Wankelende Franse regering maakt reeks nieuwe belastingen bekend WEERBERICHT Premier Mollet ivel genoodzaakt vertrouwenskwestie te stellen Strijd tegen Vacupan Instituut is nu in volle omvang ontbrand Dulles zegt kanselier Adenauer „nauwe samenwerking" toe 96ste jaargang WOENSDAG 15 MEI 1957 No. 29136 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dreigende wolken boven Parijs (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft gisteren zijn paasvakantie beëindigd en daarmede gaat de regering weer eens een paar spannende, zo niet levensgevaarlijke dagen tegemoet, want de Kameragenda vermeldt een reeks debatten over het altijd explosieve onderwerp van de invoering van nieuwe belastingen. Om die belastingen door het parlement te kunnen jagen, zal premier Mollet ongetwijfeld, en vermoedelijk nog deze week, opnieuw de vertrouwenskwestie moeten stellen. De voor spellingen in dit verband zijn somber en het politieke klimaat is uiter mate dreigend. Mendès-France acht het antwoord van Mollet op de eisen van het jongste congres der radicalen inzake de Algerijnse poli tiek onaanvaardbaar en sommige waarnemers verzekeren al, dat de dertien radicale ministers binnen enkele dagen zullen aftreden. Twee radicale staatssecretarissen zouden hun ontslagbrief al hebben opgesteld. Post, telefoon en benzine zijn al duurder geworden Zou de regering er evenwel in sla gen - tegen de verwachting in! - de aanval van haar tegenstanders op 28 mei te doorstaan, dan zal het ge vaar voorlopig wel zijn geweken. Op die datum vertrekt president René Coty voor een nieuwe buitenlandse reis, ditmaal naar Amerika, en in afwezigheid van het staatshoofd is het niet gebruikelijk, dat het parle ment de verantwoordelijkheid voor een regeringscrisis neemt. Dat het Franse volk echter, met of zonder regeringscrisis op korte termijn, aan een nieuwe aderlating zal kunnen ontkomen, is intussen wel uitgesloten. De regering - of haar eventuele opvolgster - zal, hoe dan ook, middelen moeten vinden om een tekort op de begroting van 250 miljard francs ofwel twee en een Deense socialisten verloren 4 zetels De Deense socialistische party heeft by de verkiezingen van zondag een ver lies van vier zetels geboekt. De minder heidsregering zal op grond van deze uit slag moeten aftreden. De boerenpartij Venstre ging drie zetels vooruit, de Geor- gisten (een belastingpartij) verloor één zetel en de communisten verloren er twee. De definitieve uitslag luidt: Sociaal-democraten 70 zetels (74 by de verkiezingen in 1953); radicalen 14 (14); conservatieven 30 (30)Venstre 45 (42) Georgistische rechtsverbond 9 (6) ;com- munisten 6 (8)Duitse minderheids party 1 (1). Relletjes in Polen Jagussztyn, de secretaris van de Ver enigde Boerenpartij in Polen heeft dins dag in Warschau meegedeeld, dat er in verscheidene dorpen in diverse Poolse provincies opstootjes onder de boeren zyn geweest. Deze waren volgens hem het gevolg van het gebrek aan belang stelling voor de problemen van de boe ren en de nalatige houding van de volks raden. die de boeren twee maanden laten wachten zonder antwoord te geven op hun eisen. Prinselijke tweeling in Luxemburg Erf-groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg, de zuster van Koning Boudewyn van België, heeft vanmorgen vroeg het leven geschonken aan een dochter en een zoon, die elk 5 pond we gen. De moeder en de kinderen maken het goed. Josephine-Charlotte trad in 1953 in het huwelijk met de Luxemburgse troon opvolger, Groot-hertog Jan. Hun oudste kind. Prinses Marie-Astrid, is drie jaar. Het tweede kind, Prins Henri, is twee. Advertentie By elke weersgesteldheid Gebr. Hulsman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Matige tot vry krachtige zuidwestelijke wind. Koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 MEI Zon op: 5.47 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 23.05 uur; onder: 6.45 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.39 en 17.06 uur. Laagwater te 0.30 en 12.53 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's kwart miljard gulden te dekken en de belastingschroef zal daarom weer moeten worden aangedraaid. Een groot deel van de inkomsten, 150 miljard francs waarschijnlijk, zal door de indirecte belastingen moeten worden opgebracht en een eerste lijst van ver hogingen is gisteren al bekendgemaakt. Voor deze categorie behoeft de regering geen toestemming aan de volksvertegen woordiging te vragen en van die vrijheid heeft het kabinet-Mollet dankbaar ge bruik gemaakt om alvast aan te kon digen, dat per 1 juli de post- en tele foontarieven alsmede benzineprijzen niet onaanzienlijk zullen worden verhoogd. Een postzegel voor een brief in het binnenland en een lokaal telefoonge sprek zullen dan twintig cent gaan kos ten, terwijl de automobilisten voor één liter gedistribueerde benzine 80 cent zullen moeten neerleggen. Kloppend hart! Ook radio's, televisie-toestellen, was machines en andere voorwerpen, die door Frankrijks sobere minister van Financiën en Economie, Paul Ramadier, onder het hoofd „luxe-artikelen" ge rangschikt worden, zullen door een extra-belasting van 25 pet. worden ge troffen! Ook de nieuwe belastingen op de dividenden en op voorraden, welke door handelshuizen zijn opgeslagen, zul len vanaf morgen door het parlement worden besproken. Gezien de uiterst geringe animo die over het algemeen in Frankrijk bestaat om terwille van de belastinginspecteur over de brug te komen, is het niet on begrijpelijk dat premier Guy Mollet wel enige gegronde redenen heeft de komen de dagen bevend en met een kloppend hart tegemoet te treden! Instrumentaria werden in beslag genomen (Speciale berichtgeving) De stryd tegen het Vacupan Instituut te Rotterdam en de uitlopers hiervan wordt thans in volle hevigheid gevoerd. Na de grote acties van zowel politie als belastingen, die tot gevolg hadden dat de leider van de Vacupan, werd gearresteerd als verdacht van belastingontduiking en de mondarts naar Duitsland is gevlucht, is het schijnbaar enige tyd rustig geweest. Inderdaad schijnbaar, want de Rotter damse recherche heeft van a tot z de activiteiten in het oog gehouden, die de medewerkers hebben ontplooid. Gisteren berichtten wy, dat naar een arts in Den Haag verwezen Belgen als getuigen waren gehoord. Dit was nog maar een „patrouille activiteit". Het sein tot de inval is gistermiddag op twee plaatsen tegelijk gegeven. In Den Haag werd een inval gedaan bij een arts aan de Laan van Meerdervoort. Deze werd aangehouden als verdacht van overtre ding van de wet op de z.g. tandheelkun dige inrichtingen. Hij behandelde name lijk patiënten van het Vacupan-Insti- tuut te Rotterdam. Er was de laatste weken een soort pendeldienst van Rot terdam naar Den Haag. Daartoe werden ook de auto's van de runners, de mannen, die patiënten ronselen, gebruikt. Bij de patiënten, die in het pand, waar de arts zijn praktijk uitoefende, werden aangetrof fen bevonden zich nogal vele Utrechte naren. Zij waren door een runner eerst naar Rotterdam gebracht, waar zy bij de Vacupan moesten betalen en van daar ging het naar Den Haag. De arts zal, evenals de gevluchte Rotterdamse arts, worden ten laste gelegd dat hij heeft gewerkt voor een inrichting, waarvoor reclame wordt gemaakt en waarvoor wervingspraktijken worden toegepast, hetgeen bij de wet voor een arts is verboden. Het instrumentarium werd in beslag genomen en naar het Haagse hoofdbureau van politie over gebracht. De praktykkamer werd ver zegeld. Ongeveer op hetzelfde tijdstip heeft de Rotterdamse recherche een inval gedaan in het pand van de mondarts aan desamenwerken. Claes de Vrieslaan 165 te Rotterdam. Tijdens een vroegere actie was daar het gehele instrumentarium weggehaald, welk instrumentarium thans in een op slagplaats van domeinen aan de Insu- lindelaan te Rotterdam ter beschikking van de Justitie wordt gehouden. Na de vlucht van de mondarts heeft een andere arts diens werkzaamheden voortgezet. Er was al weer een instrumentarium, w.o. drie extractiestoelen. Toen de politie binnenkwam, bevonden zich in de be handelingskamer vier en in de wacht kamer vyf patiënten. Bij die vier waren twee Fransen, die speciaal uit hun land waren over gekomen voor een behande ling. Alle patiënten verklaarden, dat zij eerst hadden moeten betalen op het secretariaat van het Vacupan Instituut, dat sinds gisteren weer op het oude adres aan de Claes de Vrieslaan 21 was geves tigd. De vier patiënten, van wie het gebit reeds was getrokken, werden in de gelegenheid gesteld een kunstgebit af te halen. De arts werd op dezelfde gronden als zijn Haagse collega gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer te Rotterdam overgebracht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd hij vrijgelaten. Het nieuwe instrumentarium werd in een vrachtauto geladen en naar de op slagplaats aan de Insulindestraat te Rotterdam vervoerd. De stryd kan des te intensiever wor den gevoerd, omdat de politiekorpsen in de diverse gemeenten nauw met elkaar Prinses Beatrix opende in Boymans expositie Nederlandse Beeldhouwkunst '57 Welkom tot een „vorstelijke collega In de aula van het Rotterdamse museum Boymans heeft Prinses Beatrix gistermiddag de opening ver richt van de tentoonstelling „Neder landse beeldhouwkunst 1957". Zy deed dit op symbolische wijze, n.l. door verwijdering van het doek, dat de portretkop bedekte van de verleden jaar overleden Nederlandse beeld houwer John Radeker, vervaardigd door H. M. Wezelaar. In de aula, die geheel gevuld was met beeldende kunstenaars en genodigden, uitte burgemeester van Walsum aller eerst zijn zeer bijzondere vreugde, dat Prinses Beatrix deze openingsplechtig heid wilde verrichten, „Uw komst valt in een periode, die voor Rotterdam van bijzondere betekenis is" zeide hij, eraan toevoegende dat z.i. de wederopbouw een stadium bereikt heeft waarin de stad een duidelijk nieuw gezicht krijgt. Spr. doelde hierbij o.m. op een aantal monu menten, beeldhouwwerken, dat de laat ste tijd in het stadsbeeld een plaats heeft gevonden. „Maar. zo vervolgde de burgemeester, deze plechtigheid valt bovendien op een datum, 14 mei. die in de geschiedenis van onze stad en ons land niet licht vergeten zal worden". Als inleiding tot de expositie hield prof. J. Bronner daarna een korte lezing, waarin hij gelegenheid vond Prinses Beatrix ook „als vorstelyke collega'' welkom te heten. Hij ging de ontwikkeling van de Nederlandse beeldhouwkunst na sinds de Rodin- tentoonstelling in 1939. Van enkelen, die toen in geklede jas zich met deze Kamerleden naar Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren be sloten. dat in de loop van deze zomer weer een aantal leden van de Tweede Kamer en de Eerste Kamer een bezoek zal brengen aan Nieuw Guinea. Minister Helders (Zaken Overzee) en gouverneur Van Baal van Nieuw Guinea hebben verklaard, het bezoek toe te juichen. Interpellaties uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren be sloten de interpellatie van de heer Roosjen (AR) over de Nationale Reserve en van de heer Wagenaar (CPN) over het bezoek van generaal Speidel aan ons land. uit te stellen tot de volgende week dinsdag. De dag daarna begint het debat over de huurverhoging in middag- en avond vergaderingen- Koning Saoed van Arabië (links) in het gewaad van een woestijnsjeik met een goudgeborduurde hoofd tooi tijdens de begroeting door Koning Feisal van Irak (rechts) btj zijn bezoek aan Bagdad voor be sprekingen over de toestand in het Midden-Oosten. Anderhalf jaar voor Dietrich en Lippert De voormalige S.S.-generaal Sepp Die trich en de vroegere commandant van het concentratiekamp Dachau, Lippert, zyn gisteren te München beiden tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, resp. wegens moord op zes hoge S.A.- leiders op 30 juni 1934 en wegens mede plichtigheid aan de moord op de S.A.- stafchef Röhm. De openbare aanklager had voor Dietrich 27 maanden geëist en voor Lippert 24 maanden. De beide be klaagden bleven onder het voorlezen van het vonnis onbewogen. Zeker honderd mensen werden op bevel van Hitler in de „nacht van de lange messen" op 30 juni 1934 om het leven gebracht in een strijd om de macht tussen Hitiers nazi partij en Röhms S.A.-bruinhemden. Dietrich en Lippert hadden reeds eer der gevangen gezeten wegens oorlogs misdaden. de eerste was door de Ameri kanen gevangen genomen wegens zijn medeplichtigheid aan de massamoord op Amerikanen bij Malmedy in 1944 en in de herfst van 1955 op erewoord vrijgela ten. Lippert was het vorige jaar uit een Nederlandse gevangenis ontslagen. De president zei. dat de rechtbank Dietrichs militaire loopbaan in aanmer king genomen had: .Dietrichs moed en kameraadschappelijk gedrag zijn alge meen erkend". Voorts had. men in aan merking genomen, dat geen van beide beklaagden krachtens de Duitse wet eerder veroordeeld was, daar de veroor delingen van Geallieerde rechtbanken voor oorlogsmisdadigers in dit opzicht niet golden! Ook hadden zij tijdens de voorbereiding van het proces geruime tyd onder druk geleefd. De verdediger maakte bekend, dat hy tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. kunst bezig hielden, is zij in Nederland uitgegroeid tot een beoefening door talrijke werkers in ambachtskleding. Nu kunnen wij zeggen: „Nederland heeft een beeldhouwkunst!'' Spr. eindigde met de wens, dat be langrijke opdrachten het werk van kunstenaars zullen stimuleren. Als hoogtepunt van de plechtigheid in de aula besteeg een lachende Prinses het lage podium om de genoemde sym bolische handeling te verrichten. Toen volgde er een rondgang door de zalen van de expositie. H.K.H. was kennelijk zeer geïnteresseerd in de vele werkstuk ken. over welker mérites zij zich met prof. Bronner, die haar rondleidde, onderhield. Liur genieester L. Riedijk van Nieuw-Helvoet mende zelf het paard voor de tilbury, waarin hij koningin Juliana rondreed door het polderland tijdens haar werkbezoek van gisteren aan Voorne. Hoge belangstelling voor „Wereldtentoonstelling" Naar van de zijde der Stichting XVereldtentoonstelling Brussel 1958, afd. Nederland, wordt vernomen, heeft het de Koningin behaagd, het beschermvrouwschap van deze Stichting te aanvaarden. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het Nederlandse erecomité op zich te nemen. Geen ontwapeningsovereenkomst, die op de verdeling van Duitsland gebaseerd is De Verenigde Staten zullen geen enkele overeenkomst inzake ontwapening aanvaarden, welke is gebaseerd op de huidige verdeling van Duitsland, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hy verklaarde, dat de V.S. in alles wat direct of indirect Duitsland en zyn vooruitzichten op hereniging raakt, slechts in de nauwste samenwerking met de Westduitse kanselier, dr. Adenauer zullen handelen. Gevraagd naar be richten volgens welke de V.S. in de huidige ontwapeningsbesprekingen te Londen een neutrale of gedemilitariseerde zone in Europa hadden voorgesteld, zei Dulles, dat de V.S. wat Europa aangaat nog geen enkel „gekristalliseerd idee" hebben. Men dacht nog slechts aan de mogelijkheid van zones, die aan grond- en luchtinspectie onderworpen zouden kunnen worden. En dit niet in de eerste plaats jpet betrekking tot Europa, maar wel tot het Noordpoolge bied, Alaska, Siberië en dergelijke gebieden. Voldoening in Hamburg Bovenstaande verklaring van Dulles, dat de Ver. Staten geen enkele ontwa peningsovereenkomst zullen aanvaarden, die gebaseerd is op de verdeling van Duitsland, is op het congres van Ade nauers CDU, dat te Hamburg wordt ge houden, met tevredenheid en opluchting ontvangen. In congreskringen meende men gisteren, dat de verklaring van Dulles Adenauer de krachtige steun geeft, die hy nodig heeft. De Bondskanselier werd in moeilijk heden gebracht door Westduitse persbe richten, dat de Ver. Staten een neutrale zone in Europa voorstellen, gebaseerd op de bestaande verdeling van Duitsland, aldus werd in deze kringen meegedeeld. Dulles ongerust Minister Dulles heeft dinsdag op een bijeenkomst van Republikeinse Senato ren verklaard, dat hij ongerust was over de mogelijkheid, dat de Verenigde Sta ten zich zullen laten misleiden door het Russische vredesoffensief. Dit is gisteren meegedeeld door Senator Styles Bridges. James Reeves, de leider van de kern proeven in de Verenigde Staten, die donderdag beginnen en tot september duren, heeft bekendgemaakt, dat o.m. de eerste raket met atoomlading zal worden afgevuurd uit een bemand vlieg tuig. Hy zei er niet bij op welke hoogte dit zal geschieden en of er een doelwit in de lucht zal zyn. Zij, die in Duitsland werkten DUITSLAND BETAALT 20 MILJOEN. By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot regeling van aanspraken op uitkering terzake van Duitse renteverzekeringen van Neder landse werknemers, die tussen 13 mei 1940 en 1 september 1945 in het Duitse ryk in loondienst zijn geweest. De wet zal. indien zy wordt aangeno men met terugwerkende kracht gelden tot 1 november 1952. By de totstandko ming van de wet vervallen voorts alle tevoren getroffen regelingen met betrek king tot dit onderwerp. Blijkens de Memorie van Toelichting is de totstandkoming van dit wetsont werp mogelijk geworden, nu een Duitse en een Nederlandse onderhandelings delegatie een overeenkomst gesloten hebben, volgens welke van Duitse zijde een tegenwaarde van een bedrag van f 20.000.000 zal worden betaald als af koopsom van de op Duitsland rustende financiële verplichting ten aanzien van de renteverzekerine Nieuwe oproep van Tito President Tito van Joego-Slavië heeft dinsdag, voor de tweede maal in 24 uur tyds, gepleit voor ontwapening en be ëindiging van de atoomproeven, die, naar hij zei, de gehele mensheid be dreigen. In een vraaggesprek met het Joego slavische persbureau „Tanjoeg" ver klaarde de Joegoslavische president, dat er een groeiend besef bestaat, dat de atoomproeven voor de gehele wereld ge volgen hebben en dat er veel gevallen zyn vastgesteld van ernstige ziekten en biologische consequenties die toekom stige generaties bedreigen. „Voordat de wereld in dood en vernie tiging verenigd wordt, moet zij zich ver enigen tegen dit gevaar dat de gehele mensheid bedreigt", aldus Tito. Hoge autoriteiten vlogen in de Friendship In het tweede prototype van de Friendship de PHNvr heeft een aantal civiele en militaire autoriteiten, met het bestuur van het Nederlands Instituut voor vliegtuigontwikkeling, en de com missarissen van de Fokkerfabrieken een rondvlucht gemaakt boven Nederland. Onder de passagiers bevonden zich mr. F. J. Kranenburg. Staatsserr taris van Oorlog, luitenant-generaal H. Schaper chef van de Luchtmachtstaf. Schout bij nacht J. M. van Olm, vlagofficier mate rieel Marineluchtvaartdienst, S. D. Duyverman, directeur-generaal van het Ministerie van Oorlog. J. W. F. Backer directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst. generaal-majoor W. J. Re.vnierse. directeur materieel Lucht macht. Commodore ir. C. W. A. Ovens, w n. directeur materieel Luchtmacht, prof. dr. ir H. J. van der Maas. voorzit ter van het Ned. Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling en anderen. In de loop van de volgende week zal de Friendship naar Parijs vertrekken, waar dit toestel gedurende de 22ste Internationale Luchtvaartten toonstelling op Le Bourget geëxposeerd en voorge- vlogen zal worden. Met betrekking tot de jongste orders op de Friendship kan gemeld worden dat dezer dagen door de Iraanse Aard olie Exploitatie en Productiemaat schappij een contract getekend is voor de levering van 2 Friendships, alsmede 'mtle on nog 2 toestellen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1