STADSNIEUWS B.B. in Voorschoten is paraat DONDERDAG 23 MEI 1957 Vereniging van Postzegelverzamelaars De bijeenkomst van de Leidse filate listen, gisteravond in „De Kleine Burcht" te Leiden gehouden, trok we derom een flinke belangstelling. Na het openingswoord door de voor zitter, de heer D. J. Meiboom, waarin deze de spreker van de avond, de heer Schater uit Amsterdam had welkom ge heten, werden enige huishoudelijke za ken behandeld. Daarin gaf de voorzitter een overzicht van de onlangs gehouden Bondsvergadering te Leiden. Het fitale- listische nieuws bevatte de mededeling, dat er voorbereidingen worden getrof fen wederom nieuwe Europazegels te doen verschijnen. Ieder land krijgt daartoe de gelegenheid het te ontwer pen beeld zelf te verzorgen. Voor Ne derland is de heer Harz opgedragen het ontwerp te verzorgen. Hierna kreeg de heer Schafer het woord tot het houden van zijn lezing over Israël, waarbij hij dank zij een filmapparaat zijn woorden met plaatjes verduidelijkte. In zijn voordracht gaf hij een uiteenzetting over het postwezen in Israël. Het vervoer van post stamt uit de eerste tijd van de Christelijke jaar telling door koerier-diensten. Spreker verdeelde zijn lezing in verschillende tijdperken, o.a. in het bijbelse-tijdperk, tijdens de kruistochten en Middel eeuwen om vervolgens te komen tot de hedendaagse postverzorging. Fraaie exemplaren van zegels verduidelijkten i het gesproken woord. De voorzitter dankte tenslotte de spreker voor zijn interessant betoog. De toehoorders onderstreepten dit met ap plaus. Nadat de voorzitter had medege deeld dat de laatste bijeenkomst op 26 juni a.s. zal worden gehouden, werd de vergadering besloten. Geslaagde ouderavond van de Prinses-lreneschool In de aula van de u.l.o.-school aan de Asserstraat is gisteren een zeer druk bezochte ouderavond van de Prinses- lreneschool gehouden. Nadat het hoofd der school, ge heer H. F. K. Koster, een welkomstwoord had gesproken, werd psalm 138 vers 1 gezongen, gevolgd door het gebed. De lerlingen verzorgden voornamelijk het eerste gdeelte van het vlot afge werkte programma. Zesdeklassers brach ten onder leiding van mejuffrouw Van Exel enkele zangnummers ten gehore en begroetten de aanwezigen in dicht vorm. waarna erste-klassertjes onder leidisg van mevr. Prins een aardig sa- menspraakje hielden over „Het meisje, dat niet groeten wilde". Een leerlinge van de derde klasse voerde heel mooi een balletdansje uit. Vel succes oogst ten de muzikale prestaties van een leerling van de zesde klasse, die ren pianosonate van Van Beethoven speelde en vooral ook die van de drie fluitisten van hetzelfde leerjaar. De heer A. Huigens. hoofd van de De Wolf-school voor Bijzonder Lager On- derwijs, hield een referaat over de leerlingen van zijn school, waarop ten onrechte vaak wordt neergezien alsof het minderwaardigen zijn. Spreker maakte met voorbeelden duidelijk, dat het denvproces bij hen anders en lang zamer verloopt. Als men hiermede re kening houdt, is met geduld en takt veel te bereiken en kunnen zij tot uit- steknede werkkrachten in de maat schappij worden opgeleid. Na de pauze belichtte de heer Koster enkele aspecten van de opleidingsschool. Hoewel eigenlijk elke school een op leidingsschool is, worden met de naam opleidinksschool die scholen aange duid. die speciaal afgestemd zijn op het toelatingsexamen voor het middel baar onderwijs. Spreker betreurde het. dat nog zo veel leerlingen op gewone lagere scholen worden vastgehouden, die op een opleidingsschool thuishoren. Der gelijke leerlingen immers moeten, wil len zij niet aan hun medeleerlingen te veel tijd ontroven, buiten de schooluren worden bijgewerkt. Dit vergt uren en uren tijd en is niet in het belang van het kind, dat er recht op heeft tijdens de normale schooluren zijn deel te krij gen en op de algemeen daartoe be stemde tijden vrij te zijn. Hierop is het leerplan van een opleidingsschool gebaseerd. Met nadruk verzekerde de heer Kos ter, dat de opleidingsschool niet alleen fc voor kinderen van wie vaststaat, dat zij later een middelbare school zullen bezoeken. Het geldt ook hier: geeft de kinderen hun kans zich zo veel mogelijk te ontwikkelen, al zullen bepaalde zwakke leerlingen mogelijk beter een andere school kunnen bezoeken. Tot slot werd een serie prachtige kleurenfoto's geprojecteerd. Na het zin- ren van de avondzang, dankte de heer Koster de vele medewerkers voor hun bijdrage en sloot hij deze door hun werk zo zeer geslaagde ouderavond. Etalage visite-kaartje van bedrijf Teneinde ook in Leiden te komen tot de oprichting van een afdeling van het Genootschap ter Bevordering van de Etalagekunst werd gisteravond in „Zo- merzorg" een bijeenkomst gehouden. Na een inleidend woord van de heer A. Ficker jr. gaf de vice-voorzitter van het Genootschap, de heer J. H. Vos, een uiteenzetting van het doel en het stre ven van dit Genootschap. Door het ge ven van voorlichting wenst men meer dere belangstelling te wekken voor de etalage-kunde en het esthetische en decoratieve element. De heer A. Kayser vertelde deze avond het een en ander over de buitenlandse contacten, welke door het Genootschap reeds zijn gelegd. Spreker bracht voorts de vele aanwe zigen onder het oog, dat de etalage niet alleen het visite-kaartje van het bedrijf, doch ook van een stad is. De heer Kayser die aandrong op een goede verstandhou ding en samenwerking tussen de be drijfsleiding en de etalage-afdeling. GAMELAN-GROEP UIT LEIDEN VERSCHIJNT OP T.V.-SCHERM De uit een aantal middelbare scholie ren bestaande gamelan-groep, die reeds vele Jaren onder leiding van dr. G. D. van Wengen elke week in het Rijks museum bijeenkomt om te repeteren, zal op donderdagavond 13 juni a.s. tijdens een uitzending van de N.CJR.V. op het televisiescherm verschijnen. Dat deze groep ook in het buitenland reeds van zich heeft doen spreken blijkt, wel uit het feit, dat juist enige tijd geleden een Londense grammofoonplatenfirma van een in Leiden gehouden gamelanuitvoe ring opnamen heeft gemaakt. waarschuwde er voor te waken, dat een etalage het aanzien van een „magazijn" krijgt. Tenslotte voerde spreker het pleit voor het in het leven roepen van een opleiding tot etaleur. Nadat de heer De Wolf er nog op ge wezen had dat aan iedere etalage goede smaak en artistieke begaafdheid ten grondslag moeten liggen, werd besloten tot oprichting van een afdeling Leiden. Tot leden van het voorlopig bestuur werden benoemd de heren P. H. Reich- steiner, voorzitter, A. Ficker jr. secreta ris en H. J. de Vroede pennningmeester. WASSENAAR Het Groene Kruis In het WUkgebouw aan de Herenweg werd gistermiddag de algemene leden vergadering gehouden van de afdeling Wassenaar van Het Groene Kruis, wel ke bijeenkomst door de voorzitter, dr H D Boer, met een kort woord werd ingeleid. De secretaris, de heer L. van der Tempel, bracht het jaarverslag uit, waaraan het navolgende valt te ontle nen. Vermoedelijk wegens een belang rijke contributieverhoging daalde het ledental tot 3482. Intussen nam het ver- plegingswerk toe. In totaal werden door de wijkverpleegsters bij 1135 patiënten 14402 bezoeken afgelegd, by 23 ouden van dagen nog 58 bezoeken met' een meer maatschappelijke inslag, voorts aan 36 t.b.c.-patiënten 187 bezoeken. De wijkkraamverzorgsters verleenden as sistentie aan 62 kraamvrouwen met 973 bezoeken. De gezinshulpen verleenden hulp in 38 gezinnen gedurende 563 da gen. Het werk aan de consultatiebu reaus voor zuigelingen en kleuters gaat onverminderd door. Het aantal bestra lingen was 1840 hoogtezon, diathermic ultrakorte golf 3107, infra-rood 83. In 1956 werd nieuw Ingesteld een weke- LEIDERDORP DE RIJNKLIEVERS Wedvlucht vanaf St. Gheslain (H). Afstand 197 km. In concours 151 duiven. Gelost om 8.20 uur met z.w. wind. Aan komst eerste duif 11.15.47; laatste 11.29.34. 1, 6 M. Jongeleen; 2, 4 W. G. de Jong; 3 A. Gijzenij; 5 H. B. Bonneur; 7 A. Hoodia; 8 A Dubbelaar; 9 J. Druyers sr.; 10 C. Onderwater. OEGSTGEES7 Twee inbrekers aangehouden De laatste tijd werd herhaaldelijk in gebroken in de koffietenten nabij het Rijnzichtviaduct. In totaal was zesmaal in deze tenten ingebroken, waarbij steeds een grote hoeveelheid sigaren, sigaretten, koeken en chocolade werd ontvreemd. Het is de politie gelukt de daders hiervan, een 19-jarige en een 21- jarige jongeman, beiden uit Noordwijk ■jan te houden. Beiden bekenden de diefstallen. Een gedeelte van de buit kon *orden achterhaald. Tevens bleek dat dezelfde personen hadden ingebroken in oen koffietent te Wassenaar en te Lei den, terwijl zy bovendien te Noordwijk Juin slag hadden geslagen. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de justitie. VOORSCHOTEN SCHOOLSPORT De voorwedstryden voor de school- sportdag zijn weer begonnen met korf- W- en voetbalwedstrijden. Aan deze Wedstrijden wordt deelgenomen door teerlingen uit de 5e, 6e en 7e klassen 'an de Ds. Fortgensschool, de Geref. School, de Hervormde School, de Open bare Lagere Parkschool, de R.-K Meis jesschool en de R.-K. Jongensschool. De uitslagen van de eerste wedstrijden waren; Korfbal: ParkschoolHerv. School 1-0; Ds FortgensschoolGeref. School 0. Voetbal: Ds. FortgensschoolGe- tef. School 43; ParkschoolHerv. School 6—4). SCHAAKNIEUWS Met 13 punten uit 16 partijen is B. Smit kampioen van de schaakvereniging geworden. Voor de eerste groep zijn nu alle partijen gespeeld en is de stand: 1. B. Smit 13 uit 16 partijen; 2. G. Sluiter ll's uit 16; 3. N. Maarsen 10 pnt. 4. dr. P. Vermet 94 pnt.; 5. K. Waasdorp 74 pnt.; 6. J. van Os 6^ pnt.; 7. A. Boven 6 pnt.; 8. J. Braggaar 5 pnt.; 9. P. Segaar 3 pnt. Uitslagen; Groep I: Waasdorp— Maarsen 1—0; SmitMaarsen 1—0; Waasdorpdr. Vermet 44; Sluiter- Smit 0—1; Boven—Smit 0—1; Waasdorp —Boven 1—0. Groep IIA: N. Segaar—v. d. Marei 10; M. SegaarMaat 01; Renswouw Grobben 1—0; v. d. Werf—v. d. Akker 1—0; Renswouw—Kouwenhoven 4—4. ZomercompetitieGrobben—Hulleman 1—0; Van Os—v. d. Kooy 4—4. Promotie/degradatie. Kuneke—P. Se gaar 0—1. POSTDUIVENWEDVLUCHT De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf St.-Ghis- lain Homu afstand ongeveer 192.45 km. In concours 136 duiven, deze werden om 8.20 uur in vrijheid gesteld met n.w. wind. Aankomst le prijsduif 11.05.41 uur. snelheid 1161,50 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 11.20.34 uur, snel heid 1063.22 meter per minuut. De prij zen werden als volgt behaald: H. Schoo 1, 2. 8: K I. Waasdorp 3; F. Hendriks 4. 9; P. d'Haens 5. 6. 7; M Wolleskin- kel 10. WARMOND De Hengelsportvereniging „De Leede" organiseert voor de achtste maal haar jaarlijkse viswedstrijd voor de uit gaansdag voor Ouden van Dagen. COMMISSIE „SPEELVREUGD*' Reeds jaren vormt de spelende jeugd I in Warmond een probleem. De kmde- ren spelen overal en kunnen zodoende een gevaar zijn voor het verkeer. De I verantwoordelijkheid, die op dit punt te dragen is is zeer groot gewerden i.v.m. I de steeds toenemende verkeersdrukte, j Men is daarom tot de conclusie geko men. dat hieraan iets gedaan moet worden. Er is een commissie in het le ven geroepen, die zich tot taak heeft gesteld het probleem van de Warmondse spelende jeugd tijdelijk en in de toe komst permanent op te lossen. De com missie is gekomen tot de opnehtim van de Algemene Speeltuinvereniging „Speel vreugd". Op de laatst aangewezen speel weide, het terrein „Overbos", zal nu toezicht zyn. In de commissie „Spee'- vreugd" hebben zitting de heer P. F. Vergeer, voorzitter, de heer C. G. M. Buters, secretaris en de heer J Sohip- per. penningmeester Evenals vorige jaren zal ook dit jaar wederom een autotocht met Ouden van dagen gehouden worden. De deelname aan deze tocht is ouder gewoonte geheel gratis. Zy die aan deze tocht wensen deel te nemen worden verzocht zich op woensdag 29 mei 1957 op te geven by de beide wykverpleeg- sters, die daartoe zitting houden des avonds van 7—8 uur in de Burcht. AUTOTOCHT MIDDENSTANDSVERENIGING Evenals ieder jaar maakte de R.-K. Middenstandsvereniging van Warmond met haar leden een autotocht. Met een bus vertrok het gezelsohap vanaf „De Baan" en deed eerst Hilversum aan, waar in de Anna-hoeve een kopje kof fie werd gebruikt. Hierna vertrok men naar Rhenen, I Terwijl in Zweden het Nederlands I Koninklijk Paar op bezoek is, ver- toeven Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland in Kopenhagen voor een staat si eb ezoek aan Dene> marken. Het Engelse en het Deense Koningspaar op het balkon van het Koninklijk Paleis in de Deense hoofdstad. waar enkele aangename uren werden doorgebracht in Ouwehands Dierenpark. Een prima maaltijd werd gebruikt in Avifauna in Alphen aan den Ryn De heer G. G. van Elburg had de 1 leden tydens de tocht van voorlichting I gediend en deze taak had hy op uitste kende wyze vervuld. BURGERLIJKE STAND Organisatie is nog niet geheel compleet De B.B. als exponent van het verantwoordeiykheidsbesef van de overheid en van de bevolking in het algemeen, moet een levend orgaan in onze samenwerking zijn en mag niet aan bloedarmoede gaan lijden. Dit waren de slotwoorden, die burgemeester C. J. van der Hoeven van Voor schoten gisteravond sprak in de raadzaal van bet gemeentehuis in een bijeen komst belegd om de pers in te lichten over hetgeen in het afgelopen seizoen werd gedaan om de B.B. op een zo hoog mogeiyk peil van paraatheid te brengen. Tevens werd deze avond een overzicht gegeven van de groei en de ontwikkeling van deze organisatie in de eerste vijf jaren van haar bestaan. Nog voordat in 1952 de wet tot be scherming van de bevolking tegen de ge volgen van oorlogsgeweld tot stand kwam was in Voorschoten reeds een wervings dag georganiseerd en nog datzelfde jaar vond de eerste kennismaking plaats. Daarna werd een verbindingsdienst tot stand gebracht tussen de dertien ge meenten die thans de Kring Zuid-Hol land I vormen. De burgemeester ging in op de bete kenis van de B.B. en op de beginselvaste medewerkers, die diep doordrongen zyn gebleken van de noodzaak deze instantie in stand te houden om een macht te vor men, die in staat is het hoofd te bieden en los van de bekende drie machten: leger, vloot en luchtmacht op te treden als een vierde macht, die de eerstge noemde drie in de rug moet en ook kan dekken. De angstpsychose, dat een volgende oorlog gevoerd met de zo gevreesde wa pens als gebruikt werden boven Japan voor het mensdom de totale ondergang moet betekenen, is een van de gevaarlijk ste wapens die zowel vriend als vyand tracht te hanteren en die wy de naam koude oorlog gegeven hebben, aldus de burgemeester. Het zou beschamend zyn als wy straks moeten constateren dat de bevolking na vyf jaren moeizaam werken van de over heid een te geringe belangstelling voor onze vierde macht heeft weten op te brengen. De Kringcommandant van de Kring Zuid-Holland I, de heer Gerth van Wijk, meende te mogen constateren, dat Voorschoten een behoorlijk leven de organisatie heeft, die echter nog niet geheel compleet is. De materiële voorziening is echter meer dan rede- lyk goed. Spr. bracht daarvoor dank aan B. en W. en aan de gemeenteraad. Het Hoofd Zelfbescherming, de heer A. H. J. van Schaick, gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van de B.B. in Voorschoten en van de stand van zaken nu. Thans beschikt Voorschoten over 75 bloknoodwachters, verdeeld over 8 blokken. Dit is iets meer dan de helft van de sterkte volgens het plan. Het Hoofd Zelfbescherming somde verder nog op, wat nog gedaan moet wordensamenbundeling van de bedryfs- beschermingen tot blokken; verbetering en aanvulling van het materiaal voor het medisch geneeskundig team, aparte propaganda-acties voor de wat achter gebleven blokken, nieuwe cursussen en de organisatie van de Dienst Sociale Verzorging. Over deze laatste dienst sprak mevr. Groot Enzerlnk enkele woor den. Uit deze vergadering, die behalve door de pers door diverse autoriteiten werd bygewoond, kwamen nog diverse vragen, waarna burgemeester Van der Hoeven de aandacht vestigde op twee belangrijke zaken; 1. de etalage, die ingericht is in een winkelpand aan de Schoolstraat by de tramhalte; 2. de grote slotoefening van dit sei zoen op maandag 27 mei a.s. 's avonds om half acht, waarby alle teams en alle blokken in actio zullen komen. Geboren: Benedlcbus M. P., an van J, W. l de RooiJ en A, M. van Kesteren; Cornells j J. M., zin van J. A. vain Wineen en M. C. J. I van Geerllngs; Louise, dr van H. F. Bont je en A. W. de Zwaan Ondertrouwd: H. J. Bommezljn. 28 Jaar en E. A Velbena&r. 21 jaar. Overleden; J. C. van den Burg wed Ha- i ring. 67 Jaar. R.-K. VROUWENGILDE In „De Burcht" kwamen de leden van het R.-K. Vrouwengilde bijeen om te luisteren naar mr. Hans Velu, die kwam spreken over het onderwerp: De Katho lieken in de wereld van vandaag. De presidente, mevrouw Meskers-Hendriks, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Hierna kreeg mr. Velu het woord. In zijn redevoering sprak hy speciaal over de moderne tyd en de jeugd van tegen woordig. Hij benadrukte dat het leven van vandaag op het keerpunt in de ge schiedenis was en dat allen stonden op de drempel van de nieuwe tyd met nieuwe verhoudingen op allerlei gebied. Aan het slot van de avond sprak de presidente een dankwoord. Zy deelde nog mede, dat de uitgaansdag van het R.-K. Vrouwengilde is bepaald op 3 juli a.s. WASSENAAR Zi/veren priesterfeest Dr. F. C. J. Holthuizen, rector aan Huize St. Willibrord aan de Ridderlaan, geestelijk adviseur van het hoofdbestuur van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging en het Kath. Verbond van Werkgevers-vakorganisaties, boven dien adviseur van de Katholieke Cen trale voor Beroepskeuze-voorlichting, vierde zyn 25-jarig priesterfeest. In de kapel van het huls droeg hy 's morgens een plechtige Hoogmis met assistentie op. In de middag was er van 3 tot 4 uur een receptie in de feestzaal voor de be woners van het huis. waarby hy werd toegesproken door de heer P. L. Huibers, die hem namens allen dankte voor zyn goede zorgen en hem een bedrag van ruim f 730 voor een reis naar Rome en een fraai polshorloge aanbood. Van de dienstertjes in het huis kreeg hy een reisnecessaire ten geschenke. Van 4 tot 5 was er receptie voor belangstellenden. Later in de middag droeg dr. Holt huizen een danklof op. VERKEERSLES VOOR BEJAARDEN De afdeling van de Unie van Vrouwe- lyke Vrywilligers heeft een verkeers- cursus georganiseerd voor de leden van de sociëteiten voor ouden van dagen, waarby gedacht werd aan een half uur theorie en een half uur praktyk, de les sen te geven door de heer Th. van der Hoek. verkeerspedagoog van de ge meente. Dinsdagmiddag werd les gege ven in de achterzaal van het Dorpscen trum en woensdagmiddag in de voetbal tent in het Kerkehout. De belangstel ling van de bejaarden was zo groot, de vragen waren zo menigvuldig, dat het halfuurtje uitgroeide tot de gehele mid dag, zodat van de praktyk niets kwam. Gevallen Op het terrein van Ga rage Jansen aan de Ryksstraatweg viel de 29-jarige monteur M. C. Loof uit Den Haag van een dak op 2% meter hoogte, waarby hy kneuzingen aan zyn rug en een been opliep. Hy werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag vervoerd. Uttca spreekuur voa dingemoeiiy kheden voor concrete opvoe- De penningmeester, de heer T Scha per, overlegde de exploitatie-rekenng en de balans fluitend in ontvangsten en uitgaven resp. met f89.1ill.4G en f 246 821 48 en met een batig sado van f. 279 De voorzitter betuigde beide functio narissen harteiyke dank. By acclamatie werden de aftredende bestuursleden mevr B Doelman—6teur er. dr Boer herkozen Pluimveever. Wassenaar In „Het Wapen van Wassenaar" werd gisteravond een ledenvergadering ge houden van de Pluimveevereniging Was senaar, welke door de voorzitter, de heer H. A. Jongeneel, met een welkom, spe ciaal aan het adres van de drie ere leden. werd geopend. In verband met het ingekomen des betreffend bericht, herdacht de voor zitter het overiyden van het lid de heer J. Verhagen en verzocht te zijner nage dachtenis een minuut stilte, waaraan staande werd voldaan. Door de heer Heineman werd verslag uitgebracht van de gehouden vergade ring van de N.B.K.V., waarover een be spreking volgde in verband met de ver hoogde prys voor tatoueren. Besloten werd tot een tafelkeuring van Jonge dieren, om prijzen, op 7 sep tember a.s. Als keurmeesters voor de tafelkeuring werden gekozen de heer Westhoek voor de konijnen en de heer De Graaf voor de kippen, met als even tuele plaatsvervangers de heren Broek huis en Dol. Uitgereikt werden ere-diploma's aan de onlangs benoemde ere-leden, de heren Alofs en Pennings. Inplaats van de heer Alofs werd als bibliothecaris aangewezen de heer N. v. d. Kooij, Oostdorperweg 81. De voorzitter deelde mede, dat vrywel zeker toestemming zal worden verkregen voor een provinciale tentoonstelling op 4 en 5 Januari 1958. In verband hiermee werden in het tentoonstellingsbestuur. naast het bestuur benoemd de heren W. van Egmond en N. v. d. Kooij. Als ten toonstellingssecretaris zal de heer J. Westhoek fungeren. Als keurmeesters werden gekozen voor de kippen de heer v. d. Horst, event, de heer Das; voor de konynen de heer Vermeulen, even. de heer v. d. Broek, met als 2de keurmeester de heer West hoek, voor de poostduiven de heer Ver- meij. voor de duiven de heer Kok, event, de heer v. d. Zwaluw. NIEUW SUCCES BIJ OLIEBORING IN WASSENAAR De boring Wassenaar 5 van de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij aan de Zijdeweg te Wassenaar is vannacht met succes bekroond. De put is met een bevredigende opbrengst in produktie genomen. In dit gebied zullen nog verdere bo ringen worden verricht om deze onder grondse accumulatie op verantwoorde wyze te ontginnen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 mei. Lelde* Coöp. Groente en Fruitveiling. Prijzen per 10Ö kg: andij vie 3151; peulen 225246; snijbonen 72; postelein 2644; prei 618; rabarber 37 48; srtoofela 10—38; spruiten 10—16; to maten A 48145; waapeen 7678; bloem kool 1224; komkommers 1348; sla A 4.708.20; peterselie 711; raapstelen 5: radijs 312; en selderie 12 cent per KO boe. GOUDA, 23 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 182 partijen. Notering: eerste kwal. f 2.43- 2.50, tweede kwefl. f2,352.42, extra kwal. f 2.512.70. Handel kaflan. Antwoord van Bonn aan Sovjet-Unie De Westduitse minister van Buiten landse Zaken. dr. Heinrich von Bren- tano heeft de Sovjetrusische ambassa deur te Bonn vandaag een nota over handigd. die het antwoord bevat op de Sovjetrussische nota, waarin Wast- Duitsland werd gewaarschuwd tegen uitrusting van zyn strydkrachten met atoomwapens Men verwacht in Bonn dat. West-Duitsland er op zal wyzen, dat het bereid is opnieuw te verzekeren dat het rekening zal houden met de Russische wensen op het gebied der veiligheid, mits de Sovjet-Unie instemt met herenieing van Duitsland. Aangaande het vraagstuk van een eventuele uitrusting der West-Duitse strydki achten met atoomwapens zal de Westduitse regering erop wijzen, dat dit in de komende twee of drie jaar nog niet aan de orde is Vernomen wordt, dat in de nota wordt ontkend, dat de Westduitse regering atoomwapens voor haar strijdkrachten heeft gevraagd. Tenslotte zou in ondubbelzinnige be woordingen uiteengezet worden, dat West-Duitsland er geen bezwaar tegen heeft wanneer ziin bondeenoten beslui ten hun op Westduits gebied gelegerde eenheden met atoomwapens uJt te rusten. BSURSOVERZICHT Inlem&l'iene's zwakker Amsterdam, 23 mei. De markt stelde vandaag teleur. In zoverre dat enige internationale fondsen koersverliezen vertoonden die niet geheel overeenkomstig de zwakkere houding van Wallstreet waren. Philips leed on der opmerkelijk aanbod waardoor dit fonds van 292 tot 287 achteruitliep, het geen na de zeer gunstige kwartaalcyfers een ernstige tegenvaller werd geacht. Unilever bleef goed op prys, maar wist de hoogste koers niet te handhaven. Aku was opnieuw aangeboden. Het ver lies was vandaag nogal gevoelig, n.l. van 192 naar 1874. De officiële notering van aandelen KLM in New York is gisteren minder gelukkig uitgekomen, omdat de markt niet meewerkte. Dientengevolge leed de koers een vry gevoelig verlies, dat hier vandaag werd overgenomen, waarna een prys tot stand kwam van circa f 134.De oliehoek trok wederom de meeste aandacht. Hier ging vry veel om maar de koers bleef nog juist bene den de f 200.welk niveau gisteren be reikt werd. Scheepvaartaandelen merendeels iets lager, uitgezonderd Maatschappij Neder land. Cultures iets beter voor H.V.A., in afwachting van het verslag. Een besluit van de Senembah om de tabakscultuur te beperken, was ter beurze nog maar in beperkte kring bekend. Staatsfondsen weinig veranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam 23 mei. Londen 10 65 10.654, New York 3.82H—382fj, Mon treal 4.00%—4.01 y8, Parys 1.08074— 1.08174, Brussel 7.57—7.574, Frankfurt 90.78—90.83, Zürich 87.00—87.05, Zürich (vr. fr.) 89.31 4—89.36 4, Stockholm 73.69—73.74, Kopenhagen 54.7854.83, Oslo 53.2853.33, Milaan 60.66—60.714. O ZUB bier om ï^n Beurs van Amsterdam Donderdag 23 mei ACTIEVE OBLIGATIES laatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl. 34 80 904 904 89% 89ft 89% 89 ft 84A 844 Ned '54 3% 84% 844 Ned. '55 I 3% 84% 844 Ned. '55 II 3% 86A 86 ft Ned. '47 3 4 (3) 86H 86% 84% 84% Dollarlng '47 3 964 954 Investeringscert. 3 90% 904 904 90 57% B 58 B Indlë '37 A 3 87A 87% Grootboek '46 3 844 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 414 Nat. Handelsbank 106 106% Ned. Handelmy. 1614 160 Amst. Rubber 80% 80% DeU My .en (Ver.) 95 94ft H.V-A 1064 108 54 54 704 694 Vorstenlanden 26 26 AJK.U 191% 187% Berkel's Patent (v.) 193% 193 Calvé Delft cert. 337 338 Kon. Pap. v. Gelder 191 188 Hoogovens cert 299 4 295 Möller en Co. NJB. 358 348 Ned. Kabelfabr 296 291 291% 387 149% 148% Unilever 430% 430 Wilton Feyenoord 250 2544 Biliton 2de r 230 241 Dordtse Olie gew. 2794 986% Kon. Olie (f.20.—) 200 idem (50 f.20.— 199 75 19950 Holl. Amer. iyn 174% 174 Java China Paket 1834 182% Kon. N. Stoomboot 151 150% K.P.M 1644 163% Ned. Stoomv. My. 195% 1954 v. Ommeren eert. -S6exdiv 270 Kon. Rott. Lloyd 172 170 Ned. Scheepv. Unie 1794 170 NIET-ACTIEVh OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 91 9il Den Haag 1937 1 3.. 954 Leiden 1947 924 R'dam *37 I-UI 34 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 994 99*1 Premieleningen A'dam '3393 A'dam '51 24 90% 90 A'dam '56 I 24 834 834 A'dam *56 H 24 100% 1004 Eindhoven '54 24 824 Enschede "54 24 85% 85 Den Haag '52 I 24 92% 924 idem II 24 97 96 R'dam '52 I 24 934 idem II 24 94% 924 Utrecht '52 24 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205 205 H.BU. eert208 207 Rott. Bank 176 175 Twentsche Bank 184 1844 Industrie Ondernemingen Albert Heyn275 272 Borneo Sum. H. My. 75 71 Ned. G. en Sp. fabr 180 180 Kon. Ned. Grofsm. 1054 Intematio 91 90% Rott. Droogdok My. 609 603 Tieleman en Dros lOVi 11% Ned. My. Walv.vrt. 64 B 64 Spoorwegen DeW Spoorweg My. 16% 164 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% 35ft Intern. Nickel 113% 113% Anaconda 67 66 4 Bethlehem Steel190 189 Cities Service 73 724 General Motors 434 424 Kennecott 114% 115 Republic Steel 55 55 4 Shell Oil 93 91 Union Pacific 31% 31% Un. States Steel 664 66 ft Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 22/5 Edelmet. Kon. AA 634 Pref. wa idem 72 72 Electroias B 368 370 Hoil Constructie 402 406 lng. bur. v. Bouwnyv 177% Int. Kunststoff. Ind 40 B 434 Leidsche Wolspinn 2744 Sikkens Lakfabr. '53 422 421 Ver. Touwfabrleker 178 176 Wernink's Betonm 83 854 Van wyk Textiel 88%GB 89GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9