Sfeerloze strijd tussen Nederland en België sloot met 1 1 stand Opnieuw teleurstellend spel van onze aanval Gelijkspel was de juiste uitslag Timmermans:'Wij hebben minder gekregen dan er in zat' 96ste jaargang Maandag 29 april 1957 Derde blad no. 29123 Pieters Graafland en Van Wissen de lichtpunten (Van onze sportredacteur) Pieters Graafland is vandaag d e man. De jeugdige doelman van Ajax, die zo lang in de .schaduw" heeft geleefd van „zwarte panter" Frans de Munck, heeft gistermiddag de koeste rende warmte op zijn slanke figuur voelen rusten van een waarderend en bewonderend Olympisch Stadion. Het begon met een opgetogen gemompel op de tribunes, toen bleek, dat Pieters Graafland's uit trappen vér in de Belgische defensie reikten, het werd een ovatie, toen de jonge Ajacied zich in de tweede helft onvervaard en met een bliksemsnelle reactie voor de schoenen van een „doorgebroken" Waarom wy ons verslag van deze HollandBelgië-wedstrijd met het noemen van Pieters Graafland en Van Wissen zijn begonnen? Wel, zjj waren, althans aan Nederlandse zijde de rozijnen in de grauwe pap van deze sfeerloze strijd, welke de geen moment imponerende nationale ploegen van Nederland en België ons deze middag voorzetten. De uitslag, 11, was de juiste. Noch Oranje, noch België verdiende méér. Beide doelpunten werden door debutanten gescoord. Rechtsbinnen v. d. Berg deed dit in de eerste helft voor de Rode Duivels en linksbuiten Carlier trof met een verrassend schot na de hervatting voor Nederland de roos. Deze treffers waren de hoogtepunten van de strijd. Rik Coppcns wierp en daarmee een zeker lijkend doelpunt voorkwam. Inderdaad, Pieters Graafland kon na afloop van deze 84ste derby der Lage Landen met opgeheven hoofd naar de kleedkamers wandelen. Nog een Oranje-debutant kon trots in de tribunes blikken: rechtshalf Van Wissen van MVV. Niet dat briljante van een Jan Notermans, maar een hardwerkende, nuttige „opbouwer die zijn cap ten volle heeft verdiend. En. geen spoor van ontzag voor een routinier als Rik Coppens. van de Nederlandse ploeg, Coppens werd niet altijd op een even elegante wijze de pas afgesneden. Pieters Graafland moest zich tweemaal languit in de hoek wer pen om harde schuivers van Orlans en Hoef onschadelijk te maken en tenslotte kwam er in de 33ste minuut een Belgi sche treffer. Dat gebeurde, toen rechts buiten Piters naar links was afgezwenkt en zijn verrassende voorzet rechtsbinnen v. d. Berg in vrije positie voor het Ne derlandse doel bracht. Pieters Graaf land deed nog een vertwijfelde poging de bal te keren, maar de Belg schoot van te dichtbij0—1. Vreugde in het Belgische kamp; de Rode Duivels hebben de leiding genomen. Toch één man in tevreden stadion Tussen de tienduizenden ontevre denen bij de voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië was toch één man, Na afloop in de kleedkamers Cor v. d. Gijp faalt Opnieuw was het spel van de Oranje- aanval teleurstellend. In het bijzonder dat van Cor v. d. Gijp. De Feyenoorder heeft zich geen moment kunnen opwer pen als een resoluut leider van de Ne derlandse „lichte brigade". Zijn baltech niek liet was ditmaal wel heel opval lend bleef ver beneden de maat en in zijn duels met het Belgische „stoot- blok", de 35-jarige, reeds spaarzaam in zijn haren zittende stopper Nelissen, kreeg hij dan ook geen schijn van kans. Ook als Van der Gijp niet in rechts- streeks contact kwam met Nelissen en zijn medeaanvallers hem in een goede schietpositie brachten, ging er van de Rotterdammer niets uit. Een voor beeld: in de 25ste minuut lanceerde Pietje v. d. Kuil een lage voorzet, Bos- selaar en Timmermans stapten listig over de bal, waardoor v. d. Gijp een juweeltje van een vrije kans kreeg. Maar tot grote teleurstelling van de Oranje-supporters maaide de Rotter dammer grandioos over de bal Geen spelverdeler Dit ontbreken van een krachtige, in telligente spelverdeler heeft de Oranje- aanval parten gespeeld. Na een „kwik- zilverig" begin in het eerste kwartier zagen wfj o.m. goede schoten van Tim mermans en Van der Kuil raakte het verband zoek en naarmate de eerste helft verstreek, de passjes steeds te kort ble ken en de voorzetten (in het bijzonder van linksbuiten Carlier) zelden de goede maat hadden, zakte de kwaliteit zien derogen. Timmermans en Piet v. d. Kuil hielden nog het langst hun „stand" op, maar ook zij konden tenslotte het fail lissement niet voorkomen van deze Oranje-aanval, die voor haar acties te veel tijd nodig had en waarin het ver band totaal ontbrak. Uitgezonderd de momenten in het reeds genoemde eerste kwartier heeft de jeugdige Belgische doelman Van der Stappen weinig moei lijk werk onder ogen gehad. Alleen kort voor de rust werd hij nog even met een benauwd moment geconfronteerd, toen Carlier een onverwachte kogel losliet. Van der Stappen slaagde er evenwel in het leer over de lat te werken. Coppens. Bleven in de eerste helft Nelissen c.s. dus (vrij gemakkelijk) meester van het terrein in het Belgische doelge bied. aan de andere kant was dit niet het geval. Ook het Belgische aanvals- spel was niet imponerend, maar er zat toch wel iets meer verband in het team van de Rode Duivels, dan in de Oran- jeploeg. En.hij was er weer, de olijke Rik Coppens. De Antwerpse viskoper, met al zijn van ouds bekende comediante- rie, zijn hoogopgeschroefde veront waardiging, als hij meende door een Nederlander „genomen" te zijn en de Oostenrijkse arbiter Grill tussen haakjes een voortreffelijke fluitist dit ongestraft liet passeren. Op de oude voet In de tweede helft werden de zaken op de oude voet voortgezet. Weliswaar werd het spel soms wat agressiever, maar slechts zelden kon men toch de goede lijn vinden. Na een kogel van Timmermans onder de lat v. d. Stappen tikte het leer uitstekend over zijn doel en na twee vrije schoppen op het Nederlandse doel wegens te zwaar aanvallen van Coppens uit de laat ste trap schoot v. d. Berg het leer tegen de lat kwam in de tiende minuut de Nederlandse gelijkmaker. Deze ontstond na een scrimmage voor het Belgische doel waaruit de bal bij Carlier kwam. die zonder bedenken re soluut en hard inschoot. Via het lichaam van rechtsback Diricx caramboleerde het leer in de Belgische touwen: 1—1. Dit was een verdienstelijk moment van Carlier. Jammer, dat de voorzetten van Henk Pellikaan, lid van de keuze-commissie bleek niet erg voldaan over het spel van de Nederlandse ploeg als geheel. Toen wij de oud-internatio nal na afloop van de wedstrijd in de kleedkamer naar zijn mening vroegen, die het lang niet gek vond gaan. 'zej ons> dat een kleine overwinning mogelijk was geweest, wanneer ten- nainelijlde restaurateur Hein van mjnste de voorhoede iets doortastender was geweest. Dit inzicht werd vrijwel gedeeld door de voorzitter van de T.C. de heer Kruyver, de heer Hoolboom, voorzitter van de k.c., en de heer Steinvoorte, lid van de k.c. „Maar denk er wel aan", zei deze laatste nog, „wij zijn nog aan het experimenteren". Ondanks opdracht K.C. Piet van der Kuil ging niet uit veld Piet van der Kuil, heeft tien minuten voor het einde van de wedstrijd Ne derlandBelgië de opdracht gekregen het veld (als geblesseerde» te verlaten om zodoende Coen Dillen (het PSV- „kanon") in de gelegenheid te stellen de Oranjeploeg aan de zo broodnodige treffers te helpen. De Ajax-speler heeft, aldus de Tele graaf, die instructie genegeerd, maar heeft uit protest niet aan het gala diner - 's avonds in het Amstelhotel - aangezeten. Van der Kuil is onmiddellijk na afloop zonder zich zelfs te wassen, in zijn burgerkleren geschoten en. na oen simpele handdruk met enkele van zijn makkers gewisseld te hebben, naar IJmuiden vertrokken. Oorspronkelijk lag het in zijn bedoe ling na afloop van het diner te za- men met de ex-Venlonaar Jan van der Wint naar zijn woonplaats te rei zen. Met ziin verloofde is hij 's avonds naar de Haarlemse kermis gegaan, waar hij overigens zijn gramschap moeilijk kon vergeten. Toen hij de eerste voet stappen op het kermisterrein had ge zet, begon het te stortregenen. Van der Kuil kreeg de mededeling om uit (e vallen via Theo Timmermans. Al direct na afloop begonnen bij insi ders geruchten omtrent het voorval te circuleren, geruchten, die al spoedig op waarheid bleken te berusten. In een bijeenkomst van oud-interna tionals. na afloop van de wedstrijd gehouden, vormde een en ander het gesprek van de dag. En men stak zijn verontwaardiging erover niet onder stoelen of banken. Maar Coppens ontpopte zich ook weer als de ras-voetballer, als een niet te verwaarlozen figuur in het centrum van de Belgische aanval, een man, die voort durend de aandacht vroeg van onze Cor v. d. Hart. Cor v. d. Hart was hem wat beducht tegemoet getreden. Minder zeker van zichzelf dan in andere wedstrijden. Niet de haast onfeilbare stopper ditmaal, die weet dat hij zijn tegenstander de baas is. Men mag niet van een falen spreken van Cor v. d. Hart. ook al moest hij enkele malen in duels met de slimme Coppens het hoofd buigen en zat hij er enkele malen behoorlijk naast. Maar v. d. Hart's spel was niet overtuigend. Miste hij wel licht zijn trouwe comparant De Munck? Maakte misschien de wetenschap, dat hij ditmaal niet in moeilijke situatie in haast blindelings vertrouwen op zijn doelman kon terugspelen hij greep in deze ontmoeting slechts éénmaal terug op Pieters Graafland hem wat on zeker? Rik Coppens in Wiersma. duel met Roel Listige passjes Coppens was dus de centrale, gevaar lijke man in de aanval der Rode Duivels. Maarzijn bekeken, soms listige passjes vonden in de voorhoede van de roodbaadjes geen spelers, die daaruit doelrijpe kansen konden fabriceren Een Piters, een v. d. Berg (overigens een schot vaardige knaap», een Houf en een Orlans. hoe snel en handig zij soms ook speelden, misten toch juist dit tikje klasse om een defensie van reputatie als die van de Oranjeploeg te ontregelen en de weg te openen naar voldoende doel punten om een wedstrijd te winnen. Natuurlijk, er deden zich enkele moei lijke momenten voor in het doelgebied deze Fortuna-hnksbuiten zo zelden op maat waren voor de rust te laag en na de hervatting te hoog en te scherp mogelijk, dat hij anders een voldoende zou hebben gehaald. Nu niet. Later in deze tweede helft kreeg hij opnieuw een goede kans, toen hij na een moment van aarzeling in de Belgische defensie vrij voor v .d. Stappen kwam. Maar ditmaal ging zijn schot hoog over. Ook v. d. Gijp kreeg na goed voorbereidend werk van Klaassens nog een prima kans. maar ook nu weer mislukte zijn schot volkomen. Zonder overtuiging Het spel in de Nederlandse aanval bleef onzeker en zonder overtuiging, het duurde alles te lang alvorens men tot een eindschot besloot. En dat vergemak kelijkte de taak van de. Belgische ver dediging, waarin overigens linkshalf Van Herpe een prima partij speelde, in niet onaanzienlijke mate. Wij zijn er van overtuigd, dat een stopper als Nelissen in deze wedstrijd slechts bij de gratie van zijn tegenstanders „goed" kon zijn. Deze zich wat stijf bewegende stopper van Verviers, bij wie de jaren toch al zwaar gaan tellen, kon zich voortdurend in de hem aan het lijf geschreven posi tie handhaven, hü kwam zelden voor verrassingen te staan en zijn oogst zal dan ook prijzenswaardige kritieken in de Belgische bladen zijn Maar als deze Oranje-aanval eens een speler van klasse had geteld Opvallend voor de faillure van de Nederlandse voorhoede was het feit, dat zij wel gevaarlijk, althans gevaar- het Olympisch Stadion. Hij was de enige, die sinds de laatste interland tegen Duitsland een duidelijk stijgende lijn in zijn „spel" zag. Droge kelen van het schreeuwen zullen de bezoekers vast niet gekre gen hebben, want het was opmer kelijk rustig op de tribunes. Dat de restaurateur toch record omzetten bereikte, zullen we dan maar op de rekening van het fraaie voorjaarsweer schuiven. Dat het bierverbruik daardoor iets zou stijgen in vergelijking tot de wedstrijd tegen Duitsland was wel te verwachten, maar dat het tot het dubbele zou oplopen - 12.500 flesjes - had toch niemand gedacht. Limo nade was ook bijzonder in trek. ge tuige de 18.000 lege flesjes, die op de tribunes achter bleven. Er zijn maar weinig toeschouioers geweest, die helemaal niets gedronken hebben, want er werden ook nog 14.000 kop jes koffie uitgeschonken. Voetbal, als het niet interessant is. maakt blijkbaar ook hongerig. 12.000 repen chocolade. 10.000 rollen pepermunt e.d., meer dan een kilo meter worst (om precies te zijn 1074.58 meter), 6000 zakjes pinda's en bijna 17.000 koeken verdwenen in de magen van de bezoekers. VERKEERSREGELING De verkeerspolitie was ook dik tevreden. Het is duidelijk te merken als een interlandwedstrijd op zon dag wordt gespeeld. Dan nemen de gelukkige bezitters van een kaartje ruim de tijd om naar het stadion te gaan. Zo ivas het ook nu. Zondag middag om kwart over twee ivaren de 10.000 automobielen en 160 auto bussen, waarmee een groot gedeelte i van de liefhebbers naar Amsterdam was gekomen, geparkeerd en vrij- i wel niemand behoefde te laat in de arena te zijn. Dat het na afloop enigszins stag neerde is gebruikelijk. Dan toch wil iedereen zo snel mogelijk iveg, het geen nu eenmaal een onmogelijk heid is. Maar toch was alles ander half uur na het eindsignaal de stad uit, voor zover men niet in Amster dam ivas achtergebleven. Degenen, die van de tram gebruik moesten maken, waren niet zo gelukkig. Vrij kort na afloop van de wedstrijd liep een tramstel uit de rails, waardoor een vrij grote stagnatie ontstond. lijker, kon worden als zich achter- of halfspelers met de zaak bemoeiden. Wij memoreerden reeds het werk van Klaassens, die Cor v. d. Gijp in vrije positie bracht, nog beter werd het toen Kuys eenmaal naar voren kwam. Ver opgedrongen lanceerde hij Carlier en het werd in dit laatste kwartier de beste Nederlandse aanval van de ge hele wedstrijd. Bliksemsnel ging de bal van voet tot voet en opnieuw kwam v. d. Gijp in vrije positie. Hij had dit maal de bal voor het intikken, maar nu schoot hij te nonchalant en te slap en de volkomen uit positie gespeelde en eigenlijk al verslagen Van der Stappen kon daardoor met een bijzon der gelukkige reacie het leer nog over de lat slaan. Een fortuinlijk moment voor de Bel gische doelman, maar men kon er toch wel vrede mee hebben, dat uit deze aan val geen doelpunt ontstond, want een overwinning verdiende dit Nederlands elftal beslist niet. En tenslotte kwam ook rechtshalf Van Wissen nog een duit in het zakje doen. Met snelle Rushes drong hij verscheidene malen diep in de Bel gische defensie en een drietal uitsteken de schoten van zijn schoen waren daar van het resultaat Het eerste werd door Diricx van de doellijn weggehaald, het tweede werd door v. d. Stappen uit de hoek gedoken en het derde vloog rake ling langs de verkeerde kant van de paal. Intussen had ook de Belgische aanval niet stilgezeten - van een opvallend veldoverwicht van een der partijen was trouwens geen sprake maar verder dan een schot van Coppens, in de be trouwbare handen van Pieters Graaf land. kwamen ook de Rode Duivels niet meer. En bijna alle spelers vonden die 11 iets te weinig Men had op een gun stiger uitslag gehoopt engerekend. Wij tekenden de volgende reacties op: Roel Wiersma (aanvoerder): „Ik was bang voor die stemming van ..we gaan winnen", temeer daar Coppens, Piters en Orlans toch gevaarlijke spelers zijn. Misschien was een kleine overwinning verdiend, maar ik ben ook met die 1I tevreden". Cor van der Hart: „of Coppens het duel zoekt of mijdt maakt weinig ver schil. Eenmaal moet hij toch komen. En nu had ik tenminste tijd om me te her stellen. Ik heb „lekker" gespeeld". Theo Timmermans: „Wij hebben iets minder gekregen dan erin heeft geze ten Ik geloof dat de Belgen wel van geluk mogen spreken dat zij de neder laag zijn ontgaan". Kees Kuys: ..het was moeilijk voor ons achter, vooral de Belgische vleu gelspelers Orlans en Piters, en natuur lijk Coppens vond ik goed". Terwijl bijna allen in de Nederlandse kleedkamer onvoldaan over de uit slag waren, zaten daar rustig op de bank de twee debutanten, voor wie de Rik Coppens: „Een geluksploeg, dat Holland" RIK tOPPENa In de Belgische kleedkamer was na afloop de stemming rustig - bijna berustend. De spelers knik ten enkele keren goedkeurend naar doelman v. d. Stappen, van wie juist door een tekenaar een karika tuur werd ontworpen, en toonden belangstelling voor spil Nelissen, die met een dikke knie pijnlijk naar de douche-cellen strompelde. Maar opwinding - neen. Het leek wel, alsof de wedstrijd reeds ver geten was. Alleen Rik Coppens sputterde nog een beetje na. ,,'T is een geluksploeg, dat Hol land. Iedere keer weerals dat schot van v. d. Berg niet tegen de lat was gegaanen dat terrein, ach dat was geen terrein meer te hard in het middenje kon haast niets met de bal doenof het leuk wasach ja, ik heb op mijn gemakje gespeeldDe andere spelers luisterden haast on verschillig toe. Maar in hun ogen was toch een bewonderende blik voor de man, die in ziin 39ste in terlandwedstrijd voor een opmer kelijke „come hack" had gezorgd. uitslag van minder belang scheen en die moe. maar zeer voldaan en geluk kig. in gedachten, de wedstrijd nog eens ..beleefden". Van Wissen streelde het oranje-shirt, dat hij mocht houden. ..Het ging prima", zei de blonde MVV- er ons, „ja. eerst had ik wel wat last van zenuwen, maar al heel gauw was dat voorbij. Het ging fijn Eddy Pieters Graafland vond het heel natuurlijk dat hij die schoten van dichtbij had gekeerd. ..Als keeper heb je daar nu eenmaal oog op Je voelt als het ware wat een speler gaat doen. Van daar dat ik zo snel kon reageren. Rustig was George Hardwick, de coach van het Nederlandse elftal, be zig de voetbalkeding van zijn pupil len te vergaren, toen wij hem aan spraken". Er zat meer verband in de ploeg dan tegen Duitsland en mis schien hadden wii kunnen winnen. En of ik tevreden ben over de debu tanten? Natuurlijk. In het bijzonder natuurlijk over Van Wissen, die jon gen kan er zeker komen, waren de prijzende woorden van de sympathie ke Brit. VOETBAL. Verhoeven scoorde voor westelijke amateurs Voor ongeveer 1500 toeschouwers is zaterdag onder goede weersomstandighe den te Gorkum een wedstrijd gespeeldd tussen selectieteams (amateurs) van de westelijke districten en van het district zuid. De westelijke amateurs wonnen de ontmoeting met 20. Bij de rust was de score 00. Het was een weinig aantrekkelijke wedstrijd, waarin het tempo zeer laag was. De doelpunten werden pas tegen het einde van de ontmoeting gescoord door respectievelijk Verhoeven van Lugdunum en Klinkenberg van Velox. \TLETIEK Gutowski breekt wereldrecord polslioog De Amerikaan Bob Gutowski heeft tijdens wedstrijden te Palo Alto (Ca- lifornië) het 15 jaar oude wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd. Gu towski haalde bij zijn eerste sprong reeds een hoogte van 4,78 meter. Het oude record was op 23 mei 1942 door Warmerdam (VS) gebracht op 4,77 meter. Warmerdam verrichtte deze prestatie in de Californische plaats Modesto. Gutowski, de 22-jarige student in de chemie aan de Universiteit van Califor- nie. had bij de Amerikaanse kwalifica tiewedstrijden voor de Olympische Spe len geen plaats in de Amerikaanse ploeg kunnen veroveren, maar door zijn goede resultaten enige weken voor de Spelen, en door het sportieve gebaar van zfjn landgenoot James Graham, die zijn plaats voor Gutowski beschikbaar stelde, mocht hij toch naar Melbourne. Gu towski rechtvaardigde het gestelde ver trouwen en behaalde een zilveren me daille met een sprong van 4.56 meter. Terug in Amerika gingen zijn prestaties steeds meer omhoog en 2 weken geleden kwam hfj tot zijn beste persoonlijke prestatie van 4.70 meter. Bij de wedstrijden te Palo Alto ten slotte werd zjjn wens om een van de oudste, meest beroemde wereldrecords te verbeteren, vervuld. Met een volle centimeter verschil deed hij het 15 jaar oude record van Cornelis War merdam, in één sprong teniet en of dit nog niet voldoende was liet hij de lat meteen op 4.87 meter leggen. „Ik wil als eerste mens over de 16 voet komen", zei de Amerikaan, maar deze keer mislukten nog de drie pogingen. Direct na het nummer polsstokhoog springen. kwam hü bij het vèrspringen tot 7.45 meter en het is buiten twijfel, dat deze begaafde jonge atleet ook op dit nummer nog iets van zich zal laten horen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5