Met de T.E.E. in vijf en half uur van Amsterdam naar de Lichtstad! Vanaf 2 junials zomerregeling der N.S. van kracht is geworden De heer Tilanus dringt aan op goede en tijdige voorbereiding Met een enkel woord j Sterke groei Nijverheidsonderwijs zenuwpijn Agenda P WOENSDAG 24 APRIL Vrucht van internationale samenwerking (Van onze correspondent) Het grote nieuws van de zomerdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen, die zondag 2 juni a.s. ingaat, ligt niet op nationaal, doch op internationaal niveau, hoe groot het belang van een elektrificatie van de z.g. Zeeuwse lijn ook mag zijn en hoeveel detailverbeteringen j ook mogen worden aangebracht. Thans nog met de zilveren dieseltrein in 7 uur van Amsterdam naar Parijs of met de orthodoxe nachttrein in een kleine 10 uur, straks snelt de T.E.E. in vijf en half uur met de reizigers van Neerlands hoofdstad naar de Lichtstad. worden, terwijl op 2 juni reeds de locale uurdienst Roosendaal—Antwerpen gere den zal worden met door Belgische elektrische locomotieven getrokken trein stellen. Tussen het westen van ons land en het Westduitse industriegebied komt een twee-uurdienst met getrokken ma terieel. Deze dienst komt via Arnhem Keulen te lopen. Nijmegen moet dus een offer brengen, daar het onmoge lijk is gebleken deze plaats zijn door gaande verbinding met Amsterdam te laten behouden. De twee-uurdienst met Den Haag en Rotterdam blijft echter gehandhaafd. Op de „oude lijn" AmsterdamRot terdam komen enkele verbeteringen op enkele spitsuren. De late expresstreinen Groningen LeeuwardenEnschede naar het wes ten verliezen hun expressekarakter en worden dus „gewone" treinen. Vele gemakken Trans Europ Express! Een syno niem voor een groeiende samenwer king der spoorwegen in Italië, Frankrijk, Zwitserland, België, Lu xemburg, Duitsland en ons landje. Maar nog slechts een experiment. Jarenlang werd gedroomd over deze supersnelle treinen, over een maand gaan zij dagelijks rijden op een aantal belangrijke lijnen in ons land en ver over de grenzen. Er zijn echter hoge investeringen mee gemoeid. Per zitplaats kost zo'n trein driemaal zoveel als een gewone, maar rotsvast is het geloof geworteld, dat dit experiment zal slagen. Deze bordeau- rode met beige wagens, die tal van aan trekkelijke eigenschappen bezitten, zoals „air-conditioning", speciale zonwering, bijzonder prettige verlichting, verstel bare stoelen enz. en die een snelheid van 160 km. per uur kunnen halen (waar mede echter niet gereden zal worden) kennen slechts eerste klas-plaatsen, met een speciale toeslag van 25 procent. Een enkele reis: f61.10, een retourtje Pa rijs: f117,hetgeen vergeleken bij de huidige prijzen nauwelijks een tientje meer is. Naast deze T.E.E.-treinen naar Parijs zullen op 2 juni ook geïntrodu ceerd worden de „Edelweiss" (Amster damBrusselLuxemburgBaselZü- rich) en de „Rhein-Main" (Amsterdam Frankfurt). Het ligt in de bedoeling, dat de T.E.E.-treinen zich zo zullen gaan ontwikkelen, dat zich over Europa een T.E.E.-net zal gaan uitstrekken met be paalde internationale knooppunten. Het is nu echter wachten op de reactie van het publiek. Detailverbeteringen Voor het overige wordt deze zomer dienstregeling, die van kracht blijft tot zondag 29 september niet gekenmerkt door tal van opzienbarende nieuwe lij nen en andere vertrektijden, doch door detailverbeteringen. De elektrificatie van de z.g. Zeeuwse lijn (RoosendaalVlissingen) maakt een uurdienst AmsterdamVlissingen over Dordrecht en Roosendaal mogelijk, ter wijl daarnevens enkele expressetreinen ingelegd kunnen worden. In oktober zal ook NijmegenVlissin gen geheel elektrisch gereden kunnen Israël erkent de Druzen De Israëlische regering heeft dinsdag de gemeenschap van Druzen in Israël als religieuze gemeenschap erkend met eigen culturele en religieuze instellingen. Om deze erkenning was ook onder de Turkse heerschappij en in de tijd van het Britse mandaat in Palestina ver geefs gezocht. De Druzengemeenschap, een Arabische volksgroep en sekte, werd 950 jaar gele den gesticht. Op het ogenblik wonen 20 000 Druzen in Israël. Buiten Israël wonen 200.000 Druzen, t.w. in Syrië en Libanon, waar zij nog geen aparte rech ten hebben verkregen op burgerlijk en religieus gebied. De Druzen hebben aan de Israëlische bevrijdingsoorlog meege daan en zijn thans ingelijfd bij het Is raëlische leger. zaal. De Rheingold-express krijgt enkele nieuwe aansluitingen, o.a. naar Rome, de Lorelei express in Basel een aanslui ting naar Lausanne, terwijl er verder een betere doorverbinding komt met Sofia en Istanboel. De Schweitzer Nachtexpress (naar Basel) zal deze zomer weer gaan rij den, terwül ook de trajecten Hoek van HollandBasel en NijmegenBasel weer gereden zullen worden. De Holland-Scandinavië-express ïal zal voortaan ook 's winters niet meer via Jutland rijden, terwijl de Harz- express begin juni ook weer zal gaan rijden. AmsterdamBasel wordt 40 minuten sneller, terwijl tenslotte de dagboot Hoek van HollandHarwich ook iets sneller zal worden. Leen 't Hort wijdde beiaard Kassei in in Leen 't Hart, o.a. stadsbeiaardier van Delft en Leiden en directeur van de bei aard iersc hooi te Amersfoort, heeft met Pasen de beiaard van de Karls- kirche te Kassei met een bespeling in gewijd. De beiaard te Kassei ia de eer ste in Duitsland met een normaal beiaard-klavier. Minister van Marine naar Ned. Nieuw-Guinea Het is gebruikelijk, dat de minister van Marine dan wel de staatssecretaris van Marine zich geregeld persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand van personeel en materieel der Kon. Marine in Nederlands Nieuw-Guinea. Daartoe zal de minister van Marine, ir. C. Staf. zich op 25 mei per vliegtuig van Schip hol naar dit Rijksdeel begeven. Tijdens deze reis zal de minister wor den vergezeld door de plaatsvervangend chef van de Marinestaf, commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier. De minister denkt ongeveer half juni in Nederland terug te keren. Europees verkeer In het Europese verkeer worden ook enkele nieuwe diensten ingelegd en ver beteringen doorgevoerd. Zo zal b.v. op het traject AmsterdamKlagenfurt Innsbruck een tweede klase ligrijtuig gaan meerijden. Tegen de winterdienst van 1958 zullen op meer trajecten zulke ligrytuigen kunnen worden ingelegd. De N.S. heeft namelijk 25 van dergelijke rijtuigen in bestelling, zoals dr. ir. F. Q. den Hollander gistermiddag op een te Utrecht gehouden persconferentie mede deelde. Verder komt er tussen Amster dam en het Roer- en Rijngebied een directe verbinding (6 keer per dag», evenals tussen Londen en Hamburg via Utrecht, Arnhem, Hengelo en Olden- Vergadering der C.H. U. Volksmeerderheid tegen huur blok kering In zijn jaarlijkse rede op de algeme ne vergadering van de Christeiyk-His- torische Unie, vandaag in Krasnapols- ky te Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter van de Unie, de heer H. W. Tilanus, de leden opgeroepen zich goed en tijdig voor te bereiden, het Unie-be ginsel waardig, op de Staten- en ge meenteraadsverkiezingen. die in 1958 worden gehouden. Deze inspanning acht de voorzitter daarom geboden, om dat het percentage van het aantal be haalde stemmen na de oorlog iets is te ruggelopen. terwijl het aantal stemmen iets toenam. Over het verwijt dat de C.H.U. is ge maakt toen zij niet wilde medewerken aan een kabinet op smalle basis (KVP. AR en CHU) zei de heer Tilanus, dat in het politieke leven, wat de politieke verhoudingen betreft, niets blijvend is. In de loop der jaren kunnen verschui vingen plaats hebben en de waarschijn lijkheid bestaat dat de brede-basispoli- tiek niet altijd zal kunnen worden ge handhaafd. Maar in 1956 was de basis voor een rechts kabinet niet aanwezig, hoe men ook over een dergelijk kabinet „Toverbalactie" van (le Nederlandse jeugd Grootste verrassing: „Medeleven met de jeugdige Hongaarse vluchtelingen'' De gehele Nederlandse jeugd gaat zich inzetten ter leniging van de grote nood die heerst onder de circa 3000 in Oostenrijk verblijvende jeugdige Hon gaarse vluchtelingen tussen de 14 en 20 jaar. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en in samenwer king met het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Studentenraad begint zaterdag 27 april a.s. de grote landelijke toverbal-actie onder het mot to: „Ken je het geheim van de toverbal? Men zal dan trachten één miljoen doosjes, elk inhoudende vier toverballen f.1,— per doosje), te verkopen. Elk doosje ballen, dat tegelijkertijd als lot dient, mag niet geopend worden tot op een dag in eind mei. waarop via de radio het geheim zal worden bekendgemaakt. De toverballen bevatten n.l. geheimen. Er zitten huizen, auto's, televisietoestel len, radio's, bromfietsen en studiebeur zen in verborgen, tot een totale waarde van f. 140 000. Maar het grootste geheim van deze actie heeft de voorzitter van het NJG, ds. N. O. Steenbeek. onthuld bij de in troductie van de actie. Het is het ge heim van de liefde en het medeleven van de Nederlandse ouderen en jongeren met de medemens, die zoveel minder heeft en die in grote nood leeft Vooral voor hulp op langere termijn, zoals het inrichten van scholen, hulp bij studie en vakopleiding enz., is de op brengst van de Toverbal-actie van de Nederlandse jeugd bestemd. Men hoopt ongeveer f. 700.000 bijeen te brengen. Dit geld zal worden besteed in overleg met het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk en het Nederlandsche Roode Kruis. kan oordelen (en er wordt in Chr. His torische kring zeer verschillend over ge dacht). Spr. wees op de toen zo moeilij ke nationale en internationale vraag stukken en op de z.i. niet gewenste op positie van de partij, die de meeste winst had behaald. Op de vraag, die praf. Oud onlangs heeft gesteld, waarom de rechterzijde niet alleen een kabinet vormt, repli ceerde de heer Tilanus, dat hij de kri tiek van de heer Oud wel eens zou wil len horen indien zo'n kabinet inderdaad zou zijn opgetreden. Van ziin beide meest dierbare liberale wensen, n.l. een verruiming van de crematiewet en af schaffing van de zondagswet, zou dan zeker niets terecht komen naar de me ning van de heer Tilanus. Hij zei, een KVP- en AR-kabinet nog niet geboren te zien worden. Sprekend over de Europese samen werking en met name over de Euro- markt en Euratom zei spr.. dat het z.i. niet nodig is, dat Nederland „bij de be handeling van deze verdragen in het parlement haantje de voorste is. maar ditmaal gracieuselijk Frankrijk kan la ten voorgaan". De heer Tilanus sprak nog eens uit. dat de status van Ned. Nieuw-Guinea. vastgelegd in de grondwet, niet discu tabel diënt te worden gesteld. Men blijft zich op het standpunt stellen dat soevereiniteit over Nieuw-Guinea de jure en de facto berust bil Nederland. Ten aanzien van het huurvraagstuk zei spr. dat bij een volksreferendum in Nederland over de vraag vóór of tegen de blokkering van een gedeelte van de huur, een overweldigende meerderheid zich „tegen" zou uitspreken en conform de wensen van het CNV en de KAB liever een huurverhoging van 10 a 15 zonder blokkering zou begeren ook in verband met de loonkwesties. Snr. zei voorts de Kamerstukken en de openba re behandeling van deze materie te wil len afwachten. (Ingez. Med.-Adv.) van een fijne smaak. Hoe fijn is Uw Fijn, fijner of allerfijnst! Zó fijn. dat U er een pr„s Een fijne smaak en een goede smaak... is niet hetzelfde. Van goede smaak getuigt Uw kleding. Uw kookkunst smaak nu eigenlijk wel! mee kunt U zu/t er morgen meer over lezen! BINNENLAND Twee maanden heeft de Rotterdamse kustvaarder Breezand op de Franse kust bij de monding van de Adour vastgezeten. Het schip zat hoog op het strand en Fran se bergers hadden het al opgegeven. Toen kwam de sleepboot Titan van Wijsmuller te hulp. Bulldozers en de plaatselijke brandweer boden assistentie aan en wat niemand had verwacht, gebeurde. De vo rige week kwam de Breezand vlot. Op eer ste paasdag kwam het scheepje de Water weg binnen. Het zal in Bolnes gerepareerd worden. De ambassadeur van Mexico in Neder land, dr. M. A. Chavez is in Mexico Cl/ty overleden. Hij is 65 jaar geworden. Dr. Chavez werd in oktober 1954 in Den Haag geaccrediteerd en verliet ons land vorig jaar oktober. Hij is geruime tijd ziek ge weest. Op eersite paasdag is bij een inwoner van Ugchelen bij Apeldoorn ingebroken. Uit een geldkistje werd een bedrag, dat in de tienduizenden guldens loopt gesto len. De eigenaar was de gehele dag afwezig en ontdekte de diefstal 's-avonds bij zijn thuiskomst. De politie stelt een onderzoek in. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld ln verband met het be reiken van de 70-Jarige leeftijd met ingang van 16 september a.s. eervol ontslag te verlenen aan: prof. dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse, gewoon hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziek ten aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. H. A. Brouwer, gewoon hoogleraar in de algemene en praktische geologie en de petrologie aan de universiteit van Am sterdam en aan prof. dr. J. ten Cate, ge woon hoogleraar in de fysiologie aan de universiteit van Amsterdam. Op vrijdag 26 en zaterdag 27 april wordt te Delft een landdag gehouden door de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobillsatlekruis. Delft werd uitgekozen omdat daar. tien Jaren geleden, de bond werd opgericht door ge neraal Winkelman, de toenmalige burge meester mr, G. van Baren en de heer C. M Hage. De Rijkspolitie te Winschoten heeft een klerk uit Wedde op een notariskantoor gen van frauduleuze handelingen. Hiet gaat aangehouden op verdenking van het p>le- hier om een aanzienlijk bedrag. De oliën- ten van het notariskantoor zullen geen na deel ondervinden van de gepleegde han delingen. Bij werkzaamheden op zijn werf te Rohel onder Augustirousga (Fr.) werd de 56-jarige scheepsbouwer R. Hulsman door een 1200 kg. zware Ijzeren plaat getroffen en op slag gedood. De Staatscourant van gister bevat een beschikking van de mlnister-presidenjt. minister van Algemene Zaken .waarbij hij, handelende in overeenstemming met het gevoelen van de Algemene verdedigings- raad. zijn beschikking van 3 juli 1953 tot Instelling van de nationale telecomir.und- oatleraad opnieuw vaststelt. De Nationale Telecommwuoatieraad is o.a. bevoegd al die maatregelen voor te stellen die nodig zijn voor de Juiste uit oefening van zijn oorlogstaak en het nood zakelijke corutaot te onderhouden met ge allieerde en intergeallleerde autoriteiten. BUITENLAND Volgens het Oostduitse blad „Ostsee- zeitung" heeft die Oostduitse schrijver Kurt Barthel de nieuwe Amerikaanse dans „rock and roll" de nieuwste vorm van de Amerikaanse psychologische oorlogsvoor bereiding genoemdBarthel zei dit op een bijeenkomst van studenten van de univer siteit van Rostock. Nabij het stadje Kamiah in de Ameri kaanse staat Idaho is een groot skelet ge vonden. adt volgens de Zoöloog prof. Lar- rlson van een mastodont is. Aartsbisschop Makarios tijdens het celebreren van de paasmis in de kerk van St. Irene in Athene. Een 30-Jarige Sovjetrusslsohe zeeman heeft maandagavond de Deense politie om politiek asiel verzocht, aldus heeft de po litie gisteren, te Kopenhagen bekendge maakt. Hij was ln de Sont tussen Dene marken en Zweden van zijn schip, een Scvjetrusslsche treiler. gesprongen en door een Deense vissersboot opgepikt. In de editie van 19 april van het Hongaarse blad Nepszabadasag wordt ge zegd, dat van foto's ln het Amerikaanse blad „Life" gebruik wordt gemaakt bij het opsporen van deelnemers aan de opstand. Aan de hand van deze foto's heeft men een vrouw kunnen arresteren, die deelnam aan mishandeling van een „ambtenares"! De premier van Afghanistan, Moham med Daoed Chan, is dinsdag voor econo mische besprekingen met Tsjecho-Slo- waakse leiders in Praag aangekomen. De besprekingen zullen onder meer de verwe zenlijking van het Afghaanse vijfjarenplan 1957/1961 betreffen. De premier zal later naar Warschau gaan. Thans 40.000 leerlingen „Steeds meer wordt het duidelijk, dat in onze hedendaagse samenleving de belangen van de ene groep niet los kunnen worden beschouwd van die van andere groepen en steeds meer geldt voor ambtenaren, leraren en on derwijzers, dat hun belangen voor een groot deel gemeenschappelijke belan gen zijn", aldus de heer G. N. Meurs, voorzitter van de Nederlandse bond van leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs, in de openingsrede, die hij vanochtend uitsprak in de algemene vergadering van deze hond in het Kurhaus te Scheveningen. In het begin daarvan deelde hij mee, dat het leden tal van de bond in de afgelopen tien jaar met 75% is toegenomen en dat het jaarlijks budget in dezelfde tijd verdrievoudigd is. De heer Meurs zeide o.a., dat het on derwijs zich niet zal kunnen onttrekken aan de taak zich in sneller tempo aan te passen aan de evolutie, die zich aan de huidige samenleving voltrekt. Dit geldt in het bijzonder voor het nijver heidsonderwijs, in de eerste plaats voor het technisch onderwijs voor jongens, doch niet minder voor het meisjesnijver- heldsonderwijs. Spreker vroeg zich af wat de gevolgen van de toenemende auto matisering zullen zijn en welk perspec tief de ontwikkeling en toepassing van de atoomenergie zal bieden. Hij zeide, dat hier een opgave voor het onderwijs ligt, die de inzet van de gehele persoon vraagt, alsmede voortdurende studie en bezinning. Vervolgens gaf de heer Meurs een overzicht van de vernieuwingen, waarop het nijverheidsonderwijs zich na de be vrijding heeft geworpen. Wat de voortgezette opleiding in het- bedrijf volgens het leerlingstelsel be treft, deelde spreker mede. dat het getal leerlingen in de laatste tien ja ren vervijfvoudigd is en thans onge veer 40.000 bedraagt. Het verplichte aanvullend algemeen vormend en vak onderwijs wordt thans reeds aan bijna 25% van deze leerlingen in dagonder wijs gegeven. De heer Meurs besprak vervolgens d« salariskwestie. Hij noemde hierbij het vraagstuk van de salariëring van de in het part-time onderwijs werkzame lera ren en deelde mede, dat naar de mening van de Bond de salariëring van direc teuren en directrices dient te worden be zien. alsmede de salarissen van admini stratief personeel, huishoudsters en concierges en overige beambten. (Ingez. Med.-Adv.) In hot weekeinde is ma 3>1 jaar een eind gekomen aain een brand in een kolen - laag bij het dorp Coal Burns in het noord oosten van EngelandDe bramd was uitge broken tijdens de algemene staking van 1926. Een groep stakende arbeidtere, die wat zakgeld wilden verdienen door het winnen van kolen ln een aan de opper vlakte komende laag. sohopten toen een vuurkorf omver. Het dorp ls genoemd naar een beek en niet naar de kolenbrand Luitenant-generaal Tsjang Doek- Tsjamg, ohef van de generale staf der Zuid koreaanse luohtmadht .heeft maandag J.l. ln de Formosaanse hoofdstad Talpeh ver klaard, dat het communistische Noord - Korea thans achthonderd moderne oor logsvliegtuigen. waaronder atr aalbom menwerper? die atoombommen kunnen vervoeren, bezit, Van officiële Egyptische zijde is gis teravond medegedeeld, dat Barret Mc Gum van de New York Herald Tribune uit Egyp te is uitgewezen „omdat hij herhaaldelijk berichten verzond, diie schadelijk waren voor Egypte." Mc Gurn is dinsdag uit Cairo gevlogen. Hij i's de eerste Amerikaan se Journalist die sinds verleden Jaar een verzoek om het land te veriaten heeft ont vangen. De leider van de Turkse partij op Cy prus. Kutohuk .heeft gisteren in Istanboel verklaard, dat Turkije nu gereed is om zijn „laatste troef" in de kwestie-Cyprus uit te spelen. Kutchuk zei dit ln een commen taar op berichten, volgens welke aarts bisschop Makarios een Britse uitnodiging heeft ontvangen om naar Londen te komen. In het paasweekeinde zijn in Frank rijk 02 personen omgekomen door verkeers ongevallen, in Bëlgië vonden elf personen de dood en werden 401 gewond vorig jaar resp. 5 en 244 personen). Volgens het Ceylonse blad ..Ceylon Daily News" hebben de regeringen van Groot-Brittannië en die van Ceylon een overeenstemming over bereikt, dat Groot- Brittannië het vlootsteunpunt Trincoma- lee en het militaire vliegveld Katoenajake voor een tijd van drie tot vijf jaar mag blijven gebruiken voor het opslaan van brandsof en munitie en voor het onder houden van verbindingen Een verpleegster van het ziekenihiuis, waarin d'e Jeugdige Franse schrijfster Fran- ?oise Sagan wordt verpleegd na het aar to- ongeluk. dat aij heeft gehad, verklaarde gisteren dat de patiënte dagelijks vooruit gaat. De Britse gouverneur van Cyprus veldmaarschalk Sir John Harding, heeft het over de Cyprioot Chrlstos Kyriakou ge velde doodvonnis veranderd in Dien Jaar gevangenisstraf. (Ingez. Med.-Adv.) spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct WOENSDAG Prediker: Jaarverg. Chr. Metaalbedr\]fs- bond. 7 3/4 uur nam. Douzastraat: Officiële opening Koe- poortsbrug. 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Fllmvoorllch- tir.gsavond Lelds Onderling Ziekenfonds. 7.30 uur nam. De Kleine Burcht: Leldse Ver. van Post zegelverzamelaars. Lezing J. Kraayenbrlnk. 8 uur nam. Uiterstegracht 1 bBroederschap van oud-padvinders Rijnland. 8 uur nam. Hooigracht 84: Bijeenkomst Leldse fak- keldragereolub. 8 uur nam Rehobotih. Jaarvergadering Leldse Bond van VolksDuindersvereniigiingen. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. MaranathakerkMassale Zangavond „Die Rhijnsangers". 8 uur nam. Den Burcht: Gew. Arbeidsbureau. Voor lichting over emigratie naar Canada. 8 uur nain. Stadseaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-Orkest. Soli6te Eugenia Zareska. 8 uur nam. Schouwburg: Speeltulnver. „Ons Eiland" 7.30 uur nam. Wijkgebouw stille Rijn 13. Herdenking 80-jarig bestaan Zondagsschool „De vier en twintig Hulzen". 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal)Llederenavond Ruth Tlppett. 8 uur nam. Stad6zaal (foyer)K. en O. Jeugdfilm voorstelling William heeft geluk". 1^ en 4 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O.-film „Jullus Caesar". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Selskip Frys- lan. Opvoering van „De Hogerhuis-zaak". 7.30 uur nam. N.V. L. E. Nleuwenhulzen (Morsweg). Receptie 40-Jarig Jubileum K. Mokken- storm 3.304.30 uur nam. StadBzaal (foyer)K. en O. Jeugdfilm William heeft geluik". 1.30 en 4 uur nam. Film van de maand „Jull-us Caesar" (alle leeft.). 8 uur nam. Royal (Doezaotraat Psychometrisch e seance te 8 uur nam. ZATERDAG Schouwburg; Kon. Ver. Litteris Sacrum „Meneer Plm komt even aan". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Leldse Jeugd Actie. Soaipino-ballet. 2.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal); Toneelveren „Nut en Vermaak". „George en Margaret". 8 uur nam. Leiderdorp: (Can/tlne Ver. Touw- fabrleken): Feestavond „De Sleutelbloem". 7.30 uur nam. Zaal Mekel (Hogewoerd 87)Feestavond Mond accord eonver. „De Mondorloo's". 8 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (kleine z<ual)Filmavond over Elektrlsoh lassen. 8 uur nam. Asserstraat 3: Opening Chr. Kleuter school. 4 uur nam. St.-Antonius Clubhuls: Concert Hohner Accordeonorkest „Neerlamdla". 8.15 uur nam. DINSDAG Oobetstraat: Feesten Burgemeesterswij k Klnderoptooht te 9.30 uur; kinderspelen te 1.1 uur vooerm. en 1.30 uur nam; gelegen heid tot hossen en dansen te 8 uur nam. Station N.S.Bustocht Ned. Ohr. Rels- ver. naar Soestdljk en Hilversum. 8 uur nam. Schouwburg; Feestavond Leldse Chr. Oranjevereniging. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 v. m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur- 12 en 2—4 uur, 's Zondags van 24 uur. Ir. J. W. Albarda overleden Oe lid Raad van State Zoals in een gedeelte van onze oplage van gisteren vermeld, is vrijdag op de leeftijd van 79 jaar in het zieken huis Bronovo te 's-Gravenhage over leden ir, J. W- Albarda, oud-minister van Waterstaat, oud-lid van de Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer en oud-voorzitter van de sociaal-de mocratische Tweede Kamerfractie. De begrafenis heeft gistermorgen in alle stilte plaats gehad op de Begraaf plaats Nieuw Eykenduynen te 's-Gra venhage. Johan Willem Albarda werd op 5 juni 1877 te Leeuwarden geboren. Na de 5-jarige h.b.s. in zijn geboortestad te hebben afgelopen, bezocht hij de toen malige polytechnische school te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig in genieur verliet. In 1911 werd ir. Albarda benoemd tot directeur van de gemeen telijke arbeidsbeurs te Amsterdam, na dat hij van 19031905 leraar in de wis- en natuurkunde was geweest aan de h.b.s. te Almelo en van 1905 tot 1911 leraar in de wis- en werktuigkunde te 's-Gravenhage. In 1913 werd ir. Albarda voor de S.D.A.P. gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij in 1915 tot 1927 zitting in de Haagse gemeenteraad. Can 1917 tot 1923 was hij wethouder van onderwijs in die gemeente. Bovendien bekleedde hij van 1916 tot 1919 het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. In 1925 werd de heer Albarda voorzitter van de sociaal-democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troelstra. Met ingang van 10 augustus 1939 werd hij benoemd tot minister van Waterstaat in het tweede kabinet De Geer. Met dr. J. van den Tempel was hij de eerste socialist, die zijn intrede deed in een Nederlandse regering. In mei 1940 nam hij als mi nister van Waterstaat zitting in het kabinet Gerbrandy te Londen, in 1942 tevens als (tijdelijk) minister van Financiën, in welke functie hij in 1945 werd opgevolgd door ir. Ph. Tromp, toen hij benoemd werd tot lid van de Raad van State. In dit college had hij zitting tot 5 juni 1952. toen hij aftrad bij het bereiken van de 75-jarige leeftijd. Pan zijn hand verschenen tal van tijdschrift- en dagbladartikelen, bro chures en pre-adviezen. De heer Albarda had zitting in tal van besturen en commissies. Hij was jaren lang lid van het partijbestuur van de S.D.A.P. Ver der was hij o.m. lid van de Zuiderzee raad en voorzitter van de centrale com missie van bijstand voor de arbeidsbe middeling. BIOSCOPEN Trianon „A C als loodgieters". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het geheim van de vijf graven". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor ..Dean Martin en Jerry Lewis in het Wilde Westen". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldu „George wint op alle fronten". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en naohtdilensit van die Apothe ken te Lelden en Oegstgeest wordit tot zaterdagmorgen 27 april 9 uur waarge nomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Tot hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest Wilhelmlnapark 8 Oegatgeest, tel. 26274. By geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 60 rt S a g 1 fi 4» Stockholm geh. bew. nno 4 3 3 Oslo licht bew. windstil 8 0 Kopenhagen zwaar bew. n 2 6 0 Aberdeen mist windstil 2 0 Dublin nevel nno 4 6 0 Londen zwaar bew. no 4 7 0 Amsterdam geh. bew. no 6 8 0 Brussel zwaar bew. r.o 6 9 0.8 Parijs licht bew. windstil 9 0.1 Bordeaux half bew. n 2 10 0 Grenoble onbewolkt windstil 10 0 Nice onbewolkt nnw 3 13 0 Berlijn nevel o 3 7 0 Frankfort half bew. o 2 7 0 München onbewolkt wlndlstil 2 0 Zürich nevel windstil 5 0 Genéve licht bew. windstil 7 0 Locarno zwaar bew. windstil 12 0 Wenen nevel nnw 4 8 0 Innsbruck nevel windstil 4 0 Rome onbewolkt ono 2 10 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2