Koning Hoessein vertoefde een dag voor overleg in Saoedi-Arabië Ook West-Duitsland ontvangt felle Russische nota over kernwapens WEERBERICHT Oud Gouverneur-Generaal jhr. nu*. A. C. D. de Graeff (84) overleden Vereniging van kanaalgebruikers zal morgen in Londen het hoofd ivel buigen voor Nasser Uiteenzetting van Adenauer aan Smirnof iverd kalmweg genegeerd 96ste Jaargang MAANDAG 29 APRIL 1957 No. 29123 LEIDSCH m DAGBLAD onecteuri j w eeunj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Stogel l' Le,deD Qlr° no 0,055 Hoofdredacteur! J. Brouwer t7.60 per kwartaal: {.2.55 per maand: f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Bü elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-G8 Eigen financiering. Zaterdag in stilte ter aarde besteld Op 84-jarige leeftijd is woensdag jl. in Den Haag overleden jhr. mr. A. C. D. de Graeff. oud-gouverneur-generaal van Ned.Indië en oud-minister van Buiten landse Zaken. Zaterdag is hy, op zijn verzoek, in stilte ter aarde besteld. Andries Cornelis Dirk de Graeff werd op 7 augustus 1872 in Den Haag ge boren. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1894 promoveerde. Na zijn examen voor de Indische dienst te hebben gedaan, vertrok hij in 1895 naar Nederlands-Indië, waar hij ambtenaar ter algemene secretarie te Buiten zorg werd. Via verschillende functies bereikte hij daar de rang van algemeen secretaris. Na zijn ontslag als algemeen secretaris gevolg hadden. De begenadiging van de van het Gouvernement van Ned.-Indië I huidige president van Indonesië, Soe- werd mr. De Graeff eerst benoemd tot karno, was de laatste regeringsdaad die lid, daarna tot vice-president van de hij in 1931 als gouverneur-generaal ver- Raad van Indië. Hij ging in 1918 met pensioen naar Nederland en werd ach tereenvolgens gezant te Tokio en te Washington, waarna in 1926 zijn benoe- ming tot Gouverneur-Generaal volgde. In deze functie heeft jhr. De Graeff een periode van onlusten meegemaakt, die de HB|raËL internering van een aantal nationalis- tische leiders aan de Boven-Digoel tot moeten worden gedaan, die de huidige situatie in het centrum van Europa ook maar enigszins verder compliceren". „De uitrusting van het Westduitse le ger met kernwapens en de verandering van het gebied in een lanceerterrein voor Amerikaanse kernprojectielen zou de veiligheid van West-Duitsland niet versterken maar het integendeel bloot stellen aan een verschrikkelijk gevaar, dat niet vergeleken kan worden met de rampen die het Duitse volk ooit heeft moeten verduren. Deze ernstige gevol gen voor de Bondsrepubliek zouden niet vermeden kunnen worden door hulp van buiten. Wat zou dergelijke hulp dan nog baten als West-Duitsland door een ge concentreerde aanval met kernwapens een groot kerkhof zou zijn geworden?" Een aardige staal van Russische poli tieke humor geeft het Kremlin ten bes te als in de nota wordt opgemerkt: „De regering van de Sovjet-Unie acht het nodig er de nadruk op te leggen, dat het een ernstige vergissing zou zijn haar verklaring als een poging tot bedreiging van de Bondsrepubliek op te vatten. Zij wil alleen de aandacht vestigen op de toestand zoals die zich op het ogenblik in Europa ontwikkelt. Het is algemeen bekend, dat het hoofdbeginsel van de Russische buitenlandse politiek het be ginsel van vreedzame samenleving en vriendschappelijke samenwerking met alle staten op de grondslag van weder kerige eerbiediging van soevereiniteit en niet-inmenging in eikaars binnenlandse zaken is". Zaterdagmiddag is in Amsterdam te turbinetanker ..Vivipara" te w ater gelaten. Dit meer dan 40 Ó00 'on metende schip is een zusterschip i an de indertijd door Prinses Beatrix te water gelaten Vasum De ..Vivipara" glijdt in haar ele ment". Wijlen Jhr. mr. A. C. D. DE GRAEFF richtte. Voorts was jhr. mr. De Graeff minister van Buitenlandse Zaken in het tweede en het derde ministerie-Colijn (van 1933—1937), Jhr. mr. De Graeff vertegenwoordigde in 1937 de Nederlandse regering op de negenmogendhedenconferentie te Brussel en bezocht herhaald^'ik als gedeleget rde van Nederland de vergaderingen van de Volkenbond te Genève. Jhr. De Graeff is voorts curator geweest van de Techn. Hoogeschool te Delft en van het Ne Lyceum te 's-Gravenhage en voor., t: van de Raad van Beheer van de Ge mengde Mynbouwmjj Billiton. Hij was commissaris-generaal v. de wereldten toonstelling te New-York en lid van de concilia tiecommissies Nederland-Polen en Chili-Noorwegen; o m. Commandeur in de Orde van de Ned. Leeuw. Groot kruis in de orde van Oranje-Nassau en Groot-Officier in de Orde van het Le gioen van Eer van Frankrijk. Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar morgen op de dag plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 APRIL Zon op: 5.15 uur; onder: 20.05 uur. Maan op: 5.22 uur; onder 20.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 15.52 uur. Laagwater te 11.36 en 23.56 uur. (1 mei hoogwater te 4.06 en 16.25 uur, laagwater te 12.16 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dr. Drees kocht toverballen Minister-president Drees heeft de eerste bijdrage geleverd voor de Actie Tover bal, waarmee men een miljoen gulden bijeen wil brengen voor 3000 jeugdige Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. In zijn kabinet op Plein 1813 in Den Haag heeft dr. Drees zaterdagmorgen H.M. Koningin Juliana, die morgen haar achtenveertigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) een doosje van de voor deze actie ver vaardigde toverballen gekocht van een deputatie van de Nederlandse jeugd. Dr. Drees sprak zijn vreugde uit over het initiatief der gezamenlijke organi saties en wenste de actie groot succes toe. (Ingez. Med.-Adv Anti-Egyptische maatregelen in Jordanië Koning Hoessein van Jordanië is gisteren onverwacht per vliegtuig naar Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, vertrokken in gezelschap van de chef van zijn kabinet, zijn minister van Buitenlandse Zaken, Rifai, en de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Amman. De verwach ting was, dat de jonge vorst vandaag in zijn land zou terugkeren. Zoals bekend had de president van Syrië, Koewatly, tot zaterdag j.l. in Mekka overleg gepleegd met de Koning van Saoedi-Arabië. Via de Egyptische hoofdstad Cairo is hij intussen naar Damascus teruggekeerd. In Jordanië is het uitgaansverbod thans belangrijk beperkt: gisteren mocht de bevolking vijf uur op straat en men verwacht, dat het verbod binnen enkele dagen geheel zal worden afgeschaft. De nieuwe Jor daanse regering past overigens een oude anti-communistische wet streng toe. De vorige regeringen hadden met de toepassing de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nu nog durven zeggen, dat hij communist is. Koning Hoessein heeft voorts strenge maatregelen genomen tegen de Egyptische propaganda. Geen van de tien correspondenten van Egyptische bladen was zaterdag nog in Amman en de propaganda- zender „Stem der Arabieren" (uit Cairo) was niet langer hoorbaar door technische tegenmaatregelen. De Koning heeft verder besloten geen diplomatieke betrekkingen met Moskou aan te knopen, zoals onder de vorige regering in het voornemen lag. Maar de kwestie van het Suezkanaal blijft voor onbepaalde tijd voor de Vei ligheidsraad. Er zijn er ook in Londen, die een nieuwe boycot van het kanaal Israëls scheepvaart komt later wel eens Onze Londense correspondent te lefoneerde ons hedenochtend: Het is zo goed als zeker, dat Britse schepen deze week zal worden toe gestaan het Suezkanaal te gebrui ken. De regering wenst geen tijd meer te verknoeien door verdere on derhandelingen met Egypte. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat het beste is Nassers bedoelingen in de praktijk te toet sen, waarbij men de netelige kwes tie van de toelating van Israëlische schepen tot het kanaal naar de toe komst wil verschuiven. De Vereni ging van gebruikers van het Suez kanaal, welke dinsdag in Londen bijeenkomt, zal, naar algemeen wordt verwacht, het hoofd voor Nasser buigen en het Egyptische plan voor de exploitatie van het ka naal aanvaarden overeenkomstig de strekking van het vrijdag in de Vei ligheidsraad gehouden debat. Dit komt praktisch neer op een capitu latie voor de Egyptische dictator, hoewél de bittere pil zal worden verguld door een verklaring, dat het plan slechts een tijdelijk karakter draagt en onder protest zal worden aanvaard. Vrome wensen Gehoopt wordt, dat wanneer de scheepvaart op het kanaal weer nor maal is, Egypte later wellicht bereid zal zijn tot een definitieve en meer bevre digende regeling. Volgens sommigen zou Nasser misschien toch nog door econo mische druk tot rede kunnen worden gebracht, terwijl anderen zelfs hopen op een liberale regeling, nadat Nasser ten val zou zijn gebracht. Dit lijkt op het ogenblik een vrome wens. nu Nas ser vaster dan ooit in het zadel zit In verband met de verjaardag van H. M. de Koningin zal ons Blad morgen niet verschijnen. Onze kantoren zijn morgen de gehele dag gesloten. bepleiten, zelfs wanneer deze onvolledig zou zijn. Engeland. Frankrijk en Noorwegen, die gezamelijk de helft van de scheep vaart door het kanaal vertegenwoordi gen. zouden Nasser op de knieën kun nen dwingen. De Engelse regering, die de lessen uit het jongste verleden heeft geleerd, neemt echter een realistisch stand punt in en is bereid zich bij de feite lijke toestand neer te leggen. Deson danks zal de kwestie van een boycot op de bijeenkomst van de gebruikersver eniging worden besproken. Voorts zal van gedachten worden gewisseld over de mogelijkheid van verdere onderhan delingen met Egypte door middel van een commissie uit de Veiligheidsraad onder leiding van de secretaris-gene raal Hammarskjöld of door de Verenig de Staten, die dan als woordvoerder van de kanaalgebruikers zouden optreden. Ook dit lijkt op het ogenblik niet veel meer dan een wanhoopsgebaar. Want in werkelijkheid is de bijeenkomst der kanaalgebruikers louter een formali teit ter goedkeuring van het Brits-Ame rikaanse plan om het voorstel van Nas ser hoe onbevredigend ook te aanvaar den. zjj het met een slag om de arm. Tegen deze beslissing bestaat aan zienlijk verzet in conservatieve kringen, maar een partij-revolte is onwaar schijnlijk De moeilijkste kwestie, die morgen onder ogen zal worden gezien, is de wijze van betaling der kanaalgel- den. Nasser verlangt dollars of andere harde valuta Het is mogelijk dat En geland de bevroren Egyptische saldi in Londen zal deblokkeren en omwissel- bare ponden ter beschikking zal stellen, omdat anders de druk op de Britse dollar-reserves te groot dreigt te wor den. Collectivisatie door Tito prijsgegeven De Joegoslavische Nationale Vergade ring heeft zaterdag een resolutie goed gekeurd. die voorziet in een grote ont wikkeling van de landbouw en vervan ging van de collectivisatie door een stelsel van samenwerking tussen de boeren en de coöperatieve ondernemin gen. AFP tekent hierbij aan. dat deze re solutie een keerpunt betekent in het „socialistische stelsel" van Joego-Slavië, hoewel zij slechts een feitelijke toestand bekrachtigt omdat sedert jaren de col lectivisatie van landbouwbedrijven fa cultatief is geweest. Volgens de resolutie heeft het stel sel van collectivisatie een negatieve uitwerking gehad: verlies van elke be langstelling bij de voortbrengers en vermindering van de produktie. Volgens de plannen moet de land- bouwproduktie in Joego-Slavië de ko mende jaren met 33 stijgen en de veeteelt met 50 toenemen De bevol king van Joego-Slavië bestaat voor 60 uit boeren. Materies verwerpt grondwet van de Brit Radcliffe De „Times of Cyprus" meldt, dat aarts bisschop Makarios het ontwerp van Rad- cliffe voor een grondwet voor Cyprus als basis voor onderhandelingen, heeft verworpen.In een vraaggesprek te Athene met een redacteur van het blad. zei Ma karios. dat de voorstellen van Radcliffe verouderd zijn en dat er een geheel nieuwe basis voor onderhandelingen ge schapen moet worden De aartsbisschop gaf geen nadere details over deze basis. Crdumbicans dorp overvallen De Colombiaanse regering heeft be kendgemaakt, dat zaterdag een groep van 50 bandieten bij een overval op het dorp Vera Cruz, 50 km ten noord oosten van Ibaque, 22 mannen hebben onthoofd, na de vrouwen en de kinderen te hebben opgesloten. Bij een strafactie van het leger werden vijf bandieten ge dood en 42 gevangengenomen. Dreigementen van Moskou aan Bonn (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een scherpe Sovjetrussische nota over atoomwapens op Westduits gebied heeft gedurende het weekeinde in Bonn een buitengewoon onplezierige indruk gemaakt. Hoewel men in brede kringen van de bevolking over toon en inhoud van de nota is geschrokken, had men deze toch langzamerhand wel kunnen verwachten. Zjj is namelijk van hetzelfde gehalte als die. welke reeds eerder aan andere landen in West-Europa gericht werden, o.a. ook aan Nederland. De Westduitse regering wordt in een stuk van zes bladzijden onder het oog gebracht, dat Duitsland in een oorlog, die met atoomwapens wordt gevoerd, wel eens in een enorm kerkhof herschapen zou worden. De nota is dus niets anders dan een aaneenschakeling van de grofste dreigementen. In Bonn was men er zeer geprikkeld over, dat het stuk zaterdag door de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, in het gebouw van de Westduitse ambassade in Moskou aan de plaatsvervanger van de Westduitse ambassadeur werd overhandigd, hetgeen een zeer ongebruike- lijke manier van doen is. De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, had aan de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, of aan de Bondskanselier persoonlijk als chef van de regering de nota moeten overhandigen. weest het oorspronkelijk document zelf te lezen, heeft zij er in een of ficiële verklaring op gewezen, dat Bondskanselier Adenauer de Sovjet russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, donderdagmiddag nog in een onderhoud had verteld, dat de Westduitse strijdkrachten zelf nog niet over atoomwapens beschikken en dat men van officiële Westduitse Bondskanselier liet niet lang op antwoord wachten De Westduitse regering heeft niet lang met het antwoord laten icach- ten: nog voordat zij in staat is ge- zijde de Westelijke mogendheden ook niet om zulke wapens had ge vraagd. Bovendien had Adenauer aan Smirnof verteld, dat hij erop tegen is, dat andere landen hun le gers steeds meer van atoomwapens voorzien en dat hij en zijn regering alles zouden ondernemen om tot een algemene gecontroleerde ver mindering van de atoombewapening te komen. Deze opmerkingen van Westduitse zijde zijn in Moskou blijkbaar volkomen genegeerd. De Russische nota was nu eenmaal in voorbereiding en het Kremlin heeft zich de kans niet willen laten ont nemen dit prachtige stuk propagan distisch vuurwerk af te steken. „Onherstelbare slag" Uit de Russische nota citeren wjj nog de volgende passages, zoals die door het Russische persbureau Tass worden weer gegeven „De uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens en de vorming van West-Duitsland tot een broeinest voor een kernoorlog in Europa zou een onherstelbare slag toebrengen aan de hereniging van het Duitse volk". Verder wordt gezegd, dat „de belan gen van het Duitse volk gediend zijn met spoedige ontwapening en verbod van kernwapens. Het Duitse gebied is thans gemaakt tot een plaats waar strijdkrachten en militaire uitrusting van staten met een verschillende mili taire constellatie worden samengetrok ken, hetgeen volkomen abnormaal is in j vredestijd. De regering van de Sovjet- Unie is van mening, dat geen stappen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1