van het Stockholmse vliegveld Bromma opgeste gen om naar Nederland terug te vlie gen. Het vertrek vond onofficieel plaats. Het vliegtuig werd door Prins Bern hard bestuurd. De start vond plaats in heerlijk zonnig weer. Om 15.07 uur is de Dakota vlot op het vliegveld Soesterberg geland. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten vast AMSTERDAM, 24 mei De beurs had vandaag een vrij kleur loos verloop. New York brokkelde iets af zodat voor koersverbeteringen aan het Damrak weinig ruimte overbleef. Merendeels lagen internationale fond sen dan ook tegen de vorige koersen aan, uitgezonderd Unilever, die op be langstelling uit Londen 3 punten ver beterden en daarmee de week in vaste stemming afsloten. Veel animo tot zakendoen was er overigens niet, zelfs niet in Kon. Olie, die op f. 200 gelimi teerd lagen, zodat voorshands van over schrijding van deze mijlpaal geen spra ke was. Aku bleef zich bewegen op het laagste niveau van deze week: 187 en het zelfde kon bijna gezegd worden van Philips, die weinig belangstelling trok na een spectaculaire week waarin on danks gunstige kwartaalcijfers zich een koersdaling voltrok. KLM heeft zich geheel aangepast aan Wallstreet en is deze week bijna 10 gulden gezakt. I Meer aandacht trok de scheepvaart- |hoek waar men goede verwachtingen heeft van het dividendvoorstel der K.P.M., dat maandag a.s. bekend wordt. I Schepen waren dientengevolge vaster j gestemd, vooral ook Scheepvaart Unie. Onder de Cultures viel Senembah op i door enig aanbod en onzekerheid na bekendmaking van de beperking der j tabakscultuur. Verenigde Deli bleef j hierdoor onbewogen en handhaafde zich. i Billiton was wederom een paar punten hoger op het gunstige verslag. Van de binnenlandse industrie waren Neder - j landsche Ford afgezakt tot 280 wegens het teleurstellende verslag. De bedrijfs- i winst over 1956 is gehalveerd. Draka ex 15 procent dividend bleef onveranderd op 435. Staatsfondsen prijshoudend. De markt sloot stil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 mei Londen 10.65 10.65%; New York 3.82H—3 82fJ; Mon treal 4.0078—4.01 Vb Parijs 1.0810—1 0820; Brussel 7.56%7.57%; Frankfurt 90.76% 90.81C; Zürich 87.03—87.08; Ziirich vt. fr.) 89.32',a89.37%Stockholm 73.68—73 73; Kopenhagen 54.77%-54.82% Oslo 53 27%—53.32%; Milaan 60.79% 60.84%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 24 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '51 3% 90% 90%. Ned. '53 (3%) 89iV 89% Ned. '56 3% 89iV 89ft Ned. '48 3'.4 84% 84% Ned. '54 3% 84% 84ft Ned. '55 I 3% 84% 843a Ned. "55 II 3% 86;., 86% Ned. '47 3% (3) 86 M 86% Ned '37 3 84% 84 ft Dollarlng '47 3 95% 95B Investeringscert. 3.. 90% 90% Ned. 62-64 3 90 90% Cert. NWS 58 B 58%B Indië '37 A 3 87% 86% Grootboek '46 3 84% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 42 Nat. Handelsbank 105% 105 Ned. Handelmij. 160 162 Amst. Rubber 80% Deli Mij .en (Ver.) 94ft 94% H.V.A108 108 Java Cult54 53 Senembah69% 67L Vorstenlanden 26 26 AX.U187% 187% Berkel's Patent (v.) 193 192 Calvé Delft cert. 338 336 Kon. Pap. v. Gelder 188 188 Hoogovens cert295 295 Möller en Co. N3. 348 350 Ned. Kabelfabr291 289L Philips 287 286 Philips pref148% 148 Unilever430 428% Wilton Feyenoord 254% Biliton 2de r241 244 Dordtse Olie gew. 986% 983 Kon. Olie (f.20.—) 200 199 idem (50 A f.20.—199.50 198.40 Holl. Amer. lijn 174 174 Java China Paket 182% 182% Kon. N. Stoomboot 150% 151% K.PM163% 166 Ned. Stoomv. Mij. 195% 195% v. Ommeren cert. 270 268 Kon. Rott. Lloyd 170 171% Ned. Scheepv. Unle 179 180% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91 91 Den Haag 1937 1 3.. 95% Lelden 1947 92% R'dam '37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 9911 99% Premieleningen A'dam '33 98 96B A'dam '51 2% 90 90B A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 100% 100'A Eindhoven '54 2% 82 Us Enschede '54 2%85 85 Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem II 2% 96 96% R'dam '52 I 2% 93% idem II 2% 92% 92>A Utrecht '52 2% 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205 205 H.B.U. cert207 206 Rott. Bank 175 175 Twentsche Bank 184% 183% Industrie Ondernemingen Albert Heyn272 270L Borneo Sum. H. Mij. 71 70% Ned. G. en Sp. fabr. 180 178 Kon. Ned. Grofsm. 105% 102 Internatio 90% 91 Rott. Droogdok Mij. 603 599 Tieleman en Dros 11% 12% Ned. Mi). Walv.vrt. 64 64% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35 ft 35% Intern. Nickel 113% 112% Anaconda 66% 66 fi Bethlehem Steel189 188% Cities Service 72% General Motors 42% 42% Kennecott115 115 Republic Steel 55% 55 Shell Oil 91 90% Union Pacific 31% 30) i Un. States Steel 66ft 66% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 23/5 Edelmet. Kon. AA 63 Pref. w.a. idem 72 72 Electrolas B 370 371 Holl. Constructie 406 lng. bur. v. Bouwnijv 177% Int. Kunststof f. Ind 43% 43 Leldsche Wolspinn 274% 273 Sikkens Lakfabr "53 421 421 Ver. Touwfabrieken 176 177 GB Wernlnk's Betonm. 85% 85% Van Wijk Textiel 89GB 89"-GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7