„Wij verzetten ons tegen Moskou's bedreiging van onze beschaving" WEERBERICHT Paul-Henri Spaak nam met een monumentale rede a fscheid als minister van Buitenlandse Zaken Scherpe kritiek op het Kremlin Protest van 20.000 Nederlanders tegen opheffing Nat. Reserve NEDERLANDSE SCHEEPVAART WELDRA DOOR SUEZKANAAL 96ste Jaargang VRIJDAG 10 MEI 1957 No. 29132 LEIDSCH m DAGBLAD Directeuri i. w. Benuj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt" smgel u,Lel^1" °T Hoofdredacteur! J. Brouwer t 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie. 21507 België verliest staatsman van formaat (Van onze Brusselse correspondent) Met een rede vol scherpe kritiek op de Sovjetrussische politiek heeft Paul-Henri Spaak gistermiddag zijn carrière van Belgisch minister van Buitenlandse Zaken beëindigd. Zoals men weet volgt hij Lord Ismay op als secretaris-generaal van de NAVO. Spaaks laatste rede in het bewogen luisterende parlement was een strenge veroordeling van de Russische bedreigingen en intimidatie-politiek. In de afgelopen tien jaren heeft de Sovjet-Unie in de Ver. Naties 83 maal gebruik gemaakt van het vetorecht, aldus bracht Spaak in herinnering. Het Atlantisch Verdrag (NAVO) zou niet tot stand zijn gekomen, wanneer wij het gevaar van het Sovjetrussische imperialisme niet hadden zien opdagen. De satellietlanden in Oost-Europa zijn het onweerlegbaar bewijs van dat imperialisme. Welk ander land, behalve de Sovjet-Unie, heeft miljoenen mensen, niet-Russen, gedwongen een moraal en een levens wijze te ondergaan, die zij als vrije mensen verwerpen? Staatsgreep in Praag was vernietiging van vrij land Na de staatsgreep in Praag, welke destijds de vernietiging betekende van een vrije democratie, hebben de Westerse landen begrepen, dat zij zich dienden te verdedigen. Na het 20ste communistische congres, toen de goden van het regime omver loerden geworpen, hebben wij noch tans gepoogd met de Sovjet-TJnie tot een nieuw akkoord te komen. We hebben immers nooit opgehou den bases van verstandhouding te zoeken. Veel Westerse ministers hebben gedurende de periode van de destalinisatie de reis naar Mos kou ondernomen, met de vaste en oprechte overtuiging en de wil om te zien, ivelke nieuwe kansen de vrede kon hebben. Maar men kent de afloop. Men kent, aldus Spaak, mijn persoonlijk avontuur. Nauwe lijks was de inkt van het communi qué, dat ik samen met de toenma lige minister van Buitenlandse Za ken Sjepilof ondertekende, droog, of daar vond de brutale onderdrukking plaats van de opstand der Honga ren, en Boedapest, ook wat er heden ten dage in de stad nog gebeurt, maakt een verstandhouding tussen het Oosten en het Westen zeer moeilijk. Méér nodig dan een verdrag Spaak onderzocht en bekritiseerde de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Russen. Zij schijnen thans bereid de algemene ontwapening in een verdrag vast te leggen, aldus Spaak, maar welke Belgische minister van Buitenlandse Zaken of van Defensie heeft, na twee wereldoorlogen, waarvan België het slachtoffer werd, de moed om de tekst van een verdrag een voldoende garantie voor de vrede te noemen? Wij moeten veel méér hebben. Wij moeten zien hoe de controle van de ontwapening doel matig georganiseerd wordt. De voorra den atoombommen moeten worden ver nietigd, internationale waarnemers moe ten de wapenopslagplaatsen kunnen be zoeken en constateren of alle regeringen hun beloften vervullen. De Sovjet-Unie praat over de afschaf fing van militaire bases in het buiten land. Men behoeft geen groot strateeg te zyn om te vermoeden, dat zjj ons op dat gebied een valstrik spant. Immers, het zal altijd veel meer tijd vergen om troepen uit de Ver. Staten aan te voe ren dan uit Oost-Europa! Het Kremlin bedreigt ons met het argument van een oorlog, waarin een of twee atoombom men de kleine landen, die wij zijn, zou den kunnen vernietigen. Gesteld, aldus Spaak, dat wij toegeven, welke minister van Defensie zou het dan nog aandurven om miljarden te vragen voor een natio naal leger, dat niet over moderne atoomwapens zal beschikken? Waarom dan niet ook de geweren en de ma chinegeweren vervangen door kruisbo gen en pijlen? Dat zou even ondoel matig zjjn, maar veel goedkoper. Advertentie Bü elke weersgesteldheid Gebr. Huisman. Hogewoerd 66-68 EigeD financiering. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 MEI Zon op: 4.55 uur: onder Maan op: 17.40 uur; om Hoogwater te Katwijk 13.19 uur. Laagwater te 8.5? en 21.28 uur 20.23 uur. onder: 3.29 uur. te 0.50 en Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In hun jongste nota schijnt de Sovjet- Unie een stap te zetten in onze richting. Zij accepteert een bepaalde controle, o.m. het fotograferen van een gebied van ca. 200 km. rond het ijzeren gordijn in Duitsland. Toevallig is dit nadelig voor West-Duitsland en de Westersen. De Russen beschikken immers over een militair achterland van 12000 km., wij Westersen echter slechts over slechts enkele honderden kilometers. Het wezenlijk onderscheid tussen communisme en ons Tot slot vroeg Spaak zich af, wat het essentieel onderscheid is tussen het com munisme en de Westerse democratie. Hij zag dit verschil niet zo zeer op het plan van de economie en de sociale politiek. Zonder de bedreiging van het commu nisme tegen de basis zelf van onze be schaving zouden wij het Russische eco nomische systeem een interessant expe riment kunnen noemen. Maar het geweld, de onderdrukking, het miskennen van de vrijheid, het ver nietigen van de menselijke persoonlijk heid, maken van ons onverbiddelijke vijanden van het communisme. De christelijke beschaving, de leer van Christus, zijn daarom zo waardevol, om dat zü de menselijke persoonlijkheid als het centrum van de beschaving beschou wen. „Mijn generatie", aldus riep Spaak pathetisch uit, „heeft de opgave om te bewijzen, dat er geen beperking is ge steld aan de sociale emancipatie in een regiem van vrijheid. En ondanks vele fouten en tekortkomingen zijn wij op de weg om te bewijzen, dat de vrijheid in onze Westerse democratieën het uit roeien van armoede en ellende en de sociale emancipatie inderdaad mogelijk heeft gemaakt. Dat zijn idealen, die wij samen tegen de communisten moeten verdedigen. Die eerbied voor de menselijke persoon is, aldus Spaak, overigens niet het enige Internationale positie onzer industrie noodzcak „Als in zeker opzicht nieuw in dustrieel land hebben wij behoefte aan moderne hoog ontwikkelde be drijven, die de concurrentie met grote vaak sterk geïntegreerde on dernemingen in Europa en elders in de wereld aan kunnen. De interna tionale positie, die in het verleden op onze commerciële- en verkeers functie steunde en dat ook nu nog in zo sterke mate doet, moet bij de omschakeling onzer economie wor den aangevuld en ten dele gerem placeerd door een overeenkomstige internationale positie van onze in dustrie, ivillen wij de plaats, die ivij ons door de eeuwen heen in de we reld hebben verworven, behouden". Met deze woorden heeft de secreta ris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof G. Brouwers, vandaag de overwegingen geschetst, die Nederland er toe brengen vestiging van buitenlandse industrieën hier te lande aan te moedigen De secretaris-generaal deed dit bij de opening van een nieuwe chemisch-farmaceutische fabriek van een Amerikaanse onderneming te Haar lem Prof. Brouwers zei dat men niet on tevreden mag zijn over de versterking van de industriële structuur van ons land. Sinds 1950 is de kapitaalgoede renvoorraad met ongeveer 40 geste gen. Het gaat hierbij niet uitsluitend om het totale bedrag De aard van de investeringen is. gezien ook de momen tele kapitaalschaarste in ons land, van tenminste zo grote betekenis. Sergeant van Domselaar met koffertje met handtekeningen naar minister Staf Een vrüwilliger van de Nationale Reserve te Driebergen-Rüsenburg, sergeant J. van Domselaar, heeft vanmiddag een petitie aangeboden aan de minister voor Defensie, welke is ondertekend door duizenden Nederlanders, o.w. hoge functio narissen, predikanten, rooms-katholieke geestelijken, burgemeesters, etc. Sergeant Van Domselaar droeg de bijna 20.000 verklaringen in een koffer, waarop het embleem van de Nationale Reserve, met zich mee. Zoals bekend is heeft de minister voor Defensie, ir. C. Staf, besloten de Natio nale Reserve op te heffen, omdat naai zij n mening dit instituut niet voldoende zou leven in het Nederlandse volk, ter wijl volgens hem bovendien voldoende dienstplichtigen aanwezig zouden zijn om de taak van de Nationale Reserve over te nemen. Dit besluit van de minister heeft, naar de mening van sergeant Van Domselaar, onder de ruim 12.000 vrijwilligers grote verontwaardiging gewekt. Volgens hem richten de talrijke reacties zich tevens op de verklaringen van de minister, vastgelegd in de Memorie van Antwoord, waarbij volgens sergeant Van Domse laar niet de les wordt getrokken uit de wrange ervaring die de vrije wereld heeft opgedaan bij de opstand in Hon garije. Sergeant Van Domselaar die het initiatief heeft genomen tot het op stellen van de petitie, acht het zeer betreurenswaardig, dat duizenden ge zagsgetrouwe vaderlanders aan de dijk worden gezet, alsof zij een misgreep hebben gedaan, inplaats van de be reidheid hebben getoond, het land vrijwillig vanaf 1948 te dienen. De vrijwilligers van de Nationale Re serve zijn, aldus sergeant Van Domse laar, niet voornemens het advies om zich aan te sluiten bij het Korps Lucht- machtdienst of de Reservepolitie, te vol gen, omdat zij zich verdedigers achten van huis en haard en bestrijders van de vijfde colonne, die, naar de mening van sergeant Van Domselaar, zelfs nu in Nederland veel activiteiten aan de dag legt. Naar hij mededeelde is men ook in de Staten-Generaal geschokt door het be sluit van de minister. Dinsdag zal het A.-R. kamerlid mr. A. B. Roosjen, hier over in de Tweede Kamer een interpel latie houden. De ondertekenaars van de petitie zeggen van mening te zijn. dat het voortbestaan van de Nationale Re serve beschouwd moet worden als een landsbelang van eerste orde. daar h.i. een voor 100 betrouwbaar uit vrij willigers bestaand legeronderdeel, dat in staat en bereid is in geval van agressie en/of binnenlandse subver sieve acties onmiddellijk gewapender hand op te treden, voor de veiligheid van land en volk onmisbaar is. Zij zijn er voorts van overtuigd, dat wanneer de Nationale Reserve zou wor den opgeheven, er onmiddellijk overal in den lande weerbaarheidskorpsen zul len worden opgericht, welke dan niet onder directe controle van de regering I staan en ook niet het effect zullen kun nen sorteren, dat de Nationale Reserve kan hebben, hetgeen volgens hen een verspilling van goedwillende krachten zal betekenen. Tenslotte wordt de minister voor De fensie verzocht zodanige maatregelen te nemen, -dat het voortbestaan der Natio nale Reserve en haar verdere uitbouw als volwaardig oorlogsonderdeel der Kon. Landmacht is gewaarborgd wat ons met de christenen verbindt. De politiek, die wij aldus tien jaar lang hebben gevoerd, was niet die^van één man, maar van gans het land". Dat waren Spaaks laatste woorden als Belgisch minister van Buitenlandse Zaken. De katholieke oud-premier, prof. Evskens. bracht warme hulde aan Spaak. Het was een grote rede en de zo enthousiaste woorden van Spaak over de leer van Christus waren klaarblijke lijk bedoeld als een oproep tot alle leden van het parlement meer verdraagzaam heid te beoefenen, en voor de toekomst een samenwerking tussen de beide grote Belgische partijen niet onmogelijk te maken. Vertrouwelijk heeft Spaak dezer dagen nog verklaard, dat in België, evenals in Nederland, geen enkel pro bleem op lange termijn kan worden op gelost, wanneer één van de grote par tijen niet mede verantwoordelijk voor het regeringsbeleid wordt gesteld. Advertentie Voor MOEDERDAG VOLOP NYLONS Mooie geminderde NYLONS 1.98 Eerst kijken, dan kopen bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNBN voor onze cliënten. Toestand Amsterdams burgemeester redelijk De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die. gelijk gisteren gemeld, door een maagbloeding, in verband met een maagzweer, getroffen is, heeft een rustige nacht gehad. Zijn toestand is redelijk, zo vernemen wij van de be handelende medicus. Dit is dan het definitieve model van de aard-satellietdie waar- schijnlijk nog in de loop van dit jaar gelanceerd zal worden. Het model is te zien op een expositie, die in Londen is samengesteld door de organisatoren van het Inter nationaal Geofysisch Jaar. Prins Bernhard heeft gisteren een inspectiereis naar Soesterberg ge maakt. De piloten van onze lucht macht worden daar o.m. getraind in het zich verplaatsen in onherberg zame oorden. De Prins in bewon- aering voor de capriolen van een piloot, die met behulp van touwen van boom tot boom moet klimmen. Langer uitstel is slechts schadelijk (Van onze Haagse redactie) „Het is zonneklaar, dat de Nederlandse rederijen binnenkort weer door het Suezkanaal zullen gaan varen", aldus werd heden van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging verklaard als commentaar op een communiqué van de Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal, die in Londen vergaderen. De leden waren het algemeen eens over de zienswijze, dat de Egyptische verklaring inzake de vaart door het kanaal onvoldoende is en niet voldoet aan de zes vereisten van de Veiligheidsraad. Indien de schepen van de leden- staten het kanaal weer gaan gebruiken, aldus het communiqué wil dit niet zeggen, dat zij de Egyptische verklaring aanvaarden als een rege ling voor de kwestie. Zij houden zich dus bestaande rechten voor, voortvloeiende uit de Conventie van Constantinopel (1888). In Parijs verwacht men, dat de Franse scheepvaart haar boycot van het Suezkanaal zal voortzetten. Zeevarende naties niet tevreden over Egypte De woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging deelde mede, dat er reeds verscheidene schepen voor de ingang van het kanaal liggen te wachten. Het standpunt van de rege ring kan nog niet worden geformuleerd, omdat nog steeds met de Egyptische re gering overleg over de betalingsregeling gaande is. Vandaag wordt in Egypte een nationale feestdag gevierd, zodat de be- Vliegramp bij Madrid: 37 slacliJoffers Bü het Madrileense vliegveld Bara- jas is gisteravond een Spaans verkeers vliegtuig, dat van Santiago naar Madrid vloog, neergestort en verbrand. De vüf bemanningsleden en de tweendertig pas sagiers zijn om het leven gekomen. Een Amerikaans vliegtuig met zeven man aan boord is gisteren ter hoogte van de Azoren in zee gestort, nadat drie van de vier motoren van het toestel het had den begeven. De piloot had toen geen andere keus dan op zee te dalen. De zeven mannen wisten zich op een vlot drijvende te houden en werden tenslotte door een Noorse tankboot opgepikt. Zij verkeerden allen in goede welstand. Twee jongens op overweg door trein gedood Op de met knipperlichten en een belsignaal beveiligde spoorweg over gang in de Maanderbuurtweg te Ede zijn gisteravond even na zes uur twee jongens de 17-jarige J. Tamis en de 9-jarige E. Jansen beide wonende te Ede door een elektrische trein van de lijn Utrecht-Arnhem gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers waarvan de jongste bij de oudste achterop de fiets zat bemerkten niet dat twee elektrische treinen in tegenoverge stelde richting vrüwel gelijktüdig de overweg naderde. Een lieten zij passe ren doch door de andere werden zü gegrepen en vele meters meegesleurd. sprekingen eerst morgen kunnen worden voortgezet. In Jenin en Jordaans Jeruzalem zijn gisteren betogingen gehouden, waarin bestraffing van de leden der vorige re gering, die van Naboelsi, wordt geëist. De links partijen werden op deze verga deringen beschuldigd van sabotage door middel van demonstraties en relletjes. Het verbod op invoer van rechtse Ara bische bladen in Jordanië is gisteren opgeheven, evenals het publikatieverbod dat aan de weekbladen van de ontbon den linkse partijen was opgelegd. Waar nemers verwachten aanzienlijke wijzi gingen in het bestuur en de bezetting der diplomatieke posten van Jordanië in het buitenland. De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gisteren in Jeruzalem anderhalf uur met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, besprekin gen gevoerd. Na dit onderhoud onder vier ogen, dat volgens een officiële be kendmaking ging over de vraag hoe men tot vreedzame betrekkingen in het Midden-Oosten kan komen, werd het gesprek tezamen met Hammarskjölds assistenten, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Meir, en hoge Is raëlische functionarissen voortgezet. Vandaag zou het overleg hervat wor den. Russische geleerden tegen kernproeven Een groep Sovjetrussische atoomge leerden heeft gisteren een beroep gedaan op de landen van de gehele wereld de proefnemingen met atoom- en waterstof bommen op te geven als een eerste stap naar de wereldontwapening. De geleer den, die werkzaam zijn aan het Inter na tionaa. Instituut voor Kernonderzoek, dat verleden jaar door het communis tische blok in de buurt van Moskou is opgericht, publiceerden hun oproep gis teren, waarna deze door Radio-Moskou werd uitgezonden en in Londen opge vangen. De verklaring zegt, dat de Rus sen de oproep van Duitse geleerden voor het verbieden van atoomproefnemingen steunen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1