Nederlandse haringvloot lag weer te pronken in de 3 vissershavens Voor enige Amerika's oostkust liggen zeer mooie waddeneilanden Koning Haring trouwde zijn Katwijkse bruid in IJmuiden BAGDAD NU CENTRUM VAN BELANGRIJKE ACTIVITEIT Op Hatteras is een prachtig natuurreservaat geschapen MAANDAG 20 MEI 1957 Neptunus bracht bezoek aan Scheveningen; ook Willem Beukelszoon was aanwezig Katwijk mist sedert zaterdag een schone jongedochter. Zaterdag is zij in stilte getrouwd. En nog dezelfde avond om 11 uur is zij uit IJmuiden vertrokken. Naar zee. Naar de Doggersbank, om er als gemalin van Koning Haring voort te leven. Koning Haring, die- drie jaar geled enop Vlaggetjesdag naar IJmuiden kwam en zich daar een Katwijkse schone tot bruid koos en daarmee de gehele IJmuidense jongelingschap de loef afstak, Koning Haring heeft zijn bruid drie jaren moeten laten wachten voordat hij een haar passende woning kon vin den. Maar op Vlaggetjesdag 1957 keerde hij naar IJmuiden terug om zijn trouwbelofte in te lossen. En de Katwijkse jongedochter'deed haar woord evenzeer gestand. En voordat het koninklijk haringpaar zee koos is in IJmuiden, weliswaar onder een druilerige regen, feest ge vierd, een bruiloftsfeest, dat nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Dit is Vlaggetjesdag ten voeten uit: versierde loggers in de IJmuidense haven, gereed om morgen de haven uit te stomen op jacht naar het nieuwe zeebanket. Vlaggetjesdag 1957. Evenals voorgaan de vlaggetjesdagen lagen de schepen netjes in de verf en rijk bevlagd in de IJmuidense Vissershaven op rij. De ste ven tegen de Tegeltjesmarkt of tegen de Zuidzij gedrukt. Een zee van vlaggen. IJmuiden had er dit jaar extra zijn best op gedaan: IJmuiden had het nationaal accent. Daarom ook wapperden langs de havenkant de vlaggen van zeer veel nationaliteiten, daarom ook lag in de Vissershaven van IJmuiden het hospi taal-kerkschip „De Hoop" met aan boord oa. de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, de voorzitter van het produktechap voor vis en visprodukten, de heer D. J. van Dijk, de directeur der visserijen, ir. G. Lienesch, de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, dr. Prinsenen de burgemeester van Velsen, mr. M. M, Kwint. Ruim een uur trok een kilometers lange optocht door de straten van IJmui den naar de haven; Jeugd- en sportver enigingen, allegorische groepen met uit beeldingen, de visserij betreffende, waar onder een opgetuigde zeilsloep van de visserijschool, maar ook vertegenwoordi gers uit verschillende delen van het land, volksdansgroepen uit Zandvoort, De Schermer en Twente, het St. Joris Schut tersgilde met vendelzwaaiers uit Berli- cum (NB.) en de Bergkapel van de Domaniale Mijnen uit Kerkrade. Zij brachten een groet van het land aan de zee. niet alleen in deze optocht, maar ook in een groots opgezette folkloristi sche show, later op de dag. Dag van hel volk In zijn toespraak heeft minister Mansholt er op gewezen, dat Vlagge tjesdag de feestdag is van de visserij. IJmuiden heeft echter aangetoond.dat het meer is. Het moet een dag zijn van het gehele Nederlandse volk, dat mee leeft met de visserij. De visserij stelt zijn eigen eisen. Het bedrijf zal een behoorlijk bestaan moeten kunnen bie den aan allen, die er in werken, maar dat zal alleen mogelijk zijn bij een goede afzet in binnen- en buitenland. En daarbij gaat het niet alleen om een snel produkt, maar meer nog om de beste kwaliteit. In dit verband deed het de minister bijzonder deugd in de stoet ook een uit beelding van de betekenis van het weten schappelijk onderzoek voor de visserij te hebben ontdekt. Juist deze morgen had hij officieel het centraal visserij-labo ratorium in IJmuiden geopend en het verheugde hem, dat de belangstelling voor het wetenschappelijk onderzoek steeds groter wordt. Nieuw begin Vooruitlopend op de show „Land groet zee" zag de voorzitter van het produkt- schap, de heer D. J. van Dijk in wat hier gebeurde een groet van de zee aan het land. Het gaat niet om de mooie sche pen. het is slechts een uiting van weer een nieuw begin. En weer zal er gevaren en gevangen worden. Weer zal er ge werkt worden aan een zo goed mogelijk produkt. En weer zal het aankomen op de afzet in binnen- en buitenland. Alvo rens de bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring te hijsen op de Bea trice IJM 72, bracht de heer D. J. van Dijk in schipper N. Korbee een groet aan alle vissers, hen een goede en be houden teelt toewensend. Grootste vissershaven De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, legde er nog eens de nadruk op hoe IJmuiden, met zijn grootste vissers haven van ons land, groot geworden en gevonden is door de visserij. Het is weer een IJmuiden op zijn best. Dat IJmui den de grootste en belangrijkste haven is. achtte hij nog dezelfde morgen bewe- dan 50.000 kilo tong zonder enige moeite verwerkt was en zonder dat het enig merkbare invloed had gehad op de prijs. De heer M. Roos, voorzitter van de V.V.V. IJmuiden's Bloei, welke organi satie tezamen met vertegenwoordigers van De Vuurbaak uit Katwijk een be langrijk aandeel heeft in de organisatie van de IJmuidense vlaggetjesdag, moest helaas constateren, dat van bepaalde zijden de belangstelling en het enthou siasme verminderd zijn. Laat men echter vooral niet vergeten, zo betoogde hij. dat van deze dag voor de producent, voor de handel en voor het toeristenverkeer een zeer grote reclame uitgaat. Teneinde de viering van Vlaggetjes dag als traditie veilig te stellen was de heer Roos van mening, dat wellicht nieuwe wegen ingeslagen zullen moe ten worden. Hij dacht hierbij aan een bescheiden viering in de jaren, dat IJmuiden het accent niet heeft. En dan eens in de drie jaar een groots opgezette vlaggetjesdag. Bruiloft De komst van Koning Haring en zijn bruid had 's avonds een zeer groot aan tal mensen ondanks de regen naar het Stationsplein gelokt. Daar is. onder lei ding van ceremoniemeester J. Schekker- man, op plezierige wijze bruiloft gevierd. Het bruidspaar heeft er geschenken aangeboden gekregen van het land, een tulband, kaas en bloemen. En het groepje Katwijkse dames, dat de bruid uitgeleide deed. heeft er met de anderen gedanst op de muziek van de in oliejassen en zuidwesters gestoken IJmuider Harmonie. Met fakkels zijn Koning Haring en zijn bruid 's avonds tegen elven uitge leide gedaan. Maar toen Koning Ha ring in de Vissershaven aan boord van de sleper Winston Churchill stapte en daarbij de in schijnwerpers badende bevlagde vloot zag liggen, moet hjj ge dacht hebben aan de woorden uit zijn afscheidsrede op de bruiloft: „Er is wel Iets, dat mjj met grote zorg vervult. Komende dinsdag varen uw vissers uit. Mijn volk tegemoet. Woensdag schiet ge uw want. En dan, o, lieve kinderen, hoevelen der mijnen zullen volgende week om deze tijd reeds op bevlagde wagens te kijk liggen om verslonden te worden door uw duizenden? 't Enige wat mij troost is. dat gjj, Nederlandse visserman, ons goed kraakt, góed zout en góed kuipt. Eervol geleidt gij ons naar onze bestemming". Neptunus in Scheveningen Om ongeveer half drie zaterdagmid dag zette Neptunus voet aan strand ter hoogte van het Kurhaus aan de Boulevard te Scheveningen. Met de komst van deze oude zeegod, die naar de wal was gebracht in een sloep, be mand met leerlingen van de zeevaart school begonnen de feestelijkheden op deze bijzondere vlaggetjesdag in Sche veningen pas goed. Het was een bij zondere vlaggetjesdag, omdat het dit jaar honderd jaar geleden is, dat Scheveningen het recht tot haring kaken had verworven. Neptunus, die vergezeld was van enige Najaden, nam hierna plaats op een praalwagen en maakte een rijtoer door het toen nog droge Scheveningen. Achter de zeegod reed een wagen, waarop kleine Scheveningertjes ijverig haringen zaten te kaken. Daarop volgde een lange optocht van jeugd- en gymnastiek verenigingen. Uit een enorm grote ton, die op de praalwagen van Neptunus stond kwam DE NEDERLANDSE TAFELRONDE VERGADERT TE NIJMEGEN. De Nederlandse Tafelronde zal op 25 mei te Nijmegen haar elfde Jaarver gadering houden waaraan ook enkele buitenlandsg gasten zullen deelnemen De Nederlandse tafelronde onder be schermheerschap van Prins Bernhard bestaat in Nederland sinds 1946. De tafelrondes, welke men ook in Zuid- Afrika, België. Denemarken. Frankrijk, Engeland, Duitsland, Finland, Noorwe gen. Zweden en Zwltserlanl vindt, heb ben ten doel de bevordering van weder zijds begrip, verdraagzaamheid en vrede zowel op ntionaal als internationaal gebied. Er bestaan in ons land thans 62 tafelrondes van in bedrijven leidingge vende personen. een verrassing. Willem Beukelszoon school. van Biervliet, de uitvinder van het ha ringkaken, sprong eruit en uit de toe spraken, die de zeegod en Willem hiel den, bleek wel dat ze oude goede vrien den waren. Het was toen helaas niet meer droog in feestend Scheveningen, de hemel werd grauw en het ging druilerig regenen, maar de vele duizenden, die op de been waren, trokken er zich niet veel van aan. De ongeveer vijfendertig loggers, die aan de vlootrevue op zee zouden deelnemen, stroomden vol genodigden. Het was bijzonder druk in Schevenin gen, ook al omdat de naar schatting zesduizend deelnemers aan de „Goed-zo toertocht", die in de Houtrusthallen wa ren aangekomen, naar de Boulevard wa ren getogen om de vlootschouw gade te slaan. Tegen vijf uur gaf Neptunus het sein tot vertrek en stoomden de loggers de haven uit om hun tocht langs Scheve ningen te maken. 's Avonds werd een fakkeloptocht langs de haven gehouden. Enige bezorgdheid in Vlaardingen Vlaardingen vierde zaterdag vrolijk Vlaggetjesdag, ondanks een dreinerig re gentje. Met een open landauer, vooraf gegaan door een muziekkorps, werden schipper Arie Visser en zijn stuurman W. Goedknegt van huls gehaald en naar hun schip aan de Koningin Wilhelmina- haven gebracht, waar zij door het co mité Vlaggetjesdag werden begroet. Hier hadden zich weer duizenden plaats genoten zowel als vreemdelingen verza meld voor het vlaggeschip, de VL 14 „Margarltha", waarip de burgemeester de bedrijfschapswimpel voor de best ver zorgde haring in 1956 behaald, heeft gehesen. Mr. J. Heusdens sprak er hierbij zijn bezorgdheid over uit, hoelang het nog duren zal, dat Vlaardingen zijn plaats zal blijven innemen in de rij van vis serijplaatsen. Immers er is weinig be langstelling bij de jeugd. In 1956 zijn 9 verouderde schepen uit de vaart ge nomen; slechts vier nieuwe zijn ervoor in de plaats gekomen en nog drie zijn er in aanbouw. Dit zijn moderne sche pen en als men zo doorgaat is het niet erg, dat het aantal oude schepen ver mindert. Wel betreurde spreker het, dat deze schepen niet in Vlaardingen komen markten en hij hoopte, dat ook dit in de toekomst anders zal gaan worden. Daarna volgde een waterskidemonstra tie op de Maas onder leiding van Hulb van Mastrigt van de Kralingse sport- Koningen werden het eens over strijd tegen Zionisme en imperialisme De Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije hebben er bij Egypte tegen ge protesteerd, dat de tolgelden voor de vaart door het Snezkanaal in Zwitserse francs of in dollars moeten worden betaald, aldus vernam de correspondent in Cairo van het Britse blad „Daily Telegraph" hedenochtend van bevoegde zijde. Premier Nehroe van India verklaarde gisteren in Colombo, dat naar zijn per soonlijke mening elk land het recht moet hebben van het Suezkanaal gebruik te maken. De economische toepassing van de „leer van Eisenhower" voor het Mid den-Oosten juichte hij toe, maar militaire hulp was naar zijn mening van geen nut en bedierf soms de economische kant van de zaak, aldus Nehroe. Volgens het Libanese persbureau zou een Jordaanse patrouille een grote hoe veelheid uit Syrië afkomstige TJechiscbe wapens in beslag hebben genomen. Deze wapens - achthonderd geweren en vijftig mitrailleurs - hadden aan communis tische elementen overhandigd moeten worden. A too meent rum in Bagdad „De verderfelijke grondslagen van van het Zionisme en het gevaar van het imperialisme bedreigen de Ara bische landen", aldus een verkla ring, die zaterdag in de hoofdstad van Irak, Bagdad, werd uitgegeven, na de bespreking tussen Koning Saoed van Saoedi-Arabië en Koning Feisal van Irak. De regeringen van beide, landen hebben besloten dit gevaar „op alle mogelijke manieren" te bestrijden. Het communiqué zegt verder, dat het bezoek van Koning Saoed 'n nieuw tijdperk van vriend schap en solidariteit tussen beide Koningen en hun families inluidt. Ook is men overeengekomen de grondslagen van de Arabische Liga en het collectieve veiligheidsverdrag te handhaven en de resoluties van de Ver. Naties en de conferentie van Bandoeng (tussen een aantal Afri kaanse en Aziatische landen) te steunen, omdat beide regeringen van mening zijn, dat een politiek, gebaseerd op deze grondslagen, de Arabische landen zal beschermen en de zaak van de vrede in de wereld zal dienen. Waarnemers in Bagdad waren zater dagavond van mening, dat de zinsnede in het communiqué, waarin gezegd wordt dat geen enkele Arabische staat zich met de binnenlandse aangelegen heden van een ander Arabisch land mag inlaten, neerkomt op e enwaarschuwing, dat geen Arabische inmenging in Jor daanse zaken zal worden geduld. Men beschouwt de hierop gebaseerde politiek als een der voornaamste kenmerken van de nieuwe betrekkingen tussen Irak en Saoedi-Arabië, die door de besprekingen in de afgelopen week tot stand zijn ge komen. Economische inspanning van het Verdrag van Bagdad De economische commissie van het „Verdrag van Bagdad" (de MOVO, de Middenoostelijke Verdragsorganisatie, Minister opende visserij-laboratorium Tijdens vlaggetjesdag in IJmuiden De aanwezigheid van zeer veel auto riteiten op visserij gebied, maar ook van de overheid, zoals de Commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. Prinsen, en de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, bewijzen, dat de officiële opening van het visserij-laboratorium te IJmuiden door minister S. L. Mansholt, voor het bedrijf van zeer grote betekenis is te achten. De minister verrichtte de opening door een gedenkplaat in de gevel te metse len. Hij deed dit kennelijk niet voor het eerst, getuige zijn vaardige om gang met specie en troffel, die de be wondering van de vakman afdwong. In een toespraak betoogde de minister dat aller aanwezigheid vooral bedoeld is als onderstreping van de betekenis van het visser ij-onderzoek. Het weten schappelijk onderzoek ten behoeve van de visserij is in ons land lange tijd de ..Assepoes" geweest. Dit ligt niet aan zen toen ëen aanvoer van lïiet minderde onderzoekers, maar aan de omsitan- (Van onze correspondent in Washington) Wie niet veel geld en niet veel tijd heeft, kan toch van Washington uit vroeg in het voorjaar de warmte op gaan zoeken. Men behoeft daarvoor niet met alle geweld naar de mode-badplaatsen in Florida te gaan. Er bestaat namelijk een vrü onbekende uithoek aan de Amerikaanse oost kust, waar de warme golfstroom tot dichtbij het strand komt en waar men dit jaar reeds met Pasen niet al te veel moed nodig had om In zee te gaan zwemmen. Een beetje koud was het wel, maar Ja, men moet er ook iets voor over hebben om op 20 april in zee te duiken. Voor de kust van Noord-Caro- lina ligt een reeks „waddeneilanden" en daar hebben w|j het paas-weekeinde doorgebracht. Op sommige van die eilanden komen in de zomer drommen toe risten, die daar hun zomerhuisjes hebben, maar er zijn, bijvoorbeeld op Hatte ras, nog enorm grote gebieden, die niet door de moderne civilisatie zUn bedor ven en die daartegen ook van staatswege worden beschermd. Op Hatteras heeft men büv. een groots natuurreservaat geschapen (langs de kust ter lengte van 110 km.). Daar mag men geen zomerhuisjes of motels neerzetten en alleen in de onmiddellijke omgeving van de oude dorpen mag men logeergelegenheid voor toeristen inrichten. Voor wie van vogels, van zee en van een wilde natuur houdt, is dit een ideaal oord. Lichtbaak als monument Op Bodie-eiland. het eiland juist ten noorden van Hatteras. hebben de ge broeders Wright in 1903 hun eerste vlieg tochten gemaakt. Men heeft ter plaatse een monument opgericht, dat in al zijn eenvoud groots genoemd kan worden. De twee broers, Orville en Wilbur, wa ren de eersten, die erin slaagden een vliegtuig (met piloot) op eigen kracht de lucht in te doen gaan en te doen da len op een punt, niet lager gelegen dan de startplaats. De eerste vlucht, met Orville aan het stuur, duurde twaalf se conden en de afgelegde afstand bedroeg veertig meter. Diezelfde dag 17 de cember 1903 ondernamen de gebroe ders nog drie andere vluchten en Wilbur slaagde er tenslotte in om 59 seconden in de lucht te blijven en een afstand van 284 meter af te leggen. Om deze pres taties te eren, heeft men op een hoog, begroeid duin, in de nabijheid van de startplaats, een grote stenen lichtbaak gezet en op het „vliegveld" zelf heeft men precies aangegeven, van waar tot waar die eerste vier vluchten ondernomen zijn. Het vliegtuig van Orville en Wilbur kan men in Washington in een Museum zien: het heeft de broers duizend dollar gekost om het te maken, het is 12 meter breed, het heeft twee propellers en een motor van twaalf PK., het gewicht is 750 Engelse ponden. Indrukwekkende paasdienst bij zonsopgang aan strand Het eiland Hatteras wordt in de lengte doorsneden door een smalle asfaltweg, uitstekend geschikt voor auto's. Maar men moet oppassen: wie van deze weg afwijkt al is het maar om te parke ren kan lelijk vast komen te zitten in het mulle zand. Het is geen wonder dat tal van bewoners liever een Jeep hebben dan een normale auto. digheden. Tussen twee wereldoorlogen kregen zij niet de middelen, die nodig waren. En toch is dit werk zeer belang rijk. Het visserijbedrijf kan niet zonder wetenschappelijk researchwerk. Er zijn niet veel terreinen, waar men zo weinig bekend is met de materie als in de visserij, aldus de bewindsman. Daarom verheugde het hem, dat er nu meer belangstelling i« gekomen. Neder land wil ook in internationaal verband zijn steentje bijdragen aan het visserij- onderzoek. Heel belangrijk achtte de minister het, dat in dit centraal visserij laboratorium de mogelijkheid aanwezig is om de verschillende onderzoekafde- lingen te coördineren. Hij wenste de wetenschappelijke staf hier een goed tehuis voor het onderzoek, en dat hier veel gedaan moge worden in het belang van de visserij. Daarna werd het gezelschap in groe pen verdeeld voor een bezichtiging van het laboratorium. Zeer veel belangstel ling was er voor een exposé van de ver schillende onderzoekingen, waarmee men thans in het laboratorium bezig is en de daarbij tot dusver behaalde resul taten. Grootse ontwikkeling Maar wanneer men op dat hoge duin staat en uitziet in de ruimte van zand en zee, van wadden en vasteland, dan der.kt men niet in de eerste plaats aan paardekrachten en gewichten, dan raakt men echter wel doordrongen van het feit. dat hier. in deze majestueuze ver latenheid, een grootse ontwikkeling is begonnen. Men denkt aan de honderden vluchten, die thans dagelijks over de schakel tussen NAVO en ZOAVO) heeft zaterdag te Karatsji een ontwerp-reso- lutie aanvaard betreffende de oprichting van een atoomcentrum te Bagdad, waarvoor Engeland de kosten van de in richting zal betalen, terwijl de andere leden van het verdrag Irak, Pakistan, Perzië en Turkije de lopende onkos ten voor hun rekening zullen nemen. De economische commissie nam voorts een aantal ontwerp-resoluties aan, die verbetering van de verbindingen tussen de landen van het Verdrag van Bagdad beogen en ten doel hebben de samen werking op landbouwkundig gebied tus sen deze landen uit te breiden. Zo zal een aantal deskundigen de mogelijkheid moeten onderzoeken om studiecentra op te richten voor de bestudering van land bouwmachines. Ook zal de mogelijkheid van de oprichting van kunstmestfabrie- ken onderzocht moeten worden. In diverse ontwgerp-resoluties wordt voor zien in bestrijding van de pest en ziek ten van het vee en wordt het in het leven roepen van een subsidiesysteem voor onderzoek in Groot-Brittannië en de Ver. Staten aanbevolen. Minister Staf zaterdag naar Nieuw-Guinea De minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, vertrekt zaterdag a.s. met het KLM-vliegtuig van Schiphol naar Nleuw-Guinea. De commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier, plaatsver vangend chef hoofdafdeling Marine staf, die vanmiddag per vliegtuig van Schiphol vertrekt met bestemming Hongkong, voegt zich op 28 mei te Manilla bü minister Staf. Het bezoek van ir. Staf en de heer Van der Schatte Olivier aan Nieuw- Guinea duurt van 28 mei tot 12 juni. Gedurende die periode worden de Ma- rineposten geïnspecteerd. Op 12 juni verlaten de beide autoriteiten Biak. Het KLM-vliegtuig brengt hen naar Sydney en vandaar wordt met de Pan American World Airlines doorgevlogen naar Los Angeles. Van de Westkust der V.S. gaat men op 15 Juni met het SAS-vliegtuig naar Kopenhagen door en van daaruit keert men naar ons land terug. Jaarvergadering der K.N.V.L. GENERAAL BARETTA ONDER SCHEIDEN In de jaarlijkse algemene vergadering van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, onder leiding van de voorzitter de heer C. Kolff op het zweefvliegcentrum Ter- let gehouden, ontving het scheidende hoofdbestuurslid, de vroegere Chef Luchtmachtstaf luitenant-generaal A. Baretto de hoogste onderscheiding van de vereniging, de gouden medaille. De heer Kolff memoreerde de grote ver diensten van generaal Baretta voor de KNWL gedurende de periode, waarin de vroegere chef Luchtmachtstaf als vertegenwoordiger van de minister van Oorlog zitting had in het hoofdbestuur. De heer Baretta wordt in het hoofd bestuur opgevolgd door generaal-majoor H. P. Zielstra, plaatsvervangend Chef Luchtmachtstaf, als zodanig door de mi nister aangewezen. De heer Eelco J. W. Schuller (Huis ter Heide) ontving de bronzen medaille van de vereniging. De heer Schuller heeft twee mensenlevens gered uit zee met zyn hefschroefvlieg- tuig. Mr. VI. J. Blaisse (Hilversum) was volgens het rooster aftredend en krach tens het huishuodelijk reglement niet terstond herkiesbaar in het hoofdbe stuur. Als zyn opvolger werd benoemd de heer P. J. J. Vogelzang, directeur van de N.V. Luchthaven Eelde. De heer Kolff constateerde dat het verenigingsjaar volkomen in het teken zal staan van de viering van het 50- jarig bestaan. In oktober zal het nieuwe gebouw van de vereniging aan het Jozef Israëlsplein te Den Haag officieel wor den geopend. oceanen worden ondernomen, men denkt aan de luchtpost, die thans eenzamen en gescheidenen een gevoel van verbonden heid geeft. Hier op dit Amerikaanse eiland is het begonnen en waren twee fietsenmakers, van 32 en 36 jaar, die uiterst belangrijk werk hebben gedaan voor de ontwikkeling van de luchtvaart. De gebroeders Wright deden hun werk maar niet op goed geluk. Tevoren had den zij proeven ondernomen met kleine modellen, die zij in een door henzelf gemaakte windtunnel lieten reageren op luchtstromen. Geen spriet te missen! Dit Bodie-eiland is echter lang niet meer zo verlaten als toen de gebroeders Wright er hun experimenten uitvoerden. Vandaar dat wij het verder zuidelijk hebben gezocht. En we hebben het ge vonden ook! Een klein dorp, Buxton ge naamd. vlak bij de beroemde vuurtoren van Cape Hatteras Het kan geweldig stormen aan deze kust en grote gedeelten van deze eilan den zijn daarom nogal kaal. Maar in de buurt van Buxton staan heel wat flinke dennen en bovendien heel imposante, oude eiken. Alle groen wordt in deze streek met eerbied behandeld. Waren er geen bomen, was er geen helm, dan zou den de eilanden groot gevaar lopen een voudig te verstuiven. Paarden en koeien zijn verboden in deze streken: men kan, uit lijfsbehoud, geen spriet missen. Verzameld bij een kruis Maar Buxton zit stevig in zijn groen. Er zijn zelfs bloemen en een soort kleine palmen. De vissersbevolking van deze eilanden is heel godsdienstig en op eer ste paasdag hielden verscheidene kerk genootschappen gezamenlijk bij zons opgang een dienst aan het strand. Naast de grote vuurtoren had men een kruis opgericht en aan de voet van dat kruis verzamelden zich om kwart over vijven ongeveer 250 mannen, vrouwen en kin deren. Het was toen al zo warm, dat niemand behoefte had aan een overjas. Terwijl een zuiver zingend, klein kerk koor zong: „Christus is opgestaan", rees de zon majesteitelijk op uit de Atlanti sche Oceaan. Een donker-oranje streep kleurde de lichtblauwe golven en wel nooit zal ik een blfjder paasochtend aan schouwen dan hier, op deze uiterste oost punt van Amerika. De dienst duurde niet lang. Weldra waren alle „kerkgan gers" weer vertrokken in hun diverse auto's (heel moderne, maar ook veel oude). Het strand lag weer verlaten. Wat was heerlüker dan om op dit moment naar de zuidoostpunt van deze kaap te lopen! Hier is het, dat de koude stroom van Labrador de warme, zuidelijke golfstroom ontmoet. De kust van het eiland, dat grotendeels van noord naar zuid loopt, maakt hier een hoek van 90 graden naar het westen. De branding slaat zowel tegen de oostkust als tegen de zuidkust van he eiland en de grote brekers komen hier dan ook op elkaar instuiven met een hoek van 90 graden. Zo ontstaat in zee een eigenaardig soort visgraat-motief met, in het centrum, hoog opspattend schuim. Geen wonder, dat hier tal van schepen zijn vergaan. Zelfs bij mooi weer is de zee hier flink onstuimig. Bij storm j comité ter voorbereiding en bespreking kan het hier ongelofelijk spoken. van alle problemen. Pleidooi voor de volkstuinders Een klemmend beroep op de over heid om bij de uitbreiding der grote steden, die het voor de bewoners nog veel moeilijker zal maken de natuur in te trekken, ernstig aandacht te beste den aan de behoefte voor recreatiege bieden, is in het theater Alharabra te Amsterdam gedaan door voorzitter P. Visser bij de opening van het 15e con gres van het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereniglngen. Tevoren had hij aangestipt hoevel moeilijkheden het Verbond ondervindt bij het zoeken naar grond waarop volks tuincomplexen kunnen worden aange legd; he aantal volkstuinders gaat met sprongen omhoog. Prof. R. Honrstra van het Instituut voor Sociale Geneeskunde te Utrecht sprak voorts een redevoering uit over de volksgezondheid die, naar hij uiteen zette, ten zeerste door het leven in de volkstuinen wordt bevorderd. VERPLEEGSTERS UIT 17 LANDEN BIJEEN Ruim 150 verpleegsters uit 17 landen zijn thans bijeen in het conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek om zich te bezinnen op de geestelijke kant van haar beroep. Deze conferentie werd ge opend door de heer Francis Grim uit Zuid-Afrika. Een welkomstwoord sprak voorts zuster Dekkers, secretaresse van de Bond van Protestants-Christelijke verplegenden in Nederland. Een gedeelte van de conferentie is be stemd voor de bespreking van de voor gestelde statuten en doelstelling van de op te richten internationale Christelijke Verpleegstersbond Vertegenwoordigers van verenigingen uit ongeveer twintig landen hebben zitting in een voorlopig

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4