Liefde van vier kolonels geldt Indonesiërs «andere eilanden" w koffie hoort Misverstanden in Nederland Enorme brand in textielfabriek Al 35 jaar de beste Virginia! 96ste jaargang Vrijdag 3 mei 1957 Derde blad no. 29126 koffieklaar Thee is kapitalistisch wapen in klassenstrijd! Eindelijk weet de wereld nu, waarom de Britten zulke verwoede theedrinkers zijn: „Thee is een wapen in de klassenstrijd, dat dooi de kapitalisten wordt gehanteerd tot uitbuiting van de werkers" Deze onzin was woensdag te le zen in het te Leipzig verschijnende blad van de communistische partij, de „Volkszeitung". Dit blad noemt bij wijze van voorbeeld het geval van een Engelse fabrieksdirecteur in Coventry, die zijn arbeiders elke dag gratis thee verstrekt tijdens het schaftuurtje, met nog wat mu ziek op de achtergrond. „Hij geeft hun sterke, zwarte thee, waarvan het hoge coffeïne-gehalte de wer kers tot de uiterste krachtsinspan ning drijft", aldus de „Volkszei tung". „Ziehier een bewijs, dat de kapitalisten alle methoden aanwen den om van hun arbeiders het laatste beetje energie op te eisen tot opvoering van de produktie", zo besluit dit blad uit het communis tische paradijs. Indonesië in de kentering (4) Buitengewesten wensen geen afscheiding, maar afschaffing van Java's hegemonie (Van onze reisredacteur) Padang. „Stel dat de stadscommandant van Leeuwarden zegt, dat hij genoeg heeft van het Hollandse centralisme, dat nalaat de haven van Harlingen te moderniseren, dat hij de terugkeer eist van Gerbrandy en dat hij derhalve niet alleen de macht van Friesland aan zich trekt en de „Strydboun Fryslan fry" onder de wapens roept, maar tevens de uitvoer van Friese koffiemelk in eigen hand neemt om met de daarmee gewonnen deviezen het Friese wegennet te verbeteren. Wat zouden jullie daarvan zeggen?" Mijn Indonesische vriend, een Javaan en verklaard tegenstander van de autonomistische acties in Indonesië's buitengewesten, vond dat hij met zijn vergelijking de Simbolons, Hoesseins en Soemoeals in het hoekje had gezet, waar zij z.i. thuis hoorden, dat van provinciaalse querulanten, plaatselijke potentaatjes en verpolitiekte, illoyale militairen. Het wès ook een aardige vergelijking, maar zij ging mank, omdat deze jonge Javaan dezelfde fout maakte, die zoveel Nederlanders nog dag-in, dag-uit op ander gebied maken: het vergelijken van Nederlandse toestanden met Indo nesische, van dingen die onvergelijkbaar zijn. Een centralistisch gezag in een klein, compact land met een volgroeide democratie is iets heel anders dan dat over een eilandenrijk van vijfduizend kilometer lengte met gebrekkige verbin dingen en een ongelijksoortige bevolking, dat in zijn jonge bestaan nóch econo misch noch politiek reeds een evenwicht heeft bereikt en op ieder gebied nog steeds naar eigen vormen, naar eigen traditie tast. Tegen die achtergrond moet men de in Indonesië en in het buitenland nog met zoveel misverstan den omhangen acties en figuren van „de jonge kolonels", van Simbolon, Hoessein, Soemoeal en Barlian zien. Geen pro-Nederlandse symptoom Misverstanden in Nederland: voor het geval er werkelijk nog mensen mochten zyn die in de actie van deze officieren een haast postuum pro- Nederlands symptoom zien, zij vermeld dat juist zy de aanvoerders van de TNI-troepen waren in de strijd tegen de Nederlanders, dat een Ahmed Hoessein in die tijd de bijnaam „de tijger van Koerandji" verwierf. Op hun best zijn deze militairen die de strijd zelf voerden; minder anti-bui tenlands dan de vele politici die hun niet-actieve deelneming thans com penseren door een op de spits gedre ven destructief nationalisme. Van gebrek aan begrip getuigen ook die Nederlanders, die nu zeggen dat wij toch maar gelijk hadden toen wij de federale staatsvorm in Indonesië intro duceerden en dat zulks door het mid delpuntvliedend streven in de buiten gewesten van thans duidelijk wordt bewezen. Natuurlijk hadden wij gelijk, alleen, het feit dat juist wij het intro duceerden heeft in Indonesië „federalis me" tot een uiterst lelijk woord ge maakt. Een van de kolonels zei mij glimlachend: „Van Mooks historische fout is geweest, dat hij niet de een heidsstaat heeft opgelegd. Dan zouden wij nu al lang een federaal Indonesië hebben gehad". Gevaar voor de eenheid Misverstanden in Indonesië, althans op Java, heersen er omtrent de kolonels ook ruimschoots. Men zegt dat zij af scheiding willen, Indonesië uit elkaar willen doen vallen door de Republiek Sumatra of Zuid-Celebes te proclame- Overste Ahmed Hoessein: com mandant van Midden-Sumatra, bol werk van de islamitische Masjoemi- partij .gebied dat achter hem een gestoten front vormt tegen de Centrale regering. Op het vaandel staat de „Banteng". de buffelstier die Sumatra's symbool is. '(Met vaandel op achtergrond). ren. Dit is bepaald niet waar. Zij zijn doorgaans oprechte Indonesische patriot ten, die voor een vrij Indonesië en niet voor een vrij Makassar of onafhankelijk Palembang hebben gevochten. Zij stel len daarentegen dat een geforceerd Kolonel Maloedin Simbolon: af- gezet als commandant van Noord- Sumatra nadat zijn „coup" was blijven steken, nochtans de senior en belangrijkste der „opstandige" kolonels. Hij woont nu tijdelijk in Padang aan deSoekarnoweg. (Met boom op achtergrond). centralisme de eenheid in gevaar brengt, dat door bureaucratie, corruptie, bevoordeling van Java en gebrek aan een competent regeringsapparaat de problemen van de buitengewesten schan delijk worden verwaarloosd en dat die problemen nog slechts kunnen worden opgelost door groter plaatselijke vrijheid van handelen en beschikbaarstelling van de noodzakelijke gelden daarvoor. Mocht men aankomen met het argument dat militairen zich niet met de politiek mo gen bemoeien, dan antwoorden zij dat een constitutioneel president dat ook niet mag doen! En inderdaad, dit argu ment en alle andere omtrent een parle mentaire democratie in Indonesië zijn momenteel van louter academische aard, nu hetgeen men uiterst vriende lijk „staatsnoodrecht" noemt, dagelijks iedere constitutioneel-democratische pro cedure doorkruist. De massa achter de kolonels Er is tenslotte de beschuldiging dat zy niet werkelijk de bevolking van de bui tengewesten achter zich hebben, dat zij slechts worden gesteund door kleine reactionaire groepen en uiteraard door het buitenlands imperialistisch kapitaal en dat zij ten profijte van zichzelf en die kleine groepen een actie voeren die de kiemen van een Indonesische burger oorlog in zich draagt. Ook dat is on waar. Ten eerste leggen zij een uiterste behoedzaamheid aan de dag. Barlians houding jegens de „onwettige" rebellie die Djakarta in Palembang tegen hem op touw zette, bewijst dat zij alles zul len doen om een noodlottig conflict of zelfs maar plaatselijke uitbarstingen van een latent anti-Javanisme te voor komen. Het is niet onmogelijk dat er in de buitengewesten kleine groepen zijn, die van hun actie profiteren door een winstgevende smokkelhandel of die geloven, dat steun nü hen straks een voordelige positie op zal leveren. Maar het staat als een paal boven water dat de grote massa van de be volking in de buitengewesten achter de Simbolons, de Hoesseins en de Soemoeals staat en dat hun actie uit de ontevredenheid van die bevolking is geboren. Men hoeft de Zuid-Sumatranen niet te vertellen dat Zuid-Sumatra, dat voor Indonesië jaarlijks zes miljard roepiah aan deviezen inbrengt er slechts 350 miljoen roepiah daarvan terugzag. Zij zagen het aan hun wegen die in verval raakten omdat er niets aan werd ge> daan. Zij zagen dat er geen scholen, geen bruggen, geen poliklinieken, geen nieuwe irrigatiewerken werden gebouwd. Men hoeft de bevolking van de andere eilanden niet te vertellen dat Java's bevolking van 50 miljoen jaarlijks met een en een kwart miljoen toeneemt, zij vrezen Javaanse transmigratie op grote schaal en zien in een centralistisch ge zag een gezag van Java, politiek immer een meerderheid, economisch altijd te rend op de buitengewesten. Wanneer in die politieke leiding dan nog de com munisten worden binnengehaald, dan zeggen de in meerderheid zeer gelovig- islamitische buitengewesten pas recht: „Nee"! Hun eisen Uit deze omstandigheden zyn de eisen geboren die nu aan Djakarta namens de buitengewesten worden gesteld door de „kolonels". In dit artikel heb ik voornamelijk omschreven wat zij niet zijn. Voordat ik in een volgend artikel zal beschrijven hoe zij te werk gaan, som ik in het kort de eisen op die zij thans stellen: 1. Politieke autonomie, belichaamd in decentralisatie en een twee- Kamerstelsel voor Indonesië met een senaat naar Amerikaans mo del met afvaardiging op regionale basis zodat de buitengewesten niet voortdurend door de Javaanse meerderheid opzij zullen worden gedrukt. 2. Economische autonomie waarbij een bepaald percentage van de in komsten van ieder gebied in dat gebied zelf zullen worden geïnves teerd. Men eist thans 70 het geen overigens eerder een tacti sche dan een werkelijk verwezen lijkbare eis is. 3. Het dichtslaan van de door pre sident Soekarno geopende deur voor de neus der communisten. Onbeperkt vertrouwen in Hatta Deze eisen vertegenwoordigen het „officiële" standpunt van de buitenge westen. Met kan ze vervangen door een alles overkoepelende eis: een regering onder Mohammed Hatta in wie alle ver langens van de buitengewesten zijn be lichaamd, de enige die hun onbeperkt vertrouwen geniet. Miljoenen guldens schade te Tilburg Wellicht voor enige miljoenen schade werd aangericht, toen gisteravond omstreeks elf uur brand werd gemeld in de wollen stoffenfabriek van de N.V. Gebr. Franken in de Goirlestraat te Tilburg. Toen de brandweer met groot materieel enkele minuten later ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen uit het dak van het vier verdiepingen hoge fabrieksgebouw. Met zes motorspuiten en twintig stralen bond de brandweer, geassisteerd door vrijwilligers van de B.B., de stryd tegen de vlammenzee aan. Dit volgens een vooraf beraamd aanvalsplan, zoals voor elk brandgevaarlijk object in Tilburg gereed is gemaakt. Toen weldra bleek, dat het brandende 6ingswerk nam nog de gehele nacht in complex geheel verloren zou gaan, be paalde de brandweer de aandacht op de nabijgelegen weverij en het ketelhuis. Spoedig stortte het dak van de fabriek in, gevolgd door achtereenvolgens alle etagevloeren en delen van de muren. Een zware brandgevel tussen spinnerij en weverij maakte het de brandweer mede mogelijk de strijd tegen uitbrei ding te voeren. Omstreeks half twaalf was het gevaar voor uitbreiding gewe ken. Om half een was een einde geko men aan het spectaculaire karakter van de vlammenzee en de vonkenregen, welke op vele kilometers buiten Tilburg waarneembaar waren. Weverij en ketelhuis konden worden behouden, evenals enkele belendende woonhuizen. Behalve het vernielde fa brieksgebouw liep ook een wolopslag plaats ernstige schade op. Het nablus- beslag. Omtrent de oorzaak tast men nog volledig in het duister. Omstreeks tien uur had de avondploeg de fabriek, welke in 1902 reeds eenmaal afbrandde, verla ten en amper een uur later werd op de bovenste verdieping van het thans vol ledig uitgebrande fabrieksgebouw de brand het eerst door omwonenden op gemerkt. Het bedrijf telt 100 arbeidskrachten, van wie er 40 werkzaam waren in de uitgebrande afdelingen. Het bedrijf zal niet komen stil te liggen. Het bedrijf is verzekerd. Dr. Verwoerd wenst eigen kerken voor niet-blanken „Ik ben ervan overtuigd, dat het in het belang is van Zuid-Afrika en zowel van zwart als wit dat er ge scheiden kerken voor de beide rassen zijn", aldus verklaarde de minister voor inheemse zaken. dr. H. F. Verwoerd, in het parlement. Dat sociale integratie tussen blanken en niet-blanken verhin derd wordt, is voor Zuid-Afrika van vitaal belang. Afrikanen dienen eigen kerken te hebben en moeten eigen maatschappelijke voorzieningen treffen, inclusief het Rode Kruis en de gezond heidsdiensten. Een toestand, waarin al lerlei organisaties met rassenmenging worden opgericht, kan niet getolereerd worden. De minister zei, dat hij maatschap pelijk werk onder de Afrikanen toe juicht, maar niet als gemeenschappelijke dienst voor blanken en niet-blanken. Een eigen maatschappelijke dienst moet opgericht worden voor de inheemsen, doch inmiddels kan hun maatschappe lijk werk verricht worden op basis van „apartheid" Minister Verwoerd zei ver der, dat de nationalistische partij bereid is de Afrikaan leiding te geven, con tact met hem te handhaven als een christelijk voogd en hem te leren dingen voor zichzelf te doen. De nieuwe wet zou geen botsingen veroorzaken, alleen maar goede wil, en de Afrikanen zouden dankbaar zijn voor de kans die hun in hun eigen organisaties geboden wordt. Overste Hendrik Nico "Ventje" stuur van Oost-tndonesië, een Soemoeal: eens persoonlijk protégé onmetelijke eilandenrijk met 12 mil- van Soekarno. thans eerste man van joen mensen (Met raam op achter hei mar autonomie strevend be-1 grond). Soekarno kan hen de hemel beloven, zij zouden vermoedelijk weigeren. Hatta hoeft zich aan niets te binden en zy zouden hem volgen. Maar Hatta zal slechts terugkeren wanneer Soe karno gaat of zich terugtrekt binnen de nauwe grenzen van een onpolitiek presidentschap. Zo ligt het voortbe staan van Indonesiës eenheid in de handen van de man die haar een een heidsstaat probeerde af te dwingen. Advertentie Buren werden omstreeks halfzes ge wekt door zyn hulpgeroep. De heer Mooij stond bovenop het dak van het brandende perceel en moest door de brandweer met een ladder van het dak worden gehaald. De brandweer kon zich slechts met moeite een weg banen door de nauwe steeg, die op verschillende plaatsen nog geen meter breed is. De brandende pottenbakkerij leverde ernstig gevaar op voor de belendende percelen, waarvan een voddenpakhuis door de brandweer nat werd gehouden. Tegen kwart over zes was de brandweer het vuur meester, waardoor de brand gelo- caliseerd kon worden. Het gehele drie verdiepingen hoge pand brandde uit. Van de inboedel kon niets worden ge red. Verzekering dekt de schade. Reserves onder noodpercentage De Indonesische goud- en deviezen reserves zyn blykens de jongste cyfers van de Bank Indonesia gedaald tot 14.91 Tc van de geldomloop en andere opeisbare verplichtingen van deze bank. Dit is dus iets beneden het nood- dekkingspercentage van 15 dat tot ultimo april officieel als minimum gold. In verband met deze situatie zal de monetaire raad spoedig in een bijzon dere vergadering bijeenkomen. Een week geleden was het percentage 15.14 Prins Bernhard opent „Het atoom" H.M. de Koningin en Prins Bernhard zullen aanwezig zijn bij de opening van de internationale tentoonstelling „Het Atoom" Amsterdam, op 28 juni a.s. op de luchthaven Schiphol. Prins Bernhard zal, als voorzitter van het internationale erecomité, de ope ningsplechtigheid verrichten, die o.m. zal worden bijgewoond door een aantal buitenlandse en Nederlandse deskundi gen op atoomkerngebied. Felle brand in pottenbakkerij te Utrecht EIGENAAR MET MOEITE GERED Een felle brand heeft vanmorgen vroeg door onbekende oorzaak gewoed in een pottenbakkerij aan de Stro- steeg in Utrecht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de eigenaar van de pottenbakkerij, de heer P. Mooy, die op de bovenste etage van het pand sliep, geen kans meer zag de pottenbakkerij langs de normale weg te verlaten. Welkom vreemdeling De Amerikaan, die met zyn auto op de Amersfoortseweg te Apeldoorn pas seerde, zal van de vriendelijkheid in ons land wel een erg onprettige indruk heb ben gekregen! Een kantonnier gaf hem, omdat er bomen gerooid werden, een stopteken, waarop hij niet direct rea geerde. Twee houthakkers dwongen daarop de Amerikaan te stoppen. Zij beukten met een boomtak op de carros serie van de auto en richtten een schade aan van naar raming f 100. Toen de bestuurder uitstapte kreeg hij een pak slaag met boomtakken, waarbij hij bloedend werd gewond. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Extra voordelig Verkrijgbaar bij de melkhant

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9