Zijn nadelen van Euromarkt voor bollenexport groter dan voordelen? GEEN POEZIE ZONDER PROZA Zwitsaletten Te veel onzekere factoren om ontwikkeling van uitvoer van siergewassen te voorspellen Als U keelpijn hebt... RECHTZAKEN 96ste jaargang Woensdag 17 april 1957 Derde blad no. 29115 (Van onze speciale medewerker) Hoe zal zich de uitvoer van siergewassen in de overgangsperiode naar de Euromarkt ontwikkelen, om tenslotte in het eindstadium van alle beperkingen binnen de gemeenschappelijke markt bevrijd te zijn? Er zijn teveel onzekere factoren dan dat men er zich aan kan wagen, te trachten zulks in cijfers te benaderen. Het Produktschap voor Sier gewassen echter heeft in een nota aan zijn bestuursleden getracht enigermate vast te stellen in hoeverre die ontwikkeling voor de sier teelt-export, bloembollen, snijbloemen en boomkwekerij, gunstig of ongunstig zal zijn. De ontwikkeling, zo constateert deze nota. zal geheel afhangen van de geest waarin het verdrag zal worden uitge voerd. Is er inderdaad sprake van samen werking. waarbij men de overgangstijd inderdaad gebruikt om te komen tot het scheppen van een gemeenschappe lijke markt, dan zal ook de sierteelt export hiermee gebaat zijn. Wil men echter, zo constateert het Produktschap. dit verdrag gebruiken om zolang mogelijk bepaalde groepsbe langen te verdedigen, resp. een natio naal protectionisme te handhaven, dan kunnen onze verwachtingen niet hoog gespannen zijn. Integendeel! De Europese Markt heeft dit voor, dat waar men streeft naar opvoeren van het levenspeil, ook meer geld zal worden besteed voor de aankoop van siergewassen. Maar hij heeft dit tegen, dat de onderlinge concurrentie groter wordt, omdat de exporteur in feite geen exporteur meer is, doch voorzover het dit gebied betreft, handelaar op één grote „binnenlandse" markt, en dus aan de vrije concurrentie van producenten uit andere gebieden zal zijn blootgesteld. Echter zal dan des te meer de nood zaak klemmen tot het leveren van een kwaliteitsprodukt. Op straffe van on dergang, zo concludeert de nota, zal dit in deze zoveel grotere, vrije markt noodzakelijk zijn! Dit geldt te meer omdat ook de kos ten hierdoor genivelleerd zullen wor den, waardoor de concurrentiepositie van Nederland, ook in de sierteelt- sector, zal verzwakken. Over de vrijhandelszone en de gevol gen van de instelling daarvan kan men nog minder zeggen, omdat over deze zone, dank zij het verzet van Neder land en Denemarken tegen de Engelse conceptie, die deze zone praktisch tot de industrie wil beperken, nog niets definitiefs is vastgesteld. Onze concurrentiepositie Wat zal nu de invloed zijn op onze concurrentiepositie van de instelling der gemeenschappelijke markt? In het bijzonder klemt deze vraag ten aanzien van de uitvoer naar „der de" landen. Stelt men hiervoor te hoge tarieven vast, dan zal zulks kostprijs- verhogend gaan werken, wat wellicht tot gevolg kan hebben dat het goede renverkeer naar deze landen afneemt. Voor Nederland, dat zulke grote belan gen heeft juist in deze „derde landen" is dit een zeer belangrijk punt. Zelfs immers, wanneer dit z.g. buiten tarief nauwelijks kostprijsverhogend zal werken voor andere aangesloten landen .wordt toch Nederland met zijn in verhouding nog altijd laag kostprijs niveau hierdoor getroffen. In het bijzonder rfjst hier beducht heid t.a.v. de concurrentie door Ja pan, eveneens met een laag kosten- peil. dat in deze derde landen hier door een bevoorrechte concurrentie positie zou krijgen. In de nota voor ziet men dan ook reeds de wenselijk heid, met Amerikaanse belanghebben den te overleggen omtrent een vast te stellen prijsbeleid! Ook echter t.a.v. de deelnemende lan den staan er nog tal van vraagtekens, die ook door optimistische verwachtin gen nog niet uit de weg worden ge ruimd. Pablo Casals getroffen door een hartaanval De beroemde Spaanse cellist en diri gent Pablo Casals, is te San Juan (Porto Rico) door een hartaanval ge troffen ,toen hij een repetitie leidde voor een muziekfestival dat te zijner ere zal worden gegeven. Een hartspecialist constateerde, dat de 80-jarige Casals lijdt aan trombose van de kransslagader. Hij zal verschei dene weken het bed moeten houden. De organisatoren van het Festival heb ben besloten, dat de concerten, zoals was voorgenomen, maandag zullen beginnen, maar dat er als eerbewijs voor Casals geen dirigent voor het orkest zal staan. Toestand Frangoise Sagan blijft vooruitgaan De Parjjse specialist dr. Jean Lebeau heeft meegedeeld, dat de toestand van de schrijfster Fran?oise Sagan een dui delijke vooruitgang vertoont. Men moest evenwel steeds bedacht zijn op secon daire complicaties. Als zij blijft vooruit gaan, kan haar gebroken sleutelbeen over enkele dagen worden gerepareerd. Francoise zei gisteren tegen haar broer: „Ik kan mij niets herinneren. Ik ben bang dat ik mijn oog erg bezeerd heb en dat ik scheel ben". Volgens haar broer zal het nog een dag of tien duren, voordat men kan weten of zij definitief buiten gevaar is. Egyptisch V.N.-functionaris in Somaliland vermoord Het Egyptische lid van de adviesraad van de Verenigde Naties voor Somali land, Kamal Eddin Salah, is in Moga- dicio, de hoofdstad van Somaliland, vermoord, aldus heeft de voorzitter van de beheerschapsraad, de Syriër Rafik Asja, dinsdag op een vergadering van de raad te New York bekendgemaakt. De dader is aangehouden. Deze man, een Somali, zou hebben gezegd Salah te hebben gedood, omdat hij vier jaar geleden slecht behandeld is door Egyp tische autoriteiten tijdens zijn verblijf in Egypte!! De aanslag werd gepleegd in het gebouw van de Egyptische af vaardiging. Salah overleed in een vde- kenhuis. Bekend Is de strijd die de bloembol lenexport voert tegen de concurrentie van de snijbloemen. De export voert die strijd indirect ook ten behoeve van zijn afnemers, de broeiers in het bui tenland, die hun produkten aan de straatstenen niet kwijt kunnen wan neer de markt overstroomd wordt met goedkope snijbloemen. Hoe actueel dit vraagstuk is. hebben recente moeilijkheden met Duitsland en Zwitserland overvloedig aangetoond. Wanneer nu in de nota wordt gecon stateerd dat „zonder twijfel" de con currentie vanuit het Middellandse Zee-gebied zal toenemen, en dit zijn invloed zal uitoefenen op de verkoop van bloembollen, dan weet de vakman dat hier niet alleen de bolbloemen, maar ook de bloembollen-export wor den getroffen. Toch meer bollen? Hierop wordt nu geantwoord meteen argument, dat ook in de vergaderingen van het Produktschap is gehoord, maar daar ook even scherp aangevochten. Het in ruimere mate beschikbaar komen van goedkopere produkten en een stijging van de koopkracht zal ook een gunstige invloed uitoefenen op het bloemenverbruik, zo constateert de nota. Hier komt de aloude controverse aan de orde: stimuleert de verkoop van snijbloemen uiteindelijk de ver koop van bloembollen, of vormt ze daartoe een beletsel? De moeilijkheid is. dat men het eerst eens in de praktijk zou moeten probe ren. zou men kunnen constateren wie van de twee gelijk had. Maar het ls een proefneming waaraan groot risico ver bonden is. Wanneer dus in de nota van deze kant een voordeel wordt gezien, dat de duidelijke nadelen wellicht mettertijd zou opheffen, dan valt te begrijpen, dat dit argument de bloembollen-exporteur weinig overtuigt en hij alleen tot de conclusie komt, dat de totstandkoming van de Euromarkt zijn positie zowel in de aangesloten landen als in de landen buiten het Europese marktgebied niet versterkt, maar verzwakt heeft. Represailles? Er zijn nog andere gevaren, en die liggen vooral in de wijze waarop de vraag, in de aanvang van dit artikel ge steld, zal worden beantwoord. Inder daad naar een gemeenschappelijke marktof een protectionistisch stre ven dat de invoer vanuit andere landen zodanig zal gaan belemmeren, dat de mogelijkheid van represailles niet uit gesloten is? En dan worden in de nota vooral de Verenigde Staten (de grootste klant van de bloembollenexport) ge noemd, waar men „maar al te goed weet hoe het wapen van de invoer rechten te hanteren, om nog maar te zwijgen van maatregelen op fy tosanitair gebied". De bloembollen handelaren hebben in dit opzicht er varing genoeg opgedaan, om dit ge vaar niet duidelijk te onderkennen. Zelfs in die kringen in het bloembol lenvak. waar men. algemeen-staatkun dig gezien, de totstandkoming van de Europese markt een stap vooruit acht. is men huiverig voor de consequenties die dit streven voor onze sierteelt-export zal hebben. Tracht men, eerlijk, de idealen te verwerkelijken, dan is het nog in het geheel niet zeker of dit voor deze export een stap vooruit is. Maar probeert men inderdaad, de vrijheid te denatureren tot protectie, dan wordt hoogstwaarschijnlijk onze sierteeltexport het kind van de rekening! (Ingez. Med.-Adv.) 85 c» (Ingez, Med.-Adv.) In cel lof can verpakt. Hoger honorarium voor Britse artsen De Britse artsen, die de regering een verhoging van hun honorarium met 24 procent hadden gevraagd in verband met de gestegen kosten van levensonder houd, zullen van 1 mei af 5 procent meer krijgen. Dit is dinsdag door de premier, Harold Macmillan. in het Lagerhuis meegedeeld. Lager ziekenhuispersoneel Bolbloemen en bloesems, bloesems en vïïbloemen: die zijn op 't ogenblik aan de orde van de dag! Met Alle eerbied voor alle corso's: mij zijn de bloemen in 't vrije veld. zonder kunstmatigheid, zoals Moe der Natuur ze schiep, toch liever. Alle slingers, guirlandes en bloe- ketten, waarmee de mensheid zich opsiert ten spijt, er gaat niets boven de wijde bollenvelden in veelheid van kleur of een boom gaard met de eerste, doorzichtige bloesemtooi, ergens op een stil plekje in Zuid-Limburg. Het stelt nooit teleur daar even in de auto heen te rijden en voor wie geen auto heeft, is er nog altijd de trein, die U in korte tijd naar het hart van de Betuwe kan bren gen. Vér weg van het stadsgewoel liggen daar de dorpen in rustieke pracht. Vooral wanneer de zon schijnt, is die genuanceerde pracht overwel digend. Als de bloesems de volle wasdom bereikt hebben, vraagt het ganse dorp zich af. hoe rijk de oogst dit jaar wel zal zijn. Kersen, peren, appelen, pruimen: 't is al om 't even! De bomen moeten er vol mee zitten en de kwaliteit moet prima zijn! Daar kunnen de mensen van leven, 't Zal weer een genade zijn als er aan te verdienen valt. Want het leven is duur. ook voor dorpe lingen Men moet dus dit alles vooral niet uitsluitend poëtisch zien. Daar zit een harde, prozaïsche werkelijkheid achter ALS toerist ziet ge toch het poëtische element allereerst! Ge drinkt er de lente-schoon heid in: telkens weer een nieuw schilderijtje in kleuren zonder cinemascope! waarop Vincent van Gogh het klaarste licht wist te toveren, anders dan in de film. Een paradijselijke vruchtboom op de voorgrond, een boerderijtje daarachter, een hardwerkende boer met zijn es en zijn paard Er is immers altijd te arbeiden daarbui ten, van vroeg tot laat, er is véél. héél veel te doen om zich bestaans zekerheid te verschaffen. En straks, als de vruchten rijpen de zijn. valt er nog méér te doen: een oneindige zorg om ze goed te houden, met netten en vogelver schrikkers om de vogels te verja gen. Dan óók de vrees voor 't weer: hoe dikwijls is de boer al niet door hagel- of stormschade geteisterd? Zijn leven gaat heus niet op rolletjes... HAYDN bezong het genoeglijke leven van de landman in zijn „Jaargetijden": uitbundig, zor geloos lijkt 't daar. En Poot gooide er nog een schepje bovenop! Zo is t beslist niet. 't Zal góed zijn dit te bedenken, wanneer ge de boomgaarden gaat bekijken en denkt, dat daar alles botertje-tot-de-boom is. Ge moogt als stadsmens Uw zorgen hebben, daar buiten, waar alles nu, zoals dat heet, juicht en trilt in heerlijke voorjaarsglans, zijn die zorgen al even groot, zo niet groter. Voordat uw kersen, uw peren, uw appelen of pruimen bij U thuis bezorgd worden of achter de win kelramen pronken, heeft de nieuwe oogst menigeen een nieuwe, dikke rimpel op het voorhoofd getekend: de vruchten rollen niet zó maar van de boom en niet zó maar bij U binnen. Denk dat vooral niet! Ze zullen U echter des te beter smaken als ge weet, wat al zorg aan hun komst vooraf ging. En Poot's „geruste landman" dankbaar zijn vóór die zorg. Al moet er dan ook een aar dige duit voor betalen. Maardat is niet altijd zijn schuld en bovendien, waarom zoudt U een ander niets gunnen? FANTASIO. heeft onlangs een verhoging van tien procent gekregen. Het Britse medische genootschap, dat voor de belangen van de artsen zorgt, had eerder de 21.000 huisartsen aange raden de Nationale Gezondheidsdienst te verlaten, indien de regering niet met hun eisen akkoord ging. De regering weigerde in te gaan op de eis. dat de kwestie aan arbitrage zou worden on derworpen en verwees de zaak naar een koninklijke commissie. Het regeringsbesluit, dat thans werd bekendgemaakt, heeft ook betrekking op consulterende geneesheren, specialisten en alle tandartsen, die verbonden zijn aan de algemene tandartsendiensten.- MacMillan zei, dat het totaal der ver hogingen met inbegrip van de tien procent voor het lagere ziekenhuisper soneel zestig miljoen gulden zal kosten. Het Britse genootschap van tandart sen gaf later een verklaring uit. waarin wordt gezegd, dat het aanbod van de re gering teleurstellend is en niet be schouwd kon worden als een bevredi gend antwoord op de eisen van de tand artsen. Het besluit is genomen zonder overleg met de tandartsen, aldus de ver klaring. Het Medische Genootschap verklaarde, dat de vijf procent een willekeurig getal is, dat door de regering eenzijdig, zon der onderhandelingen of arbitrage, is vastgesteld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Huizen (N.-H.) J. H. Cirkel te Woudenberg. Beroepen te Leerbroek P. J. Dorsman te Staphorst. Te Egmond aan Zee (toez.) F. E. van der Zee te Elim (Dr.). Te Brug ge (België) T. H. L. Beernink te Ouden hoorn. Te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp B. Zoodsma. legerpredikant te Venlo. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O, Beroepen te Hoek (Z.) kand. te Oldehove. J. G. Meijer, CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) en H. Rijksen te Vlaardlngen. Congres Duitse protestanten gaat niet door De leiders van de Evangelische kerk van geheel Duitsland hebben dinsdag besloten de kerkvergadering 1957, die in verschillende steden in Thuringen in Oost-Duitsland gehouden zou worden af te gelasten. In een communiqué, uitgegeven na hun te Berlijn gehouden bijeenkomst, zeggen de kerkelijders. dat zij besloten hebben de voorwaarden die de Oost- duitse regering voor de toestemming van het congres heeft gesteld niet te aan vaarden. Door aanvaarding van enkele van deze voorwaarden zou de politiek op het congres zijn gebracht, aldus de bekend making. Het is thans te laat om de jaarlijkse kerkvergadering nog in de Duitse Bondsrepubliek te organiseren. Een van de vorige maand gestelde voorwaarden was, dat de Evangelische kerk verzekerde, dat er geen voorstan ders van de NAVO op het congres zou den verschijnen! Een andere voorwaar de was, dat woordvoerders van de Oost- dultse regering in staat werden gesteld hun „vredespolitiek" uiteen te zetten...!! DE CHR. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Uit het jaarboek van de Chr. Geref. Kerken in Nederland blijkt dat het aantal gemeenten is gestegen van 159 tot 161. het aantal predikanten van 98 tot 101, en het aantal vacante gemeen ten gelijk is gebleven: 65. Het aantal belijdende leden vermeerderde met 822 töt 29665 en het totale zielental is met 2309 gestegen tot. 60393. De Theologische School te Apeldoorn telt vier hoogleraren, maar slechts 10 studenten. Verduistering van Staat Een 53-jarige Ambonees kwam eer tijds in gehuwde staat naar Nederland, doch niet met zijn wettige echtgenote. Toen hem bij deze tweede vrouw een kind geboren werd, gaf hij dit aan te Weert op zijn eigen en op naam van zijn eigen vrouw, die in Indonesië bleef. Deze „verduistering van staat" kwam aan het licht. De Ambonees werd uiteindelijk door het Hof te 's Hertogenbosch tot drie weken voorwaardelijk veroordeeld. Tegen deze straf werd beroep in cassa tie aangetekend. Middelen werden echter niet ingediend. De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad concludeerde tot niet ontvankelijk verklaring, subsidiair ver werping van het beroep. Arrest op 21 mei. Rotterdamse mondarts houdt hoge boete (Van onze Haagse redactie) Een Rotterdamse mondarts was bij de Hoge Raad in beroep van cassatie gekomen tegen een vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij hij was veroordeeld tot 3 boeten van f. 750 elk wegens zijn werk aan een tandheelkundige inrichting, welke be paalde verbodsbepalingen inzake ver doving overtrad. De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad concludeerde tot verwijzing van de zaak naar het Haags Gerechtshof voor een hernieuwde behandeling. De Hoge Raad wees gisteren arrest, waarbij het beroep in cassatie werd verworpen. Dit houdt dus in. dat de zaak niet wordt teruggewezen en dat de mondarts de drie boeten houdt. In de zaak tegen drie assistenten van de mondarts. waarbij de Procureur- Generaal eveneens tot terugverwijzing had geconcludeerd, zal de Hoge Raad op 7 mei a.s. arrest wijzen. (Ingez Med.-ACv.) Bestrijd UW PIJNEN met: JUBILEUM NEDERLANDSE KAPUCIJNERS. Zaterdag zal het feit worden gevierd, dat 75 jaar geleden de Nederlandse ka- pijzinersprovincie van de eBlgische pro pij zinersprovincie van de Belgische pro- standige provincie werd opgericht. Aan vankelijk begon men met vier kloosters en 117 religieuzen. Thans telt de Neder landse kapijcinenprovincie 19 kloosters en 672 religieuzen. OPROEP VAN PREDIKANTEN IN DE OVERBETUWE. Om deel te nemen aan het avondmaal. De predikanten van de Hervormde Gemeenten in de Overbetuwe hebben aan de gemeenteleden een oproep ge zonden om hen op te wekken deel te nemen aan het avondmaal, dat deze week gehouden zal worden. „Wij nemen geen deel daaraan, omdat wij onszelf zulke goede christenen vinden, maar omdat God het ons opdraagt", zo wordt in het rondschrijven gezegd. De predi kanten vragen de gemeenteleden met grote klem aan deze opdracht te gehoor zamen. ook al gevoelen zij zich bezwaard of al weten zij geen raad meer met dit oude gebruik.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9