Trans Europ Express: snelrijdende luxueuze, moderne saloiirijfitigen SCH 171 voerde vannacht de eerste Hollandse Nieuwe in IJmuiden aan WEERBERICHT Beige-rode treinstellen naar zeventig Europese centra Menclès-France legt de leiding van de Radicale partij neer Publiek op de Tegelijesmarkt toonde' duidelijk zijn misnoegen Luisterrijk gala-diner besloot Koninklijk bezoek aan Stockholm 96ste jaargang VRIJDAG 24 MEI 1957 No. 29144 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041. Redactie: 21507 Droom van ir. den Hollander in vervulling Een wens: „Kanaaltunnel moet er komen" (Van onze Haagse redactie) Een modern ingerichte, geruisloze, vriendelijk deinende en zéér snelle trein heeft gisterochtend in West-Nederland een rit voor geno digden gemaakt. Het was een van de Trans Europ Expresstreinen, die met hun beige en rode uiterlijk opvallende en sierlijke verschijningen op de baanvakken van West- en Midden-Europa zullen worden. In die speciale trein bevond zich ook dr. ir. F. Q. den Hollander, van wie deze Trans Europ Express een geestes- en een troetelkind is. Drie en een half jaar heeft de president-directeur van onze N.S. geijverd voor de totstandkoming van een Europese dienstregeling, onderhouden door snelle le klas-treinen van eenzelfde type en vaste samenstelling. Op 2 juni wordt zijn droom dagelijkse werkelijkheid. Zeventig Europse steden zullen dan worden verbonden door de TEE- treinen. Van Amsterdam rijden zij naar Zürich, Frankfort en Parijs. Gemiddelde snelheid: 120 km. per uur. een rijtuig waarin zich een negental „ge sloten compartimenten" (elk voor zes personen) bevindt, met daarnaast een zijgang. De volledig elektrische keuken, hoewel betrekkelijk klein van afmetingen, is in staat door zijn doelmatige indeling en uitrusting volledige maaltijden af te le veren. die door drie kellners in de res- Aan tussenstations geen oponthoud Snel en comfortabel is dit vervoer per T.E.E. De treinen, ofschoon in alle lan den nog niet uniform, zijn allen diesel- elektrisch en tussen begin- en eindpunt worden er geen rijtuigen afgehaald of aan toegevoegd. Dit betekent onafhan kelijkheid van de verschillen in de na tionale elektrische voedingssystemen, vermijding van oponthoud als gevolg van verwisseling van locomotieven en rangeren. En terwijl deze TEE-treinen een rechtstreekse verbinding tussen 70 handels- en industrie-centra in West en Midden-Europa gaan vormen, zet dr. ir. F. Q. den Holander zich aan de ver wezenlijking van nóg een droom: in de toekomst de TEE-treinen een standaard type te geven, dat geheel elektrisch is en zodanig met transformators is uitge rust, dat het zonder vertragingen onder de vier verschillende in Europa gebruik te elektrische spanningen zal kunnen rijden. Intussen brengt de „ongedwongen integratie van de spoorwegen van zeven Europese landen" (het woord is van de heer Den Hollander) ons volgende maand de luxueuze TEE's, waarvoor Nederland en Zwitserland tezamen vijf treinstellen bouwden. Samenstelling De TEE-treinen bestaan uit vier rij tuigen, n.l. een motor- en bagagerijtuig, een compartimentfijtuig, een restaura tie- en een salonrijtuig, waarin zich ook de ruimten voor de hoofdconducteur en voor de douane bevinden. Het aantal zit plaatsen, uitsluitend le klasse, is 114, de restauratieafdeling biedt 32 passagiers zitruimte. De totale lengte van het trein stel is 97 meter, de maximum snelheid bedraagt 140 kilometer, het gezamenlijk vermogen van de dieselmotoren is 2300 pk. Wie een TEE-trein binnenstapt dooi de dubbele deuren heeft de indruk een kostbare salon te betreden. En dat is misschien wel de beste typering die men van deze nieuwe trein kan geven: een rijdende salon, niet in het minst door de wijde doorlopen tussen de personen rijtuigen. Op de vloeren der. comparti menten liggen tapijten in zachte pastel tinten, de in stemmig blauw of geel uit gevoerde fauteuils zijn met een eenvou dige beweging te verstellen om de pas sagier een maximum aan gerief te bie den. In de restauratiewagen staan losse stoelen, zodat men. anders dan veelal in de restauraties oude stijl, zonder moeite achter een tafeltje kan plaats nemen. Opvallend novum in de TEE-treinen zjjn de jaloezieën van aluminium en de met het oog op een goede airconditio ning dubbele ruiten, die gedruis groten deels buitensluiten. Voorts de rustige, veelal indirecte verlichting met TL-bui- zen. In elke TEE-trein zijn de rijtuigen verschillend ingedeeld om zoveel moge lijk aan de uiteenlopende wénsen dei- reizigers tegemoet te komen. Daarom wisselen rijtuigen met middenpas af met tauratie en de salon worden geserveerd. In dit domein van de chef-kok bevinden zich een diepvrieskoelkast, een borden- warmer, een elektrisch fornuis met oven, een grillade en een frituurinrichting, als mede verschillende koelkasten voor dranken. De toiletten in de TEE-treinen zyn voorzien van wastafels met koud en warm water, driedelige spiegels en aan sluitingen (220 v) voor elektrische scheerapparaten. Langste verbinding 11 uur De treinen van de TEE rijden uitslui tend overdag. De langste rijtyd bedraagt elf uur. De afstand Amsterdam Parijs neemt vijf uur en 36 minuten in beslag. Van Den Haag kan men in 9 uur en 31 minuten naar Zürich komen. De afstand Utrecht -Frankfort vergt 5 uur en 27 minuten. Behalve de totstandkoming van een net van TEE-treinen en de standaardisering van de op dit net gébruikte treinstellen, is er nog een zaak, die de brandende belangstelling van dr. ir. Den Hol lander, president-directeur van de N.S., heeft. Dat is de kanaaltunnel, die West-Europa met Engeland moet verbinden. „Die tunnel is voor Euro pa van groot belang, hij moét er ko men", aldus de heer Den Hollander. „Eigenlijk zou iedere man en iedere vrouw in ons werelddeel een gulden voor dit plan moeten bijdragen". <8(1 Slot op pag. 2 Oplossing regeringscrisis nauwelijks in zicht) wordt er niet door bevorderd Mogelijk wordt PMF door jongeren teruggeroepen Terwijl Koningin Juliana met het I zijn handtekening op de marmeren j aan het Koninklijk bezoek zal potlood in de hand toeziet, zet piaat. welke in de Scania Vabis- J vormen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden fabrieken een blijvende herinnering (Van onze correspondent te Parijs) Pierre Mendès-France heeft gisteren het hoofdbestuur van de radicale partij, waarover hij sedert ruim een jaar met de titel van „eerste vice-president" prak tisch de leiding voerde, medegedeeld dat hij zijn post wenst te verlaten. De crisis in de radicale partij, die eigenlijk al heerste sedert PMF als minister-presi dent door zijn eigen partijgenoot René Mayer ten val werd gebracht, en waar door al twee scheuringen en ettelijke royementen werden veroorzaakt, heeft nu een nieuw en acuut karakter aange nomen. Een derde scheuring, waarbij dit keer de linkse vleugel, onder leiding van Mendès-France, de partij verlaten zou. lijkt wel onvermijdelijk. Het minste, wat men op dit moment zegggen kan, is wel dat deze nieuwe malaise bij de radica len de oplossing van de regeringscrisis, die nog nauwelijks in zicht lijkt, zeker niet zal kunnen bevorderen! Het nieuwe conflict tussen PMF en het partijbestuur vond zijn ooi-zaak in de houding van vier radicale afgevaardig den, die by het laatste vertrouwens votum ondanks de instructies van de hoogste instanties vóór premier Mollet hadden gestemd. Mendès-France had de vier gedeputeerden gisteren op het matje geroepen, maar er waren er slechts twee verschenen. Tegen die beide Kamer leden eiste PMF, die daarbij aan de jongste besluiten van het partijcongres herinnerde, dat de stem-discipline had ingesteld, blijvende uitschakeling uit de radicale gelederen. Maar toen het op stemmen aankwam, bleek dat een meer derheid (waarin zich ook enkele minis ters bevonden) van 17 tegen 15 zich tegen Mendès-France had uitgesproken. Slot op pag. 2 zon ins Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk wat regen maar ook flinke opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige oostelijke wind. Iets hogere middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MEI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.43 uur. Maan op: 2.30 uur; onder: 16.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.30 uur. Laagwater te 7.50 en 20.33 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Met 50 kantjes gezouten haring en 45 manden makreel onder de luiken meerde vannacht om twee minuten voor twaalf de treillogger Corn. Vrolijk SGH 171 in de Vissershaven van IJmuiden. De eerste Hollandse Nieuwe was aan de wal! De 48-jarige schipper Cor Kor ving lachte wat vermoeid. Zestig uur was hij buitengaats geweest en was volgens zijn zeggen maar één uurtje te kooi geweest. Maar wat hem tijdens de thuisreis al uit radio-gesprekken met andere schippers was gebleken, heeft hij onmiskenbaar ook gevoeld, toen zijn schip met alle deklichten aan de Vissershaven binnenliep. Op de Tegeltjesmarkt stond wel het gebruikelijke aantal belangstellenden. Maar zij zwegen. Een onmiskenaar teken van afkeuring. En behalve de reder had niemand haast om aan boord te komen. Nee, èn op zee, èn aan de wal is men het met deze gang van zaken niet eens. Dit is geen sportieve haring-race meer. Dit is alleen het recht van de sterkste. Een twijfel achtig „recht". Donderdagmorgen stond het al vast, dat er dit jaar van een haringrace geen sprake zou zijn. De Corn. Vrolijk SCH 171 was het enige schip, dat thuisstoom- de. De vleetvissers hadden de eerste nacht geen succes gehad. Vannacht zou blijken, dat schipper Cor Korving zijn geluk vond in het laatste trekje. Hog één klein trekje Terwijl de drijfnetloggers nog stomen de waren naar de haringgronden, was de Corn. Vrolijk woensdagmiddag om 12 uur met de visserij begonnen, iels ten zuiden van Devilshole, op een afstand van 276 mijl van IJmuiden. Maar toen hij 's avonds om half negen drie trek ken had gedaan, lag daar zielig en een zaam op het middelste luik één haring. Wel was er wat makreel gevangen, maar daar was het deze reis niet om begon nen. De schipper besloot nog één klein trekje te wagen. Het vorig jaar had hij nagenoeg op dezelfde plek gevist en je kon niet weten. Hy had geluk. Om kwart over negen werd voor de laatste keer gehaald. Ruim vijftig kantjes leverde het op. Ruim voldoen de om zonder ruggespraak met de an dere schippers naar huis te gaan. „De gebeten hond Aan dek lag de haring. Tot de volgende morgen zes uur zijn de opvarenden in de weer geweest met kaken, zouten en kui pen, 16 kantjes grote, 34 kantjes kleine haring. Na aankomst in IJmuiden zijn de tonnen op een met vlaggetjes ver sierde vrachtauto overgeladen voor transport naar Scheveningen, waarvan morgen om 6 uur de afslag begon. Per kantje betaalde men f 805 tot f1000. Nog twee freilloggers Vlak bij de SCH 171 hebben ook de treilloggers Onderneming III SCH 117 en Burg. Heusdens VL 27 gevist. Maar zij hadden woensdag geen succes. Don derdag ging het beter en laat in de avond meldden beide schepen aan de wal, dat ook zij aan de thuisstoom waren begonnen. Morgen zal er dus weer aan voer zijn van treilmaatjes. Hoewel er gesprekken met de wal zijn geweest, ver klaarden de heren Vrolijk onmogelijk te kunnen zeggen, hoe groot de vangsten van beide schepen zijn. Ook schipper Korving zei van niets te weten. Een der gelijk antwoord is bij deze rederij ove rigens geen zeldzaamheid. Geen loggers De verwachting is. dat er deze week geen aanvoer zal plaats vinden van drijfnetharing. De schepen zijn verder naar het noorden getrokken en ook al zou er vannacht voldoende gevangen zün, dan nog is het de vraag of er jagers zullen gaan stomen. Die kun nen dan pas zaterdagmiddag binnen lopen en moeten dan toch wachten op de veiling van maandagmorgen. Men neemt dan ook aan, dat de jagers tot zaterdag zullen wachten, omdat ze dan toch nog op tijd binnen kunnen zijn. Wat doet schipper Korving Eén vraag houdt de vissers nog bezig. Wat gaat schipper Cor Korving de vol gende reis doen? Het vorig jaar was hij ook het eerste met gezouten haring bin nen. Het was tevens zijn enige reis ter zoute visserij. Zal het dit jaar weer zo lopen? In ieder geval hoort men alge meen, dat het hoog tijd wordt om voor de hai'ing-race stringenter spelregels vast te stellen. Deze traditie is te mooi en de propaganda die er van een gran dioze intocht van de eerste haring uit gaat te belangrijk om hieraan het ele ment van een sportieve strijd te ont nemen. Woensdagavond om 10 uur zün we gaan stomen, vertelt schipper Korving. Pas in de nacht liet hij de wal weten, hoe de vlag er voor stond. En donderdag had hij op de onderlinge golf een paar ge sprekken met collega's. „De tijden veranderen, meneer. Je moet met je tijd mee gaan. En nou ben ik de gebeten hond. Affijn, het graf van Rembrandt hebben ze ook niet kunnen terugvinden, niettan". Niet dat hij zich met Rembrandt op één lijn wil stellen: alleen maar bjj wüzc van spreken. I Wat er gebeurd is. is formeel allemaal juist. En daarom was de burgemeester stond een kleurrijk bloemstuk van or- van Velsen, mr. M. M. Kwint, bü de 1 chideeënplanten. Koning Gustaaf is een aankomst tegenwoordig, om evenals vo- I hartstochtelyk verzamelaar van orchi- Gisteravond is in het Grand Hotel aan de Strandweg in Stockholm het Nederlandse Staatsiebanket begonnen, dat een luisterrijke afslui ting van drie zonnige en feestelijke dagen in de Zweedse hoofdstad vormde. De Strandweg, anders een centrum van bruisend verkeer, was geheel afgezet, toen de honderd gasten, die voor het banket waren genodigd, aankwamen. Een grote mensenmassa was achter de afzetting samengestroomd om ondanks de koude wind het schouwspel gade te slaan. Voor de ingang van het hotel was een Nederlandse wacht van mariniers in gala-uniform opgesteld. Het banket vond plaats in de gouden zaal van het hotel, een hoge pronkzaal met vergulde zuilen, waartussen kostbare gobelins en waar boven een rijk geornamenteerd barok plafond. Waren bij alle vorige plechtigheden in de afgelopen dagen de bloemversieringen in rood, wit en blauw opgemaakt, thans stonden op de hoefijzervormige tafel grote bloemstukken van gele rozen en blauwe hortensia's, in de Zweedse nationale kleuren. Voor de zetel van de Zweedse Koning Prins Bernhard en Prins Bertil van Zweden met elkaar in gesprek nadat zij aan ae voet van het standbeeld van Linnaeus in Stock holm een krans hadden gelegd. rig jaar aan schipper Korving de zil veren plaquette van zijn gemeente als de „Prijs van IJmuiden" voor de eerste hier aangevoerde gezouten haring aan te bieden. Weinig enthousiasme Maar op het geheel lag toch een domper. Dat bleek al toen het schip aan de Tegeltjesmarkt meerde. An dere jaren verdrong iedereen iedereen om maar zo gauw mogelijk aan boord te kunnen springen en uit de mond van de schipper niet alleen te horen, waar hij de haring gevangen heeft, maar ook. dat ze bijzonder lek ker is. Nu sprong alleen de heer B. Vrolyk aan boord, even later gevolgd door zijn broer, de heer F. Vrolijk. En pas enige minuten later stapten meer mensen aan dek. Toen woensdagavond om 10 uur de thuisreis begon, was er voor de beman deeën en dit zeldzame bloemstuk was dan ook tevens bedoeld als een vorste- lyke gift aan de gastheer. Het bevatte juist die zeldzame soorten orchideeen, die tot dusver aan de verzameling van de Koning ontbraken. De tafel was gedekt met servies van Sèvres-porselein en gesierd door het grote Engelse plateau, aangevuld met het grote Franse plateau, alles evenals de spüzen voor deze gelegenheid uit Ne derland aangevoerd. Aan de hoofdtafel nam Koningin Juliana, gekleed in een avondkleed van lichtblauw lila chiffon, plaats tussen Koning Gustaaf en Prins Bertil. De Zweedse Koning droeg de uniform van generaal der luchtmacht. Rechts van de Koning zaten Koningin Louise in lichtblauw satyn met bloemen van zilverborduursel en Prins Bernhard in de uniform van admiraal. Voorts za ten aan de hoofdtafel de Prinsessen Sybilla, Margarethe en Desirée. ministe*-- hofdame mevrouw Van Wickevoort Crommelin en de Hertog van Söderland. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Unden, had zich laten ver ontschuldigen daar zyn kleinzoon bü een val van een rots om het leven was gekomen. Toen het strykje, bestaande uit leden van de Marinierskapel, de volksliederen had gespeeld, traden 24 in traditionele gala-uniformen gestoken lakeien aan om het menu op te dienen. Het weelderige festijn in de gouden zaal. waarbij geen tafelredevoeringen werden gehouden, duurde tot elf uur. Buiten het hotel blies intussen de ma riniersband van „De Zeven Provin ciën" met een taptoe, die bijzonder ceel belangstelling trok, het staatsie- >ezoek ten einde. De officiële plechtigheden ter gele genheid van het bezoek zyn gister avond geëindigd en het vertrek van de Koningin en de Prins heeft van ochtend op het vliegveld Bromma ->nder ceremonie plaatsgevonden. ning voorlopig nog geen sprake van rust ^resident Erlander, minister Lm S let on r"-*

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1