Luisterrijk Staatsiebanket in de Witte Zee': een feeëriek schouwspel Franse Kamer weigerde rekening te betalen: regering ten val gekomen WEERBERICHT Stormachtige toejuich ingen tijdens rijtoer door Stockholm Aanklager in zaak-Montesi kon geen bewijs van seliuld vinden Zonder socialisten geen nieuw bewind; blijft Mollet aan? 96ste jaargang WOENSDAG 22 MEI 1957 No. 29142 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2 55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koninklijk bezoek aan Zweden Tafelspeeches vol wederzijdse waardering Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren tijdens hun bezoek aan Stockholm in open rijtuigen onder stormachtige toejuichin gen een rijtoer door de stad gemaakt. Koningin Juliana en Koning Gustaaf namen plaats in het eerste rijtuig, dat door vier paarden werd getrokken. In het tweede rijtuig reden Koningin Louise en Prins Bernhard. Voor en achter de konink lijke rijtuigen gingen eregarden te paard, die het tafereel een bijzonder kleurrijk aanzien gaven. In auto's volgden de leden van het gevolg de stoet. Om half een kwam de stoet bij de hoofdingang van het Paleis aan. De intrede in het Paleis vond met groot ceremonieel plaats. In een van de grote pronkzalen, de „Witte Zee" genaamd, werd een groot aantal autoriteiten aan de Koninklijke gasten voorgesteld. Minister Luns werd hier door de Koning van Zweden ontvangen. Daarna vond de lunch plaats, waaraan met de Koninklijke Familie ook de beide ministers van Buitenlandse Zaken en de leden van het gevolg aan zaten. O rifvangst voor diplomaten Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvingen 's middags in het Koninklijk Paleis te Stockholm de hoofden van de diplomatieke missies. De receptie werd gehouden in de door Koning Oscar de Tweede gebouwde zuilenzaal van het paleis. Het gehele diplomatieke corps van de Zweedse hoofdstad was aanwezig. De lange rij van diplomaten, die aan het Koninklijk Paar werden voorgesteld, werd geopend door de ambassadeur van Noorwegen. De vierde in de rij was de in zwart hoog gesloten uniform geklede ambassadeur van de Chinese Volks republiek. Met sommige der diplomaten bleven Koningin en Prins enkele ogenblikken in gesprek. Eenmaal liet Prins Bernhard het protocol voor wat het was om de Spaanse zaakgelastigde even na te lopen en hem iets in het Spaans in het oor te fluisteren. Ook minister Luns schudde menige oude bekende de hand. De ceremonie duurde ongeveer een half uur. De vorstelijke gasten trokken zich vervolgens terug in de gastvertrekken van het paleis. Deze vertrekken liggen In de westelijke vleugel van het Paleis en zien uit op de Domkerk en het pit toreske oude stadsdeel van Stockholm. Sedert het begin van de 19e eeuw heb ben zij gediend als staatsievertrekken voor op bezoek zijnde vorstelijke perso nen. Zij dateren uit de tweede helft van de 18e eeuw. Hulde van zangkoren Opnieuw zijn gisteravond duizenden inwoners van Stockholm naar het Ko ninklijk Paleis getogen om getuige te zijn van een huldebetoon aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. Een opname van het Zweedse Koninklijke Paar met zijn Neder landse Koninklijke gastengemaakt onmiddellijk na aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard in het Koninklijk Paleis te Stock holm. (Teliefoto) Kort voordat in de naar Karei de Elfde genoemde zaal van het paleis het luisterrijke Staatsbanket begon kwamen zangkoren van de Zweedse Korenbond en van het Zweedse Zangersverbond met wapperende vaandels en vlaggen naar het paleis gemarcheerd om een zanghulde te brengen. Op de trappen van de noordelijke toegang van het pa leis, op de kaden en op het plein voor de stedelijke opera was een grote men senmassa samengestroomd. Een hartelijk gejuich ging op toen de Koninklijke gasten, tezamen met Koning Gustaaf en Koningin Louise, op het bordes verschenen. Er werden madriga len en Zweedse volksliederen gezongen en de voorzitter van de Korenbond, de heer Vasseur, bracht een „hoera" op de gasten uit. Ook het Wilhelmus klonk en tot driemaal toe moest het Koninklijke gezelschap op het bordes terugkeren, de laatste maal samen met de Zweedse Prinsessen. Met zakdoeken en mutsen werden zij van alle zijden toegejuicht door de velen, die de koude avond trotseerden. De Ko ningin en de Prins vonden nog tijd om de dirigenten van de koren te ontvan gen en hun erkentelijkheid over de zanghulde uit te spreken. De „Zwarte Zwaan" strooide met handenvol modder „zonder enig deugdelijk bewijs" Het proces-Montesi in Venetië bereikte gisteren zijn hoogtepunt toen de openbare aanklager, Palminteri, verkla arde, dat geen „direct of indirect bewijs" is geleverd tegen de voornaamste beklaagden: Piero Piccioni de zoon van een vroegere Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die wegens deze gerucht makende zaak indertijd is afgetreden tegen „markies" Montagna en het voor malige hoofd van de Romeinse politie, Saverio Polito. Piero Piccioni, die, sedert het proces op 21 januari begon, alle zittingen heeft bijgewoond, glimlachte tegen zijn verdediger, toen de openbare aanklager dit mededeelde. Het valt voor een openbare aanklager niet mee, zo zei Palminteri, te moe ten toegeven dat er helemaal geen bewijzen zijn, maar ik heb geen enkel bewijs kunnen vinden. Nog koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de mees- plaatsen droog weer. Óverwegend latige noordelijke wind, ruimend naar oordoost. Weinig verandering in tem- *ratuur. (Opgemaakt te 1115 uur). 23 mei Zon op: 4.38 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 1.49 uur; onder: 14.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.22 en 22.53 uur. Laagwater te 5.34 en 18.18 uur. Dtt nummer bestent uit 10 paer*na's. Wel zou Wilma door misdaad om het leven zijn gekomen De openbare aanklager hekelde het optreden van Anna Maria Moneta Caglio de „Zwarte Zwaan" die als vroe gere minares van markies Montagna de zaak aan het rollen had gebracht met schokkende onthullingen over uitspat tingen met verdovende middelen, waar bij Montagna en Piccioni betrokken zou den zijn geweest en waarvan Wilma Montesi het slachtoffer zou zijn ge worden. Hij noemde haar een „leugenaarster en valse getuige". Zij heeft „handenvol modder om zich heen gegooid" zonder enig deugdelijk bewijs voor haar beschul digingen te leveren. Er kunnen op Capo- cotta geen uitspattingen zoals zfj be schreven heeft, plaats gevonden hebben, omdat daar geen gelegenheid voor was, aldus Palminteri. Afspraakje op het strand De beschuldigingen, die de „Zwarte Zwaan" in het eerste proces-Montesi, in 1954, heeft geuit en die zij voor de Rechtbank van Venetië heeft herhaald, hebben grote opschudding in Italië ge wekt. Haar beschuldigingen van omkoperij en ongeoorloofde praktijken in rege ringskringen, benevens haar uitlatingen over sluikhandel in verdovende midde len. hebben tot grootscheepse onderzoe ken geleid, waarvan er enkele nog niet voltooid zijn. Haar verklaringen hebben indirect ge leid tot het aftreden van het toenmalige hoofd der Romeinse politie, Tomasso Pavone en tot de ontslagaanvrage van Attilio Piccioni, de vader van Piero, die destijds minister van Buitenlandse Za ken was. De openbare aanklager geloofde wel, dat Wilma Montesi als gevolg van een misdand om het leven is gekomen. Mo gelijk had zij indertijd te Torvaianica, waar haar lijk op het strand gevonden werd, een afspraakje gehad met een man en is zij tijdens deze samenkomst of kort daarna overleden. Piero Piccioni was reeds in oktober 1954 ervan beschuldigd, dat hij verant woordelijk was voor het overlijden van de 21-jarige Wilma, doordat hij haar, menend dat zij reeds dood was, op het strand van Torvaianica bij Rome zou hebben achtergelaten. Markies Montagna en Polito waren ervan beschuldigd, dat zij getracht had den het onderzoek naar Wilma's dood te beïnvloeden ter ontlasting van Piccioni. Volgens de openbare aanklager is echter niet bewezen, dat Montagna en Polito elkander toen reeds kenden. Een aantal getuigen is in de loop van het proces beschuldigd van meineed. Welk seliip zal fle haringrace winnen? O En welke „Katwijker" wint onze wisselplaquette De vloot van haringschepen spoedt zich naar de visgronden. Ruim honderd loggers en ook en kele treilers. afkomstig uit Katwijk. IJmuiden, Scheveningen en Vlaar- d ingen hoopt vanmiddag aan te komen op ongeveer 57 graden noor derbreedte. waar men aan schot zal gaan De schepen met de sterk ste motoren hebben hun zwakke broeders op sleeptouw genomen, om alle tegelijk op de plaats van be stemming te komen De epen hebben de wind recht tegen en zodoende hebben zij veel beweging. De kop van de vloot bevond zich gisteravond half zes op 53 graden 20 minuten noorderbreedte. Veel nieuws is er thans nog niet te vertellen, cn ook op de schepen zelf is de alles beheersende vraag. „Wie zal deze haringrace winnen?" Naar alle waarschijnlijkheid zal het wel een treiler zijn. doch voor onze prijsvraag „Welke Katwijkse schuit brengt de eerste Hollandse nieuwe aan is d.t van geen belang, daar de enige Katwijkse treiler zich zeer sportief heeft teruggetrokken. De Katwijkers hebben dus alle gelijke kansen onze wissel plaquette te winnen. Er zijn reeds enige opga ven bij ons binnen gekomen, doch waarschijnlijk wil men eerst de kat eens uit de boom kijken om mee: zekerheid te hebben. Tot donder dagmiddag a.s. 12 uur kan men inzendingen doen toekomen aan de Redactie van ons blad. Op de en veloppe duidelijk vermelden ..Ha ringrace". Achf miljoen meer deviezen Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank is de netto deviezenre serve met ruim f 8 miljoen gestegen. Goud en deviezen samen belopen nu f3895 miljoen. Glorieus galadiner Inmiddels waren door een andere in gang van het grote vierkante gebouw reeds de 180 gasten voor het galadiner gearriveerd. Zij hadden zich verzameld in de „Witte Zee", een der grote staat siesalons van het paleis, waar een even geurige als kleurige bloementooi was aangebracht. Om acht uur maakten de vorste lijke personen hun intrede in deze zaal, schrijdend langs een erewacht in traditioneel uniform en bespied door de lenzen van de televisieca mera's. Koning Gustaaf leidde Ko ningin Juliana binnen. Daarachter kwamen Prins Bernhard met Ko ningin Louise, minister Luns met Prinses Sibylla, Prins Willem met Prinses Margaretha, Prins Bertïl met mevr. Van Wickevoort Crom- melin, minister-president Erlander met Prinses Birgitta en baron Van Hardenbroek met Prinses Desirée. Koningin Juliana droeg een safir- Minister mr. J. M. L. Th. Cals van mede, dat H.M. de Koningin hem O.K. en \V. (links) deelt prof. dr. heeft bevorderd tot Commandeur in ir. F. A. Vening Meinesz tijdens de Orde van Oranje-Nassau. diens afscheidscollege te Utrecht blauwe kanten robe met groene on dergrond, Koningin Louise een kleed van wit en goud brokaat. De bril janten van haar diadeem schitter den fel in het licht der schijnwer pers. De „Witte Zee" bood een schouwspel boeiend van kleur en leven. Na een korte begroeting schreden de gasten door twee nevensalons naar de door kaarsen verlichte langgrekte zaal, waar het banket plaats vond. De tafel was gesierd door 14 in zware zilveren bak ken geplaatste bloemstukken van rode en witte latyrus en blauwe irissen. Het kristal schitterde in het flakkerende kaarslicht. Naar oude traditie waren bij de plaatsen der Koninklijke gasten gou den eierdopjes en gouden zoutvaatjes geplaatst. De traditie wil dit, naar men zegt, omdat de grondlegger van het Huis Bernadotte zoveel angst had vergiftigd te worden ofwel zoveel afkeer had van de Zweedse keuken, dat hij steeds een ei als reserve bij zijn maaltijden wenste te hebben. Koningin Juliana werd aan tafel geflankeerd door Koning Gustaaf en Prins Bertil. Prins Bernhard zat tus sen de Zweedse Koningin en Prinses Birgitta. Tegenover de plaatsen van de vorstelijke personen waren ronde gaten in de wandbekleding uitgespaard, ten einde de kijkers der televisie hun kans te geven. Tafelspeeches van Koning Gustaaf en van Koningin Juliana waarin woorden van wederzijdse waardering klonken, werden gehouden tussen de tweede en de derde gang en aangekon digd door fanfarestoten, gevolgd door de nationale liederen. De gasten hoor den de speeches zittend aan. Het feeërieke schopwspel in de don ker geschilderde en niet rijke gobelins beklede barokzaal duurde twee uren. Daarna bleef het gezelschap nog enige tijd in de van de geur van rododen dron en hortensia doordrongen „Witte Zee" zaal bijeen. Om elf uur begaven de Koninklijke gasten zich naar hun eigen vertrekken, waarmee het pro gramma van de eerste dag van het staatsiebezoek teneinde was. Conservatieven deden premier de strop om j-j j I - het patriottisme van de Kame w «-» fint/in /k'/l /i 1 \rr\r\-r rtfwpmnnsnren n i t cresnrr»! (Van onze Parijse correspondent) De socialistische minister-president Guy Mollet, heeft gisteravond om elf uur dan toch eindelijk het voorbeeld van zijn ontelbare voor gangers moeten volgen: de 34ste vertrouwenskwestie, die hij vrijdag j.l. voor zijn nieuwe belastingvoorstellen ten bedrage van een miljard gulden had gesteld, is hem tenslotte fataal geworden. De eindrekening luidde 250 tegen, 213 afgevaardigden vóór. Dat betekende het einde van een regering, die een nieuw record had gevestigd door vijftien maanden en twintig dagen aan het bewind te blijven: de langste rege ring van de Vierde Republiek, die in de weinige jaren na de oorlog reeds 22 kabinetten heeft geteld. Het zijn de conservatieven geweest, die Mollet de strop om de hals hebben gedaan, diezelfde conservatie ven, wier standpunt ten aanzien van Algerije al die maanden door de zeer onorthodoxe socialist Mollet is verdedigd, maar waarvoor zij nu weigerden de rekening in de vorm van nieuwe belastingen te betalen. Geen openlijke aanvallen, wel verzet achter schermen Dat de communisten, de Poujadis- ten en de andere rechtse extremis ten alsmede de radicalen van Pierre Mendès-France niet voor de rege ring zouden stemmen, teas al gerui me tijd tevoren bekend. De radica len hebben inplaats van tegen te stemmen zich tenslotte onthouden om zo de verantwoordelijkheid van de crisis voor rekening van de con servatieven te laten en zelf een mo gelijke nieuwe scheuring in hun partij te ontlopen. De socialisten, de katholieken MRPen een handvol rechtse dwergpartijtjes en Gaullis ten bleven het versleten kabinet tot het einde trouw, maar tezamen kon den zij Mollets leven toch niet red den. Gistermorgen was in het Palais Bour bon al duidelijk te voelen, dat de wind voor de regering uit de verkeerde hoek woei. Voorshands bleef het echter een kalm briesje, dat pas in de middag wat venijniger begon te blazen. Niettemin heeft het onheil voor de premier zich voornamelijk achter de schermen en de gesloten deuren, waar de verschillende groepen zich op gezette tijden terug trokken, afgespeeld. Zware aanvallen vanaf de tribune heeft Mollet eigenlijk nauwelijks te verduren gehad en de premier zelf kon bij zijn duplieken dan ook niet veel anders doen dan een ge vecht te leveren tegen een vijand, die zich op de vlakte hield, maar zijn maatregelen zorgvuldig had genomen! Dramatisch gebaar bracht de premier geen baat Het was een zware rol, die Guy Mol let zo te spelen kreeg en waarvan hij zich soms met scherp sarcasme, doch ook weer niet zonder waarneembare nervositeit heeft gekweten. De grote po litieke rede, die men van hem ver wachtte, heeft Mollet dan ook niet ge houden en hij bepaalde zich voorname lijk tot een poging de volksvertegen woordiging van zijn smetteloos pa triottisme en zijn goede bedoelingen te overtuigen. Voor dat doel nam hij een nieuwe regie-vondst te baat door op een gegeven moment met bevende handen de statuten van de socialistische partij uit zijn binnenzak te halen en zijn col lega's voor te lezen, dat de socialisten trouw aan het Franse vaderland had den eezworen! Doch ook dit beroep op het patriottisme van de Kamer werd voor dovemansoren uitgesproken en Mollet zag zijn ministeriële leven om zo te zeggen als een nachtkaars uitster ven. De laatste waarschuwing of beter: steek onder water, wilde de premier, die nu zelf ook kennelijk niet meer in zijn redding kon geloven, zijn geachte col lega's echter blijkbaar niet meer ont houden, toen hij de opmerking maakte, dat zij, die nu de verantwoordelijkheid voor de crisis wilden nemen, bij voor baat maar niet al te zeker op de mede werking der socialisten moesten reke nen, wanneer straks de scherven van de kapotte vaas weer zouden moeten wor den gelijmd. Men kan niet ontkennen, dat Mollet met zijn woorden inderdaad een gevoe lige plek van de tegenstanders raakte, want de grote vraag is nu uiteraard wie wel de nieuwe Franse regering moeten en vooral ook kunnen vormen. President' Coty moet reis naar Amerika uitstellen Het staatshoofd, president Coty. die gisteravond laat de premier en zijn droeve schare nog op het Elysee ont ving, zou vandaag zijn consultaties ver moedelijk al wel beginnen en het is twijfelachtig, dat hij zijn reisplannen naar Amerika ten uitvoer zal kunnen brengen! Er werden gisteren, zoals ge bruikelijk, verschillende namen van kandidaat-premiers genoemd zoals de jonge links-radicale minister van Justi tie. Frangois Mitterrand, zijn conserva tievere partijgenoot René Pleven, de katholiek Pflimlin en zelfs Pierre Men dès-France. De man. die over het alge meen nog wel de hoogste kansen wer den gegeven, was het slachtoffer van de dag: Guy Mollet in persoon. Eén ding is namelijk zeker, en wel, dat zonder de socialisten thans in Frankrijk geen regering valt te forme ren. De socialisten zullen hun huid on getwijfeld duur verkopen na de bittere ervaring van gisteren en vermoedelijk slechts bereid zijn in een nieuw kabi net zitting te nemen op voorwaarde, dat zij ook dan op de bok plaats mogen ne men. En omdat de leidsels van de so cialistische partij door Mollet nog steeds vrij stevig in handen worden ge houden. is het hoogst waarschijnlijk dat de demissionaire minister-president na langere of kortere tijd en na eventueel wat ballast aan onfortuinlijke excellen ties over boord te hebben geworpen, zichzelf wel weer on zal mogen vole^n!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1