Oliebuisleiding Perzische Golf Turkije in Londen aan de orde WEERBERICHT Jordaanse beschuldigingen aan liet adres van regering-Nasser Prinses Beatrix opende Zweeds ziekenhuis te Zierikzee Dodelijke val van een moeder van zeven kinderen uit een auto 96ste Jaargang MAANDAG 13 MEI 1957 No. 29134 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur, j w Bennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt0 Slngel u LeldeD Glr0 D0 57055 BootdredacteuT! J. Brouwer E 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Dc grootste oliemaatschappijen ter wereld, waaronder de Konink lijke Shellgroep, zijn vandaag in Londen bijeengekomen ter bespreking van het plan tot aanleg van een oliebuisleiding, die de Perzische Golf via Irak en Turkije met de Middellandse Zee zal verbinden. Deze leiding zal bijna drie miljard gulden kosten en de aanleg zal ongeveer vier jaar in beslag nemen. De capaciteit zal onqeveer tweemaal zoseine Saoed met koning Feisal van Irak. groot zijn als die van de grootste bestaande buisleiding in het Midden- Stanïhavm'gvan dfonathankely^eM Oosten. In maart j.l. is het plan voor het eerst aan de orde geweest. van Jordanië, ten aanzien waarvan Irak Vandaag werden de technische financiële en juridische vraagstukken ^Tn^/cfa^ fZ'TerS™ aangesneden. Men neemt aan, dat de lurkse Middellandse Zeehaven Egypte en Syrië zich beijveren, zulk een Iskanderoen het eindpunt zal zijn. Het doel van de aanleg is onafhan-1 d™hoekgesprek te venjdelen keiijker te worden van het Suezkanaal. Rotterdamse Lloyd zendt schepen in richting Suez watli van Syrië uitnodigen voor een con- ferentie-op-het-hoogste-niveau te hou den dadelijk nadat Saoeds staatsiebezoek aan Bagdad ten einde zal zyn, aldus verneemt United Press uit betrouwbare bron in Damascus. Het zou de bedoeling van deze confe rentie zijn, een gemeenschappelijk standpunt der vier landen te formuleren inzake de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten. Uit Bagdad echter wordt bericht, dat pog tijdens het bezoek van Koning Saoed aan Bagdad een ontmoeting zal plaats hebben tussen de vorsten Hoes- In Londen verwachtte men, dat premier Macmillan vandaag of mor gen in het Britse Lagerhuis zou aankondigen, dat Engeland zich hij het standpunt van de Vereniging van kanaalgebruikers aansluit en dat de reders zal worden geadvi seerd weer van het Suezkanaal ge bruik te maken. Ook zou aangekon digd worden, dat de Britse economi sche blokkade van Egypte zal wor den beperkt. Onder de 23 schepen, die gisteren door het Suezkanaal voeren, bevond zich de 6293 ton metende „Heems kerk", die uit Dairen afkomstig was. De door de Nederlandse regering ge charterde „Heemskerk" betaalde de kanaalrechten in guldens. De direc tie van de Kon. Rotterdamse Lloyd heeft alle daarvoor in aanmerking komende schepen opdracht gegeven in de richting van Suez te varen. De Syrische regering heeft aan Britse vliegtuigen weer toestemming verleend over Syrisch gebied te vlie gen, mits bij elke reis op het vlieg veld van Damascus wordt geland. Ten tijde van de Brits-Franse actie tegen Egypte werden de Syrische vliegvelden voor Engelse toestellen gesloten. Amman: Egypte zweert samen tegen monarchieën Radio-Amman heeft zaterdagavond openlijk de beschuldiging geuit, dat Egypte samenzweert tegen het koninkrijk regiem in Jordanië, Irak, Libië en Saoedi-Arabië, met het doel in die lan den een republikeinse regeringsvorm in het leven te roepen. De uitzending maakte gewag van de aankomst van een Egyptische officier ter Egyptische ambassade in Amman, die een aanmerkelijk geldsbedrag had overhandigd aan, althans meegebracht voor, gen.-majoor Noewar. Met het geld had een komplot ter vermoording van Koning Hoessein gefinancierd moeten worden. Jongetje in speeltuin onder zand bedolven De 9-jarige A. Klein Boonschatc is in de speeltuin aan de Smymastraat te Deventer door zand bedolven en om het leven gekomen. Met enkele vriendjes was hij vanuit een in de zandbak gegraven gat een tunnel aan het maken. Ze hadden zo diep gegra ven dat zij vrij diep onder de gemet selde bodem, die aangebracht is om te diep graven te voorkomen, uit kwamen. Toen de jongen in de tun nel kroop stortte deze in. Zijn vriend jes trachten het zand te verwijderen doch toen dat niet lukte, haalden ze hulp. Doordat men niet meer de juiste plek kon aanwijzen duurde het een half uur voordat de ongelukkige naar bo ven werd gehaald. Direct toegepaste kunstmatige adem haling, mocht helaas niet baten By elke wee rs gesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking. Morgen geen buien van betekenis meer. Overwe end matige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 MEI Zon op: 4.50 uur: onder: 20.27 uur. Maan op: 5.08 uur; onder: 21.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 316 en 15,43 uur. Laagwater te 11 25 en 23.49 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wanneer dit dan gebeurd zou moeten zijn, werd uit het relaas niet geheel dui delijk, daar Noewar reeds enige tijd niet meer in Jordanië vertoeft. De politieke politie van Jordanië maakt, aldus bericht United Press uit Amman, nog steeds jacht op personen, die deelgenomen hebben aan de jongste, mislukte, staatsgreep. In het district van Hebron bijv. is een aanzienlijke leger en politiemacht geconcentreerd en wordt de omgeving systematisch uitgekamd. Middenoostelijk overleg op hoogste niveau Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal Koning Hoessein van Jordanië, president Nasser van Egypte en president Koe- De toestand in Jordanië Het uitgaansverbod is opgeheven ln Jeruzalem vanwege „het goede gedrag van de inwoners". In de JordaaiTse ste den Nabloes, Irbid en Ramallah is het echter volledig gehandhaafd terwijl de bewoners van de hoofdstad Amman zich niet buitenshuis mogen begeven van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Van officiële zijde in Beiroet is mee gedeeld, dat Jordaanse troepen bij toeval een clandestien wapendepot hebben ont dekt bij Madaba op 25 km. van Amman. Verscheidene personen, die als commu nist zijn aangemerkt werden tengevolge hiervan gearresteerd. Voorts zyn twee Bedoeienenstammen om tot nog toe onbekende redenen met elkaar slaags geraakt. Drie Bedoeïenen werden gedood en een groot aantal ge wond. Zaterdag heeft Prinses Beatrix het met hulp van het Zweedse Rode Kruis te Zierikzee gebouwde ziekenhuis officieel voor geopend verklaard, nadat zy een Rode Kruishelpster en een verpleegster had verzocht de Zweedse en de Neder landse vlag te hijsen. Na de woorden van de Prinses zong het Zierikzee's Oratoriumkoor het Zweedse volkslied „Du gamla, du fria". De openingsplechtigheid was begonnen met het zingen van het „Wilhelmus", door het Zierikzee's Oratoriumkoor en een welkomstwoord door de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer P. Bolt, arts. Emil Sandström .voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, had daarna een toespraak gehouden en overhandigde daarbjj een oorkonde aan de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, die vervolgens het ziekenhuis symbolisch aan de burgemeester van Zierikzee over droeg met het overhandigen van een overdrachtsakte. De burgemeester verzocht toen de Prinses het ziekenhuis officieel te willen openen. Frans konvooi viel in een hinderlaag I Een konvooi der Franse veiligheids- j troepen is zaterdagmiddag op 26 kilo meter ten zuidwesten van Collo in een hinderlaag gevallen. Hierbij werden 35 Franse militairen gedood, 27 gewond en en vermist; 47 opstandelingen sneuvel den bij dit gevecht. By acties in geheel Algerüe zyn zater dag honderd opstandelingen gedood, zo deelden de Franse autoriteiten mee. Aan Franse kant vielen 19 gewonden. In de Westalgerijnse stad Mascara zijn vier Europeanen door opstandelingen dood geschoten. Op een boerderij by Mesloug in het oosten van het land zyn vüf Euro pese burgers en vyf soldaten gedood. Reuter meldt uit Algiers, dat de Franse kolonel Noel Massignac zondag tegen over journalisten heeft verklaard, dat ongeveer 12.000 Franse militairen en burgers onder wie een 8.000 Moham medanen sinds het begin van de Al- gerynse opstand, in 1954, om het leven zijn gekomen. Hij verklaarde dat het „gex-egelde" rebellenleger thans ongeveer 20.000 man sterk is en dat het een 12.000 wapens bezit. Hij voegde hieraan toe dat maandelijks ongeveer 1.500 wapens van allerlei aard I Algerije worden binnengesmokkeld, in hoofdzaak uit Tunesië en Marokko Erich von Stroheim (71 jaar) overleden De vermaarde filmacteur Erich von Stroheim is zondagavond in zyn kasteel te Maurepas, Noord-Frankryk, overle- I den. Hy was al verscheidene jaren ziek. j Von Stroheim werd 71 jaar geleden te j Wenen geboren. Als acteur personi fieerde hy op meesteriyke wyze het type van de Pruisische officier. Hij werkte ook als schryver en regisseur. Als een der pioniers van Hollywood regisseerde hy daar negen films tussen 1918 en 1932. Erich von Stroheim begon zijn loop baan als officier in het Oostenrijks- Hongaarse leger. Daarna werd hij jour nalist. Toen hij in 1909 in de Verenigde Staten kwam, werkte hy eerst als ver slaggever. In 1914 ging hij bij de film industrie werken. In februari van dit jaar werd hy benoemd tot ridder in het Franse Legioen van Eer wegens zyn verdiensten voor de filmkunst. In 1926 kreeg Von Stroheim de Ameri kaanse nationaliteit. In 1936 vestigde hij zich in Frankrijk, ook als filmacteur. Van 1939 tot 1945 werkte hij weer in de Ver. Staten, om zich in laatstge noemd jaar definitief in Frankrijk te vestigen. In 1946 trouwde hij met de actrice Denise Vernac. Dr. Richard R. Overman (links) tegen de gevolgen van kernstraling, van de Universiteit van Tennessee Binnenkort zal het middel op met zijn assistent B. G. Crough. die mensen worden beproefd. De stof bekend hebben gemaakt een middel te hebben gevonden dat ezels voor honderd procent heeft beschermd werd ontwikkeld door het Oakridge- laboratorium. De Prinses was 's middags per helikop ter op het sportterrein gearriveerd, met in haar gevolg mej. mr. M. Meurs, par ticulier secretaresse van de Prinses en kapitein-luitenant ter zee, P. J. S. de Jong, adjudant van Koningin Juliana. Op het sportterrein waren ter begroe ting aanwezig de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C de Casembroot, de burgemees ter van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmees- ter en ongeveer 400 Hongaren, die op Schouwen-Duiveland verblijven vóór hun vertrek naar Canada. Een deputatie van hen overhandigde aan de Prinses een geschenk. Na een korte rondrit per auto door Zierikzee naar het woonhuis van de bur gemeester, vertrok het gezelschap weer van de ambtswoning en arriveerde ver volgens bij het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis aan de Koning Gustav Adolf- weg en de Emil Sandströmweg, presi dent van het Zweedse Rode Kruis en president van de Liga van Rode Kruis verenigingen. welke liga de buitenlandse hulp na de februari-stormramp coör dineerde. Hier kreeg de Prinses een bos bloe men van de oudste verpleegster van het ziekenhuis, zuster Thona van der Klippe, die reeds 33 jaar werkzaam is geweest in het oude ziekenhuis in Noord Gouwe, waarna Prinses Beatrix zich door een ere-haag van verpleegsters en Rode Kruishelpsters naar de hoofdingang van het ziekenhuis begaf. Naast deze ingang bevindt zich de door de Koning van Zweden geplaatste eerste steen, waarop de Koning op 28 april 1955 met krijt zijn handtekening plaatste, die thans is uitgebeiteld. Bij de hoofdingang werd Prinses Beatrix begroet door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de heer P. Bolt, arts, voorzitter van de Raad van Be stuur van de Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland, te vens voorzitter van de bouwcommissie, de ambassadeur van Zweden, S. W. Dahlman, de geneesheer-directeur dr. H. Ezendam. en de adjunct-directrice zuster A. van der Weg. De Prinses en haar gevolg namen plaats op een ver hoging, die in de hal van het zieken huis was aangebracht, waarna ope ningsplechtigheid een aanvang nam. Nadat het ziekenhuis officieel voor ge opend was verklaard, maakte het gezel schap een rondgang door de gebouwen, waarby Prinses Beatrix werd begeleid door de geneesheer-directeur, de ad junct-directrice en de architect, ir. J. van de Linden en achtereenvolgens de interne afdeling bezocht, de chirurgische afdeling, de keuken en de huiskamer van de zusters, waar de thee werd ge bruikt. Hierby waren vele autoriteiten aanwezig. Prinses Beatrix ontving tydens de thee een speciaal voor de gelegenheid ver vaardigde gouden herinneringspenning. Toen Prinses Beatrix zaterdag middag het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee officieel had geopend, bleek dat het reeds in ge bruik was genomen. Drie dagen te voren was Marjan Heiresonne uit Brouwershaven er geboren. Op de foto de Prinses bij de wieg van de baby tijdens de rondgang door het nieuwe ziekenhuis. De Prinses vertrok omstreeks kwart voor vijf weer naar het sportterrein, vanwaar de terugreis per helikopter naar paleis Soetstdijk werd aanvaard. Ter gelegenheid van de opening van het Rode Kruisziekcnhuis heeft het stadsbestuur de heer Emil Sandström tot ereburger benoemd. De Zweedse consulgeneraal in Ne derland. de heer W. E. W. Ekman is benoemd tot erelid van het Zweedse Rode Kruis. Aan het nieuwe ziekenhuis zyn por tretten van de Nederlandse en Zweedse koninklijke families aangeboden, voor de kerk-leszaal een avondmaaltafel door de Orde van St.-Jan en een altaar door de Orde der Malthezer Ridders. De gemeente heeft de aanleg en be planting van de zes hectare grote zie- kenhuistuin aangeboden. Weer serie verkeersongevallen Meisje en enige bromfietsers gedood De 36-jarige mevrouw Schumans uit Sittard, moeder van zeven kinderen, is in het ziekenhuis te Sittard overleden tengevolge van de verwondingen, die zij had opgelopen nadat zij uit de door haar man bestuurde rijdende auto was ge vallen. Zij viel uit de auto toen zy trachtte haar mantel, die tussen het portier was blijven klemmen, naar binnen te trekken. Daartoe opende zij het portier en viel naar buiten. Op de Rijksweg No. 2, Amsterdam- Utrecht, is zaterdagavond een motor op een auto gebotst, waarby de 13-jarige Mathilde Wiegers uit Amsterdam om het leven is gekomen. Het echtpaar Wiegers met twee dochters kwam per motor met zijspan uit de richting Utrecht. Op on verklaarbare wijze schoot de motor in eens de linkerrijbaan op. De heer Wie gers kon twee tegenliggers nog ontwijken, doch bótste daarna op een auto, be stuurd door de 34-jarige heer A. v. d. Vlugt uit Soesterberg. In het ziekenhuis zijn opgenomen, de 10-jarige Marianne Wiegers, levensge vaarlijk gewond, en haar moeder, wier verwondingen minder ernstig waren. De heer Wiegers bleef ongedeerd. De zwaar beschadigde motor werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht. De auto werd wel beschadigd, doch de be stuurder kon er zijn rit mee voortzetten. Een 26-jarige bromfietser uit Wijm- britseradeel (Fr.) is gistermiddag op de Alkmarseweg te Beverwijk door een slip pend auto aangereden en daarby zo ernstig gewond, dat hij enige tyd latei- in het ziekenhuis is overleden. De auto, die werd bestuurd door iemand uit Haar lem, kwam, rijdend op de Alkmaarseweg in de richting Velsen ter hoogte van de R.-K. kerk aan de Breestraat, waar hij moest uitwijken voor een auto, ten gevolge van het gladde wegdek te slip pen en raakte daarby de bromfietser. Zaterdagmiddag is op het kruispunt bij de Dungense brug aan de Zuidwillems vaart, na een botsing tussen twee auto's een van de bij de botsing betrokken wa gens naast de brug in het wjjter te recht gekomen. De bestuurder de 76-jarige J. P. Wil lemier uit Den Dungen, kon na korte tijd uit de auto bevrijd worden. Hij werd met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosch vervoerd, waar hy aan de bekomen verwondingen is over leden. Bij een tochtje op de bromfiets is de 53-jarige W. C. van Burgh, uit de Fran sen van de Puttestraat te Rotterdam in het Kralingse bos te Rotterdam dode- ïyk verongelukt. Hy reed met zyn vrouw Prinses Beatrix opent exprsitie beeldhouwkunst De opening van de tentoonstelling „Nederlandse Beeldhouwkunst 1957" in het museum Boymans te Rotterdam zal dinsdag a.s. des middags worden ver richt door Prinses Beatrix. De openingsplechtigheid wordt in de aula gehouden, waar de burgemeester de aanwezigen verwelkomt en prof. J. Bronner een rede houdt als inleiding tot de tentoonstelling. Voor de eigenlyke opening zal de Prinses een symbolische handeling verrichten nl. het doek weg nemen, dat over de portretkop hangi van de in 1956 overleden Nederlandse beeldhouwer John Radeker, vervaardigd door H. M. Wezelaar. op een van de verkeerswegen.Toen de man aarzelend wilde oversteken, werd hy aangereden door een achter hem ry- dende personenauto. By aankomst in het Bergwegziekenhuis bleek hij te zijn over leden. De 39-jarige W. J. G. Noordman uit Grootebroek is by Watergang met zijn scooter tegen een groentekar gereden. Na vervoer naar het ziekenhuis 'te Pur- merend is hij overleden. De 31-jarige mej. Mathilde Dierikuit Koewacht, die door Duitsland reisde, is bij een auto-ongeluk te Koblenz om het leven gekomen. Zy reed in een Neder landse auto. Een inzittende van de Duitse personenauto, waarmee de Nederlandse wagen in botsing raakte, werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. Majoor Gijsbert Nieuwland naar de A.V.R.O. Gijsbert Nieuwland, majoor-direc teur van de Mariniers-kapel van de Kon. Marine, heeft ontslag uit deze functie gevraagd, naar aanleiding van het feit dat hij in dienst treedt van de AVRO. By de examens die zijn gehouden om in de vacature te voorzien is al eerste ge slaagd Henk C. v. Lynschoten, sergeant muzikant by de Kon. Mil. Kapel, die on langs zyn eindexamen als harmonie en fanfaredirigent aan het Kon. Conserva torium te 's-Gravenhage deed. Boven dien behaalde hy het einddiploma kla rinet C- O (Conservatorium Orkestspel) met onderscheiding voor muzikale en virtuoze eigenschappen. De heer van Lynschoten it benoemd tot eerste luitenant der Mariniers Kapel, in welke functie hij nog een paar maan den door de heer Nieuwland zal worden ingewerkt, om daarna als eerste luite nant-directeur van de Marinierskapel van de Kon Marine zijn taak te aan vaarden. Twee jongetjes verdronken Het 6-jarig jongetje Robbie Lotte uit de Beverstraat te Rotterdam i.- tijdens het spelen in het Mallegat te water ge raakt en verdrenken. Na ongeveer zes minuten werd het kind opgehaald. Hoe- I wel twee agenten nog kunstmatige ademhaling toepasten, bleek het kind by aankomst in het Zuiderziekenhuis te zyn overleden. By de steiger van het veerbootje by Katendrecht te Rotterdam it de 6-jarige H P. van Rhee uit de Parelstraat te Rotterdam verdronken. Zyn tweeling- I broertje had verteld dat hy in het water I was gevallen toen zy aan het spelen I waren Het ventje is nog niet gevonden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1