Huisvrouwen togen naar Leiden Voorschoten beziet gevolgen van de bestedingsbeperking Leidse Raad heden bijeen DINSDAG 7 MEI 1957 Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gewestelijke dag In Leiden hielden de huisvrouwen van het gewest Zuid-Holland vandaag reünie. Van heinde en verre kwamen zij naar de Stadsgehoorzaal, waar zij door de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen, mevrouw C. Hageman-Ver- hagen, hartelijk werden verwelkomd. Zeer in het bijzonder begroette me vrouw Hageman de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de vergadering samen met zijn echtgenote, die ere-presidente van de afdeling is, bijwoonde. Namens het be stuur van het gewest Zuid-Holland dankte mevrouw L. H. F. Beyer-De Roode de gastvrouwen voor de vrien delijke ontvangst. Zij w»6 er zich ter dege van bewust, dat aan de organi satie van een dergelijke dag heel wat Afscheid M. van Lieshout VAN MARKT- EN HAVENDIENST In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer M. van Lieshout, brugwachter eerste klasse, is gisterochtend in de directie kamer van het Waaggebouw afscheid genomen van dit personeelslid van de Markt- en Havendienst. De heer D. v. d. Kwaak, die als wet houder van deze Markt- en Havendienst mede aanwezig was. vertolkte de gevoe lens van het College van B. en W. en merkte o.m. op. dat de heer Van Lies hout met voorbeeldige trouw de gemeente had gediend en in het bijzonder aan de Rijnzichtbrug. De heer F. van Dissel sprak namens het personeel. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud en wenste de heer Van Lieshout nog vele goede jaren toe. De directeur, de heer M. Weima, wees er vervolgens op, dat de heer Van Lies hout een periode heeft meegemaakt van een stijgende waardering voor deze dienst. Deze meerdere waardering is mede te danken aan de trouwe toewij ding van de heer Van Lieshout. Nadat ook de adj.-directeur, de heer T. C. Sonnenberg enkele woorden van waardering had gesproken, dankte de heer Van Lieshout alle aanwezigen (en het waren er velen) voor dit hartelijk afscheid. LEIDERDORP Deze week heeft alhier de huis- aan-huis-collecte plaats voor de sana toria Sonnevanck en Zonnegloren. OEOSTGEEST Jaarvergadering zwemvereniging ZWEMBAD GEOPEND In de jaarvergadering van de Oegst- geester Zwemvereniging, welke gister avond in het Witte Huis o.l.v. dr. F. W. N. Hugenholtz werd gehouden, werd men weer eens herinnerd aan de slechte zo mer van 1956. Doordat het bad door gaans leeg en verlaten was en een troos teloze aanblik bood. waren de financiële resultaten uitermate slecht. Een niet onaanzienlijk bedrag moest dan ook uit de gemeentekas worden gefourneerd. Bovendien liep het ledental hard terug en bedroeg in 1956 550, hetgeen een ach teruitgang betekende van ruim 175 le den. De secretaris bracht in zijn jaar verslag dank voor het uitstekend onder houd door de dienst van gemeenewerken. Bedroeg in 1955 het aantal baden bijna 60.000, in het afgelopen seizoen kon op geen stukken na de helft daarvan wor den gehaald. Ook bij het schoolzwem men was er een dieptepunt; het was een zeldzaamheid als er een klas schoolkin deren kwam. In 1955 werden 115 diplo ma's uitgereikt, in 1956 18. De rattenbe strijding werd zeer zorgvuldig ter hand genomen. De verenigingsadministratie, die los staat van de exploitatie, toonde een ba tig saldo, mede doordat er geen zwem feesten zijn gehouden. Het batig slot ad f 524,28 werd aan de reserve toege voegd. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Bij de rond vraag werd de aandacht van het bestuur gevraagd voor modernisering der inrich ting, o.m. een wedstrydbaan van 50 m. De voorzitter deelde mede, dat er voort durend gewerkt wordt om een bad te krijgen dat aan moderne eisen voldoet. Op de duur zal er echter een geheel nieuwe inrichting moeten komen en zul len de plannen daarvoor moeten worden beraamd. Gisteren is het zwembad opengegaan en terwijl een ieder nog naar de warme kachel verlangt, waren er een vijftal onverschrokken leden die de moed had den te water te gaan. VOORSCHOTEN Week gevangenisstraf voor schaking 17-jarig meisje Omdat een 27-jarige musicus uit Voorschoten, op 3 maart van dit jaar een 17-jarig meisje had geschaakt, stond hij nu terecht voor de Haagse politierechter. Zonder medeweten van haar moeder had het meisje met het plan van verdachte ingestemd om met een gehuurde boot enkele dagen te gaan varen om zodoende de door de stief vader van het kind verboden verhou ding met de musicus te kunnen voort zetten. 's Morgens om vijf uur hadden zij hun intrek genomen in een door de verdachte gehuurde boot en waren zij in de richting Haarlem gevaren. Enke le dagen en nachten vertoefden zij op het water, voordat het geval door de politie werd achterhaald. Al enige tijd hadden zij omgang met elkaar en toen de stiefvader van het meisje vernam dat zij verlovingsplannen koesterden, werden deze door hem verboden. De verdachte vond dat er geen aangename stemming heerste bij zijn meisje thuis en om zijn geliefde hieruit te helpen had hij het plan van de schaking be dacht. Het was hun bedoeling geweest om na dit avontuur te kunnen trou wen. Toen de politierechter vroeg of verdachte het jammer had gevonden, toen zij waren ontdekt, antwoordde deze dat zij toch al van plan waren geweest om terug te keren. De officier van Justitie vond het een WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretoha S. M. J dr va-n N J Wlttemon en C. J. M. Kapteljn; Han- nelore, dr van G. Smits en R. J. Katern; Govert J. W., zn van J. J. Brasser en D. E. Voors. Getrouwd: M. P. A. van Haaster. 28 Jaar en C. H. van den Berg, 27 Jaar. Overleden: H. G. van der Willigen, 03 Jr; M. C. Reljman geb. Ladan, 93 Jaar. WASSENAAR Wassenaar vierde bevrijdingsdag De viering van de bevrijdingsdag werd 's morgens aangevangen met school sportwedstrijden op de sportterreinen aan de Prinsenweg voor leerlingen van de lagere scholen. De uitslagen waren als volgt. De wis- selprijzen voor de estafettes 6 x 60 m. meisjes en jongens werden beide gewon nen door de openbare school v. Zuylen van Nijeveltstraat. De wisselbeker voet bal werd definitief veroverd door de St.-Willibrordusschool in de finale te gen de St.-Jan Baptistschool. Hardlopen 60 meter meisjes 1. Willy Zuurdeeg. 2. Ietje Bijl. 3. Berthe Tijben. Hardlopen jongens 60 meter: 1. A. v. d. Burg, 2. Rien Vermeulen, 3. Martien Bouw meester. ZANGHULDE Om 2 uur marcheerde Excelsior vanaf het Dorpsplein naar De Paauw, waar om 2.30 uur door leerlingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen voor het bordes van het raadhuis een zanghulde werd gebracht, welke door burgemeester S, baron van Wijnbergen in ontvangst werd genomen. Hierbij waren tegen woordig mevr. Van Wijnbergen, de wet houders Rees van den Ende, Hazenberg en Huibregtse. bestuursleden van de Oranje Vereniging Koningin Wilhel- mina e.a. Onder leiding van de heer A. P. de Groot zongen de kinderen bege leid door Excelsior een viertal liederen, t.w. Wilt heden nu treden, Gelukkig is 't land. Gouden meirozen en Lente- kanon- De burgemeester sprak de kinderen toe. Hij verklaarde hun de betekenis van de dag van de bevrijding en wees er op. dat die ook voor hen een zegen was. Terwijl wij vrij zijn missen mil joenen dit voorrecht, zei hij. Hij spoor de de kinderen aan tot een goed begrij pen van die vrijheid en haar te gebrui ken om vlijtig te leren. Het Wilhelmus werd gezongen, waarna drie hoera's op de Koningin werden uitgebracht. PUZZELRIT Om 4 uur startten een honderdtal meisjes en jongens van 12 jaar en ouder voor een puzzelrit. De uitslag hiervan was: 1. Maarten Oldenburg, 2. Sjaak van Blaricum. 3. Corrie Riem. Excelsior maakte 's avonds een om gang door het dorp, besloten met een fakkeloptocht. ZOETERWnimE TAFELTENNISKAMPIOENSCHAPPEN De tafeltennisvereniging PIT '54 or- Hoewel reeds a.s. vrijdag de gemeente- ganiseert 0p 2 juni a.s. te Zoeterwoude ia vcrcra pr t. 1 nnc a tafeltenniskampioenschappen .Deze wed strijden staan voor iedereen open. onge acht of men wel of niet lid van een ver eniging is. Men kan inschrijven (voor 19 mei) bij de heren A. Th. v. d. Fluit, Zuidbuurtseweg 18, H. A. Berg, Dorp straat 29 en J. P. R. de Boer, Zwetkade 2, allen te Zoeterwoude. vast zit en dat de Leidse vrouwen zich wat dit betreft goed van haar taak zouden kwijten. Het woord was vervolgens aan het hoofdbestuurslid, mevrouw W. J. Esca- bache-Grinwis, die er op wees, dat het houden van een gewestelijke dag is in gesteld om contacten te leggen tussen de afdelingen in de provincie enerzijds en tussen de afdelingen en het hoofd bestuur anderzijds. Zij belichtte in het kort de taak van de huisvrouw niet al leen in het gezin, doch ook in de ge meenschap. Namens het gemeentebestuur heette burgemeester Van Kinschot de huis vrouwen welkom in de Sleutelstad. Hij vergeleek deze vrouwen met nijvere bijen en sprak er zijn vreugde over uit op deze feestelijke dag in een bijenkorf de Stadsgehoorzaal was er a.h.w. in omgetoverd verzeild te zijn geraakt. Nadat hij zijn bewondering had uitge sproken over de wijze waarop de Neder landse huisvrouwen haar verantwoorde lijke taak iedere dag weer verrichten, vertelde de burgemeester het een en an der over Leiden als marktplaats en als industriestad. Dank zij het bestaan van de Universiteit treft men in .Leiden we reldberoemde laboratoria en musea aan, terwijl de scholen door zeer velen buiten de stad worden bezocht. Twee grote ker ken, aldus de burgemeester, getuigen nog steeds van de vrome geest van onze voorvaderen en kenmerkend voor Leiden zijn ook de vele hofjes. De handel zorg de er voor, dat een middenstand zich kon ontwikkelen. De burgemeester noemde Leiden een stad met vele aspec ten en hoopte dat de huisvrouwen er zich in ieder geval voor een dag zouden thuisvoelen. Na declamatie van mevrouw Hageman begaven de reünisten zich naar de boten voor een rondvaart over de Kager- en Braassemmermeren. minuut. Aankomst laatste prijsduif 16.56.48 uur. Snelheid 862.98 meter per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: H. Schoo 1-2-5-7-8-9; P. d'Haens 3; P. N. van Wissen 4; F. Hen driks 6-10. De afdeling Voorschoten van de UW zal met ingang van de volgende week weer Zomerzegels gaan verkopen in de hal van het postkantoor. Ook zullen de ,.le dag-enveloppen" bij de UW verkrijgbaar "zijn. De opbrengst van de zomerzegels, die dit jaar in het teken van de scheep vaart staan, is bestemd voor instellin gen op het gebied van Volksgezondheid, Maatschappelijk Werk en Culturele zorg. De Emmabloemcollecte heeft in Voorschoten f. 466.63 opgebracht. Deze collecte werd verzorgd door de Federa tie V.V.H. Raadsvoorstellen raad vergadert, zijn ons pas «nkele voorstellen toegezonden. De overige zul len nog wel volgen in de loop van de week. Wij wijden nu reeds een korte be spreking aan enkele voorstellen. VAKANTIEREGELING SLAGERS Negen in Voorschoten gevestigde sla gers hebben verzocht een vakantiere geling vast te stellen. Het is de bedoe ling, dat iedere slagerswinkel gedurende zes werkdagen gesloten zal zijn. Hiervan wordt uitgesloten de slagerij aan de Rijndijk, waarmede de andere slagers zich op bepaalde voorwaarden volkomen akkoord verklaard hebben. GARANTIE BOUWKAS GELDLENING ernstig feit en eiste een gevangenisstraf .vergadering van vrijdag a.s. komt een van vier maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroor deelde de verdachte tot een gevangenis straf van 12 weken, waarvan elf weken voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar. De verkering is inmiddels uitzo vertelde verdachte. POSTDUIVENWEDVLUCHT De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven, op 5 mei vanaf Neufvilles". Afstand on geveer 178.81 km. Aankomst le prijsduif De N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten heeft besloten tot een geldlening van f. 7.000.000. De Raad van Commissaris sen van deze N.V. werd gemachtigd zich voor de rechtstreekse garantie, welke als zekerheid voor de lening geboden zal worden, tot de aandeelhoudende ge meenten te wenden. Aan Voorschoten is beschouwd en daarom stellen B. en W. de raad voor tot deze garantie te beslui ten. AANSCHAFFING B.B. MATERIAAL De ervaringen, opgedaan bij de on langs gehouden paraatheidsoefeningen van de B.B., hebben aangetoond, dat het materieel van de B.B. dient te wor den uitgebreid. Ook de uitbreiding van het korps noodwachters vraagt nieuwe aanschaffingen. Het gevraagde krediet hiervoor bedraagt f. 1700. Hierin zijn be grepen 6 brancards met kussens en de kens. 4 E.H.B.O.-tassen met inhoud, een tas met inhoud voor het hoofd van de medische dienst en het nodige verband materiaal, overschoenen voor de vrou- daarom als aandeelhoudende gemeente I welijke noodwachters, werkschoenen en een garantie van f. 15.000 gevraagd. Ge- 1 witte riemen voor de nieuwe noodwach- zien de zeer gezonde financiële toestand j ters, het drukken van labels voor de ge- van de N.V. Bouwkas kan het risico voor j wonden en het in afwijkende kleuren de gemeente als uiterst klein worden 1 schilderen van de helmen. Overheidsbeleid niet elegant geacht Burgemeester en wethouders van Voorschoten hebben de gemeenterad een uitvoerige nota overgelegd waarin zij in het licht der investeringsbeperkingen de diverse plannen van de gemeente belichten en uiteenzetten welke plannen door gang moeten vinden in hun ogen en welke opgeschort moeten worden. B. en W. merken daarin allereerst op, dat het beter is, dat het gemeentebestuur zelf zijn verantwoordelijkheid kent, dan dat het zich door hogere organen de wet Iaat voorschrijven. Zij stellen verder in deze nota vast, dat zij het niet elegant vinden, dat het Rijk in zekere zin dwingend optreedt, n.l. door het bevriezen van de uitkeringspercentages van de algemene en belastingsuitkeringen uit het ge meentefonds en door blokkering van de na-uitkering over 1955 uit het ge meentefonds. WAT IN PORTEFEUILLE BLUFT Woningbouw, grondaankopen en bouw- rijpmaken van gronden vallen buiten de investeringsmaatregelen, terwijl uitbrei ding van de prod uk tie- en distributie bedrijven noodzakelijk zijn, maar niet te vroeg zullen plaats vinden. Uitvoering van werken, waarvoor door de Raad reeds gelden waren uitgetrok ken of die spoedig aan de orde zouden komen, moet in sommige gevallen ach terwege blijven. B. en W. noemen in dit verband: Het zwembad, waarvoor reeds schetsplannen gereed gemaakt zijn, die voorlopig in portefeuille gehouden zul len worden. De geraamde kosten be droegen f. 300.000. Gymnastieklokaal Vlietwijk. Er wor den over het algemeen geen gymnastiek lokalen meer op de urgentielijst ge plaatst. Het schetsplan wordt echter ge reedgemaakt. De raming bedroeg f. 175.000. Uitbreiding raadhuis; plannen worden gereed gemaakt, maar de uitvoering zal voorlopig niet voorgesteld worden. Gemeentelijke werk- en opslagplaat sen: nieuwe plannen worden nog niet gemaakt. Globale raming destijds f 150.000. Kleedlokalen sportvelden. In de raads voorstel tot intrekking van de raadsbe sluiten daarover aan de orde. K APITA ALSPROBLEM EN Het blijkt niet gemakkelijk te zijn kapitaal voor de investeringen beschik baar te krijgen. Doordat de gemeenten - in tegenstelling tot het bedrijfsleven én de Nederlandse Spoorwegen - aan een rentegamma gebonden zijn, is het noodzakelijk gebleken investeringen .voorlopig met kort geld te financieren. P.p.kflsgftlrileningpn—mogen eehfer een bedrag van 25 van het budget der 16.39.22 uur. Snelheid 944.27 meter per gemeentebegroting niet te boven gaan, een maatregel, waarvoor voor diverse gemeenten reeds is afgeweken, doordat een overschrijding van het maximum is toegelaten. Voor de gemeente Voorschoten be draagt 25 van het budget van de ge wone dienst f. 383.000. Op 13 april 1957 was de kaspositie van de gemeente f. 707.678, terwijl aan kasgeldleningen gesloten was tot een bedrag van f. 1.600.000. Verwacht kan worden dat voor de af lossing van een kasgeldlening bij een particuliere spaarbank, die 1 juni a.s. vervalt en die f. 300.000 bedraagt, een vaste geldlening gesloten kan worden. De woningbouw zal voorlopig nog met kasgeld moeten worden gefinancierd. Voor woningbouw in 1957 heeft de ge meente nodig f. 853.278 en voor 1958 f. 1.482.000. Wordt de woningbouw buiten be schouwing gelaten, dan zal voor 1957 nog voorzien worden in f. 1.361.590 plus f. 200.000 (aflossing kasgeldlening) min f. 515.000 (thans beschikbare bedrag) groot f. 1.046.590 aan financieringsmid delen. PLANNEN 1957 en 1958 Enkele werken, die. buiten de wo ningbouw. nog voor 1957 en 1958 op het programma staan, zijn: Stichting politiebureau f. 86.600 (1957); vernieuwing ketels badbedrijf f. 20.000 (1957); reconstructie riolering Pape laan f. 55.000 (1958); speelweide Vliet wijk f. 9000 (1958); reconstructie Wijn gaardenlaan f. 6500 (1957) en f. 160.000 (1958); stichting Vlietschool f. 200.000 (1957) en f. 118.000 (1958); stichting R.-K. School f. 161.000 (1957) en f. 165.000 (1958); uitbreiding School met den Bijbel f. 50.000 (1958); bouw Neu trale Kleuterschool f. 110.000 (1958); uitbreiding Chr. Uloschool f. 70.000 '1958); restauratie van gemeentetoren f. 103.000 (1957). Grote plannen voor de „Euratom" De „drie wijzen" van de Europese Atoomgemeenschap (Armand, Etzel en Giordano) hebben in een rapport te kennen gegeven, dat de zes landen van de gemeenschap (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Benelux- landen) elektrische centrales, gedreven met atoomenergie, moeten oprichten met een totale capaciteit van vijftien miljoen kilowatt, welke centrales aan het einde van 1967. dus over tien jaar, honderd duizend miljoen kilowatt-uur per jaar zouden moeten produceren. Op deze wijze zou West-Europa onafhankelijk kunnen worden van de olie in het Mid den-Oosten. De doelstelling van de „drie wijzen" is bijna drie keer groter dan die van Groot-Brittannië. Door deze ener- gieproduktie zouden de Zes kunnen voorkomen, dat hun energie-invoer tot ondraaglijke hoogte zal stijgen. Er be staat voorts de bedreiging, dat de be schikking over energie-invoer onzeker is, waarbij gedacht wordt aan de recente politieke moeilijkheden. Daarom moet de Europese economie beschermd worden tegen een onderbreking van de olieleve ringen, door alternatieve energiebronnen te vinden. Wat het Rode Kruis voor de Hongaren bijeenbracht De secretaris-generaal van de Liga van Rode-Kruisverenigingen, Sand- ström, heeft in Geneve medegedeeld, dat het Internationale Rode Kruis in 59 landen een totaal bedrag van 120 miljoen gulden heeft bijeengebracht ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. 800 man ontslagen door bestedingsbeperking Speciale berichtgeving) Voor de ondernemingen, die zich in ons land met de wegenbouw bezig houden, ziet het er in de toekomst door de bestedingsbeperking niet rooskleu rig uit. Het gedeeltelijk staken van de werkzaamheden heeft reeds het ern stige gevolg gehad, dat de Koninklijke Maatschappij Weeenbouw te Utrecht zich genoodzaakt heeft gezien 800 man van zijn personeel te ontslaan. De goede naam, die de Nederlandse wegenbouwers in het buitenland hebben, doet evenwel verwachten, dat een groot deel van hen over de grenzen emplooi zal vinden. Voor deze mensen een ge lukkige omstandigheid, maar voor ons land fataal, omdat deze deskundigen, wanneer zij in het buitenland eenmaal een goed lonende en prettige werkkring hebben gevonden, niet zo gemakkelijk naar ons land terugkeren, indien de wegbouw zo mogelijkweer op onbeperkte schaal zou kunnen worden voortgezet. De werklozen komen uiteraard ten laste van de wet op de werkloosheidsverzeke ring. Teneinde de kostbare machinerieën niet renteloos te laten staan, zal. zo ver nemen wij van de directie van de Ko- ninklijke Maatschappij voor Wegenbouw I ook deze maatschappij zich meer dan tot nu toe op werk in het buitenland gaan richten. Huurverhoging in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Indien mogelijk, zal de Tweede Kamer op 21 mei de huurverhoging behandelen. Interpellatie Nationale Reserve (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmiddag jde heer Roosjen (AR) verlof gevraagd de ministers Struycken en Staf te mogen I in terpeleren over de betekenis van vrij- i willige organisaties veor de weerbaarheid van ons volk in verband met de ophef- I fing van de Nationale Reserve. I Over het verzoek zal morgenmiddag worden beslist. De „Lankoeas" door het Suezkanaal Morgen zal de directie van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd beslissen of de „Lankoeas" door het Suezkanaal zal varen of niet Het schip heeft pel grims naar.Djeddah vervoerd en is in de Rode Zee. Vandaag wordt de „Lankoeas" in Massawa verwacht. Militair Gerechtshof vonniste kapitein (Van onze Haagse redactie) Twee jaar gevangenisstraf en ont slag uit de militaire dienst was het vonnis dat het Hoog Militair Ge rechtshof vanmorgen velde in de zaak tegen de 39-jarige reservekapitein uit Den Helder, die in drie jaar tijd een bedrag van meer dan f26.000.uit de legerkas heeft verduisterd. De Krijgs raad had hem tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld. Het bijzondere van deze zaak was, dat zowel de auditeur-militair als de verde digster mevr. mr. N. J. Nanning-Groe- nemeier, in hoger beroep waren gegaan, omdat zij het niet eens waren met de strafmaat van drie jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De kapitein had het geld in drie jaar tijd verduisterd als administrateur van het luchtdoel-artilleriekamp te Den Helder. Hij had deze gelden als comptabel amb tenaar onder zich, om ten behoeve van legeronderdelen van Nederland en Bel gië betalingen te doen. VOORTZETTING NED.-DUITSE BESPREKINGEN De Nederlands-Duitse besprekingen, die begin vorige maand in Bonn zijn begonnen, zijn vanochtend op het minis terie van Buitenlandse Zaken voortge zet. Het zwaartepunt in dit stadium van de besprekingen ligt op financiële kwesties en zoals gemeld zullen Nederlandse en West-duitse financiële deskundigen waar nodig aan het gesprek deelnemen. Verwacht wordt dat het overleg tussen mr. Beijen en prof. Kaufmann de rest van deze week zal duren. J. C. DEERING BEDANKT ALS KAMERLID (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmid dag de voorzitter mededeling gedaan van een ingekomen brief van de heer J. C. Deering (PvdA) te Rotterdam, waarin hij verklaart, ontslag te nemen als lid der Kamer met ingang van 1 mei j.l. Ir. J. W. ALBERDA HERDACHT (van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmid dag de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst het overleden oud-lid der Kamer, ir. J. W. Alberda. herdacht als een der uit zonderlijke parlementaire figuren. Na mens de regering sloot minister-presi dent dr. W. Drees zich van ganser harte bij de warme woorden van waardering aan. Onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, kwam de Leidse raad hedenmiddag bijeen. Nadat besloten was een reeds eerder genomen besluit, waarbij de dames J. E. de Brabander en N. A. J. van Leeu wen werden benoemd tot onderwijzeres beiden zagen van deze benoeming af in te trekken, werden de heer C. Koo reman en de dames J. R. Helfrich, G. v. d. Weterink en C. J. van Renssen be noemd tot onderwijzer (es) aan de open bare lagere school resp. aan de Burg- gravenlaan Rijnsburgersingel. Lorentz- kade en Maresingel. Tot tijdelijke leer krachten aan de HBS voor meisjes wer den benoemd: a. mej. M. Ch. Wemels- VARIA Mevrouw Alice Kouda, die met tien kinderen een circus in Londen had bezocht, vond, dat er niets anders opzat dan te gaan duwen, toen haar auto wegens gebrek aan benzine an derhalve kilometer van huis bleef stil staan. En het mooiste was nog dat de benzinebonnen op waren. Maar een van de kinderen kwam op het idee het met whisky te proberen. Er werd een fles van dit vocht in de tank gegoten, waarna, volgens mevrouw Kouda, de wagen als een granaat vooruitschoot. Wel is zij van mening, dat je voor elf gulden per kilometer een flinke kater kunt krij gen. Slaapwandelen is hoewel je er niets aan kunt doen maar een rare ge woonte, vinden wij. Neem nu bijv. die mevrouw Wollner in Californië. Die keek raar op haar neus, toen ze op een afstand van 60 kilometer van haar huis ontwaakte. In haar slaap was zij achter het stuur van haar auto geklommen. Met gedoofde lam pen was ze de heuvels ingereden. Twee honden vergezelden haar. Die had mevrouw (ook in haar slaap) op de achterbank neergezet. Een Zweedse college kreeg dezer da gen van een zijner lezers een tele foontje. Het bleek een Schot te zijn die zei: „Als u er niet mee ophoudt al die verhaaltjes over ons, gierige Schotten, te schrijven, zal ik er mee ophouden uw krant te lezenin de bibliotheek". Macmillan in Bonn De Britse premier Macmillan is van daag voor een officieel bezoek van drie dagen aan West-Duitsland in Bonn aangekomen. Hij zal besprekingen met Bondskanselier Adenauer voeren over Engelanas plannen tot inkrimping van de strijdkrachten, over de Eurjmarkt, over het vrij handelsgebied en over de Russische protesten inzake kernwapens in West-Europa. Minister van Buiten landse Zaken Von Brentano zal niet aanwezig zijn. daar hij zich op het ogenblik in het gevolg van president Heuss in Turkije bevindt. Japan en de kernwapens Onder socialistische protesten heeft de Japanse premier Kisji in het'parlement medegedeeld, dat de Japanse grondwet niet het bezit van kernwapens veroor deelt. Roemeense attaché in Lor'^n wordt uitgewezen Een attaché van de Roemeense legatie te Londen wordt uit Engeland uitgewe zen wegens pogingen om spionnen te werven, aldus is vandaag door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. De attaché, Eugen Perianu, was se dert 1951 aan de legatie verbonden. Hij moet binnen een week vertrekken. Aan de Roemeense gezant is op het ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld, dat Perianu personen van Roe meense afkomst of degenen die bloed verwanten in Roemenië hebben, onder druk had gezet om hen als spionnen te werven. felder (wiskunde); b. mej. D. T. Savel- kout (wiskunde) en de heer B. U. Fel- derhof (natuurkunde). Het voorstel om een bedrag van f. 10.500 beschikbaar te stellen voor het geven van onderwijs in typen aan de in Leiden gevestigde openbare en bijzon dere ULO-scholen ontmoette in de raad geen bezwaar. Voor de inrichting van een speel werk-lokaal van de openbare school aan de Timorstraat werd een bedrag van f. 2500 beschikbaar gesteld. Eveneens kan de raad akkoord gaan met de uitbrei ding (twee leslokalen en een vaklokaal) van de hervormde school aan de Van Vollenhovenkade. DE REMBRANDT-PRIJS Akkoord kon de raad ook gaan met het brengen van een wijziging het zich dit jaar beperken tot de schilder kunst in het beschikbaar stellen van de Rembrandt-prijs. De heer Questroo had ook gaarne etsers voor de prijs in aanmerking doen komen. Wethouder Van Schaick stelde de raad gerust: in de verordening blijft de mogelijkheid geopend in de toekomst een prijs voor grafiek beschikbaar te stellen. De beeld houwkunst valt niet onder de prijs om dat het bedrag (f. 5000) voor een der gelijke prijs te gering is. Besloten werd tot aankoop van het fabrieksgebouw aan de Warmonder- str. 18. de woning Roodenburgerstraat 1. Uiterstegracht "lil en tot aankoop van gronden in de Meerburgerpolder aan en nabij de Hoge Rijndijk. Aan de pachter van het handbagger- werk in de gemeente zal een bedrag van f. 952.23 worden uitgekeerd i.v.m. over het jaar 1956 verschuldigde omzetbelas ting. De toegangsprijs voor „De Lakenhal" werd van f. 0,10 op f. 0.25 gebracht. (De zitting duurt voort) BEURSOVERZICHT Markt in reactie AMSTERDAM. 7 mfi Het gepubliceerde jaarverslag van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Mij bracht geen hogere koersen voor de aandelen. Weliswaar zijn de winst cijfers in het verslag genoemd zeer goed, maar nu als vaststaand mag worden aangenomen dat er voor de naaste toe komst, geen bonus te verwachten is, om dat nog steeds zeer grote bedragen in het bedrijf worden gehouden voor in vesteringen etc. is dit eerder een tegen valler voor de beurs, vooral uit interna tionaal oogpunt gezien. De buitenlandse beurzen en speciaal Parijs, hebben het laatste halfjaar grote aankopen gedaan in aandelen Kon. Olie op bonusverwach tingen. Na een prijs van f. 186.60 in de morgenuren, werd vanmiddag rond de f. 185 70 tegen gisteren f. 186.20 gehan deld. De affaire was, mede doordat het buitenland verstek liet gaan, van ge ringe betekenis. Ook de Philipsaandelen waren in reactie en verloren circa 3 punten. De hausse in Unilever kwam vandaag tot staan en het fonds verloor in een kleine markt circa 5 punten. Aku's waren fractioneel lager. Aandelen K.L.M. ver loren f. 3.en noteerden rond de f. 120. Scheepvaarten waren onregelmatig zonder affaire. De nieuwe aangekondigde emissie tot de koers van 150% van 16.5 miljoen gulden met claim recht van 1 op 1 van Van Nievelt Goudriaan. zorgde hier voor een gere serveerde stemming. Advieskoers aan delen Van Nievelt werd circa 3 punten lager vernomen. De drukte in de cul tuuraandelen is weer achter de rug. De markt was hier prijshoudend. Staats fondsen zeer stil en nauwelijks prijs houdend. Het jaarverslag van de Ned. Handel Mij was op de koers niet van invloed: 177% (onv). WISSELKOERSEN. Amsterdam, 7 mei. Londen 10.66%—10.673»New York 3.82,',—3.82A I Montreal 3.99A—3 99j|; Parps 1 0802%—1.0812%; Brussel 7.57%— 7.57 Frankfurt 9012*290.77%Zu rich 86.91%—86.96%Zurich vr. frank, 89.21'2—89.26Stockholm 73.63%— 73.68%Kopenhagen 54.82' i—54.87},; Oslo 53.33%—53.38%; Milaan 60.55%— 60.60%; Wenen 14.64*4—14.65%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 7 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.- koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3*4 92% 92 A Grootboek obl. 3% 78% Ned '51 3% 90% B 90% B Ned. '53 <3%) 90% 90 A Ned. '56 3% 90 r. 90A 85 85A 85% 85% 85% 85% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 87 A 87% Ned. '37 3 85% 95Ü 95% Investeringscert. 3 91% 91% Ned 62-64 3 &0ÏS 90% Cert. NWS 55 55 Indië '37 A 3 87% 87% 85% 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42 41 Nat. Handelsbank 105 104 Ned. Handelmij. 166% 167% 80% 79% Deli Mij.en (Ver.) 107% 91A 10" 106% 52% 53% 63 L 63 38% 26% 194% 193 Berkei's Patent (v.) 190 190 Calvé Delft cert. 338 339 Kon. Pap. v. Gelder 185% 184% 311 310 Möller en Co. N.B. 377 380 298 289 295% 291% 150 150 419% 4123/. Wilton Feyenoord 258 237 235 Dordtse Olie gew. 924% 921 Kon. Olie (f.20.— 186J.0 185 50 idem (50 f.20.— 186.20 185 45 Holl. Amer. lijn 173% 171% Java China Paket 184 183% Kon N Stoomboot 153% 152% KPM 170 169 Ned Stoomv Mij. 197 197 v. Ommeren cert. 285% 279% Kon. Rott. Lloyd 175% 175 Ned. Scbeepv Unle 180% 179 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam J1113L%)- 3 88% B 88% Den Haag 1937 I 3 93 92% R'dam '37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99ff Premieleningen A'dam '33 98 A'dam '51 2% 89 90 A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2%99% 99H Eindhoven '54 2% 82% Enschede'54 2% 86 86% Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem n 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 94% 94% idem n 2% 93% 92% Utrecht *52 2% 91% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Bank 202% 203% HBU eert 203% 204% Rott. Bank 174% 172% Twentsche Bank 169 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 271 B 271 Borneo Sum. H. Mij 66 65% Ned. G. en Sp. fabr. 184 185 L Kon. Ned. Grofsm. 107% 109% Internatio 90% 92 Rott Droogdok Mij. 621% 623 B Tieleman en Dros 7% Ned. Mij Walv.vrt. 64% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 18 17% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% 35A Intern. Nickel 113A 111% Anaconda 67% 66% Bethlehem Steel188% 187% Cities Service 70% 70A General Motors 43% 43% Kennecott117% 116 A Republic Steel 54 53% Shell Oil 84% 83% Union Pacific 30% 30A Un. States Steel 64% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon. AA Pref. w a Idem Electrolas B Holl. Constructie Ing. dut. v. Bouwnljv Int. Kunststof! Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens Lak fabr '53 Ver Touwfabrieken Wemlnk's Betonm. Van Wijle Textiel V K 64% 69% 359 405 L 114GB 43% 277% 420 178 87 81%GB 115GB 282iB 426 180GB 87 83!iGB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9