VOORSTELLEN TOT VERHOGING BELASTING IN TWEEDE KAMER WEERBERICHT Drie ivetsontwerpev ingediend Dr. Albert Schweitzer dringt aan op beëindiging van kernproeven „KOOPMAN" MIKOJAN VOOR STAATSBEZOEK IN WENEN Dertien t.b.c.-gevallen op de Gem. Lorentz - H.B.S. te Arnhem 96ste jaargang WOENSDAG 24 APRIL 1957 No. 29119 LEIDSCH DAGBLAD 1111 Dlrecteuri J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel L LeWeD OUD a0 61055 Hoofdredacteur» J. Brouwer f.7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De rekening der bestedingsbeperking Minister H. J. Hofstra heeft in de Tweede Kamer de rekening van de bestedingsbeperking gepresenteerd in de vorm van drie wetsont werpen, die tezamen een aantal fiscale maatregelen beogen, waarmede totaal een bedrag van 250 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Melksiibsidie nog niet meegerekend Deze wetsontwerpen houden in: 1. verhoging van de vennootschap belasting, hetgeen 100 miljoen moet opbrengen. Het bestaande tarief (4043 ivordt voor de jaren 1957 en 1958 verhoogd tot 44—47 2. een wijziging van de omzetbelasting. Hieruit zal het Rijk 24 miljoen kun nen putten. Men denkt dat te berei ken met de volgende maatregelen: a. verhoging van het tussentarief van 8 tot 10 b. verhoging van het weeldetarief van 15 tot 18 behalve voor personenauto's en motorrijwielen; c. rangschikking van bier en radio- en televisietoestellen onder het tussentarief d. rangschikking van nieuwe banden voor personenauto's en motor rijwielen onder het 15-procents- tarief Weer krachtproef in Jordanië te wachten Oppositie eist verwijdering Amerikaanse ambassadeur De Jordaanse regering van premier Chalidi zou vandaag, woensdag, ver moedelijk voor een nieuwe krachtproef komen te staan, indien de bevolking namelijk gehoor zou geven aan een sta- kingsoproep, die gisteren door de com munisten en de andere oppositiepar tijen is uitgegeven. Er zijn waarnemers, die geloofden, dat de regering zal af treden als er door de staking inciden ten zouden ontstaan. De leiders van de oppositie hebben gisteren premier Chalidi een petitie van elf punten overhandigd. Zij eisen ver wijdering van sommige paleisfunctiona rissen. de oprichting van een commissie van onderzoek naar een samenzwering van burgers, een federale unie met Egypte en Syrië, ontbinding van de mi litaire commissie van onderzoek, een buitenlandse politiek van positieve neutraliteit, eenheid van het leger en de burgerbevolking, zuivering van rege- rings-departementen. veroordeling van pogingen om het leger te verzwakken, vorming van een nationale coalitiere gering, verwijdering van de huidige Amerikaanse ambassadeur en zijn mili taire attaché en eerbeid voor de grond wet. De overwegend linkse partijen in Jordanië beschuldigen Koning Hoessein ervan, dat hij met „misdadige Brits- Amerikaanse imperialisten" samen zweert om Jordanië de leer van Eisen hower te laten aanvaarden. Syrische klacht tegen Israël ongegrond verklaard De Ver. Naties hebben woensdag een Syrische klacht tegen de bouw van een brug door Israël in de gedemilitari seerde zone tussen beide landen onge grond verklaard. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, heeft woensdag te New York een rapport van de com missie voor toezicht op de naleving van het bestand in Palestina gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat er geen reden is voor verwijdering van de brug. De brug, aldus het rapport, is niet gebouwd op landerijen die Arabisch ei gendom zijn, en doet geen afbreuk aan de belangen van Arabische burgers in de gedemilitariseerde zone. Hoewel de brug, een bailey-brug, voor militaire doeleinden kan worden gebruikt, is het waarnemende hoofd van de bestands organisatie na besprekingen en een on derzoek ter plaatse van mening, dat de brug is gebouwd ten behoeve van de ontginningen in het gebied van het Choelehmeer, aldus het rapport. Ungez. Med.-Adv.) Bü elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Matige noord-oostelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 1115 uur). 25 APRIL. Zon op: 5.25 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 3.25 uur: onder: 15.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.09 en 12.41 u. Laagwater te 7.52 en 20.42 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. 3. Wijziging personele belasting (7 mil joen) en van de financiële verhou ding tussen Rijk enerzijds en de ge meente en provincie anderzijds. Voorts heeft de regering zich bereid verklaard de meeropbrengst van de tabaksaccijns (44 miljoen) als gevolg van een prijsverhoging van tabaks artikelen als dekking van een ge deelte van de nieuwe landbouwuit gaven te aanvaarden. Hoewel de regering de mening huldigt, dat de voorgenomen huurverhoging van 25 geen aanleiding mag zijn voor een uitbreiding van de werkingssfeer van de personele belasting, acht zij het aan de andere kant toch niet gerechtvaardigd dat door een volledige aanpassing aan de verhoogde huren de personele belas ting op het oude nominale peil bevroren zou blijven. Zij is derhalve tot de con clusie gekomen, dat een beperkte aan passing wenselijk is. In overeenstemming hiermede bevat het wetsontwerp het voorstel de minimumbedragen voor de belastbaarheid naar de grondslagen huurwaarde en meubilair, alsmede de grensbedragen voor de kinderaftrek eveneens met 25 te verhogen. Deze verruiming wordt ook voorgesteld met betrekking tot de aftrekbedragen voor de grondslag huurwaarde. De 7 miljoen, die de personele belas tingen door deze maatregelen meer zul len opbrengen, komen ten goede aan gemeente en provincie. Toen in het ver leden echter de personele belasting werd hiervoor aan gemeente en provincie door verlaagd, werd hiervoor aan gemeente en provincie door het Rijk compensatie gegeven. De regering acht het nu rede lijk deze compensatie met de meerop brengst van de verhoging te vermin deren. Een wetsontwerp tot opschorting van de investeringsaftrek (75 miljoen) is reeds enige weken geleden bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. In deze wetsontwerpen is nog geen re kening gehouden met de handhaving van een melksubsidie van vier cent per liter. De regering handhaaft haar standpunt, dat voor deze meerdere uit gaaf ook een compensatie gevonden zal moeten worden. Het onderzoek naar de mogelijkheid of en zo ja in hoeverre het ten laste van 1957 komende bedrag van 30 mil joen alsnog door een verdere verla ging van uitgaven kan worden ver kregen, is nog niet beëindigd. Nu de huidige toestand een belangrijk aspect van conjuncturele aard bevat, dient, naar het oordeel van de regering, voorlopig te worden volstaan met be lastingverhoging van tijdelijke aard. Tijdens het officiële bezoek aan Zweden in de tweede helft van mei zal het Nederlandse Koninklijke Paar o.m. een tocht maken met de Koningssloep ..Vasaorderi' Het spreekt vanzelf, dat daarom thans geregeld met deze sloep oefentochten worden gemaakt. „Een ramp voor de mensheidwaaraan de openbare mening een eind kan maken De zendeling-arts dr. Albert Schweitzer dringt er bij de openbare mening overal ter wereld op aan te eisen, dat de proeven met kernwapens worden be ëindigd, aldus een maandag door de Noorse radio uitgezonden boodschap van dr. Schweitzer. De zendeling-arts, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, noemt radioactiviteit „een catastrofe voor het mensenras". Dr. Schweitzer had Ijet Noorse Nobel comité verzocht zijn boodschap voor de radio te doen uitzenden. De boodschap was verzonden uit zijn ziekenhuis in - Afrika. De Noorse radio zond de tekst in het Noors. Frans, Duits, Engels en Rus sisch uit. In de boodschap wordt er op gewezen, dat Japan het enige land is, waar de openbare mening beëindiging van de kernproeven eist. Ernstige waarschuwing van grofs Nobelprijswinnaar Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben verklaard een akkoord over beëindiging van de proeven te wensen. De werkelijke oorzaak dat er nog geen overeenstemming is bereikt, is, dat in die landen de openbare mening een dergelijk akkoord niet eist. aldus dr. Schweitzer. Joliot-Curie tegen ontploffing H-bom De Franse natuurkundige en Nobel prijswinnaar prof. Joliot-Curie heeft in een rede. gepubliceerd door „Le Monde" gewaarschuwd voor de ernstigr gevol gen, die een ontploffing van een water stofbom met zich mee brengt. Hij verklaarde, dat het radio-actieve element strontium 90. dat zijn gevaar lijke kracht ongeveer 30 jaar behoudt en dat ontstaat door ontploffingen van atoom- en waterstofbommen, in de hoge lagen van de atmosfeer, die rond de aarde draaien, wordt meegevoerd. „Het valt langzaam en gestadig met stof en regen op de aarde en blijft daar liggen op planten, bomen etc. de mensen en dieren eten van deze planten en krij gen dus ook het strontium naar binnen, dat door zijn straling zo gevaarlijk is", aldus Joliot-Curie. Jon De Franse professor zei. dat de hoe veelheid strontium, als de proefnemin gen niet worden stopgezet, zeker een niveau zal bereiken dat voldoende is om beenderkanker en leukemie op grote schaal en speciaal onder kinderen te veroorzaken. De uitstraling van het strontium neemt toe en vormt een bedreiging voor de komende generaties, aldus Joliot- Curie. De directeur van het Noorse centrum van onderzoek, Hvinden, heeft dinsdag avond verklaard, dat de radio-activiteit in de lucht in Noorwegen de laatste i dagen aanmerkelijk is toegenomen. De Indiase staatsman Radjagopa- - latsjari heeft dinsdag in een toespraak te Madras de bevolking van India ge- j waarschuwd, dat er niet langer een vei- lige zone in de wereld is omdat de twee machtsblokken in de kernbewapenings wedloop de atmosfeer in de gehele we reld „vergiftigen". Dulles over de kernproeven Het zal vrij moeilijk zijn de kwestie van een verbod op het houden van proe ven met kernwapens te scheiden van het vraagstuk van algemene ontwapening aldus verklaarde Dulles gisteren in" Washington. Dit wil echter niet zeggen, dat het onmogelijk zou zijn. Een van de moeilijkheden is z.i., dat de V.S. te maken hebben met een rege ring, waarbij men niet er op kan ver trouwen, dat zü haar beloften houdt. Op grond van de beschikbare weten schappelijke gegevens is de minister ge- gen gedood door O O carbid-vergasser Gevaarlijk experiment (Speciale berichtgeving) Op de Woldweg te Kropswolde (Gr.) heeft zich een tragisch ongeval voorge daan, dat aan de 14-jarige ulo-scholier Wiert Harni Zwaneveld het leven heeft gekost, 's Morgens om ongeveer half elf werd hij in bewusteloze toestand en met ernstige verwondingen aan het gezicht achter de boerderij van zijn vader ge vonden. Dichtbij hem lag een carbid- vergasser cn een doosje lucifers. Ver moed wordt, dat de jongen met de carbidvergasser, die tijdens de oorlog werd gebruikt, aan het experimenteren is gegaan. De vergasser moet hierbij zijn ontploft. Dc jongen werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij zonder nog bij kennis te zijn ge weest. gistermiddag omstreeks vier uur is overleden. Uitbreiding van de handel en verlichting van verplichte olielevering ter sprake (Van onze Weense correspondent) De eerste plaatsvervangende minister-president van de Sovjet-Unie, A nas tas Mikojan, is voor een officieel staatsbezoek in Oostenrijk aangekomen. Hij heeft daarmee de uitnodiging van de Oostenrijkse kanselier aangenomen bjj gelegen heid van de staatsverdrag-besprekingen van twee jaar geleden. Op het vliegveld Schwechat werd hij door kanselier Raab en een aantal ministers alsmede door de gezanten van de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-SIowakjje begroet. Zowel Raab als Mikojan spraken over de versterking van de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Oostenrijk. Mikojan sprak kort, maar opvallend vrien delijk en verklaarde o.a. dat de Sovjet-Unie grote waardering heeft voor „het vlijtige en begaafde Oostenrijkse volk, dat veel heeft bijgedragen tot de wereld cultuur". De bevolking toonde op straat geen belangstelling voor deze gast van de regering, alleen voor het hotel Krantz, waar Mikojan zijn intrek heeft geno men, stonden een kleine tweehonderd nieuwsgierigen. Moskou wil de soonnino in Nationale Bibliotheek, het slot Schön- p >p«nninxj in bnmn en een modem huizencomplex. Midden-Europa verminderen Voor morgen staan besprekingen op-het programma. In Oostenrijkse regerings- 's Avonds woonde Mikojan een voor- kringen neemt men aan, dat Mikojan bij stelling van de „Rosenkavalier" van deze gelegenheid de stemming in een Richard Strauss in de opera bij. Na af- Westers land wil polsen na de gebeurte- loop liet hij aan drie zangeressen een boeket rode rozen aanbiedèn. Vandaag bezocht hij een grote markthal, de Een de vermoedelijke haard ernstig (Speciale berichtgeving) Naar aanleiding van mededelingen die dezer dagen op een persconferentie van de zijde van het gemeentebestuur van Arnhem zijn gedaan, is onder de ouders van de leerlingen van de gemeentelijke Lorentz-HBS een begrijpelijke ongerust heid ontstaan. Meegedeeld werd namelijk, dat er op de Lorentz-HBS een tbc- infectie was ontdekt, waardoor „enkele" leerlingen waren besmet. De gemeentelijke autoriteiten hadden de ongerustheid willen voorkomen door de mededelingen in een zo sober mogelijke vorm te gieten. Het medisch beroepsgeheim legde de directeur van de G.G.D., dr. S. Boonzaayer, de plicht op om de uiterste terug houdendheid te betrachten. Naar aanleiding van geruchten, die ontstonden, is er echter een nog grotere ongerustheid ontstaan en het bleek der- neigd te denken, dat het gevaar van de atoomproeven niet zo groot is dat men een groter risico in een andere richting moet nemen. De houding van de V.S. is echter steeds voor wijziging vatbaar op grond van nieuwe wetenschappelijke oordelen. De fenner-tnnnel in de Franse havenstad Le Havre is in artistiek en technisch opzicht een van de voortreffelijkste bouwwerken in Europa ten dienste van het verkeer. Dit is de sierlijke tunnelingang, in de bogen voorzien van een geleide- lijk minder licht doorlatend ajour- patroon. waardoor de overgang van daglicht naar kunstlicht geleidelijk verloopt. halve noodzakelijk nadere gegevens te verstrekken. Op ons verzoek heeft dr. Boonzaayer de pers een juist inzicht gegeven in de omvang van de school- infectie. Er zijn zo deelde dr. Boon zaayer mede nadat het eerste deel van het onderzoek is afgesloten, 13 ge vallen ontdekt. Eén hiervan, de vermoe delijke haard, wordt (medisch) ernstig geacht, hoewel levensgevaar uitgesloten is. De andere gevallen zijn door een een voudige, zij het een op zich langdurige kuur volkomen te genezen. Het verloop van de schoolinfectie is als volgt: nadat een geval van infectueuze tbc op de Lorentz-HBS was ontdext, is terstond begonnen met het pirquetteren van alle leerlingen en het schoolpersoneel. Zoals gebruikelijk werd vooraf aan de ouders toestemming gevraagd om de reactie proef van Pirquet op de kinderen te mogen toepassen. De ouders veronderstelden, dat dit de gebruikelijke jaarlijkse proef was. De leerlingen, bij wie de uitslag van het eerste onderzoek reden tot verder onderzoek gaf, werden doorgelicht en daarbij zijn in totaal 12 gevallen van infectie aan het licht gekomen. Met de haard erbij is dit dus 13. Van de zijde van het consultatie bureau voor de tbc-bestrijding is de kwestie uiteraard zeer ernstig genomen. De directeur van de school is aangera den de leerlingen voor extreme inspan ningen te sparen Het lesrooster be hoefde daarvoor nauwelijks veranderd te worden. De ouders van de geïnfecteerde kinderen werden via het consultatie bureau en hun huisarts ingelicht over hetgeen er gebeurd was. Met een mede deling aan de ouders van de niet-geïn- fecteerde kinderen wil men wachten tot het onderzoek is afgesloten. Het onder zoek is namelijk in volle gang. De leer lingen zijn of worden stuk voor stuk doorgelicht, waarna ook de contacten onder de loep worden genomen; huisge noten vriendjes e.d. Het is niet uitge sloten, dat daarbij nog enkele gevallen worden ontdekt. Hieromtrent is echter niets met zekerheid te zeggen. De resultaten van het eerste onder zoek op school zullen overigens nog worden geverifieerd, omdat men geen enkel risico wenst te nemen. Wij heb ben reden om aan te nemen, dat te ge legene. tjjd de kwestie van de aanspra kelijkheid van de gemeente in deze aan de orde zal worden gesteld. De Lorentz- HBS is namelijk een gemeentelijke in stelling. nissen in Polen en Hongarije. Door her haaldelijk de nadruk te leggen op de vreedzame bedoelingen wil hij waar schijnlijk ook de indruk wekken, dat de Sovjet-Unie alles in het werk stelt om de spanning in Centraal-Europa te verminderen. Daar Mikojan boven dien bekend staat als de „grootste koop man van de Sovjet-Unie", zal hij de ge legenheid waarnemen de handelsbetrek kingen met Oostenrijk uit te breiden. Deze zijn niet zeer omvangrijk en be strijken nog geen twee procent van de gehele Oostenrijkse in- en uitvoer. Ook Oostenrijk is daarin zeer geïnteresseerd, maar nog meer in een zekere verlichting van de verplichte olie-leveranties aan de Sovjet-Unie, die voor Oostenrijk een te zware belasting blijken te zijn. Of schoon men hieromtrent geen al te hoge verwachtingen in Oostenrijk koestert, kan men zich toch niet voorstellen, dat 't alleen bij een hoffelijkheldsbezoek blijft, daar Mikojan zich tot zaterdag aan staande in Oostenrijk ophoudt. Hij zal o a. de grote ijzer- en staalfabrieken van Linz alsmede de hydraulische elektrici teitsbedrijven van Kaprun bezichtigen. Drietal zakkenrollers op heterdaad betrapt NA MEER DAN 150 DIEFSTALEEN (Van onze Haagse redactie) De spoorwegrecherche heeft op het station Hollandse Spoor, te Den Haag, drie zeer bekende zakkenrollers op he- teraaad betrapt. Naar men hoopt, is met de aanhouding van dit drietal een eind gemaakt aan een serie zakkenrollerijen, die de politie van Amsterdam, Utrecht en Den Haag, het laatste jaar steeds meer zorgen baarde. De drie mannen, twee Amsterdammers van 25 en 22 jaar en een 34-jarige Haeenaar hebben na melijk bekend in de drie eenoemde ste den meer dan 150 van deze soort dief stallen te hebben gepleegd. Zij gingen steeds op dezelfde wijze te werk. zy dromden rond hun slachtoffer samen, een griste het voorwerp dat van hun gading was weg en gaf het bliksemsnel aan de anderen. Werd nummer 1 een enkele keer aangehouden dan kon op hem niets worden gevonden, zodat men hem weer moest laten gaan I> buit. die hen tenslotte noodlottig werd. bleek het risico niet waard te zijn geweest: een lege brülekokerl

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1