Oecumenische juristenconferentie in „Oud-Poelgeest" Is ander volkenrecht nodig? STADSNIEUWS Zwembad Leiderdorp in gebruik De Braai krijgt zes jaar met aftrek MAANDAG 20 MEI 1957 Tijdens het afgelopen weekeinde vond in het Kasteel Oud-Poelgeest de zesde oecumenische juristenconferentie plaats. De deelnemers daaraan waren bijeen gekomen als juristen, die de confrontatie van het Evangelie met het internatio nale ethos willen onderzoeken. Daarom was als thema dezer conferentie gekozen: Vraagt de moderne wereldsituatie een ander volkenrecht? Na opening door de conferentieleider mr. A. W. Kist, werd een bijdrage ge geven van Aziatische kant door dr. Mohsen Ameli uit Iran. Deze spreker bepaalde zich eerst tot het definiëren van het internationale recht. De klas sieke opvatting is dat het internationale of volkenrecht zich bepaalt tot het sa menvoegen van de wettelijke voorschrif ten, die de verhouding tussen de Staten beheersen. De bronnen zijn de bijbel, zowel het Oude als het Nieuwe Testa ment, de filosofen, historici en dichters der klassieke oudheid en het Romeinse recht. Onderscheid dient te worden ge maakt tussen twee tegengestelde stro mingen n.l. de objectivisten, die van het internationale recht een natuurrecht willen maken zonder binding aan de ge bruiken in de verschillende staten en daartegenover de subjectivisten die zich uitsluitend bezig houden met de feiten en de rechtswetenschap willen verklei nen tot een dorre beschrijving van de rechtsgeleerde praktijk der staten. Spr. ging uitvoerig in op de ontwikkeling in Azië en Afrika, waar een ander volken recht bestond dan in Europa. Immers het maakt een groot verschil of een land een krachtige souvereine eenheid is of koloniaal gebied. Daarom is er na de tweede wereldoorlog zoveel veran derd: koloniale gebieden werden souve reine staten. GEEN STATISCH COMPLEX De autocratie van^vroeger maakt plaats voor democratie. Het inter nationale recht mag dan ook geen statisch complex zijn, want er is een voortdurende evolutie, een aanpassing aan njeuwe vormen van het interna tionale leven. Na gesproken te hebben over het Pan-Islamisme, het Moham medanisme, het nationalisme, wees dr. Ameli erop, dat z.i. de beste manier is om de wereldvrede veilig te stellen, dat men zich niet te veel mengt in de interne zaken der Arabische landen, om zodoende een goede verhouding en vriendschappelijke samenwerking te krijgen met de rest van de wereld. Gistermorgen werd een oecumenische huisdienst gehouden onder leiding van mr. S. C. Graaf van Randwijck over .Evangelie en internationaal ethos". De bezinning op dit onderwerp was verge makkelijkt door de beschikbaarstelling aan alle deelnemers van excerpten uit de rapporten van de Wereldraad van Kerken. Het ging in de nabespreking dan ook over de strijd der Christenen voor een wereldgemeenschap. BEHOEFTE AAN NIEUW RECHT Prof. mr. A. J. P. Tammes uit Am sterdam leverde des middags een bij drage van de jongste geschiedenis. De vraag naar een ander volkenrecht sug gereert dat er na 1945 behoefte is ont staan aan een nieuw recht. Als eerste oorzaak van deze behoefte ziet spr. de adembenemende technische ontwikke ling die grote gevolgen heeft voor de internationale samenleving. De inter nationale verdragen worden te sta tisch, men heeft tegenwoordig behoefte aan internationale organisaties, die zich dan ook steeds meer ontwikkelen. De technische ontwikkeling heeft een grote destructieve invloed gehad op het oorlogsrecht. De Rode Kruis-verdragen van 1949 zijn een positieve vernieuwing van dit recht. Ook het verbod van het gebrui ken van geweld is vastgelegd in 't hand vest der V.N. is een stap vooruit verge leken bij het vroegere volkenrecht. Een andere oorzaak waardoor het volken recht is verouderd, noemt spr. de snelle toename van -het aantal staten door de opheffing van het kolonialisme. Door de ALPHEN AAN DEN RIJN Jongens staken hooiberg in brand Enkele Jongens van 7 en 8 Jaar heb ben gistermiddag omstreek^ 4 uur kans gezien de hooiberg van de landbouwer C Voets aan de Pr. Hendrikstraat met lucifers in brand te steken. Een jeug dige toeschouwer bij dit „spel" heeft de landbouwers vrouw gewaarschuwd, dat de hooiberg in de brand stond, waarop de brandweer gealarmeerd werd. Hoewel de brandweer spoedig, onder leiding van de commandant de heer A. Korver, op het terrein aanwezig was, kon men toch niet verhinderen, dat 18000 kilo hooi en 15.000 kilo stro in vlammen opgingen. Gelukkig kon de boerderij behouden blijven. Het blus- singswerk vorderde nog geruime tijd, waarna de hooiberg met lange haken is uitgehaald Een en ander trok begrij pelijk op dit drukke punt in de ge meente nogal belangstelling. Een ver stikkende rook trok over Alphen. LEIDERDORP Morgen en woensdag houdt de Harmoniekapel „Leiderdorp'- een col lecte. teneinde de schuld ad. f. 6000, die nog rust op het nieuwe instrumenta rium, te verkleinen. P.V. HET OOSTEN De Postduivenvereniging „Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf St.-Quentin op zaterdag 18 mei. De duiven werden om 11 uur met z. westelijke wind gelost. De eerste prijswinnaar kwam om 1,55.26 uur aan. Snelheid 1555,90 meter per min. De laatsbe duif bereikte haar hok om 2,12,57 uur. Snelheid van 1404.90 m. per min. De uitslag luidt: B. Singeling 1: L. Burgers 2: J. Roest 3: J. v. Wezel 4. 5, 9; H. v. d. Vecht 6; A. v. d. Revde 7, 8; Ch. Selier 10. OEGSTGEEST RODE KRUIS-TELEFOONPOST AAN DE RIJKSWEG De Vereniging het Nederlandsche Roode Kruis heeft op advies van de ANWB een hulppost geplaatst aan de Rijksweg no. 4 (Den Haag—Leiden— Amsterdam), op het punt waar deze Rijksweg gekruist wordt door de Vin- kenweg. op een afstand van ongeveer 3 km ten noorden van het Riinzicht- viaduct. in de gemeente Oegstgeest. Hier zal de ANWB tevens een telefoonpost inrichten. feitelijke (niet formele) ongelijkheid in ontwikkeling en macht ontstaan moei lijkheden bij de totstandkoming van een goede besluitvorming. Als laatste oor zaak, die haar invloed op de herziening van het internationaal recht nodig maakt zag 6pr. de toenemende be moeiing met het sociaal-economische le ven door de overheid. Het huidige vol kenrecht is geen rechtsstelsel meer tussen de staten maar een rechtsstelsel tussen organisaties, ondernemingen volksgroepen. Het oude volkenrecht was grotendeels een afbakeningsrecht en be vatte spelregels voor het diplomatieke verkeer. Het huidige volkenrecht bestaat meer uit vreedzame bijlegging van ver wikkelingen. Een geheel nieuwe tendens is de aandacht die gevraagd wordt voor de volheid van het menselijk bestaan. Ondanks de vele goede dingen in het huidige recht mogen we niet blind zijn voor de gebreken van dit recht. Soms worden de tradities en nuttige regels zo aangevochten dat de positieve waarde ervan in twijfel wordt getrokken. Er ontstaat dan een rechteloosheid. Op sommige punten bestaat er ook een sterke behoefte aan aanvullende regels in het belang van allen. Pepermunt als kleingeld in Indonesië (Van onze correspondent In Djakarta) De kosten van levensonderhoud in het Indonesië van nu zjjn ongeveer 46 maal zo hoog als voor de tweede we reldoorlog. Het indexcijfer van twaalf der belangrijkste levensmiddelen, in 1938 op 100 gesteld, was eind 1956 ge stegen tot 4600. Althans in Djakarta. In Palembang was het nóg hoger, nl. 4800. Dat betekent dus, dat wat men in 1938 met een Indonesische gulden aan levens middelen kon kopen, 'thans met 46 roe- piah moet worden betaald. Of anders gezegd: dat men tegen elke roepiah, die men nu nodig heeft om in leven te kun nen blijven, men in 1938 maar ruim 2,2 cent nodig had. Niet helemaal verwon derlijk is het dus, dat als een oude In donesiër het heeft over vroeger, hij niet spreekt van „tempon doeloe" (vroegere tijd), maar van „tempon normal" (nor male tyd) Met de ontwaarding van de Indonesi sche munt heeft het geldinkomen en zeker van de kleine man geen gelijke tred gehouden. Zijn welvaartspeil ligt dus belangrijk lager dan voorheen. Dat Hongaarse amnestie is een valstrik Naar Reuter in Wenen verneemt, is premier Janos Kadér van plan een groot „schijnproces" op touw te zetten, waarin ook gematigde communisten en boeren leiders zouden moeten terechtstaan. Dit is meegedeeld door reizigers uit Boeda pest, die te Wenen zijn aangekomen. Volgens deze reizigers zou de Hon gaarse premier er niet in zijn geslaagd, de steun van de gematigden voor zijn regering te krijgen. In het geheim zou hij een aantal van hun leiders hebben laten arresteren, onder wie Laszlo Kar- dos, de voormalige voorzitter van de boe- renorganisatie Nekosz. en Atali Szigethy, een oud-afgevaardigde van de Nationale Boerenparij. De reizigers verklaarden voorts, dat de amnestie, die Kadar in november be loofd had aan hen, die aan de opstand hadden deelgenomen, „alleen maar een valstrik" was gebleken. De president van een rechtbank te Boedapest had, toen een verdediger voor zijn cliënt be riep op de belofte van de regering, verklaard, dat amnestie alleen kon wor den verleend door de presidentiële raad of de Nationale Vergadering. VOORSCHOTEN Het comité „Autotocht ouden van d'agen" organiseert ook dit jaar weder om een tocht. Deze 22ste toer zal plaats hebben op donderdag 27 juni. Vertrek 's middags omstreeks l uur van de Voorstraat. De gebruikelijke collecte, ter bestrijding van de kosten, wordt ge houden van 3 t.m. 8 Juni DES-NIEUWS Door van zijn laatste concurrent, J. v. Bemmelen. te winnen, prolongeerde S v. d. Mey zijn kampioenschap le klasse dammen van Voorschoten. De stand is nu: 1. v. d. Mey, 12 gespeeld 21 punten; 2 J van Bemmelen 1216; 3. Oostergo 1314; 4. B. van Bemmelen 1314; 5. Weggen 14—14; 6 Zitman 13—12; 7 Oudshoorn 129; 8. De Bruyn 13—4 In de 2e klasse zijn nog meerdere kanshebbers met de beste papieren voor Th. v. d. Hulst en Knol, elk met 20 pun ten uit 13 wedstrijden. In de junior-klasse won D. van Bie zen van K. v. d. Weden en speelden K Dekker en J. v. d. Reyden remise. WARMOND Door een 53 overwinning op LFC 4 is Warmunda 2 kampioen geworden van de 2e klasse A LVB. POSTDUIVEN VER. „WARMOND". De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf St.-Ghislain-.Homu. De vogels werden gelost om 8.20 uur met een Noordwesten wind De eerste prjjsduif bereikte haar hok om 11.12.28 uur; de laatste prijsduif om 11.29.55 uur. De af stand was 200 km. De uitslagen luiden: Th. Verwoerd 1, 4, 7, 8; P. v. d. Drift 2, 3. 9; J. Diemei 5; Jac. Kortekaas 6; P. Vogelenzang 10. WASSENAAR CONTACTAVOND RESERVE-POLITIE De Wassenaarse reserve-politie hield in Café v. d. Zalm met de dames een bindingsavond, waarbij ook aanwezig waren commissaris J. Maandag, hoofd inspecteur C. B. M. Wolf en inspecteur J. A. Schwantje, die door de voorzitter van de contactcommissie, de heer J. N. Tetters, in het bijzonder welkom werden geheten. Hij zette het doel van de avond uiteen, n.l. versterking van de onder linge band. Na de vertoning van de interessante film Americaa Road was het woord aan commissaris Maandag, die zijn ingeno menheid te kennnen gaf met de avond en er vervolgens op wees. dat er voor de politie weinig belangstelling is krij gen. dat er daardoor een tekort aan per soneel en dat hetzelfde geldt voor de re- serve-politie. Hierna reikte hij met een felicitatie de bekers uit voor de beste prestaties K.S.O. en pistoolseizoen 1957. als volgt: K.S.O.-klasse 1 J. van der Does met gemiddeld 59,3;KSO-klasse 2 J. M. Keemink. gem. 57,8; KSO-klasse 3. A. P. Hoogeveén, gem. 56,5; pistool J. M. Kee- nink, gem. 46.7. Voorts werd nog een bekerseizoen 1956 toegekend aan B. W. van kalker. Vertoond werd nog een zeer leerzame film over het onderwijs aan en de trai ning van de politie in Detroit, waarna de avond verder plezierig werd doorge bracht met muziek, kienen enz. blijkt o.a. uit het feit, dat ondanks de huidige geringe koopkracht van de stui ver, het dubbeltje en het kwartje, er hier en daar gebrek is aan deze pas munt. Zo was dat onlangs ook het geval ln Semarang. Daar kon het dan ook ge beuren. dat men er zich in de toko's, bij afwezigheid van pasmunt, voor wissel geld bediende van postzegels en pepermunt! Koninklijk Paar in Karlskrona Koningin Juliana en Prins Bernhard zjjn vanmiddag te 13.21 uur op het militaire vliegveld Kallinge bij Karls krona geland voor hun driedaagse Staatsiebezoek aan de Zweedse hoofd stad. Zij hebben zich onmiddellijk na aankomst naar Karlskrona begeven, waar zfj om half twee aan boord gin gen van de kruiser „De Zeven Pro vinciën", die hen naar Stockholm brengt. De aankomst te Karlskrona vond zon der ceremonieel plaats, aangezien H.M. de wens had geuit incognito op Zweeds gebied te arriveren. De officiële aan komst voor het Staatsiebezoek is eerst morgenochtend in Stockholm. De Zweedse hoofdstad wordt inmid dels in feesttooi gebracht om de Koninklijke gasten een waardige ont vangst te bereiden. De Koninklijke bezoekers zullen mor genochtend ln alle vroegte de scheren- kust voor de stad Stockholm bereiken. De tweehonderd Zweedse straalvliegtui gen zullen op het ogenblik, waarop de Koninklijke gasten overstappen in de historische sloep „Vasaorden", een luchtparade van nog zelden vertoonde omvang uitvoeren, waarbij zij tot op 150 meter boven de haven zullen scheren. Arrestatie „De zwarte ruiter" kalm verlopen Naar aanleiding van de arrestatie van „De Zwarte Ruiter", deelt de hoofd commissaris van politie tc Rotterdam, H. M. C. A. Staal, mede. dat de politie mannen die aan de arrestatie hebben deelgenomen er prijs op stellen te ver klaren. dat de „Zwarte Ruiter" niet met een geladen stengun klaar stond, om met geweld zijn arrestatie tegen te gaan. Van de politiemannen die de woning binnen gingen waren er enkelen wel gewapend, doch zij had den het pistool in hun kleding gebor gen. Het zou onverantwoordelijk zijn ge weest. aldus de Hoofdcommissaris, in dien zij deze gevaarlijke man ongewa pend hadden willen arresteren. Zij moesten er immers rekening mee hou den dat hij zich met een schietwapen zou verdedigen. Een stengun werd inge pakt in een kast in de kamer aange troffen. Tevoren ha<i de echtgenote van de bewoner die hij tot onderdakver- strekken had gedwongen, hem verzocht bij een eventuele arrestatie met tot ern stig geweld over te gaan. Hoewel hij hiervan niets zou hebben willen weten heeft hij, nadat hij tevergeefs getracht had langs de achterzijde te ontkomen, zich zonder verzet overgegeven. Dank zij het zeer bezadigde optreden van beide partijen, zo besloot de Hoofdcom missaris. is deze arrestatie, waarvan het ergste verwacht kon worden, zonder enige moeilijkheden verlopen Gefingeerd verhaal: „f 6000.verlaren" (Speciale berichtgeving) Op 6 mei deelde een vertegenwoordi ger van een vleeswaren fabriek te Zwolle aan zijn patroon mee, dat hij een bedrag van f.6000.— was kwijt geraakt, toen hij tussen Deventer en Zwolle een j huisarts te Eastbourne, die vorige lekke band aan zijn auto repareerde. maand voor de Londense rechtbank Old Hij had zo vertelde hij later de po- i Bailey werd vrijgesproken van een aan- litie het geld in een krant gewikkeld klacht van moord op een van zijn Prof. dr. H. v. d. Waal LID KON. NED ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Bij K.B. is de benoeming bekrachtigd van prof. dr. H. v. d. Waal, directeur van het Prentenkabinet der Leidse Univer siteit. tot gewoon lid van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen. Vrolijk feest van „Ehrii" De personeelsvereniging van het Leids Overhemden-atelier „ELMI" hield za terdag in de Stadsgehoorzaal haar jaar lijkse feestavond. De zaal was tot de laatste stoel bezet, toen de directeur, de heer H. D. Lens. alle aanwezigen har telijk welkom heette. Hierna gaf de directeur het woord aan de conferencier van de avond. mr. Doodle, die zich ln een vlot praatje aan het publiek voorstelde. „Lenteparade" o.l.v. Johnny Holshui- zen en Harry de Groot bracht de aan wezigen spoedig ln een feestelijke stem ming. Tineke van Lier oogstte met haar voordracht over het arme kantoormeisje dat van het toneel droomde, goed succes. Thom Kelling eiste daarna een kwar tiertje van de tijd op met liedjes uit zijn repertoir. „The Movers" deden het publiek ver steld zitten van hun acrobatische ver richtingen. Mr. Doodle trad o.m. op als goochelaar en imitator. In de pauze vond de verloving plaats van de actie: „Vele handen maken licht werk" Zeventien dames waren er op uitgetrokken om voor het bedrijf meisjes aan te werven. De directie had voor deze actie als hoofd prijs een televisietoestel beschikbaar ge steld. MeJ. Witjes (die niet aanwezig was) won dit toestel. De andere dames kre gen allen een schrijfmap met-étui. Na de pauze traden nog op de „Ha- dory's" in knappe staaltjes van even wicht. De Jongste telg maakte 50 salto's achter elkaar en kreeg voor deze pres- staties een dankbaar applaus. Hoogtepunt in het programma was het optreden van de twee vermaarde paro- disten van televisie en radio, Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. die de zaal deden schaterlachen om doldwaze kolder. Aan de vleugel zat Harry de Groot. De zeer geslaagde feestavond werd be sloten met een gezellig dansje o.l.v. de heer en mevr. Maas met dansmiiziek van het orkest o.l.v. Harry de Groot. Jongetje bij Ommen verd ronken WAS BLOEMETJES GAAN PLUKKEN. (Speciale berichtgeving) De 6-jarige Theo Bakker, zoontje van de familie Bakker in de Broeder straat te Kampen, is gisterochtend in een zij-arm van de Vecht bij Beerzer- veld in de gemeente Ommen te water geraakt, en verdronken De familie Bak ker bracht het weekeinde in een kam- •peercentrum aldaar door Het knaapje was bloemetjes gaan plukken Toen het kind te lang wegbleef, ging men op zoek en werd de politie êewaadschuwd. Deze vond de geplukte bloemetjes aan de waterkant en ging ter plaatse dreg gen. Al spoedig werd het lijkje naar boven gehaald Dode en zwaargewonde bij Grijpskerfc AUTO BOTSTE TEGEN BOMEN (Speciale berichtgeving) Op de Friese straatweg bü Grijps- kerk Is vannacht een ongeluk gebeurd, waarbij een persoon Is gedood en een levensgevaarlijk werd gewond. Even voor drie uur botste een bestel-auto, die uit de richting Leeuwarden kwam ter hoogte van de Bosscherweg achter eenvolgens tegen drie bomen. De auto reed 40 meter door en hotste toen met He linkerzijde tegen een boom. De chauffeur, de 42-j. slager H. Wiersma uit Groningen, werd op hetzelfde mo ment uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd. Een mede-inzittende, eveneens uit Groningen, sloeg door de voorruit en bleef in de sponning hangen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en zijn borstkas werd ingedrukt. Levensgevaarlijk ge wond werd hij naar het Academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. In zijn toestand was vanmorgen nog geen verandering. Passerende automobilisten merkten de slachtoffers op en sloegen alarm. De mannen hadden vlees geleverd aan een schip in IJmuiden en keerden nu naar huis terug. Hoe het ongeluk is gebeurd heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. De bestelauto, die zwaar werd beschadigd, was gehuurd en toonde geen ecbreken. Dr. Adams opnieuw voor de rechter Dr. John Bodkin Adams, de 58-jarige in zijn regenjas gestoken en deze jas tijdens de werkzaamheden aan de auto op de berm gelegd. Toen hij weer in Zwolle kwam. was het geld verdwenen, waarschijnlijk was het uit de jas gerold. Thans Is gebleken, dat deze te Wijhe wonende vertegenwoordiger het gehele verhaal heeft verzonnen Hij had het geld inderdaad die dag moeten afdra gen, doch hij heeft het gebruikt om zijn schulden af te lossen. De man, die reeds tien jaar bij de fabriek in dienst was, heeft in de loop der jaren een harts tocht voor speelautomaten ontwikkeld en toen hij het financieel niet kon bol werken, leende hij links en rechts geld. Tegenover de politie heeft hij thans toegegeven, dat zijn verhaal gefingeerd was. Hij is voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid. patiënten, mevr. Morrell. is vanochtend voor de rechtbank te Eastbourne ver schenen om zich te verantwoorden voor zestien gevallen van valsheid in ge schrifte en overtredingen van de wet op de crematie en die op de handel in ver dovende middelen, waarvan hij wordt beschuldigd. Verwacht wordt, dat de zaak twee dagen in beslag zal nemen. Er zullen 26 getuigen worden gehoord. Dr. Adams wordt er o.m. van beschul digd. dat hij in vier gevallen ten on rechte schriftelijk heeft verklaard, geen geldelijk voordeel te hebben van de dood van de betrokken patiënt, zulks met het doel om vergunning te krijgen, het stof felijk overschot te laten cremeren. De openbare aanklager liet weten, dat hier bij het geval van mevr. Morrell buiten beschouwing zal worden gelaten. De onlangs opgerichte zwem- en polovereniging „De Does" heeft zater dag het nieuwe zwembad in gebruik genomen. Hoewel de weersomstandig heden nu niet bepaald ideaal waren en de temperateur van bet water aan de lage kant was, bestond er deze eerste dag reeds een flinke belangstel ling. De burgemeester nam als eerste een koene duik in het frisse water en vele anderen volgden spoedig zijn voorbeeld. Ook voor het instructiebad en het kleu- terbad was de animo groot en hoewel het geen officiële opening betrof was er I dagen nl. op 8 juni. toch een groot aantal kUklustigen ver schenen. Uit de gevoerde gesprekken viel op te maken dat men algemeen be wondering had voor het fraaie nieuwe zwembad, dat zeker een aantrekkelijk heid zal worden niet voor Leiderdorpers alleen, doch ook voor de omgeving. De naast gelegen zonneweide ha groot is al een attractie op zichzelf. Met de bouw van het zwembad, uit- voerd door de fa. V. d. Velden en de Jong. en de bijkomende werken Is ruim een jaar gemoeid geweest. Gelijk reeds werd bericht zal de offi ciële opening plaats hebben over 14 Het Landgerecht te Madjalengka heeft de heer H. de Braai, die terecht heeft gestaan op beschuldiging van subversieve activiteit tegen de Indonesische regering, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar, met aftrek van de drie en een half jaar, welke hij reeds in preventieve hechtenis heeft door gebracht. Het Openbaar Ministerie had 10 jaar geëist. Beklaagde, die het hem ten laste gelegde heeft ontkend, heeft een week de tijd om hoger beroep tegen dit vonnis aan te tekenen. Er was voor de uit spraak nauwelijks enige publieke belangstelling. ALPHEN AAN DEN RljN i REMMEN VAN VRACHTAUTO WEIGERDEN Doordat zaterdagmiddag de remmen van een vrachtauto van iemand uit Utrecht nabij de kruising Pr Bern- hardlaan Hoorn weigerden, moest de bestuurder, om een aanrijding te voor komen, zijn wagen met te grote snel heid plotseling naar rechts omtrekken Het gevolg hiérvan was. dat de wagen kantelde. De Utrechtenaar was op weg naar Katwijk, waar hij in het tenten kamp zijn weekend-huisje wilde gaan opbouwen De politie nam de wagen in beslag omdat een breuk ln de remolieleiding was geconstateerd Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor OPENBARE LES CHR. TECHNISCHE SCHOOL Zaterdagmiddag heeft een aantal ouders in een openbare les kennis kun nen nemen van de wijze va lesgeven in de Chr Techische School achter het Bospark In de verschillende leslokalen was een aantal leerlingen aan het werk, waarbij de leraren de nodige toelichting gaven De school, die thans door 223 leerlingen bezocht wordt, kampt, zoals vel scholen met een tekort aan ruimte, wat nog nijpender zal worden als in september de nieuwe cursussen zullen beginnen, waarbij een aantal van 280 leerlingen wordt verwacht. Weliswaar bestaan er plannen tot uitbreiding van de school, aldus ver klaarde de directeur, de heer H v. d. Bijl. maar de bestedingsbeperking werkt ook in deze remmend VOLKSONDERWIJS SPORTDAG MET 600 DEELNEMERS (STERS) Woensdag 5 Juni zullen op de terrei nen van de v.v. „Alphia" niet minder dan rond 600 leerlingen der openbare lagere scholen uit de gemeenten Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Nieuwkoop, Nieuwveen, Woubrugge, Rijnsaterwoude. Koudekerk Boskoop en Waddinxveen deelnemen aan de Sportdag georgani seerd door de Sportdagcommissie van Volksonderwijs. Naast bal werpen vér- en hoogsprin gen, hardlopen en trefbal, zullen dit jaar voor het eerst ook behendigheids- proeven worden afgenomen op een even wichtslat. De wedstrijden vangen reeds om 9 45 uur aan, nadat om halfbien de officiële opening heeft plaats gehad. Het belooft ongetwijfeld voor de heren v. d. Nagel de Bruijn en Schrijvershof een drukke dag te worden. OUDERAVONDEN CHR. TECHNISCHE SCHOOL Vorige week zijn ln de Christelijk Technische School een tweetal ouder avonden gehouden waarbij de ouders gelegenheid kregen met de directeur en deleraren te spreken over de vorderin gen en het gedrag van run zoons. De eerste tvond stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. B. Samsom, en de tweede avond van de heer W. J. van den Brink. De directeur, de heer H v. d Bijl, heeft op beide bijeenkom sten een inleiding gehouden over „Op voeding en opleiding" van de Jongens. DISTRICTSWEDSTRIJDEN NED. PADVINDERS IN ALPHEN Dit jaar zullen de districtswedstrijden van de Nederlandse Padvindersgroepen in Alphen aan den Rijn worden gehou den, op het terrein van de Bonte Kraaien aan de Verlengde Aarkade en het daarnaast gelegen terrein. De winnende patrouille zal deel gaan nemen aan de Nationale wedstrijden te Ommen Stalinist uit Poolse comm. partij De voormalige „Stalinist" Edward Ochab. is door het bestuur van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij (communisti sche partij) van zijn functies als lid van het secretariaat van het centrale comité van de partij ontheven „in verband met zy'n functie als minister van Landbouw". Dit ls gisteren bekendgemaakt in een communiqué na de sluiting van het ne gende plenum van de partij. Dit besluit wekt enige bevreemding daar Ochab een van Gemoelka's vu rigste aanhangers was gedurende het 'plenum, dat 15 mei begon en gisteravond laat eindigde. Tot het secretariaat van het centrale comité werd een Jonge en bekende schrijver. Jerzego Morawski, gekozen als mede Zenon Klisko. minister van Justi tie. Darwins reis van een eeuw geleden wordt herhaald In 1958 is het honderd jaar geleden, dat Darwln zijn leer der evolutie ver dedigde voor het. Linnaeusgenootschap te Londen. In 1831 maakte hij met een zeilschip een reis van vijf Jaar om een uitgebreide studie te maken van de flora en fauna van verschillende eilan den Het Darwin-genootschap heeft thans besloten twintig vooraanstaande geleerden diezelfde reis nog eens over te laten maken. De deelnemere zullen eveneens per zeilschip reizen. BEURSOVERZICHT K.t.M. en Unilever vast Amsterdam, 20 mei. Jongstleden vrijdag werd ln New York het bericht bekend, dat de ontvangsten van de KLM over het eerste kwartaal 1957, 25 hoger waren dan in de over eenkomstige periode van 1956. Het ver voer steeg met 18 Dit gunstige bericht bracht aldaar een koers van 34dollar tot stand, overeenkomend met f 132 Amsterdam. Zaterdag noteerden de aan delen op het Damrak f 133.als hoog ste prijs. Vanmorgen werd op de niet officiële beurs f134het hoogst gedaan. Vanmiddag was de opening f 136.te gen vrijdag f 130.op middenkoers vraag. Deze prijs werd wat te optimis tisch beoordeeld en lokte wat aanbod uit, waardoor de koers daalde tot f 134.80. In het verdere verloop schom melde de prijs om de f 135.—. Kon. Olies waren fractloneel hoger op f 196.70, de handel was zeer gering. Phi lips wederom aangeboden en 2 punten lager op 290, Aku's zetten een punt ach ter de verliezen van vorige week en konden zich goed handhaven. Unilevers ontmoetten na een opening van 421 vraag voor Londense rekening, waar door de koers opliep tot 425, tegen vrij dag 420. Scheepvaartwaarden verdeeld met fluc tuaties van een naar beide zijden. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. De cultuurwaarden lagen vandaag goed in de markt, HVA kon 1 punt ver beteren, de Dell Maatschappij haalde de 1 maal parikoers (97%), terwijl Amster dam Ruhber 2 punten aantrok tot 82%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 20 mei Londen 0 65Va 10 65%, New York 3.82%—3.82%, Mon treal 4 00%—4 00%. Parijs 1.0807%— 1.0817%, Brussel 7.57—7.57%, Frankfurt 90.76%—90.81%. Zürich 86.99—87 04. ZÜ- rich <vr. fr 89 27%—89.32%, Stockholm 73 68%73 73%, Kopenhagen 54.78% 54.88%. Oslo 5326%— 53.31%, Milaan 60.58%60 63%. Beurs van Amsterdam Maandag 20 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl. ZVt 5 Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) 89% 89% Ned. '56 3V2 89% 89H Ned. '48 3% 84B 84% Ned. '54 3% 84% 84 fj Ned. '55 I 3% 84% 84% Ned. '55 II 3% 86 86% Ned. '47 3% (3) 87% 87 Ned. '37 3 84A 84A Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert 3 90A 9012 Ned 62 64 3 90% 90% Cert NWS 56% B 57B Indië '37 A 3 86% 87 Grootboek '46 3 84% 84fi ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% 42 Nat. Handelsbank 106% 106% Ned. HandelmiJ 161exdiv. 163 Amst. Rubber 80A 82% Deli Mij .en (Ver.) 97% 99 A H.V.A108 108% Java Cult54% Senembah 72% 71% Vorstenlanden 261/4 26 A.KU 189% 191% Berkels Patent (v.) 193 193% Calvé Delft cert. 345. 340% Kon. Pap v Gelder 192 192% Hoogovens cert. 301% 301% Möller en Co. N.B 388% 380 Ned Kabelfabr295 295 Philips 292% 290 Philips pref149% 149% Unilever420% 425% Wilton Feyenoord 250 252 Biliton 2de r 231 230% Dordtse Olie gew. 972% 973% Kon. Olie (f 20.—) 196.70 197 idem (50 d f 20.—) 196.55 196 70 Holl Amer Ujn 170% 172% lava China Paket 187 188 Kon N Stoomboot 150V4 150% K PM 167% 166% Ned Stoomv MIJ 197 197 v Ommeren cert 281 284 Kon Rott Llovd 174% 174 Ned Scheepv Unie 179% 180% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov - en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 90%F 90% Den Haag 1937 I 3 95% Lelden 1947 92% R'dara '37 I-III 3% 90% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam '33 98 A'dam '51 2% 91% A'dam '56 I 2% 84% 88 A'dam '56 II 2%100% Eindhoven '54 2% 83 Enschede '54 2% 85^ 85% Den Haag '52 I 2% 92% idem n 2% 96% 93 R'dam '52 I 2% 94 95% idem n 2% 94% Utrecht '52 2% 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 204% 207 H.B U eert207 207% Rott. Bank 176% 179% Twentsche Bank 181185 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 275 275 Borneo Sum. H Mij. 78 78 Ned. G en Sp. fabr. 180 182 Kon. Ned. Grofsm 104% 104% Intematlo97% 96% Rott Droogdok Mij. 604 608 Tieleman en Dros 8V4 9 Ned. Mij- Walv.vrt 64% 64B Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 17 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35fj 36% Intern. Nickel 112% 113% Anaconda 67% 67% Bethlehem Steel188 L' 191 Cities Service 71 72% General Motors 43% 43A Kennecott 116% 116% Republic Steel 55 55 Shell Oil 88 89% Union Pacific 30fJ 31% Un. States Steel 66v4 67% Nog enkele fondsen uit Lelden eD omgeving Aandelen V K 17/5 Edelmet Kon AA 63% Pref w a idem 71% 63 Electrolaa B 365GB 71% Hoil Constructie 400 402 Ing our v Bouwniiv 117% 177% Int Kun«r.stoft InH 38 V4 40 Leidsche Wolspinn 277% ■5'kkens l-nkfahr 5. 425 420 Ver rouwfabrlekei 181 180 Wernink's Betonm 87 87 Van Wijk Textiel 86%GB 87GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11