Vlucht van Rusman en Verplaetse bleef onbeloond Etappe-winst van Rik van Looy werd aanvankelijk betwist Charles zaterdag in Katwijk bij N ederland—België Fantast lichtte grote bank op en strooide met valse cliecpies Vergelijking tussen Amerikaans en Nederlands onderwijs WOENSDAG 8 MEI 1957 Opnieuw een Belgische aangelegenheid? (Van onze speciale verslaggever) Arnhem, dinsdagavond. Op het gladde asfalt van de Johan de Witlaan eindigde de tweede etappe van de Ronde van Nederland in een massale eindsprint, waarin de Belgische A-ploeg een schitterend succes behaalde, want Rik van Looy bleef daarin een half wiel vóór op zjjn land- en ploeggenoot Leon van Daele en al had de jury van aankomst even moeite om tot die erkenning te komen eerst wees men Van Daele als winnaar aan, wat enig gekrakeel verwekte maar toen men het er eenmaal over eens was hoe de volgorde van aankomst was geweest, kwam er een uitslag uit de bus, die een duidelijke onderstreping was van de etappe van maandag, toen de uitputtende slijtageslag in de Ardennen en het Zuid-Lim burgse heuvelland in eerste instantie ook al een Belgische overmacht te zien had gegeven. In Heerlen stonden er drie Belgen aan de leiding en vanavond had zich bü dit drietal Decock, Van Daele en Foré, een vierde gevoegd, want de minuut bonificatie die Van Looy ontving voor zyn etappewinst, voerde hem naar de plaats van Van Est in de totaal klassering, de vierde positie. Het heeft er dus alle schyn van, dat de Belgen opnieuw de ronde gaan beheersen en het werd vandaag niet duidelijk, wie hen de weg naar de eindzege zal kunnen blokkeren, Beter weer deed karavaan opfleuren Deze etappe van 208 kilometer, gro tendeels met tegenwind gereden, was zeker niet licht, maar vergeleken bü wat men maandag aan doorzettingsver mogen had moeten opbrengen, viel het ditmaal wel mee. Intussen kon men aan de door acht uitvallers gedunde groep renners wel merken, dat zij nog na weeën van de barre Ardennen-tocht ondervond. Het grote peleton gedroeg zich urenlang als een vermoeid dier, dat vooral niet uit zyn trage bewegings ritme wil worden gehaald. De enige zorg van de ploegleiders bestond voor lopig dan ook hierin, er voor op te pas sen dat hun renners niet achter raakten. Met de maandag op een normale pu- bliekfiets laat aan de finish te Heerlen gearriveerde Duitser Schwarzenberg wil de dat echter niet lukken. In Hoens- broek, waar de mynwerkers massaal langs de wegen stonden geschaard, lag hy al twee minuten op de hoofdgroep achter en aan het sombere gezicht van ploegleider Oszmella te zien, had deze Schwarzenberg al opgegeven. „Dikke Paul" vloog even later onvervaard ach ter Junkerman aan, die bandbreuk had geleden en hulp kreeg om weer bij te komen. Hulp, die deze sterke coureur eigenlijk niet nodig had, want hy reed beter dan zyn assistenten en kreeg zon der moeite snel aansluiting. Met onze landgenoot Karei Hameling was dat ech ter niet het geval. Op de venijnige heu vels rond Spaubeek verloor hy het con tact met zijn kameraden en zonder hulp moest hy wel achter raken. Organisatie Uitstekende samenwerking toonde de Belgische A-ploeg, toen na een korte weinig serieuze ontsnappingspoging van een groep van vyf man, waarby Hein van Breenen en Leo van der Pluym zaten, een poging die al na drie kilometer werd opgegeven Leon van Daele kettingbreuk opliep en ploegleider De Kimpe met een veld- heersgebaar de knecht Grondelaers naar zijn door pech besprongen ster stuurde. Hoewel Grondelaers nog geen minuut tevoren met een zucht van ver lichting by de hoofdmacht had ge voegd, waaruit hy met een lekke band was weggeraakt. Gedisciplineerd liet Grondelaers zich afzakken naar de plek waar Van Daele met hulp van zijn ploegmecanicien een nieuwe fiets kreeg aangereikt en getweeën rukten de Belgen zich toen weer in yltempo naar de hoofdmacht toe. Bepaald „leven" deed de strijd toen nog niet. Maar bij Schimmen, na 54 kilometer, en veertig kilometer voor de Roermondse ravitaillering kon de Belg Roger Verplaetse, ook een man uit de A-ploeg het tussen de wieltjes niet lan ger harden en met ferme pedaaltrappen rukte hy zich los van de hoofdmacht. Hij kreeg daarbij onze landgenoot Rus man, een strijder van Gerrit Schulte's jonge ploeg, met zich mee en aanvan- kelyk ook Gys Pauw. Maar de laatste kreeg bandbreuk en moest zich door het grote peleton laten opslokken, eer hy goed en wel de vrijheid had gekend. Doch Verplaetse en Rusman gingen door. Over de goede wegen bij het drostamt Tuddern langs Koningsbosch naar Roermond, waar de halve stad zich langs de route verdrong (en waar Rus man de premiesprint won) via Tegelen, soms langs de Maas rijdend, naarVenlo. Serieuze poging By Venlo was het duidelijk gewor den dat Rusman en Verplaetse een serieuze poging ondernamen, die best zou kunnen lukken. Want het peleton reageerde niet en uitwaaierend over de weg VenloNymegen sudderde de grote groep, eindelijk eens door een vriendelijk zonnetje beschenen maar wat voort. In een tempo, dat ondanks de goede weg en de beschuttende bo men langs de kant vaak tot dertig kilometer terugviel. En Rusman en Verplaetse de Nederlander groot en zwaar gebouwd, de Belg kleiner, pezi- ger trokken er hard aan en zaten er, toen wij poolshoogte bij hen namen in de buurt van Swalmen, monter en fris bij. In Venlo was hun voorsprong tot vier minuten uitgegroeid en over het asfalt van de weg Venlo—Nijmegen werkten zij zichzelf vier en een halve minuut voor op de hoofdmacht. Dat dit echter zo niet kon blyven, was duidelijk. Het wachten was op een reactie van het grote peleton. En toen Rusman en Verplaetse zich theoretisch in de (gedeelde) oranje-trui hadden ge- Sportspliiifers Op het Sparta-terrein te Rotter dam is gisteravond een wedstryd ge speeld tussen Sparta en de Engelse eerste divisie club Leeds United. De wedstrijd, die door 9.500 toeschouwers werd bygewoond, eindigde met gelyke stand: 4—4. Bij rust had Sparta met 3—2 de leiding. Voor de wedstryd Nederland— Belgie oud-internationals die zaterdag a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam wordt gespeeld, zal de plaats van Pellikaan, die bedankt heeft als linksachter, worden ingenomen Potharst (Ajax). reden in het algemeen klassement stonden zy immers 13 4 minuut achter kon de tegenaanval van de groten niet lang meer uit blyven. Toch duurde het nog tot Afferden, niet eens meer vyftig kilometer van de finish, eer de hoofdmacht het tempo ging verhogen. Maar toen het peleton eenmaal verbe ten aan het jagen sloeg, was het met Rusman snel gedaan. Aan een diepe in zinking ten prooi worstelde hü zich nog door de straten van Gennep, maar toen trok het achterwiel van Verplaetse on weerstaanbaar van hem weg en omkij kend naar de jagers liet Rusman zich willoos en teleurgesteld door de grote groep opslokken De stugge, sterke Belg ging nog tien kilometer alleen verder. In monotone cadans, heftig met het bovenlichaam schuddend, handhaafde hij zich nog een half uur, maar in de buurt van Groesbeek, waar de ronde het parcours van de Vierdaagse bereed, was het ook met de dappere Belg gedaan. 123 lange kilometers was hij aan de leiding ge weest, waarvan ruim honderd samen met Wim Rusman. Massale eindsprint Daarna kreeg niemand meer de kans er tussenuit te gaan. De azen bewaakten elkaar met arendsogen. Wim van Est ontbeerde de steun van een Wagtmans en Stolker, die zyn ploeg maandag ont vielen en die het de West-Brabander zo moeilyk maken voldoende vuist te ma ken tegen de zeer sterke Belgische A- ploeg. Langs de Waaldyk ging het van Nymegen af naar Arnhem in hoog tempo, maar zonder weglopers en in de Rijnstad kozen de Belgische cracks in de lange sprint zo goed positie, dat Van Est niet verder kon komen dan een vüfde plaats. Ronde-klassementen De officiële uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Nederland, van Heerlen naar Arnhem over een af stand van 208 km luidt: 1. Van Looy (Belg. A) met bonifica tie 5 35.59; 2. Van Daele (Belg. A) met bonificatie 5.36.29: 3. Post (Ned. D) 5.36.59; 4. Fore (Belg. B) z.t.; 5. Wim v. Est (Ned. A) z.t.; 6. Van Tieghen (Belg. B) z.t.; 7. Gerrit Voorting (Ned. A) z.t; 8. Van der Pluym (Ned. A) z.t.; 9. Rol (Ned. D) z.t.; 10. ex aequo een groep van 33 renners. Het militaire klassement luidt: 1. Verplaetse (Belg. A» 10 pnt., 2. Rus man (Ned. D) 6 pnt,. 3. Junkermann (Did.) 5 pnt.. 4. en 5. Van Daele (Belg. A) en Van 't Hof (Ned. C) 3 pnt. De officiële uitslag van het ploegen- klassement van de tweede etappe luidt: 1. België A 16.49.27 sec.. 2. Nederland A 16.50.57; 3. België B z.t. Het algemeen ploegenklassement na twee etappes luidt: 1, België A 31 uur 28 min 41 sec.; 2. Nederland A 31.31.55; 3. Nederland D 31.33.02. Het algemeen klassement na twee etappes luidt: 1. De Cock (Belg. A) 10 uur 29 min. 17 sec. 2. Van Daele (Belg. A) 10.29.22; 3. Van Looy 'Belg. A) 10.30.02; 4. ex aequo Foré (Belg B) en Wim van Est (Ned. A) 10.30.22; 6. Van der Pluym (Ned. A) 10.30.31; 7. Bergmans (Ned. D) 10.30.58. Sectiebestuur ontstemd over LVB-program 's Werelds duurste voetballer, John Charles de Italiaanse club Juventus heeft voor hem een transferbedrag van 700.000 gulden neergeteld komt zaterdag a.s. op bezoek in Katwyk. Charles, die met zyn club Leeds United een afscheids- tournee maakt en enkele wedstryden in ons land speelt, maakt van de gelegen heid gebruik om eens een kijkje te nemen bij de ontmoeting tussen de zaterdag- ploegen van Nederland en België in het sportpark Nieuw Zuid. Hoewel Nederland noch België meer een kans maakt op een zege in het drielandentoernooi Frankrijk heeft de zegepalm reeds weggedragen blyft deze lage-landen-derby toch een inte ressant karakter dragen. De rivaliteit tussen de Nederlanders en Belgen is ook in de sector van het zaterdagvoetbal groot. Het krachtsverschil tussen beide landen is wel bijzonder gering, getuige de stand na de tot nu toe tien gespeelde interlands: Nederland 10 4 2 10 20—20 België 10 4 2 10 20—20 Het Nederlands elftal is na de wed strijd tegen Frankrijk in Monaco, welke met 20 werd verloren, niet gewijzigd. Gezien de ongunstige omstandigheden in Zuid-Frankrijk een keihard veld, bezaaid met kleine steentjes, welke fac toren van grote invloed waren op het spel van de oranjemannen heeft de keuze-commissie van het zaterdagvoet- Tulpenrally De deelnemers aan de Tulpenrally zijn gisteren met een drietal klasse mentsproeven duchtig aan de tand ge- voe'Het is allemaal nogal meegeval len. want uit de nog niet geheel over zichtelijke berichten, welke bij het secretariaat van de RAC-West zijn bin nengekomen. blykt, dat er nog liefst 201 equipes zonder strafpunten in de Rally zyn. Het officieuze klassement na de drie klassementsproeven luidt: 1. H. KreiselD. ten Hope (Ned.) 30 winstpunten; 2. W. J. J. Tak—W. C. Niemoller (Ned.) 30 winstpunten; 3. J. H. J. Heidendahljhr. ir. C. C. Hora Siccama (Ned.) 29 winstpunten; 4. Th. J. Koks—M Gorris (Ned.) 29 winstpun ten; 5 H. R. J. graaf van Zuylen van NijeveltR. H. R, Dee (Ned.) 28 winst punten; 6. J. C. FlintermanW. R. Greeve (Ned.) 27 winstpunten; 7. M. Carstedtmevr. G. Carstedt (Zweden) 27 winstpunten; 8. C. I. de VriesJ. A. Moorman (Ned.) 27 winstpunten; 9. W. M. Riess—G. R, Kijfner (Did) 26.5 winstpunten; 10. W. A. GerlachTi. v. d. Burg (Ned.) 26 5 winstpunten. DUIVENSPORT Leidse Vitesse Club Wedvlucht oude duiven vanaf Vil voorde. In concours 535 duiven gelost te 12.45 uur met n.n.w.-wind. Nulpunt 137.96 km. Ie duif te 14.39.37 uur. D. v. Mosseveld 1—1929: Chr. v. d. Pluym 2—5—12—17—48—49; J. Wolters 3—9—23; M. v. d. Wilk 4—8; Fasel-de Romijn 6—46; A. v. d. Hulst 7; H. Sterk 10; Gebr. Pracht 11-41; J. Krekelaar 13—16; N. Oudshoorn 14—24—31; J. v. Alphen 15—26; H. Moenen 18; A. Sln- geling 20; D. Bey 21; J. Brouwer 2242; P Mooten 25; W. Stouten 27; J. Rozier 28; F. Bink 30; Gebr. Kok 32: M. Noor- dervliet 33 -45: G v Albada 34- 35—37 - 38 -39 43; H de Haas 36: W. Jacobi door 40; P. de Klerk 44; S. Koster 47; Dek- ker-Uljé 50. bal gemeend de spelers een nieuwe kans te moeten geven. Zeer grote ontstemming heerst er by het sectiebestuur zaterdagvoetbal KN VB over het feit, dat de Afdeling Lei den van de KNVB voor zaterdag a.s. een programma heeft vastgesteld, o.m. de beslissingswedstrijd TAVVOegst- geest op het VWS-terrein. Het sectie bestuur vreest, dat dit de publieke belangstelling in Katwyk zal beïn vloeden en is van oordeel, dat het niet te pas komt, dat men elkaar in de eigen bond gdat beconcurreren. De heer v. d. Meyden van het sectiebe stuur, deelde ons gisteravond tijdens een oriënterende bespreking mede, dat hierover het laatste woord nog niet zal zijn gesproken. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Nederland: Woudsma (DES), v. d. Vuurst (IJsselmeer vogels), Van Zwol (Oranje-Nassau), Nieuwstraten (Zw.- Wit '28). v. Laar (DOVO), v. Duyn (Quick Boys). Kerkdijk (Sparta E>. Van Dalfzen (Genemuiden), v. d. Oever (Quick Boys). Nieuwenhuijsen (Quick Boys), Bout (Huizen). België: Dandois (Henegouwen), Milaire (Henegouwen), Coppens (Brussel), Ma- nette (Luik), Willems (Luik), Libert (Luik), Natalis (Luik), de Vooght (O. Vlaanderen), Geunes (Luik), v. Beeck (Antwerpen), Van Goethem (Brussel). De wedstryd vangt aan om 4 uur Vooraf, aanvang half drie. speelt een jeugdelftal van Quick Boys tegen een team van Noordwijk. KORFBAL Oefenwedstrijd L.K.B.-l2-tal Hedenavond om 6.45 uur speelt het voorlopig LKB 12-tal nog een oefenwed- stryd tegen een combinatie van „De Al gemene" op het terrein aan de Zoeter- woudsesingel. Na afloop hiervan zal de definitieve ploeg samengesteld worden, die zondag a.s. onze stad zal vertegenwoordigen in de wedstryden om het AKB-schild te Amsterdam. Men zal daar uitkomen te gen de vertegenwoordigende 12-tallen van de Haagse Korfbalbond, de Gooi- Utrechtse Korfbalbond en de Amster damse Korfbalbond. NOORDHOLLANDS 12-TAL Voor de wedstryd Noord-Zuid, die op zondag 19 mei a.s. hier ter stede gehou den zal worden en waarvoor in korfbal kringen altijd zeer grote belangstelling bestaat, is het twaalftal van Noord- Holland als volgt samengesteld: Aanval: dames: A. Koper (Wester kwartier), L. Venekamp (Westerkwar tier); heren: R. Munnikes (Luto, aan voerder), J .de Kip (Westerkwartier). Midden: dames: M. Wael (Swift), N. v. Nigtevegt (Swift); heren: C. v. Lun- teren (Rohda), D. v. Beuningen (DTV). Verdediging: dames: M. Tit (Allen Weerbaar», J. de Ree (BI. Wit); heren: C. v. Eekelen (Archipel), N. Janssens (Westerkwartier). Reserves: dames: I. v. Loenen (Wes- térkwartier), N. Nusolet (Rohda»; heren: H. de Vries (Westerkwartier), A. de Wee (Swift). De finish van de tweede etappe van de Ronde van Nederland. Op de foto ziet men winnaar Rik van Looy (links). Tweede werd Van Daele en derde onze landgenoot Post. Advertentie ooooooooooooo O Waarom Is Aspirin*)0 o het populaire o O o middel tegess 0 hoofdpijn, reumatiek O O en verkoudheid l Aspirin*) bevordert de bloedsomloop, waar door schadelijke af valstoffen sneller wor den verwijderd. Aspirin*) is onschuldig en bestaat slechts uit één werkzaam be standdeel; het bevat dus geen andere stof fen zoals b.v. coffeTne. Aspirin*) passeert de maag onveranderd en wordt via de darm in het bloed opgenomen. Hierna verspreidt het zich snel door het lichaam en begint na zeer korte tijd zijn werking. Aspirin*) is een krach tig pijnstillend middel, dat echter niet het bewustzijn en waar nemingsvermogen be ïnvloedt. Het werkt niet verdovend. Let daarom op het Baqerkruis dat U op ieder Aspirin*) tablet aantreft en dat Uw ga rantie is voor de zuiver heid, constante samen stelling en voortreffe lijke werking. ged. handelsmerk, ooooooooo Procuratiehouder liet zich wat wijs maken De -ronde-doen in allerlei Haagse winkels (Van onze Haagse redactie) Een 40-jarige Haagse elektro-technlcus, die In het begin van dit jaar juist toen hij de erfenis van zijn moeder „er door gelapt" had ook ztJn baantje kwüt raakte, doordat zijn werkgever er achter kwam. dat hij een meer malen veroordeelde oplichter was, werd over zijn tegenslag zo wanhopig, dat hij een poging tot zelfmoord pleegde. Hü overleefde het echter en toen hij zich daarna verloofde, werd zijn behoefte aan geld nög eens zo dringend. De man stapte in maart j.l. een grote leder-artikelenzaak aan de Venestraat binnen en bestelde voor f. 270 aan goe deren. Toen ging hij naax een grote bank waar hij de procuratiehouder te spreken vroeg. Hij vertelde deze man dat hij in Amerika een effectenbezit had ter waarde van 130.000 dollar. Ver der had hij in ons land nog voor een slordige kwartmiljoen aan huizen. Hij wilde een bankrekening openen, zo zei hij, waartoe hij de effecten zou laten overmaken naar het bankagentschap in de V.S. De bank wilde zo n gegoede klant wel ter wille zyn en nadat de man nog een levensverzekering ter waarde van een ton had afgesloten bij een relatie van de procuratiehouder, kreeg de elektro technicus vast twee chequeboekjes, een voor zichzelf en een voor zijn verloofde, voor wie hij ook een rekening zou openen. De man. die geen rooie cent in zijn zak had. ging met de chequeboekjes naar de lederartikelenzaak en schreef een cheque uit voor f. 270. Verder „kocht" hij nog andere artikelen, ter waarde van verscheidene honderden guldens, die hij ook met chèques „be taalde". terwyl hij tenslotte nog kans zag een chèque van f. 150 tegen contan ten in te wisselen by de kassa. Alle chèques waren natuurlijk ongedekt, maar dat wist alleen de elektro-techni- cus, die prompt „de ronde ging doen" in de Spuistraat, Venestraat, de Vlaming straat en de Wagenstraat te Den Haag. In allerlei winkels kocht hij maar raak, voor in totaal ongeveer f. 2000, en overal „betaalde" hij met de ongedekte chè ques. De zaak kwam uit nadat de moe der van zyn verloofde de leder-artike lenzaak opbelde om te zeggen, dat de chèques niet gedekt waren. Nog geen broodje los Thans had de man zich voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden. Toen het verhaal van de Amerikaanse effecten ter sprake kwam, zei de pre sident van de rechtbank: „Dit verhaal is zo fantastisch dat niemand het geloofd zou hebben, behalve blijkbaar de procuratiehouder van een grote bankinstelling. Bij de bakker had U er nog geen broodje mee los gekregen. maar bij banken gaat dat anders: „als men maar grote getallen noemtH Voorts had de verdachte zich te ver antwoorden voor de oplichting van een radiohandelaar aan de Appelstraat te Den Haag. Alweer zonder een cent op zak had hij deze man eerst „lekker" gemaakt door een radiotoestel van f. 780 te laten ..reserveren". Pick-up en grammofoon platen voor 'n gezamenlijke waarde van f. 300 nam hij toen maar vast mee. Twee dagen later had de verdachte alles voor een schertsprijs aan een opkoper verkocht. De verdachte bekende alles vlot. Uit een psychiatrisch rapport blijkt dat hij een geboren leugenaar en fantast is, die verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De officier van Justitie eiste dat de verdachte zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger mr. J. W. R. Sanders wees er op dat de naieve houding van de procuratiehouder van de bank het de verdachte wel zeer gemakkelyk had gemaakt Uitspraak 21 mei. „Handelsreiziger" Richards bij de Sultan van Marokko De speciale gezant van president Eisenhower voor het uiteenzetten van de leer van de president over het Mid den-Oosten. Richards, is dinsdagochtend door de Sultan van Marokko ontvangen in het paleis te Rabat. De Sultan heeft verklaard het eens te zijn met de be ginselen van de leer van Eisenhower. Sultan Mohammed V zei de leer te steunen, omdat landen, die ervan ge bruik maken, tot welvaart kunnen komen. Verder sprak hy zyn blijdschap uit over de verzekering, dat de Verenig de Staten niet van plan zijn in de plaats te treden van de andere Westelijke mogendheden en dat de hulp zal worden verleend in het kader van het Handvest van de Verenigde Naties. Bij toepassing van dt leer op Marokko zal rekening moeten worden gehouden met de byzondere positie van het land. zowel aardry kskundig als politiek, aldus de Sultan. Onderwijsdag Opvoering Produktiviteit Contact met de industrie aan te bevelen (Van onze Haagse redactie) „Ik verheug mij erover dat onder wijs en bedrijfsleven steeds beter be grijpen welke contactpunten zy heb- VOETBAL Damesvoetbal niet op LFC-, maar op UVS-terrein Het LFC-bestuur deelt ons mede, dat de dames voetbalwedstryd tussen de se lectieteams van West-Nederland en West-Duitsland zondag a.s. niet op het terrein van LFC maar op dat van UVS zal worden gespeeld. De aanvangstyd, 6 uur, is ongewijzigd gebleven. Voor het Zilveren Molentoernooi van LFC wordt morgenavond de ontmoeting LFC-Roodenburg gespeeld. ASCRKWIK UITGESTELD Naar wij vernemen is de promotie wedstrijd ASCRKWIK. welke zondag a.s. zou worden gespeeld, uitgesteld. Ingelast is de ontmoeting RAVA— RKWIK. AUTOMOBILISME Ongeluk in Tulpenrally Hedenmorgen is een Britse Hillman Minx in de etappe Friedrichshafen— Garmisch Partenkirchen van de Tulpen rally, ongeveer 100 kilometer voor laatst genoemde plaats, in botsing gekomen met een niet-deelnemer, een Duitse Volkswagen, waarby een van de inzitten den van de Volkswagen op slag werd gedood. De drie inzittenden van de Britse auto, J. K. C. Bayes, D. C. Abrams en B. Chapman werden in een ziekenhuis opgenomen. Zü waren niet levensge- vaarlyk gewond. Het Britse team kwam uit in de rallyklasse, die niet aan de klassements proeven deelneemt. ben. Het technische onderwys dient rekening te houden met de ontwikke- keling. die zich in de maatschappij voltrekt en daarvoor is een heroriën tering nodig. Hoewel men niet alles behoeft toe te juichen wat uit Ame rika komt, kan worden geconstateerd dat de problematiek door dezelfde is als hier. Daarom kan het zeer be langrijk zijn om kennis te nemen van hetgeen in de V.S. op onderwijsgebied geschiedt". Aldus gisteren de minister van O., K. en W., mr. J. M. Cals in zyn openings woord tot een onderwüsdag, die in de Dierentuin te Den Haag werd gehouden op initiatief van de Contactgroep Op voering Produktiviteit. Aanleiding tot het organiseren van deze onderwysdag was de studiereis, die een groep Nederlandse onderwijskundigen het vorig Jaar voor de COP naar Amerika heeft gemaakt. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de COP, ir. W. H. van Leeu wen. had de minister het woord gekre gen voor de officiële opening. Hij zei in het bijzonder benieuwd te zün naar de maatregelen die in Amerika worden ge nomen om het ook daar heersende te kort aan leraren op te heffen. Voorlopig gaf hy voor Nederland als zyn mening dat het bedrijfsleven hier te lande zijn eigenbelang zou kunnen dienen, door werknemers die onderwys in praktyk- vakken willen volgen, in staat te stellen dit overdag te doen. byv. op cursussen die een dag per week worden gegeven. Op deze manier kan de produktiviteit en de kwaliteitsproduktie worden opge voerd. zo meende hy. De leider-van de studiegroep, die naar de V.S. is geweest, prof. dr B. Meulen- beld, hoogleraar aan de TH. ging nader in op de doelstellingen van het Ameri kaanse onderwyssysteem. gesteld tegen de achtergrond van de sociale situatie ln de V.S. Dat het onderwijs ginds in sterke mate rekening houdt met de persoon- lyke aanleg en capaciteiten van elke leerling en zich niet richt naar van te voren vastgestelde hoeveelheden leerstof op bepaalde tydstippen, achtte hy wel in veie, maar niet in alle op zichten een voordeel boven het Neder landse onderwys. Met name de grote keuze in allerlei vakken en het werk van de talrijke „counselors", die de leerlingen raad geven, bevorderen de zelfstandigheid niet. Het intensieve contact tussen hoger technisch onder wijs en de industrie, zoals dat in de V.S. bestaat, achtte hü aanbevelens waardig. Tenslotte overhandigde prof. Meulen- beld minister Cals het eerste exemplaar van het zo juist verschenen rapport dat de studiegroep naar aanleiding van de Amerikaanse reis opstelde. De heer R. Ph. Henequine inspec teur van het Nyverheidsonderwüs, be lichtte vervolgens het vakonderwüs op de scholen. Reeds op de lagere school wordt in de V.S. veel aandacht besteed aan individualisering van het onderwüs, het zoveel mogelük zelfstandig leren denken en werken en het bübrengen van handvaardigheid in het bewerken en ver werken van allerlei soorten materiaal. Ir. J. B. Dumont, directeur van de MTS voor bouwkunde te Utrecht, ging in op de opleiding van de Amerikaanse .Engineering-technican", die min of meer kan worden beschouwd als het equiva lent van de Nederlandse middelbare technicus. Geen gratis rechtsbijstand meer? Overleefd systeem (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt m de behandeling van het wetsontwerp met een nieuwe regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, zodat de advoca ten niet meer gratis hun diensten moe ten verlenen, maar een gedeeltelijke vergoeding krijgen. waarvoor wordt ge dacht aan f. 50.per zaak. Alle sprekers, mej. Zeelenberg (P. v d. A jvr. Wit* al van Stor*c en <CHU) en de heren van Rückevorsel 'KVP>. Meulink (CHU> en Berkhouwer (VVD) spraken er in het algemeen hun voldoening over uit dat aan een over leefd systeem een einde komt Op en kele punten waren echter nog wel wen sen. Vanmiddag wordt de behandeling voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9