K. en O. heeft in liet komend seizoen veel belangrijks op liaar program Evenals de lente... meest de Size! begeerde King Uitbreiding aantal concerten dGmlekwmnS C.H. LENS Co Jaarboekje Oud Leiden brengt schat van artikelen 96ste jaargang Vrijdag 3 mei 1957 Tweede blad no. 29126 Vreemd proces voor Leids Kantongerecht Een momenteel voor het kantonge recht alhier aanhangig zijnde civiele procedure heeft zowel in kringen van gerepatrieerden als in die van andere Nederlandse bevolkingsgroepen grote bevreemding gewekt. Het-is dan ook een niet alledaags verschijnsel dat een stich ting die „Zorg voor gerepatrieerden" heet, ook zorgt voor een dagvaarding tegen een gerepatrieerde. Toen in het voorjaar 1946 tal van Indische Nederlanders in het moeder land moesten terugkeren, schonk het Nederlandse volk vele tonnen gelds aan de stichting „Nederland helpt Indië". Deze stichting op haar beurt schonk - althans dat dacht men vol mededogen kleding, brandstoffen, dekens enz. aan de gerepatrieerden, die veelal geheel ont redderd in kampen waren onderge bracht. Het merkwaardige echter is, dat die hulp niet zo belangeloos schynt te zijn geweest als gedacht werd door diegenen, die indertijd uit mededogen zo grif in de collectezak offerden. De stichting „Nederland helpt Indië" is inmiddels ter ziele, maar haar rech ten schijnen te zijn overgenomen door een nieuwe stichting „Hulp aan gerepa trieerden". Deze stichting vordert nu van gere patrieerden een bedrag van f. 195,02 voor een textielpakket, dat in of omstreeks mei 1946 door de vorige stichting aan die gerepatrieerden zou zijn „verkocht". Zij baseert zich hierbij op een koopbon, die door alle gerepatrieerden, die op het aanbod in 1946 ingingen, is ondertekend. Voor de Leidse kantonrechter stelt de Stichting „Hulp aan gerepatrieerden" bij monde van haar algemeen secretaris, mr. R. Oosterhof, uit Den Haag, o.a. dat de gedaagde, die zich tegen deze „koop" verzet ondanks herhaalde aanmaningen weigerachtig is gebleven te betalen. Ge zegd wordt, dat de stichting aanvanke lijk op overwegingen van liefdadigheid aan de betreffende gerepatrieerde een langdurig krediet toestond, maar dat men geen aanleiding heeft verder uitstel van betaling te verlenen. De stichting informeert n.l. eerst bij de sociale dienst ter plaatse hoe de gerepatrieerden er voor staan en past dus een selectie toe alvorens de rekening te presenteren. Ge vorderd wordt betaling van f. 195,02, ver meerderd met 5% rente per jaar van de dag der dagvaarding tot die der vol doening en met veroordeling van de ge repatrieerde in de kosten van het ge ding. STANDPUNT VAN GEREPATRIEERDEN. De gerepatrieerden, voorzover zij zich niet kunnen herinneren elf jaar geleden een textielpakket te hebben ontvangen, vragen in antwoord hierop o.m. overleg ging van het koopcontract en een na dere uiteenzetting over het gekochte, want de omschrijving „een hoeveelheid textielgoederen" is wel heel vaag. Ook I menen zy, dat de stichting zal moeten aantonen, dat als er van een koop sprake zou zyn de koopprijs werd bepaald op f 195,02. Volgens de gerepatrieerden is er n.l. in elk geval geen prijs genoemd, noch werd de koopprijs aan een derde overgelaten. Afgezien van de rechtmatigheid van de vordering vraagt de gerepatrieerde zich af of het ideëel doel van „Zorg voor gerepatrieerden" ook inhoudt het instel len van vorderingen tegen gerepatrieer den. Uit dit alles concluderen de gere patrieerden dat de stichting meer een commercieel dan een ideëel doel na streeft. Was de stichting „Nederland helpt Indië" een verkapte textielhandel of een liefdadige instelling? De gerepatrieerden beroepen zich op de noodtoestand, waarin zij zich bevon den in 1946 en zij vragen zich af of hier dan een overeenkomst met ongeoor loofde oorzaak tot stand is gekomen. Zij vinden in elk geval de vordering van de eiseres onsympathiek tegenover de groep over welke de stichting voorgeeft haar „zorgen" uit te strekken. Het meest ontgoocheld zijn echter wel de Nederlanders, die gul gegeven hebben aan de stichting „Nederland helpt In- die". Zij vragen zich af wat er met de miljoenen is gebeurd, die zij geschonken hebben. Als de stichting nu vorderingen instelt, was het geschonken geld dan alleen voor handelskapitaal? Geen wonder dat men zich ergert over dit alles, temeer daar de stichting „Zorg voor gerepatrieerden" nog steeds een be roep doet op de Nederlandse beurzen. Zo stond in een weekblad een op maart gedateerde oproep, ondertekend door de voorzitter Ch. J. I. M. Weiter en de algemeen secretaris mr. A. Ooster hof. In deze oproep staat letterlijk te lezen :„En dan komt men bij ons, de stichting „Zorg voor Gerepatrieerden" om hulp. Kleding, dekens, brandstof zijn het die men ons vraagt en die ook tot dusverre konden worden gegeven". Dus toch gegeven? En die vordering dan? En die dagvaarding? In de oproep wordt gezegd: „U kunt nu de stem van uw hart volgen en het bedrag dat U missen kunt of wilt, stor ten op giro Hoe het ook zij, in dit proces is het laatste woord nog niet gesproken. Morgen onthulling van het Vrijheidsbeeld Ontworpen door Pieter Starreveld Nu krijgt eindelijk ook Leiden zijn „vrijheidsbeeld"! Het zal morgenavond, na afloop der Dodenherdenking, door burgemeester jhr. F. H. van Kinschot, aan de Bin nenvestgracht, tegenover molen „De Valk" onthuld worden namens de Leidse burgerij. Dit zal 't resultaat zijn van 't onver moeide streven van het Comité tot stichting van een oorlogsmonument, dat aan de beeldhouwer Pieter Star reveld nu ongeveer een jaar geleden er de opdracht toegaf. De totaalkos- ten ervan bedragen 60.000 gulden. Uitgegaan is van de gedachte, dat men de oorlogsperiode thans, na tien jaar. niet meer uitsluitend bezien kan uit de hoek van het „verzet". De beeld houwer heeft dan ook gezocht naar een synthese tussen het verzet en de idee, dat uit iedere vernietiging iets nieuws ontstaat. Hij bracht derhalve een vrouwenfi guur in beeld, die voorover gebogen voortschrijdt, mediterend over hetgeen geweest is. Zij houdt in de rechterhand een bloesemtak, als symbool van de groei, welke het leven- toch altijd weer met zich meebrengt. Door de bloesem tak heen wordt door middel van lijnen spel een duif gesuggereerd als vredes teken. Pieter Starreveld heeft zijn opdracht zonder enige bindende bepaling van het Comité, waarin alle stromingen verte genwoordigd zijn, aanvaard. Het beeld is drie meter hoog en staat op een sokkel van twee meter. Er om heen komt een plateau met banken, zo dat het beeld enigszins g.eisoleerd zal zijn van het drukke verkeer, dat zich in dat het beel enigszins geïsoleerd zal ontwikkelen. Het zal dus kunnen gelden als een teken tot bezinning, temidden van het haastige leven, dat altijd voort gang vindt. De onthulling ervan zal ongetwijfeld een hoogtepunt in de herdenkings- plechtighcden van morgen vormen. Zoals geen mens ter wereld zich kan onttrekken aan de frisse, opwekkende bekoring van de lente zo kan geen roker het sublieme genot van j HUNTER King Size weerstaaru^^m^^ "N Ruim 600 huisvrouwen komen naar Leiden GEWESTELIJKE DAG NED. VER. VAN HUISVROUWEN. A.s. dinsdag komen ruim 600 huis vrouwen. die aangesloten zijn by 18 Zuidhollandse afdelingen van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, naar Leiden ter bywomng van een in de Stadsge hoorzaal te houden gewestelijke dag. De presidente van de ontvangende afdeling, mevr. C. HagemanVerhagen, zal de gasten om half elf een welkom in de Sleutelstad toeroepen, waarna het woord zal worden gevoerd door de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de presidente van het gewest Zuid-Holland. De presidente van de Leidse afdeling zal deze ontvangst met declamatie omlijs ten. Omstreeks twaalf uur vcagt een rondvaart over de Kager en Braassemer- meren, met een bezoek aan de Kaag- societeit. De „grote toneel-vier" weer aanwezig Men kent het onvermoeide streven van de Leidse Volks-Universiteit K. en O. om de Leidenaars op cultureel gebied het beste van het beste te geven! Daarvan is weer eens door het bestuur een boekje openge daan tijdens een dezer dagen gehouden persconferentie, waarop een terugblik geworpen werd op de vele belangrijke manifestaties in het afgelopen seizoen en naar de toekomst, die uitbreidingen en wijzigin gen te zien zal geven, verwezen werd. Voor wat K. en O. brengt bestaat men wéét het grote belang stelling! Dit blijkt wel uit de cijfers: in het afgelopen seizoen waren er op de 30 toneelvoorstellingen niet minder dan rond 15000 bezoekers, hetgeen neerkomt op 500 per avond. Een mooie opkomst! Hetzelfde optimistische geluid kan gelden voor de zeven concerten, die in totaal 7000 bezoekers trokken: telkenmale dus een volle Stads gehoorzaal! Het bestuur van K. en O. is bijzonder verheugd ook voor het komende seizoen, ondanks de verwarring, welke er op toneelgebied in verband met de „sprei ding" heerst, weer enige aantrekkelijke series te kunnen aanbieden, waaraan alle grote toneelgezelschappen (de z.g. „grote vier") deelnemen. Dit is zeker niet zonder grote moeite gegaan, vooral wanneer men bedenkt, dat voor de provincie niet minder dan 190 voorstellingen geschrapt moesten worden, in verband met de vermoeienis sen van het reizen enz. Er moet een zware strijd gevoerd worden om zich te verzekeren van voorstellingen van de gesubsidieerde toneelgezelschappen. Dat K. en O. in die strijd succes heeft, waar om het door andere plaatsen wordt be nijd: heeft zij te danken aan gunstige factoren, o.a. de goede ligging van Lei den en het feit, dat K. en O. een grote „afnemer" is, die drie of vier voorstel lingen van hetzelfde stuk geeft, hetgeen in zakelijk opzicht van groot belang voor de toneeldirecties is. Daaraan was het ook te danken, dat de belangrijkste re pertoire stukken konden en kunnen ge bracht worden, voor zover de décors in de kleine toneelruimte van de Leidse Schouwburg een plaats vinden. Helaas was het daarom niet mogelyk stukken als „Het dagboek van Anne Frank". „De wilde eend" van Ibsen of „Macbeth" van Shakespeare te brengen. Wat het komend toneelseizoen betreft: er komen weer vijf abonnementsseries, verdeeld in A, B en C. Serie A omvat drie voorstellingen van elk stuk op maandag-, dinsdag- en woensdagavonden, Serie B: twee voor stellingen van elk stuk, voornamelijk op dinsdag- en woensdagavonden en voorts acht voorstellingen bestemd voor de K. en O. leden uit de bedrijven. In de series A en B werken mee de Haagse Comedie, het Rotterdams To neel. Toneelgroep Theater en Ned. Co medie. in de serie C de Ned. Comedie. het Nieuw Ned. Toneelgezelschap, de Toneelgroep Theater en het Rotterdams Toneel. Dit zijn echter géén abonne mentsvoorstellingen, doch de toegangs bewijzen worden per voorstelling aan de groene kaarthouders verkocht. Naar men weet bieden de series geen verschil in kwaliteit, hoogstens kan men zeggen, dat voor de serie B het accent meer op een lichtere toets (blijspelen) valt. Wie zich de talrijke uitnemende voor stellingen in het afgelopen seizoen in herinnering brengt (men denke aan Sy- brecht Willems Dochter, De Volle Waar heid. Het bezoek van de oude dame. Aparte Tafels (serie A). Een huwelijk onder Lodewyk XV, Detective Story, Dundo Maroje's Dukaten en Driekonin genavond (serie B) en wat serie C, wel ke eigenlijk een combinatie is van A en B). betreft o.a. nog „Van de brug af gezien" en „Een maan voor de Mis- deeldenV koestert ook grote verwach tingen voor het komend seizoen. Dat nieuwe seizoen brengt tevens een belangryke uitbreiding van het concert abonnement. Het bestuur heeft hiermee gevolg gegeven aan herhaaldelijk uit de kring der abonné's voortgekomen verzoe ken. De z.g. Meesterserie bestond tot nu toe uit vier concerten, dit worden er nu zes. Hierdoor kon een reeds lang ge koesterde wens in vervulling gaan. n.l. ook een plaats in te ruimen voor kamer muziek. Nu de belangstelling voor mu ziek in het algemeen zo sterk is toege nomen en die voor kamermuziek in het bijzonder, zal zich doen horen het Ne derlands Kamerorkest, dirigent Szymon Goldberg, die ook als solist zal optreden. Dit orkest en zijn leider hebben in ons land (o.a. tydens het Holland Festival) en ook in het buitenland reeds sterk de aandacht getrokken. Voorts treden in dit abonnement op het Rott. Philh. Orkest met twee con certen. één onder leiding van de be roemde Italiaanse dirigent Mario Rossi en één onder directie van Eduard Flipse. die zich o.m. bereid verklaard heeft Mahlers Vijfde Symfonie uit te voeren. Het Residentie-Orkest geeft inplaats van twee. in het komend seizoen drie con certen in dit abonnement, telkens onder leiding van Willem van Otterloo. Alle concerten worden in deze serie op don derdagavond gegeven, zodat zij niet met de toneelvoorstellingen samenvallen. De solisten wettigen ongetwyfeld de naam „Meesterserie". Men hore: behalve Szymon Soldberg zijn daar de sinds 1933 in West-Europa wonende beroemde Rus sische pianist Nikita Magaloff en de Hongaarse mezzo-sopraan Irma Kolassi (beiden met het Rott. Philh. Orkest). Voorts treden met het Residentie-Orkest op de pianiste Monique Haas, de violiste Elise Czerfalvi en de pianist Cor de Groot. Dan zijn er nog de z.g. „populaire con certen" voor de inschrijvers uit de be drijven. In deze serie, welke van drie concerten op vier wordt gebracht, kan men beluisteren het Rott. Philh. Orkest (Herman Krebbers speelt het Paganini- concert» het Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kresjes, die vermoedelijk een programma van Weense walsen ten gehore zal brengen, het Residentie-Orkest met de hoornist Piet Schyf in het hoornconcert van Mozart en nogmaals het Rott. Philh. Or kest met de pianiste Annie d'Arco in het tweede pianoconcert van Rachmaninoff. Tenslotte zy vermeld, dat de entree's voor de toneelvoorstellingen slechts een zeer geringe verhoging zullen ondergaan (voor A van f 0.25 en voor B van f0.50> ondanks het feit, dat de kosten gemid deld 25 procent omhoog zijn gegaan. Kostenverhoging voor de groene kaart houders wordt absoluut vermeden, want het cultureel-pedagogisch karakter van deze voorstellingen mag onder geen be ding verloren gaan. Men ziet dus, dat K. en O. ook voor het seizoen '57—'58 kosten noch moeite spaart, om de Leidenaars het bést-mo gelijke op toneel en muziekgebied te geven, wat men, als „provincie"-stad wel uitermate waarderen mag! Collecte G.M.F. De inzameling, welke deze week in en om Leiden door militairen van de Koks- school is gehouden ten bate van de Ge zamenlijke Militaire Fondsen, wordt morgen besloten met een groot-opgezette straatcollecte in onze stad. Men tone op deze dag der Nationale Dodenherdenkng metterdaad, dat men de oorlogsslachtoffers en hun achterge bleven familielden niet is vergeten! LEGER DES HEILS Het Leger des Heils organiseerde gis teren in het gebouw aan de Hooigracht een avond, die een zeer internationaal karakter droeg. Majoor Tj. Luitjes sprak n.l. over het werk van het Leger in Jamaica. Celebes en Australië. Dit alles werd geïllustreerd met mooie filmstrips. Kapitein A. de Graaf opende de avond waarna allereerst een filmstrip werd vertoond van de stichter: generaal Wil liam Booth. De zangbrigade luisterde met enige liederen deze goed bezochte avond op. AANKOOP VAN HUIZEN EN ERVEN. Tydens een zitting, welke slechts en kele minuten in beslag nam. heeft de Leidse raad gisteravond een bedrag van f 26.800 gevoteerd voor de aankoop van de huizen en erven, staande en gelegen aan de Zoeterwoudse Singel 30 en aan het Philosophenpad 2. De Aquariumtentoonstelling „Aqua Hortus" zal niet van 29 juni tot 16 juli, doch van 12—29 juli in de Hortus wor den gehouden. De heer M. v. d. Berg jr. (Oude Rijn 70a' is benoemd tot secretaris van de Baptistengemeente. NIEUWE RIJN 39-40 MODELLEN 1957 PROMOTIE CUM LAUDE Aan vooravond van de gouden uitgave Verschenen is het negenenveertigste jaarboekje voor geschiedenis en oud heidkunde van Leiden en omstreken, de traditionele uitgave van de Vereniging Oud Leiden verzorgd door SUthoff's Uit gevers Maatschappij. Zoals ook in voorgaande jaren is de redactie er in geslaagd, een aantrekke lijke serie artikelen, kronieken en gege vens byeen te brengen, die een beeld geven van het streekleven van nu en vroeger. Toen men indertijd besloot, het „he den" in deze jaarboekjes vast te leggen uit de overweging dat dit het verleden van de toekomst zou worden, heeft men dit op bescheiden en summiere wijze gedaan. Thans is deze „kroniek" over 1956 uitgegroeid tot meer dan twintig pagina's, waarin alle wetenswaardigs is opgesomd, dat latere geslachten een beeld van het leven in deze omgeving schenken kan tot in alle details die be langstelling zouden kunnen inboezemen. Niet alleen deze kroniek groeit geleide lijk uit, ook de fotodocumentatie daarbij en de beelddocumentatie bij de artike len op geschiedkundig terrein nemen een groter "plaats in dan weleer. Waardoor niet alleen het beeld van het jaarboekje aantrekkelijker wordt maar ook de in houd wordt verrijkt. Korte stukjes worden gewijd aan de nagedachtenis van Anthonie Prinsen, H. W. Hannivoort, mr. H. Rhijnvis van Roijen, dr. C. J. van Houwinge Graft- dijk, A. de Koster en dr. J. E. Kroon, waarna meer dan honderd pagina's ge vuld zijn met historische bijdragen. Opmerkelijk daarbij is een zeer uit voerig artikel over „De goederen van het Huis Tol te Koudekerk", geschreven door D. van Tol, die de vruchten van zijn studies vergezeld deed gaan van een gedetailleerde bronnenopgave (waar van de omvang overigens in het voor woord verkeerd wordt omschreven, hoe men het ook bekijkt). Voorts brengt het boekje bijdragen van Annie Versprille, mr. S. J. Fockema Andreae, A Bicker Caarten, E. Pelinck, W. J. van Varik, ir. C. L. Temminck Groll. W. J. Kret, M. Machen en M. W. Kolff-Vernes. Uiteraard ontbreken de litteratuuropgaven en jaarverslagen ook ditmaal niet. Een bijzonder aantrekkelijke uitgave dit jaar. die alle goeds doet verwachten voor de jubileumuitgave die volgend jaar te verwachten is, een verwachting die ook door de redactie van het jaarboekje wordt onderschreven. Typografische verzorging en afbeeldin gen zijn van prima gehalte. Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld„Over multipliciteiten van maximaal samen hangende bossen", de heer J. P. Murre, geboren te Baarland en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. VOLKSDANSBAL Ter gelegenheid van het tweede lus trum van de Stichting Leidse Jeugd Actie wordt voor aan het Leidse jeugd werk deelnemende groepen op 11 mei in het Gymnasium een volksdansbal ge organiseerd. De Volksdansgroep „Oud Poelgeest" zal o.l.v. de heer D. de Klerk dit „bal"met enige demonstraties afwis selen. Officiële puhlikatic MUZIEK De Burgemeester van Lekten brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei a.s. tussen 19,00 eai 22 00 uur verboden is Ln het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toeganke lijke vergunnings -of verlof «lokaliteiten gelegenheid tot dansen te geven. Hulpvaardige stichting dagvaart geholpenen Voor hel eerst is in Europa een ..Honest ]ohn"-raket afgeschoten, en 'el in Italiëi Dit Amerikaanse geleide projectiel, dat geschikt is voor het meevoeren van een kern- lading. zal vermoedelijk een onder deel van de Europese strijdkrachten gaan vormen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7