Gevangenis te Sclieveilingen krijgt thans ook een buitenbewaking PARIJS TOTAAL ONTWRICHT Solex WEERBERICHT Nieuw systeem blijft gehandhaafd Ambtenaren in een boerenwagen buspassagiers in begrafenisauto Dr. Adenauer en atoomgeleerden kwamen tot een overeenstemming MAKARIOS NA PASEN NAAR LONDEN VOOR BESPREKINGEN 96ste jaargang DONDERDAG 18 APRIL 1957 No. 29116 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 „Personeel treft geen blaam Onderling contact vormt groot probleem (Van onze parlementaire redacteur) Over de ontvluchting van „De Zwarte Ruiter" uit de gevangenis te Scheveningen heeft de minister van Justitie, mr. Samkalden, gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het personeel geen blaam treft. Het was de eerste ontsnapping uit de centrale penetentiaire inrichting, welke een deel uitmaakt van het gebouwencomplex. Het complex be staat eigenlijk uit vier strafgestichten, waardoor de controle moeilijk is. Zolang er gebouwen zijn voor verschillende bestemmingen e« er onderling contact onvermijdelijk is, valt niet te ontkomen aan een doeltreffende buitenbewaking. Daartoe is voorlopig besloten. Meer hokvast? Evenals prof. Diepenhorst (AR) heb ben gisteren ook de heren Van Bruggen (CHU), Cammelbeek (P. v. d.A.) en Willemse (P.v. d. A.) de hoop uitgespro ken dat de ontsnappingen uit gevange nissen de laatste tijd, geen reden zullen zijn het meer menselijke strafsysteem, dat vooral gericht is op verbetering van de misdadigers, stop te zetten. Men wist destijds, aldus de heer Cam melbeek, dat aan het nieuwe systeem risico's verbonden waren zolang er daar voor geen nieuwe of beter ingerichte gevangenissen zijn, maar dat was geen reden om het nieuwe systeem niet in te voeren. De vraag is nu echter wel of de bewaking tijdens de weekeinden aan redelijke eisen voldoet. Voorts sprak de heer Cammelbeek de wens uit de gevangenissen wat minder somber in te richten en wat op te fleu ren met een behangetje bijvoorbeeld. „Misschien is er dan ook kans, dat de gevangenen wat meer hokvast worden". Het aantal ontsnappingen vond de heer Willemse in het niet zinken bij het aantal onopgeloste misdaden, waarvan de bedrijvers nog vrij in ons land rond lopen. Enigszins kritisch was alleen de heer Van Meeuwen (KVP), die het niet zo erg vond als er eens een kruimeldief ontsnapt, maar wel wanneer een ge vaarlijke misdadiger als de Zwarte Rui ter ontsnapt. Voldoen de gebouwen wel aan redelijke eisen? Zo niet, dan zou men gevaarlijke misdadigers maar niet zo modern moeten behandelen. De KVP- fractie blijft echter voorstandster van de moderne richting in het gevangenis wezen, in het vertrouwen, dat de minis ter de bezwaren zal weten te onder vangen. Evenwicht bewaren Minister Samkalden verklaarde zich te willen aansluiten bij de betogen om zich door de recente ontvluchtingen niet uit het evenwicht te laten bren gen en daardoor af te breken, wat aan de beveiliging niet de noodzake lijke aandacht is besteed". De centrale penetentiaire inrichting, j waarin de Zwarte Ruiter vertoefde, is j een afzonderlijk gesticht van het com plex te Scheveningen. Er worden men- sen in opgenomen, die op grond van geestesstoornissen elders moeilijkheden veroorzaken. Dat was ook het geval met de Zwarte Ruiter. Reeds vóór zijn ontvluchting had mi nister Samkalden reeds opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de beveiliging van de strafgestichten. Op grond van dat onderzoek zou de bevei liging worden verbeterd. De ontsnapping van de Zwarte Ruiter maant nu tot spoed daarmee. De minister heeft zich zondag per soonlijk op de hoogte gesteld in Sche veningen om het personeel niet lang in onzekerheid te laten over de vraag of het te laken is geweest. „Het personeel treft geen blaam", verklaarde minister Samkalden. Dat de beveiliging van de Scheve- ningse gevangenis een onderwerp van zorg is, is niet een gevolg van het nieuwe stelsel, maar van de niet erg gelukkige omstandigheid, dat in Sche veningen vier strafgestichten zijn ge combineerd. Z|j hebben dezelfde keu ken en ook andere voorzieningen dienen voor gezamenlijk gebruik, zo dat onderling contact onvermijdelijk is. Dat vormt het probleem bij de be veiliging. Slot op pag. Maengkom ontwerpt wet Adviesraad De Indonesische minister van Justitie, G. A. Maengkom, heeft 'be kendgemaakt dat hij een wet ont werpt die de oprichting van een Na tionale Adviesraad onder voorzitter schap van president Soekarno wet telijk bekrachtigt. Het wetsontwerp zal binnen 10 dagen door het nieu we noodkabinet gereed worden ge maakt. Maengkom verklaarde dat het eerste programmapunt van het kabinet is het oprichten van genoemde raad. samen te stellen uit vertegenwoordigers van be langrijke groepen uit de maatschappij en bevoegd het kabinet al dan niet ge vraagd te adviseren. Deze procedure heeft hevige kritiek uitgelokt van de leiders op de diverse Indonesische ei landen. die zich tegen Djakarta verzet ten. politieke figuren uit Mohamme daans kr;vq<-n ^e voormalige vice- president Moh. Hatta. Pre ia ent bcvr:t.,no heeft gisteren op een bijeenkomst van leger-officieren in Solo 'Midden-Java) verklaard, dat de manier waarop sommige mensen zijn idee voor een nieuwe staatsorde verwer pen of aanvaarden, gezien de huidige omstandigheden, er niets toe doet. Hij zei dat het noodkabinet, dat hij een ..werkkabinet" noemde, het volk moet leiden om de behoeften en verlan gens van dit volk te bevredigen. In dit verband verwees hij naar de Sovjet- Unie. waar volgens hem op deze manier opmerkelijke resultaten zijn bereikt. Soekarno zei voorts dat het wenselijk is te komen tot instelling van een Na tionaal Planbureau. Een ieder voelt onbehagen (Van onze Parijse correspondent) Parijs heeft gisteren weer eens het beeld vertoond van een stad, die in al haar gelederen was ontwricht. Wanneer het de bedoeling van de stakers der openbare transportbedrijven is geweest hun macht weer eens duidelijk te tonen, dan zijn zij daar zeker wel in geslaagd. Zonder de Metro onder en de logge olifanten van autobussen boven de grond is Parijs praktisch, zo is opnieuw gebleken, tot inactiviteit gedoemd. Men zag intussen gisteren in de straten weer de vreemdste vehikels, die uit de voor-historische periode van het automobilisme stamden en er zijn ook verder nogal opzienba rende taferelen te aanschouwen ge weest. Alle beschikbare voertuigen waren zoveel mogelijk ingeschakeld en zo juist en goed is ten aanzien van het kon men de ambtenaren der minis- ten uitvoer leggen van straffen. „Ook ik ben van mening", aldus de minister, „dat wij op de ingeslagen weg moeten voortgaan, maar dat de ontvluchting van een gevaarlijke mis dadiger aanleiding geeft tot bezinning op de vraag of de speciale omstandig heden, waaronder deze man was ge detineerd, hebben meegebracht, dat Insluipingen opgehelderd DE MAN ZAT GELD TE TELLEN.... Een reiziger, die te Enschede in de trein naar Hengelo stapte kwam het verdacht voor, dat een medereiziger een tamelijk groot bedrag aan geld zat te tellen. De man droeg tevens een damespolshorloge. Een en ander gaf de eerste reiziger aan leiding de politie te Enschede te waar schuwen, die op haar beurt de politie te Hengelo op de hoogte stelde. De Henge lose politie trof de „geldteller", een 25- jarige handelaar uit Arnhem, in de trein aan. Hij bekende vrrij vlot, dat hu enkele honderden guldens had gestolen na insluipingen in een winkel en een woonhuis te Enschede, waarbij ook het polshorloge was buit gemaakt, alsmede het geld. Tevens kon een 32-jarige timmerman uit Amsterdaam eveneens in Hengelo worden gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht de ander te hebben geholpen. De politie is van oordeel, dat zij hier mede de hand heeft gelegd op een tweetal, dat verantwoordelijk moet wor den gesteld voor een groot aantal in sluipingen te Hengelo en Enschede. (Ingez. Med.-Adv.) By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 6G-68 Iets meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond; Zwaar bewolkt met tijdelijk wat lichte regen, later van het noordwesten uit enkele opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar west. Iets kouder overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 APRIL. Zon op: 5.37 uur; onder: 19.46 uur. Maan op: 0.28 uur; onder: 8.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.25 en 18.51. Laagwater te 2.10 en 14.33 uur (20/4 hoogwater te 7.08 en 1937 uur; laag water te 2.49 en 15.09 uur). Dit nummer bestaat uit 24 pagina's. teries bijvoorbeeld plaats zien ne men in een boevenwagen, die de prefectuur hen had geleend, terwijl elders in begrafenisauto's een aan tal buspassagiers werden vervoerd. Overigens heerste er een geest van ware broederschap "in Parijs, die door de verhoogde nervositeit nauwelijks scheen te worden aangetast. Het liften was een algemene gewoonte geworden en een automobilist, die nog een plaats vrij had in zijn wagen, kon er tevoren wel zeker van zijn binnen de honderd meter te Goede Vrijdag en tweede paas dag zal ons blad niet verschijnen Onze bureaus zullen die dagen gesloten zijn. worden aangehouden. Het nuttig effect van de liftery leek, tenminste in het centrum van de stad, overigens maar ge ring. De maximum snelheid lag voor de auto's nauwelijks hoger dan voor de voetgangers en hele wijken hebben uren lang vrijwel permanent verstopt ge- zeten. De restaurants waren overvol met mensen, die tussen de middag niet naar huis konden om te eten. Kort na de middag reed de metro weer, zij het niet op gezette tijden, op elf van de veertien lijnen. Ook een aantal diensten op de voorsteden werd hervat. Er vertrokken treinen naar Straatsburg. Mulhouse, Bazel, Rijssel en Amiens. Andere treinen kwamen aan uit Straatsburg, Cherbourg, Le Havre, Rouaan, Dieppe en Lyon. Het is momenteel echter vrijwel on doenlijk na te gaan, hoe de situatie momenteel precies is, maar vast staat wel, dat het avontuur vandaag nog gedeeltelijk zal worden voortgezet. Het gas en de posterijen willen ook nog hun onbehagen etaleren met een 48- uurs staking. Wanneer het ene over heidsbedrijf gereed is, begint het andere. Een ieder voelt onbehagen. Een onbehagen dus, waarin in elk ge val heel Parijs broederlijk zal mogen en moeten delen. Engeland wijst Japans protest af De Britse premier, Harold MacMillan, heeft in een brief aan de Japanse pre mier, Noboesoeke Kisji, verklaard, dat de wereldvrede op het ogenblik afhangt van reusachtige afschrikwekkende wa pens in Britse en Amerikaanse handen, en dat deze afschrikwekkende werking slechts doelmatig is wanneer haar kracht is bewezen. MacMillans brief, die gisteren in Lon den is gepubliceerd, is een antwoord op een brief van Kisji. De brief van Mac Millan is de vorige week overhandigd aan de persoonlijke vertegenwoordiger van Kisji, dr. Matsoesjita, die naar Lon den was gekomen om te protesteren tegen de komende Britse atoomproeven op Christmas Island. Gistermorgen heeft H.M. de i Koningin een informeel bezoek ge- j bracht aan Oud-Sitioin Doorn, een tehuis voor bejaarden van de vereniging Pro Senectute". waar- van H.M. Beschermvrouwe is. We zien hier de Koningin in gesprek met mevrouw E. Koolhaas. Bonn bereid tol gesprek in Moskou Over handel, repatriëring en betrekkingen De Westduilse regering heeft giste- ren in een te Moskon overhandigde OvereenkomstUSSeil nota meegedeeld, dat zij bereid is da delijk onderhandelingen met de Sov- jet-Uniet te beginnen over de handel, de repatriëring van Duitsers en de consulaire betrekkingen. Voorgesteld wordt de besprekingen in Moskou te houden. Het hoofd van de Westduitse delegatie zal de rang van buitengewoon ambassadeur hebben en de bevoegdheid om overeenkomsten te paraferen. In een brief aan maarschalk Boelga- r.in die gisteren in Moskou is afgegeven, zegt bondskanselier Adenauer, dat de betrekkingen tussen beide landen slechts kunnen verbeteren als de repatriëring van de Duitse staatsburgers uit de Sov- jet-Unie wordt opgelost binnen het ver band van de hangende problemen. West-Duitsland stelt, dat er nog on geveer 100.000 Duitsers in de Sovjet- Unie zijn, terwijl de Sovjet-regering heeft meegedeeld, dat de repatriëring voltooid is. „Wij moeten toch ergens beginnen'''' De Westduitse Bondskanselier, dr.Westduitse atoomgeleerden, die de rucht- Adenauer, en een aantal Westduitse makende verklaring van Göttingen van atoomgeleerden hebben gisteren op j 12 april hebben getekend, waarin zij zich een bijna 7 uur durende bespreking te l keerden tegen voorziening van atoom- Bonn vastgesteld, dat het noodzakelijk wapens aan de Westduitse strijdkrach- is met alle middelen er bij de regerin- ten. gen van Oost en West op aan te drin gen tot een overeenkomst over een al gemene gecontroleerde ontwapening te komen, waardoor de vrees voor een atoomoorlog zal worden weggenomen, aldus een communiqué van de Duitse Bondsregering. Aan de bespreking werd deelgenomen door Bondskanselier Adenauer, de mi nister van Defensie Strauss, de staats secretarissen Hallstein, Rust en Globke, de generaals Heusinger en Speidel en de professoren Gerlach, Hahn, Von Laue, Riezler en Van Weiszacker. De vijf professoren behoren tot de achttien Albanië en Rusland In een gisteren door de Russische en de Albanese premier, Boelganin en Shehu. te Moskou getekende verkla ring, verklaart de Albanese regering zich bereid normale diplomatieke be trekkingen met Griekenland aan te knopen en de betrekkingen met Italië te verbeteren, aldus heeft het pers bureau Tass gemeld. Verder verklaren beide regeringen zich bereid de betrekkingen met Joego slavië te verbeteren. Op economisch terrein heeft de Sovjet- Unie Albanië als teken van „broeder lijke vriendschap" een schuld van 422 miljoen roebels vrij gescholden. Voorts zal de Sovjet-Unie voedselvoor raden ter waarde van 31 miljoen roebel zenden op grond van een lening, welke op gemakkelijke voorwaarden zal kunnen worden terugbetaald. Woensdag heeft tijdens de ope- ningsrit over het geëlektrificeerde baanvak Roosendaal-Vlissingen de burgemeester van Kruiningen. dhr A. Schipper, op het station Krui- n.ngen-Ierseke aan de Nederlandse Spoorwegen een plateelafdruk van het watersnoodmonument aange boden. Op de foto ziet men van links naar rechts de President- directeur van de NS. dr. ir. F. Q. den Hollander en de directeur van de NSM. drs. D. .Wansink. die uit handen van burgemeester Schipper het beeldje ontvangen. GEDEELDE BEZORGDHEID In het communiqué wordt gezegd, dat de Bondsregering de bezorgdheid van de geleerden, die in de genoemde ver klaring tot uitdrukking komt, deelt. Verder wordt gezegd, dat de Bondsre publiek geen atoomwapens zal gaan pro duceren en dat de Bondsregering daar om geen aanleiding heeft de Duitse atoomgeleerden te verzoeken om deel neming aan de ontwikkeling van kern wapens. De atoomgeleerden die aan de bespreking hebben deelgenomen, verkla ren in het communiqué, dat zij een ini tiatief hebben willen nemen ter bescher ming van de wereld tegen de dreiging van een atoomoorlog. Zij waren van mening te moeten beginnen in de staat, waarvan zij staatsburger zijn. Een woordvoerder van de Bondsre gering, Von Eckardt, heeft na de be spreking in antwoord op vragen ge zegd, dat West-Duitsland in de ko mende achttien maanden of waar schijnlijk twee jaar nog geen tactische atoomwapens zal krijgen, omdat de Verenigde Staten deze wapens niet eerder zullen kunnen leveren. Vergadering „Schuttevaer" Te Deventer wordt in de Schouw burg de 108ste algemene vergadering van de Kon. Schippersvereniging „Schutte vaer" gehouden. Deze tweedaagse bij eenkomst is gisteren begonnen met een huishoudelijke vergadering, waarin de hoofdbestuursleden mr. W. A. C. van Dam, Jac. de Rijke Hzn en ir. J. Jé Burie werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer N. H. Trap, werd voorzien door de verkiezing van de heer L. Hortensius uit Bodegraven. De heer J. Joontjes, die zijn func'cie als secretaris neerlegde, zal worden op gevolgd door de rijkshavenmeester van Rotterdam, G. H. Vellinga. Overdracht stoffelijke overschotten Nederlanders Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben gisteren tijdens een plechtigheid in hét crematorium van Strasnice aan de rand van Praag de stoffelijke overschotten van 52 Nederlandse krijgsgevangenen aan de adjunct-directeur van de Neder landse oorlogsgravenstichting, de heer P. W. de Hertogh, overgedragen. De krijgsgevangenen kwamen in de tweede wereldoorlog om, toen zij in Tsjecho-Slowakije dwangarbeid ver richten voor de Duitsers. Zij waren te werk gesteld in een fabriek voor syn thetische olie in Most in Moravië. De meesten vonden de dood bij twee Ame rikaanse luchtaanvallen op de fabriek op 12 mei 1944 en 5 maart 1945. De lijkkisten waren in de Nederlandse vlag gewikkeld. De stoffelijke over schotten zullen naar Salzburg in Oosten rijk worden gebracht en opnieuw ter aarde worden besteld op de Nederlandse erebegraafplaats aldaar. Bij die plechtig heid zullen vele familieleden van de omgekomenen tegenwoordig zijn. Enthousiast welkom in Athene „Strijd voor Cyprusvrijheid gaat door Aartsbisschop Makarios, die gisteren uit zijn verbanningsoord op de Seychellen te Athene is aangekomen, heeft meegedeeld, dat hij met het oog op zijn functie van kerkelijk leider tot na Pasen in de Griekse hoofdstad zal blijven. Daarna hoopte hij naar Londen te gaan voor onderhandelingen. Athene bereidde de aartsbisschop, die niet naar Cyprus mag terugkeren, een groots welkom. Er waren minister op het vliegveld aanwezig om hem namens de regering te begroeten. Aan weerszijden van de 15 km. lange route van het vliegveld naar Athene hadden zich, ondanks het regenachtige weer, duizenden mensen opgesteld om de aartsbisschop toe te juichen. In de stad bewaken pantserwagens en politiemannen de Britse, Turkse en Amerikaanse ambassades. Direct na aankomst in de stad begaf Makarios zich naar het graf van de on bekende soldaat. Vandaar wandelde hij door een dichte menigte naar zijn hotel. In een toespraak vanaf het balkon van zijn hotelsuite verklaarde hij, dat de strijd voortgezet zal worden tot zelfbeschikkingsrecht voor de Cyprio ten bereikt is. „Wij hopen dat de Britse regering begrip zal tonen om een oplossing in overeenstemming met het V.N.-handvest en de gerechtvaar digde aanspraken van de Cyprioten mogelijk te maken", zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1