BOUW RANDSTAD HOLLAND OP EERLIJK GESPREK IN ONDERLING VERTROUWEN Zij'ITS AL Waarom militair vliegveld in liet hartje van een miljoenenstad? interessante suggesties t.a.v tien gemeenten in de streek van de Rijnmonding DEPARTEMENT RANDSTAD? V.S. met bevolkingsdichtheid van Nederland: plaats voor de gehele wereldbevolking Zwitserland Politieke situatie van nu voor langere duur beslist ongezond! Houding A.R. tegen de andere partijen STADSNIEUWS ZATERDAG 27 APRIL PLEIDOOI VAN EIBERT MEESTER By vele planologische diensten worden reeds sinds jaren plannen uitgewerkt om de groei van de Randstad Holland in de komende kwart eeuw langs verant woorde wegen te leiden. Men heeft bij die diensten de voor de deur staande zeer grote moeilijkheden onderkend en deels met succes getracht die wegen naar een oplossing te vinden en daarbR de grote moeilijkheden in grote mogelijkheden om te zetten. Tot dusverre is dit echter een bezigheid in „hogere regionen" geweest. De problemen noch hun perspectief of wijze van aanpak zijn gemeengoed van de miljoenen, die in Randstad Holland leven, de mensen waar het om gaat, zelfs zyn zü niet gemeengoed bij de bestuurders der eenheden waaruit de Randstad is opgebouwd, de gemeenten. De reacties op het op 9 maart j.I. in ons blad gepubliceerde artikel van een bijzondere medewerker over „Groot-Leiden en de Randstad Holland" hebben echter aangetoond, dat er wel degelijk in brede kring belangstelling gewekt kan worden. Een belangstelling die nodig is om tot een evenwichtige ontwikkeling te komen welke rekening houdt met wat er leeft in de bevolking zelf. Wij zijn eens op pad gegaan, om die gevoelens en denkbeelden van hen, die tot dusverre van de „planning" waren uitgesloten maar het belang van zelf den ken en zelf willen door de betrokken mensen inzien, te peilen. In de eerste plaats hebben wy ons toen gewend tot de heer E. Meester, fractie voorzitter van de P. v. d. A. in de Leidse gemeenteraad, die in de afgelopen jaren herhaaldelijk in raadsdiscussies suggesties op dit gebied naar voren heeft gebracht. Aller verantwoordelijkheid eerste eis De heer Eibert Meester legde er bij de aanvang van ons gesprek de nadruk op. dat de gehele materie van de Rand stad Holland een gesprek-zonder-wan- trouwen tussen de bevolkingsgroepen nodig heeft. De Randstad Holland moet op een open gesprek worden gefundeerd, zoals Amsterdam op palen is gebouwd. Het is verbijsterend te zien. hoe wij allen overtuigd zijn an de noodzaak van Europese en algemeen-interna tionale samenwerking op basis van on derling vertrouwen en respect, maar dat de directe problemen in eigen omgeving nog steeds incidente°l naar eigen groepsbelang worden beoordeeld. Het gaat hier om een gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid, een ge meenschappelijke taal: waarvan de uit voering gedragen moet worden door ge meenschappelijk denken en geleid door een coördinerende gezagsinstantie. Zou er niet veel te zeggen zijn, zo meende de heer Meester, een departe ment Randstad met een verantwoorde lijk minister aan het hoofd in het le ven te roepen? Nu worden vele proble men op uiteenlopend terrein door naast elkaar werkende en daardoor vaak ri vale instanties bekeken en naar inci dentele oplossingen geleid. Thans drei gen de onderlinge verhoudingen en ge meenschappelijke verantwoordelijkheid onder te gaan in een concurrentiestrijd om het bezit van satellietsteden. Cen tralisatie is zeker hier. waar het om de levensbelangen van een derde van de Nederlandse bevolking gaat. dringend geboden. En het gewicht van de proble men rechtvaardigt een departementale organisatie. Maar zelfs indien een dergelijke cen trale instantie in het leven werd geroe pen. ziin wij als bewoners van de Rand stad niet ontslagen van een persoonlijke mede-verantwoordelijkheid. Niet een van boven af opgelegd beleid maar een van onder af gegroeid gemeenschappe lijk beleid is noodzakelijk. Waaom zou dat in dit kleine gebied, waar veel min der politieke remmingen gelden, niet gaan terwijl het in Europees verband wel kan? Tien gemeenten Een open gesprek, eerlijk en zonder onderling wantrouwen, zou gevoerd moeten worden tussen en binnen de thans nog afzonderlijke gemeenschap pen die mettertijd tot kernen van de Randstad zullen samengroeien. Een van die toekomstige kernen van de Randstad achtte de heer Meester de agglomeratie „Rijnmond", omvattende het gebied van de huidige gemeenten Katwijk, Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest Rijnsburg, Valkenburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude. Op de een of andere wijze moet het gezamenlijk gesprek tussen die gemeen schappen op gang worden geholpen. Loopt dat gesprek eenmaal, dan wordt een niet gerechtvaardigd en schadelijk wantrouwen inzake elkanders bedoelin gen naar sprekers overtuiging al spoe dig weggenomen om plaats te maken voor vruchtbare opbouwende arbeid. Plaatselijke en regionale chauvinisti sche gevoelens moeten op de achter grond worden gedrongen. E. Meester, over wiens interessante suggesties ten aanzien van de Randstad wij in nevenstaand artikel uitvoerig schrijven. Tuinstad in plaats van straaljagers Bestaat een dergelijke samenhang tussen gemeenschappen, die tezamen mettertijd een eenheid binnen de Rand stad zullen vormen, dan kunnen de be langen van die supra-gemeentelijke sa menleving als aparte kern binnen de Randstad ook beter bij hogere instan ties worden voorgedragen en verdedigd. Als voorbeeld dient een zeer ingrij pende suggestie, die alleen met steun van vele zijden in overweging genomen zou kunnen worden: kan het vliegkamp Valkenburg niet naar minder intensief bevolkte en dichtbebouwde streken wor den overgebracht, bijv. naar het Zeeuw se gebied? Dat gebied is over enkele tientallen jaren na realisatie van het Deltaplan even goed bereikbaar als de huidige lo- calisatie van het marinevliegkamp, en tactisch is die localisatie door de nog steeds toenemende vliegsnelheden nim mer inferieur aan de huidige. Welbeschouwd is het onzinnig een militaire vliegbasis te handhaven in het centrum van een over twintig jaar ont stane miljoenenstad. Men vergete niet dat binnen de Randstad Holland nu drie vliegvelden gelegen zijn: Valken burg. Ypenburg en Zestienhoven. Schiphol ligt net buiten de krans van bebouwingscentra, die de Randstad vor men. Maar een militaire vliegbasis in het centrum van een stad is bepaald onaanvaardbaar. Verplaatsing van het vliegkamp Val kenburg zou ruimte scheppen voor de vestiging van een tuinstad, waarin een belangrijk deel van de bevolkingsaan was van het agglomeraat Leiden in de komende kwart eeuw zou kunnen wor den opgevangen. De ligging van die tuinstad ten opzichte van Den Haag, dat binnenkort de sterke eigen bevol kingsaanwas zelf niet meer kan verwer ken, is uitermate gunstig. Gevaar van vastgroeiing Tevens zou zulk een tuinstad-Valken burg een vermindering van het gevaar betekenen, dat een uitbreiding van de Leidse agglomeratie naar het zuiden tot vastgroeiing aan Den Haag zou leiden. Voorbeeld van typische Finse stedenbouw. Hoge flatgebouwen in een voorstad van Helsinki. Bij een dergelijke open hoogbouw waar van de architectonische stijl uiter aard met Hollandse begrippen en omstandigheden moeten harmonië ren) zou langs de Zijl een unieke boulevardbebouwing te verwezen- lijken zijn. Een onderlinge vergroeiing van de en kele aparte kernen binnen" de Randstad moet namelijk resoluut worden voorko men. omdat daardoor de „longen" van een toch al min of meer benauwde sa menleving zouden worden dichtgekne pen. Het open polderland, meren- en duingebied vormen samen die longen. Een van de kern-principes van de Randstad-groei moet de uitbreiding naar buiten zijn: Amsterdam naar het noorden. Rotterdam naar het zuiden. Utrecht naar het oosten. Maar in het westen ligt de zee! Voorkomen moet worden dat Den Haag naar het oosten en Leiden naar het zuiden uitgroeien, waardoor het centrale polderland zou worden afgesloten. Naar hel1 noorden: unieke boulevard Een andere mogelijkheid om die aan- eengroeiing te voorkomen zag de heer Meester in sterkere noordelijke uitbrei ding van het Leidse woongebied. Ener zijds in de streek tussen Rijnsburg en Voorhout waar de gronden een betrek kelijk geringe agrarische waarde heb ben. Anderzijds in een noordoostwaartse expansie waar wel slechte bouwgrond ligt, maar waar bij toch noodzakelijke diepfundering tevens de mogelijkheid tot royale open hoogbouw bestaat. Zo zou men zich een nieuwe stads wijk kunnen denken van hoge flatge bouwen, in Scandinavische geest, met als ruggegraat of front een brede bou levard langs de Zijl van Spanjaardsbrug tot de Kaag. Hier zou men een unieke woongele genheid tot stand kunnen brengen. Het watersportgebied zou aan de poort van de bevolkingskern komen te liggen, en wellicht zou een gewijzigd Leids Meren- plan (ditmaal met het hoofdaccent op de recreatie in plaats van de zandwin ning) dit ontspannlngsgebied kunnen vergroten waarmee tegemoet zou wor den gekomen aan de grotere recreatie behoeften van over een kwart eeuw. Vierde taak Mettertijd zal Ledden. dat thans drie hoofdtaken heeft - verzorgingscentrum voor bollen- en Rijnstreek, industrie centrum en Universiteitsstad - er een vierde bij krijgen, namelijk die van fo- rensenstad voor de Haagse werkgemeen schap. De zojuist gesuggereerde nieuwe stadswijken, die als vrucht van inter gemeentelijk streven tot stand zouden kunnen komen, zouden de uitvoering van die vierde taak mogelijk maken. Hierbij ware ook te denken aan het verplaatsen van kantoren, eventueel zelfs departementen uit Den Haag naar de Leidse agglomeratie ter bevordering van de gecombineerde woon-werkstad. Verkeersconsequenties Dit alles (en nog zoveel meer aan trekkelijke projecten) heeft natuurlijk sterke invloed op bijv. verkeersproble men. Het zal noodzakelijk blijken, de spoorweg bij de Vink omhoog te bren gen om het steeds intensievere wegver keer van een onnodige belemmering te ontlasten, de baan naar Utrecht moet voor het stadsgebied eveneens omhoog gebracht worden, het goederenstation van de NS bij de Haagweg moet uit het stadsgebied verdwijnen (bijv. verhuizen naar de omgeving van het industrie schap Leiden-Zoeterwoudei. er moeten ringwegen voor het wegverkeer worden geschapen, goede verbindingen tussen de woon-, werk- en recreatiegebieden, een eventuele deels-ondergrondse spoorverbinding Amsterdam-Schiphol- Rotterdam moet ook ten nutte van Lei den gebracht worden, bijv. een station in het noordoosten, de Kaagstad. het waterverkeer moet buiten de stad wor den gebracht, een eventuele Katwijkse haven moet de wegverbindingen krijgen die nodig zijn voor een vruchtbare ont plooiing. Basis thans urgent Maar dat zijn allemaal denkbeelden, die nog geen reële gestalte kunnen krij gen in de vorm van definitieve plannen, zolang het globale beeld van de ontwik keling niet is doorzien, aangepast aan de eisen en verlangens, en harmonisch opgebouwd. En dat laatste kan. aldus de heer Meester, alleen maar wanneer we tot een open, eerlijk gesprek komen. Een gesprek zonder wantrouwen. Laat dat gesprek in het gebied van die tien gemeenten die wij el ders in dit verhaal noemden begin nen. Want de Randstad Holland kan echt alleen op een dergelijk ge sprek gebouwd worden. Een steen- ivoestijn waarin gelukkig leven en werken onmogelijk is, groeit vanzelf als we niet oppassen. Een woon- en werkgemeenschap, die miljoenen mensen niet alleen een bestaan maar ook levensgeluk geeft, ont staat niet vanzelf, maar alleen door ons aller werk. Een werk dat begin nen moet met een gesprek. Een ge sprek waarin wij van elkaar leren, welk werk ons te wachten staat (Ingez Med.-Adv.) baby-verzorging Merkivaardige cijfers De gebruikelijke kreet „waar moet dat heen?" bij het vernemen van de bevolkingsgroei, om het even of dat die van ons land of van de wereld als geheel betreft, is min of meer een teken van ondeskundigheid. Want die kreet houdt de vrees in. dat de aarde binnen afzienbare tyd overbe volkt zou zijn, dat we dan langzamerhand te dicht op elkaar zitten om nog te kunnen ade men. Zo erg is het nu ook weer niet. al moeten wij, als redelijk denkende wezens, ons wel eens af vragen hoe we op den lange duur reële over bevolking voorkomen. Met enige vergelijkin gen en cijfers willen wij proberen U een denk beeld van de situatie van thans te geven. Nederland (overigens een heel klein stukje van het landelijk aard oppervlak) heeft een re latief zeer hoge bevol kingsdichtheid. In ons landje van circa 33.000 vierkante kilometer wo nen namelijk tegen de elf miljoen mensen. Per vierkante kilometer is dat bijna 330 zielen Dit getal (dus het ge middeld aantal inwo ners per vierkante kilo meter) geeft de bevol kingsdichtheid van een streek aan. Voor ons land bedraagt die der halve 330. Voor het veel grotere gebied van de Verenig de Staten is die bevol kingsdichtheidonge veer 22. Daar leven dus 22 mensen per vierkante kilometer. De bevolkingsdichtheid van de aarde (gerekend naar het oppervlak der werelddelen, dus zonder de oceanen) bedraagt bijna 16. Zou men de hele we reldbevolking thans ge rekend op 2652 miljoen zielen i zo samenbren gen. dat de bevolkings dichtheid gelijk was aan de huidige bevolkings dichtheid van Nederland (dus 330) dan zouden deze meer dan twee en een half miljard men sen een oppervlakte no dig hebben als dat van... de Verenigde Staten, en dan zou de rest van de wereld volledig onbe volkt zijn. Met die over bevolking van de wereld gaat het dus nog wel! Men kan nu wel zeg gen, dat grote landstre ken (woestijnen, toen dra's, ijsvlakten en berggebieden) niet be woonbaar zijn, maar naarmate de techniek voortschrijdt worden ook voldoende middelen ge vonden om vruchtbare streken te scheppen. Een simpel voorbeeld in eigen huis: Nederland heeft in de loop van en kele eeuwen ontelbare hectaren grond op het water veroverd, en die verovering gaat (men denke aan de IJssel- meerpolders) in een steeds hoger tempo. De Randstad Holland heeft een bevolkings dichtheid van 2391, d.w.z. dat hier 2391 mensen per vierkante kilometer wonen. Zou men de gehele wereldbevolking deze dichtheid geven, dan zou zij gehuisvest kun nen worden in Frank rijk, Italië en West- Duitsland of allemaal tezamen in een kwart van de Verenigde Sta ten. terwijl de overige wereld onbevolkt zou bly ven U ziet het, het gaat nog wel met die overbe volking van de aarde. Maar U ziet uit die cij fers ook: in ons land zijn we aanzienlijk min der royaal van grond voorzien dan in de rest van de wereld, enige centra als New York, de Ruhr, groot Londen, groot Parijs en enkele delen van China en India uitgezonderd. En Randstad Holland maakt het wel heel erg. Maar niet tè erg als we weloverwogen te werk gaan en zien hoe we dit stads-varkentje kunnen wassen. (Ingez. Med.-Adv.) Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland I Het land, dat zich al sedert tientallen |cren de ver vulling van al Uw vakantiewensen tot een tweede natuur heeft gemaakt. No een jaar jachten vindt U nergens weldadiger rust dan in de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions mei hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogelijke ontspanning en sport. Lage benzine prijs i 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zijn voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11A'dam. tel. 31400 Dr. W\ P. Berghuis op A.R.-Partijeonvent Niemand weet mogelijkheid tot verbetering In Utrecht is vandaag het Partyconvent van de Anti-Revolutionaire Party gehouden. De voorzitter van het Centraal Comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen, dr. W. P. Berghuis, die het Partijconvent presideerde, merkte in zijn openingsrede op. dat de huidige politieke verhoudingen in ons land, die volgens hem. reeds tot een vrijwel onoplosbare kabinetsformatie-crisis aanleiding gaven, er na het op treden van het extra-parlementaire „nood"-kabinet-Drees, niet beter op zyn geworden. De huidige politieke situatie is, volgens dr. Berghuis, bepaald niet sterk en. naar zyn overtuiging, voor een langere duur beslist ongezond, zowel voor het landsbestuur als voor de politieke oordeelvorming der burgers. De heer Berghuis meent, dat er weinigen zijn, die dit ontkennen, maar er voorts niemand is, die 'n di- rect-reële mogelijkheid tot verster king en verduidelijking van de si tuatie weet aan te geven. Behalve prof. Oud, aldus dr. Berg huis, die, volgens hem, met welwil lendheid tegenover een kabinet van KVP en AR zegt te zullen staan. De vraag is maar of een dergelijke si tuatie voor de beide genoemde par tijen bevredigender zou zijn dan de huidige toestand, aldus dr. Berghuis, die vervolgens een uitvoerige be schouwing wijdde aan de positiebe paling van de A.R. Partij ten op zichte van andere partijen in de huidige politieke constellatie. De A.R. Partij moet. volgens de heer Berghuis, zowel uit hoofde van de his torische politieke ontwikkeling in Ne derland als vanwege principiële nood zaak in het heden, een duidelijke eigen plaats in het Nederlandse politieke le ven innemen. De eis van zelfstandig heid van de A.R. Partij staat, ook voor wat betreft haar relaties met andere politieke partijen, voorop, aldus dr. Berghuis, die voorts opmerkte, dat wan neer deze eis gesteld wordt, daarnaast in de tweede plaats de erkenning moet gelden, dat onder een parlementair- democratisch bestel, het politieke leven in Nederland gedragen wordt door bo nafide democratische politieke partijen gezamenlijk. Diepere beweegredenen Wanneer wij het over de diepere be weegredenen van ons politieke bedrijf hebben, zo zei dr. Berghuis later, dan staan wij als A.R. Partij nu eenmaal dichter bij de Katholieke Volkspartij als partij, dan bij de PvdA of de VVD. ondanks de geloofsgemeenschap die er is met reformatorische christenen, die tot deze partijen behoren. En dit zal. volgens hem. nu de bestaansgrond van de confessionele partijen zo sterk wordt aangevochten, van invloed moeten zijn op de aard van de A.R.-betrekkingen met de C.H.U. en ook met de KVP. De tweede factor die dr. Berghuis van wezenlijke betekenis noemde voor de bepaling van de A.R.-houding in deze tijd ten opzichte van de andere partijen is volgens hem. van principieel-politie- ke aard. Het moderne socialisme, dat na de oorlog, volgens dr. Berghuis, zijn Mar- xistische-revolutionaire streven heeft losgelaten en zich heeft ingezet voor een - langs democratische weg tot. stand te brengen - omzetting van staats- en maatschappijverhoudingen, heeft naar zijn mening, in toenemende mate in vloed gekregen op de structuur van staats- en volksleven. Er is. aldus dr. Berghuis, in de gehele hedendaagse staatkundige en maat schappelijke vormgeving in organisato- De Hogerhuiszaal in Leiden op het toneel FRIESE DREYFUS-AFFAIRE PRACHTIG VERTOLKT De actieve Friese krite te Leiden heeft gisteren in „Den Burcht" haar leden en talrijke gasten een prachtige avond bezorgd door voor hen te laten optreden het toneelgezelschap van de Friese Vereniging in Den Haag, dat de toneelbewerking van de Friese Dreyfus- affaire, geschreven door de bekende publicist D. A. Tamminga op sublieme wijze over het voetlicht bracht. In dit sterke toneelstuk wordt de be rechting behandeld van de gebroeders Hogerhuis, die. valselijk beschuldigd van inbraak, veroordeeld werden tot lang jarige gevangenisstraffen. Deze zaak heeft een zestig jaar geleden in Fries land en ver daarbuiten de gemoederen hevig in beweging gebracht. In het laatst van 1893 werd ingebro ken bij de tuinman-rentenier Haitsma te Beetgum. Twee mannen kwamen door het. raam binnen, terwijl er nog een buiten bleef. In huis is gevochten en geschoten, waarna de insluipers en hun helper de vlucht namen. De gebroeders Hogerhuis, valselijk beticht van deze wandaad, zijn enkele weken later ge arresteerd en in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten. Na een lang durig vooronderzoek kwam deze zaak voor de rechtbank, die hen tot straffen van 6, 11 en 12 jaar opsluiting veroor deelde. De werkelijke daders bleken later naar Amerika te zijn uitgeweken Tamminga is er in geslaagd deze dramatische stof toneelmatig te bewer ken. De Hogerhuiszaal confronteert ons naar het woord, van Troelstra met een risch opzicht en in de socialistische ge- dachtengang passend een vrijwel on merkbare voortschrijdende principiële verandering in de verhouding van staat en maatschappij, van overheid en par ticulier Initiatief aan de gang, waar door zowel de eigen plaats van de over heid als de eigen verantwoordelijkheid van de burger worden aangetast. Scherp tegen P. v. d. A. Daarom zal, volgens dr. Berghuis, gelet op de omstandigheden waarin wij leven, de politieke strijd in onze dagen zich vooral richten tegen een ontwikke ling van de structuur van onze samen leving in socialistische richting, en daar mede in partij politieke zin tegen de socialistische partij. De A.R. Partij keert zich. volgens dr. Berghuis, tegen de PvdA. niet omdat zij de partij van de arbeid is. ook niet vanwege haar pretentie van te zijn de vooruitstrevendheid, maar de stryd te gen de PvdA is er. volgens hem, met name, omdat zij de partij van het so cialisme is. Dr. Berghuis noemde dit socialisme de grote politieke bedreiging van onze tijd. zich openbarend in allerlei nuan cering van keihard totalitarisme tot een met democratische waarborgen om geven geruisloze socialisatie zoals by ons. Dr. Berghuis stelde de socialistische partij als de grootste tegenspeelster van de A.R. De strijd richt zich in de eerste plaats tegen deze partij, aldus spreker, omdat de geest van onze tijd machtiger wordt beheerst door het socialisme dan door het liberalisme. In de doorwerking van het socialisme ligt, volgens dr. Berg huis, voor het ogenblik de grootste reële bedreiging voor staat en maat schappij. Dit alles betekent, volgens dr. Berg huis, niet dat er voor de A.R. princi piële bezwaren zijn om thans bijvoor beeld een kabinet op brede basis, dus met socialisten, in enigerlei vorm te aanvaarden. Te dezen gaat het, volgens hem. niet om een absoluut principiële kwestie. Overwegingen van algemeen praktisch staats- en party beleid spelen hierbij een rol. Daarin zit. volgens de A.R.-voorzitter niets onprincipieels of oneerlijks. RECHTZAKEN AMBONEES KRIJGT NEGEN MAANDEN De arrondissementsrechtbank te Mid delburg heeft gisteren een Ambonees uit het kamp Schattenberg, wegens diefstal van bromfietsen conform de eis veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Vier jaar tegen „biergangster" geëist De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gistermiddag vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen één van de beruchte Haagse „biergang sters", een 30-jarige bierhandelaar. De man was in hoger beroep gegaan van een vonnis van de Haagse Rechtbank twee en een half jaar met aftrek hem opgelegd wegens mishandeling van ver scheidene Haagse caféhouders en wegens een poging om een Haagse politie-in- specteur met een auto omver te rijden. typisch stuk Fries cultuurleven uit het eind van de vorige eeuw, waaruit de sterke politieke spanningen, de ellendige sociale toestanden, de felle strijd voor sociale gerechtigheid, zowel als de toen malige decadentie van de rechterlijke macht en de ontaarding daarvan in klasse-justitie op dikwijls schrijnende wijze spreken. De Haagse spelers vertolkten deze ge schiedenis, althans in de hoofdrollen, stuk voor stuk op voor amateurs voor treffelijke wijze. In grote spanning heb ben de aanwezigen het boeiende toneel spel gevolgd. Aan het einde bood de voorzitter de medewerkenden aardige attenties. De aanwezigen beloonden het gezelschap met een dankbaar applaus. BRANDWEER KRIJGS KORPSVLAG Dinsdagavond om halfacht zal de brandweer een korpsvlag worden aan geboden. SPANJE-AVOND IN CHR. GEREF. KERK Onder auspiciën van de Stichting Spaanse Evangelische Zending wordt woensdagavond in de Ohr. Geref. Kerk een Spanje-avond gehouden, welke on der leiwing staat van ds. C. v. d. Weele. De Spaanse evangelist, de ex-pater José Borras, zal in deze samenkomst het woord voeren. Zyn lezing zal door de heer C. Neeser worden vertaald.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 10