halfzware sha: got. pittig tbcA uxc/lt f Prof. mr. F. D. Holleman zaterdag aanstaande zeventig jaar Groothandelsclag gewijd aan kwestie van liet Europees vrijliandelsgebied Opvolger van prof. Van Vollenhoven Oud buitengewoon hoogleraar te Leiden in het adatrecht Minister Mansholt belichtte in Hillegom agrarische aspecten Katwijkse vissersvloot viert zijn vlaggetjesdag in IJmuiden wèg die pijn Verrassing in Tweede Kamer Motie Delfzijl aanvaard door afwezigheid leden rechterzijde Wste Jaargang Woensdag 8 mei 1957 Derde blad no. 29130 Zaterdag 11 mei a.s. zal prof. mr. F. D. Holleman, oud hoogleraar in het adatrecht aan de Leidse Universiteit en thans hoogleraar in het Bantoerecht en naturellen-administratie aan de Universiteit te Stellen- bosch in Zuid-Afrika, zijn zeventigste verjaardag vieren. Prof. Holle man was van 1934 tot 1939 buitengewoon hoogleraar te Leiden. Frederik David Holleman werd op 11 mei 1887 te Potehefstroom in Trans vaal geboren en ontving zijn gymna siale opleiding in de jaren 1901 tot 1907 in Kampen. Hy studeerde rechtsweten schappen aan de Leidse Universiteit, welke studie hij in 1910 bekroonde met eijn promotie tot doctor in de rechts wetenschappen. In 1912 legde hij met goed gevolg het zogenaamd faculteits examen voor de rechterlijke macht in Ned.-Indië af. Prof. Mr. F. D. HOLLEMAN In zijn Leidse tijd In Indiië werd hij tewerk gesteld bij de rechterlijke macht, waarbij hi) ach tereenvolgens voorzitter was van de in landse rechtbanken op Madoera, Java en de Molukken. In 1924 werd hij ver bonden aan de Algemene Secretarie te Buitenzorg, eerst als chef van de afde lingen Kabinet en Algemene Zaken, later als gouvernementssecretarie. In 1928 volgde zijn benoeming tot rege ringsonderzoeker van het grondenrecht in de Minahassa. Tijdens zijn tweede Europese verlof in 1929 werd mr. Holleman benoemd tot hoogleraar in de volkenkunde en de sociologie aan de Rechtshogeschool te Batavia in de plaats van dr. B. J. O. Schrieke. Op uitnodiging van de American Council of Learned Societies te Wash ington stelde hij in 1931 gedurende vier maanden in de Phiilippynen een onder zoek in naar de toestand van het adat recht in deze archipel. Op 23 juni 1934 werd prof. Holleman benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in het adat recht van Ned. Indië, welke funct-ie hij op 10 mei 1935 aanvaardde met een oratie over „De commune trek in het Indonesisch rechtsleven". Hij was daar mede een van de opvolgers van prof. mr. C. van Vollenhoven, wiens leerstoel bij deze opvolging gespitst werd in de leerstoel, die prof. Holleman ging bezet ten en de leerstoel in het staats- en ad ministratief recht van Ned. Indië. die bezet werd door prof. mr. J. J. Schrieke. In 1939 verliet prof. Holleman Leiden voor het aanvaarden van een leerstoel in het Bantoerecht en de naturellen- administratie in zijn geboorteland te Stellenbosch. In Leiden werd hij opge volgd door prof. dr. V. E. Kom. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden onder meer erkend toen hij tot tweemaal toe (in 1922 en in 1940) be noemd werd tot correspondent van de Kon. Nederlandse Akademie van We tenschappen voor de afdeling letter kunde. Van de hand van prof. Holleman zdjn in de loop der jaren vele publikaties ver schenen waarvan de voornaamste wa ren „Het adatrecht van de afd. Toe- loengagoeng" (1927), „Het adat-gron- denrecht van Ambon en de Oeliasers" (1922), „Rapport grondenrecht Mina hassa" (19281, „De privaatrechterlijke positie van de Indonesische vrouw" (1944), en „Het Bantoe-grondenrecht in de Unie van Zuid-Afrika en omgeving" (1949). Advertentie Geheim proces in Hongarije Volgens het Hongaarse dagblad „Esti Hirlap" komt er een geheim proces te gen een aantal Hongaren, die men de „scherprechters" noemde en die ervan beschuldigd worden „talrijke daden van terreur" te hebben begaan, waarbij zij het speciaal op leden van de geheime politie en communistische autoriteiten hadden gemunt. De groep zou onder leiding hebben gestaan van Jozsef Dudas. die kort na het onderdrukken van de Hongaarse op stand voor een krijgsraad terecht heeft gestaan. Hij werd indertijd ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtge steld. Radio-Boedapest meldde later, dat drie leden van de groep der „scherp rechters" reeds in het geheim ter dood zijn veroordeeld. Een vierde beklaagde werd tot een „lichtere straf" veroor deeld. De Chinezen moeten hun hersens spoelen „Het is thans even nodig dat de Chi nezen hun hersens spoelen, als dat zij htm gezichten wassen," aldus heeft Tsjoe Jang, plaatsvervangend hoofd van de afdeling propaganda van de Chinese communistische partij, gisteren op een persconferentie tegenover buitenlandse journalisten verklaard. Hij voegde hier aan toe dat de huidige zuiveringscam pagne in Rood-Ohina een grondige „hersenspoeling" voor alle partyleden Inhoudt. „De hersenspoeling moet door overre ding en argumentering en niet door middel van geweld of vreesaanjaging tot stand komen", aldus Tsjoe Jang, die voorts verklaarde dat de huidige campagne in de eerste plaats een strijd tegen ambtenarij inhoudt, omdat bu reaucratie naar alle waarschijnlijkheid de noodlottigste uitwerking op de partij en haar betrekkingen met het volk zou hebben. „Wij zullen pogen de bureaucratie teniet te doen. Indien deze zich echter onverhoopt hier en daar zou ontwikke len tot een kleine, op zichzelf staande dictatuur, zullen wij bij de bestrijding ervan zelfs dergelijke, op zichzelf onge lukkige strijdwijzen als stakingen of het uitbreken van wanordelijkheden toestaan," aldus Tsjoe Jang. Russische vergelding De tweede secretaris van de Ameri kaanse ambassade in Moskou, Martin Bowe, is door de Sovjetrussische reger ring tot „persona non grata" verklaard. Het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse Zaken deelde gisteren aan de Amerikaanse ambassade mede, dat Bowe activiteit had ontplooid die een diplomaat niet past. Wat dit precies is geweest, is niet gezegd. Bowe is de vijfde Amerikaanse diplomaat die dit jaar aanzegging heeft gekregen de Sovjet- Unie te verlaten. Functionarissen in Washington ver moeden dat de uitwijzing een vergel dingsmaatregel is voor de recente uit wijzing van een Sovjetrussische ambte naar uit Washington. Amerika oppert toezicht op wapenzendingen De Amerikaanse afgevaardigde in de ondercommissie van de V.N. voor ont wapening, Stassen heeft gisteren inter nationaal toezicht op wapenzendingen van het ene land naar het andere voor gesteld en voortijdige aankondiging van grote troepenbewegingen naar buiten de landsgrenzen. Stassen zei dat de in- en uitvoer van wapens in het verleden, wrijving heeft veroorzaakt" en dat grote troepenbewe gingen „een bron van ongerustheid kun nen vormen". Hoewel controle op de be weging van wapens wenselijk is, aldus Stassen, is zij niet essentieel voor het bereiken van een gedeeltelijke overeen stemming over de eerste stappen naar ontwapening. Het hoofd van de Franse delegatie, Jules Moch, zou het Amerikaanse voor stel hebben gesteund. De afgevaardigden der vijf landen die aan de conferentie deelnemen (Frank rijk, Amerika. Groot-Brittannië. Canada en de Sovjet-Unie) zijn het er volgens een zegsman oyer eens, dat men nader De groothandelsdag 1957 van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, die gisteren in Hillegom is gehouden, was gewijd aan de Europese gemeenschappelijke markt en het Europees vrijhandelsgebied. Dit bijzonder interessante en actuele onderwerp werd ingeleid door twee zeer deskundige sprekers, t.w. de minister van Landbouw, dr. S. L. Mansholt, en dr. J. Linthorst Homan, die voor Nederland de onderhandelingen voert over het Europese vrijhandelsgebied. De ver gadering, die in Treslong werd gehouden, werd geopend door de voorzitter van het verbond, dr. ir. B. Bölger. GEMEENSCHAPPELIJK BELEID Hierna was het woord aan dr. S. L. Mansholt, die voornamelijk de agra rische aspecten van het Europees vry- handelsgebied belichtte. Allereerst wees de minister echter op enkele algemene aspecten. De gemeenschap pelijke markt moet méér zyn dan de samenvoeging van zes nationale markten; het moet vooral ook leiden tot een gemeenschappelijk landbouw beleid. Verhoging vennootschaps belasting onaanvaardbaar Na een welkomstwoord gesproken te hebben wees de heer Bölger erop. dat de samenwerking tussen de handel en de ministeries van zeer aangename aard is. Een goed samenspel tussen overheid en bedrijfsleven is daarom zo belangrijk, omdat de tijd voorgoed voorbij schijnt te zijn dat de groothandelaar zich kon beperken tot micro-economie van zijn eigen onderneming. De maatschappij is zo ingewikkeld geworden dat het wel- vaartsstreven een sterk collectieve in slag heeft gekregen. Ten aanzien van het prijsbeleid wees spreker erop dat het vaststellen van de prijzen typisch behoort tot het terrein van de ondernemer de handel rekening houdt met pro centuele marges is het overleg met de regering overbodig, omdat deze marges een prijs stabiliserend element in houden. Het bepalen van de belastingpolitiek ligt buiten de competentie van de han del. Dat wil echter niet zeggen dat men er geen aandacht aan besteedt; de be lastingverhoging uit hoofde van de be stedingsbeperking is bijv. een punt, waarachter men wat de noodzake lijkheid betreft een vraagteken zet. Een verdere verhoging van de vennoot schapsbelasting is voor de groothandel niet aanvaardbaar. MET VREUGDE BEGROET De grondgedachten van het plan- Spaak voor de economische gemeen schap. aldus spr., zijn met vreugde be groet door de groothandel. Bedenkelijk wordt het echter wanneer men bij de onderhandelingen te ver afwijkt van de kernpunten, die door de handel niet als schone leuzen doch als grondge dachten zijn beschouwd. Dr. Bölger was er echter van overtuigd dat de Neder landse regering alles in het werk zal stellen een ware economische gemeen schap te verkrijgen. Het bedrijfsleven is by het tot stand komen van het verdrag niet in geschakeld het kan naar mijn mening, aldus spreker, des te meer aanspraak maken betrokken te worden bij het ten uitvoer leggen van de verdragen. pelyke markt; deze krijgt een eigen le ven, op vele punten los van de samen stellende landen, en zodoende moet de institutionele zijde vrij zwaar worden. Wie hierin gevaren ziet, kiest de vrij handelszone, waarin de noodzaak tot gemeenschappelijke handelspolitiek niet aanwezig is. De Europese economische gemeen schap is inderdaad een gemeenschap met een gezamenlijk buitentarief en handelspolitiek. Het probleem van het vrijhandelsgebied is in studie bij de O.E.E.S. en daarbij doen zich vele pro blemen voor zoals de vraag naar de afkomst van de diverse produkten. Dit alles ligt nog zo in het beginstadium, dat het moeilijk is hierover veel con creets te zeggen. Voor de zes landen der Europese Economische Gemeenschap Bene lux, Duitsland, Frankryk en Italië die straks een'geheel vrij verkeer zul- len hebben van alle goederen, rijst de vraag of men ook vrij verkeer moet aanvaarden van die goederen welke in een serie andere landen zijn voort gebracht, eveneens zonder invoerrech ten en beperkingen. M.a.w. of de E.E.G. als eenheid moet deelnemen aan een vrijhandelsgebied met andere landen. De Nederlandse economie zal zeker De tijd is voorbij dat men zich kon wel in staat blijken ook tot deze stap, beperken tot een protectionistische over te gaan. Ik geloof, aldus spreker, ontwikkeling van de nationale economie dat Nederland daarbij zo weinig moge- Het tot stand komen van het verdrag j lijk condities wenst en dat men dus voor de gemeenschappelijke markt op een betrekkelijk liberaal stelsel verlangt. 25 maart j.l. is geen eindpunt, doch Tijdens de lunch werd onderling nog slechts de grondslag voor een nieuw be- uitvoerig nagepraat over deze beide gin. Het welslagen van het nieuwe stre- zeer interessante inleidingen. De dag Koning Haring trouwt zijn Katwijkse bruid IJmuiden heeft dit jaar het accent van Vlaggetjesdag. De vlaggetjesdag commissie in IJmuiden, waarin voor Katwyk zitting hebben de heren N. Par- levliet jr., D. Parlevliet en A. Ouwehand heeft de festifiteiten uitstekend voor bereid. Er is tussen de Katwykse vertegenwoordigers en de IJmuidense leden van de vlaggetjesdagcommissie volledige overeenstemming over de wyze, waarop Vlaggetjesdag in IJmuiden gevierd zal worden. Er is zelfs een hartelijke samen werking. Maar dit verheelt niet, dat het toch altijd voor Katwijk maar een tries te zaak is, dat IJmuiden pronkt met een andermans veren. Het zij IJmuiden overigens van harte gegund, dat de festiviteiten zullen slagen. Daar kan het bedrijf in zijn totaliteit slechts voordeel van hebben. zijn bruid uitgeleide worden gedaan naar de haven, waar zy zich zullen inschepen bij het licht van fakkels op de „Geep", die hen naar zee zal voeren, het begin van de reis naar het Haringkoninklijk paleis op de Doggersbank. De IJmuiden se festiviteiten worden besloten met een taptoe bij de bevlagdeen verlichte vloot. zodoende kan men nog niet voorspellen waartoe deze ontwikkeling zal leiden. Het kan wel eens nodig zijn dat een deel van de nationale economie in de ver drukking komt om te voorkomen, dat wij weer afglijden naar de beschermde nationale economie. Het uiteindelijke doel is de associatie van de zes landen met de overige lan den van de O.E.E.S. Het is in dit ver band verheugend dat Engeland in zo grote mate belangstelling toont, het is echter te betreuren dat Engeland als eis tot deelname stelt, dat de landbouw buiten dit verdrag wordt gehouden, terwijl dit voor ons land juist van zeer groot belang is. Het uitschakelen van de landbouw-sector betekent een uiteerst moeilijk te aanvaarden principe, aldus spreker. Met nadruk stelde spreker ech ter dat de agrarische sector wel een apart beleid vraagt, dat men ook weer gezamenliik zal moeten bepalen. In de Benelux zijn goede resultaten bereikt en men kan deze Benelux zien als de gangmaakster voor de verdere ontwikkeling. Hier was men echter nog niet toe aan het voeren van een gemeen schappelijk beleid, zodat men nog al eens de weg van de minste weerstand koos. In de gemeenschappelijke markt liggen grote mogelijkheden voor een gemeen schappelijk beleid. Keukenhof. en In 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct Wanneer de weersomstandigheden geen spaak in het wiel steken, dan is die kans van slagen zeker aanwezig. De commissie is er in geslaagd folkloristi sche groepen uit alle delen van het land aan te trekken om aan het feest in IJmuiden een bijzonder chachet te ver lenen. Dit zal vooral tot uiting komen in de folkloristische show „Land groet zee". De groet wordt gebracht door volksdansgroepen uit Schermer en uit Twente, door het St. Joris schuttersgilde uit Berlicum (N-Br.) met zijn vendel - zwaaiers en door de Berkapel van de Domaniale Mijnen uit Kerkrade. OPTOCHT Deze groepen zullen ook deelnemen aan de vlaggetjesdag-optocht van plaat selijke jeugd- en sportverenigingen, die eerder op de middag door IJmuiden zal trekken met als einddoel de Vissershaven. Daar zal de voorzitter van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, de heer D. J. van Dijk op de logger Beatrice IJM 72 van de rederij Pronk de wimpel hijsen voor de best verzorgde haring. Bij deze plechtigheid zullen o.a. ook aanwe zig zijn minister S. L. Mansholt, die in de morgenuren van 18 mei in IJmuiden het centraal visserij-laboratorium offi cieel ingebruik zal stellen, en de com missaris van de Koningin in de provin cie Noord-Holland, dr. Prinsen. Ook de burgemeester van de gemeente Velsen, waaronder IJmuiden ressorteert, mr. M. M. Kwint, zal hier het woord voeren. BRUILOFT Belooft de folkloristische show „Land groet zee" met volksdansen, muziek, zang en vendelzwaaien, een hoogte punt te worden, niet minder hoge ver wachtingen koestert men van de brui loft van koning Haring, die 's avonds gevierd zal worden. Men zal zich herinneren, dat koning Haring drie jaar geleden op vlaggetjes dag ook een bezoek aan IJmuiden bracht. En de IJmuidense jongelingschap moet het die dag toch wel zeer betreurd heb ben, dat het juist een Katwijkse schone was, die koning Haring tot zijn gemalin koos. Hij heeft er kennelijk geen spijt van gehad. Want nu, drie jaar later, zullen zij op vlaggetjesdag in alle stilte in de echt verbonden worden om daar na op het IJmuidense Stationsplein bruiloft te vieren. Het zal een waar festijn worden daar onder het licht van de schijnwerpers. Jules de Korte zal zich onder de brui loftsgasten bevinden en ook Cobie schreier van de Westfriese dansgroep. Zij zal liedjes en baladen zingen en zich zelf daarbij op de luit begeleiden. De Zandvoortse volksdansgroep zal op het feest de dans „Gort met stroop" door zes drietallen uitvoeren. En na het bruiloftsfeest zullen koning Haring en (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren een motie aangenomen met de steun van de linkerzijde (PvdA, VVD, CPN), hoewel de linkerzijde een minderheid vormt Wij gaan een belangwekkende pe- mdien ah© leden aanwezig zijn. Maar het aantal afwezigen bleek gisteren riode in. Europa is losgekomen uit de groter bij de partijen van de rechterzijde (KVP. AR, CHU, SGP) dan bij links, verstarring, waarin zij tussen de beide Verscheidene leden hadden bericht van afwezigheid gezonden wegens verblijf wereldoorlogen was geraakt. We we- buitenslands. Van de 150 leden bleken er 's middags even na 4 uur nog 94 ten nog niet wat er komt, maar we aanwezig om hun stem uit te brengen over de motie, die met 49 tegen 45 zijn in beweging en gaan' de goede stemmen werd aangenomen tegen de zin van de minister van Verkeer en ffa- richting uit. Er zijn enkele hoekste- terstaat. nen gelegd en we hopen dat de hui dige bouwmeesters een goed huis bouwen, waarin het voor de Europese mens goed wonen zal zyn, aldus de minister. VRIJHANDELSGEBIED Beraadslaging geschorst Het gevolg was, dat minister Algera verzocht de beraadslagingen te schorsen over het wetsontwerp tot instelling van het havenschap Delfzijl, waarin Rijk, Dr. J. Linthorst Homan sprak over de provincie en gemeente zullen samenwer- Europese vrijhandelszone, gezien uit de voorgenomen Eui'opese gemeenschappe lijke markt. De probleemstelling is vrij ingewikkeld, aldus spr. omdat het niet gaat om de techniek van een vrijhan delsgebied in theorie, doch in zeer be paald gegeven omstandigheden, welke bijzondere vragen opwerpen. De gemeenschapnelijkc markt heeft tot doel het vrije handelsverkeer tus sen d«» deelnemende landen, terwijl rnfii te p-p n over derden een gem een- schappe'iik buitentarief opstelt. Een vrijhandelsgebied eist een vrij onder ling verkeer voor die goederen, welke in de betrokken partnerlanden zijn voortgebracht, terwijl er geen sprake is van een gemeenschappelijk buiten- tarief tegenover derde landen. Ieder land houdt zyn eigen indivi duele handelspolitieke regime. In do prakt.iik zal dit algemene principe na tuurlijk nad«r uitgewerkt moeten wor den. waarbij men vrij is nadere be palingen te maken en bijv. enkele orga nen in te stellen. Alle regionale inte gratie heeft uit haar aard de neiging Mr. J. van der Hoeven u'rt Haar- komt tot een gedeeltelijk akkoord overj dip benoemd is tof narticulipr I tot nieuwe eenheid te leiden, die zich de eerste ontwapeningsstappen. Vandaag I weer afsluit van andere. Wie regionale «ou men opnieuw vergaderen. 1 secretaris van Koningin Juliana. 1 Integra-tie wenst kiest de gemeenechap- ken ter behartiging van de gemeen schappelijke belangen bij de haven en industrieterreinen in de gemeente Delf zijl. De minister wil zich nader beraden of het hem mogelijk is aan de motie gevolg te geven. In ieder geval zouden daarover nadere besprekingen nodig zijn met Ged. Staten van Groningen en B. en W. van Delfzijl. Met de instelling van het havenschap Delfzijl gaat men algemeen akkoord, maar men verschilt van mening over het orgaan van het havenschap, een raad van bestuur van zeven leden, van wie twee worden benoemd door de mi nister van Verkeer en Waterstaat, een door de minister van Financiën, twee door Ged. Staten van Groningen en twee door B. en W. van Delfzijl. Ook de gemeenteraad van Delfzijl en de Prov. Staten van Groningen waren reeds eerder akkoord gegaan met de in stelling van het havenschap en de daarvoor getroffen regeling, maar Prov. Staten van Groningen hadden bij die gelegenheid met 24 tegen 16 stemmen een motie aangenomen, waarin de wens werd uitgesproken, dat de twee le den van Ged. Staten en de twee leden van Delfzijl, zullen worden benoemd door Prov. Staten, resp. de gemeente raad. op voordracht van Ged. Staten (het dagelijks bestuur der provincie) resp. B. en W. van Delfzijl. Die wens van Prov. Staten ondersteun den gisteren in de Tweede Kamer de heren Posthumus (PvdA), Gortzak (CPN) en Krol (als enig lid van de CHU). uitgaande van de overweging, dat Prov Staten en de gemeenteraad geen directe invloed zullen hebben op het nieuwe openbare lichaam, het ha venschap Maar de heren Van der Zaal (AR). Maenen (KVP) en Beernink (CHU). schaarden zich achter minister Algera, die betoogde, dat tegemoetko ming aan de wens de meest gewenste vertegenwoordiging van de provincie en de gemeente ;niet zou waarborgen, ter wijl ook de werkverdeling van Ged. Sta ten kan worden verstoord. De mogelijk heid bestaat ook, dat een voordracht niet wordt geaccepteerd, waardoor het lang kan duren voor in een vacature wordt voorzien. B. en W. van Delfzijl hebben benoeming door de gemeente raad ten sterkste ontraden. De voorstanders van benoeming door Prov. Staten en de gemeenteraad hiel den echter voet bij stuk en de heer Posthumus (PvdA) kwam tenslotte met een desbetreffende motie, die met de stemmen van de PvdA. VVD. CPN en de heer Krol (CHU) werd aangenomen. Tegen stemden KVP. AR. CHU (met uitzondering van de heer Krol) en SGP (van welke partij alleen de heer Van Dis aanwezig was). Op verzoek van de minister werd hierna de beraadslaging geschorst. NEPTUNUS IN SCHEVENINGEN In Scheveningen wordt een grote vlootrevue voor de kust gehouden. Vlaggetjesdag te Scheveningen krygt dit jaar een bijzonder tintje door de landing van Neptunus. Via de Boulevard gaat Neptunus in optocht naar de Vissershaven. Daar zal hij niemand minder dan Willem Beu- kelszoon, de uitvinder van het haring- kaken, ontmoeten. Hier staan nog en kele verrassingen op het programma, 's Avonds trekt een fakkeloptocht langs de haven en wordt Bengaals vuur ont stoken. In Scheveningen wordt ook het feit herdacht, dat door de regering hon derd jaar geleden aan Scheveningen toestemming werd verleend om gekaakte haring aan de markt te brengen. Ook in Vlaardingen wordt feest ge vierd. Hier zullen o.a. grote waterski demonstraties achter race-boten op de Maas worden gegeven. Vooraf heeft het hijsen van de bedryfschapswimpel door de burgemeester plaats. In Vlaardingen en IJmuiden wordt de vloot 's avonds in het licht van schijnwerpers gezet. HARINGRACB Dinsdag 21 mei vertrekken de sche pen. Dan begint de grote haringja- gerij: Wie brengt de eerste haring aan? Een Scheveninger, een Vlaardinger. een Katwijker of een IJmuidenaar? Wanneer alles naar wens verloopt gaat in de namiddag van woensdag de vloot voor het eerst in het nieuwe seizoen „aan schot',, worden de netten uitge zet. In de nacht van woensdag op dondgrdag wordt gehaald. Als er dan gevangen is varen de schepen naar de jager van hun ploeg om de vangst over te geven. En dan vertrekt de jager zo gauw mogelijk met de gezamenlijke vangst naar het vaderland, in de hoop de race te winnen. De eerste Hollandse Nieuwe kan op vrydag 24 mei ver wacht worden. Japanse premier niet tegen kernwapens Veranderde interpretatie van de huidige grondwet De socialistische leden van het Japan se parlement hebben dinsdag luide hun afkeuring geuit toen premier Kisji mededeelde, dat het niet onconstitutio neel is als Japan kernwapens voor zelf verdediging bezit. De socialisten eisten het aftreden van de regering. De premier, die zichzelf boven het rumoer verstaanbaar trachtte te maken, voegde eraan toe, dat dit niet beteken de, dat de regering van plan is de Japanse ..zelfverdedigingsstrijdkrach ten" in de naaste toekomst met kern wapens uit te rusten. Hij ontkende nadrukkelijk, bereid te zijn tot het toestaan van de legering van Ameri kaanse eenheden met atoombewapening in Japan. De verklaring van Kisji betekent vol gens waarnemers een duidelijke wijzi ging in het beleid van de regering ta-v. het bezit van kernwapens door Japan. Regeringsleiders hebben in het verleden nadrukkelijk gezegd dat kernwapens voor offensief gebruik zyn en daarom in strijd met de grondwet zijn. In zijn verklaring van dinsdag in het parlement zei Kisji dat artikel 9 van de huidige grondwet (volgens welke Japan voor altijd afstand doet van het recht tot oorlogvoering en het verwen-en van een militair potentieel) het bezit van kern wapens niet verbiedt mits deze uit sluitend gebruikt worden voor zelfver dediging. Na de verklaring van Kisji verzocht de socialistische partij om verdaging van de bijeenkomst teneinde Kisji's verklaring te kunnen bestuderen. Van daag zou de vergadering van het par lement worden voortgezet. Protestactie afgelast De Japanse organisatie, die een ,.pro- testvloot" naar Christmas Island zou sturen waar de Britten een proef met een waterstofbom gaan nemen, heeft van dit plan afgezien. De voorzitter van de organisatie. Kaoroe Jasoui, verklaar de dat een actie tegen Groot-Brittannië alléén niet redelijk zou zijn, aangezien de Sovjet-Unie haar kemproeven voort zet. zonder zelfs van tevoren te waar schuwen. De Japanse raad voor het verbieden van kernwapens heeft intussen besloten delegaties te zenden naar de V Sde Sovjet-Unie en Engeland om te pro testeren tegen het voortzetten van de kemproeven. De afvaardigingen zullen in elk land ongeveer drie weken blijven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5