D. Dibbits J. D. Dibbits Rienstra nam afscheid van Leidse Belastingdienst Leidse B.B. is een van de meest parale organisaties van ons land orth State Stond bij velen in hoog aanzien Inspectie en oefening trokken veel publieke belangstelling SMJste jaargang Maandag 20 mei 1957 Tweede blad no. 29140 de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Manufactured for the Succesaors to Brown Williamaoo Tobacco Corporation. LooimUe. Kr. U.S.A. Rook niet in bos en hei, zelfs geen North Slate ONZE ZINGENDE „AMBASSADEURS" „De Leidse Sleuteltjes" oJ.v. Henk Franke brachten zaterdag de première van zes nieuwe kinderliedjes van Annie M. G. Schmidt, ditmaal voor de micro foon van Radio Nederland-Wereldom roep. Het programma, dat aan de vleugel begeleid werd door de componist Paul Chr. van Westering, was ditmaal be stemd voor Israël, Zuld-Afrika, Canada en Australië. Het zal door veertig zen ders worden gereleyeerd, ten behoeve van de Hollandse kolonies aldaar. Rienstra zijn waardering te betuigen voor zijn hoge ambtsopvatting en zijn groot begrip voor „menselijke" situaties. Ten slotte sprak de heer J. G. Hagens, oud-inspecteur der inspectie Leiden 2de afd., die verheugd was niet als buiten staander te worden beschouwd en dus bij dit afscheid tegenwoordig te kunnen zijn. Hij releveerde zijn twaalfjarige samenwerking met de heer Rienstra in de moeilijke oorlogs- en naoorlogse ja ren. een samenwerking, die tot vriend schap heeft geleid. Als er één ding is, dat bij alle vorige sprekers wel tot uit drukking is gekomen, dan is het wel, dat het personeelsbeleid door de heer Rien stra op voorbeeldige wijze is gevoerd. Met voorbijgaan misschien van eigen belangen behartigde de heer Rienstra steeds die van zijn ambtenaren. Daar voor komt hem zeer vel dank toe. HU wist door veel vertrouwen te schenken velen ertoe te brengen, dat zij dit ver trouwen niet beschaamden. Hierna nam de heer Rienstra het woord om de opvolgende sprekers dank te zeggen voor hun toespraken en voor de goede wensen, hem toegebracht. Het had hem verkwikt, dat er gesproken was van hart tot hart, van mens tot mens. Hy voegde hieraan nog enkele beschouwingen toe en constateerde, dat de werker bij het belastingvak het in het algemeen niet gemakkelijk heeft bij zijn ingeschakeld zijn bij de uitvoering van vele wetten en besluiten. LEREN LUISTEREN Bedenk goed, zo luidde zijn raad aan jeugdige ambtenaren, dat de contri- bualen niet bij U komen voor een „praatje" maar dikwijls ter bespreking van grote moeilijkheden. Leer naar hen te luisteren. Toon belangstelling, zodat ge tot een zakelijk gesprek komt. Vergeet nooit, dat ge als ambtenaar een dienende functie hebt. Denk eraan, dat ge de eer hebt op te houden van een dienstvak, dat in Nederland voor 100 betrouwbaar geldt, ling van zijn chef, die steeds het goede vele medewerkers persoonlijk en geza menlijk voor de wijze, waarop zij hun werkzaamheden hadden verricht, dikwijls onder moeilijke omstandigheden. Hierna bleef men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen, er werd wat voor gedragen en muziek gemaakt, waarbij de heer Rienstra nog de gelegenheid vond, enkele anecdotes uit de oude tijd te ver tellen. Veel waardering voor persoon en werk van scheidende hoofdinspecteur Zaterdag eindigde de ambtelijke loopbaan van de heer J. D. Dibbits Rienstra bü de belastingdienst te Leiden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde Iceftüd. Joannes Diderik Dibbits Rienstra werd 9 mei 1892 geboren. Zijn gymnasiale op leiding genoot hij te Assen en daarna studeerde hij rechten aan de Rijksuni versiteit te Groningen, alwaar hij zijn candidaats-examen aflegde. In 1919 ging hy over naar de belastingdienst en vol eindigde zijn studie in 1923. In 1927 werd hij benoemd tot inspecteur te Wagenin- gen. Hij oefende zijn ambt uit te Apel doorn, Zevenbergen, Breda en sedert, 1942 te Leiden, waar zijn benoeming tot hoofdinspecteur volgde. Naar de wens van de scheidende func tionaris, werd wegens gezondheidsrede nen het afscheid slechts gevierd in de intieme kring van zijn eigen inspectie. Het vrijwel voltallige personeel verza melde zich hiervoor in de bovenzaal van de Harmonie, die met bloemen was ver sierd en waarin de heer Rienstra te ongeveer half tien met zijn vrouw en verdere familie werd binnengeleid. Hoewel buitenstaanders geen toegang hadden, waren toch de bloemen door kwekers uit de bloembollenstreek en Rijnsburg aangeboden, welke bloemen door de bekwame handen van de heer Kriest uit Leiden op smaakvolle wijze waren geschikt en de zaal een feestelijk aanzien gaven. Als eerste spreker nam de inspecteur mr. J. D. Ph. van Batenburg, die de functie van de scheidende hoofdinspec teur voorlopig zal waarnemen, het woord. Hij begon met erop te wijzen, dat, in dien niet de wens van de heer Rienstra was geëerbiedigd, stellig een zeer grote belangstelling voor dit afscheid ook van de zijde van autoriteiten, van collega's uit het belastingvak en van de zijde van de contribualen uit het ambtsgebied van de hoofdinspecteur zou zijn betoond. Want, ook buiten de kring van eigen personeel bestaat grote waardering voor het werk en de persoon van de heer Rienstra, wat o.m. bleek uit een waar derend artikel in het Weekblad voor Bloembollencultuur en uit de belangstel ling, die hem werd betoond bij zijn be noeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, enkele weken geledenen wat mede voortvloeit uit de vervulling van vele functies in het maatschappe lijke leven, die de heer Rienstra heeft bekleed of nog bekleedt. Zo was hij enige jaren lid van het bestuur van de inspecteursvereniging, secretaris van een reclasseringsafdeling, voorzitter van een crisiscomité, regent administrateur van een weeshuis en is thans reeds sedert tien jaren lid en vice-voorzitter van de Raad voor de Predikants-tractementen van de Ned. Herv. Kerk en voorzitter van de com missie van aanslag. GROTE KWALITEITEN De heer Van Batenburg stond uitvoe rig stil bij de grote kwaliteiten van de hoofdinspecteur, als daar zijn z'n grote werkkracht, zijn stimulerend leiderschap en zijn grote zorg voor het aan zijn zorg toevertrouwde ambtenarenkorps. Hij was allen tot voorbeeld, eiste veel, doch waardeerde het, wanneer de ambtenaar zijn mening tot uiting bracht, ook als die niet met die van de chef over eenkwam. Zeer in het bijzonder vestigde spre ker verder de aandacht op het feit, dat de heer Rienstra steeds bijzondere belangstelling had voor de persoonlijke omstandigheden van zijn personeel. Hij stond steeds op de bres voor de belangen van een ieder, die dit naar zijn mening verdiende. Wie kwalitei ten bezat kon op zijn medewerking bij promoties rekenen. Ook de huise lijke omstandigheden van de ambte naren hadden zijn interesse en vele moeilijkheden werden met hem be sproken en daardoor tot oplossing gebracht. Dit alles maakte, dat indien „de baas" een beroep deed op de werkkracht van het personeel, ook buiten diensttijd, deze werkkracht gaarne werd opgebracht, hetgeen de dienst tengoede kwam. De heer Van Batenburg betrok in de waardering en dankbaarheid van het personeel voor de scheidende chef mede mevrouw Rienstra, die in alles met haar man meeleefde en hem in moeilijke tij den terzijde stond. Tenslotte bood hij als voorzitter van het personeelsfonds namens alle ambte naren, die onder de inspectie ressorte ren, een cadeau aan in de vorm van een moderne electrische kachel, terwijl werd toegevoegd een foto-album, waarin in beeld een uitvoerig overzicht wordt gegeven van het leven en werken op de inspectie. Als tweede spreker trad op de heer J. T. Vos, commies-secretaris, die namens het administratieve personeel van de inspectie woorden van waardering sprak. Als dagelijkse medewerker van zijn chef Mr. D. Ph. van Batenburg (rechts) neemt afscheid van schei dende hoofdinspecteur. (Pot» L.D./Vam Vliet) had hij deze leren kennen als een recht vaardig man, die veel van zijn mensen eiste, maar die ook altijd een open oor had voor de persoonlijke belangen van zijn ambtenaren en deze belangen steeds met de grootst mogelijke welwillendheid in overweging nam. En dan veelal niet zonder resultaat. Bfj het ambtelijke werk was het de heer Rienstra gegeven steeds een baken te kunnen stellen, waarop gekoerst kon worden ter oplossing van moeilijkheden. Veel dank bracht hij voor dit alles en wenste de heer Rienstra nog vele jaren van welverdiende rust. De volgende spreker, de chef-dienstge- leider P. van Splunder, die eveneens da gelijks met de heer Rienstra in aanra king kwam, dankte voor zich persoonlijk voor de prettige samenwerking, voor de vele besprekingen, die steeds een genoe gen waren en voor de menselijke instel ling va nzijn chef, die steeds het goede in zijn ambtenaren zag en daarop ver der bouwde. Hierna sprak de heer W. A. Minnaard, hoofdcontroleur, namens het middelbare personeel van de inspectie. Hoewel alles, zei deze spreker, „zijn bestemde tyd" heeft en dus ook berust moet worden in het vertrek van de heer Rienstra, zal het bijna niet te verwachten zijn, dat een chef „als hij" ooit weer gevonden zal worden. DANKBAARHEID OVERHEERST. Vele jaren hebben de meeste middel bare ambtenaren der inspectie met veel genoegen onder zyn deskundige leiding gewerkt. Dankbaarheid overheerst dus bij dit afscheid. Dankbaarheid voor de leiding in de dienst, dankbaarheid ook voor goede raad in persoonlijke en ge zinsproblemen van zijn ambtenaren. Deze ambtenaren maakten zich wel eens zorgen over hun chef, als ze hem na een ernstige ziekte weer aan de slag zagen gaan, alsof er niets gebeurd was. Als vierde spreker dankte de heer K. Breedijk, hoofdassistent, mede namens zijn collega's van de afd. Controle, de hoofdinspecteur, die steeds „achter hen stond", voor het vertrouwen aan de hoofdassistenten geschonken en voor zijn zorg voor hun belangen. Als oudste ambtenaar van de z.g. ac tieve dienst dankte hierop de heer H. A. Andreas, dienstgeleider te Noordwijk, voor de humane leiding en voor de be langstelling, die de heer Rienstra steeds voor de jonge ambtenaren, voor hun studie- en andere belangen toonde. Ook hij wenste het beste voor de toekomst. Hierna spraken nog de beide ontvan gers uit het ambtsgebied van de heer Rienstra. De heer J. v. d. Putte, ont vanger te Noordwijk, zeide, gedurende veertien jaren op de allerprettigste wijze met de hoofdinspecteur te hebben sa mengewerkt en herinnerde aan de zware jaren na de oorlog met veel moeilijk werk. Hij betreurde het vertrek van de heer Rienstra, maar daar de klok nu eenmaal niet terug gezet kan worden, zal er in moeten worden berust. De aan gename herinnering blijft gelukkig. De heer P. Westerhof, Ontvanger te Hillegom, heeft, ondanks slechts korte samenwerking, toch behoefte de heer Luchtalarmop zaterdagmiddag Voor de toeschouwers minder spectaculair dan vorig jaar, doch voor de deel nemers van even grote betekenis was de paraatheidsoefening van de A-kring Leiden van de Bescherming Bevolking, welke zaterdagmiddag In het centrum van Leiden werd gehouden. Een oefening, die naar de mening van het hoofd van de B.B. alhier, de heer S. W. Hage doorn, dank zij aller medewerking tot goede resultaten heeft geleid. De vier straaljagers, die omstreeks half vier enkele ogenblikken daarvoor werden de sirenes in werking gesteld voor het geven van het signaal „luchtalarm" over de stad zouden gieren, moesten in verband met het laaghangende wolken dek verstek laten gaan zodat veel werd overgelaten aan de fantasie van hen. die bü deze oefening betrokken waren. Straaljagers moesten verstek iaten gaan De Zelfbescherming nam ditmaal niet aan de oefening deel en wel enerzijds omdat in dit seizoen op dit deel van de organisatie, o.m. bij de gehouden blok- ploegwedstrijden, reeds een zo groot be roep is gedaan en voorts omdat het niet wel mogelijk was een oefening als de O 557 zodanig op te zetten dat er een groot aantal blokken by betrokken zou worden. Wel stonden de Georganiseerde r Zelfbeschermers, samen met alle andere Zuid-Holland 1 en Zuid-Holland 3 be- onderdelen om kwart over drie op het Schuttersveld gereed voor inspectie door het Kringbestuur. Na de inspectie wer den de uitrukopdrachten gegeven en kwamen enkele honderden mannen en vrouwen van de B.B.-Overheidsdiensten in actie. Van de gelegenheid theoretische kennis aan de realiteit te toetsen maak ten sommigen dankbaar gebruik WATERGORDIJN Brandweerlieden uit Leiden en Oegst- geest, vaste noodwadhters van de B.B.- brandweer en enkele pelotons brandweer gaven zich na het luchtalarm met de meeste spoed naar de Oude Singel om aldaar een kilometers lang watergordyn te vormen. Na afloop van deze spuit- oefening, die uiteraard veel belangstel ling trok, volgde een colonnerit door Leiden en Oegstgeest. LOOPBRUG OVER DE MARE Wat de Opruim- en Reddingsdienst betreft deze was o.m. druk bezig met het afvoeren van slachtoffers van de omloop van de molen De Valk via een aangebrachte „Telsen-lijn", terwyi zij ook achter de Schuttersveldsdhool werk zaam was. De pioniersploeg hield zich Uverig bezig met het aanbrengen van een loopbrug over de Mare ter hoogte van het. gebouw van de Gem. Gen. en Gez. Dienst. De leden van deze ploeg toon den zich uitstekende bruggenbouwers en maakten bij hun moeilijke arbeid gebruik van een aantal dekschuiten. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, aarzelde niet als eerste over deze pioniersbrug te lopen. De Mobiele Geneeskundige Groep was met acht gewondent,ransportploegen present. Werd in de school op het Schuttersveld een verzamelplaats voor gewonden ingericht, het St. Antonius De pionierploeg in actieI (Foto LX)./Van VIMt.) Restauratie houtzaagmolen .De Herder" Voor die fraaie, achtkantige met riet gedekte houtzaagmolen van de gebr. Mulder, gelegen aan de Haarlemmerweg langs de spoorlijn LeidenHaarlem, is een restauratieplan ontworpen, dat in totaal een bedrag van f. 10.500 vergt. De eigenaars, die zich in de loop der jaren grote financiële offers hebben getroost om deze molen voor verval te behouden, hebben thans op het Rijk, de provincie en de gemeente een beroep gedaan voor een bijdrage in de restauratiekosten. Op voorstel van de Provinciale Molen- oommissie zijn Ged. Staten van Zuid- Holland bereid êen subsidie te verlenen van 15%, tot een maximum van f. 1.575. mits het Rijk tenminste een gelijke bijdrage verleent. Teneinde ook in Leiden te komen tot de oprichting van een afdeling van het Genootschap ter bevordering van de etalagekunst wordt woensdag in Zomer- zorg een vergadering gehouden. Clubhuis en het gebouw van de Gem. Gen. en Gez. Dienst werden als gewon dennesten gebruikt. Enkele daarvoor in aanmerking komende gewonden werden van het Schuttersveld naar het Acade misch Ziekenhuis afgevoerd. Het waren vooral padvinders, die als gewonden fun geerden. De Verbindingsdienst, die o.m. zorg droeg voor het in werking stellen van de sirenes, werkte op deze oefenliig met radio's. Dat een noodagregaat, enkele ogenblikken door een defect uitgescha keld. door een brandweerman gerepa reerd kon worden was een bewijs van goede samenwerking tussen de verschil lende onderdelen. SOCIALE VERZORGING Belangrijk was vanzlefsprekend de taak van de Dienst Sociale Verzorging, welke met inschakeling van kantine wagens koffie verstrekte. In de stads gehoorzaal, waar alle B.B.-ers na af loop van de oefening byeen moesten komen werden niet minder dan 2400 goed belegde broodjes verstrekt. Ook werden er sigaretten uitgedeeld. De koffie werd gezet in een door „De Landbouw" ter beschikking gestelde ruimte. Hulde komt zeker ook de politie toe, die het inspectieterrein en de verschil lende oefenplaatsen voortreffelijk wist af te zetten en verder nog de brand weercolonne had te begeleiden. Tijdens het uitrukken dr diensten moest boven dien het drukke verkeer geregeld wor den. De heer D. J. Verzijden is onge twijfeld veel dank verschuldigd! De Zelf beschermers. die 'niet aan de oefening konden deelnemen, werden in de gele genheid gesteld de verrichtingen van de Overheidsdinsten gade te slaan. UITSLAGEN KRINGWEDSTRIJDEN In de Stadsgehoorzaal werd de uit slag van de Kringwedstrijden bekend gemaakt en vond de prijsuitreiking van de Wijk- en Kringwedstrijden plaats. Wat de wijkwedstrijden betreft werden eerste prijzen toegekend aan ploeg 1 van wijk l, ploeg 1 van wijk 2. ploeg 2 van wijk 3. ploeg 2 van wijk 4, ploeg 1 van wijk 5. ploeg 3 van wijk 6 en ploeg 3 van wijk 7. Ploeg 2 van wijk 4 won bij de Kring- wedstrijden de eerste prijs, terwijl ploeg 2 van wijk 3 een tweede prijs wist te veroveren. De derde prijs was voor ploeg 1 van wijk 5. Voor de overige ploegen was er een herinneringsplaquette. De door de A-kring beschikbaar gestelde wisselbeker is het bezit geworden van de blokploeg Bekkering/v. d. Zee. Behal ve door de heer Hagedoom werd tijdens de bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal ook het woord gevoerd door burgemees ter van Kinschot die sprak als voorzit ter van de A-Kring en mede namens de burgemeester van Oegstgeest allen har telijk dankte voor het welslagen van de oefening. De heer Tilenius Kruijthoff. directeur van een stichting ter bevorde ring van het B.B.-werk in ons land (dat thans 165.000 noodwachters telt), toonde zich eveneens zeer tevreden over het verloop van de oefening en noemde de A-Krlng Leiden een van de meest parate organisaties in Nederland. Voor de heer en mevrouw Hagedoom had hy een kleine attentie. Zij tot slot nog gemeld, dat de bindingsavonden op 3, 4 en 5 juni as. gehouden zullen worden. Eerste lustrum van Catena Oriëntatie op nieuwe structuren Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Leidse studentenvereniging Catena werd zaterdagmiddag in De Doelen aan het Rapenburg een bijeen komst gehouden, tijdens welke de prae- ses, de heer P. F. van Gemund, een rede uitsprak waarin hij het na de oorlog ontstane nieuw© studententype besprak en de consequenties van die vernieuwing voor het studentenleven. In zijn welkomstwoord heette de heer Gemund o.m. vertegenwoordigers wel kom van de Federatie van Unitates en Bonden waarbij Catena aansluiting hoopt te verkrijgen. De praeses wees er in zijn rede op, dat na de bevrijding door allerlei oorzaken de studenten zich verplicht zien tot een snellere minder kostbare studie dan voor de oorlog het geval was. Dit brengt versobering in het studentenleven mee, doch bij een juiste vormgeving daarvan behoeft dit geen verarming te zijn. Het is echter noodzakelijk, naar nieuwe structuren van het zogenaamde gezel ligheidsleven te et reven. Het kwam spreker voor dat de sociëteit in deze nieuw© constellatie niet meer dat alles omvattende centrum van weleer kan zün, en dat het accent steeds meer zal komen te liggen op kleinere groeperingen zoals b.v. de disputen. Dit zou tevens gelegenheid bieden tot nauwer relaties tussen studenten en wetenschappelijke staf. Een voordeel van deze kleinere groe peringen zag spreker ook in het daar bij steeds meer wegvallen van de scheiding tussen studie en gezellig heidsleven hetgeen de algemene vor ming, zo belangrijk bij de universitaire opleiding, stimuleert. De betrekkingen met de confessionele verenigingen zijn in dit verband even eens van groter belang dan eertijds, doch deze verenigingen dienen zich niet op het directe terrein van het gezelligheids leven te begeven. Daarmee 7»u inbreuk worden gemaakt op de Civitaggedachte, die ook door Catena wordt aangehan gen. aldus de heer Gemund. Spreker besloot met de opmerking, dat Catena het hare hoopt te kunnen ijdragen tot de verwezenlijking van deze gewenst© nieuwe structuren, omdat zij niet naar het verleden maar slechts naar de toekomst ziet. Na de rede vond een receptie plaats, evenals een borrel en diner, waarna des avonds in Noordwijk in Seinpost het kamermuziekensemble van Catena con- erteerde en het lustrumbal werd gehou den. OPLEIDING DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING B In de Inrichtingen Endegeest werden resp. het eerste en tweede overgangs examen afgenomen voor de opleiding voor het diploma ziekenverpleging B. Voor het eerste overgangsexamen slaag den: de zusters C. M. Beuker, T. Bleeker, D. den Bos, G. F. ten Bos, M. C. Broer- sen, F. B. Dolstra, C. J. Emmers, S. M. Esser. A. Groen, M. J. H. Hoek, A. Huis- kes, H. B. Hunting, J. E. de Jong, W C. J. Laan, M. C. W. van de Lee, M. van Leeuwen, J. P. E. MacDonald. D. Muit, G. L. Poldervaart, G. Pongers, H. E. Prongers. P. W. Zwaan, A J. Beyers- bergen, E. I. Carter, R. Hartog en de broeders K. S. M. Kaizer en H. D. Garia. Voor het tweede overgangsexamen de zusters: I. H. Adrianus. A. M. A. v. d. Berg, M. Blokdijk, J. Brandi. H. P. Coen- raad, N. v. d. Doorn, N. Duits, E. O. Har- ryson, C. J. Kortsmit, A. T. v. d. Kraan, C. F. W. Menig, M. de Munck, A Pessv, Th. M. J. Pigmans. J. S. Ramlall. G. Schaap, W. Vis en broeder D. Schekker- man. INTERSCHOLAIRE CONTACTCOMMISSIE De Interscholaire Contact Commissie, die het afgelopen jaar met zoveel succes enkele culturele avonden voor de Leidse middelbare scholieren organiseerde, heeft voor 24 mei de bekende voordrachtskun stenaar Albert Vogel bereid gevonden om in de foyer van de Stadsgehoorzaal een voordrachtsavond te houden Albert Vogel zal o.a. voordragen uit de werken van E. A. Poe, H. Chr. Anderssen en Louis Couperus. Advertentie Dit was uw auto - in de twintiger jaren Pech als op de foto was heus een uitzondering en zo'n beste Amerikaan* kostte niet veel meer dan een rooie rug. Kom daar nu eens om. Troost u, steek - net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar ja, een kwartje is niet meer wat het geweest is. Wèl North State, die bleef in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koop.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3