van Leids Koninginnefeest stond in liet teken van de jeugd Tweeduizend schoolkinderen zongen op het Stadhuisplein „Voeg de dagen toe aan de dagen van de Koning" 96ste jaargang Woensdag 1 mei 1957 Tweede blad no. 29124 Hoe gaat 't met Ingelse tabak-experts van jullie Ook in Leiden is het Koninginnefeest, dat ook nu weer voor het grootste ge deelte op de jeugd was afgestemd, met enthousiasme en blijde kindervreugde gevierd. De Vereniging „Koninginnedag", die de organisatie van dit feest nu reeds 28 jaar in handen heeft, laat daarin, zoals gezegd, in de eerste plaats de kinderen delen. Daarnaast zorgde zq op verschillende tijdstippen van de dag voor muzikale afwisseling, kwamen ook de tippelaars aan hun trek Oranje Wandeltochten was er voor de voetbalenthousiasten een treffen tussen een elftal van de Engelse en Nederlandse Luchtmacht en was er in de avonduren wat ontspanning voor de ouderen. Bovendien vond in de Pieterskerk een herdenkingsdienst plaats, waarin men bepaald werd op het grote goed, dat ons volk nog in de Oranjes is gelaten. Traditie getrouw werd ook in de Burgemeesterswijk dit feest in eigen omgeving op vrolijke wqze gevierd. Reeds in de vroege ochtenduren werd dit feest van blij gedenken ingezet met een reveille. Vijf bands trokken door diverse wijken der stad en zorgden voor een ..muzikaal ontwaken" der burgerij. Hoewel de wind nog wel wat schraal was zette de zon de Sleutelstad al spoe dig in een feestelijke gloed. TWEE DUIZEND SCHOOL KINDEREN ZONGEN HUN FEESTLIED En terwijl de stad langzaamaan „op temperatuur" kwam zongen pl.m. 2000 schoolkinderen op het Stadhuisplein hun feestlied. Onder leiding van Henk Franke en met medewerking van het Leids Politie Muziekgezelschap brachten zij het College van B. en W. een aubade. Als altijd was het weer een kleun-ijk ge-1 zicht Onder de vele genodigden, die var het bordes van het stadhuis oog- en .getuigen waren van deze zang- hulde, merkten wij o.m. op de rector- magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, de rijks- en gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, resp. de heren J. Ma- chielsen en B. Swanenburg, het Colle gium van het Leids Studenten Corps en het bestuur van de V.V.S.L., afgevaar digden van het bestuur van de 3 Octo-' bervereeniging en de Leidse Chr. Oranje vereniging, de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de commandant van dg Brandweer, de heer S. W. Hage- doorn en uiteraard het bestuur van de Ver. Koninginnedag en bestuursleden van de Commissie, welke deze aubade telkenjare organiseert. Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, richtte de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, met een kort woord zich tot de school jeugd. Onze gedachten, aldus spreker, gaan op een dag als vandaag in de aller eerste plaats uit naar Soestdijk, waar een jarige Vorstin temidden van Haar gezin een blijde feestdag viert. Verte genwoordigers van alle gemeenten, waar onder ook een deputatie uit Leiden, zul len Haar op deze dag in Soestdijk een hulde brengen. Wij doen dit, aldus de burgemeester, vanaf deze plaats en brengen Haar juichend onze groet, Op dit moment klonk uit de mond der kin deren een driewerf hoera. De burgemeester herinnerde er ver der aan, dat Leiden sinds september een lid van het Koninklijk Huis, Prinses Beatrix, onder zijn ingezetenen J^ocht rekenen. Spreker was verheugd, dat de Leidse burgerij begrepen heeft, dat Beatrix als gewoon studente in de Sleu telstad wenst te wonen en te werken en dat de burgerij met dat verlangen reke ning heeft gehouden. Tenslotte schonk spreker nog aandacht aan de hechte band, welke er bestaat tussen het Nederlandse volk en Koningin Juliana, die met dat volk in lief en leed steeds medeleeft. Zang van drie liederen, waarvan vooral het pittige ,,'k Hou van Holland zo enthousiast werd gezongen, besloot deze uit de mond der kinderen gebrachte hulde, waarna dit feest der Leidse schooljeugd in alle zalen van de Stads gehoorzaal werd voortgezet. De heer N. B. M. Vreeburg, voorzitter van de Commissie, welke ieder jaar voor de grote opgave staat het hier de kin deren naar hun zin te maken, sprak allereerst een kort woord van welkom. Hij vertelde aan de kinderen dat hoe wel men overal in het land de 48ste verjaardag van de Koningin viert, dit in Leiden wel op een bijzondere wijze ge beurt, n.l. om de 6de klassen van alle lagere scholen een feestprogramma aan te bieden. Spreker bracht zun dank Uit aan het gemeentebestuur, die dit moge- m maakt. Hierna las h« een brief voor die door alle scholen samengesteld, naar de Koningin gezonden werd. Circusfeest in tie Stadsgehoorzaal Het Kindercircus Elleboog uit Am sterdam geniet niet alleen in Neder land, maar zelfs in het buitenland grote bekendheid. Met een dosis enthousiasme, waar men zich slechts over kan verbazen, treden de jonge leden van dit sympathiek gezelschap overal in ons land voor overvolle zalen op. En steeds weer is het succes van hun verrichtingen verzekerd. Trad dit kindercircus reeds in 1951 voor de Vereniging „Koninginnedag" op., ook gistermiddag gaf het op verzoek van deze vereniging een voorstelling, die van het begin tot het eind door hon derden kinderen met onafgebroken aandacht is gevolgd. Ware de Stadsgehoorzaal nog groter geweest dan nu reeds het geval is dan hadden nog meer jongens en meisjes in de mysterieuze sfeer van het circus opgenomen kunnen worden. Het was op en top een circusfeest. dat deze kleine Amsterdammertjes op de planken ten beste gaven, dat zijn hoogtepunt vond in het optreden van de koorddansersjes. die zich op het slappe koord al bijzon der goed thuis beginnen te voelen. Trouwens de jongens, die allerlei capriolen op eenwielige fietsjes uit haalden, hebben op dit gebied eveneens veel ervaring achter de rug. Ongelofelijk wat zij tezamen met al hun vriendjes en vriendinnetjes weten te presteren! Ook Petronella op de ronde kogel was voor de Leidse jeugd een sensatie even als Dombo, de kleine door Saladin ge dresseerde olifant, terwijl men even later hartelijk heeft kunnen lachen om de zeehond. De degenslikker haalde huiveringwekkende staaltjes van zijn kunnen uit en het handenlopertje deed net alsof hij niet anders kon. Charmante hogeschoolrijdsters, grappige clowns en zigeunerdanseresjes wisselden elkander in bewonderenswaardig vlot tempo op. Kortom het was een voorstelling voor en door kinderen zoals men die slechts zelden ziet. Gezien de glunderende ge zichtjes hebben de vele kinderen evenals trouwens ook de ouderen van deze in alle opzichten geslaagde mid dag volop genoten. Bracké, 4. Johny Franck, 5. Bertie Koe- kebakker, 6. Comelis Boers, 7. Benny Blankenstein; Groep IV: 1. Marcella v. d. Plas, 2. Anneke Dubbelaar, 3. Ansje Wansink, 4. Hellen Noordermeer, 5. Leida van Maurik, 6. Nelleke Kromhout; Groep V: 1. Willie Crama, 2. Ineke Tys- sen, 3. Petra Segaar, 4. Tineke Moenen, 5. Marian van Kan, 6. Nelleke Raap horst; Groep VI: 1. Lenie Sierat, 2. An toinette Heemskerk, 3. Liesje Warnan, 4. Idi Verstraten, 5. Anneke Rietkerk, 6. Ellie Sjardyn; Groep VII: 1. Jan de Graaf, 2. Piet Koet, 3. Chris Henring, 4. Karei Bodrij, 5. Hans Wallaart, 6. Jan Riethoven; Groep VIII: 1. Hein van Vliet, 2. Theo Spek, 3. Hennie Selier, 4. Ewald Janssen, 6. Peter Knijnenburg; Groep IX: 1. Mientje Hidding, 2. Süske de Klerk Wolters, 3. Rosalina van der Hoed, 4. Riekie Pauw, 5. Anje Maghielse, 6. Evelien Kengen, 7. Rinieke v. Velsen, 8. Elleke van der Kieft; Groep X: 1. Willie Vogel, 2. Elly Guley, 3. Ria Dool, 4. Gerda Pliilippo, 5. Beppie v. Klave ren, 6. Tineke Leget, 7. Ineke v. d. Kluyt, 8. Joke Segaar; Groep XI 1. Joke Ro- denstein, 2. Nellie de Looff, 3. Sineke Zuidema, 4. Margriet Knaap, 5. Anneke (Ineez. Med.-Adv.) Na het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus, bezorgden vele artiesten de 2000 kinderen een paar vrolijke uurtjes. Nadat Oom Charles de kinde ren op zeer geestige wijze bezig had ge houden met de dwergclown Benno, ver scheen Monky de ondeugende aap en Karei Brouwer met zijn Chinese en Ja panse spelen. Veel hilariteit verwekte mr. Delcampo en de clowns Rik-Rak-Rok waarna er tot slot een sprookje uit de 1001-nacht opgevoerd werd in het Paleis van de Maharadja. In de foyer en in de kleine zaal speel den voor de kinderen het kindertoneel: Hans Worst, de pianist-accordeonist John Davis, de ballonnenblazer Dick Harris en de muzikale clown Klaas Koomen. Tussen de nummers werden verschil lende liedjes op uitbundige wijze mee gezongen. FEEST OP HET SPORTTERREIN Inmiddels was het ook feest op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Sin gel. Honderden kinderen, in de leeftijd van 912 jaar, vierden hier in diverse wedstrijden hun Koninginnefeest. Alles verliep ook hier op zeer vlotte wijze. Een vrolijk zonnetje bescheen de huppelende en springende jeugd die deze keer haar beste beentje voorzette, niet alleen met het doel op een eventuele prijs, maar ook om vader of moeder, die achter het lijntje stond, even te laten zien wat Pietje of Marietje nu wel kon presteren De spelen omvatten o.a. blokjes rapen, zaklopen, ringsteken, baldrijven, eier- lopen, kruipdoor sluipdoor, enz. enz. kortom zoveel dat de ouders en de kin deren ogen en benen te kort kwamen om het allemaal bij te houden. Hulde aan de commissie van voorbe reiding: de heren S. de Vries, J. Ber kenbosch, N. L. van Dalsen, A. J. J. Duindam en L. Questroo. Moe, maar voldaan, vooral door een traktatie in de vorm van limonade, na men de ouders na afloop hun kinderen in ontvangst. De uitslagen waren: Groep I: 1. Ton Terhaar, 2. Niek Re geer, 3. Jaap Lagas, 5. Joh. Zitman; Groep II: 1. Wim de Mooy, 2. Dick Hon- ders, 3. Piet Pynacker, 4. Jos van der Berg, 5. Robbie Prins, 6. Ronald Bos, 7. Jan Chaudron; Groep III: 1. Chris Bierman, 2. Frans Polanen, 3. Freddie Honderden schoolkinderen namen op het sportterrein aan de Zoeter woudse Singel met enthousiasme deel aan de kinderspelen. De jeugd in actie. (Foto L.D./Van Vliet) Terwee, 6. Floortje Pierhagen. 7. Joke Lennering, 8. Ineke van Dijk; Groep XII: 1. Janneke Kloosterman, 2. Anneke Buis, 3. Jet Kengen, 4. Bertie van Maa- nen; Groep XIII: 1. Nelly Wagner, 2. Jonnie Rijsdam, 3. Anneke Posma, 4. Margo Honders; Groep XIV: 1. Coen Verhoop, 2. Han Jansen, 3. G. v. Kan en Groep XV: 1. Thea Delmir, 2. Riekje Spronger, 3. Irene Streng, 4. Ria Dool. Feestliederen klonken deze dag ook uit de Stadhuistoren, waar de stads- beiaardier een carillonbespeling ver zorgde. In de middaguren maakte het Chr. Tamboer- en Pijpercorps „Kunst en Ge noegen", waarvan de juniorleden in een nieuw uniform waren gestoken, een mu zikale rondgang door de stad, waarbij zich de deelnemers aan de Oranje Wan deltocht aansloten. Ook deze dag gingen enkele bestuurs leden van „Koninginnedag" in Leiden rond met een verrassing in de zak voor kinderen, die naar hun inzicht het mooist met oranje waren gesierd. MUZIEK EN SPEL IN DE AVONDUREN Terwijl de Harmoniekapel „Trouw en Durf" in de avonduren een concert in het Van der Werfpark gaf en Concordia een muzikale i-ondgang door een deel van Leiden maakte, was er op het ver lichte Stadhuisplein gelegenheid voor het maken van een dansje. TELEGRAM AAN DE KONINGIN Het volgende telegram werd aan de jarige Vorstin verzonden: „Bestuur en leden van de Vereniging Koninginnedag- Leiden, op Uw verjaardag uiting geven de aan gevoelens van dank en ver knochtheid jegens U en Uw Huis, bieden Uwe Majesteit en Haar gezin eerbiedig hun gelukwensen aan. w.g. P. C. LINDENBERG Voorzitter, J. C. J. LAMBERMONT, Secretaris. In de Pieterskerk De gebondenheid aan Gods wet, maakt het Koningschap tot een krachtig geheel In de Pieterskerk beleefden velen deze dag een uur van bezinning. Werden zÜ geconfronteerd met het hoge goed dat God hen en ons in de Oranje-dynastie laat. Ds. D. J. Vossers vroeg in deze eredienst aandacht voor het Psalmwoord: „Voeg dagen toe aan de dagen van de koning; mogen zyn jaren duren als van geslacht tot geslacht, moge hjj voor altoos tronen voor Gods aangezicht; be schik goedertierenheid en trouw, dat zü hem behoeden" (Psalm 61). Met Pasen, aldus ds. D. J. Vossers, is weer bewezen, dat Christus Gods Zoon was en dat wij daardoor Hem blijven eren als een enige en euwige Koning. Met deze koningsgedachte nog in ons hart is het ook niet moeilijk om Ko ninginnedag te vieren. Ds. D. J. Vossers wees erop, dat dit niet altijd het geval is geweest. In da- geix der romantische tijden heeft men vaak de koningsgedachte verdoezeld tot een grote menselijke hartstocht. Maar velen hebben echter door de oorlogsja ren het inzicht gekregen omtrent het koningsschap in Gods bestel. Het gebed voor de koning, dat vroeger vaak achter wege bleef, wordt nu weer veelvuldig in de kerken uitgesproken. Karl Barth noemde dit gebed zelfs een artikel, waarbij de kerk staat of valt. Psalm 61 vers 6 spreekt ook over de rechte plaats van het gebed. De psalmdichter heeft allereerst zijn hoop gevestigd op de tem pel, d.i. de gemeenschap van zijn God (vers 5). De tempel is hem meer waard dan elk plekje op de aarde. In die tempel wordt Gods verzoening verkon- (Poto L.D /Van VMe-t) Tweeduizend schoolkinderen zon gen gisterochtend op het Stadhuis plein hun lied. digd, zodat Gods koninkrijk tot Iets groots is uitgebreid. Daarom vestigt de dichter zijn hoop daarop. Tevens ver wacht hij de terugkeer van het geluk van het beloofde land, zoals het koningshuis zelf ook eens gehunkerd heeft tijdens de oorlogsdagen om naar een vrij Neder land 'terug te kei*en. Als laatste ver wacht de dichter het heil van zijn ko ning. Zijn aanhankelijkheid is geen be krompen nationalisme, maar een heilige overtuiging tegenover het anarchisme en de chaos. UNANIEM OM DE TROON Nederland mag dankbaar zjjn, dat het een volk heeft, dat unaniem om de troon geschaard is. Deze dankbaar heid kan alleen berusten in 't vertrou wen van een kundig staatsbestel, dat van God gegeven is. Als wij bidden voor onze Koningin, vervolgde ds. Vossers, vragen we dan eigenlijk niet te veel voor één mens. We weten toch dat dit aardse koningsschap eens voorgoed verdwijnen zal? Ds. D. J. Vossers wees erop, dat de psalmdichter niét voor één mens bidt, maar voor het voortbestaan van zijn troon. („Voeg dagen toe aan de dagen van de koning"). Ook wordt er niet alleen een verlen ging van de levensduur verlangd, maar de wens uitgesproken, dat hij tronen mag voor het aangezicht des Heren. Met eerbied moeten wij dan ook naar Hare Majesteit opzien. Zij is verheven boven alle politieke geschillen die het volk soms uitéén houden. IN STILTE GELEDEN.... Het volk heeft dan ook het afgelopen jaar in stilte geleden, toen geheimzin nige figuren kanalen gelegd hadden tussen het paleis en de buitenlandse pers. Maar het gedroeg zich dapper, want het wilde geen smet op de Ko ningin; Zij is immers een stadhouder Gods! Niet de gebondenheid aan de grond wet, maar de gebondenheid aan Gods wet maakt het koningsschap tot een krachtig geheel: „Ik heb met de poten taat der potentaten één vast verbond aangegaan". Wie zich een voorwerp van Gods liefde en trouw weet, zal geborgen we zen. Daarom, besloot ds. D. J. Vossers, moeten wij bidden of God onze Koningin wil leiden en dat Zij met Haar gaven het Nederlandse volk voor mag gaan. „In Godes vrees te leven, heb ik altijd betracht". Het koor van „Ex Animo", dat zijn medewerking verleende, sloot deze kerk dienst met het zingen van „Beveel ge rust Uw wegen". Militaire mars had veel belangstelling Het is gebruikelijk dat er op de ver jaardag van H. M. de Koningin een grote militaire parade wordt gehouden in een van de grote steden van ons land. Zoals bekend, is deze parade dit jaar in verband met de hoge kosten af gelast, doch plaatselijk o.a. in Leiden zijn wel militaire marsen gehouden. Een militaire mars onderscheidt zich hierin van een parade dat men vanuit de kazerne door de belangrijkste stra ten van de stad marcheert, terwijl een parade begint in een van de straten, die dicht gelegen is bij de plaats waar het défilé zal worden aigenomen. Zo hebben wij hier in Leiden op 3 oktober een pa rade, die dan gewoonlijk begint op de Lammenschansweg, waarna het défilé plaats heeft voor het stadhuis. De militaire mars van gisteren begon in de Doelenkazerne en vandaar mar cheerde men via Witte Singel en Zoe terwoudse Singel in de richting van de Breestraat. Bij het stadhuis hadden zich enkele autoriteiten opgesteld, onder wie de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rector magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, beiden met echtgeno ten. bestuursleden van de Vereniging Koninginnedag en enkele bestuursleden van de 3 Octobervereemging, die daar het voorbijtrekken van de stoet gade sloegen, zonder dat er sprake was van een défilé. De stoet werd geopend door het tam boercorps van de Nationale Reserve, district 's-Gravenhage, dat reeds meer dere malen zijn gewaardeerde medewer king verleende aan de feesten in Lei den. Ook nu weer speelde het korps vro lijke marsmuziek. Vervolgens kwamen twee pelotons van „Pro Patria", in de keurige donkere uniformen met de witte uitmonstering. Het garnizoen van Lei den was vertegenwoordigd door een compagnie van de Koksschool, die dit maal keurig marcheerde. Deze drie pe- Vrolijk feest met Adrie van Oorschot In de foyer van de Stadsgehoorzaal trad gisteravond voor de leden van de Vereniging „Koninginnedag" op het ge zelschap Adrie van Oorschot met de cabaretrevue „Krantenknipsels". Voordat het doek opging richtte de voorzitter van .Koninginnedag" dr.ir.P.C. Lindenbergh, zich met enkele woorden tot de aanwezigen. Hij herinnerde eraan hoe hoog de verwachtingen op de kro ningsdag van Koningin Juliana gespan nen waren en hoe reeds een aantal jaren later deze verwachtingen werden over troffen. Dit kan niet anders dan tot grote dankbaarheid stemmen, aldus dr. Lindenbergh. De liefde en aanhankelijk heid van ons volk voor de Koningin bleek op deze vreugdevolle dag om. uit het défilé te Soestdijk, waaraan ook afge vaardigden uit Leiden hebben deelgeno men. Nadat dr. Lindenbergh er op ge wezen had dat wij ons niet aan onze hoogachting jegens de Koningin kunnen onttrekken, verzocht hij de aanwezigen staande het Wilhelmus te zingen. Wat de prestaties van de artiesten be treft, deze waren uitstekend. Een van de medewerkenden, de charmante Ria Kuy- ken, stelde achtereenvolgens aan de zaal voor Ria Schmitz, Lex Goudsmit, Jo Hamilton, Gerard Heystee, Justus Je- sayes en Adrie van Oorschot. Zij allen hebben met een lied en een schets de feestgangers op uiterst gezellige wijze weten bezig te houden. Een speciaal woord van waardering voor Adrie van Oorschot, die méér kan dan alleen maar de verschillende nummers met een praatje aanéén te rijgen, is hier zeker op zijn plaats. Na de pauze kon men genieten van een alleraardigst zangspel. lotons maakten de beste indruk Een compagnie Nationale Reserve district 's-Gravenhage. een detachement Van Heutsz en een detachement 334e Trans port Squadron Kon. Luchtmacht vorm den de staart van de stoet. Vooral op de Breestraat was er zeer veel belangstelling voor dit evenement. die E Hrima Hun Nederlands is slecht - maar de IBIS shag die ze maken in 3 smaken wonderful! Dobbelmann lekker man! In cellofaan verpakt

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3