Ook op de staalmarkt biedt KSG vele voordelen aan ons land Zeer bedenkelijke politiek van de Italiaanse politieke partijen Opmerkelijke intensivering van het onderlinge handelsverkeerivaardoor invoer sterk gedaald Grondstof tegen lagere prijs Prof. Veiling Meinesz bij 70 ste verjaardag gehuldigd Kerkelijk Leven Afgedankte ijskasten een gevaar voor spelende Amerikaantjes Christen-democraten i villen alleen zichzelf als tegenstander van communistische partij Kleine groepen „op sleeptouw" Ventje Soemoeal en Soedirman van hun functies ontheven? 96ste jaargang Maandag 20 mei 1957 Vierde blad no. 29140 (Van een speciale medewerker) Wat is, als weinig staal producerend land, tigenlijk ons belang bij de staalmarkt van de KSG? We zaten met de heer Stijkel te praten in een Jer vertrekken van het fraaie gebouw op de Place Je Metz, dat uitziet op het schilderachtig ravijn, Jat de stad Luxemburg in tweeën deelt. Hij had uiteengezet, dat Nederland wel degelijk een tastbaar en groot voordeel trekt uit zijn lidmaat- (II). schap van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, omdat, dank zij deze gemeenschappelijke markt onze kolenprijzen aanmerkelijk lager zijn, dan zij zonder de KSG zouden zijn. Maar hoe nu met staal? Als betrekkelijk jong industrieland zijn onze staalbelangen aanzienlijk geringer dan die van de oude industriegebieden. Onze rol op de staalmarkt kan in het grote geheel slechts gering zijn. Als (foduktieland inderdaad, stemde de heer Stijkel toe. Het Nederlandse belang is lift zo zeer een producentenbelang als wel een verbruikersbelang. Ook hier geldt, <it volgens het verdrag, dat is gebouwd op het plan-Schuman voor de leden pen enkele discriminatie worcjt toegepast: de Nederlandse staalverwerkende idustrie wordt by de gemeenschappelijke markt precies zo behandeld als alle inderen, dus: geen prioriteit voor de Duitse of Franse industrie, dubbele prijzen «vallen. Ook hier alleen maar voordeel. Wy krijgen onze grondstoffen tegen unmerkelük lagere prijzen. Zonder KSG zou ook de staalprys even als de kolen- irijs veel hoger zijn. „Dit zou men dan kunnen zien als een tegenprestatie onzerzijds", merkten wij op. „De producentenlanden kunnen hun produkten dan aan ons kwijt, terwijl wij anders misschien goedkoper zouden kopen buiten Europa". „Inderdaad", antwoordde de heer Scy kei, „zo zou men dat kunnen stellen, maar zoals, ik al zei: momenteel speelt die factor niet mee. Of overigens de buiten-Europese markt goedkoper zou zijn, staat nog te bezien. In haar korte bestaan eigenlijk zijn we nog steeds in de aanloopperiode heeft de K.S.G. haar bestaansrecht reeds ruimschoots bewezen. Zo is er bijv. nu reeds een op merkelijke intensivering van het onder linge handelsverkeer te constateren, die zowel voor kolen als staal reeds in de tientallen procenten loopt, terwijl de in voer uit Amerika en Engeland (devie- zenbesparing) veel minder werd. Veel profijt Nog steeds aanloopperiode [r zün nog andere voordelen, die op it ogenblik gelukkig niet aan de orde ju: in een tijd van depressie is er voor producenten van kolen en staal een 'itlmarkt binnen de gemeenschap en is dus een gegarandeerde jnarkt, ter- er vroeger een „vechtmarkt" was. K.S.G. kan de gemeenschapsmarkt uten voor derden. Worosjilof uit Indonesië vertrokken VRIENDSCHAP NOGMAALS ONDERSTREEPT De president van de Sovjet-Unie, Worosjilof, is gisteren met een Rus sische straalvliegtuig uit Djakarta uar Rangoon vertrokken, na een staatsbezoek van twee weken aan In- Jonesië waarbij hy op massabyeen- tomstcn de nadruk legde op de niendschappelijke betrekkingen tussen Indonesië en de Sovjet-Unie. President Soekarno, IndonesiSQhe mi- leden van het Parlement en ge burgerlijke en militaire autoritei- deden de Russische leider uitgeleide een korte afscheidstoespraak gewaag- Worosjilof nogmaals van de vriend- lapsbanden tussen zijn land en volk Indonesië en zijn bevolking. President Soekarno verklaarde, dat de ipische hitte in Indonesië de 76-jarige issische president zeer vermoeid had. verzekerde de Russische president, evenmin als het klimaat van Indo- sië kan worden veranderd de nauwe iindschap van Indonesië met de rjet-Unie veranderd kan worden. Sa een inspectie van de erewacht be- Worosjilof zich aan boord van de ssische TU-104, terwijl 21 saluutscho- c werden afgevuurd. Worosjilof en zyn gevolg van 53 leden rfen via Rangoon naar Noord-Viet- het bezoek aan Noord-Vietnam rit de terugreis via Peking en Mon- aanvaard. Worosjilof had zaterdag in een rede ihet Indonesische Parlement opnieuw tiaard, dat de Sovjet-Unie de aan een van Indonesië op Westelijk uw-Guinea blijft steunen. De rege- 2 en het volk van Indonesië zouden bij „hun verdere krachtsinspannin- a tegenover de imperialisten en kolo- disten" op Sovjet-steun kunnen re- «n. De imperialisten beschikken niet lan- r over een monopolie op het gebied de moderne wapens en de Sovjet- !ie is bereid zo nodig aan aanvallers hoofd te bieden, aldus maarschalk orosjilof. Nieuwe Italiaanse regering onder leiding van Zoli In Italië is de zeventiende regering het einde van de oorlog gevormd «r de gematigd-vooruitstrevende Se- tor Adone Zoli, een christen-demo- at, die zijn keuze alleen deed onder tijgenoten. De voornaamste taak van nieuwe regering, die 32 zetels te kort mt voor een meerderheid in de Twee- Kamer van het parlement, is hand- ring van de politieke stabiliteit in tot aan de algemene verkiezingen, over elf maanden gehouden zullen rien. Zoli zal voor het einde van deze and om het vertrouwen van de beide üners vragen. Premier en minister van toting is Adone Zoli, vice-premier en idster van Buitenlandse Zaken is Giu- ?pe Pella. De gemeenschappelijke markt heeft bovendien de horizon in de bedrijven verruimd, doordat de structuur van veel ondernemingen werd verbeterd; de leve ring van Frans ijzererts vooral aan Bel gië en Luxemburg werd sterk vergroot, zodat de Belgische staalindustrie thans veel meer gebruik maakt van erts dan van schroot, terwijl Italië, dat veel gebruikt, zijn invoer daarvan van buiten sterk kon beperken. Om nog enkele be langrijke voordelen te noemen: han delsbelemmeringen worden opgeheven en de concurrentie wordt niet langer ver valst door overheidssubsidies en pro tectie: er is immers één markt, die niet wordt gehinderd door landsgrenzen. Kar tels zijn verboden en de concentratie van ondernemingen staat onder controle. Er wordt gestreefd naar lagere prijzen, toegepast zonder discriminatie; de prij zen van schroot werden geregeld, waar door de sterke prijsschommelingen wer den opgeheven. In het begin heeft de hoge autoriteit ook distributiemaatrege len getroffen voor grondstoffen door bijv. schroot daarheen te leiden, waar er behoefte aan bestond. De voordelen voor een grondstoffen-arm land als het onze springen duidelijk in het oog: wij vooral kunnen gelukkig zijn met ons lidmaat schap van deze gemeenschappelijke markt Verre toekomstmuziek Wij komen daarna te spreken over de Euromarkt, waarover de heer Stijkel evenmin enthousiast is als de meeste Ne derlanders. De Euromarkt, vindt hij, is om poh- litieke redenen wel een stap verder, maar het is een noodzakelijk doorgangs huis. De K.S.G. is af en rond en kan zó worden ingepast in een Europese fe deratie. maar in de Euromarkt is even min als in Straatsburg een centraal ge zag zoals hier. Het is een parlement, zoals in de zeven provinciën, waarin iedereen ruggespraak moest houden met zijn provinciaal be stuur. De ministers beslissen en dat is politiek en daarom komt er zo weinig concreets tot stand. Volmaakt is het pas als er één Europa is, met één munt, één belasting, één ministerie,maar dat is nog toekomstmuziek, misschien zelfs heel verre De Euromarkt is een heel andere con ceptie dan de K.S.G., de Kolen- en Staalgemeenschap. Het is een vergelij king als tussen een volksdemocratie en een parlementaire-democratie, meent de heer Stijkel. De K.S.G. is een veel zui verder proto-type van het huis der toe komst. Noodzakelijk doorgangshuis Er zijn grote politieke en economische bezwaren tegen de Euromarkt (bijv. dat zij protectionistische elementen bevat) en dat die bezwaren er zijn is zeer begrij pelijk. Maar, afgezien van alle nadelen: als men de Europese eenheid wil en dat is hét enige perspectief bij dit alles dan is de Euromarkt een noodzake lijk doorgangshuis. Maar wij hier in Luxemburg zijn als onderdeel van het toekomstige ene Europa een homogene eenheid en bezield met optimisme. Want als het hier is geslaagd, en dat kan men nu al zeggen, geloof ik, dan is er hoop, dat ook de rest voor elkaar komt, al kan het nog lang duren Het „achterhuis" is gereed, een be- langryk stuk van de markt functio neert, èn goed. Wij zien vol vertrouwen de afbouw van het gehele complex tege moet, omdat wjj hier hebben ervaren, dat het kan en dat het goed kan! Hier in Luxemburg kan men zich een goede voorstelling maken hoe het in het ene Europa van de toekomst kan worden! GEREF, KERKEN foeHal te Hamdenberg (vac. J. van !:«a) J van Tuinen te Schettens en B. de Valk te Wierum, vam wie laatstge- Jtde is beroepen. -hoepen te Leldscihenidam H. J. vam ten te Willemstad. tóREF. KERKEN Onderh. art. 31 K.O. genomen naar Vrouwenpolder M. v. I*WD, kand. te Amsterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN kJankt voor Delft M. W. Nieuwen- te Amsterdam-West. 'oorschriften voor Spaanse geestelijkheid r.-k. overheid in Spanje heeft be- ri. dat de geestelijken zonder spe- toestemming van hun bisschop p theaters, bioscopen, beroepsvoet- *edstrijden en stierengevechten mo- 'bezoeken. Zij worden eraan herin- 5 dat zij op straat steeds de gebrui kte priesterkleding moeten dragen. op een motorfiets mogen zij een of valhelm op hebben. Zij mogen 5i vrouw achterop meenemen, noch 21 op de motor zonder toestemming ;de bisschop buiten hun bisdom be- 'fn. Zo'n voertuig mag overigens al- s voor hun godsdienstig werk worden •ruikt. Gedenboek aangeboden Tijdens een zaterdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van de Geofysi sche Kring is prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz door de voorzitter van de kring, ir. A. van Weelden, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag een gedenkboek aangeboden. Déze feestbundel, waarin bijdragen van promintente geofysici uit ien landen zijn opgenomen, bevat onder meer een zwaartekrachtkaart van Nederland op schaal 1 500.000. Uitvoerig werden door ir. Van Weel den de vele verdiensten van prof. Vening Meinesz naar voren gebracht, verdien sten niet slechts ten opzichte van de Geofysische Kring, waarvan hij een der oprichters was, maar ook in zijn uni versitaire werk, zijn werk in samenwer king met de Rijkscommissie van Geode sie en het Koninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut en bovenal in - het kader van de Internationale Unie voor Geodesie en Geofysica, waarvan hij pre sident is geweest. Naast het gedenkboek werd prof. Vening Meinesz ook nog een door de Bilthovense schilder Jan Boon vervaar digd portret toegezegd, dat wegens ziekte van de schilder nog niet is gereed ge komen. Kapt. lt. ter zee N. J. R. Gregory, of ficier bij de onderzeedienst der Konink lijke Marine, herinnerde aan de vele tochten die prof. Vening Meinesz op on- De voorzitter van de Geofysische Kring, ir. A. van Weelden, over handigt prof. dr. F. A. Vening Mei nesz (links) het herdenkingsalbum niet bijdragen van prominente geo fysici uit tien landen, tijdens de her denking in Utrecht van de zeven tigste verjaardag van deze Neder landse geleerde. (Foto L-D./Vam. Wet) derzeeboten heeft meegemaakt en de hechte band die" tussen hem en de ma rine door deze wetenschappelijke toch ten tot stand is gekomen. Namens de onderzeedienst bood hij de jubilaris een afgietsel aan van het wapen der onder zeedienst. Ook kapt. ter zee b.d. C. J. van Wa ning, destijds commandant van Hr. Ms. onderzeeboot 016, herinnerde aan de bijzonder prettige wijze waarop tijdens de velee tochten met prof. Vening Menesz is samengewerkt. Voorts sprak nog de voorzitter van de Geodetische Commissie, prof. R. Roelofs. die de verdiensten van prof. Vening Meinesz in deze commissie releveerde. Prof. Vening Meinesz sprak tenslotte een dankwoord, waarbij hy in het bij zonder hulde bracht aan de Koninklijke Marine die hem in staat stelde zoveel wetenschappelijk materiaal te vergaren. Haagse kousenfabriek gedeeltelijk uitgebrand Schade ruim f 100.000 Een felle uitslaande brand, die van nacht enige uren lang heeft gewoed in de kousenfabriek N.V. v/h Van den Heuvel aan de Loosduinseweg in 's-Gravenhage, heeft, naar voorzich tige schatting een schade van ruim f. 100.000.aangericht. Omstreeks kwart voor vier in de morgen ontdekte de echtgenote van de bedrijfsleider, die naast de fabriek woont, de brand. De brandweer, die onmiddeljjk werd gewaarschuwd, pakte het vuur, dat aan alle kanten uit het gebouw sloeg, met acht stralen en enige nevelspuiten aan. Het duurde toch nog enige uren voordat de hard nekkig voortwoekerende brand het af legde tegen de enorme hoeveelheden water, die de brandweer erop in spoot. De sorteer- en inpakafdehng, het garenmagazijn, de kantine, de werkplaats en de garderobe brandden uit. Het ma chinepark van de fabriek, waarbij twee nieuwe Amerikaanse breimachines, die een waarde van ongeveer een half mil joen vertegenwoordigen, kon worden ge red. Dit lag namelijk in een apart ge bouw, dat met een korte gang via de eerste étage was verbonden met de nu uitgebrande afdelingen. Twee „cotton-breiers" kwamen van nacht om 12 uur in dienst. Omstreeks twee uur is een van hen even boven ge weest, maar er viel niets bijzonders te bespeuren. De bedrijfsleider en zijn echt genote waren in de loop van de nacht enige malen opgestaan omdat hun kind ziek is. De vrouw rook een brandlucht, keek uit het raam en zag vlammen op de eerste verdieping. Enige tienduizenden paren kousen, die gereed lagen om verzonden te worden o.m. naar het buitenland zijn ver brand, evenals een half miljoen kousen zakjes en de gehele werkvoorraad aan garens. De fabriek, een van de negen kousen- fabrieken in ons land, is verzekerd. Mr. M. VROLIJK VOORZITTER NED. JOURNALISTENKRING. De kringraad van de Ned. Journalis tenkring, die zaterdag 'te Zwolle in jaar vergadering bijeen kwam, heeft mr. M. Vrolijk 's-Gravenhage) gekozen tot voorzitter van de kring in de plaats van heer J. J. van Mechelen, die wegens drukke werkzaamheden zich niet meer voor een herverkiezing in deze functie beschikbaar had gesteld. De afgetreden, voorzitter, aan wie veel dank werd ge bracht voor hetgeen hij in zijn zesjarige ambtsperiode voor de georganiseerde journalistiek en voor de N.J.K. in het bijzonder heeft gedaan, werd in de vaca- ture-Joh. Winkler tot lid van het kring- bestuur benoemd. In vele staten veiligheidsmaatregelen (Van onze correspondent in Washington) Herhaaldelijk leest men in Amerika over een kind, dat gestikt is ineen ijskast. Vooral niet meer gebruikte ijskasten, die soms op vuilnishopen lig gen zijn geliefd speelgoed voor de jeugd. Het gevaar bestaat hierin, dat een deur van een ijskast van binnenuit niet geopend kan worden. Valt daarom zulk een deur dicht ach ter het kind, dan kan het zichzelf niet meer bevrij den. Het Amerikaanse Con gres is zich met de zaak gaan bemoeien en een bu reau in Washington heeft opdracht gekregen om veiligheidssystemen te on derzoeken Eventueel zou een v goed veiligheids systeem bij de wet voor geschreven kunnen wor den. Het bureau heeft proe ven genomen, teneinde te onderzoeken hoe kinderen die in zulk een val zitten, in het algemeen reageren en welk openingsmecha nisme het best door hen kan worden gehanteerd, om de kinderen in een val te lokken construeerde men een klein „huisje" (ter grootte van een ijs kast) en daarin vertoonde men op een klein tele visiescherm een teken- filmpje. Zodra het kind het huisje binnengekro pen was, ging de deur dicht en hield te TV-ver- toning op. De reactie der kinderen was heel ver schillend. Kleuters van twee en drie jaar deden vaak in het geheel geen poging om zich te bevrijden. Zou het „huisje" werkelijk een ijskast geweest zijn, dan zouden zulke kinderen eenvoudig zijn gestikt. Voor hen is het heel moeilijk een veiligheids systeem te bedenken, waarmede zy zichzelf kunnen bevrijden. Kinderen van vier en vjjf jaar schrokken meer dan de jongeren, maar toonden ook meer vin dingrijkheid en energie om de deur open te krijgen (men heeft ver schillende systemen ge probeerd: lichtgevende knoppen bijvoorbeeld waaraan gedraaid of waartegen gedrukt moest worden) Drie en dertig van de Amerikaanse staten heb ben reeds een wet aange nomen, waarbij wordt voorgeschreven, dat afge dankte of niet-gebruikte ijskasten ontdaan moeten worden van de deur. Voor de wei-gebruikte ijskast schijnt een oplettende moeder vooralsnog het best-denkbare „veilig heidssysteem". Gouverneur van Tilburg in ons land „Het is een gewoon routinebezoek, dat ik gedurende enkele weken aan Nederland breng", aldus de Gouver neur van Suriname, de heer J. van Tilburg, toen hy met het K.L.M.-vlieg- tuig uit Curacao op Schiphol arri veerde, waar hij verwelkomd werd door de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders en enkele andere autori teiten, alsmede door mevrouw Van Tilburg, die 14 dagen geleden reeds naar ons land was gekomen. „Het tienjarenplan loopt goed en zon der twijfel zitten er perspectieven voor Suriname in. Er moet ontzettend veel worden gedaan, er zyn zovele moeilijk heden te overwinnen, dat men nu wer kelijk niet moet denken, dat als het plan is uitgevoerd Suriname een bloeiend land is. De industrie breidt zich geluk kig uit. men zit niet stil". De heer Van Tilburg deelde nog mede, dat hij op 17 juni uit Nederland ver trekt en via Lissabon naar Paramaribo terugkeert, waar hij op 21 juni aankomt. Met de gouverneur van de Ned. Antil len, de heer A. B. Speekenbrink, heeft Explosie te Culemborg (Speciale berichtgeving) ITwe® militairen van de legerplaats Schaarsbergen hebben gisteravond te Culemborg een hoeveelheid springstof totontploffingg ebracht. De daverende knal was tot ver in de omtrek te ho ren. Heel de binnenstad van Culem borg kwam op de been. De luchtdruk had ruim 20 ruiten vernield. De markt en het Koestraatje waar de explosie geschiedde, lagen bezaaid met glasscherven. Op aanwijzingen van bur gers werden tien minuten na de knal een tweetal militairen (één uit Culem- burg en "n uit Geldermalsen) aange houden, die in een brooddronken bui de explosie hadden veroorzaakt.. Beiden zijn 20 jaar oud. Het verdere onderzoek is in handen van de militaire politie. De beide militairen zyn gisteravond on- middelyk ingesloten. de Gouverneur van Suriname voorlopig althans afgesproken, dat hij in septem ber van dit jaar voor een bezoek naar Curacao gaat. (Van onze Romeinse correspondent) Er begint iets meer tekening te komen in de Italiaanse regeringscrisis. Niet, dat de oplossing gemakkelijker zou zijn geworden, eerder het tegendeel. Maar in de vier dagen rust, die het bezoek van president Coty aan de leiders der ver schillende partijen heeft geschonken, is duidelijk geworden, wat er politiek achter Saragats onverwacht gebaar moet worden gezocht. Het blijkt inderdaad, zoals wij reeds hebben verondersteld, dat het er om te doen was de Republikeinen weer terug te brengen in een nieuwe vier-partyenregering. Hy heeft dit zeer duidelijk gezegd, met het gevolg dat er in de schoot der sociaal-democratische partij een ernstige crisis is ontstaan. Verontwaardiging over een 1 de Reinere partuen, <ue. zwakker ge- - I worden, minder lust tot avonturen en maatregel van Saragat Gevaarlijke „kruistocht" Saragat, van wie men bijna zou gaan vermoeden, dat een verbreding van de democratische basis hem onwelgevallig is. begreep dat hij in het partijcongres, dat in juni as. zou moeten worden ge houden, waarschijnlijk geen meerderheid achter zich zou hebben en heeft in een zitting van de centrale groep van het partijbestuur weten door te zetten dat het congres niet in juni maar eerst in oktober zal worden gehouden. Dit heeft de verontwaardiging van zowel de rechter- als de linkervleugel der partij tot het kookpunt doen stij gen en ook de afgetreden partijsecretaris Matteotti had z«er scherpe woorden voor de hebbelijkheden van de partij leider De ontevredenen zijn thans bezig stemmen te verzamelen voor een bui tengewoon partijcongres, dat uiterlijk in juli bijeen zou moeten komen! Volgens de partijstatuten moet zulk een congres worden gehouden, wanneer tenminste één vijfde der leden dit verlangt. Daar Matteotti ongeveer de helft van de partij achter zich heeft, is het wel bijna zeker dat dit congres van protest tegen Sara gat gehouden zal worden. Halsstarrige weigering Met dat al is de hereniging der beide socialistische partijen voorlopig, let wel wat wij zeggen „voorlopig" (het zou er voor Italië slacht uitzien indien wij moesten schrijven „voorgoed") van de baan. De links-socialist Nenni is de so ciaal-democraten heel ver tegemoet ge komen, maar hun halsstarrige weigering om hunnerzijds ook maar één stap in zijn richting te doen. is door de tegen standers van Nenni ih zijn eigen party, dus door de elementen die meer op een Volksfront-politiek aansturen, ten volle uitgebuit en Nenni's positie is op het ogenblik beslist zwak. De schuld daarvan moet gezocht worden zowel bij de Sara- gat-groep in de sociaaldemocratische partij als zij de rechter-vleugeel van de christen-democraten. Voor die laatsten is vooral na het artikel in de „Osser- vatore Romano", dat zulk een samen werking voor katholieken verbiedt het samengaan met socialisten, al zijn het dan ook democraten, uit den boze. De politieke bedoelingen van de rechter- Dit is duidelijke taal. Men wil, dat er slechts twee partijen overblijven, chris ten-democraten en communisten. „Voor de leus mogen liberalen, soCiaal-demo- craten en republikeinen nog meedoen en een „echt" democratisch karakter geven aan wat in werkelijkheid een regiem zou worden, dat een kruistocht voert tegen het communisme, wel te verstaan, zon der dat communisme ooit dodelijk te treffen, want daarmee zou tegelijk de bestaansreden van het „vier-partijen front" wegvallen De Liberalen en de Saragat-groep on der de sociaal-democraten spelen dit (hoogst gevaarlijke) spelletje mee. Maar het ziet. er naar uit dat Saragats zeer bedenkelijke politiek zal mislukken. De republikeinse party heeft met een be langrijke meerderheid besloten, dat zij niet zal deelnemen aan een vier-par- tijenregering. Daarmee is een spoedige oplossing der crisis van de baan. Terug- j keren tot de coalitie van drie partijen, zoals die van februari jl. tot voor tien dagen heeft bestaan, is uitgesloten, voor al ook omdat de Liberalen in geen geval Martino, de minister van Buitenlandse Zaken, die het bij de christen-demo craten heeft verbruid, willen opofferen. Het enige wat dus overblijft is een re gering van uitsluitend christen-demo craten. Geen illusies! Een dusdanige regering van één partij zou zich in ieder geval moeten beperken tot zuiver administratief werk. De grote politiek van sociale hervormingen,, waar Italië nijpende behoefte aan heeft, zal wel niet aan de orde komen voor wij. na de nieuwe verkiezingen, een parlement zullen krijgen van andere samenstelling. Buiten de regering blijvende, hebben de democratische lekenregerin'gen, die sedert tien jaren stelselmatig zijn uit gehold door de christen-democraten, de gelegenheid om meer tijd en meer ener gie te wijden aan de voorbereiding der verkiezingen, die voor de democratie verre van gemakkelijk zullen zyn. Want men make zich geen illusies. Het toenemend reactionair en clericaal karakter der christen-democratische par tij. het gemak waarmee de kleinere par tijen zich door hun grote bondgenoot op sleeptouw hebben laten nemen en de voorlopige mislukking van Nenni's goed bedoelde streven om met de sociaal democraten tot een vergelijk te komen, het zijn alles dingen die de communis ten ten goede zijn gekomen. Zij zijn op dit ogenblik stellig niet zwakker, maar veeleer sterker dan in 1953, trots Hongarije! Nasoetion thans met het commando belast? (Van onze correspondent te Djakarta) Naar de legervoorlichtingsdienst te Djakarta ons bevestigde, is de comman dant van territorium VII, Oost-Indonesië, overste Ventje Soemoeal, van zijn functie ontheven. De coorlichtingsdienst deelde verder mede, dat niet alleen hij, maar ook de commandant van het pacificatie-commando in Zuid- en Oost-Celebes, kolonel Soerdirman, van zijn functie is ontheven. Volgens de Legervoorlichtingsdienst is de ontheffing in overeenstemming met het besluit van de regering om het pa cificatie-commando en het commando over territorium VII samen te voegen. In afwachting van deze samenvoeging zal de stafchef van het leger, generaal Majoor Nasoetion, zich rechtstreeks met het commando belasten, vleugel der christen-democraten zijn Het is niet bekend, of premier Djoe> duidelijk geworden door een artikel van de huidige minister van Financiën An- dreotti, een artikel dat er geen doekjes om windt. Bij de aanstaande verkiezin gen moeten de christen-democraten de absolute, meerderheid zien te verwerven of althans deze benaderen, Daarna kan een regering gevormd worden van anda, die donderdag j.l. in Dakarta te rugkeerde. van een bezoek aan Celebes, de kwestie van de ontheffing van Over ste Soemoeal met deze heeft besproken en of overste Soemoeal daarmede heeft ingestemd. De premier verklaarde bij zijn terugkeer dat de afwikkeling der Daerah-problemen op verschillende ter- niet terugtrekken van overste Soemoeal. Premier Djoeanda ontweek by zyn te rugkeer alle vragen over de legerkwes- ties. De chefstaf van de Landmacht, ge- neraal-majoor Nasoetion, zou oorspron- kelyk met de premier naar Celebes zijn gegaan, doch zijn deelnemen aan de reis werd geannuleerd. Zoals bekend, nam overste Soemoeal op 2 maart j.l. het burgerlijk bestuur in Oost-Indonesië in handen en procla meerde de staat van oorlog en beleg. Hy was een der sprekers op het pas te Makassar gehouden congres Bhineka Toenggal (eenheid in verscheidenheid), dat door het militaire bestuur werd bij eengeroepen ter bespreking van de op- christen-democraten. „geflankeerd door reinen niet afhankelijk is van het al of bouwproblemen in Oost-Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7