4 Alleraardigst kiiulercorso, Lisse Prachtige wagentjes trokken zeer ruime belangstelling Streekfederatie P.v.d.A Alpheii Kerk te Leermens (Gr.) werd door brand zwaar geteisterd De zagende pijnen Moeder en drie kinderen (meisjes) verdronken; vader bestuurde auto Gevaarlijke machtspositie van P.v.d.A. in de Tweede Kamer Mevrouw A. Verheul-Verbree te Zwammerdam op 1 mei 100 jaar 96ste jaarfan?» Maandag 29 april 1957 Vierde blad no. 29123 Tegen twee uur heerste in de omgeving van het HoBaHo-plein te Lisse een geweldige drukte die voornamelijk veroorzaakt werd door de jeugd, die deelnam aan of ging kijken naar het kindercorso. Op het plein, waarvan de ingang door padvinders was afgezet, was een jury bezig de aldaar opgestelde versierde kinder voertuigjes van allerlei aard te keuren. Het fijnst versierde en meest originele wagentje vonden wij „Het Concours Hip- pique", getrokken door twee in muisgrijs geklede meisjes, de hoofden bedekt door een kapje met oren in dezelfde kleur, de paarden voorstellende. De parmantige koetsier in het met rode tulpen smaak vol versierde wagentje mende de meisjes-paarden. We zagen een hertje, een kano met mandoline spelende kin deren genaamd Varende melodie, een zwaan, een driemaster, een wentelwiek van de Sabena, versierde poppenwagens, fietsen, ja zelfs Rock and Roll ontbrak niet op dit kinderfestijn. Voorafgegaan door de harmoniekapel Trou Moet Blijcken maakte het kindercorso zijn route door het dorp waar zeer velen het met een applausje ontvingen. Het was grappig om te zien hoe een in het wit gestoken peutertje, gezeten in een praal- wagentje, als een vorstin naar links en rechts boog en wuifde. Dr. W. H. Vermooten sprak over „Problemen rondom bezitsverhoudingen" In hotel Centraal te Alphen aan den Rijn is zaterdagmiddag onder leiding van de voorzitter, de heer G. Nyman, de tweede streekfederatie „Rijn en Gouwe" gehouden voor kaderleden van de PvdA en overige belangstel lenden. In zyn welkomstwoord mocht de heer Nijman een groot aantal partij genoten welkom heten, waarna dr. W. H. Vermooten. lid van de Tweede Ka mer sprak over „Problemen rondom bezitsverhoudingen". Dr. Vermooten begon met erop te wij zen. dat voor de laatste wereldbrand de oude socialistische partij zich reeds met dit probleem bezig hield. De leiders van deze arbeiderspartij wilden de gehele produktie en de gronden in handen van de gemeenschap stellen. Na de laatste oorlog zijn het vooral de confessionele partijen geweest, die het bezit van de kleine man hebben willen uitbreiden. De moeilijkheden rondom de laatste kabi netsformatie waren dan ook voor een deel te wijten aan het probleem van de 'bezitsverhoudingen. De Partij van de Arbeid is beslist niet tegen bezitsvorming maar wil graag aandacht voor drie problemen: 1. Het jeugdsparen en het sparen door volwassenen 2. Hulp van regering bij bezitsvorming en de daarbij te verlenen belasting faciliteiten. 3. Bezitsvorming met premielening. Van deze drie is het jeugdsparen wel licht het meest aantrekkelijke, waarbij de jeugd belastingverlaging kan krijgen, maar haar spaargelden gedurende een bepaald aantal jaren geblokkeerd ziet. Spreker acht het fout, dat meerdere ouders hun jonge kinderen over hun gehele salaris laten beschikken, terwijl het. aan de andere kant ook weer on juist is als de ouders zich dank zijn het verdiende geld van de kinderen verrij ken. Op deze wijze leren zij de waarde van het geld niet. kennen. Bij bezitsvorming voor volwassenen wordt bij een sparen van 10% van het loon onbelastbaar. Spreker zag hierin een belangrijke taak voor de werkgevers die deze vorm van sparen bij hun per soneel moeten aanmoedigen. Spreker be sprak nog het belastingvrije inkomen van f. 300 uit vermogensinkomsten. Bezitsvorming aldus spreker geeft ge voel van verantwoordelijkheid. Aan de hand van een aantal teksten uit de bijbel wees spreker die lid is van de Piot. Chr. Werkgemeenschap in de PvdA erop dat bezitsvorming niet het eniee doel van de mens mag zijn. Tot slot pleitte spreker voor medezeg gingschap in de bedrijven, de PBO. en het maken van collectieve contracten alsmede herziening van de vennoot schapsrechten. Na de pauze kreeg spreker een aantal vragen te beantwoorden waarna de heer Niiman deze streekvergadering sloot met woorden van dank tot de spreker. PRIJZEN Omstreeks vier uur werd de stoet ont bonden en werden de kinderen getrak teerd, waarna de prijsuitdeling plaats had. De jury had de beide groepen, A met één of twee kinderen en B met meerdere kinderen beoordeeld naar de maatstaven idee, afwerking en kleuren combinatie. In groep A gingen de prijzen Een aardige wagen, die deelnam aan het kindercorso. (Fo-to L.D./Vam Vliet) naar: Koos van Leeuwen, wisselbeker; lste tot en met de 10de prijs: Margriet van der Linden, Hubert van Kesteren, Bert Langeveld, Ane van Blitterswijk, Ger v. d. Berk. Johan Langeveld, Kees v. d. Laan. C. de Koning, Irene Kranen burg en Woutje Hofstra. De vijf prijzen voor het beste eigen werk gingen naar Bert Langeveld, Hubert van Kesteren, Ger v. d. Berk. Adri Hoogkamer en Ger Segers. De prijzen in deze klasse beston den uit speelgoed. In klasse B waren er geldprijzen. Ze werden gewonnen door kinderen Verdegaal (wisselbeker): kin deren Zwetsloot, v. d. Aardweg, Hagen, Dames. Van Rijn, Tromp, Baten, Huis en v. d. Zeist, resp. lste tot en met de 10de prijs. Voor het beste eigen werk gingen de prijzen naar de kinderen Ha gen. Dames, Zwetsloot, Tromp en Van Rijn. Komplot autodieven opgerold „Zwarte" auto's werden „wit" (Speciale berichtgeving) In nauwe samenwerking met de centrale recherche uit Amsterdam Den Haag en Rotterdam is de douane-recherche te Amsterdam er in geslaagd een komplot van auto dieven en -helers op te rollen. Het resultaat is, dat op het ogenblik op de binnenplaats van het hoofdbu reau van politie aan de Elands gracht te Amsterdam zeven volks wagens staan, welke slechts een deel vormen van de vele tientallen, die clandestien in ons land toerden in gevoerd en door duistere manipula ties van zwart wit werden gemaakt. Een Duitser stal de auto's in zijn land. hoofdzakelijk volkswagens. Hij bezat een relatie, die kans zag op ge niale manier chassis- en motornum mers van de wagens te verwijderen en deze door nieuwe nummers te vervan gen. Vervolgens ging men naar een Duitse touringclub en verlangde op de nieuwe nummers triptieken, die werden afgegeven. Hierop kwamen de wagens Nederland binnen, volkomen legaal dus. Het is overigens bijzonder vreemd, dat geen van de automobiel clubs, die steeds maar weer nieuwe triptieken afgaven, heeft gemerkt, dat de wagens weliswaar Nederland binnen maar er nooit meer uit kwamen. Zij werden nooit meer op de triptieken afgeschreven. In Nederland aangekomen, werden zij in handen gegeven van een Amsterdams autohandelaar Deze had weer een rela tie op het Rijksbureau voor Wegver keer in Den Haag. die zijn medewerking verleende om voor deze frauduleus in gevoerde auto's Nederlandse kenteken bewijzen af te geven, waardoor dus plotseling de ..zwart" ingevoerde wa gens ..wit" werden. De ambtenaar is door de Haagse recherche gearresteerd, evenals de Amsterdamse autohandelaar en een monteur. In deze zaak zullen nog meer arrestaties volgen. Houten toren en uurwerk stortten omlaag orgel in 1870 gerestaureerd vernield Het oude kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Leermens (Gr.) is gistermorgen door brand ernstig geteisterd. Het westelijke gedeelte is geheel uitgebrand, terwijl aan het dak zware schade is aangericht. Omstreeks half zeven was de koster, de heer D. Woldhuis, naar de kerk gegaan om de centrale verwarming op te stoken. Ongeveer een half uur later hoorde hij een ongewoon lawaai in de kerk. Toen hij zich op de hoogte wilde gaan stellen van de oorzaak daarvan bemerkte hij, dat in het westelijke gedeelte der kerk een hevige brand woedde. De brandweren van de gemeenten 't Zandt, Loppersum en Appinge- dam werden te hulp geroepen. Het houten torentje, waarvan het uurwerk om zeven uur nog nor maal de tijd had aangegeven, kwam enige minuten later met het uur werk en de wijzerplaat naar beneden, enige tijd daarna gevolgd door de luidklok. Om half tien kon de brandweer van Appingedam inrukken en het nablus- singswerk worden overgelaten aan de vrijwillige brandweer van 't Zandt. Op dat moment was het westelijk deel van de kerk, waarin het oude kerk orgel en de dakconstructie geheel in vlammen opgegaan. Kort na het uitbreken van de brand had een inwoner van Leermens, de heer J. Heun, geholpen door de post- commandant van de Rijkspolitie, de heer R. K. Meijer, kans gezien de kostbare avondsmaalbeker en het (Ingez. Med.-Adv.) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er if geen beter middel tegen dan Togal Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en if onschadelijk voor hart en maag. Bi; apoth. en drog. f 0.95, f 2*40 en f 8.88 Zaterdagavond is een auto, waarin vijf personen waren gezeten, van de Rijksweg Sluiskil—Axel in het kanaal gereden. Vier der inzittenden zijn verdronken, de bestuurder heeft zich kunnen redden. Dr. Bruins Slot verklaart: Politieke situatie gekenmerkt door onmacht Tijdens de bijeenkomst van het partijconvent der A.-R. Partij, heeft de voor zitter van de A.-R. Tweede Kamer-fractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zaterdag- middag het politieke beleid van de A.-R. Kamer-fractie besproken. Volgens dr. Bruins Slot wordt de huidige politieke situatie allereerst geken-1 merkt door de onmacht van het Parlement, gepaard met een daaraan omgekeerd evenredige machtspositie van het Kabinet. Het eerste is, volgens hem, bij de Kabinetsformatie reeds gebleken, toen er geen enkele parlementaire basis voor het Kabinet te vinden bleek. Beide blijken vervolgens uit het feit, dat allerlei i zaken, die de meerderheid van de Kamer niet wil, toch gebeuren omdat, volgens j dr. Bruins Slot, als het puntje bij het paaltje komt, een deel van de meerderheid niet voor haar mening blijft staan, omdat de regering het „onaanvaardbaar" j uitspreekt. Voorts wordt de politieke situatie, volgens dr. Bruins Slot, gekenmerkt door een I oppermachtige positie van de Partij van de Arbeid. Hoewel in de Kamer, volgens hem, een minderheid vormende, weet zjj de meerderheid der Kamer te overheer- I sen. Dr. Bruins Slot noemde deze overmachtspositie, waarvan hij een aantal voorbeelden gaf, zeer gevaarlijk. Omstreeks tien uur was de heer N. Naeye, meubelhandelaar te Axel per auto op weg van Sluiskil naar zijn woon plaats. In zyn auto waren mede gezeten zijn echtgenote en drie kinderen, meisjes van negen, acht en vier jaar. Vermoe delijk is een der kinderen tegen de be stuurder aan gevallen, waardoor deze, de macht over het stuur heeft verloren. De auto geraakte van de weg en reed het langs de Rijksweg lopende kanaal in. De bestuurder heeft kans gezien de voorruit in te trappen en de wagen, die 15 meter uit de wal lag, te verlaten. Hoewel spoedig hulp aanwezig was is men er niet in kunnen slagen me vrouw M. Naeye en de drie kinderen te redden. Enige personen hebben zich nog zwemmende naar de auto be geven. doch hun pogingen hebben geen resultaat opgeleverd. Omstreeks een uur 's nachts heeft men de auto op de wal gebracht. De stoffelyke overschotten van mevrouw Naeye en de kinderen zijn naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Bij het debat over de beperking dei- bestedingen, waarbij, volgens dr. Bruins Slot, zeer veel zat in de voorstellen dei- regering wat algemeen aanvaardbaar ge acht werd, stonden bij alle punten, waar verschil was met de regering, steeds de socialisten aan de kant van het Kabinet en de gehele rest van de Kamer daar tegenover. De oorzaak van deze situatie moet, volgens spreker, niet gezocht wor den bij het Kabinet maar bij de Kamer. De meerderheid van de Kamer geeft, volgens hem. de kat het spek in de bek. Dr. Bruins Slot noemde het begrijpelijk, hoezeer het, volgens hem. ook onjuist is, dat de P. v. d. A. haar wil tegen de zin van de meerderheid doordrijft, als die meerderheid haar daartoe de kans geeft. Als men anders wil, dan zal volgens dr. Een markante opname van prof. Gerbrandy tijdens het A.R. Partij convent). (Foto W'iQfl BiBdim) Bruins Slot, de meerderheid of een meerderheid aan de heer Vermeer moe ten laten weten, dat zij het eventueel zonder de P. v. d. A. wil doen. De A.-R. Party biyft, aldus dr. Bruins Slot, dit Kabinet als een extra parle mentair Kabinet beschauwen. De A.-R. acht zich er niet aan gebonden en be schouwt zich ook niet als een rege ringsparty. De A.-R. beoordeelt het beleid van het Kabinet op zijn mérites in het licht van zijn politieke begin- Inbreker in de trein gegrepen Onder het kroos in het toilet (Van onze Haagse redactie) Tot in de trein toe heeft de Haagse politie dezer dagen een inbreker moe- ten achtervolgen, die op heterdaad was betrapt in een consumptietent. In het toilet van de trein die om even voor zeven uur uit Rotterdam in Den I Haag moest aankomen, werd de man 1 tenslotte gearresteerd. Het bleek een 21-jarige jongeman uit Enschede te zqn. die een dag of tien geleden is gevlucht uit een psychiatrische in richting te Utrecht. Toen de bediende van een consump tietent aan de Laan van Nieuw Oost Indië te Voorburg 's ochtends bij de tent aankwam, zag hy dat deze was opengebroken. Binnen trof hij een man aan, die broodjes zat te eten en wat chocola en cigaretten al vast had klaar gelegd. De man vluchtte in de richting van het stationnetje Laan van Nieuw Oost Indië te Den Haag. Toen hij zag dat de bediende hem op de hielen zat. doorwaadde hy een sloot, klom tegen de spoordijk op en sprong in een trein die juist op vertrekken stond. Een poli- tie-agent had de achtervolging inmid dels opgemerkt en eraan deel genomen. Hij zag kans de trein een minuut op te houden, zodat ook hij in het achterste rijtuig kon springen. Tijdens de rit naar Den Haag H.S. vond hij de vluchteling doornat en overdekt met kroos op het toilet. De politie heeft reden om aan te nemen, dat de jongeman tijdens zijn verblijf in Den Haag meer inbraken heeft gepleegd, o.a. in consumptietenten langs het strand. Wacht niet met inroepen van tandheelkundige hulp! In verband met het feit, dat maan delijks gemiddeld ongeveer een kwart miljoen saneringskaarten aflopen, meent het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde met het oog op het naderen van de datum van 1 mei ,er nog eens met klem tegen te moeten waarschuwen dat men slechts tandheelkundige hulp inroept indien dit dringend noodzakelijk is, het ge vaar dreigt, aldus deelt de Maat schappij mede, dat bü een eventueel herstel van de normale betrekkingen tussen de Ziekenfondsorganisaties en de Maatschappij, aan de vraag naar hulp, die zich dan inmiddels heeft op gehoopt. op dat moment niet kan worden voldaan. daarby behorende zilver, daterend uit 1661, in veiligheid te brengen. Dit red dingswerk werd door de dichte rook en de hitte ernstig hemoeiiykt. De heer Meijer kreeg hierby een verwon ding aan het gelaat. Het kerkgebouw is in drie fasen ge bouwd. in de 11e eeuw het schip uit tuf steen, in de 12e eeuw werd uit baksteen het koor aan de kerk toegevoegd en in j de 13e eeuw. door de bouw van twee dwarsarmen, werd de tegenwoordige vorm van de kruiskerk verkregen. Het thans geheel vernielde orgel is in 1870 door de orgelbouwers Oekelen uit f Haren gebouwd. Enige tijd geleden werd besloten het kerkgebouw te restaureren. Hiervoor werd een comité in het leven geroepen, j waarin alle lagen der bevolking verte genwoordigd waren. Van Rükswege was het plan reeds goedgekeurd. Dezer dagen zou men met het gemeentebestuur van 't Zand onderhandelen over een aan vullende subsidie van gemeentewege. De totale restauratie is begroot op drie ton. De kerk. die voor een bedrag van f 80.000 is verzekerd en waarin ds. K. den Hertog om half tien de ochtenddienst zou lei den. is voor onbepaalde tyd onbruik baar. Omtrent de oorzaak van de brand staat niets met zekerheid vast. Men ver moedt. dat een lek in het rookleidings kanaal van de centrale verwarming aan leiding is geweest, dat vuur zich een uit weg kon banen naar het houtwerk in het westeiyk deel der kerk. Het middelste deel van de kerk is geheel uitgebrand; 1 een deel van de zoldering is naar be neden gekomen. (Ingez. Med.-Adv.) Vroeger iedere week naar de Goudse markt Woensdag a.s., 1 mei, zal de gemeente Zwammerdam een 100-jarige inwoonster! bezitten. Op die dag viert mevrouw Aaltje Verheul-Verbree haar 100ste verjaar dag en dat is een feit dat niet alleen de jarige zelf aangaat, maar waarmede, het gehele dorp meeleeft. selen, aldus de A.-R. fractie-voorzitter, die voorts opmerkte, dat de A.-R. zich daarby realiseert, dat dit Kabinet zeer moeiiyk en uit nood geboren is. De A.-R. zal het Kabinet steunen, waar het kan en het afvallen waar dit moet, aldus spreker. Kritiek op plan Oud Sprekende over de Groninger rede van prof. Oud, zei dr. Bruins Slot, dat de heer Oud een minderheidskabinet van KVP en A.-R. heeft bepleit, omdat hij een scherpe tegenstelling zag tussen de socialistische en de niet-socialistische partyen. Dr. Bruins Slot noemde dit een uiterst goedkope wijze van politiek be- dryven. De KVP en de A.-R. op de bok van de koets met de P. v. d. A. als een stel wolven achter hen aan en de heer Oud welwillend en loyaal aan de kant van de weg. Dit zou de situatie zijn, al dus de heer Bruins Slot, waarvoor de liberalen wel iets voelen. Hy vond dat dit plan van prof. Oud toch wel in een vreemd daglicht komt te staan, gelet op de voortdurende felle kritiek van libe rale zijde, geuit op het economisch be leid van minister Zylstra, een beleid, dat volgens de heer Bruins Slot, de A.-R.-fractie in hoofdlijnen tot het hare heeft gemaakt. Dr. Bruins Slot adviseerde prof. Oud om onder het huidige bestand eens meer blijk te geven van zyn loyale gezindheid t.a.v. de sociaal-economische politieke denkbeelden van de A.-R. inplaats van deze A.-R. op een ongedekte wissel op de toekomst te vergasten. Aaltje Verbree werd geboren in He kendorp. een klein dorpje aan de Hol landse IJssel, waar haar vader tuinder was. Na de lagere school moest Aaltje al spoedig mee helpen verdienen, en zo ging zy in betrekking bij boeren, waar zy allerhande werkjes te verrichten kreeg. Op 24-jarige leeftyd trad zij op 12 december 1881 te Hekendorp in het huwelyk met de veehouder en kippen- koopman A. V. Verheul en zij gingen wonen op een klein boerenbedrijfje on der de rook van Gouda. Er werden uit het huwelijk 5 kinderen geboren en het kostte soms heel wat moeite genoeg te Vereniging voer bloembollencultuur In de vanmorgen te Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. meegedeeld, dat met het Produktschap voor Siergewassen overeenstemming is bereikt over de gelegenheid, die het hoofdbestuur en de leden geboden wordt, om méér dan zulks verleden jaar mogelijk was, gekend te worden in het te volgen prijzensysteem. Het hoofdbestuur heeft besloten het vraag stuk in een algemene vergadering te behandelen. De rationalisatie en de mechanisatie in de bloembollenbedrijven vragen nog steeds actieve belangstelling; dat moge blijken uit het feit. dat thans, nadat de proto-types door het Instituut voor Tuinbouwtechniek werden ontwikkeld, de opdracht tot het vervaardigen van de eerste door een fabriek te maken bloem- bollenrooimachine is opgedragen. De machine zal reeds in het aanstaande rooiseizoen op verscheidene bedrijven en in verschillende zandgebieden worden gedemonstreerd en beproefd. De vergadering keurde de jaarversla gen van de algemeen secretaris en van de secretaris-penningmeester goed. De rekening 1956 sluit met een saldo van f. 12.687. De inkomsten en uitgaven be droegen f. 272.855. verdienen om den. 7 monden open te hou-1 HARD WERKEN Mevrouw Verheul bracht de produk-, ten van het boerderytje altyd naar de markt in Gouda en dat was nog een hele opgave, omdat zij altyd ging lo« pen. aangezien het te duur was een! paard en wagen te nemen. Met haar welgevulde manden met boter, kaai) en eieren kon men haar dus elk( week op de markt vinden. Later is het echtpaar naar de Ryii gekomen, waar zij zich vestigden in een boerderijtje aan de Goudse Straatweg, tegenover de plaats waar zy nu woont, Ook op deze boerderij is het altijd hard werken geweest, maar toch waren hel gelukkige jaren. Enkele jaren na hun gouden huwelijksfeest, is de heer Ver heul op 78-jarige leeftyd overleden. Vorig jaar is mevrouw Verheul nog ernstig ziek geweest. In de koude fel bruarimaand liep zy een longontsteking op, doch na een langdurig ziekbed knapte zij weer aardig op. Zij leest nog veel, zelfs zonder bril, en ook geestelïji is mevrouw Verheul nog zeer goed. Hel gehoor heeft haar echter geheel in de steek gelaten. DE EERSTE FIETsj Toen het gesprek op het huidige verj keer kwanr. schudde mevrouw Verheid haar hoofd. Die ontwikkeling is zo hard gegaan dat het haast niet by te houi den is. Mevrouw Verheul kan zich nog zq goed herinneren dat de eerste fiets iri Hekendorp verscheen, zo'n ouderwet! ding met een groot en een klein wiel] Ieder vluchtte het huis in of zocht bel scherming op het erf, achter eed hekje! Mevrouw Verheul kan van een rustige levensavond genieten, mede door de goede zorgen van haar kleindochter^ mej. Corrie Verheul. Er zyn in totaal 2\ kleinkinderen, 21 achterkleinkinderen en 3 achter-achterkleinkinderen. Dezen zuil len er wel voor zorgen dat het op 1 me: werkelijk feest wordt voor mevrouw Verheul.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8