RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Slag in Ardennen velde Wagtmans in Ronde van Nederland W M Elementen teisterden het veld Duitse automobilisten lieten stervende Brit aan lot over Britse voorstellen betreffende registratie van atoomproeven 96ste jaargang Dinsdag 7 mei 1957 Derde blad no. 29129 Het merk RANG staat duidefi)k op iedere Raogrol. alsook op het beschermend ombnlsel van ieder Ranget(e RANG, een product ran de Kmgfabrieken !k Grote Belgische zege op eerste dog (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, maandagavond. Vijf intens-bemod- derde, tot op het been verkleumde en tot overmaat van ramp drijfnatte renners bogen het asfaltpar- cours op, dat de vier laatste kilometers vormde van de eerste etappe van de negende Ronde van Nederland. Vier van die vijf arriveerden vrijwel gelijk aan de eindstreep, zij het dan dat de Belg Roger Decock twee lengten voorsprong had op zijn landgenoot Leon van Daele, die op zijn beurt enkele meters voorlag op Foré, ook al een Belg. Daarachter kwam een stijf-bemodderde maar geenszins uitgeputte Wim van Est en de in de laatste aanzet losgereden tweede Nederlander Leo Het was een ronde-start om lang te onthouden. Vanmiddag om twee uur bjj de stapelloop in Luik regende het, dat het goot en het is ternauwernood nog droog geweest eer de huiverende renners die meenden zich aan een zomersport te wüden tijdens een verkillende sneeuwjacht in Heerlen arriveerden. Het ongeluk wilde bovendien, dat de technische leiders van deze Ronde van Nederland een étappe-opzet hadden uitgedokterd, die kennelijk ten doel had al in het begin van de cours de zwakkeren in moeilijkheden te brengen. Want ook bjj betere weersomstandigheden zou voor velen een eerste dag dwars door de Belgische Ardennen met daar overheen nog even een venijnige vijftig kilometers klimmen en dalen in het heuvelland van Zuid-Limburg te veel van de krachten hebben gevergd. Laat staan, nu de ene depressie na de andere zich in regenflarden en sneeuwbuien oploste, terwijl de temperatuur soms akelig dicht in de buurt van het vriespunt kwam. Bij het begin, midden in de stad Luik. waar de burgemeester met een daverend pistoolschot de karavaan wegschoot in de richting van het Ardennenland, kon men zich nog troosten met de hoop, dat het slechts een los buitje betrof. Maar vijf kilometer verder, begroetten de uit lopers der Ardennen ons reeds met de eerste sneeuwjacht en tijdens de scher pe klim. die vlak buiten de stad begon, moet het de conceurs al duidelijk zijn geworden, dat er vandaag geweldig veel van hun krachten zou worden gevergd. Op de bochtige, sterk glooiende en dan weer ineens krachtig klimmende wegen van het rond Luik gelegen industriege bied poogden Adri Voorting, Bergmans en Daan de Groot het eerst weg te ko men uit het hoofdpeleton, maar het was meer een eerste aftasten van de krachtsverhoudingen dan een serieuze poging tot ontvluchten. Spoedig was alles dan ook weer bijeen. De Nederlan der Westdorp en de Belgen Denijs, De- mulder en Van Tieghem kwamen al spopdig in moeilijkheden en nauwelijks achttien kilometer van het vertrekpunt sloeg de moeheid zodanig in de benen van wereldkampioen Frans Mahn, dat hij de hoofdmacht moest laten gaan. Ook een valpartij speelde daarbij een reden, want de Nederlander had last van een pijnlijke knie. die hij daarbij had opgelopen en al kwam hij een paar kilometer verder weer in de hoofdmacht terug, dank zij opofferend helperswerk van zijn ploeggenoten Donker en Schoenmakers het was niet voor lang. Drama Mahn-Wagtmans Veertig kilometer van Luik vandaan tussen Remouchamps en La Reid, waar de weg scherp stqgend en dalend herhaaldelijk het riviertje de Ourthe kruist, sleepte Frans Mahn zich op nieuw in alle eenzaamheid een eind achter het hoofdpeleton voort en met de wanhoop in zqn ogen af en toe zweet en vuil van het zwaar geteken de gezicht vegend, deed hij weinig meer dan zijn eigen opgave afwach ten. Wat verder dan La Reid liet hij zich van de fiets zakken en was voor hem de (nauwelijks begonnen) Ronde van Nederland 1957 al weer ten einde. Onbarmhartig was de regen. Verrader» lijk glad het asfalt en bijna onberijd baar waren de grint- en klinkerwegen, maar het ergste was de verkillende, tot op het bot doordringende koude, die de renners teisterde. Aan uitlooppogingen dacht niemand meer. Het ging er nu slechts om bij elkaar te blijven en het contact met de hoofdmacht, waar men nog enige beschutting aan elkaar had niet te verliezen. Vooral de beide Belgi sche ploegen hebben er door voortref felijk teamwork voor gezorgd zoveel mo gelijk bij elkaar te blijven. Vlak na Verviers. waar de afschuwelijke kasseien een paar goed afgelopen valpartij tjes veroorzaakten, volgde een zo steile klim, dat sommigen hun laatste reserves moesten aanspreken. Onder dezen was ook Wout Wagtmans. de man die vorige week zo intelligent had gereden in Italië en daar zo fraai winnaar was geworden, had er kennelijk zijn vermogen om kou de te verdragen verloren, want rillend en klappertandend zat hij op de fiets en in de buurt van Battice, na 72 kilometer te hebben gereden, liet hij zich op het asfalt zakken, klagend over maagpijn en uitputting. Pellenaars, grimmig kijkend, was on middellijk bij hem en kreeg hem weer op de fiets, maar een eindje verder gaf Wagtmans er opnieuw en nu voor goed de brui aan. En Pellenaars kon praten zo veel en zo luidkeels hij wilde. Wagtmans wilde voor geen goud meer op de fiets. In de „brokkenwagen" be reikte hij Heerlen en met hem Stolker ook een lid van de Nederlandse A- ploeg en de arme Van Oers. Zij hadden de slag in de Ardennen niet overleefd. Duits offensief Eenmaal de Ardennen achter de ge kromde rug hebbend, kwam de ronde ln wat rustiger water te varen. Het slechts licht heuvelachtige land bij de Belgisch-Nederlandse grens bood min der moeilijkheden en in de buur» var Vaals voelde de jarige Duitser Hm Junkermann zichzelf al weer zó goed dat hij wegvluchtte uit de hoofdmach» op zoek naar een étappe-zege in Heerlen. Indien de sterke Duitser hulp zou zijn poging wellicht zijn geslaagd, maar de nu attente Nederlanders en Belgen vooraan in de hoofdgroep be letten de andere Duitsers het weg springen daaruit. Voorbij Maastricht reed Junkermann nog steeds alleen voorop, maar zijn voorsprong die twee minuten had be dragen. slonk voortdurend en toen hij alleen bleef, begreep hij zijn mislukking en liet zich weer opslokken door het peloton. Dat gebeurde bij Meerssen, waar duizenden mensen zich van de elemen ten niets aantrokken en ondanks het beesteweer de renner.1 aan zich lieten voorbijtrekken. Ontsnappen uit de hoofdmacht was nu moeilijk geworden en toen Wim Van Est, die zich lang rustig had gehouden, een kilometer of vijf voor de finish na de razend snelle daling langs de serpentine-bochten tus sen Sibben en Gulpen zijn kansen v. d. Pluym, die vijfde werd. Van Est's geweldige kracht had hem voor totale uitputting behoed, maar hij had door gebrek aan sprinterscapaciteiten niet kunnen voorkomen, dat deze eerste étappe uiteindelijk een Belgische aangelegenheid werd. Deze ontzagelijk vermoeiende eerste dag scheid de reeds het kaf van het koren en bereidde Ne derland de bittere teleurstelling o.a. Wagtmans en Frans Mahn de eerste gloednieuw winnaar van de Italiaanse klassieker Rome-Napels-Rome, de ander wereldkampioen der amateurs 1956 te zien uitvallen. waagde, sprongen er ettelijke renners met hem mee. Dat waren zijn ploegge noot Van der Pluym. de Belgen Decock. Van Daele. Foré en Luyten en de Duit ser Backat- Maar de sprong van Luyten en Backat reikte juist even te kort en toen een snerpende sneeuwjacht op de leidersgroep neerdaalde in de straten van Heerlen, waren Luyten en Backat teruggevallen. De anderen repten zich gezamenlijk naar de eindstreep, waar Decock overtuigend won. En waar Jun kermann de troostrijke mededeling ont ving, dat de verzamelde journalisten hem de prijs voor de strijdlustigste ren ner hadden toegekend. UITSLAG De officiële uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Decock (Belg.) 4.53.18 met bonifica tie 452,18; 2. Van Daele (Belg.) 4.53.23 met bonificatie 4.52.53; 3. Foré (Belg.) z.t.; 4. Wim van Est (Ned.) zt.; 5. Van der Pluvm (Ned 4.53,32; 6. Bergmans (Ned.) 4,53,59; 7. Scholl (Duitsland) 4.54.03; 8. Luyten (Belg z.t.; 9. Ver- plaetse (Belg.) z.t-; 10. Rusman (Ned.) z.t.; 11. Van Meenen (Belg.) z.t.; 12 Adri Voorting (Ned.) z.t.; 13. Maenen (Ned.) z.t.; 14. Van der Sluys (Ned.) z.t.; 15. Post (Ned.) zt.; 16. Gerrit Voorting (Ned) z.t. Uitgevallen zijn: Stolker (Ned.), Wagtmans (Ned.). Denijs (België). Mahn (Ned), Schoenmakers (Ned.), Hochgeschurz (Duitsland). Van Oers (Ned.) en Maas (Ned.). Klassement voor de militaire trui luidt: 1. Junkermann (Did) 5 pnt; 2. Van 't Hof (Ned.) 3 pnt; 3. Van Daele (België) 1 pnt. De Belgische A-ploeg (Decock, Van Daele, Luyten) veroverde de eerste plaats in het ploegenklassement. Leidse Bridgeclub DDS In de parencompetitie zijn nu 8 van de 9 ronden gespeeld, en de stand is in: Groep Zwart: 1. hr. en mevr. Kuilman 430.27; 2. v. d. MeerDe Meyer 423.81; 3. mevr. v. Zijp—v. Noort 418.84; dames VerboogBrouwer 418.25; 5. hr. en mevr. Eichhorn 411.11; 6. Kasteleyn—Brouwer jr. 380.35; 7. hr. en mevr. Lautenbach 364.49; 8. v. Berge Heneg.Rijnbende 352.77. Groep Groen: 1. mevr. Beeker—Baggen 2871.22. Parmentierv. d. Voort 267's; 3. hr. en mevr. De la Court 263; 4. ds. v. Ingen Sch.—Rynbende 262; 5. Scholvink Verboog 2551,ï; 6. dames Visserv. d. Meer 253; 7. v. LeeuwenEyndhoven 239; 8. dames VerstraatenNagel 220', 9. PlauvierLangemeyer 220. Groep Rood: 1. hr. en mevr. v. Heus- den 274; 2. dames v. Rooyen—Valk 268; 3. mevr. Reekers—D. Reekers 266V» 4. ds. Guldemond—Aalbersberg 258 V2 5. ds. Seis—v. Alphen 245 2; 6. hr. en mevr. Krul 244; 7. hr. en mevr. Lancel 239; 8. dames Leenhouts—Den Holder 236'i; 9. dames v. Berge Heneg.—Landzaat 225*2 DUIVENSPORT P.V. de Reisduif Wedvlucht vanaf Neufvilles (182,77 km.). Aantal duiven 250. Door de slechte weersomstandighe den langs de vlieglyn, werden de duiven om 13.30 gelost, met noordwesten wind. De eerste duif bereikte haar hok om 16.41.05 uur, de laatste of 50ste pryswin- naar was er om 16.58.03 uur. De uitslag der eerste 10 luidt: 1. J. de Roode; 2, 4, 5, 8. D. v. Mosseveld; 3. J. v. Alphen; 6. A. v. d. Hulst; 7. P. Mooten; 9. P de Klerk; 10. H. v. Wezel. Bridgeclub Sans Afeut Uitslagen 2e ronde Bekerwedstrijden (tussen haakjes totaalstanden): Zwart: 1. De Vriesv. Dijk 74 p. (3); 2. Echtpaar Aenmeij 71 p. (1/2); 3. Echt paar Vissers 69 p. (5); 4 5. Mevr. Tiel- kemeijer—Mekel 66 p. (1/2); 4 5. Nieu wenhuizen—Winterkamp 66 p. (4); 6 Bonnet—Slieker 62 p. (6/7); 7. Eling— v. d. Staaü (49 p. (8); 8. Brakel—Kins 47 p. (6/7). Zwart-wit: 1. Huis—v. Weizen 62 p. (5/6); 2. Mevr. BroekhuizenZwanen burg 56 p. <1); 3. Dames KuklerDero- gee 48 p. (2); 4 Mevr. Werter—Weber 46 p. <3 4); 5. Ginjaar—v. Rhijn 39 p. (5/6); 6. Stikvoortv. Benten 37 p. (3/4). Rood: 1. Dames v. d. Zeeuw 58 p. (2); 2. Dames WinterkampNieuwenhuizen 56 p. (1); 3. Echtpaar Bernard 52 p. (4); 4. Mevr. PaesDe Haas sr. 48 p. (3); 5. Dames Witkamp—Kommer 42 p. (5); 6. Echtpaar De Haas jr. 32 p. <6). Groen: 1. DubbelaarJonker 59 p (1); 2. Echtpaar Upwich 54 p. (2) 3 4. Echtpaar Niehot 51 p. (4); 3/4. Echtpaar Pikaar 51 p. (3); 5. Altink—Dubbelaar 39 p. (5); 6. Dames v. Egmond—Zwa nenburg 34 p. (6). AUTOMOBILISME Tulpen - Rallye De Tulpen Rally is begonnen: 216 équipes zijn gisteren gestart voor de ruim 3300 km lange tocht. Via de aan looproutes kwamen de deelnemers gis teravond laat te Stuttgart bijeen, waar de gemeenschappelijke route begon. Het weer was buitengewoon slecht. Op de wegen in Zuid-Duitsland lag sneeuw WANDELSPORT Avond-Vierdaagse De Wandelkring Leiden en Omstre ken organiseert in de week van 3 tot en met 7 juni wederom een Avond Vier daagse. Men kan starten te Katwijk aan Zee (Wijkgebouw Abeelplein). Noord- wijk aan Zee (speeltuin Hoogwakers- boschstraat) en Leiden (Oud Hortus- zicht). Inschrijf adressen: Katwijk: A. F. Er- kelens. Kanaaldijk 4. Katwijk aan Zee; H. Barnhoorn. Adrianastraat 17. Kat wijk aan Zee; J. van der Mark. Tulp straat 15. Katwijk Rijn; D. Oudshoorn, Smidstraat 13. Rijnsburg. Leiden: A. van Heusden. Juliana van Stolberghof 37; J Berg. Van Oldenbax- neveltstraat. 1; W. Wekker. Resedastr. 19; G. Groenendijk. Leidseweg 451. Voorschoten. Noordwijk: Mej. A. C. van der Lee, Wilhelminastraat 32. Noordwijk Binnen. J. van 't Slot. Hoogwakersboschstraat 57, Noordwijk Zee. De voetbalwedstrijd tussen de ama teurteams van Nederland en Ierland, welke op 15 mei a.s. te Leeuwarden zal worden gespeeld, zal geleid worden door de Duitse scheidsrechter Asmussen. VOETBAL Engeland-lerland op T.V. De televisie-uitzending van de inter land-voetbalwedstrijd Schotland -Span je. die morgen in Glasgow wordt ge speeld. zal niet door de NTS kunnen worden gerelayeerd. Er worden n.l. ln Nederland, op het tijdstip van de uit zending, verschillende wedstrijden ge speeld o.m. tegen buitenlandse clubs. De KNVB heeft echter de NTS wel toege staan de interland-voetbalwedstrijd En gelandIerland uit te zenden Deze wedstrijd wordt eveneens morgen ge speeld (in het Wembley stadion te Lon den). doch in de middaguren. Reserves K.N.V.B. EERSTE KLASSE B (betaald) RCH 2 ADO 2 SHS 2 HDVS 2 Stormv. 2 EDO 2 SVV 2 23—37 DHC 2 21—32 VSV 2 23—32 Haarlem 2 21—31 UVS 2 22—27 ONA 2 24—24 Fortuna 2 21—22 A'dam 2 22—22 23—20 23—18 23—16 20—10 22—10 18— 5 DERDE KLASSE A (amateurs) 21—32 Wassen. 2 22—20 21—32 Wilhelm. 2 21—24 Lugdun. 2 LFC 2 VCS 2 Alphen 2 Lisse 2 Archipel 2 VIOS 2 22—23 ASC 2 20—21 RKAVV 2 21—21 UVS 3 22—19 22—18 21—17 22—15 19—12 DERDE KLASSE C (amateurs) Gouda 3 VCS 3 Roodenb. 2 LFC 3 Wassen. 3 Laakkw. 3 18—25 HBS 3 20—24 Quick 3 20—22 VUC 3 17—20 UVS 4 1920 Lugdun. 20—18 19—17 20—17 17—16 19—15 19—12 Sportsplinters De Hongaarse Voetbalbond heeft de schorsing van elf bekende spelers, die 3 april was uitgesproken, thans in getrokken. Bij degenen, die wederom mogen spelen en eventueel voor de na tionale Hongaarse ploeg mogen uitko men zijn Farago, Lantos, Borzik, Ba- nyai, Kotasz, Budai en Sandor. De Nederlander H. Keetelaar zal als scheidsrechter fungeren bij de wa terpolo-wedstrijd België-Frankrijk, welke op 30 juni a.s. in Gent wordt gehouden. Voor de centrale training van het betaald voetbal, welke op 7 en 21 mei te Boxtel wordt gehouden, is nog een vijf tiende speler uitgenodigd. Het is Van Melis van Rapid JC. Op de tweede dag van het inter nationaal concours-hippique, dat te Na pels wordt gehouden, heeft de Italiaan d'Inzeo met „The Rock" een springcon cours gewonnen om de Prijs van Napels. Hij noteerde 0 fouten en 51.1 sec. Onze landgenoot Bertie Uytendaal, die met „Manilla" uitkwam, eindigde op de acht ste plaats met 4 fouten en 59.4 sec. Een springconcours om de „Prix Societes Na- politaines" eindigde eveneens in een zege voor d'Inzeo. Dagbladen boos over harteloze houding tcaardoor een vreemdeling overleed Verbroedering der volken niet in praktijk gebracht (Van onze correspondent in West-Duitsland) Enkele Westduitse bladen houden zich op opvallende wjjze op hun frontpagina's met een tragische en zeer ergerlijke ge beurtenis bezig, die zich in Keulen heeft afgespeeld. Een man was plotseling op straat bewusteloos op de grond gevallen en zijn vrouw en anderen probeerden tevergeefs voorbijkomende automobilis ten ertoe te bewegen de bewusteloze man naar het ziekenhuis te brengen. Een paar wagens bleven maar heel even staan om vrijwel onmiddellijk weer door te rijden. De man achter het stuur van de eerste wagen had een bos bloemen bij zich. „Ik heb geen tijd", riep hij. „want mijn vrouw is jarig en ik moet haar bloemen brengen". Een taxi-chauf feur was even onwelwillend. „Ik kan die man niet meenemen", waren zijn woor den. die niet van veel menselijk gevoel getuigden. „Wanneer hij in mijn wagen dood gaat. heb ik er alleen maar last mee. Nee. nee, ik ken dat". Een man in een personenwagen be weerde. dat zijn auto te klein was om een zieke te kunnen transporteren en oen v-'c-Hr 'Mfomnbilist sloes kwaad het oortier va- zijp wagen dicht en reed als zeker, dat men zijn leven nog had kunnen redden, wanneer men hem vlugger had kunnen behandelen. De 61- jarige Engelsman was met een groep van circa dertig Engelse spoorwegbeambten naar West-Duitsland gekomen. Dat hij een buitenlander was. maakt het geval in de ogen van de Duitse bla den nog erger. Zij zijn hoogst veront waardigd en zij noemen het gedrag van de automobilisten schandalig. De meest gelezen krant van de Bondsrepubliek vraagt met de grootste letters, welke men in de zetterijkast heeft kunnen vinden: „Hebben Duitse automobilisten geen hart?" en het blad laat doorschemeren, dat buitenlanders al vaak over de Duit se onbeleefdheid hebben geklaagd. Een ander blad schrijft eveneens met koeien van letters: „Engelsman stierf op straat: geen Duitser hielp". De leider van de groep Engelse spoorweglieden verklaarde voordat het gezelschap naar Engeland terugreisde: „Wij waren naar Keulen gekomen om mee te werken aan de ver broedering der volkeren, maar het ge drag van de Duitse automobilisten heeft ons bitter teleurgesteld. Wij zullen er een onaangename herinnering aan blijven houden". De directeur van een Westduits reis bureau is van mening, dat dit tragische geval zeker afbreuk zal doen aan het vreemdelingenverkeer en de A D A C. aanzetten, bracht deze de man. die een Engelsman bleek te zijn. naar het zie kenhuis. Daar is hij overleden. Hij had had gekregen van eti» landgenoten,1 een hartaanval gehad en het is zo goed erder Pa^ toen «en politie-auto kwam de Westduitse Automobielclub wees er ons op. dat zij aan al haar leden scha devergoeding betaalt wanneer er bij het vervoer van zieken iets met de banken of andere zaken in de wagen gebeurt. Bij het droogvallen van de nieuwe polder Oostelijk Flevoland zijn vijf honderd meter buiten de ringdijk van Roggebotsluis naar Elburg de resten boven water gekomen van een naaldbos, dat daar vele eeuwen geleden heeft gestaan. Het bos moet een oppervlakte van minstens tien hectare hebben gehad. De boom- stronken, die hier en daar nog veertig centimeter boven de klei- bodem uitsteken, leggen daar ge tuigenis van af. Merkwaardig is. dat op deze zelfde plaats in de nieuwe polder een nieuw bos is geprojec teerd. De plannenmakers van de moderne tijd hebben blijkbaar de zelfde keuze gehad als de natuur vele eeuwen geleden! Eden naar Canada De voormalige Britse premier Sir An thony Eden, die een week voor herstel van gezondheid op een landgoed in Bos ton (V.S.) heeft doorgebracht, is maan dag. vergezeld van zijn echtgenote, per vliegtuig naar Ottawa vertrokken, waar hij drie weken, als gast van de Cana dese gouverneur-generaal Vincent Mas- sey, zal verblijven. Voor zijn vertrek las Eden op het vliegveld van Boston een verklaring voor, waarin hij de inwoners van deze stad zijn dank betuigde voor de door hen be toonde vriendelijkheid. Eden is voorne mens eind mei naar Engeland terug te keren. De Keulse politie probeert er nu ach ter te komen, wie de harteloze automo bilisten zijn geweest, maar dat zal. zo dunkt ons, vermoedelijk wel onmogelijk zijn. De Britse delegatie in de ondercommissie van de V.N. voor ontwapening (die gisteren weer bijeenkwam na een onderbreking van zes dagen), heeft voorstel len gedaan wat betreft de voortijdige registratie bij de V.N. van atoomproe ven en de beperking van zulke proeven. De Britse regering stelt een overeenkomst tassen Amerika, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië voor over de registratie van proeven op basis van de re solutie, die 18 januari in de Algemene Vergadering van de V.N. is ingediend door Canada, Japan en Noorwegen. Engeland Is bereid een aantal interna tionale waarnemers bij de proeven toe te laten. Tenslotte stelt de Britse regering voor. dat de staking der proefexplosies met kernwapens wordt voorafgegaan door een produktieverbod van splijtbaar ma teriaal voor militaire doeleinden, dit in het kader van een algemeen akkoord over de ontwapening. Westelijke landen zijn het er in beginsel mee eens Engeland stelt verder de instelling van een commissie van deskundigen voor. die de mogelijkheden van een be perking van het aantal proefontploffin- gen en van de controle daarop moet be studeren Deze commissie zou kunnen samenwerken met de door Amerika voorgestelde groep deskundigen ter voorbereiding van een algemeen stelsel van toezicht op de kernontwapening. Amerika heeft onlangs geopperd, dat deze deskundigen op 1 september 1957 bijeenkomen en dat het controlesysteem op 1 tnaart. 1958 zal ingaan. Met ingang van die datum zou de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doel einden geheel moeten worden gestaakt. Verhoging pensioen ministers, staatssecretarissen kamerleden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van gewezen ministers, gewezen staatssecretarissen en gewe zen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zomede van de pen sioenen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag. Voor de pensioenen van gewezen mi nisters geldt volgens de oude regeling een maximum van f. 6250 met inbegrip van de toeslagen. Dat maximale bedrag ware alsnog te verhogen met het per centage van de na de laatstgenoemde wet gevolgde salarisverhogingen van 5. 6 en 6 °!c. welke niet in genoemd ma ximumbedrag doorwerking hebben ge vonden. Aldus zal aan pensioen en al gemene toeslag maximaal f. 7400 kun nen worden genoten. Een overeenkomstige maatregel wordt voorgesteld ten aanzien van de pen sioenen van gewezen leden van gedepu teerde staten en gewezen wethouders opgesloten. De pensioenen, toegekend of nog toe te kennen aan afgetreden of aftredende leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, die opteren ten gunste van de oude regeling, zijn of worden berekend naar f. 240 per lidmaatschaps jaar met een maximum van f. 4800. Deze bedragen zijn. gekoppeld aan het huidige grondbedrag der schade loosstelling van f. 7500. zodat voor deze pensioenen geen bijzondere maatregel behoeft te worden getroffen. De kosten van de voorgestelde voorziening worden geraamd op rond f. 140.000. Van welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat Frankrijk, Canada en de Ver. Staten in beginsel met het En gelse plan instemmen. Men herinnert er aan, dat het voorstel van Canada, Ja pan en Noorwegen over de voortijdige registratie van proeven door de Sovjet- Unie is verworpen, die aanvoerde dat het de bewapeningswedloop slechts zou legaliseren. Vergadering Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond Bij de opening van de vandaag en morgen in de Rivierahal te Rotterdam te houden 35ste algemene vergadering van de Ned. Kath. Aannemers- en Pa troonsbond heeft de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen. o.m. gesproken over de laatste ontwikkelingen op sociaal- economisch terrein en de te verwachten ontwikkelingen. Evenals in de tegen woordigeeconomische situatie wordt ook in de bouwnijverheid het overheer sende aspect wel de kapitaalschaarste. Spreker ging na wat tot deze schaarste leidde en meende, dat de enige manier om hieraan een eind te maken is het b'-'erken van de bestedingen. Resolutie inzake werkclassificatie (Speciale berichtgeving) In de in Musis Sacrum te Arnhem ge houden jaarvergadering van de Nederl. Kath. Landarbeidersbond „St. Deus De- dit", is een resolutie vastgesteld, waarin wordt aangedrongen op een spoedige In voering van de werkclassificatie, waar voor de medewerking wordt gevraagd van het landbouwschap, de werkgevers organisaties, de regering en de instanties, die met de centrale loonvorming zyn be last. In de resolutie wordt verder o.m. gesteld, dat inzake de vakantietoeslag in de tuinbouw wordt verwacht, dat de tuindersorganisaties de beslissing van het landbouwschap om de vakantietoe slag op 4% te brengen loyaal zullen honoreren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5