P'J 7ELF Mr. J. Slagter nam als dijkgraaf afscheid van Rijnland-personeel Grote waardering voor sfeer van interesse en vertrouwen Koniiigimiefeest in Leiden DemmeniE Onderscheidingen in Leiden en omgeving Beroemd als filmsterren Aardig slot Litteris' seizoen Het Leidse Oorlogsgedenkteken ELTAX - Telefoon 21583 96ste jaargang Maandag 29 april 1957 Tweede blad no. 29123 Na 36-jarig dienstverband Hedenochtend vond in het gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat te Leiden het afscheid plaats van mr. J. Slagter, die na een bijna 36-jarig dienstverband met het hoogheem raadschap waarvan sedert 1948 als dijkgraaf dit dienstverband verbrak in verband met de pensioengerechtigde leeftijd. Uit de hartelijke woor den die namens het gehele (zowel binnen- als buiten-) personeel werden gesproken en de dankwoorden van de scheidende dijkgraaf bleek duidelijk, dat dit afscheid van het dienstverband geen afscheid van de persoonlijke banden betekent, die in de zo hechte sfeer van deze werkkring gegroeid zijn. Dit afscheid van het personeel vond plaats nadat reeds eerder van de hoogheemraden afscheid was geno men en voordat hedenmiddag een afscheidsreceptie voor bekenden buiten dienstverbond gehouden werd. Bij het betreden van het gebouw wer den aan mevr. Slagter-Voogd, die haar echtgenoot vergezelde, bloemen aange boden door mej. G. van den Haak. Mr. Slagter was voorts vergezeld door zyn zoon en dochter en hun echtgenoten. De afscheidsbijeenkomst vond plaats in de bijzonder stijlvolle en karakterise rende grote vergaderzaal van het ge bouw. waar het gehele binnen-personeel. enkele vertegenwoordigers van het bui- tenpersoneel en burgemeester Von Fisenne van Warmond als hoogheem raad en waarnemend dijkgraaf verenigd waren. Persoonlijk contact en vertrouwen Namens het gehele personeel werd het woord gevoerd door d£ heer L. Clevering, die de nadruk legde op de uitstekende verhoudingen welke bin nen het ambtenaren-apparaat van Rijnland heersen. Mede is dat te dan ken geweest aan de wijze, waarop mr. Slagter het personeel steeds tegemoet getreden is, zowel in het werk als ten aanzien van persoonlijk wel en wee. Niet alleen een grote persoonlijke be langstelling, ook een groot vertrouwen ln de goede wil en de capaciteiten der Mondorico's verzorgden gezellige avond Reeds geruime tijd hebben de Mon dorico's getoond voor gezellige avondjes te kunnen zorgen. Geleidelijk aan wer den ook andere krachten dan mond harmonica-spelers aangetrokken, waar door de avond, die zaterdag in de dans school Mekel aan de Hogewoerd gegeven werd, ditmaal voor het eerst geheel door eigen krachten kon worden ver zorgd. Dit is een bijzondere prestatie wanneer men in aanmerking neemt, dat de vereniging slechts circa 25 werkende leden telt! Uiteraard speelde de mondharmonica de hoofdtoon in de avond, maar verder werd er verdienstelijk gezongen, was er een eigen slagwerker, waren er gitaars en een accordeon en werden ook de acrobatiek en de humor niet vergeten in aparte nummers en in schetsjes. De avond werd geopend door voorzit ter G. Velthuyzen. die de besturen van zusterverenigingen welkom heette. Spre ker verheugde zich erover, dat dona teurs familie van leden en andere be langstellenden ditmaal konden zien en horen wat door de leden geheel uit ei gen kracht kon worden gepresteerd. De zeer genoeglijke avond werd be sloten met dansen onder leiding van de heer Mekel waarbij de Flamingo's voor aantrekkelijke muziek zorgden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lambert us An Jo. zn van L. Sdhmiidt en A Maris; Maria Christina, dr van W. de Graaf en C. die Pree; Maria Elisabeth, dr van J. van Iterson en A. J. Vermeer; Hen drik, zn van J. H. B. Boom en A. Hlilile- brarid; Nico. zn van W. H. Bodrij en P. P. Nieuwenburg; Maria Elizabeth, dr van B. F. Kemper en J. M. Kersten#. GETROUWD J. L. Trapman en Y. J. P. Monod de Proideville. M. Spek, 72 Jaar, wediuwe van D. Hon- ders. ambtenaren hoorde tot de kenmerken van mr. Slagters beleid, en daaruit is gebleken, dat wie vertrouwen geeft dit ook ontvangt. De heer Clevering sprak de hoop uit, dat mr. Slagter, staande in de kracht van zijn leven en begiftigd met interes sen ook op ander terrein dan die van Rijnland, nog jaren mocht genieten van de hem thans geschonken mogelijkheid zijn tijd en energie naar eigen inzicht te besteden en daarbij de leeftijd der zeer sterken mag bereiken. Het daadwerkelijk aandeel dat mr. Slagter gehad heeft in het voortzetten van de grote waaiden en tradities van Rijnland, moge zijn grootste geschenk zijn bij dit afscheid, niettemin meende het personeel daaraan enkele stoffelijke herinneringen te moeten verbinden, die weliswaar nog niet in definitieve vorm aanwezig waren maar symbolisch wer den overhandigd. Aan mevr. Slagter werd een bloemen en fruitmand aangeboden. Ir. P. de Gruyter, hoofd van de tech nische dienst van Rijnland, bood ver volgens het eerste exemplaar van het eerste deel van het door hem samen gestelde boekwerk „Rijnlands Boezem" aan de scheidende dijkgraaf aan met woorden van dank voor de mogelijkheid tot het samenstellen van dit mettertijd tweedelige boek, hem door mr. Slagter geschonken. (incez. Med.-Adv.) Eén mislukking maar toen iverd ze ivijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zyn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. Bij het betreden van het gebouw van Rijnland worden aan de echt genote van de scheidende dijkgraaf bloemen aangeboden. Van links naar rechts mej. G. van den Haak. mevr. Stagter-Voogd. mevr. en de heer Slagter-Martin. mr. Stagter en dr. Muller uit Kampen, schoon zoon van mr. Slagter. (Foto L.D./Vaaii VMefc) Dank voor steun Mr. Slagter herinnerde in zijn dank woord aan de grote veranderingen die hebben plaatsgevonden tydens zyn bjjna 36-jarige verband met Rijnland, o.m. tot uiting komend in een zeer grote uitbreiding van het personeel. Ondanks die uitbreiding is de geest en is de nauwe band tussen die allen steeds bewaard gebleven. Dat heeft hem het werk gemakkelijk gemaakt en daarvoor in het bijzonder uitte hy zijn grote erkentelijkheid. Dit geldt voor het gehele personeel, van hoogheem raden tot typistes. Spreker hoopte deze persoonlijke banden ook na ver breking van het dienstverband ge handhaafd mogen te zien blijven. Na de toespraken bleef men nog ge ruime tijd in genoeglijk gesprek bijeen. Afscheid van hoogheemraden In de vorige week gehouden Verenig de vergadering van het Hoogheemraad schap Rijnland, was het voornaamste punt der agenda eveneens het afscheid van mr. J. Slagter. De plaatsvervangen de dijkgraaf jhr. mr. Von Fisenne heeft in een uitvoerige toespraak uiteengezet, welke grote gebeurtenissen er gedurende deze tijd in Rijnland zijn voorgevallen en in welke mate de goede gang van zaken hierbij mede door de scheidende dijkgraaf is verzekerd. Namens de hoofd ingelanden sloot de heer P. van der Linde zich hierbij aan, onder overhan diging van een geschenk; de secretaris heeft gesproken namens de ambtenaren, waarna de dijkgraaf aan allen dank heeft gebracht. De leden zijn na de slui ting der vergadering nog enige tyd ge zellig bijeen geweest. Lezers schrijven.... DE BAGGERSLOOT ACHTER DE COSIJNSTRAAT Reeds verscheidene jaren heeft de Leidse Gemeenteraad zich bezig gehou den met de demping van de baggersloot achter de Cosünstraat. In verband met ..rioleringswerkzaamheden" was dit niet mogelijk, aldus officiële instanties. Dit bezwaar heeft sinds geruime tijd geen zin meer. Toch blijft de huidige toestand gehandhaafd, ondanks het feit, dat reeds verscheidene malen een kind in deze modderpoel is geraakt en door omwonenden van de verdrinkings dood gered. De z.g.n. brandpoort is on begaanbaar, deze is geheel weggezakt en daarom levensgevaarlijk. Wanneer komt nu eindelijk aan deze onhoudbare toestand een einde? Frans Goddyn. Cosynstraat 7.' Leiden. ZILVEREN JUBILEUM C. RIETMAN Zaterdagmorgen had onder zeer gro te belangstelling in de recreatiezaal van de H.C.W.-N.E.M. de huldiging plaats van de heer C. Rietman, chef teken kamer van de N.E.M. De heer Rietman, die deze dag 25 jaar by de N.E.M. in dienst was, is ook voor zitter van de ontspanningsvereniging G.G.V. Allereerst werd hy toegesproken door lr. J. Schreuders, procuratiehouder, die hem namens het personeel van de te kenkamer en het kantoor en de beamb ten van de N.EM. een tuinameublement aanbood. Verder voerden nog het woord de heren Meinders. Verlind, Van Es en de voorzitter van ..De Stalen Band", die een fruitmand overhandigde. Vrijdag had de jubilaris reeds de gelukwensen van de directie ontvangen. SllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 7.00 uur voorm.: Reveille. 8.30 9.00 9.00 9.30 10.00 2.00 2.30 2.30 4.30 8.00 8.00 8.00 8.00 Aubade op Stadhuisplein. Kinderfeesten in Stadszaal. Militaire mars. Spelen en wedstrijd Sportterrein Zoeterwoudsesingel. i Herdenking in Pieterskerk. Spr. ds. D. J. Vossers. Oranjewandeltocht Oud-Hortuszicht. Voetbalwedstrijd Ned. versus Engelse luchtmacht (UVS- terrein). Kindercircus „Elleboog" in Stadszaal. Muzikale rondgang. Cabaret foyer Stadszaal. Concert T. en D. Van der Werfpark. Muziek op Stadhuisplein. Feestavond Leidse Chr. Oranjever. in Schouwburg. (Inje? \;ert.-A(lT VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef. 30900 NED. PADVINDSTERSGILDE HEEFT NIEUWE PRESIDENTE Op de zaterdag in Enschede gehouden algemene jaarvergadering heeft me vrouw J. van Nispen-van Wely uit Heemstede, afscheid genomen als presi dente van het Nederlandse Padvind- stersgilde. Tot „Awanda" werd nu benoemd onze stadgenote, mevrouw N. A. den Haan- Groen. Haar eerste officiële daad als voorzitster was het uitreiken van de zogenaamde „zilvervis", de hoogste internationale padvindstersonderscfiiei- ding, aan mevr. van Nispen-van Wely. Ook mej. M. Wildschut uit Utrecht, die afscheid van het gilde nam, kreeg deze onderscheiding. H Bovendien zyn er in verschillende wijken buurtfeesten georganiseerd. i- uiminimumurnimmuun Ter gelegenheid van Koninginnedag Aan de navolgende personen in Leiden en omgeving vielen Koninklijke onder scheidingen ten deel: Benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, hoogleraar aan de Leidse Universiteit; J. D. D. Rienstra, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden, 2de afdeling; ir. L. Schepers, wonende te Wassenaar, directeur van de N. V. Kon. Petroleummij ;dr. P. J. Waar denburg, oogarts te Arnhem en ere doctor van de Leidse Universiteit. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. C. A. van Gorcum te Wassenaar, administrateur by het bu reau van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan; A. M. Mees te Wassenaar, di recteur van Sikkens' Lakfabrieken N. V. te Sassenheim (bij bevordering); mr. P. J. Coffrie, administrateur A bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's-Gra- venhage <oud-Leidenaar)mr. A. K. F. Hendrikse te Wassenaar, directeur van de Nationale Coöp. Aan- en Verkoopver. voor de Landbouw „Centraal Bureau" G. A.; R. M. J. A. Schlatmann te Haar lem, voorzitter van de Ver. „Het Wit- Gele Kruis" aldaar en penningmeester van de Nat. Federatie „Het Wit-Gele (Ingez. Med.-Adv.) maar jaloers als feeksen! Omstreeks 1852 wekte een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij was hogesdhool- rijdster en presteerde het, balancerend op de ruig van het paand, achtereenvol gens dioor 50 hoepels te springen. Ook in het maken van salto-mortales deed zij niet onder voor de meest ervaren ruiteracrobaat. Kaetchen Renz, Kaet- chen Carré en alle andere vrouwelijke beroemdheden die het nooit verder dan 20 hoepels hadden gebracht, verbleekten op dit bericht. En zie de afgunst deed wonderen Na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dusver onmogelijk werd geacht; zij sprongen door meer dan 50 hoepels en draaiden, licht als 'n veertje, salto's alsof het niets meer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spreken op een manier die nie mand ooit vermoed kon hebben U leest erover in het enige Nederlandse Circusboek „De Bonte Droom van het Circus", dat U meevoert achter de schermen. De circuskenners J. van Do- veren en Fred Thomas schreven het: een féést van verhalen en leuke pente keningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts f 2.50 kunt U dit boekwerk kopen bij Uw room bot er-levenaneier, of per bniefiCkaart) bestellen bij het kan toor Jtoomboteralibum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk Uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaand toegezonden, onder rem bours. De bijbehorende plaatjes ont vangt U G-RATIS voor ryksbotenmer- ken. U vindt zo'n imerk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag Kruis" te Utrecht (oud-Leidenaar)mr. D. P. C. de Hoop Scheffer te Wassenaar, penningmeester van de Ver. „Het Neder- landsche Roode Kruis"; jhr.mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hil- legom, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: E. J. M. Kolfschoten, burgemeester der gemeente Alkemade; C. Brilman, directeur van de Lagere Technische School te Leiden; mej. mr. M. E. Blok, administratrice van het Leids Universiteitsfonds te Leiden; Chr. Stokhuijzen, administrateur van de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam, vroeger adm. ambtenaar aan de Leidse Universiteit; A. G. Aukes te Wassenaar, directeur van het Afrika-instituut te Rotterdam; jhr. ir. A. C. von Weiier te Wassenaar, directeur van de N. V. Ate liers voor edelsmeed- en penningkunst v.h. Kon. Utrechtse Fabriek van juwe len, zilverwerken en penningen van C. J. Begeer te Voorschoten. Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: A. Koerten, adju dant der Rijkspolitie te Oegstgeest; M. C. Weymer, adjudant der Rijkspolitie te Haarlemmermeer; J. van Vliet, admini strateur, waarn. directeur van het gas- en waterbedrijf te Hillegom; H. A. An dreas, hoofdassistent van 's Rijksbelas tingen te Noordwijk; J. M. Bokkers, commies van 's Rijksbelastingen te Al phen aan den Rijn; J. Barendse te Lei den, opzichter 1ste klasse P.T.T. In zilver: J. G. den Broeder, voorzit ter van de Geref. Zondagsschoolver.. „Jachin" te Bodegraven; J. Rietbergen, adm. ambtenaar bij de Sted. Lichtfabrie ken te Leiden; T. Zekveld te Bodegra ven, employé 1ste klasse der P.T.T.J. H. de Haas, schuurbaas bij de firma P. J. de Groot te Noordwijk. In brons: A. Minnee, concierge A van het Kantongerecht te 's-Gravenhage en wonende te Alphen-aan-den-RynD. Galjaard, koster van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden LeidenOegstgeest, wonende te Leiden: G. J. F. Montanus te Leiden, employé 2de klasse der P.T.T.; G. Kraan te Oud-Ade, watermolenaar bij de Blauwepolder; L. van Duin te Noord- wijk-aan-Zee, bosarbeider bij het Staats bosbeheer; L. Smit te Haarlemmermeer, landarbeider op het landbouwbedrijf van de familie Groenenberg; J. W. Seyl- houwer, huisknecht bij mevrouw M. Muntendam—Isebree Moens te Was senaar; mevrouw C. A. Seijlhouwer Van Molenaarsgraf, huishoudster bij mevr. M. Muntendam—Isebree Moens te Wassenaar; J. Reede, huisknecht by de familie Horstmann te Wassenaar. N.V. KONINGSVELD en ZN. In verband het het overlijden van de heer J. L. Koningsveld, president-direc teur van de N.V. Koningsveld en Zn. heeft de algemene vergadering van aan deelhouders van deze N.V. de heer A. Koninesveld benoemd tot president-di- i rect^ur en de heren T. Hetebrij en J. M. Bresser tot directeuren der vennoot schap. (Ingez. Med.-Adv.) In amusant blijspel „Meneer Pim komt even aan", dit zou niet doen vermoeden, dat die meneer Pim in de familie Marsden weinig min der dan een orkaan te weeg brengt! Dank zij zijn korte memorie en gevoelig zijn voor opgelegde mening, doet meneer Pim n.l. aannemen, dat de eerste man van mevr. Marsden die al lang als dood is aangenomen, nog leeft, tengevolge waarvan het tweede huwelijk bedenkelijk in de knel dreigt te komen. Doch ten slotte blijkt echtgenoot nr. één dan toch wel degelyk van het aardse verdwenen te zijn en komt. vooral dank zij het le venswijze optreden van mevr. Marsden, alles goed terecht. En passant brengt zy tevens het huwelijk van een nichtje en een kunstenaar, waartegen de tweede echtgenoot, een ouderwetse landjonker, zich aanvankelijk met hand en tand ver zet, prachtig voor elkaar. Men ziet. zwaarwichtig wordt dit bly- Een laatste appèl Met de Dodenherdenking en de ont hulling van het Leidse Bevrijdingsmo- nument in zicht (a.s. zaterdag), ver zoekt de Commissie tot Stichting van een oorlogsgedenkteken ons voor de laatste maal nog eens de aandacht van de ingezetenen te vestigen op het gironummer 33.66.00 van de penning meester. de heer J. W. van der Horst. Lorentzkade 2 te Leiden of op diens giro-rekening 47.139 bij de Ned Mid- denstandsbank te Leiden. Er ontbreekt aan het bedrag, dat de Commissie zich had voorgesteld als bijdrage van de burgerij, nog de som van ongeveer f. 4000. Onder herinnering aan de hoge of fers. welke de gevallenen in de jaren 19401945 hebben gebracht om der wil le van de vrijheid, spreken wij. mede namens de voornoemde commissie, de hoop en de verwachting uit, dat de eerstkomende dagen het bewijs zuilen leveren, dat onze stad zich niet onbe tuigd zal laten in haar postuum eerbe toon. Tegenover de uitspraak van - geluk kig slechts enkele! - onwelwillende cri tici, .dat Leiden zo laat is „stellen wij de feiten, dat het Nationale Monument in Amsterdam pas één jaar geleden werd onthuld en dat H.K.H. Prinses Wilhelmina ook a.s. zaterdag in Rotter dam „pas" het plaatselijke gedenkte ken zal onthullen. De vervulling van een ereplicht is per saldo niet in de eerste plaats afhanke lijk van het tempo, waarin zij wordt ingelost, doch veeleer van de gestalte, waarin de temporaine generatie de be hoefte gevoelt om aan toekomstige ge slachten uitdrukking te geven aan haar welbewuste gevoelens van eerbied en dankbaarheid. Voor het middel daartoe verwijzen wü naar hierboven: giro 38.66.001 spel van Milne niet, doch het koestert in dit opzicht ook geen pretenties, het is bedoeld als een zuiver amusementsstuk en dank zij de vlotte dialoog voldoet het daaraan ongetwijfeld. De K.V. Litteris Sacrum heeft met dit aardige blijspel het seizoen besloten en heeft veel succes met deze „niemendal". Onder regie van de heer J. Bartelsman wordt er een vlotte vertolking aan ge schonken. De regisseur zelf had in zeer korte tijd de rol van de landjonker moe ten overnemen van de aanvankelijk daarvoor bestemde heer H. Frentzen en als men daarmede rekening houdt, heeft hy het er niet slecht afgebracht, te meer, waar deze rol hem feitelijk van nature niet bepaald zal liggen. Mevr. T. Hogewind—Van Oortmerssen had met de gewiekste, door het leven gerypte, echtgenote geen moeite en zette deze. prachtig uitgebalanceerd, rustig op de planken. Een bijzonder woord van waar dering komt zeker toe aan Tineke de Wit, die het levenslustige nichtje speelt met het aanstekelijke vuur van de ver overende jeugd. Bob Hageman was haar partner en deed dit naar behoren. Bram Hartevelt speelde meneer Pim met vol doende zenuwachtigheid zonder in over drijving te vervallen, mevr. R. Cool— v. d Stek bleef iets te veel aan de stijve kant. Zoals reeds gezegd. Litteris heeft met haar sluitstuk veel succes; een vrywel geheel gevulde schouwburg heeft zich kostelijk geamuseerd en daarvan in luid applaus doen merken. Aan het slot natuurlijk vele bloemen. M. Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL In verband met die KonAngl ntmed'&g zal op dinsdag 30 april a.s. geen huisvuil wor den ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmer* aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op dinsdag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op vrij dag 3 mei e.k. De wnd. Directeur Gem. Reiniging#* en Ontsmeütingadienst. NIEUWE OPELS, zonder chauffeur. VOLKSWAGENBUS zonder chauffeur. Reserveer tijdig. Nut en Vermaak stelde een gezinsprobleem „J. van Dommelen" had er een oplossing voor Bekend is. dat de gezelligheidsfunctie van het gezin merkbaar verzwakt door de groei van het moderne verenigings leven. Vooral de oudere kinderen zoeken hun vrye-tydsbesteding steeds minder in het gezin. In de verdeling van de tijd over gezin, school en vereniging of jeugdbeweging (het z.g. „derde milieu") speelt het gezin een steeds bescheidener rol. Hoewel statistieken hierover, aan leiding geven tot sombere beschouwin gen, worden deze geheel uit de weg ge ruimd als men het blijspel van Gerald Savory „George en Margaret" gezien heeft. Deze 3-acter handelt n.l. over bo venstaande problemen, doch werkt ze echter zó eerlijk en stimulerend uit, dat ondanks het feit, dat het een klucht is, er een zeer gezond licht op deze zaak geworpen wordt. Men leert dat hoewel kinderen vaak ruzie maken in het gezin, zij elkaar tóch kunnen verdragen. Dat hoewel de ouders vaak de schuld op hun kinderen afschuiven, zfj ook vaak tekort schieten. Het huidige gezinsleven vraagt een nuchtere kfjk op deze problemen en daarom was het een uitstekende keuze van de Muziek- en Toneelvereniging „Nut en Vermaak" om zaterdagavond in Den Burcht de Toneelvereniging „J. van Dommelen" uit Santpoort uit te nodigen voor een opvoering van deze klucht. In het huis van de familie Garth- Bander heerst nogal eens een gedepri meerde stemming. Vader en moeder zyn het niet altijd eens met de moderne ideeën van de kinderen, wat aanleiding geeft tot minder prettige situaties. Dit wordt nog verergerd als de oudste zoon zijn „kindschap" aflegt, en zich geroe pen gaat voelen om zich als tweede vader over zyn jongere broer en zus te stellen. In dit nogal rumoerige gezin komt de in blijspelen traditioneel geworden neef op bezoek. Het is deze keer een pianist, die voor enige weken komt logeren. Frankie, een charmant meisje van 21 jaar, op zoek naar haar ware Jacob, ziet in de pianist een zeer welkom object voor haar geraffineerde flirt-trucjes. Zij mislukken echter hopeloos, want de logé werd verliefdEnfin, U snapt het wel, in het derde bedrijf was het zover! Toch waren zij niet de enige gelukkigen. De oudste zoon trouwt met het dienst meisje wat aanleiding geeft tot ruzie met moeder, want ziet U, het stands verschil Wie waren echter George en Margaret? Och, zij waren niet eens te zien. ze wer den gebruikt als twee legendarische fi guren waarom deze klucht heengeweven was! De heer H. Vening was een kostelijk huisvader, die het lief en leed van zijn kinderen eigenlyk beter begreep dan zijn echtgenote, mevr. G. Tabernal, die voor al in de laatste twee bedrijven de aan wezigen van haar uitstekend spel liet genieten. Hun dochter, mevr. M. Ruiter, was een lieftallige Frankie met een eigen willetje en op het gebied van de liefde, met één devies: „alles of niets". De heer J. Dortmundt vertoonde met grote vrij moedigheid de zoon Dudley. Wat min der geslaagd vonden we het spelen van de heer H. van Asperen. Vooral in het begin miste hy de vaart van het spel. maar raakte gelukkig later weer beter op dreef. Ook mevrouw A. Dortmundt als dienstmeisje deed in het begin wat onecht aan, doch de scène met haar schoonmoeder vergoedde zeer veel. F Dortmundt en mevr. C. v. Wijngaar den sloten de ry van deze met succes optredende spelers, die aan het eind van de avond door het applaus en vele bloe men overweldigd werden. Hierna was er het jaarlykse bal o.l.v. de heer Van Wyk m.m.v. een dansor- kest o.l.v, de heer Meerpoel.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3