Glorieuze tocht van liet Paar naar de Zweedse Koninklijk hoofdstad Ook Franse scheepvaart zou het verzet tegen Nasser weldra staken Door duizenden met enthousiasme begroet vitrage en gordijnstoffen WEERBERICHT Gematigde toon van Pinean's rede in de Veiligheidsraad der V.N. Moskou wil gesprek met Parijs over de Europese veiligheid 96ste Jaargang DINSDAG 21 MEI 1957 No. 29141 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte stagel L Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 ZWEDENS WELKOM! Stockholm in een zonovergoten pracht De Dakota, waarmee het Koninklijk Paar gistermiddag op het militaire yliegveld Kallinge bij Karlskrona arriveerde, werd bestuurd door Prins Bern hard, die in hemdsmouwen en met zonnebril op, in de stuurstoel zat. Het grootste deel van de vijf uren lange vlucht had de Prins trouwens de stuur- knuppel zelf in handen gehad. Het vliegtuig van de Koningin en de Prins was het laatste van een serie DC 3 toestellen, die op Kallinge aankwamen. In de andere vliegtuigen hadden de leden van het gevolg plaatsgenomen. Acht straalvliegtuigen van de Zweedse luchtmacht van het type .Lansen" waren ter begroeting van de Koninklijke gasten opgestegen. De Koningin en de Prins stegen uit het vliegtuig, nadat soldaten van de Zweedse luchtmacht een rood tapijt hadden uitgelegd. Triomfantelijke rit naar Karlskrona Zij werden verwelkomd door de gouverneur van de provincie Blekinge, de heer Von Heiand en diens echtgenote. Deze bood aan H.M. de Koningin een boeket bloemen aan. De begroetingsplechtigheid duurde slechts enkele minuten en daarna begon de eerste, nog niet officiële doch desondanks triomfantelijke autorit van de Koninklijke gasten op Zweeds gebied. Langs de hele weg. die de autocolonnc van het vliegevld naar de rede van Karlskrona moest afleggen, stonden duizenden mensen opgesteld, die de gasten hartelijk toewuifden. De scholen hadden voor deze gelegenheid vrijaf en overal zag men grote groepen schoolkinderen met bloemen en vlaggetjes. In het dorp Ronneby en in de stad Karlskrona zelf waren alle straten waarlangs de bezoekers reden, omzoomd met brede mensenhagen. Ondreweg pas seerde men een brug, waar minstens duizend man in de pijlers was geklommen, om toch maar niets van het schouwspel te missen. se generaal Von Moltke slechts eens in zijn leven een glimlach van voldoening op het gelaat heeft gehad, namelijk toen hij Vaxholm zag. Terwijl de schepen hun vaart voortzet ten scheepten om ruim acht uur in de morgen de Zweedse Prins Bertil en de Nederlandse ambassadeur in Stockholm, dr. J. Visser, zich onder grote belang stelling in op een motorsloep om de Ko ninklijke gasten tegemoet te varen. Zij ontmoetten om even over negen het es kader en begaven zich aan boord van „De Zeven Provinciën" Terwijl de glorievolle tocht tussen de eilanden voortging en daarmee het uur van de officiële aankomst in Stockholm naderde stroomden duizenden belanstellenden naar de „Logardstrappan" voor 't Koninklijk paleis, waar de eerste ontmoeting tussen de souvereinen zal plaats vinden. Dichte drommen mensen omzoomden reeds uren voor de aankomst de kaden, die in de volle zomerzon hun fraaiste tooi hadden aangenomen. Ter rede van Karlskrona, sedert de 17e eeuw de voornaamste marinebasis in Zweden, werden de Koninklijke gas ten begroet door de opperbevelhebber van de vloot in het zuiden, vice-admi- raal Erik Samuelson. Terwijl hij bloe men aan de Koningin aanbood had de politie alle moeite om de duizenden mensen, die de bezoekers toejuichten, buiten de afzettingstouwen te houden. Koningin en Prins namen enkele ogenblikken rust, voordat zij zich aan boord begaven van de motorsloep, die hen naar de kruiser „De Zeven Provin ciën" moest brengen. Zij werden in de sloep vergezeld door de gouverneur der provincie en door de vlootcommandant. Om drie uur zagen de drommen toe schouwers op de kade hoe de kruiser en de escorte-vaartuigen de ankers lichtte en onder een blauwe hemel op kalme zee naar het noorden opstoomden. Doffe kanonschoten klonken van daag in de vroege morgenuren over een door een warme zomerzon be straald Stockholm, ten teken, dat Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de Zweedse territoriale wateren waren binnen gevaren. De eerste militaire ceremoniën, aan het bezoek verbonden, hadden in alle vroegte plaats op grote afstand van de stad. Om even over zes kwam het Nederlandse eskader, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën" en de andere bootjagers „Friesland" en „Rot terdam" in zicht van het lichtschip „Almagrundet", op enkele mijlen voor de scherenkust van Stockholm. Hier werden de schepen op een rustige door de ochtendzon beschenen zee tegemoet gevaren door de Zweedse torpedoboot- jagers „Halland" en „Smaaland", die het eerste welkomstsaluut afvuurden. Helikopters met persfotografen cirkel den boven de schepen toen de beman ning zich aan de reling presenteerde. De „Zeven Provinciën" had de stan daard van Koningin Juliana in top. De Zweedse torpedobootjagers voerden de Nederlandse driekleur in de top mast. Begeleid door de Zweedse schepen be gon het Nederlandse eskader daarna zijn tocht naar de hoofdstad, een vaart die vijf uren zal duren. De Zweedse lucht macht zond een groet, die de lucht deed daveren! Een groep straaljagers van Zweedse makelij, van het type J 29, bij- Advertentie genaamd „vliegende vaten", cirkelden op 500 meter hoogte boven de schepen. De vliegtuigen bleven de schepen op hun majestueuze vaart langs de talloze eilan den vergezellen. Aan de grens van de stad Stockholm kregen zij versterking van 200 straaljagers, die de stad op haar grondvesten deden schudden. Na het binnenvaren van het eilandenrijk be antwoordde „De Zeven Provinciën" de begroeting met een saluut van 21 scho ten uij; zijn acht Zweedse Boforskanon- nen. Deze werden weer beantwoord door een gelijk salvo, afgevuurd door de kust- batteryen van het fort „Oscar Fredriks- borg", dat juist voor de stad Stockholm ligt. Toen het Nederlandse eskader hier naderde, stond er een erecompagnie op gesteld van de kustartillerie van Vax holm. Vaxholm is het kustfort van Stock holm, waarvan de faam wordt geïllu streerd door de opmerking, dat de Duit- Over gesproken De mooiste sortering vindt U bij Haarlemmerstr. 172, 174, 179 Herenstraat 9 MIDZA BONNEN voor onze cliënten. Tandartseiiconflict De minister van Soc. Zaken en Volksge zondheid heeft zich schriftelijk gewend tot de organisaties van Algemene Zie kenfondsen en tot de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. Mi nister Suurhoff geeft partijen dringend in overweging de tussen hen gerezen moeilijkheden langs de weg der ar bitrage tot een oplossing te brengen. De minister gaat er van uit, dat de tandartsen dan onverwijld hun werk zaamheden voor de ziekenfondsen zul len hervatten. Cosvgres VoNrekredielwezen In zijn openingstoespraak tot het congres van de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwczcn en Woekerbe strijding, die haar 25-jarig bestaan viert inet een congres in de Twentse Schouwburg te Enschede, heeft de voorzitter mr. T. A. Fruin een schels gegeven van de huidige stand van het volkskredietwezen. Op het ogenblik bestaan er in Nederland 53 gemeente lijke volkskredietbankcn. Als men de toeneming van de bevol king in ogenschouw neemt, is een aantal banken enigszins achtergebleven of hun activiteit staat op het ogenblik stil, al dus spr De oorzaak daarvan ligt oa. in het feit dat vele banken wel een koop krediet geven maar geen krediet voor de noodzakelijkste goederen Bovendien oefenen de financieringsmaatschappijen een ernstige concurrentie uit. Sommige stellen de vraag of het nog nodig is dat er volkskredietbanken bestaan nu er reeds zovele kredietgevende instellingen in ons land zijn gevestigd. Spreker zei. dat de taak van de volkskredietbanken ongekort in acht dient te worden geno men. omdat het euvel der overkredite- ring is blijven bestaan. Bij haar aankomst op de luclit- de gouverneur van de provincie Erik basis van Kallinge in Zweden werd j von Heiand. waarvan deze tete-foto ll.M. Koningin jutiana begroet door i een beeld geeft. Eisenhower wijst Soekcrno's uitnodiging of Naar vernomen wordt, heeft presi dent Eisenhower in een brief aan pre sident Soekarno een uitnodiging tot een bezoek aan Indonesië afgewezen. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige noordelijke wind. Een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 MEI Zon op: 4.39 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 1.29 uur; onder: 13.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.16 en 21.50 uur. Laagwater te 4.33 en 17.07 uur. Dit nummer bestaat dt 10 pagina's. (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Christian Pineau, in New York voor het forum der Ver. Naties een nieuw diplomatiek offensief tegen kolonel Nasser is begonnen in de onbehaaglijke onzekerheid, of hij zich zeer bin nenkort nog wel minister zal mogen noemen, deden gisteren in Parijs geruchten de ronde, dat nu ook Frankrijk spoedig zijn daadwerkelijk verzet tegen de Egyptische dictator zal moeten staken. Franse schepen zouden reeds op weg zijn naar het Suezkanaa! om. zodra de debatten in de Veiligheidsraad geëindigd zijn, deze waterweg door te varen na de tolgelden aan de Egyptische regering te heb ben voldaan. In officiële Franse gringen wenste men deze geruchten, waarvan ook de betrouwbare „Monde" melding maakte, tegen te spreken noch te bevestigen. Niettemin werd ook hier erkend, dat een permanente boycot door de Franse scheepvaart noodlottige gevolgen voor Frankrijk zou hebben. bracht de Franse stap dan ook in ver band met de interne problemen van Frankrijk. Deze moderne vaasdie geplaatst is op de Kurfiirstendamm in de Britse sector van Berlijn, heeft 12 arbeiders handen vol werk gegeven voor zij goed en wel stond. Uit de volkomen verwoeste Oedachtnis- kirche werden de stukjes marmer verzamelddie tot het artistieke mozaiek van de vaas werden samengevoegd. Tweeërlei richtsnoer Het is voorts bekend, dat ook in de boezem van de Franse regering enkele ministers zich gevoelig heb ben betoond voor de economische consequenties van een voortzetting van een anti-Nasser-campagne, die premier Mollet dan ook niet in de laatste plaats door overwegingen van binnenlandse politieke aard zou zijn ingegeven. De algemene indruk, die nu in Parijs heerst en die door de kalme en gematigde toon van Pineau's rede in New York schijnt te worden bevestigd, is dan ook. dat Frankrijk binnen zeer afzienbare tijd nog zal worden genoodzaakt zijn bondgenoten te volgen door als laatste Westelijke mogendheid zijn verzet tegen Egypte eveneens op te geven. Waarom heeft Frankrijk een nieuw beroep gedaan op de Veiligheidsraad?, zo vroegen wij Pineau. En als ant woord gaf hij: „Omdat wij willen vast stellen of de Ver. Naties er aJ niet tweeërlei richtsnoer op nahouden: een voor de landen, die zich steeds aan de besluiten van de Raad houden en een ander voor de landen, die ze ongestraft naast zich neer kunnen leggen". Het zou logisch geweest zijn, wanneer er na de vrijmaking van het kanaal be sprekingen tussen Egypte en de gebrui kers waren gehouden over de toepassing van de in de Veiligheidsraad aangeno men zes beginselen. In plaats daarvan kwam Egypte met een verklaring die, wat er ook over gezegd is," niet in overeenstemming is met de resolutie van de veiligheidsraad van 13 oktober". Niets duurt langer dan het tijdelijke, zegt Pineau Het was duidelijk, dat Egypte van plan was de Conventie van 1888 naar eigen believen te interpreteren wat be treft het toelaten of weren van bepaal de landen. Ook bij de vaststelling en het gebruik van de tolgelden kon Egyp te naar Pineaus mening doen wat het wilde. Hoe lang, zo vroeg de Franse mi nister zich af. zullen de landen die nu besloten hebben het tolgeld „onder voorbehoud" aan Egypte te betalen, dat moeten doen? Volgens "n Frans spreek woord duurt niets langer dan het tij delijke! De permanente Egyptische afgevaar digde bij de V.N., Omar Loutfi, stelde tegenover Pineaus bezwaren, dat „Egyp te alles had gedaan om de doorvaart te vergemakkelijken in het belang van de internationale handel en welvaart". Op de laatste vergadering van de Veiligheidsraad was men volgens de Egyptische afgevaardigde algemeen van oordeel, dat Egypte bij het beheer van het kanaal maar eens moest tonen wat het waard was. Dit was vooral het standpunt van de Ver. Staten, zei hij Brit steunt Fransman De Britse afgevaardigde Sir Pierson Dixon zei. dat hij het in grote trek ken eens was met de kritiek, die Pineau heeft op de Egyptische verklaring van 2 4 april. Het was de taak van Egypte om zich tegenover de Ver. Naties en de wereld te rechtvaardigen door zijn internationale verplichtingen in zulk een belangrijke kwestie na te komen. De eenzijdige Egyptische verklaring be vatte niet de garanties van een regeling. die tot stand was gekomen door inter nationale onderhandelingen. Wij hopen, aldus Dixon. dat Egypte zal inzien dat het in zijn eigen belang is het vertrou wen van de kanaalgebruikers te herstel len. Dr. Ronald Walker van Australië zei dat zijn regering veel zou onderschrij ven van wat Pineau en Dixon hadden gezegd. Alvorens verder op de zaak in te gaan, zou hij zijn regering raadple gen. De Cubaanse afgevaardigde verklaar- dat zijn regering elk land zal steunen, dat stipte naleving van de besluiten van de Veiligheidsraad en de Conventie van 1888 vraagt. Russische beschuldigingen De Rus Sobolef beweerde dat Frank rijk Israël aanmoedigde om „nieuwe provocatieve daden jegens Egypte te be drijven. zoals de veelbesproken poging van een Israëlisch schip om door het kanaal te varen teneinde Egyptes be doelingen te weten te komen". Daardoor wordt de weg bereid voor een nieuw conflict in het Midden-Oos ten. zo zei hij. „Ook zekere verantwoor delijke staatslieden in de Ver. Staten" hadden Israël op die wijze aangemoe digd. De Raad diende niet toe te laten, dat iemand zich met de interne aange legenheden van Arabische staten be moeide. onder welk voorwendsel dan ook. De Egyptische verklaring moest als een internationaal document worden beschouwd. Het was te wensen, aldus Sobolef. dat de scheepvaart door ande re internationale waterwegen, zoals het Panamakanaal, volgens dergelijke be ginselen was geregeld. Het debat werd daarop tot vandaag verdaagd. Gematigde toon van brief van Boelganin (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister-president Guy Mollet, die politiek met één voet in het graf schijnt te staan, werd gisteren niettemin vereerd met een nieuwe bood schap van zün Russische collega Boelganin Het is een lange brief van 22 blad zijden, die de Franse minister-president heeft ontvangen en waarin hjj wordt uitgenodigd aan tweezijdige onderhandelingen deel te nemen over de Europese veiligheid. Ofschoon alle bekende thema's der Russische propaganda uitvoerig in het nieuwe document worden behandeld, treft de toon van Boelganin's brief toch door zijn gematigdheid. Nieuwe poging om Frankrijk van vrienden los te weken Als aanleiding van dit schrijven wordt trouwens ook aan het aangename on derhoud herinnerd, dat Boelganin juist een jaar geleden met zijn Franse ambt genoot in Moskou mocht hebben. Een herinnering, waarmee de Russische re- geringsleider kennelijk hoopt de gebeur tenissen, die zich sedertdien in Hongarije hebben voorgedaan, naar het vergeet boek te kunnen verwijzen! Hoewel premier Mollet aan de voor avond van de debatten, die voor de 34ste maal over zijn voortbestaan zullen moeten beslissen nog weinig gelegen heid kan hebben gehad Boelganins brief Soekarno moet rust houden President Soekarno heeft van zijn dok ters het advies gekregen rust te nemen na zijn inspannende tournee met de Russische president Worosjilof in Indo nesië. Bijna onmiddellijk na het vertrek van zijn gast, heeft Soekarno op zijn paleis een bespreking gehad met premier Djoeanda, legerstafchef generaal-majoor Nasoetion en andere hoge leiders. Vol- gens betrouwbare kringen draaide het KIachien waren er niet geweest. Loutfi gesprek om regionale problemen. grondig te bestuderen, werd gisteravond in regeringskringen niettemin al met zekerheid- te kennen gegeven, dat Rus land nu een nieuwe poging waagt de Atlantische alliantie te ondermijnen en Frankrijk van zijn bondgenoten los te weken. Watertoren te Emmeloord van 63 meter Binnenkort zal in Emmeloord worden begonnen met de bouw van een water toren met een hoogte van 63 meter. Hij zal de hoogste van de Noordoostpolder zijn. Onder de achthoekige toren, die wordt gebouwd voor rekening van de N V. Waterleidingmaatschappij „Overijssel" komt een 61!» meter diep waterreservoir met een inhoud van 600 kubieke meter en in de toren zelf komen drie reser voirs van 400 kubieke meter inhoud. Het onderste reservoir komt op 23 meter hoogte. Op 47 meter hoogte heeft men een uitzichtplateau geprojecteerd. Boven in de toren wil men een carillon aan brengen met een eikehouten klank bord. De spits wordt met koper afgedekt en de kleur van de steen is genuanceerd geel-grijs. Het bouwwerk is een ontwerp van de architecten H. van Gent en J. W. H. C. Pot te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1