Dulles polste Mollet over Frans standpunt inzake atoombewapening Solex WEERBERICHT Parijs zou aarzelen zich reeds definitief „voor" te verklaren Radioactiviteit in Nederland nog niet gevaarlijk sterk EUROPA HEEFT SCHILD MET GATEN EN STOMP ZWAARD... Miljoen passagiers jaarlijks in straalvliegtuigen over Oceaan 96ste jaargang DINSDAG 7 MEI 1S57 No. 29129 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7.50 per kwartaal; £2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel L Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Nuttig en prettig bezoek (Van onze Parijse correspondent) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad met de Franse premier Mollet en zijn Franse collega Christian Pineau om daarna bij zijn vertrek van het vliegveld Orly aan de pers te verklaren, dat hij een nuttig en prettig bezoek had afgelegd. Zoals men zich herinnert was Dulles vorige week naar Europa gekomen voor de bijeenkomst van de NAVO-raad te Bonn, waarna hij zich naar Parijs begaf, waar een vergadering van Amerikaanse diplomaten in Europa werd gehou den, welke door Dulles werd voorgezeten. In Parijs is men algemeen geneigd achter de ontmoeting tussen de leider van de Amerikaanse diplomatie en de beide Franse staatslieden meer te zoeken dan enkel een onbedwingbare behoefte elkaar weer eens de hand te schudden. Bedreigingen uit1 Moskou en verzet van openbare mening De heren Dulles en Mollet hebben naar verluidt behalve over Suez, ko lonel Nasser en Algerije, in het bij zonder gesproken over de resultaten van de Atlantische conferentie in Bonn. Men weet, dat de hoofdscho tel daar bestond uit de gigantische en beangstigende -problemendie met de atoomverdediging van dit continent samenhangen en over de inzichten van de Franse premier. In dit verband schijnt de Amerikaanse „Warm" welkom aan Worosjilof Incidenten te Djakarta De president van de Sovjet-Unie, Worosjilof, is, met zijn gezelschap, gisterochtend voor een „goodwill"- bezoek te Djakarta aangekomen. Bij zjjn aankomst kwam het tot vrij ernstige ongeregeldheden. Toen Wo- losjilof en Soekarno het paleis waren binnengegaan begon een menigte van naar schatting duizend betogers de portretten van Worosjilof en de com munistische leuzen die waren aange plakt, te verscheuren. De politie gebruikte traangas om de anti-communistische betogers uiteen te drijven, doch zij werd in de uitvoering van haar taak belemmerd door salvo's straatstenen die door de betogers naar de politie werden gegooid. O.m. de minister van Buit. Zaken, dr. Soebrandio werd door traangas getroffen. De demonstranten hadden ook reeds tij dens de rit naar het paleis met hun vuisten op de voorbijrijdende auto's ge slagen. Op het vliegveld was Worosjilof met zijn gezelschap door president Soekarno verwelkomd. In een antwoordtoespraakje refereerde Worosjilof aan het „warme welkom", hoewel de 76-jarige president niet kon weten wat hem en zijn gevolg in Djakarta te wachten stond. Bij zijn aankomst verklaarde Woros jilof o.a „De imperialisten voeren een politiek, die de spanning in de interna tionale toestand door hun proeven met kernwapens doet toenemen. Door samenwerking tussen Afrikaans- Aziatische landen en alle vredelievende landen, zou de reactionaire krachten een zware slag kunnen worden toegebracht", zo voegde hü hieraan toe. Indonesische missie naar V.S. De voorzitter van het Indonesische Parlement heeft medegedeeld, dat in juni a s. een parlementaire missie naar de V.S. zal vertrekken. Het bezoek van de missie aan de V.S., welke door hem zelf zal worden geleid, zal drie maan den duren. Kortgeleden heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, John B. Allison, een uitnodiging voor dit be zoek aan mr. Sartono overhandigd. Halta naar China? Volgens betrouwbare kringen, heeft de voormalige vice-president dr. Moham mad Hatta, een uitnodiging ontvangen en aanvaard om een bezoek te brengen aan de Chinese Volksrepubliek. Vermoe delijk zal Hatta in september aanstaan de naar China vertrekken. By elke weersgesteldheid: Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en minder buiig. Vannacht op vele plaatsen zware nacht vorst, morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Ma tige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 MEI Zon op: 5.00 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 13.43 uur; onder: 2.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.52 en 22.36 uur. Laagwater te 5.05 en 17.57 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's minister Mollet persoonlijk te heb ben willen polsen. De bedreigingen van het Kremlin aan het adres van de Benelux, de Scandina vische landen en West-Duitsland heb ben Westerse regeringskringen over het algemeen nu doen inzien, dat een mili taire verdediging van Europa op basis der atoombewapening een dringende eis is geworden. Gelijktijdig begint echter de openbare mening door atoom- en andere geleerden gewekt, zich steeds sterker te verontrusten over de onme telijke gevaren, waarmee de wereld door deze wedloop en zelfs door de experi menten met de A-bom wordt bedreigd. Het is waarschijnlijk, dat Dulles zich nu persoonlijk op de hoogte heeft willen stellen van de inzichten en positie daar omtrent van de Franse regering op het moment, dat beslissend voor de toe komst van Europa en zelfs voor de ge hele wereld zou kunnen blijken. Hoe premier Mollet precies over deze vraagstukken denkt, is niet met zeker heid bekend. Het feit, dat Duiles van een nuttig onderhoud kon spreken laat de deur uiteraard voor verschillende in terpretaties open. Dat minister Dulles, nadat hij in Bonn uitvoerig met zijn collega Pineau confereerde nu ook nog eens twee dagen heeft uitgetrokken voor een persoonlijke ontmoeting met Mollet, rechtvaardigt echter de veronderstelling, dat Frankrijk schijnt te aarzelen om zich nu reeds definitief voor de atoom bewapening van Europa uit tc spreken. Medisch - Biologisch Laboratorium Waakzaamheid blijft echter geboden Naar aanleiding van de mededeling dat in de periode van 24 tot 26 april een verhoogde radio-activiteit in de lucht boven ons land is waargenomen, had het NAP dezer dagen een onderhoud met prof. dr. J. A. Cohen, directeur van het Medisch-Biologisch Laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. te Rijswijk, dat zich onder meer bezighoudt met de metingen van de graad van radio-activiteit in Nederland. Reeds in 1955, zo verklaarde prof. Cohen, begon het Medisch-Biologisch Laboratorium hier de graad van radio activiteit in de lucht te meten en kort daarop die in de neerslag. Enige tijd later kwam een samenwerking tot stand met het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut in De Bilt, dat voor bedoelde onderzoekingen drie stations inschakelde, namelijk in De Bilt zelf en verder in Den Helder en Eindhoven. Deze stations verzamelen, evenals het laboratorium in Rijswijk, radio-actieve stof op filters, die dagelijks in Rijswijk gemeten wordt. De conclusies, die uit de gedane on derzoekingen te trekken zijn, komen in grote lijnen hierop neer: De radiostraling, waaraan de ge slachtsorganen tengevolge van de proe ven met kernwapens bloot staan, is op dit ogenblik nog onbetekend zelfs ten- opzichte van de fluctuaties in de natuur lijke straling op de genitaliën. Daar elke straling echter in genetisch opzicht ge vaarlijk is, dient deze zo veel mogelijk beperkt te worden. Het is onwaarschijnlijk, dat schade lijke werkingen te verwachten zijn van het zeer gevaarlijke strontium-90 ten gevolge van de huidige explosies. Echter zal bij voortzetting op de huidige schaal en vooral bij het opvoeren van de hui dige frequentie der explosies een toe stand kunnen ontstaan, die tot ernstige bezinning noopt. Hoewel het niet waarschijnlijk is, dat de radio-actieve deeltjes ongewenste ge volgen voor de ademhalingsorganen met zich meebrengen, dient hier toch een zekere reserve in acht te worden geno men. Het valt namelijk niet te bewijzen, dat deze deeltjes onschadelijk voor het longweefsel zijn. Na de erepromotie van mevr. M. S. Bouman - van den Bergdie gistermiddag in de Rijksuniversiteit te Groningen plaats vond. nam de ..jonge doctor" in de Senaatskamer gelukwensen in ontvangst. Onder degenen, die het echtpaar Bouman gelukwensten, bevond zich prof. mr. P. S. Gerbrandy. Kindertoelage gepensioneerden Er is een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de kindertoelage voor ge pensioneerden. Dit in verband met de bij de wet van 28 december 1956 tot stand gekomen verhoging met 10% van de kinderbijslagen voor inva- liditeits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers. Voorgesteld wordt de kinder toelage te verhogen tot f. 177 per jaar voor het eerste kind; f. 199 per jaar en per kind voor het tweede en derde kind; f. 278 per jaar en per kind voor het vier de en vijfde kind; f. 369 per jaar en per kind. te rekenen van het zesde kind. De kosten van het voorstel worden per jaar geraamd op f. 300.000. Assemblee in duel met ministers Sterk parlementair verzet in Straatsburg tegen vermindering van Britse defensie Twaalf Franse, Italiaanse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse parlementsleden hebben gisteren in Straatsburg een motie van afkeuring inge diend tegen het beleid van de raad van ministers. Het is voor het eerst in de jonge geschiedenis van de Europese parlementaire politiek, dat zoiets gebeurt. Volgens de motie in de Assemblee (die men desgewenst als het „parlement van Europa" kan aanduiden) hadden de ministers geen toestemming voor ver mindering van de Britse strijdkrachten in Duitsland met 13.500 man mogen geven voordat de gevolgen ervan voldoende bestudeerd waren. De onderteke- naars zeggen „zeer bezorgd te zijn door de verzwakking van de Europese veilig- heid als gevolg van de vermindering van de defensieve kracht, die reeds onvol- j doende is". Vermoedelijk zou er hedenmiddag over de motie worden gestemd. Het trok de aandacht, dat er behalve geen Britse, ook geen Duitse onderteke naars van de motie waren. Verrassend slot van een levendig debat De indiening van de motie was een verrassend slot van een ook overigens levendig debat, geopend door de Neder landse vertegenwoordiger J. J. Fens. In een toelichting op het rapport, dat hij de Assemblee namens de defensiecom missie uitbracht en waarin dertig divisies een uiterst minimum worden ge noemd, zei de heer Fens, dat men achter zijn verklaring vooral geen sen satie moest zoeken. „De werkelijkheid", zo zei hij, „is al erg genoeg: de bases van onze defensie, het veelgenoemde schild en het zwaard, zijn een schild met gaten en een stomp zwaard. Het voor nemen van de Britse regering tot ver mindering van haar troepensterkte op het Europese continent brengt een kink in de kabel. Dit", zo zei de heer Fens, „is een delicaat onderwerp, maar het moet mogelijk zijn het open en eerlijk aan de orde te brengen. De verantwoor delijkheid voor het besluit ligt bij de Over vijf jaar: Mr. Slotemakers visie op de toekomst Mr. L. H. Slotemaker, directeur van de K.L.M., heeft te Napels voorspeld dat over vijf jaar kolossale straalvliegtuigen jaarlijks minstens een miljoen passagiers over de Atlantische Oceaan zullen brengen, waarschijnlijk de helft van het totale passagiersverkeer dan. Hij zeide dat het straaltijdperk in de luchtvaart zal betekenen dat meer pas sagiers vaker en met lager kosten per passagier/mijl vervoerd zullen worden dan mogelijk is door de tegenwoordige vliegtuigen met zuigermotoren te gebruiken. Het wordt dan mogelijk New York vrijdagavond te verlaten voor een weekeind in Parijs, en de Atlantische Oceaan op maandochtend weer over te steken. Een enkel straalvliegtuig van 5 mil joen dollar zal in staat zijn jaarlijks 450 maal over te steken en gedurende die periode 60.000 passagiers te vervoeren. Mr. Slotemaker hield een toespraak op een bijeenkomst van leiders uit het za kenleven op het 16e congres van de In ternationale Kamer van Koophandel. Een blik op de toekomst van het ver voer werpend, gaf mr. Slotemaker de volgende mogelijkheden aan: 1. schepen in „cafetaria-stijl", super lijnschepen van 90.000 ton voor 6000 passagiers, reeds op de tekenplank; 2. schepen met atoomaandrijving, die over lange afstanden werken en met grote snelheden, zonder de noodzaak tot bun keren; 3. een snel, hoog-frequent spoor wegsysteem, met lichte, comfortabele treinen, als aanvulling voor de moderne monorail. Zulk een spoorwegsysteem zal deze zomer in Europa in werking komen; In aanwezigheid van hoge Neder landse en buitenlandse autoriteiten vond gisterochtend op het Canadese corlogskerkltof te Groesbeek de herdenking plaats van de gevallen Canadezen uit de tweede wereld oorlog. Enige autoriteiten keren terug van het monument na de kranslegging. Voorop links de Ca nadese ambassadeur Thomas A. Stone .naast hem generaal Pahud ae Mor'anges, die als vertegen woordiger van het Koninklijk Huis de plechtigheid bijwoonde, daar achter onder meer de minister van Defensie, ir. C. Staf. Italiaanse regering- Segni afgetreden 4. het aantal auto's zal toenemen, waar door de verkeersproblemen nog groter zullen worden dan ze thans reeds zijn. De mensen zullen de bevolkingscentra vermijden en er de voorkeur aan geven hun wagen te parkeren in de buitenwij ken en de rest van de weg af te leggen met een of ander openbaar vervoermid del, waarschijnlijk het bewegend trottoir. Gevolg van het besluit van de socialist Saragat Zoals reeds verwacht werd is de Italiaanse regering van premier Segni gisteren afgetreden na de aankondiging van de leider van de socialisten, Sara gat. dat zijn partij besloten had zich uit de regeringscoalitie terug te trekken. De socialisten verwijten de regering, dat zij te weinig doet om de hervormingen in het land te verwerkelijken. Deze kabinetscrisis is de vierde in vier jaar tijd en zij komt wel bijzonder ongele gen, omdat zij juist valt aan de voor avond van het bezoek van president Coty van Frankrijk, het eerste Franse staatsiebezoek sedert 1904.' President Gronchi heeft Segni gevraagd voorlopig het bewind waar te nemen, totdat het bezoek van Coty en de onderhandelin gen over een nieuwe regering achter de rug zijn. Men verwacht, dat de president aan Segni zal vragen op basis van de ern stig geschokte centrumcoalitie een nieuwe regering te vormen. Deze cen trumcoalitie heeft Italië in de afgelopen negen jaar geregeerd. Mocht deze po ging falen, dan zou de christendemocra tische partij, de grootste in Italië, wel licht bereid zijn een minderheidsrege ring te vormen in afwachting van de algemene verkiezingen, die volgend jaar gehouden zullen worden- Intussen heeft de leider van de rech tervleugel van de socialistische partij van Saragat, Simonini. gisteren te ken nen gegeven, dat hij niet bereid is het voorstel van de partijleider tot het uittreden uit de regering te aanvaarden. Dit besluit is volgens hem genomen met voorbijgaan van de bevoegde partij- organen. Saragat heeft volgens Simonini een grote vergissing begaan door dit voorstel te doen. raad van ministers van de Westeuropese Unie, die de Britse regering toestemming gaf het uit te voeren." De Britse onderministers van Buiten landse Zaken, Ormsby-Gore, bestreed de mening dat het hier een aanzienlijke vermindering van Engelands troepen sterkte in Europa betrof. Om econo mische redenen is het Groot-Brittannië echter onmogelijk, het bewapenings tempo van de laatste tijd te blijven vol houden. Dat behoeft niet te betekenen dat andere landen automatisch het Britse voorbeeld volgen. Groot-Brit- tannië blijft zijn defensiebeleid baseren op de Westeuropese Unie en het Atlan tisch Pact. Debat spitste zich toe De Belgische minister van Buiten landse Zaken. Spaak, de nieuwe secre taris-generaal' van de NAVO, nam aan het debat deel, door te antwoorden op een groot aantal vragen, die hem uit de assemblee werden gesteld. Hij zei, dat alleen een gecontroleerde ontwapening, zowel van kernwapens als van conven tionele wapens, voor het Westen aan vaardbaar kon zijn. De enige oorlog die ik en dan nog met afgrijzen, accepteer, zei Spaak, is de defensieve oorlog. De Belgische minister verklaarde niet te geloven dat de communisten systema tisch een derde wereldoorlog voorbe reiden. Zij hebben zei hij evenveel reden er bang voor te zijn als wij of meer nog. Van lieverlee spitste het debat zich toe op de kwestie van het gebruik van en het nemen van proeven met kern wapens. Een heftig pleidooi voor het stopzetten van de proeven, leverde de Duitse Socialist Erler. De Nederlandse afgevaargdigde Schmal wenste de vol ledige tekst van de recente oproep van nobelprijswinnaar Schweitzer over het staken van proeven met kernwapens onder de leden van de Assemblee te laten verspreiden. Het debat zou vandaag worden voort gezet. Looncompensatie na huurverhoging ORIËNTERENDE BESPREKING Op verzoek van de Stichting van de Arbeid is vanmorgen in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een oriënterende bespreking gehouden over de vraagstukken verband houdende met de looncompensatie na de a.s. huur verhoging. Van de zijde der regering werd aan dit gesprek deelgenomen door de mi nisters Suurhoff, Witte, Zijlstra er staatssecretaris Van Rhün. Na deze bespreking, tijdens welke van regeringszijde antwoord werd gegeven op gestelde vragen, zal het beraad in de eigen kring van de Stichting van de Arbeid worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1