in het oranje doosje Vreemdelingenverkeer nam in 1956 weer met 8 procent toe NEDERLAND Druk bezochte receptie en veel waarderende woorden 96ste jaargang Vrijdag 24 mei 1957 Vierde blad no. 29144 De officials in het Leidse voetbalwereldje hebben het de laatste tijd druk. Al tuas het alleen maar met het bezoeken van de vele recepties in verband met de verschillende jubilea van de Leidse voetbalverenigingen. Zo stond gisteravond „De Kleine Burcht" toeer in het middelpunt van aller belangstellingHier namelijk recipieerde het bestuur van de derde klasser Roodenburg temidden van een schat aan bloemen. Het ivas er bovendien alles even gezellig en gezien de „vloedgolf" van woorden (zéér waarderende woorden zelfs!) welke over de vroede vaderen van deze dertigjarige vereniging werd uitgestort, is er slechts één conclusie mogelijk: Roodenburg staat in hoog aanzien en is een graaggeziene tegenstander! JEUGD VOOROP Vatten wij de vele woorden samen dan blijkt in de eerste plaats, dat de blauwzwarten door de jaren heen véél aandacht hebben besteed aan de jeugd. In de tweede plaats kwam naar voren, dat Roodenburg in de loop der jaren veel moeilijkheden had te overwinnen en dat juist mede door het feit dat ..ge put" kon worden uit de eigen kweek en gezien de innerlijke kracht welke de blauwzwarte bestuurders steeds wisten op te brengen. Roodenburg zich niet al leen wist te handhaven, maar zelfs ge sterkt uit de downperiode te voorschijn kwam. Als eerste spreker werd het woord ge voerd door de voorzitter van UVS. de heer Wondergem, die gevolgd werd door de heer J. Beijer, afgevaardigde van de „buurman" van Roodenburg. de Leidse korfbalvereniging Vicus Oriëntis, welke vereniging eveneens de Leidse Houtvel- den in gebruik heeft. Vervolgens nam mr. J. J. de Jongh (voorzitter van de Afd. Leiden van de KNVB) het woord, die in een gevoelig woord de blauwzwarten complimenteer de en vooral de nadruk legde op de uit stekende behartiging van het jeugdvoet bal. Na de heer De Jongh kwamen o.a. nog voor de groene tafel de heren F. v. Waveren - namens de Leidse Belangen- commissie - die zijn woorden vergezeld liet gaan van de „traditionele" voetbal; Th. v. d. Klugt (COVVS): K. Huner (LDWS) en de heer L. J. F. van Leeu wen, secretaris van de Afd. Leiden, die ditmaal het woord voerde namens de Sportstichting en zijn woorden even- Stanley Matthews „kening van het voetbal" Stanley Matthews, de 42-jarige rechtsbuiten van het Engelse elftal, is tijdens zijn tournee door India in een kleurrijke ceremonie geïnstal leerd als Koning van het Voetbal". Matthews was voor deze plechtig heid gekleed volgens de inheemse klederdracht - compleet met sanda len. Zijn „onderdanen" droegen hem naar een troon, die in de vorm van een olifant ivas gesneden uit een groot stuk mahoniehout. Gezeten op de troon ontving Matthews een ivo ren erezwaard, terwijl tegenover hem twee nieuwe voetballen werden geplaatst. Matthews zal deze maand drie wedstrijden voor de plaatselijke club ,Accras Hearts of Oak" spelen. Oostenrijks elftal Het Oostenrijks elftal, dat zondag in het Praterstadion in Wenen in de voor ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap tegen Nederland speelt, is samengesteld. Na een training in het stadion, welke uur duurde, heeft de selectioneur Josef Argauer het volgende elftal be kend gemaakt: Doel: Schmied (Vienna); achter: Koz- licek (Wacker) en Barschandt (Wiener Sportklub); midden Hannappi (Rapid), Stotz (Austria) en Koller (Vienna); voor: Halla (Rapid), Dienst (Rapid), Buzek (Vienna), Walzhofer (Vienna) en Haummer (Wacker). De trainer van Rapid, Max Merkel, ral hedenavond een bespreking met de spelers hebben ten einde hen over de speelwijze van Nederland in te lichten. UVSZeist om 2 uur In verband met de televisie-uitzen ding van de wedstrijd Oostenrijk—Ne derland vangt de competitiewedstrijd UVS—Zeist zondag a.s. niet zoals ge bruikelijk om 2.30 uur aan maar om 2 uur. In deze ontmoeting komt UVS' oud- sanvoerder Joop Devilee weer eens bin nen de lijnen. Devilee gaat zijn schoenen aan de wilgen hangen en neemt in deze laatste competitiewedstrijd afscheid van de voetbalsport. ASC 65 JAAR. In verband met het 65-Jarig bestaan 'an ASC is onder de leden en sympa- Ihiserenden een actie gevoerd, welke ten doel had gelden bijeen te brengen voor (en algehele restauratie van de clubtent op het terrein aan de Kempenaerstraat. Het lag in de bedoeling om het zowel in sla uitwendig keurig opgeknapte gebouw tje a.s. zondagmorgen aan 't bestuur over ie dragen, doch door omstandigheden ').a. het slechte weer, dat bet schilderen tn het exterieur niet toeliet!) moet dit lot een later tijdstip worden uitgesteld. De wedstrijd tussen de amateurelftal- «1 van Nederland en Frankrijk, die op mei a.s. op het terrein van Quick te tymegen wordt gespeeld, zal niet wor- fon geleid door de heer Alsteen (België) jie aanvankelijk was uitgenodigd, maar foor diens landgenoot Van Nuffel. ATLETIEK Dualmeet BatavenALO Zondag a.s. houden De Bataven een foalmeet met ALO uit R'dam. Wanneer ten de deelnemerslijst in ogenschouw oeemt. ziet men de Leidse Sintelbaan 'eer het toneel worden van menig op- 'indend duel. Op de sprintnummers zal Paber van Bataven het op moeten lemen tegen H. Koenen van ALO. een :Pkomende ster in de atletiek-wereld. '•e hordenspecialist P. Nederhand, even ts van ALO. komt uit op hoogsprin- ?en, A. Gieske van Bataven op polshoog, öl laten zien dat hij dit nog niet ver eerd heeft, op de 3000 m. hebben de «taven in H. Witteman ongetwijfeld de lerkste troeven, en het geheel ziet er foar uit dat de estafettes de beslissing follen moeten brengen. De wedstrijden vangen om half twee ttn. eens vergezeld liet gaan van een nieuwe bal. Verder zagen wij afgevaardigden van vele zusterverenigingen en oude te genstanders. Bovendien waren ter re ceptie vele gelukwensen binnengekomen, o.a. van DHC, Quick Boys. Wassenaar. VUC, VIOS, Laakkwartier. Rijpwete- ring. VWS, Voorburg en de AV „Hol land". Voor alle sprekers had de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer L. Geuke. een hartelijk dankwoord. Zaterdagavond worden de festiviteiten besloten met. een grote feestavond in de zalen van de Stadsgehoorzaal. GESCHIEDENIS IN VOGELVLUCHT Het is uiteraard ondoenlijk 30 jaar Roodenburg uitvoerig te verhalen en we zullen ons dan ook beperken tot de meest markante feiten uit de blauw zwarte historie en deze in vogelvlucht weergeven. De eerste stoot tot de oprichting van V.O.G. zo was aanvankelijk de naam van het hedendaagse Roodenburg werd gegeven door de heren A. Chou- four, H. J. Choufour. I. Pauw. P. Fakkel en wijlen de heer Terbeek. Een en an der vond plaats rond de Rijndijkstraat en het eerste voetbalveld lag dan ook daar vlak achter, n.l. aan de Nieuwe Vaart en de huur bedroeg - schrikt U niet! - één gulden per week. Met de in trede in de LVB (in 1920) veranderde óók de naam VOG in Roodenburg en na een proefwedstrijd tegen ASC 3 werd het eerste elftal in de eerste klasse ge plaatst. In deze tijd trad o.a. ook de heer H. Boom tot de blauwzwarten toe. Hij was het die door méér dan bekwa me leiderscapaciteiten Roodenburg een hecht en sterk fundament gaf. Helaas, te vroeg werd deze „grote" figuur - ook in maatschappelijk opzicht trad hij op de voorgrond - uit het leven weggeno men. In 1934 verhuisde Roodenburg naar een veld achter het Acad. Zieken huis en werd datzelfde seizoen kampioen van de LVB. hetgeen promotie naar de KNVB betekende. Noodgedwongen moest wéér worden verhuisd. Nu ging Roodenburg naar de Zoeterwoudse'weg en inmiddels telde de vereniging toen zes elftallen. Eerst in 1940 kregen de blauwzwarten een definitief tehuis: n.l. de Leidse Hout. In 1942 werd het kam pioenschap van de 4e klasse behaald en in de prom.-wedstrijden tegen Te Werve en Hillegom toonde Roodenburg zich de sterkste. Vijf jaar later degradeerde het eerste elftal via degradatiewedstrijden tegen HPSV en Texas weer naar de 4de klas. doch één seizoen later was het verloren terrein weer veroverd tenkoste van Lugdunum en VND. Toen kwam de periode 1951-1953 waarin Roodenburg zéér zware klappen in ontvangst moest nemen en o.a. ook weer terugviel naar de 4de klas. Onder de energieke leiding van de toenmalige voorzitter, de heer S. Oudshoorn - lid van verdienste van de Afd. Leiden en momenteel woonachtig in Canada - kwam Roodenburg kern gezond en moreel gesterkt weer terug. Sindsdien neemt de Leidse Houtclub in de derde klas een vooraanstaande plaats in. Vorig jaar werd het zelfs kampioen, doch in de prom.-wedstrijden ontging Roodenburg op de streep' het tweede klasseschap. Dat was 30 jaar blauw zwart in vogelvlucht, waarin Rooden burg is uitgegroeid tot een grote, men taal sterke club met 15 elftallen rijk. Christelijke Korfbalbond Het gaat er in de hoofdklasse west nu aan kop en staart om spannen. De strijd van de dag is wel VriendenschaarPer- nix, de kandidaten voor de titel. Beide hebben vier verliespunten. Het is nu de vraag of een van beide door een zege als favoriet uit de strijd komt. In een gelijk spel geloven we niet. Is Pernix in vorm, dan heeft het een goede kans, zo niet dan zijn de oranjekragen kansloos. Onze stadgenoten spelen zeer wisselvallig en het is morgen de beurt van een goede vorm! Niet minder belangrijk is voor Ons Eiland de strijd in Papendrecht tegen PKC De roodbroeken moeten alles op alles zetten, want TOPExcelsior is voor de Leidenaars een onzekere strijd. Weet Ons Eiland te winnen (en dat is een hele toer) dan blijven ze hoofdklasser. Dat is ook het geval wanneer OP ver liest, want TOP is in zijn laatste wedstrijd tegen Vriendenschaar kansloos om het benodigde puntje te bemachtigen. Rotterdam ZuidDES is in dit pro gramma onbelangrijk, maar de thuisclub zal de puntjes toch wel graag in de wacht slepen. Het programma luidt: Hoofdklasse west: Vriendenschaar Pernix; PKCOns Eiland; Rotterdam Zuid—DESTOPExcelsior. Ie kl. A: WarmondVES 2; Fiks VEO. Ie kl. B: Vriendenschaar 2Pernix 2; Oranje Nassau—Excelsior 2. T.V.-uitzending van korfbai-interiand De Nederlandse Televisiestichting zal zondag a.s. een directe reportage geven van de interland-korfbal-wedstrijd Ne derlandBelgië, die op het terrein van AFC te Amsterdam wordt gespeeld. Com mentator is ir. Duns. De uitzending be gint om 13.55 uur. De tweede helft van de wedstrijd zal ook in België worden uitgezonden. Ter herdenking van de 250ste ge boortedag van de Zweedse botani cus Carolus Linnaeus werd gisteren bij het borstbeeld van de geleerde in de Linnaeushof te Bennebroek een krans getegd door prof. dr. H. Lam (rechts), directeur van het Rijksherbarium te Leiden, en door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem. V oetbalprogramma Betaald voetbal le DIVISIE A DWS—Volewijckers; Limburgia— ADO Graafschap—VSV. le DIVISIE B Xerxes—WageningenExcelsior—Her mes DVS; AGÖVV—EDO; Fortuna VI.— EBOH. 2e DIVISIE A Oosterparkers—zwa rtemeerTubantia PEC. 2e DIVISIE B DHC—Baronie; UVS—Zeist; ONA— Dosko; NEC—De Valk. Amateurs Kampioenschap van Nederland: Velox Be Quick Z. Promotie naar le klasse: VUCDCG. Promotie naar 2e klasse: RVCOVV; Papendrecht—Laakkwartier. Promotie naar 3e klasse: Rijswük RKWIK. Reserves K.N.Y.B. BETAALD VOETBAL Reserveklasse B: Amsterdam 2—Her mes DVS 2. AMATEURS Res. 3e klasse A: Beslissingswedstrijd LFC 2—VCS 2 (Wassenaar-terrein); UVS 3—Archipel 2. Res. 3e klasse C: VUC 3—LFC 3. 232 miljoen aan deviezen! Het accres door remmende factoren minder Het vreemdelingenverkeer is in 1956 opnienw toegenomen, namelijk met 8 Dit bleek uit het jaarverslag van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ANVV, dat ter jaarvergadering in het Parkhotel te Hoorn werd behandeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek besomde 2.561.000 overnachtingen door buitenlanders in hotels en pensions tegen 2.377.000 in 1955. Het accre6 Is minder groot, dan in voorgaande jaren. De ANVV wijdt dit aan de intensieve concurrentie van het buitenland, het stijgende prijspeil in ons land, het tekort aan hotels en, voor 1956, het optreden van kinderverlamming. De Duitsers namen 21 van de bed den ln beslag, de Engelsen 15 de Fransen 8 en de Belgen 7 Augustus, juli en mei waren in volg orde de drukste maanden van het vreemdelingenbezoek. Buiten hotels en pensions werd veelvuldig door buiten landers in kampeercentra en vakantie- bedrijven overnacht. De jeugdherbergen gaven 139.000 buitenlanders een nacht logies, een stijging met 8.5 percent t.a.v. 1955. Amsterdam trok 1.219.000 buitenlan ders voor nachtlogies aan. Den Haag 394.000 en Rotterdam 70.000. Het dag- bezoek aan ons land is naar de mening van de ANVV in 1956 sterk geremd door slecht weer. hoewel o.a. de Rem- brandttentoonstellingen grote aantrek kingskracht hadden. De ANVV schat de hoeveelheid inge komen toeristendeviezen op f. 232 mil joen tegen f. 206.000.000 in 1955. Ronde van Italië Wagtmans wint zesde etappe De zesde etappe van de Ronde van Italië, van Loretto naar Temi over een afstand van 175 km, is gewonnen door onze landgenoot Wout Wagtmans in de tijd van 4 uur 27 minuten en 57 seconden. De uitslag luidt verder: 2. Masocco (It.) 4.30.17, 3. Poblet (Sp.) 4.30.31. 4. Baffi (It.) z.t., 5. Pellegrini (It.) z.t., 6. Carlesi (It.) z.t., 7. Baroni (It.) z.t., 8. Nencini (It.) z.t., 9. Van Eest (Ned.) z. t., 10. Bartolozzi (It.) z.t., 11. Bagnara (It.) z.t., 12. Gerrit Voorting (Ned.) z.t., 13. Monti (It.) z.t., 14. Grassi (It.) z.t., 15. Fallarini (It.) z.t., 16. Zam- boni (It.) z.t., 17. ex aequo een groep in dezelfde tijd als Poblet met de Neder landers De Groot, Donkers, Kersten, Van den Brekel 18. Nolten 4.34.12. Het algemeen klassement ziet er na de zesde etappe als volgt uit: 1. Bobet (Fr.) 24.02.28, 2. Defilippis (It.) 24.02.36. 3. Poblet (Sp.) 24.02.45, 4. Baffi (It.) 24.02.49, 5. Gaul (Lux.) 24.02.57, 6. Fornara (It.) 24.03.17, 7. Nencini (It.) 24.03.18, 8. Fabbri (It.) 24.03.26, 9. Im- panis «Belg.) 24.03.36, 10. Carlesi (It.) 24.03.46. 11. Voorting (Ned.) 24.03.51, 12. Geminiani (Fr.) 24.04.02, 13. Baldini (It.) 24.04.20. 14. Fantini (It.) 24.04.47,15.Fal larini (It.) 24.04.47, 20. Wagtmans (Ned.) 24 04.58, 21. De Groot (Ned.) 24.05.10, 41. Van Est (Ned.) 24.08.06, 45. Kersten (Ned.) 24.08.24, 73. Nolten (Ned.) 24.13.18, 76. Van den Brekel (Ned.) 24.13.31, 87. Donker (Ned.) 24.17.58. Nieuws van de duiven Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Ghislain Hornu, gelost te 8.20 uur met zwakke z.w. wind. De Blauwkras In concours 159 vo gels. le duif te 11.45.35 uur. laatste te 11.32.29 uur. G. Grebel 1. 7. 10; H. Moe- nen 2. 5; Gebr. Gijsman 3, 6; W. v. d. Wel 4; A. Kop 8; Chr. v. Weeren 9. De Vriendenclub In concours 316 vogels, le duif te 11.12.41 uur; laatste te 11.27.43 uur. P. v. Griensven 1; F. Hof man 2; N. Bemelman 3; H. v. Klaveren 4; J. Staffeleu 5. 6; C. v. Cleef 7! C. P. Gijsman 8; C. Braun 9; G. A. v. d. Rey- den 10. De Rijnklievers In concours 151 vo gels. le duif te 11.15.47 uur. M. Jonge- leen 1, 6; W. G. de Jongh 2, 4; A. Gtf- zenij 3; J. Bonneur 5; A. Rooda 7; A. Dubbelaar 8; J. Trugers sr. 9; C. Onder water 10. Leidse Postduivenclub In concours 167 vogels, le duif te 11.9.14 uur. H. Alphen 1. 5. 6; J. Schouten 2; H. Fasel 3; D. v. d. Nieuwendijk 4; C. de Groot 7; M. Nijssen 8: J. Filippo 9, 10. De Bonte Duif In concours 179 vo gels. le duif te 11.05.08 uur; laatste te 11.20.44 uur. J. H. Wolters 1. 2, 3; H. v. Riet 4; G. A. v. Albada 5. 7. 10; F. N. Bink 6; N. Oudshoorn 8; A. W. Krol 9. Columba In concours 104 vogels, le duif te 11.14.- uur. K. A. Boekee 1, 6, 10; G P. J. Oude Elferink 2, 7. 8; R. P. de Graaf 3, 4, 5; W. Rijsbergen 9. Damclub Leiden Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Damvereniging D.C.L. werd een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de Damvereniging O.N.I. Deze werd met 13—7 door DCL gewon nen. De gedetailleerde uitslagen zijn: P. Olivier (DCL)—F. Lardee (ONI) 2—0; F. Laterveer—F. Teleng 2—0; W. v. d. Blom—H. Teleng 0—2; C. J. Hake- mulder—J. Sjardijn 1—1; B. Belt—J. Teleng 2—0; G. Rijsdam—C. Overdjjk 2—0; A. v .d. Putten—B. Nobel 1—1; A. Schoonderwoerd den BezemerP. Smit- tenaar 1—1: C. v .d. Mey—G. Teleng 0—2; P. Ligtvoet—N. de Hoed 2—0. Geen stijging in binnenland Het binnenlandse toeristenverkeer is in 1956 vrijwel niet gestegen, behalve in Gelderland. Het Nederlandse toerisme in het buitenland echter steeg opnieuw aanzienlijk, voor Frankrijk en Italië met resp. 20 en 30 Dit ontlastte het tekort aan eigen hotelcapaciteit eniger mate. De logiesmogelijkheden in ons land werden in 1956 niet noemenswaar dig uitgebreid. De bouwstop voor hotels, zo meent de ANVV, deed de door het ministerie van Econ. Zaken inge stelde garantie-kredietverlening voor hotelbouw vrijwel te niet. Het verplichte vermelden van logies prijzen op hotelkamers wordt door de ANVV toegejuicht. Minder gesteld is men op de verplichting in sommige ho tels om een of meer maaltijden aldaar te gebruiken. Blijkens een ANVV-enquète denkt bijna 80 der buitenlandse toeristen gunstig over onze hotels en restaurants. KLACHTEN Klachten over ons land betreffen ver keersonveiligheid, onvoldoende wegwij zers. hondevuil op de straten en onzin delijke staat van toiletten en badkamers in sommige logiesgelegenheden. Voorts werden opmerkingen gemaakt over ge brek aan logiesgelegenh^id. te grote verzakelijking in enkele toeristencentra, gebrek aan zitgelegenheid op mooie plekjes, verplicht toegangsgeld voor ker ken en het veelal gesloten zijn van ker ken buiten de diensttijden De thans vervallen paspoortplicht voor Fransen en Duitsers was een bron van ergernis, evenals het thans nog voorgeschreven internationale rijbewijs. De Fransen wensen meer Franse op schriften en verklaringen in catalogi De logies-informatiedienst van ANVV en de VVV's bracht in 1956 175.000 bui tenlandse gasten onderdak. Bij de propaganda door het hoofd kantoor. de zes bijkantoren en de 64 agentschappen van de ANVV over de gehele wereld werd gebruik gemaakt van o.a. bijna vier miljoen vouwbladen en affiches alsook van enige films, waarvoor in het buitenland algemene belangstelling bestaat. TELEVISIE deskundige voorlichting ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen NIEUWE UITGAVEN „De auto in de moderne tyd" De destijds door die fabrikant van de Full Speed -sigaretten uitgegeven albums over de ontwikkeling van de automobiel zijn zo bij het publiiek in de smaak ge vallen, dat deze sigaretten-fabriek op nieuw een album, het derde Ln de serie, in omloop heeft gebracht. Dit boek, ge schreven door de auto-expert Lr. J. W. van Wamelen en geïllustreerd door de te kenaar Plet Olyslager, ls weer tot in de puntjes verzorgd. eHt is onderverdeeld ln vierhoofdstukkenAuto's voor smalle beurzen; ..Dream Oams", Achter de scher men van de autosport en Van Renbaan en Raoe-cLrcuait. Bij de interessante verhalen is ruimte opengelaten voor het opplakken van de plaatjes, welke hij de sigaretten zijn verpakt. Een verzamel boek, waaraan ongetwijfeld vele auto-enthouslsten ple- I zier zullen beleven. „De Ruyterzegels" Nederland 1957 Micfad Adxlaansz^ÏÏt T^juyter Tje Zeven Trovinclèn Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is dat Michiel Adriaenszoon de Ruyter te Vlissingen werd geboren, zal een bijzondere postzegel in twee frankeerwaarden, nJ. van 10 en 30 ct. worden uitgegeven. De zegel van 10 ct., portret van De Ruyter, is ontworpen door de heer L. Strik. De kleur van de zegel is oranje. De zegel van 30 ct., het admiraalschip „De Zeven Provinciën", is ontworpen door de heer E. Thorn Leeson. De kleur van de zegel is blauw. De afmetingen van de beeldrechthoek der zegels zijn 21.25 bij 28.55 mm. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 2 juli tot en met 1 augustus 1957, na die datum zullen nog voorradige zegels tot uiterlijk 1 september 1957 op aanvraag verkocht worden. De zegels zijn voor frankering geldig tot en met 31 december 1958. 30 jaar Roodenburg Van een onzer verslaggevers)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11