Laatste Berichten Hollywood tot meer in staat dan liet veelal gebruikelijke genie Komeet Arend-Roland thans de gehele nacht boven de horizon Prof. dr. J. A. Vollgraff wordt zondag a.s. tachtig jaar Instelling wachtverbod voor Koningstraat te Leiderdorp WOENSDAG 24 APRIL Filmstudiekring vertoonde produkl van een krachtig Amerikaans realisme „De man aan de top" met tal van bekende sterren De leden van de Filmstudiekring van K. en O. weten langzamerhand wel, dat Hollywood wel degelijk in staat is an dere produkten te leveren dan het ge bruikelijke genre. Tot de films, die daar van het bewys vormen, behoort onge twijfeld ook „Executive Suite" (De man aan de top), welke film gisteravond in de zevende en laatste voorstelling in Casino-theater werd vertoond. Scherpere tegenstelling dan met de door en door romantische film „Sissi", die juist te voren in -dit theater had gedraaid, is moeilyk denkbaar. Hier een uitbeelding van de keiharde Amerikaanse zakenwe reld. als onder de vice-presidenten van Tredway Corporation een felle strijd om de opvolging ontbrandt na het plotse ling overlijden van de machtige leider van dit concern, Avery Bullard. Er be gint dan een uitermate boeiend spel van intriges en chantage, dat aanvankelijk ten gunste van de financiële deskundige Shaw schijnt te zullen verlopen, een man, die met niets ontziende ijver op zyn doel: het leiderschap van de onder neming afgaat. Maar een der anderen, niet slechts denkend aan de belangen van de aandeelhouders, maar ook aan die van alle medewerkers van hoog tot laag, zorgt voor de grote verrassing door zich. in de beslissende vergadering, te ontpoppen als de ware opvolger van Bullard. Dit hoofdmotief is omweven door een briljante reeks details, die de sfeer op rake wijze typeren. De rolbe zetting is voortreffelijk: William Holden. June Allyson, Barbara Stanwyck. Fred. March, Shelley Winters, Walter Pid- geon Paul Douglas en Louis Calhern, die hier konden tonen, dat zij toch nog meer waard zyn dan men doorgaans van deze overigens vermaarde artiesten te zien krygt. Aangezien het gelijknamige boek ons niet bekend is, kunnen wy niet 'beoordelen in hoeverre regisseur Robert Wise een geheel eigen visie heeft ge- gven. Het resultaat verdient in elk geval hulde: „Executive Suite" is een film, doortrokken van een krachtig. Ameri kaans realisme, dat ofschoon de omstan digheden en de plaats van de handeling uiteraard geheel anders zijn, de verge lijking met bijv. de veelgeprezen Ita liaanse films van realistische Inslag ge makkelijk kan doorstaan. De Filmstu diekring heeft er goed aan gedaan dit werk hier te vertonen. In het voorprogramma draaide o.m. „De Vlag" van Kees Stip, een uitne mend filmpje dat twee jaar geleden werd vervaardigd ter herinnering aan het feit, dat de Bevrijding toen tien Jaar achter ons lag. Uitgifte exit-permits aan vreemdelingen opgeschort De Indonesische immigratiedienst heeft vandaag het uitgeven van vergun ningen aan vreemdelingen om Indonesië te verlaten, gestaakt. Enige Nederlan ders hebben hun passage gecanceld, omdat naar zy zeiden zy geen exit- permit konden krijgen. Van betrouwbare zijde werd verno men. dat vandaag ook geen re-entry - permits, die normaal aan met verlof gaande buitenlandse werkkrachten in Indonesië worden uitgereikt, werden verstrekt. Mot do N.C.R.(ers) Ver. naar mooi Oostenrijk De leden van de Ned. Chr. Relsver- enlging afdeling Leiden kwamen giste ren in de Stadsgehoorzaal bijeen voor de zesde en laatste culturele avond In dit seizoen. Spreker was de heer G. J Gompelman, die aan de hand van kleu rendia's zijn Oostenrijks vakantieverhaal vertelde en daarbij de verzekering gaf, dat het niet alleen in het hooggebergte maar ook in lager gelegen delen van het land goed toeven is. Voorzitter v. d. Bos opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze en deelde mede, dat de autocht op Koninginnedag naar Soestdijk voltekend is. Wel kan men zich nog opgeven voor de wandeltocht, die op 30 april van Zandvoort naar De Zilk dwars door de duinen gemaakt zal worden. Voorts vestigde de voorzitter de aandacht op het uitstapje naar Lelystad op Hemelsvaartsdag en de reis naar Brugge op tweede pinksterdag. Hierna was het woord aan de heer Gompelman. Deze vertoonde hoofdzake lijk beelden uit het zuiden en oosten van Oostenrijk, het prachtige land van burch ten, kloosters enmuziek. Om zijn verhaal compleet te maken had spreker enkele zwart-wit dia's moeten inlassen. Werd voor de pauze een bezoek aan Salzburg, de stad van de jaarlijkse Fest- spiele, gebracht evenals trouwens aan Villach en het merengebied later op de avond was o.m. Gra'tz aan de beurt. Na afloop van de avond zijn de N.C.R.V.-ers wel tot de overtuiging moe ten komen, dat Oostenrijk een eldorado is voor muziek- en natuurliefhebbers. (Door dr. J J. Raimond jr.) De komeet ArendRoland zal de gehele nacht hoven onze horizon zijn, doch hij zal slechts zichtbaar zyn als er geen wolken of nevelbanken ons het uitzieht op de sterrenwereld be lemmeren. „Op de avond van paaszondag om 21 uur", zo schrijft een waarnemer uit Usselo (Twenthe), „was de komeet juist boven een wolk zichtbaar. Toen ik hem met de prismakyker had ge vonden, zag ik op hem met het blote oog ook. De lengte van de staart schat ik op een halve maan-middel lijn.," Oud-privaatdocent te Leiden en oud-hoogleraar van Gent Zondag 28 april a.s- zal prof. dr. J. A. Vollgraff, oud-privaat docent te Leiden en oud-hoogleraar van de Universiteit te Gent, thans woonach tig te Leiden, de tachtigjarige leeftijd bereiken. Johan Adriaan Vollgraff werd op 28 april 1877 te Haarlem geboren. Op zeventienjarige leeftijd legde hij tege lijkertijd de eindexamens Gymnasium A en B af, waarna hij aan de Vrije Universiteit te Brussel studeerde. Hij promoveerde In 1903 te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Over de theo rie der elektromagnetische draaiingen en der unipolaire inductie". Nadien was hij enige jaren assistent bij de wereld beroemde Leidse natuurkundige Lorentz. Van 1911 tot 1916 was dr. Vollgraff privaat docent te Leiden in de geschie denis der wis- en natuurkunde. In laatstgenoemd jaar werd hij buitenge woon hoogleraar, in 1917 gewoon hoog leraar in de wiskunde aan de Univer siteit te Gent. Prof. Vollgraff werd in 1910 lid van de Huygenscommissie der Hollandse Lichtfabrieken vierden feest Met André Carreil Het personeel van de Lichtfabrieken vierde gisteravond feest. Onder de vele aanwezigen de Stadsgehoorzaal was byna geheel bezet bevonden zich o.m. de gepensioneerden J. Arkeveld, W. P. Doove, B. A. J. Dijkmans, J. van Eg- mond, P. den Hoed, C. van der Hoogt. M. van der Keur, H. M. Koch, H. P. C. Maas, J. van der Nat, A. M. Veeren, J. Verver, C. van Weerlee, J. Wessel en de jubilarissen H. van Woudenberg (50 jaar), A. A. G. Bergers, J. Bonsel, L. Gerverdinck, H. van Heusden, W. van Heusden, E. Kooreman, H. Ligtvoet, N. Masurel, J. Trouwee (40 jaar), G. An- nokkee, A. Favier, J. G. Filippo, P. W. Martijn. P. de Mey, A. Straver, J. L. Tuithof en D. J. Zierikzee (25 jaar). De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer H. van Woudenberg, kon aan het begin van de avond ook nog in het bijzonder welkom heten wethouder D. v. d. Kwaak, de directeur van de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit ir. Y. Ykema en afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen. Na een kort woord gewijd te hebben aan de groei en bloei van de vereniging, gaf de heer Van Woudenberg de leden van het cabaretgezelschap van André Carreil gelegenheid met zang, muziek en schets de feestgangers enkele uren gezellig bezig te houden. Met veel vaart werd het programma, dat elck wat wils bood. afgewerkt. Als eerste trad op de char mante accordeoniste Willy Ré. Zij speei- de dat het een lieve lust was en zorgde voor een goede stemming in de zaal. Hartelijk heeft men voorts kunnen lachen om de liedjes van de radio- en televisie-artiesten ..De Notenkrakers" en om de capriolen van de twee jonge acro baten. die hun lenigheid wel met bij zonder veel succes demonstreerde. Beschaafd en interessant was het optre den van de Balsamo's Dat zij de kunst van het manipuleren uitstekend verstaan staat als een paal boven water André Carreil zelf toonde zich wederom een voortreffelijk conferencier, die heel goed weet wat het publiek graag wil. Aan de vleugel zat Tonny Schifferstein. De schetsjes, die werden opgevoerd, waren niet alle even geslaagd, maar vielen bij de meesten toch wel in de smaak. Kort om het was een avond, die klonk als een klok en dus veel te vlug naar de zin van de aanwezigen afgelopen was. H. PIERHAGEN BENOEMD TOT SCÏIOOLÏIOOFP Onze stadgenoot, de heer H. Pierha- gen, onderwijzer aan de Christelijk" Op leidingsschool aan de Stadhouderslaan, is benoemd tot hoofd Van de Christelijke School te Schoonrewoerd (Z.-H.). Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem en haid sinds 1928 de leiding bij de uitgave van de verzamelde wer ken van Huygens, waarvan hij de laat ste zeven van de 22 delen verzorgde in de jaren van 1929 tot 1950. Na de vol tooiing van die arbeid werden zijn ver diensten erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1913 was de heer Vollgraff mede oprichter en eerste secretaris van de Vereniging (later Genootschap) voor de geschiedenis der genees-; natuur- en wiskunde. In 1937 werd prof. Vollgraff lid van de Academie Internationale d'Histoire des Sciences te Parijs. Na enige malen als officieel vertegenwoordiger van Nederland congressen van deze organi satie te hebben bijgewoond, was hij in 1950 voorzitter van het te Amsterdam gehouden congres dier academie. Ook was hij voorzitter van het congres dier academie dat in 1953 in Jeruzalem werd gehouden. Verschillende werken over Huygens, Snellius en mathematische en natuur kundige onderwerpen zijn van zijn hand verschenen. Uit dit verslag blijkt dat de bewoners van het oosten van ons land meer geluk hebben gehad dan die in het westen. Er blijkt tevens uit. dat tijdens de schemering slechts een korte staart te zien is. De bewoners van het westen des lands mogen de moed niet opgeven. Geheel onverwachts kunnen de omstan digheden schier ideaal zijn. Het zou wel vreemd zijn. indien wij de komeet niet één keertje te zien kregen, voordat zij terugkeert naar de duistere buitenge westen van het planetenstelsel Met ingang van vandaag zijn we niet meer aangewezen op het bachelyke uurtje, volgend op zonsondergang. Arend-Roland heeft zich gevoegd bij de sterren, die dag en naeht boven onze horizon zijn. De komeet zal derhalve de gehele nacht aan de hemel voor komen. Kort na zonsondergang staat hjj hoog boven het noordwesten, ver volgens daalt zij naar de noordelijke gezichtseinder om tussen de Poolster en het Noordpunt door te gaan. Na middernacht stijgt zij tot betrekkelijk grote hoogte, om dan tegen zonsop komst in de schemering verloren te gaan. Dit spel herhaalt zich elke nacht. Het heeft nu dus zin elke avond een speurende blik langs de noordelijke hemel te laten gaan Tegen vele andere voorspellingen in heeft de heer H. van Woerden van de Leidse Sterrenwacht reeds meer dan anderhalve maand geleden de verwach ting uitgesproken, dat Arend-Roland zwakker zou zijn dan de meeste waar nemers verwachtten. De heer Van Woerden heeft gelijk gekregen EEN MISVERSTAND Belgische en Duitse radiosterrenkun digen hebben beweerd, dat zij enkele weken geleden radiostraling van de komeet Arend-Roland hebben waarge nomen. Dit bericht heeft de waarne mers in Dwingelo aanleiding gegeven hun machtige radio-telescoop enkele malen op de komeet te richten Doch zonder resultaat. Zeer waarschijnlijk hebben de Belgische en Duitse radio sterrenkundigen radiostraling afkomstig van een verre uitloper van het zonne- llchaam voor radiostraling van de komeet gehouden. Raadsvoorstellen In de Koningstraat doen zich telkens situaties voor, waardoor het verkeer wordt belemmerd en waardoor bovendien de onveiligheid in deze straal toe neemt. Dit komt omdat de straat betrek kelyk smal is en er aan beide zijden van de straat dikwijls vele auto's staan geparkeerd. Wanneer het parkeren op een bepaalde plaats tegelijkertijd aan beide zijden van de straat plaats vindt, wordt de vrijheid van het verkeer aanzienlijk belemmerd. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijke situatie ook allerminst voor de verkeersveiligheid be vorderlijk is. Deze moeilijkheden kunnen worden ondervangen door het instellen van een wachtverbod. B. en W. nemen aan, dat beperking van eën zodanig ver bod tot één zijde van de straat, voldoende effect zal sorteren. Om daarbij te voorkomen, dat de auto's steeds aan dezelfde zijde van de straat worden geparkeerd, kan het ver bod gedurende een maand voor de rech terzijde van de straat worden gegeven, de daarop volgende maand voor de lin kerzijde, daarna weer voor de rechter zijde en zo vervolgens. Deze oplossing is vooral gewenst, omdat de Koningstraat in hoofdzaak een woonstraat is, waar door bij beperking van het verbod tot een zelfde zijde steeds dezelfde bewo ners met het parkeren van een auto voor hun huis worden „vereerd". B. en W. stellen de raad voor een wachtverbod als bovenbedoeld voor de Koningstraat vast te stellen. GEBRUIK GARAGE Ten behoeve van de uitbreiding van het elektriciteitsnet In het Zijlkwartier was het indertijd noodzakelijk een transformatorgebouwtje te bouwen. Deze bouw was een welkome gelegenheid om tevens twee garages te bouwen. Eén garage moest worden bestemd voor opberging van het materiaal voor de organisatie bescherming bevolking De tweede werd verhuurd. Thans doet zich de omstandigheid voor dat de 2de garage niet langer kan wor den gemist in verband met de noodza kelijke bergruimte van tuingereedschap voor de gemeentetuinlieden, die in het Zijlkwartier werkzaam zyn. De minderheid In B. en W. was evenwel van mening dat het goedko per voor de gemeente moest worden geacht Indien voor het laatstgenoemd doel een houten schuurtje werd ge bouwd. De kosten daarvan zouden een bedrag van f. 700. niet te boven gaan. De meerderheid van het college achtte het evenwel niet juist terzake een nieuwe investering te doen. De raad kan nu dus kiezen tussen beide standpunten. HUUR SPORTTERREINEN By de instelling van de Culturele raad in de gemeente Leiderdorp werd in het vooruitzicht gesteld dat de huren voor sportterreinen en gebouwen zouden worden herzien, na afloop der geldende contracten. Het resultaat van vele besprekingen is geweest dat B. en W. hebben gemeend dat de meest juiste oplossing kan wor den gevonden op basis van de volgende uitgangspunten a. door de kapitaalslasten voor reke ning der gemeente te nemen; b. door jaarlijks terugkerende onder- houdslasten te verdisconteren in de huren; c. door jaarlijks op de begroting een bedrag uit te trekken van f. 0,50 per inwoner ten behoeve van subsidië ring van culturele activiteiten, waarover de culturele raad van ad vies kan dienen. Op basis hiervan hebben B. en W. het volgende huuryoorstel opgesteld: R.C.L. Ie terrein f.600: R.C.L. 2e terrein f.400, DeMunnik f.580; Velocitas f.300; Kleu terschool f 400: Gemeente f. 1000 GEEN SUBSIDIE De „Vereniging tot Opleiding van leid sters by het Christelijk Kleuteronder- wys". gevestigd te Leiden, heeft verzocht over het jaar 1955 alsnog subsidie te mogen ontvangen in de kosten van op leiding van een viertal kleuterleidsters, woonachtig in de gemeente Leiderdorp. Aangezien B. en W. tot nu toe nog steeds het standpunt hebben ingenomen dat geen subsidie benoort te worden ver leend aan cursussen, omdat de conse quenties daarvan niet te overzien zijn, stellen zij de raad voor het verzoek af te wijzen. Aan de „Hervormde Schoolvereniging" gevestigd te Leiderdorp, is by raadsbe sluit van 29 januari 1954 medewerking verleend tot stichting van een schoolge bouw voor gewoon lager onderwys op een terrein gelegen in complex II van het grondbedrijf. Het daartoe benodigde terrein is 0 27.25 ha. groot. De kostprys van de grond is vastgesteld op f. 20,- per m2. B. en W. stellen voor deze grond uit het grondbedryf te nemen tegen een prys van f.54.500— en over te dragen aan het schoolbestuur. LEIDERDORP P.V. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 70 km. In concours 255 duiven, gelost om 9.00 uur met nm.w. wind. Aankomst eerste duif 10.02.34 uur, laatste 10.19.59 uur. 1—3 W. G. de Jong; 2 N. Hooger- vorst; 4 C. Onderwater; 5 M. Reyerse; 6—9 M. Jongeleen; 7 A. Dubbelaar; 8 H. Bonneur; 10 C. v. Dam. RAADSAGENDA De raad komt vrydag te 7.45 uur nam. byeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Vaststelling van de „Pen sioenverordening wethouders"; wyziglng der gemeenschappelyke regeling inzake het geneeskundig schooltoezicht; wyzï- ging der verordening op de hondenbe lasting; uitneming van grond uit com plex II van 't grondbedrijf voor de Her vormde Schoolvereniging; subsidiëring van de opleiding van leidsters by het kleuteronderwys; instelling van een wachtverbod voor auto's in de Koning straat; verhuur van een garage in het Zijlkwartier; vaststelling van het voor schot op de exploitatievergoeding ten behoeve van de Christelyke Kleuter school in het Zylkwartier; overname van 24 woningen van „Dorpsbelang"; uitke ring ineens op de kindertoelage over het 4e kwartaal 1956; vaststelling van de ..Verordening beperking pensioen wet houders"; verhuur van sportterreinen en gebouwen; aankoop v grond van de heef Vromesteyn ex; OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Ending Soiwarni dr wan Bam ba rig Oetomo (Raden) en A. L. Kalsbeek; Antonla M. C., dir wan Th. W. va/n Steyn en H. van Zoelen. Ondertrouwd: D. J. Stöver, 26 Jr en E. KL Veen ,26 Jaar. Getrouwd: F. de KoniLnig en C. E. de Leen; J. A. Goeman en Th. M. AJhaus; C. Söheuirwaiter en M. Hoogstraten; W.' F. Jonas en F. Postma; F. Slijper en A. A. M. Oudshoorn; J. G. v. d. Made en G. Hou- waart. Pas op voor inbrekers .De laatste tUd maken inbreker(s) de gemeente weer onveilig. Zo is gister avond. by afwezigheid der bewoners, in gebroken in een woning aan de Prins Hendriklaan. Door middel van het ge luidloos openbreken van een ruit in de keuken (met behulp van zeep), heeft men zich toegang weten te verschaffen. In de woning is blijkbaar uitsluitend naar geld gezocht; een yzeren geldkistje met enkele waardepapieren wordt ver mist De inhoud van kasten enz. was doorzocht, waarvan velerlei sporen aan wezig waren. Een uitgebreid politioneel onderzoek is onmiddellyk ingesteld, tot nu toe zonder resultaat. Men zy intussen op zyn hoede en late onder geen beding contanten in huls VOORSCHOTEN ST.-JORISDAG De Jeugd van Voorschoten die het spoor van Baden Powell volgt, heeft St.-Jorisdag ingezet met een vlaggen- parade by de Kimshoeve. Om zeven uur werd de vlag gehesen, waarna aalmoeze nier Groenendyk van de Katholiek® Verkennners een gebed uitsprak, vervol gens werden de wetten en deviezen van de verschillende groepen voorgelezen van kabouters en welpen, padvinders, verkenners, gidsen, padvindsters en voortrekkers. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven hield een korte toespraak waarin hy op de betekenis van de dag wees, die voor het eerst nu op het ter rein van de Kimshoeve kon worden ge opend. Hy drukte de jeugd op het hart te leven volgens het devies van St.-Joris en met vreugde en opgewektheid de ta ken in het leven te vervullen. Iedereen ontving daarna de rode tulp en eeh exemplaar van het feestnummer van de gecombineerde hulsorganen. Om half drie was er een filmvoorstelling in het Cultureel Centrum van de film „Ridders zonder harnas". BOUW 7 HERENHUIZEN GEGUND Het bouwen van 7 herenhulzen aan de Johan Willem Frisolaan alhier is dezer dagen door de architect J. A. van den Berg te Den Haag voor de som van f. 273 000gegund aan het Bouw- en Onderh.bedrytf A. J. van Rossen te Den Haag WARMOND AANRIJDING Zaterdagmiddag toen de 70- jarige heer Lag as, wonende te Oegstgeest, van Warmond, waar hy in zyn tuintje werk zaam was geweest, huiswaarts wilde ke ren, is hij bij het verlaten van het fiets pad aan de Warmonderdam door een personenauto aangereden. Hij liep daar bij een lichte hersenschudding en arm- kneuzingen op. Dokter Walenkamp, die eerste hulp verleende, achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De fiets werd zwaar beschadigd WARMOND SE POSTDUI VENVER. Eerste paasdag hield de Warmondse Postduivenvereniging een wedvlucht voor oude duiven vanaf Duffel De dui ven werden in vrijheid gesteld om 9 uur met een noord-noord-westenwind. De eerste prysduif bereikte haar hok om 10.36 41, de laatste om 10 45 37 uur. De afstand was 120 km. De verdere uitsla gen luiden: J. Venker 1, 7; J. de Weerd 2. 4, 10; J. Smeets 3, 9; Th Verwoerd 5; P v. d. Drift 6. 8 WASSENAAR DIRECTEUR ROTTERDAMSE BANK Tot directeur van het kantoor Was senaar van de Rotterdamse Bank is met Ingang van 1 mei a.s. benoemd de heer H J. M. van Ryckevorsel HEITJES VOOR KARWEITJES Van woensdag 24 tot en met zater dag 26 april gaan da padvindersgroepen weer op Jacht naar heitjes voor kar weitjes. Ongevallen op de weg Op het Wassenaarse Slag kwam de scooter bestuurd door de 21-jarige Schipper uit Den Haag by het passeren, van een auto in de berm van de weg terecht en sloeg om, met het gevolg, dat de op de duo zittende mevr. C. G. Pa- ternotte-Sprinkhuisen uit Den Haag aan haar hoofd werd gewond, zy werd naar de St.-Ursulakliniek alhier ver voerd. De 41-jarige de Vries uit Amsterdam, bestuurder van een volkswagenbusje, moest in een file op de Ryksstraatweg plotseling stoppen, ten gevolge waarvan het busje van achteren werd aangere den door een personenauto uit Amster dam. De echtgenote van de Vries werd zodanig aan haar gelaat gewond dat zy naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag moest worden vervoerd. De jeugdige wielrydsters Eveline Put ters en Annemarie Wever, beiden uit Den Haag. kwamen op de secundaire weg van de Ryksstraatweg ter hoogte van Zuidwyk met elkaar in botsing ten gevolge waarvan zy beiden een hersen schudding opliepen, zy werden overge bracht naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag. Linkse betogingen in hoofdstad Amman Demonstraties tegen de Jeer van Eisenhower' In alle Jordaanse steden was het werk hedenochtend neergelegd als ge volg van de staking, welke door de linkse oppositiepartijen was uitgeroepen. Er werden grote demonstraties gehou den: jongelieden trokken door de stra ten van de hoofdstad Amman en riepen „weg met de leer van Eisenhower" (welke het Midden-Oosten tegen commu nistische agressie beoogt te bescher men). Er waren duizenden mensen op de been en de veiligheidstroepen van leger en politie stonden gereed zo nodig in te grijpen. In de omgeving van de gebouwen der buitenlandse ambassades en van open bare gebouwen werden posten uitgezet, terwyl in de voornaamste straten van Amman wegversperringen werden opge worpen. De betogers zongen onder meer: „De jongens in kaki zijn de vrienden van het volk" en „Komt Jordanië niet bin nen, Amerikanen, want de Russen zullen Je tegenhouden!" Politie verspreidde een groep van 25 betogers die. onder leiding van een man. die zyn hand vol stenen had, op weg was naar een bioscoop, waar Amerikaan se films werden vertoond. Voor de gesloten winkels waren zware stalen rolluiken neergelaten. Waarnemers In Amman verwachten, dat de staking een krachtproef zal wor den tussen Koning Hoessein en omge ving en de regering-Khalidi enerzijds en de 'linkse) oppositie anderzijds. Naby het postkantoor deed zich een botsing van korte duur voor tussen ste nen gooiende betogers en ordebewaar ders. De laatstgenoemden, bestaande uit militairen en politie, dreven de demon stranten op de vlucht. Volgens de eerste Indruk ln Amman hebben slechts jeugdige communisten aan de betogingen deëlgenomen. Men meent ook dat de winkeliers, die hun zaken sloten, dit meer hebben gedaan uit angst voor. dan uit sympathie met de betogers. Velen sloegen de betogingen gade, doch namen er geen deel aan. Na verloop van circa een uur was de rust in het centrum van Amman weer gekeerd en viel er niets meer te beken nen van een betoging op grote schaal. In Nabloes en Jeruzalem is op over eenkomstige wijze betoogd. Verplichte W.A.-verzekering? (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de minis ter van Justitie, mr. Samkalden, mee gedeeld. dat op zijn departement met volle kracht wordt gewerkt aan een wetsontwerp voor een verplichte W.A.- verzekering voor bestuurders van mo torrijtuigen. In verband met gewetensbezwaren tegen verzekering, zal de Nederlandse regeling iets meer armslag laten dan in België De tekst van hèt betreffende Benelux-verdrag heeft niet alleen be trekking op automobilisten, maar in het algemeen op bestuurders van motorrij tuigen, zodat er ook motorryders en bromfietsers onder zouden kunnen val len Het verdrag laat echter uitzonde ringen toe. Over die uitzonderingen in de Nederlandse regeling pleegt Justi tie nog overleg met andere ministeries. INTERNATIONAAL CONGRES PREVENTIEVE GENEESKUNDE Van 24 tot en met 29 Juni zal te Scheveningen het 6de internationale congres voor preventieve geneeskunde worden gehouden. Op de agenda staan talrijke belangrijke onderwerpen, o.a de prophylaxe tegen kinderverlamming, de strijd tegen infectieziekten vooral met het oog op de tropische ziekten, de prophylaxe tegen reuma en kanker, onderzoek naar ziektehaarden en ge rontologie waarbij bijzondere aandacht wordt besteed aan storingen van de bloedsomloop, psychische hygiëne, de betekenis van het voedsel in verband met de voorkoming van stofwisselings stoornissen. geneeskunde in de indus trie, enz. De voorzitter van het Nederlands or ganisatie-comité is dr. F. L. L. M. Merckelbach te Wassenaar. „STATENDAM" TE ROTTERDAM De nieuwste aanwinst van de Hol- land-Amerika-Lyn, het. ss „Staten dam". dat op 6 februari J1. voor zyn eerste reis naar de V S is vertrokken, is vanmorgen voor de eerste maal in da thuishaven Rotterdam aangekomen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: D. H. Been—De Keizer, z., Rotterdam; De GrootBelakenstein, z., Rotterdam: Metzlar—Aalders, z.. Rotter dam; CarpDe Gast. z., Rot terdam; M H Knoester—Maas, d., Arnhem; D VisRottinghuis, d., Den Haag; De Kroes—Winters, d., Schie- broek; Byl—Lambrechtsen, d„ De Bilt; Bouma—Berghuis, z.. Wynjeterp; Slager Venema, d.. Schoonhoven; NolenDe Jonge van Zwynsbergen, z Hilversum; WüstCordemeyer. z., Amsterdam; Rut- teman—Rutgers, z., Hengelo; Boot-Prell- witz, d Heiloo; FerwerdaBoertje, d. Den Haag; Van de GriendtDe Voss, d„ Calcutta; J. de VriesSchultsz, z., Bussum; H. Laarman—Dussel, d.. Orange Grove; HogerzeilVan Mourik, z., Den Haag. Getrouwd: K. H. J. Bokhove en mevr. C. E A van Vliet, Utrecht; Th. J. Hon- dius en J C. Schwartz, Minusio-Locarno; H. W de Koster en E. M. Vogt, Hilver sum. Overleden: S. Spakler, vr. 80 J., Bilt- hoven; L. Koelma—Boermen, vr. 65 Jr, Amsterdam; H C. KooijmanDer We duwen, vr. 87 jr, Rotterdam: H. J. van Wichen, m. 68 r, r otterdam; K. San ders, m 69 jr, Rijswijk: J. van Oostveen, m. 54 jr, Amsterdam; J. B. van Hall, m. 77 jr. Laren; C. Spigt—Boneers. vr. 72 jr. Amsterdam: zuster M. Breed- veld, vr.. Hilversum; ir. B. L. Ongkie- hong, m 58 jr. Den Haag: J. Veger- steen. m. 75 jr. Baarn: J. F. H. H. Ley- graaf, m 72 jr. Venlo: P. D S. Heyde- man—Weyerman, vr. 89 jr, Den Haag; L. Leefers, m. 72 jr, Voorburg; J. Kort- leve, m. 59 jr, Voorburg; J. M. van Mer- kesteyn, vr. 83 jr, Den Haag. BEURSOVFRZICHT Philips vast Amsterdam. 24 april Londen en Prys bleven ook vanmid dag belangstelling tonen voor aandelen van het Philipsconcern. Ook het publiek was koper op aanhoudende geruchten van een officiële notering voor de aan delen. welke binnenkort zou moeten plaats vinden in Zürich. In Londen spreekt men over een officiële notering van aandelen Philips binnen niet al te lange tijd op de Newyorkse beurs. Reeds in de morgenuren werd 276%—278 ge daan speciaal door aankopen voor bui tenlandse rekening (hoofdzakelijk Lon den). Vanmiddag werd onder flinke be- np op ^77 geopend waaraan nog 17. kon worden toegevoegd. Slotkoers gisteren 272. Kon Olies lagen vrywel verlaten en ^Lf'r la*er dan gisteren. De koers 1183,80 kwam overeen met de lagere slotkoers van New York. De politieke verwikkelingen in het Midden-Oosten werken remmend op de activiteit, vooral internationaal, van deze aandelen Unilever rusten en U 2 puten beter. Akus goed prijshoudend. De Scheep vaartwaarden konden hun verlies van gisteren geheel of gedeeltelijk Inlopen. Maatschappy „Nederland" 4% hoger Scheepvaartunie en Holland-Amerikalijn circa 2 punten beter. Van de cultuur- KJden was Amsterdam Rubber 1% hoger. Staatsfondsen goed pryshoudend bil geringe omzetten. Dividend voorstel van de Nederlandse Sr tVian 5 (29^ was voor de beurs" zeer teleurstellend. De koers werd gead viseerd op 295-298 tegen gisteren 308. WISSELKOERSEN r Amsterdam, 24 april 3.82^—3.82%. Montreal 398y4_3.82tt 7«3/5 w, 1 080°. Bru«el 7.55?»— ,^.%'„rïïnlttuTt 90 6014—9085%, Ztt- 66 8186.86. Zürich <vr. fres 89 -18 2 —89.231 Stockholm 73 40—73 45 Kïïe,"?,aSen W'5»-H.80>4, Oslo 53 26% iTen We" Beurs van Amsterdam Woensdag 24 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92 Grootboek obl. 3% 79 L 79 Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) 891» 897fe Ned '56 3% 90% 90 Ned '48 3% 85 85 Ned '54 3% 85% 85% Ned. '55 I 3% 85% 85% Ned '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 8711 87% Ned. *37 3 84 84% Dollarlng '47 3 94H 94% Investeringscert. 3 91% 91% Ned. 62-64 3 90% 98% Cert. NWS 59 59 L Indië *37A 3 87% 87% Grootboek '46 3 87^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40% 40 Nat. Handelsbank 103% 102% Ned. Handelsmij 167 165 Amst. Rubber 76% 76% Deli My en (Ver.) 95% 95% H.VA89% Java Cult50% 50 Senembah67% E o/%L Vorstenlanden25% A.K.U192% 192% Berkel's Pateht (v.) 187% 187% Calvé Delft cert. 217 316 Kon. Pap. v Gelder 204% 204 Hoogovens cert304 306 Möller en Co. NJ 358 357 Ned Kabelfab. 279 284 Philips 271%e.d. 277 Philips pref. 147%e.d. 146 Unilever402% 402 Wilton Feyenoord 255 251% Blliton 2de r 237 237 Dot"*'— Oile gew 918 908 r'on Olie (f 20.— 185.20 184 00 idem (50 a f 20.—) 184.85 183 65 Holl Amer Ujn 174% 176 Java China Pakr: ig7% 186 Kon N Stoomboot 155% 156% K-P-M189% 169 Ned Stoomv Mij 194ex d 198% v Ommeren cert. 284% 285 Kon Rott Lloyd 175%. 175% ScheoTiv Unie 181% 183 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 90% 90 Den Haag 1937 1 3.. 93 Lelden 1947 92% R'dam -37 I-JU 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 9714 Premieleningen A'dam '33 3 100% 100 A'dam '51 2% SS 88 L A'dam '56 I 2% 83% 83 B A'dam '56 13 2%100 99% Eindhoven '54 2% 83 Enschede '54 2% 84% 84 Den Haag '52 12%.. 92% 92% idem II 2% 98% 98 L R'dam '52 I 2% 93% 92% idem II 2% 94 93% L Utrecht '52 2% 92% 92% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 200 201 H.B.U eert201% 202% Rott. Bank 171 169% Twentsche Bank 168 168 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 B Borneo Sum H My 70 67 Ned G en Sp faor 175 180 Kon Ned Grofsm 105 104 Internatio 91 91 Rott Dronedok Mij. 618 615 Tieleman en Dros 7% 7% Ned My Walv vrt 65% 65% Spoorwegen Dell Spoorweg My 17 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 34% 34% Intern Nickel 112% 114% Anaconda 67% 68 A Bethlehem Steel 181 184% Cities Service 66% 68% Genera) Motors 40% 41% Kennecott 119 120% Republic steel 53% 54% Shell Oil 83% 83% Hn'on Pacific 27% 27% Un States Steel 62 63% Nog enkele fondsen oit Lelden en omgeving Aandelen WK 23/4 Ed»lmet Kon AA 65 Pref w.a idem 70 60% Electrolas B 335GB 350B Hol) r -tic 401GB 405 Ing our v Bouwnyv exd. Int Kunststof» ind 43% 44GB Leidüche Woispinn 271GL 270% Sikkens LaxfaOr 53 435 430 Ver TouwfaPrieiten 170 Wernlnk's Betonm 84% 89% Van Wyk Textiel 79% 79

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5