„Stichting van de Arbeid heeft zichzelf thans overleefd „S.E.R. moet gemiddeld loonniveau vaststellen'" Wordt rij bewijs bij definitief vervallen verklaard? ontzegging Rijk ponst kaarten voor de leden ener politieke partij 96ste jaargang Donderdag 23 mei 1957 Derde blad no. 29143 Ideaal en werkelijkheid In de jaarvergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Neder land, die vandaag in het Kurhaus wordt gehouden, sprak de voorzitter, de heer A. Borst Pzn., over „De ondernemer in het maatschappelijk bestel. Zijn openings rede had als titel „Ideaal en werkelijkheid". Daar het Ioonoverleg in de Stichting van de Arbeid in de laatste jaren niet direct heeft bijgedragen tot het bevorderen van de goede betrekkingen tussen werkgevers en werknemers, zei de heer Borst van mening te zijn, dat de Stichting van de Arbeid zichzelf heeft overleefd en dat de vaststelling van het meest wen selijke gemiddelde loonniveau in ons land geheel in de publiekrechterlijke sfeer van de S.E.R. dient te geschieden. Naar zijn mening dient eveneens niet langer geaarzeld te worden met het overbrengen naar de S.E.R. van de ad viserende taak, welke de Stichting van de Arbeid momenteel nog uitoefent bij het toetsen van de uitkomsten van het overleg in de bedrijfstakken aan de hiervoor op centraal niveau gehanteer de richtlijnen. De gecoördineerde loonpolitiek heeft volgens de heer Borst niet kunnen ver hinderen, dat ook in ons land van een kruipende inflatie moet worden gespro ken. Ook al dient de oorzaak hiervan naar zjjn mening minder te worden ge zocht in het systeem van loonvorming dan wel in een onjuiste uitvoering van het systeem, niet kan worden ontkend, dat het hanteren van niet verantwoorde criteria of het op niet verantwoorde wijze toepassen van op zichzelf juiste criteria in een stelsel van gecoördineer de loonvorming ernstige en ingrijpende consequenties voor de volkshuishouding met zich brengen. West-Europa moet samenwerken Ook met betrekking tot de stand van zaken ten aanzien van de Euro pese economische integratie meende spr. in de huidige fase een spanning tussen ideaal en werkelijkheid te on derkennen. Sinds tientallen jaren leeft by velen het oprechte ideaal een defi nitief einde te maken aan de onder linge verdeeldheid, voorspruitend uit een eng nationalisme. Voor dit inte gratie-streven zijn zowel economische als politieke oorzaken aanwezig. Immers, naarmate het produktie- proces in West-Europa een meer en meer fabriekmatig karakter ging aan nemen werd het gezien de gróte ka pitalen, welke in de onderscheiden in dustrieën waren geïnvesteerd nood zakelijker, dat de ondernemers konden rekenen op de aanwezigheid van een ruim en koopkrachtig afzetgebied. Het ter beschikking hebben van een grote markt werd een der belangrijkste voor waarden voor het welslagen van het industrialisatiepi'oces, dat zich in de verschillende volkshuishoudingen ging voltrekken. Daarnaast liggen politieke factoren ten grondslag aan de integra- tie-idealen. Samenwerking tussen de Westeuropese landen is een eis van de eerste orde. Hogere leiding In het begin van zyn rede, sprekend over „ideaal en werkelijkheid", zei de heer Borst: „Als het ideaal ook onder ons zijn glans en kracht gaat verlie zen en los wordt gemaakt van hogere Herdenking organist Jan Zwart EERSTE CONCERT TE DORDRECHT Ter herdenking van de organist en componist Jan Zwart, die in 1937 is overleden, worden in verscheidene plaat sen van het land orgelconcerten gege ven. De organist Feike Asma gaf het eerste gisteravond in de grote kerk van Dordrecht. Bij deze gelegenheid werd een krans gelegd op het graf van de oud-Hollandse meester Hendrik Speuy. Tijdens de concerten in Delft en Leiden zullen kransen worden gelegd op de gra ven van Cornelis van Schoonhoven en Cornells Schuyt, die, evenals Hendrik Speuy in de 17e eeuw behoorden tot de na-Sweelinckse school van de orgel- koraalkunst. De krans op het graf van Hendrik Speuy werd gelegd door de burgemees ter van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen en ds. A. J. Kret uit Krim pen a. d. Lek, voorzitter van het comité tot herdenking van Jan Zwart. De NCRV zal een aantal orgelconcerten ter herdenking van deze organist en com ponist uitzenden. Bibliotheekcongres te Haarlem Ter gelegenheid van het bibliotheek congres te Haarlem zijn sectie-bijeen komsten gehouden. Prof. dr. S. Dresden, hoogleraar te Leiden, sprak in de sectie wetenschap pelijke bibliotheken over „Enkele op merkingen over de detective-roman", waarna de heer E. van Gulik het on derwerp ..Een kostbaar Erasmus-uit gaafje in de Leidse Universiteitsbiblio theek'- behandelde. De Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen heeft onder leiding van dr. A. Kessen (Leiden) haar alge mene ledenvergadering gehouden. Blij kens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 31 december 1956 1017. De voorzitter zeide. dat in november van Oostenrijkst bibliothecarissen een verzoek was binnengekomen om Hon gaarse collega's te helpen. Daar er in ons land vele activiteiten ontwikkeld werden was het bestuur van mening een afwachtende houding aan te nemen, om de landelijke actie niet te doorkruisen. Wanneer individueel aan Hongaarse collega's hulp moest worden verleend was het bestuur tot medewerking bereid Uitslag Toverbal-actie op vrijdagavond 31 mei In een radiouitzending onder de titel Toverbal-capriolen zal vrijdag 31 mei des avonds van negen uur tot half tien de uitslag bekend worden gemaakt van de grote Toverbal-actie ten bate van jeugdige Hongaarse vluchtelingen. Ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap heeft bij de prijzenbekendmaking het woord. De Jonge Flierefluiters onder leiding van Johan Jong en Peter de Boorder zullen spelen en zingen. Joop Söhne heeft de regie van dit programma. leiding in het mensenleven, als de werkelijkheid van het maatschappelijk leven ook ons verontrust of teleurstelt, als uit de gebroken maatschappij de roep om verlossing klinkt en wij ant woord moeten geven op die roep. moet een ding voor ons vaststaan, n.l. dat uit en door de mens geen blijvend herstel kan worden verkregen. Zulk herstel is alleen mogelijk wanneer men, geleid door een gelovig denken en handelen, het ideaal niet los maakt van het bovenmenselijke, dat is van God. Ondernemer en overheid Sprekende over ondernemer en over heid zei de heer Borst om., dat wij mensen van de 20ste eeuw, levende te midden van machtsgroeperingen in het economische leven, weten, dat een on beperkt nastreven van eigenbelang tot een chaos leidt, tot een strijd van allen tegen allen, met afzichtelijke consequen ties. Wij moeten daar het leven vanuit het liefdegebod tegenover zetten. Alleen die conceptie en het leven daaruit zal, aldus spreker, een dam kunnen opwer pen tegen de dreiging van de totale staat. Die dreiging is groot. Er zijn men sen, ook politieke en maatschappelijke groeperingen, die van de zelfwerkzaam heid en de verantwoordelijkheid van het maatschappelijk leven niets ver wachten. Zij zien blijkbaar in de dwin gende macht van de Staat het enige middel om een leefbare wereld tot stand te brengen en zij zyn in die richting voortdurend werkzaam. Rechtsgrond huurblokkering aanvechtbaar Een symptoom hiervan noemde hij de voorgestelde huurblokkering, „waar van het idee notabene is opgekomen in een ondernemersorganisatie, de Maatschappij voor Handel en Nijver heid. De regering wil deze blokkering invoeren, opdat dadeljjk als op de woningmarkt de normale concurrentie weer terugkeert de huiseigenaren over het geld zullen beschikken om door verbetering aan hun oude huizen de concurrentie met de nieuwe huizen te kunnen doorstaan. Het gaat er dus om de huiseigenaren zodanig te leiden, dat zij zich in de concurrentiestrijd met nieuwe woningen staande kunnen houden. Dit nu is het. wat ik zoeven bedoelde: een volkomen gebrek aan vertrouwen in het vrije maatschappe lijke leven, zelfs in werkgeverskringen. Ik acht de rechtsgrond, welke de re gering onder het blokkeringsvoorstel schuift uitermate aanvechtbaar, aldus de heer Borst. Opleiding amateurregisseurs PLAN VAN DE N.A.T-U. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie zal de komende vergadering van 29 mei te Haarlem een plan voorleggen waarmee men de opleiding van amateurregisseurs krachtig ter hand wil nemen. Het ligt in de bedoeling te komen tot een al gemeen landelijke basisopleiding van drie jaar. In iedere provincie hoopt men een curims te organiseren, waarvoor alle ge- interesseerde leden zich kunnen melden. Het eerste jaar omvat het plan voor deze cursus 12 lessen, gewijd aan de drama turgie en 12 gewijd aan de elementaire spel- en regievorming en de mise en scène. Het jaar daarop volgen twee reeksen van elk 12 lessen, die betrekking hebben op stijl en bewegingsleer, als onderdeel van de cultuurgeschiedenis, benevens taalritmiek en melodie. Het derde cursusjaar is afgestemd op de praktische toepassing, waarbij een be paald toneelstuk geheel wordt doorge nomen. De cursus, aldus deelde de alge meen secretaris van de NATU mr. H J. Zeevalking. gisteren tijdens een pers conferentie te Haarlem mee, staat los van de opleiding aan de Arnhemse Toneelschool waarvoor een toelatings examen nodig is en die op het ogenblik door 15 cursisten wordt gevolgd. Het hoofdbestuur van de NATU oordeelt het echter nodig dat op meer uitgebreide schaal de opleiding van amateurregis seurs ter hand wordt genomen, niet in het minst, omdat daarvoor naast veel behoefte ook grote belangstelling be staat. Tien militairen tegelijk voor Krijgsraad Vier weken wegens ongehoorzaamheid <Van onze Haagse redactie) Niet minder dan tien soldaten stonden gisteren tegelijk terecht voor de krijgs raad te velde west te Den Haag terzake van „opzettelijke ongehoorzaamheid in tjjd van oorlog". Zij hadden op 4 april j.l. te Delft niet gehoorzaamd aan een bevel van de ser geant van de week om buiten aan te treden teneinde aan de exercitie deel te nemen, maar waren in plaats daarvan op de slaapzaal gebleven. Vakantiewerk scholieren in loondienst Sociale verzekering Ook dit jaar zullen weer verschei dene scholieren en andere jongelieden gedurende een deel van hun vakantie in loondienst gaan werken. Het ministerie van Sociale Zaken wijst er o.m. op, dat het Burgerlijk Wetboek er in beginsel vanuit gaat, dat minderjarigen slechts met toestem ming van hun ouders een arbeids overeenkomst zullen aangaan. Werkt een minderjarige langer dan vier we ken bij eenzelfde werkgever, zonder dat de ouders er bezwaar tegen maken, dan wordt verondersteld, dat zij daarvoor mondelinge toestemming hebben gegeven. Vakantiewerk in arbeid De voorschriften, die voor normale ar beid gelden, zijn ook op vakantiewerk van toepassing. Is er een collectieve ar beidsovereenkomst (C.A.O.) of bindende loonregeling, dan moet de vakantiewer ker het voorgeschreven loon, dat bij zijn leeftijd en ervaring past, ontvangen. De werktijdbepalingen zijn uiteraard op hem van toepassing, evenals de veilig heidsvoorschriften. Arbeiders dus ook vakantiewerkers beneden 18 jaar moeten een arbeids kaart hebben en deze aan hun werk gever afgeven. Die arbeidskaart, een soort uittreksel uit het bevolkingsregis ter, kan men op het gemeentehuis, waar men staat ingeschreven, aanvragen. Zo als bekend mogen jongens beneden 14 jaar en meisjes beneden 15 jaar nog geen arbeid veiTichten, dus ook geen vakantiewerk. Zij kunnen dus ook geen arbeidskaart krijgen. Wel mogen 14- jarige meisjes huishoudelijke arbeid in gezinnen verrichten. Voor huishoude lijke arbeid in gezinnen is echter geen arbeidskaart vei-eist. HoewL. vakantiewerk normale arbeid is, wil dit niet zeggen, dat steeds alle risico's door de sociale verzekering wor den gedekt. Slechts tegen het ongeval lenrisico zal deze verzekering doorgaans een voorziening bieden, indien tenminste in een verzekeringsplichtig bedrijf wordt gewerkt. Het Ziekenfondsenbesluit. de Ziektewet en de Invaliditeitswet worden doorgaans alleen toegepast, indien de arbeid in totaal langer dan 14 dagen duurt. Dan zal ook de premie voor de kinderbijslagwet moeten worden betaald. Ook premie voor de Algemene Ouder domswet is steeds vanaf de 15-jarige leeftijd verschuldigd. De Werkloosheids wet geldt in het algemeen niet ten op zichte van vakantiewerk. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat de betrokken soldaten, die vandaag met klein verlof zouden zijn gegaan, in de laatste maanden herhaal delijk waren overgepa-atst. totdat zij tenslotte in Delft terecht kwamen. Daar moesten zij werkzaamheden in een ma gazijn verrichten, samen met burgers. De militaire discipline was door dit alles danig verslapt. Een nieuwe commandant in de kazer ne nam qp zich daar verandering in te brengen. Tlij stelde, dat van 1 april af elke dag twee maal twintig minuten voor exercitie moesten worden bestemd. Op 1 en 2 april kwam er echter niets van en op 3 april werd slechts een deel van de jongens naar buiten geroepen, terwyi een andere groep weer niet be hoefde te exerceren. Dit deed de tien soldaten, die gisteren terecht stonden, besluiten op 4 april ook niet meer te gaan. Zij deden verder die dag normaal dienst, maar werden 's avonds aangehouden en negen dagen in hechtenis genomen. Hoewel de auditeur-militair begreep, dat er onder de groep van tien enkele aanstokers waren en dat de rest wellicht wèl had willen exerceren, wilde hij de beklaagden thans allen over een kam scheren. Hij eiste zes weken militaire detentie met aftrek. De verdediger, mr. dr. J. Hazenberg, wees erop, dat de jongens zich voor elkaar groot hebben willen houden. Naar zijn mening had. veel ellende kunnen worden voorkomen, wanneer de directe leiding meer begrip voor de situatie van de soldaten had getoond. Na raad kamer vonniste de Krijgsraad alle tien militairen met vier weken militaire de tentie. A.N.W.B. onthutst over antwoord ministerieel Het rijbewijs moet totaal vervallen zodra de rqbevoegdheid door de rechter aan een automobilist ontzegd wordt. Dit is de strekking van een ontwerp van wet. dat bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in voorbereiding is ter wijziging van de Wegenverkeerswet. Mededeling hiervan werd namens Mi nister Algera gedaan in een brief aan de A N-W B. Deze br'~f is een antwoord op een request dezer organisatie met het verzoek verlopende rijbewuzen tijdens een ontzeggingsperiode van de rybevoegdheid automatisch te verlengen. Een van de eerste stappen opgen. Voor dit rietzaaien heeft men weg naar het in cultuur brengen zijn toevlucht genomen tot het van de nieuwe polder Oc lelijk Fle- i Hegtuig .dat grote oppervlakten in voland is het inzaaien van riet. dat korte tijd kan bewerken. Een van de de bodem moet verstevigen en daar- zaaivliegtuigen met een pluim van door toegankelijk maakt voor de zware moderne landbouwwerktui- zaad achter zich scheert over de maagdelijke bodem. Dit antwoord is als een donderslag bij heldere hemel gekomen. 1 Het is voor de functionarissen van deze grote verkeersbond onthutsend, jomdat in 1952 een speciaal ontwerp van Iwet ter wijziging van de toen één jaar joude Wegenverkeerswet de Kamers pas seerde. waarin werd bepaald, dat rijbe- i wijzen „hun geldigheid voor de duur van ontzegging'' verliezen (artikel 19). In de Memorie van Toelichting op deze wijzi ging zeide minister Algera het met redelijk te achten, dat na afloop van de bijkomende straf van ontzegging van de rijbevoegdheid een rijbewijs geldigheid jzou hebben verloren. „De rechterlijke uitspraak bedoelt iemand als straf tij delijk de rijbevoegdheid te ontnemen, zonder daarbij over de rijvaardigheid een uitspraak te doen. Het is daarom aangewezen duidelijk te doen uitkomen, dat de rijbevoegdheid herleeft, zodra de termijn van de ontzegging van de be voegdheid is verstreken", aldus minister Algera destijds in de Memorie van Toe lichting Thans wordt namens deze zelfde minister medegedeeld, dat het rijbewijs moet vervallen, zodra een rechter de rijbevoegdheid tijdelijk heeft ontzegd. Zulks, terwijl de vaste commissie van Verkeer en Water-taat uit de Tweede Kamer in 1952 verklaarde „er zich mee te kunnen verenigen, dat na het ver lopen van het tijdvak, waarvoor iemand de rijbevoegdheid is ontnomen, zijn .rijbewijs zijn geldigheid hei-krijgt". Tegen de opvatting van de minister en de vaste commissie uit de Tweede Kamer in wordt thans namens dezelfde minister in feite medegedeeld, dat deze minister van mening is, dat bij uit spraak omtrent ontzegging van rijbe voegdheid voor enige termijn het rij bewijs vervallen moet worden verklaard. Dit is, volgens het antwoord aan de ANWB., neergelegd in het ontwerp van wet, dat op korte termijn bij de Sta ten-Generaal zal worden ingediend. Het antwoord heeft requestn ante. de A.N.W.B., in hoge mate bevreemd. De Bond hoopt, dat dit ontwerp van wet de Statcn-Generaal nimmer zal bereiken en dat alsnog aan het door hem gedane verzoek om een eenvou dige administratieve aanwijzing ter wille van een geiykmatige rechtsver- deling, zal worden voldaan. Antwoord aan de heer Ritmeester: Geen aanleiding de arbeid stop te zetten Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. schrifteiyk geantwoord, dat het juist is, dat de Rykscentrale voor Mechanische Administratie belast is met het ponsen van de kaarten voor de leden-administratie van een politieke party (K.V.P.) ten getale van ongeveer 300.000 stuks. Met dien verstande, dat deze Centrale heeft bedongen, dat het ponsen slechts zal plaatsvinden op haar pas sende tijdstippen. Op de vraag, welke redenen de minis ter ertoe hebben geleid goed te vinden, dat deze arbeid aan die Rijksdienst werd opgedragen, heeft minister Struyc- ken geantwoord, dat het bij de RMA noodzakelijk is de personeelsbezetting van de afdeling, belast met het vervaar digen van ponskaarten, zo veel mogelijk af te stemmen op de voorzienbare maximale eisen, aan deze afdeling te stellen De wervingsmoeilijkheden met betrekking tot Hollerith-typistes en het grote personeelsverloop onder deze cate gorie van personeel nopen daartoe. An derzijds brengt dit beleid met zich mede, dat zich somtijds op deze afdeling een situatie voordoet, dat meer ponskaarten zouden kunnen worden vervaardigd dan voor eigen RMA-werkzaamheden moet Veel hartpatiënten onder broodbezorgers Onder de groep broodbezorgers worden de laatste tijd veel hart patiënten aangetroffen. Dit verklaarde de heer L. Witte, secretaris van de Algemene Be- drijfsbond Voedings- en Genotmid delen. op het gisteren gehouden congres van deze Bond. De heer Witte schreef deze kwaal toe aan de hoogbouw die de laatste tijd zeer is toegenomen en waardoor de broodbezorgers iedere dag trap op, traf af moeten. De heer Witte vroeg zich verder af, hoe het niet de voortschrijden de motorisering te rijmen is. dat men nog steeds brood karren langs de weg ziet en daarvoor ook nog personeel kan krijgen. geschieden. Het aanvaarden van op drachten tot het vervaardigen van pons kaarten van particulieren vermindert het financiële nadeel, hetwelk verbon den is aan het noodgedwongen te voe ren inderdaad van tijd tot tijd tot enige overbezetting leidende personeelsbeleid. De minister heeft evenmin als zijn ambtsvoorganger daarom tegen het aan vaarden van zodanige opdrachten be zwaar gemaakt, doch daarbij wel gesti puleerd dat slechts sprake zou mogen zijn van een incidenteel aanvaarden van dergelijke opdrachten, voor zoveel de normale werkzaamheden daartoe gele genheid geven, en dat deze werkzaam heden nimmer tot overwerk aanleiding mogen geven. De met betrekking tot de onderhavige order gemaakte afspraken zijn geheel met het vorenstaande in overeenstemming. De minister meent dat er geen aan leiding bestaat de arbeid stop te zet ten en evenmin om toe te zeggen, dat in den vervolge dergelijke opdrachten niet meer zullen worden aangenomen, aangezien ze dienstbaar kunnen wor den gemaakt aan het financieel be lang van het Ryk. Ziekenfondsen bereid tot arbitrage De organisaties van Algemene Zie kenfondsen hebben telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid bericht, dat zij het minis teriële voorstel tot arbitrage omtrent de tussen de Ned. My tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van Algemene Ziekenfondsen gerezen geschilpunten, aanvaarden. Zy stellen het op prys. indien de minister overeenkomstig zün aanbod, hun hierby terzijde wil staan.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5