LEIDSE RAAD Vakantieregeling voor de Leidse kruideniersbedrij ven jfa Up OA fa atitvetM£azi/ 'ttUf 'bemmenie Lezers schrijven 96ste jaargang Woensdag 8 mei 1957 "weede blad no. 291.. In het tijdvak van 14 juIi-25 augustus moeten bedrijven een week sluiten De Leidse raad, die gistermiddag in zeer korte tijd negentien voorstellen goed gekeurde, strandde op een door B. en W., in overleg met de Leidse Kruideniers Centrale en de Federatie van Zuivelhandelaren voorgestelde verordening inzake een vakantieregeling zes werkdagen sluiten voor kruideniers en melkhan delaren, waarover bijna een uur werd gediscussieerd. Met name van de kant van de P. v. d. A., die weliswaar niet tegen het invoeren van een vakantieregeling is gekant, kwam het bezwaar, dat het grootwinkelbedrijf en daaronder begrepen de Coöperatie „Vooruit" niet voldoende in het vooroverleg is gekend. Zoals gebruikelijk hadden B. en W. Leidse Middenstands Centrale en de drie organisaties van werknemers in de gele genheid gesteld hun mening aangaande het verzoek kenbaar te maken. De Leidse Middenstands Centrale en de Neder landse Christelijke Beambtenbond heb ben medegedeeld, dat zij met het voor stel instemmen. De Nederlandse Katho lieke Bond van Administratief, Verko pend en Verzekeringspersoneel ,,St. Franciscus van Assisie" en de Algemene Bond „Mercurius" evenwel hebben een afwijzend advies uitgebracht, en wel omdat de L.K.C. en de Federatie in strijd met de collectieve arbeidsovereen komst verzuimd hebben, vooraf terzake met hen overleg te plegen. Beide orga nisaties hebben nadien aan de L.K.C. en de Federatie te kennen gegeven, dat zij voor dit jaar met de voorgestelde rege ling akkoord kunnen gaan, indien de Coöperaties en het grootwinkelbedrijf zich daarmede ook kunnen verenigen. Tegen een verplichte vakantieregeling i ?ls zodanig hebben zij derhalve geen bezwaar. De heer Langezaal (P. v. d. A.), die het debat over dit voorstel opende, zeide dat zijn fractie zich niet verzet tegen het invoeren van een vakantieregeling voor deze bedrijven, doch dat men in deze kring niet te spreken is over de wijze, waarop een en ander is tot stand gekomen. Terwijl in de C.A.O. voor deze bedrijven is voorgeschreven, dat de werknemersorganisaties in het tot stand komen van een vakantieregeling worden eekend, is zulks ditmaal niet gebeurd. Ook het groot winkelbedrijf, waarin 85 van het winkelpersoneel werkzaam is. werd bij het vooroverleg gepasseerd. Dit bedrijf, aldus spreker, kent reeds een behoorlijke vakantieregeling zonder dat sluiting noodzakelijk is. WEINIG ELEGANT Spreker achtte het schrijven van de Leidse Kruideniers Centrale, waarin de thans ontworpen vakantieregeling van bovenaf wordt gedecreteerd, weinig ele gant. Zo is spreker een winkelbedrijf bekend, dat bij invoering van de rege ling in één week zeven filialen moet sluiten. Voor dit bedrijf is z.i. de rege ling dan ook onaanvaardbaar. Spreker verzocht B. en W. het voorstel terug te nemen en naar voor alle bedrijven aan- baardbare regeling te zoeken. De heer Portheine (WD), die het totstandkomen van een vakantieregeling een uitermate moeilijke zaak achtte, was eveneens van oordeel, dat de gevolgde procedure de toets der kritiek niet ge heel kan doorstaan: de werknemers organisaties zijn niet in het overleg ge- kend. Spreker, die vervolgens het be- I zwaarschrift van de Coöperatie „Voor uit" ter sprake bracht, wees er o.m. op I dat verreweg de meerderheid van de kleine kruideniersbedrijven (127) de thans ontworpen regeling toejuichen, j Zijn fractie zal dan ook met het voor- i stel akkoord gaan. De heer De Bree i KVPdie het eveneens niet juist vond, I dat de werknemersorganisaties niet in het overleg betrokken waren, was van| mening, dat de raad gehoor moet geven aan het verlangen van zulk een grote groep zelfstandigen. In tegenstelling met de heer Langezaal was spreker van oor deel, dat „De Vooruit" wel in het over leg was betrokken. Zijn fractiegenoot, de heer De Hosson. sloot zich hierbij aan. Reeds in mei 1956 was het „De Vooruit" bekend, dat men een dergelijke regeling wenste. Ook de heer De Kier (Prot. Chr.) bracht dit de raad nog eens onder het oog. Inderdaad is de thans gevolgde procedure niet „geheel glad", doch dit betekent niet, dat men de zaak nu maar weer moet uitstellen. Nadat ook de heer Meester (P. v. d. A.) nog eens gewezen had op de tekort komingen in het voor-overleg, deed de heer Questroo (Prot. Chr.) de suggestie aan de hand om het tijdvak, waarin deze vakantie-sluiting moet vallen voorgesteld werd tussen 21 juli—18 augustus uit te breiden van b.v. 1 juli -31 aug. Tenslotte gaven de heren Van Dijk (KVP) en Knol (Prot. Chr.) hun visie op deze zaak. Beiden waren voor stander van de ontworpen regeling. OVERLEG VOND WEL PLAATS! Wethouder Menken, die in zijn verde diging van het voorstel toegaf, dat de gevolgde procedure van het voor-overleg niet zo gelukkig is geweest, zeide dat het hem te ver ging indien gezegd wordt, dat er geen overleg is geweest. „De Vooruit" wist reeds in mei 1956, dat een dergelijke regeling dit jaar aan de orde zou komen. Bovendien gmg op 19 maart j.l. van deze coöperatie nog een schrij ven uit over deze kwestie, waarin ge sproken wordt over: „in aansluiting op dit onderhoud....". Men wist, aldus de wethouder, in deze kring dus „drommels goed wat er aan de hand was". De raad dient terdege in het oog te houden, dat by deze regeling een zeer grote groep is gediend. Spreker wil de mogelijkheid nog wel onder het oog zien, dat één be drijf in een bepaalde week niet zeven filialen behoeft te sluiten. Het college is bereid de periode, waartussen de win kelsluiting moet vallen te stellen tussen 14 juli en 25 augustus. Na repliek van de raad deelde wet houder Menken nog mede, dat B. en W. bij de toepassing van de verordening nauwlettend zullen toezien, dat waarijk van overleg gesproken kan worden. Bo vendien is deze regeling dit jaar een proef: men kan er het volgend jaar op terugkomen. Na deze toezegging werd het voorstel aangenomen en behoorde ook deze zitting het was vier uur tot de verleden tyd. Leidse Chr. Besturenbond DE JAARVERGADERING. In het Gebouw voor Chr. Sociale Be langen hield gisteravond de Leidse Chr. Besturenbond zijn jaarvergade ring. De voorzitter, de heer A. L. Ver hoog. opende de vrij goed bezochte bij eenkomst op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder hartelijk wel kom de heer H. van Cittert, tweede voorzitter, die in het afgelopen jaar ernstig ziek is geweest en thans voor het eerst weer ter vergadeVing was ver schenen. Na voorlezing der notulen en enkele mededelingen volgde de bespre king van de jaarverslagen resp. van secretaris W. Veerman en penning meester P. v. d. Kwaak. Het ledental is in 1956 met 117 gestegen tot 2745; er was een klein batig saldo in kas. De controle-commissie, bestaande uit de heren J. H. Sira, A. Molenaar en H. A. Chaudron heeft boeken en bescheiden van de penningmeester in goede orde bevonden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.m., dat verschillende afdelingsbesturen en propaganda-com- missies zich regelmatig beijveren de ledentallen van hun afdelingen op te voeren. Het wordt echter betreurd, dat er onder de werknemers, die de naam van Christus belijden, nog velen gevon den worden, die tegenover de christe lijke vakbeweging, welke getoond heeft in al haar doen en laten zich te wil len richten naar de eisen van Gods Woord, nog afwijzend staan. Het be stuur vestigt er de aandacht op. dat vooral de jongeren een roeping in dit leven hebben en dat zij als christen jongeren hun belijdenis moeten bele ven. Zij nog vermeld, dat het bestuur bij acclamatie werd herbenoemd en dat uit het gekozen bestuur schriftelijk de heer Verhoog als voorzitter werd herkozen. ONTSPANNINGSAVOND VOOR SLECHTHORENDEN Dank zij moderne techniek In samenwerking met Philips-Gehoor- apparatenfabriek verzorgden de gebr. Paes, opticiens, gisteravond in de foyer van de Gehoorzaal een demonstratie met de modernste gehoorapparaten voor slechthorenden. Sprak voorheen de spreker via de microfoon en versterker, waarmee de slechthorende direct verbonden was. nu stuurt men via een luisterspoel, inge bouwd in de versterker de geluidstrillin gen de ether in. Om deze trillingen te versterken en in het apparaat van de slechthorende over te brengen, had men rond de foyer een ringleiding gelegd, waardoor een sterk magnetisch krachtenveld ontstond. Via een luisterspoel, afgesteld op de ge luidstrillingen van een bepaalde fre quentie was men in staat het gesprokene zonder een directe verbinding met de spreker zeer duidelijk te verstaan. Dit brengt met zich mee, dat als men om bepaalde gebouwen zoals kerk, con certzaal en bioscoop, of alleen maar in de huiskamer, een ringleiding zou leg gen, de wereld van de slechthorende zéér uitgebreid wordt Na een inleidend woord van de heer W. de Vries, brachten diverse artiesten een zeer beschaafd programma voor het voetlicht. Enkele negro-spirituals werden ge zongen door Herman Emmink met be geleiding van Pierre Palla, Janny v. d. Molen speelde de accordeon, terwijl Willem van Cappellen enige voordrach ten hield. Het is begrijpelijk dat de aanwezigen zich uitstekend vermaakt hebben, daar zij bijna nooit in staat zijn dergelijke avonden bij te wonen. Aankoop percelen Middelstegracht Aan de agenda van de gistermiddag gehouden raadsvergadering werd nog •een voorstel toegevoegd om m be lang van de volkshuisvesting een bedrag van f7.250 beschikbaar te stellen voor de aankoop van twee woonhuizen met een pakhuis, staande aan de Middelste gracht 64. 64a en 64b. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert Gregorius Daniël, zn van C. van Velzen en M. van Houten; Johannes Cor nells zn van C. J. Kcelewijn er. P. Th. Verduin- Helena Cornelia, dr van A. Pronk en M. K Letsch; Bart en Sjlerik. zns van S. Reltsma en L. Beki-us; Adriemus Jo- zephus, zn van W. J. van Mil en C. J. Peltenburg; Saskia, dr van H. A. van Hooi donk en h! van Eijgen; Alida Margarettoa dr van h. A. Kabalt en C. .A de Vos. GETROUWD P. G. A. Pleur en J. Hartmann. OVERLEDEN P. Hoek, 79 jaar, wedn. van N. Duijn- dam: K. A. Klinkenberg, 4 dagen, dr; C. Robijn, 66 Jaar. man; H. Piket, 34 Jaar, man. Nog enkele weken en dan breekt alweer de tijd van de eindexamens aan. Ook de leerlingen uit de hoog ste klassen van de Meisjes H.B.S. aan de Garenmarkt zullen er bin nenkort aan moeten geloven. Niettemin hebben deze meisjes op de laatste schooldag - zij gaan nu thuis de in de afgelopen jaren be handelde slof doornemen - traditie getrouw nog wat pret willen maken. Al deze vrolijkheid werd overigens niet binnen de enge schoolmuren ge houden. Op vrachtwagens en in sloepen trokken de meisjes erop uit om de gehele stad in haar (gepaste) vreugde te doen delen. En met suc ces! Overal waar zij langs kwamen trokken de scholieren, die voor deze gelegenheid in vreemdsoortige „rock and rolf'-kledij waren ge stoken. sterk de aandacht. Op de joto ziet men klas 5A in de omge\'ing van het gebouw van de Sociaal Medische Dienst van de Kon. Marine op het Galgewater dobberen. (ftoto LD /Van Vliet) Jubileum H. J. Veldhuyzen HARTELIJKE HULDIGING EN DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Gisteren herdacht de heer H. J. Veld huyzen, bedrijfschef van de N.V. v.h. firma W. F. Paauw en Zn. alhier, het feit. dat hij voor 40 jaar bij deze N.V. als leerlingdrukkersgezel in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum vond gisterochtend in het bedrijf een hartelijke huldiging plaats. De bedrijfs directeur. de heer J. Paauw jr.. die als eerste spreker het woord voerde, wees er o.m. op. dat de heer Veldhuyzen de gehele ontwikkeling van de onderne ming. zowel in bloei als in technisch op zicht, had medegemaakt en daaraan zijn beste krachten had gegeven. Spre ker, die zeer veel waardering had voor de capaciteiten van de jubilaris en diens grote werklust, bood hem namens de directie een enveloppe met inhoud aan. De oud-commissaris, de heer Jacq. Paauw. wees op de prettige samenwer king met de heer Veldhuyzen en diens kundig inzicht indien er belangrijke be slissingen moesten worden genomen. De voorzitter van de Personeelsvereniging, tevens kernlid, dankte voor het aandeel dat de jubilaris heeft gehad in het scheppen van een goede teamgeest in het bedrijf. Voorts stelde spreker in het licht, dat de heer Veldhuyzen ook bui ten bedrijfsverband steeds grote be langstelling aan de dag legt voor de huiselijke omstandigheden van zijn col lega's. Een namens het personeel aan geboden geschenk was de tastbare dank voor de waardering van zijn collega's. Ook de oud-directeur, de heer J. Paauw sr., mengde zich onder het ophalen van enkele herinneringen in „dit loflied" op de jubilaris. Woorden van hulde, waar in ook de echtgenote van de jubilaris werd betrokken. Nadat de heer Veldhuyzen een dank woord had gesproken, werd hem door de directie in Centraal een diner aange boden. Tijdens dit diner was het de oud-directeur, de heer H. B. Vorschel. die de jubilaris nogmaals in het zonne tje zette. Een hierna volgende drukbe zochte receptie moet de heer Veldhuy zen wel de overtuiging geschonken heb ben. dat zijn persoon en werk door zeer velen worden gewaardeerd. Een groot aantal cadeaus werd deze dag overhan digd. LEIDSE BOND VAN SPEELTUINEN VIERT VIERDE LUSTRUM Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen wordt zaterdag 25 mei in „Den Burcht" een feestavond gehouden. CORRESPONDENTIE L. te L. Indien de huurwaarde van een woning in Leiden vierde gemeen teklasse beneden de f 280.— per jaar ligt, behoeft men voor een dergelijk pand geen personele belasting te betalen. LEIDERDORP Muziekavond door leden Toonkunst IN GEREFORMEERDE KERK In de Gereformeerde Kerk werd een muziekavond gegeven door Toonkunst leden. Medewerkenden waren Joop Brons orgel, Truus Rensink-Zaalberg, sopraan, G. Vermunt, piano, Herman Zaalberg, cello, benevens het Toonkunst Blaas- quintet: W. P. J. v. d. Berg, fluit, J. J. Raaff, hobo, H. Drewes, clarinet. G. Verwer .hoorn en M. H. Zaalberg, blok fluit en fagot. Het was een met zorg gekozen pro gramma, dat ten gehore werd gebracht met de fantasia en fuga in G moll van J. S. Bach voor orgel als le nummer. Jaap Brons deed zich hierbij als een bekwaam organist kennen. In het vol gende nummer, een aria van J. S. Bach, konden de aanwezigen genieten van de fluitist en de mooie stem van de so- Ad verten tie KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 DE VAN DISSELBRUG De heer G. van Oosten, Hugo de Vriesstraat 62 te Leiden stelt voor aan het gemeentebestuur om uit piëteit en dankbaarheid jegens de nagedachtenis van ir. G. L. Driessen de door deze ont worpen Ir. van Disselbrug in het Plant soen, welke door de Duitsers is vernield en nog steeds door een Ijzeren noodbrug is vervangen, in de oorspronkelijke staat te restaureren. CATENA-LUSTRUM Het eerste lustrum van de Leidse Stu dentenvereniging Catena zal niet, zoals gemeld, vrijdag 10 en zaterdag 11 mei gevierd worden, maar vrijdag 10 en za terdag 18 mei. Het programma dat wij voor 11 mei vermeldden vindt eerst op 18 mei plaats. GROTE B.B.-OEFENING. Evenals het vorig jaar, zal het B.B.- cursusseizoen van de A-kring Leiden culmineren in een op 18 mei te houden grote oefening, waaraan ditmaal een, daaraan voorafgaande inspectie op het Schuttersveld verbonden wordt. praan onder begeleiding van het orgel. Van een geheel ander genre was de daarop volgende sonate van Loeillet. Hierna volgden nog een Sonate in F dur van Marcello, een Quintet van Beetho ven, Evening Hymne van Purcell en een Hoornconcert van Mozart. In Evening Hymn kon men weer de fraaie stem van de sopraan beluisteren. In het Quintet en het Hoornconcert werd de pianopartij opvallend goed vertolkt. Trouwens alle medewerkenden gaven blijk van grote vaardigheid op de instrumenten die zij bespeelden. Deze avond bleek het tot welk een hoogte ook de niet beroeps musicus het in de muziek kan brengen. Het slotnummer was een variatie op een Hollands liedje (In Holland staat een huis) uitgevoerd door het voltallig blaasquintet. Dit aardige nummer viel ook zeer in de smaak. „DE RIJNKLIEVERS" „De Rijnklievers" organiseerde een postduivenvlucht vanaf Neufvilles. Af stand 182 km. In concours waren 202 duiven. Uitslagen: M. Jongeleen 1-5-10, M. v. d. Wilk 2. W. G. de Jong 3-8. A. Hendriks 4. J. Dreurs sr. 6. J. Dreurs jr. 7 en C. van Dam 9. OEGSTGEEST DODENHERDENKING v.m lie DEPOT INFANTERIE De oud-militairen van het v.m. lie Depot Infanterie te Leiden worden in de gelegenheid gesteld de bijeenkomst bij te wonen ter herdenking van de ge vallen militairen van bovengenoemd Depot. De samenkomst vindt plaats a.s. zaterdag des middags om half vier bij het monument bij Het Haagsche Schouw. Muzikale medewerking zal worden ver leend door Valkenburg's Harmonie. M. J. van Gorkom weer thuis Na een verblijf van een maand in het Academisch ziekenhuis is de heer M. J. van Gorkom, directeur van Gemeente werken. thuis gekomen om nu geheel te herstellen van de ernstige brandwonden als gevolg van een gasexplosie in een bouwkeet. DE RONDE VAN BUITENLUST De traditionele bevrijdingswedloop van „Buitenlust" mag zich elk jaar in een toenemende belangstelling verheu gen. De organisatie-commissie had dan ook gemeend dit jaar voor het eerst aan de eigenlijke wedstrijd twee voorwed strijden. één voor jongens en één voor meisjes, te moeten laten voorafgaan. In de wedstrijd voor ouderen was het A. Post. die na felle strijd won. Hij mocht nu voor de tweede achter eenvolgende keer de wisselbeker in ont vangst nemen. De verdere uitslagen wa ren; Meisjes 600 meter: 1. Hanneke Speijer, 2. Rietje Jonkers, 3. Anneke Bijleveld. Jongens 1200 meter: 1. Jan v. d. Wel. 2. Hondelink. 3. Hogervorst. Ouderen: 1. A. Post, 2. J. Post, 3. J. de Rumph. De Harmonie „Triumph" zorgde met vrolijke klanken voor een gezellige sfeer. VOORSCHOTEN Zilveren jubileum mej. Admiraal Het feit. dat mej. D. Admiraal 25 jaar verbonden was aan de Hervormde School, werd gisteravond in een gezel lige bijeenkomst in het gebouw Chr- Belangen feestelijk gevierd. Behalve de jubilaresse en familie wa ren daarbij aanwezig het schoolbestuur, ouders en oud-leerlingen. „Wat zijn die 25 jaren vlug voorbij gegaan" zei de voorzitter van het school bestuur. ds. H. P. Fortgens. die mét de heer Brinks eveneens bestuurslid een kwart eeuw geleden in dezelfde hoedanigheid juffrouw Admiraal be noemden. Spr. herinnerde aan het grote moment van al die kinderen, die aan de hand van hun moeder kennis maak ten met de school, verpersoonlijkt in juffrouw Admiraal. Hij was erg dank baar, dat zij dit zo belangrijke werk niet het minst door haar vertellingen uit de bijbel met zoveel liefde heeft gedaan. Spr. wenste de jubilaresse de geest van God toe bij het zo tere werk van de christelijke opvoeding. Namens het schoolbestuur bood ds Fortgens mej. Admiraal een zilveren schaal aan. De heer N. J. Schut, hoofd der school, had grote bewondering voor de frisheid waarmee de jubilaresse elk jaar maar weer opnieuw de eerste-klassertjes te gemoet trad. Namens de collega's bood hij een tweetal boekwerken aan. De heer G. v. d. Schinkel overhan digde namens de collega's een boeken- bon, terwijl Hanneke Vermet. namens de oud-leerlingen een gouden armband horloge en bloemen aanbood. WASSENAAR De recherche alhier heeft gearres teerd een werkman uit Zoeterwoude wegens diefstal van vlees en vleeswaren uit de Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co., alhier, tot een bedrag van circa f. 100. Tegen twee andere werknemers, die ook vlees stalen, maar In geringere hoeveelheid, werd eveneens proces-ver- baAl opgemaakt. MEISJE BRAK ARM [Bij het spelen op het grasveld voor het raadhuis in De Paauw kwam de 8-jarige Marion Dek alhier zo ongeluk kig te vallen, dat zij haar linker boven arm brak. Het kind werd naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag een wed vlucht vanuit Eindhoven met in concours 173 vogels gelost om 11.45 uur. De eerste duif kwam aan om 13.50.34 u. De uitslag was: A. T. Stok 1, 2, 9; J. P. Brederode 3; J. Parlevliet 4; L. Farla 5 6; J. H. Brederode 7; W. C. van Eek 8; io. Macmillan stelde de Duitsers gerust In een rede, die de Britse premie Macmillan gisteravond in Bonn hec gehouden, heeft hij de Westduitse om. rustheid trachten weg te nemen ten aanzien van de volgende punten. Mac millan legde de nadruk op het Bribe belang bij Duitse hereniging. Voorts onderstreepte hij, dat het Britse denken in de afgelopen jaren bijna een revolu tie heeft doorgemaakt ten gunste van Europese samenwerking. Engeland be seft, dat het zich alleen als lid van de NAVO verdedigen kan. Hij verwelkomde de Euromarkt en zei, dat strijdkrachten van het klassieke type nog steeds nood zakelijk zijn om kleine aanvallen af te slaan. Hiermede poogde hij de ban voorgevoelens bij de Duitsers weg te ne men, die ontstaan waren tengevolge van de verminderde Britse mankracht u hoofde van de nieuwe Britse defensie politiek. NED. HERV. KERKEN Benoemd tot voorganger van de Her- Evangelisatie te Oostvoorne J .de Vries t? Canterbury (Auatralië), die deze benoe ming ook aannam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenihage-Oos (missionair predikant voor de zending onder de joden) J. M. Snoek te Wol den- dorp. - Beroepen te Ou<±e-Pekela B. Went- sei te Plngjum en Zuridh te St.-Anna- Parochie P. R. Evenaars te A eer eest. Be dankt voor Rulnerwold-Koekange (vac. H Herder) E. J. Duursema te Vorden WOERDEN, 8 mei. Kaasmarkt. Aan voer 26 partijen le kwaliteit f 2 34 2.40. 2e kwaliteit f 2.25 f 2.32. Handel matte Advertentie BEURSOVERZICHT Deli Mij tijdelijk flauw Amsterdam, 8 mei 1957 Vandaag was er flinke handel in aandelen Deli Maatschappij. Tegen een slotprijs van gisteren van 99%7o. werd vanmiddag op 96 ingezet. Er stond een grote verkoper in de markt, die de koers bepaalde en deze daalde dan ook spoedig bij gebrek aan kooporders tot 93. Hierna trad een herstel in tot circa 96. Deze flauwe stemming was niet van invloed op de overige cultuurwaarden, die vrijwel onveranderd bleven tenopzichte van gisteren. Kon. Olie schommelde rond de 185 en verloren ca. 50 cent. Philips nauwelijks prijshoudend, evenals Aku, terwijl Uni lever een puntje winst konden boeken ten gevolge van lichte vraag voor Lon- dense rekening. De affaire voor de in ternationale waarden was zeer gering. Er ging een gerucht ter beurze dat mor gen het disconto in Engeland vermoe delijk verlaagd zal worden. KLM frac- tioneel hoger op f 121. Scheepvaartwaarden zeer rustig op dezelfde prijzen als gisteren. Van Nie- velt Goudriaan, die gisteren reeds 5 punten verloren, werden vandaag weer 3 punten lager geadviseerd, als gevolg van de aangekondigde aandelenemissie. De Staatsfondsen lagen gunstig in de markt. De koersen bleven goed prijs houdend. Aandelen W. M. H. Müller en Co. wer den weer hoger geadviseerd op 385—390 (380) op het verschenen jaarverslag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 mei Londen 10.66% 10.07New York 3.82%—3 82% Mon treal 3 99%—3.997*. Parijs 1 0802%— 1.0812%. Brussel 7.57%—'7.58%. Frank furt 90.7290.77%, Zürich 86 91—86 96, Zürich (vr. fres.) 89 21%—89 26%, Stock holm 73.61%73.66%-. Kopenhaeen 54 82 —54 87, Oslo 53.32%—53 37%, Milaan 60.55%60 60%, Wenen 14 6434—14.65%. Beurs van Amsterdam Woensdag 8 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. *53 3% 92A 92% Grootboek obl. 3% 78% Ned. *51 3 Va 90% B 90% Ned. '53 (3%) 90A 90% Ned. *56 3% 90^ 90 Ned. '48 3% 85,3g 85% Ned. *54 3y* 85 V4 85 Ned. '55 I 3% 85 V* 85% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3Va (3) 87% 87H Ned. '37 3 85% 85 Dollarlng '47 3 95% 95% Investeringscert. 3 91 91 Vs Ned 62-64 3 90% 90% Cert. NWS 55 55% Indië '37 A 3 87 V4 87% Grootboek '46 3 85% 85 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41 40% Nat. Handelsbank 104 102% Ned. Handelmij. 167% 170 Amst. Rubber 79% 79% Deli Mij.en (Ver.) 91A 95% H.V.A106y4 106 Java Cult53% 54% Senembah 63 65 Vorstenlanden 26% 27% A.K.U193 193% Berkei's Patent (v.) 190 190 Calvé Delft eert. 339 336 Kon. Pap. v. Gelder 184% 185% Hoogovens eert310 310% Möller en Co. N B. 380 386% Ned. Kabelfabr289 292% Philips 291% 291% Philips pref150 150 Unilever4123' 414% Wilton Feyenoord 258 Biliton 2de r235 236% Dordtse Olie gew. 921 918 Kon. Olie (f.20.-) 185.50 idem (50 f.20.-) 185 45 184 85 Holl. Amer. lijn 171% 171% Java China Paket183% 184% Kon. N Stoomboot 152% 152% K.P.M169 168% Ned. Stoomv Mij. 197 196% v. Ommeren eert 279% 278 Kon. Rott. Lloyd 175 175 Ned. Scheepv. Unie 179 179% NIET - A CTIE VE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% 88% Den Haag 1937 I 3 93 Leiden 1947 92% R'dam '37 I-III 3 Va 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99H 99fJ Premleleningen A'dam '33 98 98% A'dam '51 2% 90 90% A'dam '56 I 2% 83% 83 A'dam '56 II 2%99H 100 Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede'54 2Va 86% 86% Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem n 2% 94% 95% R'dam '52 I 2% 94% 94% idem n 2% 92% 92% Utrecht '52 2% 92% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 203 204 H B U. eert204% 205 Rott. Bank 172% 173 Twentsche Bank 169% 172'.- Industrie Ondernemingen Albert Heyn271 Borneo Sum. H. Mij. 65% 66% Ned. G. en Sp. fabr. 185 L 184% Kon. Ned. Grofsm. 109% 110 Internatio 92 93 Rott. Droogdok Mij. 623 B Tieleman en Dros 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 64% 64% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 17% 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35A 35A Intern. Nickel 111% 110% Anaconda 66% 66 Bethlehem Steel187% 185 Cities Service 70A 69% General Motors 43 43 A Kennecott116A H6A Republic Steel 533i 53 Shell Oil 83% 82% Union Pacific 30A 30 ün. States Steel 64% 63% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 7/5 Edelmet. Kon. AA64% Pref. w a. Idem 70% 70% Electrolas B359 Holl. Constructie 405 L Ing. bur. v Bouwnljv 115GB 117% Int. Kunststof f. Ind. 43% 43% Leidsche Wolspinn. 282B 281 Sikkens Lakfabr. '53 426 Ver Touw fabrieken 180GB 177 Wemlnk's Betonm. 87 87% Van Wijk Textiel 83%GB 84' GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3