Prof. doch blijft jaar Sirks wordt zeventig actief hoogleraar Leids Remonstrant staande in theologie de kentering der 96ste jaargang Dinsdag 14 mei 1957 Tweede blad no. 29135 Vrijde dg aanstaande (Van een onzer redacteuren) Vrijdag a.s. zal prof. G. J. Sirks, die op 21 oktober 1949 prof. dr. G. J. Heering te Leiden opvolgde als kerkelijk hoogleraar vanwege het Seminarium van de Remonstrantse Broederschap in de geschiedenis en leerstellingen van het Remonstrantisme, bijbelse, dogmatische en praktische theologie, de zeventigjarige leeftijd bereiken. In andere ge- vallen zou dit betekenen, dat prof. Sirks aan het einde van het lopende academische jaar afscheid van zijn werkkring zou nemen, doch in een onderhoud vertelde de hoogleraar, dat hij op verzoek van de Remon strantse Broederschap nog enige tijd als hoogleraar zal aanblijven om een actief aandeel te kunnen hebben in de nieuwbouw en herbouw van de predikantsopleiding in deze tijd van theologische kentering. Deze hem geboden gelegenheid tot voortzetting van zijn arbeid in zijn huidige functie heeft prof. Sirks met groot genoegen aanvaard. George Johan Sirks werd op 17 mei 1887 te Rotterdam geboren waar bij het gymnasium bezocht. Hij studeerde theo logie te Leiden aan de Universiteit en het Remonstrants Seminarium. Na in 1912 proponent te zijn geworden, en een jaar hulppredikant te zijn geweest in Doesburg, werd hij in 1914 predikant te Dordrecht. In 1919 verwisselde hij deze standplaats voor Den Haag en in 1931 verbond hij zich aan de Remonstrantse gemeente te Amsterdam. In 1949 volgde hij prof. Heering als kerkelijk hoog leraar te Leiden op. Hij aanvaardde dit ambt op 21 oktober van dat jaar met een oratie onder de titel „Voor God wil ik belijden". Bewust van taak In de Remonstrantse Broederschap is prof. Sirks een der vooraanstaande pre dikanten die krachtens zijn aard een sterke leidinggevende kracht uitoefent. Op liturgisch gebied, de geschiedenis der Broederschap, in het, bijzonder die van het Seminarium, heeft hij voor zijn kerkgenootschap belangrijke bijdragen geleverd, en in een gesprek met de bijna zeventigjarige hoogleraar komt telken male zijn grote belangstelling op dit terrein tot uiting» Hieruit ook vloeit voort, dat hij de kans die hem geboden is, zijn werk ver der voort te zetten, met beide handen heeft aangegrepen. Hij is er zich van bewust, een aandeel te hebben in de kentering die zich thans op theologisch terrein voltrekt. Hij is een bedienaar des woords die midden in de wereld van vandaag wil staan, die de kerk onder de mensen wil brengen, die daartoe ook de moderne middelen van radio en televi sie aanvaardt, en die bovendien nog een taak ziet in het industriële vlak. De geestelijke zorg, die op militair niveau uitgeoefend wordt, kan volgens hem ook mettertijd in industriële kring een plaats vinden. Analytische geest Prof. Sirks heeft een sterk analytische geest, die staande in de realiteit naar de achtergronden van die werkelijkheid en het leven tast. Tezelfdertijd is hij een krachtig zoeker naar synthese. Dat is zelfs een van de op de voorgrond tredende strevingen in zijn denken en levenshouding. Het probleem van de cultuur houdt hem sterk bezig en hij werpt daarop vaak een verrassend licht. Sinds de oprichting is prof. Sirks een vooraanstaand medearbeider in bet werk van de Woodbrokers in Holland en in de door deze vereniging uitgegeven periodieken Omhoog en Barchem-Bla- den heeft bij vele waardevolle bijdragen Vier grafici exposeren in hef Prentenkabinet TENTOONSTELLING VAN HOOG NIVEAU. Vier onzer meest vooraanstaande grafici, wier werk wij reeds eerder be spraken, exposeren thans in het Pren tenkabinet der Rijksuniversiteit, t.w. Harrv Disberg, M. C. Escher, Wout van Heusden en Harry van Kruiningen (pseudoniem voor Henri, Adalbert Jansen). Deze vier zijn toevallig tot elkaar ge komen. zij exposeren regelmatig in ons land en hun werken verdienen de groot ste aandacht, omdat zij ieder, op geheel eigen terrein, de bewijzen leveren ener krachtige individualiteit en een opmer kelijke visie. Deze kunstenaars hebben zich in de wereld der lithografie een grote naam verworven. Hun creatief vermogen lijkt onblusbaar, hun scheppingen verrijken en verdiepen zich. Van van Kruiningen's kleurenlitho's zijn o.a. aanwezig, die be horende bij het epos „Gilgamesj" in de originele tekst en vertaling van Franz M. Th. de Liagre Böhl en bij het Lied van Heer Halewijn. Een uiterst leerzame en kunstzinnige expositie van hoog niveau, waarbij men kennis nemen kan van de stromingen, die moderne kunstenaars beroerden. Een bezoek kan dan ook iedere ge- interesseerde van harte aanbevolen worden H. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Geesje Hendrika Wilhelmina, dr. van J. Blokzijl en E. G. Dekker; Paulus Jo hannes Wilhelmus, zn. van P. G. J. Wij nen en I. E. Meijer: Pranciscus Lambertus Paulus, zn. van P. G. J. Wijnen en I E. Meijer; André Anthonius Willem, zn. van A. Zweistra en G. van Helden; Maarten, zn. van H. Smid en J. Berkheij: Theodoras Johannes Maria, zn. van Th. W. J. Cattrin en A. Welagen; Peter Johan., zn. van H. Voorzaat en J. Piket; Yvonne, dr. van J. D. Slijkhuis en A. van Laar; Catharlna Hendrina. dr. van J. Visser en K. A. den Dekker; Catharlna. dr. van W. Vegter en J- de Vrles. GETROUWD G. Vermeer en C. J. Wielders; H J. van Eijk en A. J van den Berg; B. B. Dekker en H. L M. Langezaai; H. de Wolf en C. M Ter Meer OVERLEDEN G. Bruijn, 78 Jr. weduwe van T. B. Blonk I. Vellbrief, 82 jr. man; L. J. van der Hulst, 36 Jr. man; J. H. Dinkla, 84 Jr. we duwe vam'C. Huijsanan; F. J. Duivenvoor den, 90 ir. men: a Wortnvan, &7 J*. man. Prof. G. j. SIRKS geschreven, waarin hij zijn rijke erva ring en zijn grote gaven om op een typerende wijze de kern der problemen kenbaar te maken aan anderen deel achtig heeft doen worden. Kracht in essay Bekend is zijn bijdrage in Omhoog over „Analyse en synthese". Over het algemeen ligt in de essay de grote publicistische kracht van prof. Sirks. Van zijn publikaties mogen niet onver meld blijven in 1934 verschenen „Het Onze Vader", voorts „Het Seminarium der Remonstranten 300 jaar" (1934), „Huwelijk en Gezin" (1934). „Jaarkring in rijmen'- (1946). en artikelen in de referatenreeks van de Broederschap „Oriëntatie" waarin hij het probleem van de ontwikkeling van het theologisch denken behandelde onder de titels „De centrale betekenis van de leer van de Heilige Geest'1 en „Idealisme en dialec tiek" waarvan eerstgenoemd referaat door de Harvard Revue in Amerika werd overgenomen). Voorts heeft prof. Sirks via de VPRO velen zijn denkbeelden deelachtig doen worden. Thans heeft prof. Sirks een manuscript onderhanden ,dat in het najaar als boek zal verschijnen onder de titel „Wat is het Nieuwe Testament voor ons?". Leid se situatie Sprekende over de huidige toestand in Leiden en het thans zeventig jaar aan de Leidse Universiteit verbonden (in 1634 gestichte) Seminarium van de Remonstrantse Broederschap wees prof. Sirks er op dat thans de helft van het aantal Remonstrantse theologische stu denten (18 in totaal) damesstudenten zijn Dit grote percentage van vrouwe lijk studenten is verklaarbaar wanneer men in aanmerking neemt, dat alleen de Remonstrantse Broederschap de vrouw een volledige ambtsbediening toe kent. De verbondenheid van Semina rium en Universiteit heeft het grote voordeel, dat de studenten in en naast hun normale theologische opleiding van het begin af georiënteerd worden op het Remonstrants predikantschap. Groot geschenk Niet alleen voor de zeventigjarige hoogleraar, ook voor de Universiteit, de Broederschap en bovenal de stu denten. die hij steeds zoveel heeft geschonken uit de rijkdom van zijn geest en van zijn bezonnen vroom heid, is het een bijzonder geschenk, dat hij zyn werk in zijn huidige ar- beidskring zal mogen voortzetten ook na het bereiken van de leeftijd, die voor zovelen dikwijls de pensioenver- plichte in plaats van de pensioenge rechtigde is. Prof. Sirks gaf ons als zyn wens te kennen zijn verjaardag as. vrijdag in intieme kring door te brengen. De herdenkingsdienst zal worden ge houden op zondag 2 juni a.s., des mor gens te half elf in de oude Remon strantse Kerk te Amsterdam. Bridgeclub Sans Ateut De uitslagen van de 3e ronde der be kerwedstrijden (tussen haakjes de eind standen) luiden: —Zwart: 1. Brakel—Klns 69 pt. (6/6); 2. Eling—v. d. Staaij 67 pt. (8); 3/4. echtpaar Vissers 63 pt. (5/6); 3/4. Win terkamp—Nieiiwenhuizen 63 pt. (4)5/6. De Vries—Van Dijk 61 p. (3); 5/6. Bon net—Slieker 61 pt. (7); 7. mevr. Tielke- meijer—Mekel 61 pt. (1); 8. echtpaar Aenmey 59 pt. (2). Zw.-wit: I. dames Kukler—Derogee 74 pt. (1); 2. Stikvoort—v. Benten 54 pt. (3); 3. Ginjaar—v. RhJJn 46 pt. (4/5); 4. Huis—v. Weizen 44 pt. (6); 5. mevr. Werter—Weber 42 pt. (4/5); 6. mevr. Broekhuizen—Zwanenburg.28 pt. (2). —Rood: 1. dames v. d. Zeeuw 62 pt. (1); 2. echtpaar Bernard 52 pt. (3); 3. echt paar De Haas 51 pt. (6); 4. dames Win terkamp—Nieuwenhuizen 44 pt. (2); 5. mevr. Paes—Haas 40 pt. (4); 6. dames WitkampKommer 39 pt. (5). —Groen: 1. Dubbelaar—Jonker 46 pt. (1); 2. echtpaar Upwich 44 pt. (2); 3. dames v. Egmond—Zw.burg 41 pt. (4); 4. echtpaar Mollema 33 pt. (7); 5. echt paar Pikaar 32 pt (3): 6. echtpaar Nie- hot 31 pt. (5)7. Alting—Dubbelaar 25 pt. (6). RUIM F. 2250 VOOR CHR. JEUGDHULP De ln de afgelopen week gehouden huis-aan-huis collecte ten bate van de stichting Chr. Jeugdhulp heeft ruim f. 2250 opgebracht. Een bedrag, dat zal worden aangewend om het tehuis van de Stichting, gelegen aan de Zoeter - woudse Singel te restaureren. Afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis heeft thans een trombose-dienst Trombose-patiënten warden nu thuis verpleegd Gisteravond werd in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden en omstreken van het Ned. Roode Kruis. De voorzitter, prof. dr. P. J. Gaillard, memoreerde in grote trekken de werk zaamheden van het afgelopen jaar. Deze werden later op de avond door de secre taris, mr. J. C. de Vroom, in de notulen nauwkeurig verhaald. Een belangrijk feit is de op initiatief van het hoofdbestuur opgerichte Trom- bosedienst, die op 15 november 1956 in werking is getreden. Het belang van deze dienst- is dat trombose patiënten, die voordien in een zieken huis verpleegd moesten worden, thans thuis kunnen blijven. Een verpleegster komt deze patiënten regelmatig enig bloed afnemen, dat in het laboratorium van het Acad. Zieken huis onderzocht wordt, waarna de resul taten van het onderzoek ter kennis van de behandelende arts worden gebracht. Dr. E. A. Loeliger, verbonden aan de afdeling Interne Geneeskunde van het Acad. Ziekenhuis, werd als Hoofd van de Trombosedienst aangesteld en be noemd tot adviserend lid van het be stuur voor deze dienst. De inzameling van boeken en tijd schriften heeft wederom betere resul taten afgeworpen dan vorig jaar. Er werd 4035 kg tijdschriften (1955: 2905 kg) en 1513 boeken (1955: 377) ingeza meld. Het aantal bloedtransfusies bedroeg 5513 (1955: 5592); per 31 december 1956 waren er 3806 donores ingeschreven (31 december 1955: 2914). Aan 46 van hen kon het bestuur de Landsteiner-plaquette uitreiken, de onderscheiding, die men van het Rode Kruis ontvangt wanneer men 15 maal bloed heeft afgestaan, ter wijl 396 donores de Landsteiner-medaille ontvingen als bewijs van erkentelijkheid voor het vijf maal bloed geven. Op 7 november j.l. werd een groot scheepse inzameling voor de hulp aan Prof. dr. K. van hef Reve Hongarije gehouden. Ondanks het feit, dat deze collecte op zeer korte termijn werd georganiseerd, bedroeg de opbrengst hiervan plm. f. 21.000.— Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer E. H. Moens, bleek een nadelig saldo van f. 839.60. De oorzaak I hiervan weet de penningmeester aan de daling van het effectenbezit. Aan contributies werd een bedrag van f. 14.440.ontvangen, waarvan f. 1.415.32 aan het hoofdbestuur werd afgedragen. Na de goedkeuring der jaarverslagen en een speciaal dankwoord tot de heer C. W. Oostveen voor de hulp die hij in zeer grote mate aan de afdeling Leiden geschonken heeft, sloot de voorzitter deze vlot verlopen vergadering. Populair Opera-concert Woensdag 22 mei zal het London Opera Ensemble in de Stadsgehoorzaal optreden. Dit ensemble bestaat uit: Edith Joyce, sopraan. Robert Pearson, tenor en Alan Pearson, bariton. De pianiste Mary Earl zal de begeleiding aan de vleugel ver zorgen. Het zeer populaire programma zal vele bekende Aria's, zoals de Toreador aria (Carmen), „Mi chiamo Mimi" (La Bohème), „Proloog" (Paljas). „Largo al factotum" (Barbier van Sevilla), „Ce- leste Aida (Aida), .Ju wel en-aria" (Faust), „La ei darem" (Don Giovanni), bevatten. Verder zullen er Duetten en Trio's uit o.a.; Madame Butterfly. II Trovatore, de Verkochte Bruid, Rigolet- to, Figaro's Hochzeit. De Barbier van Sevilla, etc. ten gehore gebracht worden. Prof. dr. H. P. Blok benoemd tof buitengewoon hoogleraar Prof. dr. H. P. Blok. die, zoals gemeld, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Bantoeïstiek aan de Leidse Uni versiteit, werd 28 maart 1894 te Rotter dam geboren en is thans reeds bijzonder hoogleraar aan deze Universiteit van wege de Stichting Afrika Instituut. Prof. Blok studeerde van 1914 tot 1918 aan het Koninklijk Conservatorium te Zoals wij gisteren reeds in het kort 's-Gravenhage in de vakken dirigent hebben gemeld is dr. K. van het Reve schap en com^sitieleer. In 1918 begon bij K.B benoemd tot gewoon hoogleraar hij aan de Leidse Universiteit de studie J j. m r!o Haccipl-o lpffprpn waarin hu m in de Slavische letterkunde Leidse Universiteit. De nieuw benoemde hoogleraar legde in januari 1951 het doctoraalexamen in in de klassieke letteren, waarin hy in 1921 het kandidaatsexamen aflegde; het Arabisch en Egyptisch waren als vrije keuze-vakken toegevoegd. In 1924 legde in januail IlCli uwiuiaaiCAauiEii lil 7. de Slavische taal- en letterkunde af aan I f1.». de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, met als bijvakken Russische geschiedenis en Pools; het Tsjechisch letteren af met als hoofdvak Grieks en ~s bijvakken Egyptisch en Koptisclj. In 1923 tot 1924 vervulde hij de functie was een onderdeel van zijn kandidaats- van tü^elyk leraar in de klassieke tjtlen aan het Erasmiaans Gymnasium te Rot terdam. In 1924 tot 1925 studeerde hij examen. Sinds 1948 is hij verbonden aan het, ------ Rusland-Instituut te Amsterdam, eerstAfnkanistiek <.e Hamburg by prof. C. als assistent en sedert 1950 als weten schappelijk ambtenaar - ,noc - Hij promoveerde in juli 1954 aan de Soedan. In 1925 promoveerde hij Gemeentelijke Universiteit te Amster- }aV^e OP.een proefschrift^ getiteM dam op een dissertatie getiteld Meinhof en te Berlijn, voorts maakte hij nog een studiereis naar Egypte en de cum „De Gouverneur Speekenbrink opende Antilliaanse Stofen „De financieel-economische ontwikke ling is in het brandpunt van de be langstelling komen te staan. Slechts door deze systematisch te bevorderen kan aan ons land de bredere econo mische basis worden verschaft, welke nodig is om ook in de toekomst de welvaart zo veilig mogelijk te stellen. De regering is zich bewust van het feit, dat zich bij deze expansie ongewenste spanningen en onevenwichtigheden in het economische leven zouden kunnen voordoen. Met alle middelen zal even wel worden getracht deze tot een minimum te beperken", aldus gouver neur Speekenbrink vandaag onder meer in zjjn rede ter opening van de nieuwe gewone zitting van het staten college der Ned. Antillen. In het afgelopen jaar werd voor het eerst op groter schaal een beroep ge daan op de hulp en bijstand van Neder land, hetwelk, naar verwacht wordt, in het komende'zittingsjaar zal leiden tot daadwerkelijke fihanciële steunverle ning door dat land voor de ontwikkeling van algemene of bijzondere welvaarts plannen in de Ned- Antillen. Daarop vooruitlopende meen ik nu reeds dank te mogen zeggen voor de medewerking en belangstelling ten deze van Neder landse zijde ondervonden, aldus de gouverneur. Bezoek van Koningin Juliana aan Voorne Vandaag brengt H.M. Koningin Juliana een bezoek aan Voome waarbij zij vanmorgen de gemeenten Vierpolders, Nieuwenhoorn en Hellevoetsluis heeft bezocht en o.m. in Hellevoetsluis een korte boottocht heeft gemaakt langs de Deltawerken in dit gebied en omstreeks half een de lunch gebruikte in het ge meentehuis „Het Prinsenhuis", dat in 1650 door Pieter Post is gebouwd en ge diend heeft als logement van de admi raliteit „De Maze". Na de lunch zette Koningin Juliana haar rondrit over Voorne voort, en be zocht Nieuw-Helvoet, het natuurreser vaat „Quakjeswater", Rockanje, de volkshogeschool „Olaertsduyn", Brielle heid anno 1812 werd opgevoerd, en Zwartewaal. schoon in de Sovjetkritiek". Dit proef schrift is in de handel gebracht onder de titel „Sovjet-annexatie der Klassieken", promotor was prof. dr. B. Becker. ftmsier- - „Goed en beide Volksverhalen van Papyros Harris j Uittocht uit hel K.O. Laboratorium de Ver. Staten naar congres in Het gehele jaar door trekken Leidse hoogleraren en leden van de weten schappelijke staf naar congressen en bijeenkomsten in andere landen en werelddelen Dit internationale weten schappelijke contact, dat na de oorlog een zeer grote vlucht heeft crenomen. is een zo normaal verschijnsel gewor den. dat daarop slechts zelden als „nieuws" de aandacht op wordt geves tigd. Anders wordt het echter, wanneer niet minder dan zeven medewerkers van één laboratorium naar Amerika trekken voor de bijwoning van een congres. Dit zal in de aanstaande zomer het geval zijn. Van 25 tot 31 augustus wordt in Madison, Wisconsin (Ver. Staten) een internationaal congres gehouden over de natuurkunde en scheikunde der extreem lage temperaturen. Voor deelneming aan dit congres op kosten van Amerika zyn zeven natuurkundi gen van het Kamerlingb Onnes Labo ratorium te Leiden uitgenodigd, na melijk de hoogleraar-directeur prof. dr. C. J. Gorter.' prof. dr. K. W. Taconis, de wetenschappelijke hoofd ambtenaren dr. G. T. van den Berg, dr. H. van Dijk, dr. D de Klerk en dr. M. J- Steenland alsmede de wetenschappelijke medewerker van de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie dr. ir. N. J. Poulis. die in het K O. Laboratorium is gestatio neerd. Na de bijwoning van het congres zul len deze natuurkundigen in Amerika bezoeken brengen aan diverse laborato ria op hun individuele gespecialiseerde terrein Verduisterde verduistering Het zeldzame verschijnsel van een to tale maansverduistering in de avonduren waardoor een goed waarneming mogelyk zou zijn, is helaas gisteravond een fiasco geworden. Het wolkendek, dat slechts nu en dan een kleine opening vertoonde waardoor sporadisch een glimp van de maan te ontdekken viel, heeft de ge- beurtenisssen aan het oog onttrokken en daardoor gezorgd voor een allerminst op prijs gestelde verduisterde verduistering. De Leidse Sterrenwacht heeft geen waarnemingen van de gebeurtenissen aan de avondhemel gedaan. Niet alleen omdat het wolkendek dit niet toeliet, maar ook omdatm enzich in Leiden niet met een dergelijk verschijnsel bezig houdt. Wetenschappelijk heeft een maansverduistering slechts geringe be tekenis, en de Leidse Sterrenwacht heeft met dit gedeelte van de astronomie geen bemoeienis. 500 Verso". Prof. dr. G. J. Thierry was zijn promotor. Van 1925 tot 1927 was hij privaat- decent voor Egyptologie aan de Leidse Universiteit en van 1927 tot 1950 bij- i zonder hoogleraar, namens de Aoademie van Beeldende Kunsten, in de cultuur geschiedenis van Egypte en het Oude Nabije Oosten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Van 1928 tot 1939 was hij te ven conservator voor de handschriften aan de Universiteitsbibliotheek alhier. Van 1948 tot 1950 trad hy op als do cent krachtens artikel 183 der Hoger- onderwijswet aan deze Universiteit. Sedert 1 december 1950 als bijzonder hoogleraar, vanwege de Stichting „Afri ka-Instituut" in de Bantoeïstiek en de Vergelijkende Afrikaanse Taalweten schap. Verleden jaar werd hij benoemd tot examinator voor het Swahili aan de sportvrienden uit "de vroegere en de Linnaeusfentoonstelling VAN '.4 MF.I TOT 7 JUNI IN UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Ter herdenking van het feit, dat de Zweedse natuuronderzoeker en geleerde, Oarolus Linnaeus, 250 jaar geleden werd geboren (23 mei 1707). zal in de Leidse I Universiteitsbibliotheek van 24 mei tot j en met 7 juni een aan hem gewijde ten- toonstelling worden gehouden. De Leidse Universiteitsbibliotheek be zit een van de omvangrijkste collecties van en over Linnaeus in West-Europa en de tentoostelling is nagenoeg geheel uit dit bezit samengesteld. De opening van de tentoonstelling zal worden verricht door de eerste gezant schapssecretaris der Zweedse Legatie, de heer O. Kaijser, op vrijdag 24 mei. BEGRAFENIS I. C. DOZY. In tegenwoordigheid van een aantal Universiteit van New Delhi. „Natuurvriend" reeds in actie voer tentoonstelling De Aquarium- en Terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend" is reeds druk in actie voor de van 12 28 juli in de Hortus te houden aqua rium-tentoonstelling. Een technische commissie is druk aan de gang om de nodige voorbereidingen te treffen en de plannen te realiseren. Tijdens een gisteravond in het Loge- gebouw gehouden vergadering heeft de voorzitter, de heer W. Zwart, de aan wezigen voorzover dit nodig was nog eens opgewekt om toch vooral hun medwerking te verlenen aan de opzet van deze expositie, welke z.i. zeker een groot se manifestatie op het terrein van de aquaria en terraria zal worden. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld vertoonde de heer M. Laporte een groot aantal kleurendia's over een goede en minder goede inrich ting en beplanting van aquaria. Aan de hand van deze dia's gaf de voorzitter een interessante toelichting over het in richten van een aquariuminterieur. Bo vendien leidde de heer Zwart deze avond een wedstrijd ln het raden van namen van tropische waterplanten. tegenwoordige tyd, onder wie het nage noeg voltallige stuur van A.S.C., is he denmiddag op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van de heer I. C. Dozy, in leven ere-voorzitter dier vereniging, die op 10 april jl. te Palma de Mallora is overleden. In de aula hebben de voorzitter van A.S.C. de heer G. J. Prevo en een oude clubgenoot uit het begin van deze eeuw, de heer Tom van Nouhuys, hulde en dank gebracht voor het vele wat Iman Dozy zowel voor zijn club als voor vele leden persoonlijk heeft gedaan en heeft betekend. Een zoon, de heer I. Dozy dankte mede namens de weduwe voor de vele bewijzen van deelneming en het har telijk medeleven. VRACHTAUTO SLIPTE OP WILHELMINABRUG. Gisteravond omstreeks zeven uur is een vrachtauto, bij het afremmen, op de Wilhelminabrug geslipt en tegen één der kasten van de afsluitbomen ge reden. Tengevolge van deze botsing liep de 26-jarige bestuurder een hersen schudding en een wond aan het hoofd en rechterbeen op. De E.H.D. heeft de man naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. De vrachtauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd terwijl ook één der afsluitbomen niet meer func tioneerde. Prof. dr. J. Presser auteur „De nacht der Girondijnen" De auteur van het boekenweekge schenk 1957, de novelle „De nacht der Girondijnen", ingezonden onder het motto „Homo homini homo", is prof. dr. J. Presser, hoogleraar te Amster dam, die sinds 1950 in opdracht van •het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie werkt aan een studie over de Nederlandse joden tijdens de bezet ting. Prof. Presser's novelle is een „ik- boek" over een verblijf in Westerbork. Zelf heeft hij echter niet in dat door gangskamp gezeten. Aangezien de jury van mening was, dat naast deze novelle nog enige andere verhalen bijzondere kwaliteiten bezaten, besloten zij een tweede novelle aan te wijzen als geschenk voor de boekenweek 1958, nl „Het Gehucht", onder het mot to „Wie weet" ingezonden door de heer A. Defresne te Amsterdam. Bovendien werd aan nog drie andere novellen een eervolle vermelding toege kend, nl. „Je bent te goed, Giacomo" van A. Rutgers van der Loeff-Basenau, „Nacht zonder herinnering" van Tonny van der Horst en „Reisgezellen van Inez van Dullemen. 200 hoofdredacteuren uit hele wereld bijeen „In dit mooie en vredige land, waar wy thans bijeen zijn, zullen wij, de pers van de gehele vrye wereld, ons moeten rehabiliteren voor de tekortkomingen in het gedrag van enkelen onzer, die zich hebben binnengedrongen in het particu liere leven van de hoogste vertegenwoor digers van het Hollandse volk", zo sprak vanochtend de voorzitter van het Inter nationale persinstituut, de Oostenrijker Oscar Pollak, die in het Carlton hotel te Amsterdam een driedaagse bijeenkomst opende van dit instituut, een internatio nale vereniging, opgericht door hoofd redacteuren van bladen uit nagenoeg alle niet-communistische landen. „U weet allen over wie ik het heb", ver volgde hij. Oscar Pollak, hoofdredacteur van de Arbeiter Zeitung uit Wenen, ging in zijn openingswoord uitvoerig 'in op de doelen van het I.P.I. Een daarvan is het op de bres staan voor de persvrij heid. Daarover sprekend zei de voorzit ter het te betreuren, dat o.a. in Indone sië de persvrijheid samen met andere democratische vrijheden en instellingen „bijna is afgeschaft". Ook uit Turkije en Joegoslavië zijn be richten gekomen over bepaalde aanran dingen van de persvrijheid. „Wij buigen respectvol het hoofd voor die Hongaarse journalisten, die zich thans moeten verweren voor de ge rechtshoven van de communistische Ka- dar-regering, omdat zy tijdens de op stand een krant uitgaven". De voorzitter memoreerde voorts hoe vergaderingen tussen Franse en Duitse journalisten vruchtbare resultaten heb ben afgeworpen. Ook de ontmoeting tus sen Nederlandse en Indonesische hoofd redacteuren vorig jaar in Zwitserland noemde hy een groot succes. Hetzelfde geldt voor de belangrijke Aziatische con ferentie, die het vorig jaar in Tokio is gehouden. Aan het einde van dit jaar staat een volgende soortgelijke bijeen- komts in Ceylon op het programma. Acht doodstraffen geëist in spionageproces in Egypte Het openbaar ministerie in Cairo heeft de doodstraf geëist voor twee Britse en zes Egyptische beklaagden in het spionageproces te Cairo. De twee Brit ten zijn Swinburne en Reynolds, van wie laatstgenoemde bij verstek 'werd berecht. Tegen de andere beklaagden werd de zwaarste gevangenisstraf geëist namelijk 25 jaar. Elf beklaagden waren beschuldigd van het inwinnen van mili taire geheimen in oorlogstijd en het doorgeven van deze geheimen aan heb buitenland. Do openbare aanklager verklaarde, dat Swinburne zich op Egypte had wil len wreken, omdat hy indertijd als on derwijzer ontslagen was. Swinburne aanvaardde een opdracht van de Britse ambassade om de leiding op zich te ne men van een spionage komplot tegen Egypte ter verkrijging van militaire ge heimen, en economische en politieke rapporten. Hij maakte afspraken met de andere beklaagden, met wie hy afzon derlijk contact opnam en die maande lijks voor hun rapporten betaald wer den", aldus de aanklager.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3