R2ZELE Gemeenschap tussen Hervormde en Lutherse Kerk werd aanvaard Unieke expositie in Volkenkunde Kerkedag voor classis Leiden? Jan Wolfslag' ELTAX - Telefoon 21583 Instructief en aantrekkelijk K. van K. biedt dr. P. G. Knibbe reis naar Zuid-Afrika aan 96ste jaargang Donderdag 23 mei 1957 Tweede blad no. 29143 Classis Leiden vergaderde In de tweede helft van de rnaand mei worden de ambtsdragers in de Hervormde Kerk bijeengeroepen in de Classicale Vergaderingen. Ditmaal was het een wijziging van de kerkorde, die wel een groot deel van de beraad slagingen heeft beheerst. Het ging n.l. over de gemeenschap tussen de Ned. Hervormde Kerk en de Evangelisch Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Neder landen. Zou nu, wat reeds eeuwen gescheiden van elkaar leefde, toch op sommige belangrijke punten verenigd kunnen worden? De classis Leidse kwam gisteren bijeen in het Zendingshuis te Oegstgeest. Vele benoemingen De praeses van de Classis Leiden, ds. D. J. Vossers, zei in zijn openingswoord „De Engelse schrijver Chesterton heeft eens gezegd, dat er voor de wagen van een christen twee paarden gespannen moeten zijn n.l. beslistheid en verdraag zaamheid. Bij veel christenen is meestal één paard op hol. Bij sommigen is het de beslistheid. Zij denken rechtlijnig: zien nergens problemen en weten overal direct een antwoord op te geven. Bij anderen is de verdraagzaamheid op hol geslagen. Zij redeneren vanuit het stand punt, dat we allemaal kinderen van één Vader zijn en dat we bijv. met de waar- heidsvraag niet zo nauwkeurig behoeven om te springen. Paulus heeft de twee punten weten te handhaven. De ene tijd horen we hem opkomen voor de zuiver heid van leer, terwijl hij op een ander ogenblik durft te vragen: „Is dat ook nog Evangelie?" Paulus kon verdraag zaam zijn, waar wij menen met beslist heid op te moeten treden, maar ook om gekeerd komt het voor. VERENIGING VAN KERKEN Ds. Vossers meent, dat %r ook voor de wagen van de Hervormde Kerk twee paarden gespannen zyn. De Zwingli- bond ziet te veel beslistheid in de lei ding van de Synode en wil de kerk orde veranderd zien; uiterst rechts is zeer ontevreden, omdat men in de kerk te veel de geest der verdraagzaamheid meent te ontdekken. Ook de „Overeen stemming" met de Lutherse Kerk zal voor de een te verdraagzaam en voor de andere te beslist zijn. Ordinantie 20 van de Kerkorde spreekt over de her eniging van kerken. Daarbij is ge dacht aan die kerken, die dezelfde be lijdenisgeschriften hebben als de Her vormde Kerk, maar die in de loop der eeuwen afgescheiden zijn. Met andere kerken, bijv. de Lutherse Kerk, is de Hervormde Kerk verbonden door banden der geschiedenis. Zal het nu zo zijn, dat de broeders, met wie de Hervormde Kerk dezelfde belijdenis heeft, gescheiden blijven leven, omdat men hardop zegt of zacht denkt van elkaar: „Jullie hebben het juiste Evan gelie niet", terwijl er anderen zijn, die alleen maar op historische banden kun nen wijzen en toch bij elkaar komen? De blijdschap over de ontmoeting zal moe ten overheersen". Met grote aandacht werd daarna geluisterd naar hetgeen de Praeses zei naar aanleiding van het over lijden van het lid van de Classis, ds. J. van Schinkel, in leven predikant te Wou- brugge. BENOEMINGEN. By de verkiezingen werd ds. P. A. Le- feber uit Alphen aan den Rijn gekozen als afgevaardigde tertius naar de Gene rale Synode. Als leden van het Breed-moderamen van de Classicale Vergadering werden aangewezen de ouderlingen-kerkvoog den: I. L. Eijkelenboom van Rijnsater- woude, II C. Reijlaarsdam van Leider dorps, III J. J. Westmaas van Alphen a. d. Rijn. Als diakenen: I. J. van Rijn van Woubrugge. II N.J.de Graaf van Hoog- mede en III L. Kool van Zevenhoven. Als ouderlingenI R. Kuiper van Alphen a. d. Ryn, II J. van Vliet van Koudekerk a. d. Rijn en III C. van der Luit van Oude Wetering. Tweede vacature: I P.J. Klei- wegt van Noordwijk aan Zee, II H. Flin terman van Katwyk aan Zee en III P. Haasnoot van Katwijk a. d. Rijn. Tot leden van Provinciale kerkvergadering werden benoemd: Ds. P. Kloek van Lei den en ds. E. Saraber van Voorschoten. Tot lid van de Commissie voor het op zicht: E. B. to Bokholt van Voorhout, terwijl de Classicale Commissie voor het Jeugdwerk een uitbreiding onderging door de benoemingen van mej. M. H. Turion van VoorschotenC. van der Tuin uit Leiden en D. Blom uit Alphen a. d. Rijn. De heer Mulder van Oegstgeest bracht daarna verslag uit van de arbeid van de Classicale Zendingscommissie. De op brengst van collecten en giften bleef iets beneden de verwachting. HOE DE JEUGD TE BEREIKEN? In het verslag, dat mevr. Honnef Bender uitbracht over de arbeid van het Classicale Jeugdwerk maakte zy de opmerking, dat dit jeugdwerk maar al te vaak een bescheiden plaats in neemt op de agenda van de Classicale Vergaderingen. Zij vroeg, of dit geen fout is. Als we aan alle kanten de jeugd langs de kerk zien wandelen en zien, dat men zich aan alle kanten bezig houdt met de vrijetijdsbesteding, dan wordt de kerk beklemd door de vraag: Hoe moeten wy die allen be reiken? Daarvoor zullen de activiteiten in de kerk de jeugd veel meer moeten gaan interesseren en wij zullen bij hen be langstelling moeten wekken. In septem ber a.s. zal er in Oegstgeest een Clas- icaal Jeugdappèl worden gehouden. KERKEDAG 1958 Ds. P. Kloek sprak over de eKrke- dag 1958. Hy stelde de vraag, of de gemeenten bereid waren een werkzaam aandeel te nemen in de voorbereiding van de kerkedag voor de Classis Lei den. die op Hemelvaartsdag of tweede pinksterdag van het volgende jaar ge houden zou kunnen worden. De afge vaardigden zullen deze vragen hun Kerkeraad moeten voorleggen. WIJZIGING KERKORDE In de middagvergadering kwam de PROMOTIES. Aan de Leidse Universiteit is gepromo veerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid, op proefschrift, geti teld „De lening in de Oude Testament (Bijdrage tot de kennis van het vraag stuk van schuld en aansprakelijkheid)", de heer R. K. Sikkema, geboren te Sap- pemeer en thans wonende te Rotterdam. Tot doctor in de faculteit der genees kunde op proefschrift, getiteld „Enting van mola hyda'tidosa en chonionepithe- Üoma op de vruchtvliezen van het kippe- embryo", is gepromoveerd de heer J. H. N. van Bouwdijk Bastiaanse, geboren te Noordwijkerhout, en thans wonende te Velsen. wijziging van de Kerkorde in behande ling. Ds. J. J. Meuzelaar uit Noordwyk- Binnen hield een zeer leerzame inlei ding de praeses noemde het een uur catechisatie over de geschilpunten en de punten van overeenkomst tussen de Hervormde en de Lutherse Kerk. Beide kerken belijden, dat als kenmerk der ware kerk van Christus hebben te gelden de zuivere prediking van het Evangelie en de zuivere bediening van de Sacramenten. De Lutherse Kerk kent de tucht over leer en leven; de Her vormde Kerk kent de tucht als middel ter bewaring van de reinheid van de Bediening des Woords en die der Sacra menten. Zij zegt, dat de twee eerste ken merken van de ware kerk behoren tot het wezen van de kerk, terwijl het ken merk van de tucht behoort tot het wel wezen van de kerk. Beide kerken belijden, dat de Heer in Zijn Gemeente present is in en door de bediening des Woords èn in en door de de bediening der Sacramenten. Het sa crament met zijn stoffelijke elementen onderstreept de vleeswording des Woords. Het Heilig Avondmaal predikt nadruk kelijk dit belijden beide kerken dat de gelovigen hun heil buiten zichzelf in Jezus Christus zoeken. Nadat de inleider nog kort enkele dingen over de Heilige Doop had ge zegd, omdat ook daarin enkele ver schilpunten tussen de beide kerken naar voren komen, ontspon zich een levendige discussie, waaraan ds. Groot en ds. Kloek van Leiden, ds. Van der Kooy van Noorden, ds. Mackaay van Oegstgeest, oud. Mulder uit Leiden, oud. Jonker uit Katwyk aan Zee en de inleider deelnamen. Tenslotte werden de voorgestelde wijzigingen met op drie na algemene stemmen aanvaard. Advertentie Echte ZEISS - IKON CAMERA'S met ZEISS -LENZEN voor speciale prijzen. CONTINA I. Lens Novar 3,5 van f 183.voor f 156. CONTINA II, Lens Novar 3,5 met ingebouwde beliehtingsmeter, van f 255 voor 1217. Fo+o-Ciné Breesfracf 123 t.o. Stadhuis TELEFOON 21851 Haarlemmerstraat 102 naast BATA - TELEFOON 32778 WEDSTRIJD MODERN DAMESKAPPEN Het College des Coiffeurs dArtistique, heeft in „Zomerzorg" het seizoen beslo ten met een wedstrijd in modern dames- kappen. De prijzen vielen ten deel aan: Mej. Wisse, Leiden (ereprijs)W. F. Vermeer, Leiden (1ste pr.)J. Kapél, Woerden (2de pr.); J. P. v. Hoven (3de pr.). Een diploma voor het behalen van 75 van het totaal aantal punten ontvingen: de heren B. Lauwe, Leiden, Mingers, Lei den, Mej. Bosboom, Leiden en de heer Busman, Noordwijk. Na afloop van de wedstrijd is er nog gezellig gedanst. (Advertentie) NIEUWE OPELS, zonder chauileur. VOLKSWAGENBUS zonder chauffeur. Reserveer tijdig. Gistermiddag ga\'en Koningin Juliana en Prins Bernhard in het oude slot Solliden bij Stockholm een receptie voor de Nederlandse kolo me in Zweden. De vierjarige Kees CoIIot d'Escury biedt de Koningin bij haar aankomst een bloemen hulde aan. „London Opera Ensemble" Deerniswekkend Een zich bedriegelijk immers schijn bedriegt! noemend „London Opera Ensemble", twee „zangers", een „zangeres" en een „pianiste", presenteerde zich voor een gering gehoor in de Stadsgehoor zaal. Het zou onheus tegenover Engelse gasten zijn en het staat ons niet aan neer te schrijven wat wij dachten van hetgeen zij „voor-schotelden". Deze import was een schande, zowel tegenover de toehoorders, als tegenover onze eigen vocalisten. Wij hebben daaraan géén behoefte! Het verwonderlijkste was echter, dat er nog geapplaudisseerd werd. Beleefd heidshalve of vond men 't toch mooi? Dit raadsel houdt ons bezig. We zijn bij uitzondering halver wege maar Stilletjes afgedropen Hoe hebben de anderen het uitgehou den, want deze farce was bepaald deer niswekkend De talloze afwezigen hadden ditmaal gelijk! H. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van O. K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het jaar 1957 tot we tenschappelijk ambtenaar bij de histo logie dr. Sie Pek Giok, thans assistent; voor het tijdvak van 1 maart 1957 tot en met 28 februari 1958 tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse bij de bo tanie de heren P. D. Burggraaf en A. L. Koster, beiden thans hoofdassistent; voor het tijdvak van 1 mei 1957 tot en met 30 april 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de oogheel kunde de heer B. L. Hoeksema, thans assistent; alsnog voor het jaar 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de in wendige geneeskunde de heer J. J. van der Werff ten Bosch, thans assistent. RUIM 600 TIPPELAARS OP STAP Gisteravond organiseerde de Ontwik- kelings- en Ontspanningsvereniging van HCW- en NEM-personeel „De Stalen Band" haar traditionele avondwandel tocht. Mede dank zij het gunstige weer en een deelname van ruim 600 tippe laars werd ook deze mars een succes. Het parcours over afstanden van 10, 12%, 15 en 20 km. liep als gewoonlijk door Leiden en Oegstgeest. Naast de persoonlijke prijs verkregen de volgende eenheden een groepsprijs t.w. Amicitia, Katwijk (11); KJB, Noordwijk (12); Veteranen Legioen Leiden (12); de Zwervers, Voorschoten (16); DOS, Noordwijk (11); Herv. School, Leiderdorp (24 25)DVT, Voorhout (19); DSB, jeugdgroep Leiden (18); Leidse Houtschool, Leiden (25); Martha Stichting, Alphen (43 -f 15); MOC, Voorschoten (16). MOTORRIJDER BRAK BEEN. Gisterochtend tegen tien uur wilde een uit de Korevaarstraat komende motor rijder de Breestraat inrijden en daarbij een vrachtauto passeren. De vrachtauto week echter naar links uit om de Steen- schuur op te rijden. Een botsing volgde, waarbij de 24-jarige Leidse motorrijder het rechter been brak. De E.H.D. ver voerde het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. „De wereld van liet poppenspel Advertentie Wie WALENKAMP zegt, denkt aan een fijne sigaar Prinsessekade hoek Haarlemmerstraat - Telefoon 21126 Van 24 mei tot 1 oktober a.s. zal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden een tentoonstelling worden gehoudendie tot titel heeft „Mens in miniatuur? De wereld van het poppenspel". Organisator van deze inte ressante zomer expositie, waarop men kennis kan nemen zowel van de kenmerken als van de functie en de techniek van het poppenspel, is de heer Gan Tjiang Tek, conservator van de afdeling China van het museum. Deze is in nauwe samenwerking met dr. P. H. Pott en dr. G. D. van Wengen aan de slag gegaan en heeft met vrij geringe middelen verbluffende resultaten weten te bereiken. Gestreefd werd naar een zekere mate van volledigheid en tevens is getracht in de opstelling van het materiaal, dat men o.m. van musea in binnen- en buitenland en van particulieren in bruikleen heeft ontvangen, iets aan te brengen wat de bezoeker aan het denken zet .Belangrijk is dat het spelelement door de levendige opstelling overal behouden is gebleven. De poppen zijn als het ware in een kader geplaatst, waarin de handeling uitgebeeld wordt. Zo is de tentoonstellmg niet alleen instructief, doch vooral ook aantrekkelijk. Mens in miniatuur: de overbrenging er de techniek van de vertoner en verder is er de techniek van de con structie van de pop zelf. Wanneer men deze tentoonstelling, waaraan hard is gewerkt, heeft bezocht, zal men zeker de diepere betekenis van het poppen spel leren begrijpen en meer waardering hebben voor het scheppend vermogen ervan. Veel, zeer veel is er op de expo sitie te zien. Noemen wij de stokpoppen van de wajang golek en de wajang keroetjil van Java en het Chinese pop penspel. Met toepassing van de werking als schim zijn er de wajang koelifc van Java en Bali en de schimmenspelen van China, Turkije, Egypte en Griekenland. Indrukwekkend is de scène, die men in beeld heeft gebracht uit de Tsja-mei-an, gen moeten onderscheiden. Allereerst is de IJzeren Rechter, een handpoppenkast- van de menselijke gedragingen in een irreëel vlak, waarin echter het mense lijke leven bruiist met een heftigheid, die de toeschouwer zo weet te boeien, dat hij zich ongemerkt identificeert met een der figuren uit het spel en volkomen medeleeft. Waarbij hij zich bovendien van de onwerkelijkheid van de hande ling niet meer bewust is en hierin be vrijding zoekt en voelt van al datgene wat hem vervult en dat hij in het dage lijkse leven niet van zich kan schuiven. Hiermede raakt men wel een der meest fundamentele kenmerken van het pop penspel en tevens een der voornaamste functies ervan. Wat de techniek van hét poppenspel betreft, zal men twee din- Deze foto toont twee marionetten voor het kamertoneel in Italië uit het begin van de 20ste eeuw. Het zijn Pierrot en Donna Clara, figuren uit de Commedia dell'Arte. spel uit de Chinese prov. Foetsjien, ter wijl ook de Jan Klaassen van Nederland en de Kasperl van Duitsland als voor beelden van handpoppen zijn tentoonge steld. Staaf marionetten zyn Orlando van Si cilië, Laf leur van het poppentheater van Amiens en de voddebalen van de Bel gische poesjenellen, terwijl de figuren uit „Het westelijke paviljoen", een Chinese liefdes-romance, door middel van draden van boven af worden gespeeld. De (fraaie) poppen van Rangoon zijn even eens draadmarionetten.Wijzen wij nog op op het Javaanse schimmenspel, op het schimmenspel „De moord van Raams- donk" van onze landgenoot Frans ter Gast en op de poppen, die gesneden zyn door René Dumoulin van Piet Wiegman. Kortom een expositie zoals men die zel den te zien krijgt! Aan de tentoonstelling heeft men bo vendien nog een prijsvraag verbonden. De schoolgaande jeugd wordt namelijk in de gelegenheid gesteld zélf met een poppenspel voor de dag te komen, dat dan eind september opgevoerd zal wor den. Een en ander zal dus het karakter van een competitie dragen. De sluitings- termijn voor inschrijving is op 10 juni gesteld. Bij naderend afscheid Mr. H. A. C. Braiiderhorst te Leiden benoemd tot secretaris van K. van K. Aan het einde van de hedenochtend gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland stelde de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, de secretaris, dr. P. G. Knibbe, er van in kennis, dat de Kamer besloten had hem in verband met zyn naderend afscheid een reis naar Zuid- Afrika aan te bieden. Dr. Knibbe, die thans ruim 35 jaar als secretaris optreedt, zal deze reis tevens benutten om voor de daarvoor in aanmerking komende bedrijven cpntacten in Zuid-Afrika te leggen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat enkele „Kamer "-vrienden van dr. Knibbe hadden besloten thans zijn echtgenote in de gelegenheid te stellen deze reis mede te maken. Met het oog op het spoedig vertrek van dr. Knibbe naar Zuid-Afrika 25 juni is de adjunct-secretaris, mr. H. A. C. Branderhorst, met ingang van 1 juli benoemd tot secretaris van de K. van K. In verband met de werkzaam heden. welke dr. Knibbe in Zuid-Afrika in het belang van de Kamer zal ver richten, zal hij de titel van secretaris der Kamer nog behouden tot na zyn terugkeer, wanneer ook het officiële af scheid zal plaats vinden. Bij de aanvang van deze vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van de heer Van Herwaarden, die ruim 20 jaar van de K. van K. deel uitmaakte. Na de behandeling van de ingekomen stukken gaf ir. J. J. G. van Hoek een korte toelichting op het rapport over de bestrijding van de waterverontreiniging in het district der Kamer. Spreker acht het gewenst, dat er by het inrichten van installaties door Rynland, gestreefd moet worden naar een billijke kosten verdeling. Voor bedrijven moet het be denkelijk worden geacht als Rijnland en dan uiteraard op kosten dier bedrij ven tot zuivering van afvalwater zou overgaan. De heer Van Hoek vestigde er met nadruk de aandacht op, dat men deze aangelegenheid in vriendschappe lijk overleg met Rijnland wenst op te lossen. Naar aanleiding van een in juli 1956 door de Kamer uitgebracht rapport in zake de wegen en waterwegen om Lei den en de Katwijkse zeehaven, dat wij indertijd uitvoerig publiceerden, deelde de voorzitter mede, dat de Kamer pogin gen in het werk zal stellen om de in houd van dit rapport op korte termijn met het ministerie van Verkeer en Wa terstaat te bespreken. Aan de Vervoerscommissie uit de Ka mer werd verzocht haar licht nog eens te laten schijnen over de onlangs inge voerde verhoging van de vervoerstarie- ven van goederen bij de Ned. Spoor wegen. Bij de vaststelling van de lijst van subsidies voor 1957 werd van diverse zijden aangedrongen op een verhoging van het subsidie aan de Ver. van Vreem delingenverkeer in het district. Zo mo gelijk zal met dit verzoek volgend jaar rekening worden gehouden. Bij de rondvraag sprak de heer Lan- gezaal er zyn teleurstelling over uit, dat niet alle beti-okkenen zijn gehoord alvo rens de Kamer een gunstig advies uit bracht inzake een vakantieregeling voor de kruideniersbedrijven en de melk handel. Van de zijde van het bureau der Ka mer werd opgemerkt, dat alle bedrijven per enquête-formulier hun inzicht over de regeling bekend hebben kunnen ma ken. Op grond van deze enquête heeft de Kamer haar standpunt bepaald. Na de lunch, welke in sociëteit Amicitia werd gebruikt, maakten de leden een excursie naar het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Was- senaarseweg. Nieuw griep-virus ontdekt Na vijf dagen en nachten van inge spannen laboratorium-arbeid hebben geleerden in het Walter Reed ziekenhuis van het Amerikaanse leger te Washing ton een nieuw type influenza-virus af gescheiden en geïdentificeerd. Het nieuwe gevonden virus, dat vol komen verschillend is van de bekende virussen, acht men de oorzaak van de griepepidemieën die in Singapore, Hong kong, Formosa en de Philippynen heb- gen geheerst. In de Philippynen zijn tengevolge van de griepepidemie 31 kin deren gestorven. WASSENAAR ,DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit St.- Ghislain Hornu, pl.m. 198 km. In con cours waren 125 vogels, gelost om 8.20. De eerste duif kwam aan 11.08.35 uur. De uitslag was: J. C. B. Brederode 1; W. v. d. Zwaan 2, 3, 7; L. Farl-a 4; J. Parlevliet 5, 6 8; J. P. Brederode 9; W. C. v. Eek 10. MET BROMFIETS GEVALLEN Doordat de-uitlaatpijp tussen de spa ken van haar bromfiets kwam sloeg zus ter B. Kaptein alhier op de hoek Wit- tenburgerweg-Zijdeweg over de kop en liep een hersenschudding op. Zij werd naar de St.-Ursulakliniek alhier over gebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jan Pieter, zn. van J. Verbiest en E. Aroyo; Catharlna Petronella Maria. dr. van N. v. d. Burg en E. J. T. Goossen: Glzella Piroska Franclsca, dr. van F. W. v. Houten en G. P. Domankus; Jacoba Johanna, dr. van P. Schroef en P. J. le Febre; Cornells, zn. van C. de Roode en S. de Nobel; Thierry Qulrtnus Théo Mau rice. zn. van J. L. J. v. d. Vliervoet en J. J. F. Bette; Hendrlka. dr. van P. J. de Jong en H. ter Wal; Alexander Johannes, zn. van C. C. Boogerd en J. E. v. d. Lin den; Robert Jan. zn. C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden; Agnes Sophie, dr. van M. Jacobson en J. C. KeiJ; Hendrik Jan, zn. van H. Prins en G. Nagtegaal. OVERLEDEN. W. F. Hofstra, 14 Jr. zn.; W F. de Lang, 62 Jr., hulsvr. van H. G. de Roode.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3